Προς το περιεχόμενο

Αντιμετώπιση ελεγκτή που θέλει να απορρίψει τα βιβλία επιχείρησης χωρίς παράβαση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω έναν έλεγχο σε εξέλιξη σε ένα εστιατόριο (ΜΣΚΚ 16). (΄β κατ.)

Οι ΜΣΚΚ που έχει στην τετραετία είναι ,15.80 , 8.00 , 10.50 , 8.00 αντίστοιχα και τα ακαθάριστα είναι κατά μέσον όρο 850.000,00 ευρώ.

Ο ελεγκτής λέει πως δεν μπορεί να φτάσει με κανέναν άλλον τρόπο στον ΜΣΚΚ 16 και θέλει να πάρει ολα΄τα τιμολόγια αγορών για ένα τρίμηνο κάθε έτους και στηριζόμενος σε μεριδολόγια που θα πάρει από το σωματείο των μαγείρων να αποδείξει οτι ο επιχειρηματίας δεν χτύπαγε αποδείξεις,να καταλογίσει παραβάσεις να απορίψει τα βιβλία και να παει με προσαυξημένο συντελεστή. Φυσικά κάτι τέτοια θα ήταν πάρα πολύ βαρύ για την επιχείρηση, αφού θα έχουμε διαφορές μεγάλες σε φπα και εισόδημα.

Ζητώ την άποψή σας και το πώς θα αντιμετωπίζατε κάτι τέτοιο εσείς με μεγαλύετρη πείρα.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy
Καλησπέρα,

Έχω έναν έλεγχο σε εξέλιξη σε ένα εστιατόριο (ΜΣΚΚ 16). (΄β κατ.)

Οι ΜΣΚΚ που έχει στην τετραετία είναι ,15.80 , 8.00 , 10.50 , 8.00 αντίστοιχα και τα ακαθάριστα είναι κατά μέσον όρο 850.000,00 ευρώ.

Ο ελεγκτής λέει πως δεν μπορεί να φτάσει με κανέναν άλλον τρόπο στον ΜΣΚΚ 16 και θέλει να πάρει ολα΄τα τιμολόγια αγορών για ένα τρίμηνο κάθε έτους και στηριζόμενος σε μεριδολόγια που θα πάρει από το σωματείο των μαγείρων να αποδείξει οτι ο επιχειρηματίας δεν χτύπαγε αποδείξεις,να καταλογίσει παραβάσεις να απορίψει τα βιβλία και να παει με προσαυξημένο συντελεστή. Φυσικά κάτι τέτοια θα ήταν πάρα πολύ βαρύ για την επιχείρηση, αφού θα έχουμε διαφορές μεγάλες σε φπα και εισόδημα.

Ζητώ την άποψή σας και το πώς θα αντιμετωπίζατε κάτι τέτοιο εσείς με μεγαλύετρη πείρα.

Ευχαριστώ πολύ

συμβιβασμός , κάνε αντιπρόταση στον επόπτη εάν και εφόσον κάτι τρέχει που σίγουρα τρέχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-

Δυστυχώς, αποτελούν πάγια τακτική των ελεγκτών τον τελευταίο καιρό παρόμοιες διαδικασίες επίτευξης του επιθυμητού (από αυτούς) αποτελέσματος του φορολογικού ελέγχου.

Από προσωπική πείρα σου λέω ότι πρέπει να σταθμίσεις τι σε συμφέρει:

Πρώτον, αποδοχή του φόρου που προκύπτει κατ΄αυτόν τον τρόπο, με το συμβιβασμό που αναφέρει ο φίλος παραπάνω, ή, δεύτερον, να του ξεκαθαρίσεις ότι δεν πρόκειται να δεχτείς τίποτα από αυτά, και αν θέλει ας κάτσει να ελέγξει όσο χρειαστεί, και σε ότι βγάλει εάν δε συμφωνείς θα το προσβάλεις στα δικαστήρια.

Όλα τα παραπάνω βέβαια, με ευθύνη και τη σύμφωνη γνώμη του επιχειρηματία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΕΡ
Καλησπέρα,

Έχω έναν έλεγχο σε εξέλιξη σε ένα εστιατόριο (ΜΣΚΚ 16). (΄β κατ.)

Οι ΜΣΚΚ που έχει στην τετραετία είναι ,15.80 , 8.00 , 10.50 , 8.00 αντίστοιχα και τα ακαθάριστα είναι κατά μέσον όρο 850.000,00 ευρώ.

Ο ελεγκτής λέει πως δεν μπορεί να φτάσει με κανέναν άλλον τρόπο στον ΜΣΚΚ 16 και θέλει να πάρει ολα΄τα τιμολόγια αγορών για ένα τρίμηνο κάθε έτους και στηριζόμενος σε μεριδολόγια που θα πάρει από το σωματείο των μαγείρων να αποδείξει οτι ο επιχειρηματίας δεν χτύπαγε αποδείξεις,να καταλογίσει παραβάσεις να απορίψει τα βιβλία και να παει με προσαυξημένο συντελεστή. Φυσικά κάτι τέτοια θα ήταν πάρα πολύ βαρύ για την επιχείρηση, αφού θα έχουμε διαφορές μεγάλες σε φπα και εισόδημα.

Ζητώ την άποψή σας και το πώς θα αντιμετωπίζατε κάτι τέτοιο εσείς με μεγαλύετρη πείρα.

Ευχαριστώ πολύ

Δεν νομίζω ότι ο ελεγκτής μπορεί να στηριχθεί στα μεριδολόγια και να σου καταλογίσει παραβάσεις μη έκδοσης.Σε αυτή την περίπτωση για να σου καταλογίσει ανακρίβεια θα πρέπει να στηριχθεί σε βεβαιωμένες παραβάσεις και όχι σε μεροδολόγια.

Κατ'αρχήν τα μεριδολόγια έχουν θεσπισθεί με αγορανομικές διατάξεις και όχι από το σωματείο μαγείρων.

Το μεριδολόγιο αποτελεί το μίνιμουμ βάρους που θα έχει μια μερίδα φαγητού.

Ετσι για παράδειγμα η μερίδα του κρέατος ανευ οστών ορίζεται σε 115 γρ. πχ.Κανείς δεν απαγορεύει στον εστιάτορα να προσφέρει την μερίδα με 180 γρ.Αυτό βέβαια θα έχει σαν συνέπεια την μείωση του μικτού κέρδους και επομένως και του καθαρού κέρδους της επιχείρησης.Αλλά αυτό αποτελεί πολιτική της επιχείρησης και όχι λόγο απόρριψης των βιβλίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Αντιλαμβάνομαι αυτό που λέτε,αλλά τίθεται ένα εύλογο ερώτημα. Την μία χρονιά έβαζε 180 γρ. και τις άλλες 250?

Τώρα θα μου πείτε τι ρωτάω,με ποιόν είμαι αλλά αυτή΄είναι ερώτηση που θα κάνει ο ελεγκτής.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω έναν έλεγχο σε εξέλιξη σε ένα εστιατόριο (ΜΣΚΚ 16). (΄β κατ.)

Οι ΜΣΚΚ που έχει στην τετραετία είναι ,15.80 , 8.00 , 10.50 , 8.00 αντίστοιχα και τα ακαθάριστα είναι κατά μέσον όρο 850.000,00 ευρώ.

Ο ελεγκτής λέει πως δεν μπορεί να φτάσει με κανέναν άλλον τρόπο στον ΜΣΚΚ 16

Ευχαριστώ πολύ

και από ποια ακριβώς παράγραφο, ποιανού άρθρου, ποιου Νόμου, προκύπτει η υποχρέωση να πάει ο συντελεστής καθαρού κέρδους στον ΜΣΚΚ?

βρε δεν πα να ...

Καλημέρα,

Αντιλαμβάνομαι αυτό που λέτε,αλλά τίθεται ένα εύλογο ερώτημα. Την μία χρονιά έβαζε 180 γρ. και τις άλλες 250?

Τώρα θα μου πείτε τι ρωτάω,με ποιόν είμαι αλλά αυτή΄είναι ερώτηση που θα κάνει ο ελεγκτής.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και πάλι

και τι δουλειά έχει η ποσοστιαία διαφοροποίηση των καθαρών κερδών ανά χρήση με τις μερίδες ?

Το θέμα είναι απλό .. το έθεσε παραπάνω και ο παγωμένος (frozen)..

η λύση βέβαια είναι απλή και γνωστή ..

τόσα δίνω..

πόσα θες?

στα λαδάδικα πουλάν αυτό που θες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τσελεμεντές σας ήρθε για έλεγχο ;;;

Κι αν τα τρόφιμα, χαλάσουν και ο (σωστός) επιχειρηματίας τα πετάξει ;

Ή αν λήξουν ;

Ή αν αλλάζουν οι συνταγές ;

Γιάννη...

Μη μασάς και άστον να τραγουδάει.

Αυτά που λέει μπορεί να είναι ένδειξη φοροδιαφυγής, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι ο ελεγκτής θα πρέπει να το αιτιολογήσει την απόρριψη.

Υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις για ανακρίβεια ή ανεπάρκεια.

Δες τον ΚΒΣ και μην τον αφήσεις να σας στριμώξει.

Είπαμε... αλλά όχι κι έτσι !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω έναν έλεγχο σε εξέλιξη σε ένα εστιατόριο (ΜΣΚΚ 16). (΄β κατ.)

Οι ΜΣΚΚ που έχει στην τετραετία είναι ,15.80 , 8.00 , 10.50 , 8.00 αντίστοιχα και τα ακαθάριστα είναι κατά μέσον όρο 850.000,00 ευρώ.Ο ελεγκτής λέει πως δεν μπορεί να φτάσει με κανέναν άλλον τρόπο στον ΜΣΚΚ 16 και θέλει να πάρει ολα΄τα τιμολόγια αγορών για ένα τρίμηνο κάθε έτους και στηριζόμενος σε μεριδολόγια που θα πάρει από το σωματείο των μαγείρων να αποδείξει οτι ο επιχειρηματίας δεν χτύπαγε αποδείξεις,να καταλογίσει παραβάσεις να απορίψει τα βιβλία και να παει με προσαυξημένο συντελεστή. Φυσικά κάτι τέτοια θα ήταν πάρα πολύ βαρύ για την επιχείρηση, αφού θα έχουμε διαφορές μεγάλες σε φπα και εισόδημα.

Ζητώ την άποψή σας και το πώς θα αντιμετωπίζατε κάτι τέτοιο εσείς με μεγαλύετρη πείρα.

Ευχαριστώ πολύ

Γιάννη με την φράση κατά μέσο όρο εννοείς ότι όλες αυτές τις χρονιές είχε περίπου 800.000,00 ευρώ

περίπου ανά χρήση:

Εαν είναι έτσι,τότε έχει Βιβλία Γ' κατηγορίας,οπότε το μόνο που έχει να φοβηθείς είναι κάποιες μικρο-

ατασθαλίες που υπάρχουν σχεδόν σε όλα τα Βιβλία της Ελλάδος.

Επίσης,τέτοιου μεγέθους εστιατόρια,εκδίδουν όλες τις ΑΛΠ προς το κοινό,έχουν ασφαλισμένο όλο τους

το προσωπικό και οι αγορές τους είναι όλες τιμολογημένες.(έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για FAST).

Πάντως όπως είπαν και οι τρείς προηγούμενοι συνάδελφοι,δεν νομίζω να έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα

εφ' όσον το εστιατόριο δουλεύει όπως έχω κατά νου κάποια άλλα γνωστά μου. Όσον αφορά αυτά που

σου είπε ο FROZEN κάνε πως δεν κατάλαβες,όχι γιατί είναι λανθασμένα,αλλά διότι δεν ξέρεις σε ποιό

δρόμο θα σε βγάλουν,εφ' όσον έγινε γνωστή πλέον η ιστορία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ FAFOUTI,

Η επιχείρηση πάντα είχε β΄κατηγορίας βιβλία. Δεν αναγκάστηκε ποτέ λόγω τζίρου να πάει σε Γ.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη not frozen
Ο Τσελεμεντές σας ήρθε για έλεγχο ;;;

Κι αν τα τρόφιμα, χαλάσουν και ο (σωστός) επιχειρηματίας τα πετάξει ;

Ή αν λήξουν ;

Ή αν αλλάζουν οι συνταγές ;

Γιάννη...

Μη μασάς και άστον να τραγουδάει.

Αυτά που λέει μπορεί να είναι ένδειξη φοροδιαφυγής, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι ο ελεγκτής θα πρέπει να το αιτιολογήσει την απόρριψη.

Υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις για ανακρίβεια ή ανεπάρκεια.

Δες τον ΚΒΣ και μην τον αφήσεις να σας στριμώξει.

Είπαμε... αλλά όχι κι έτσι !!!

ΤΖΩΝ ΤΖΩΝ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΕΛΓΧΟΣ, ΤΟΣΟ ΣΚΟΡΔΟ ΤΟΣΟ ΜΑΙΝΤΑΝΟ , ΤΙ ΕΜΑΘΕΣ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΤΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΣΧΟΛΗ, ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ? ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΙΡΝΑΝΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω έναν έλεγχο σε εξέλιξη σε ένα εστιατόριο (ΜΣΚΚ 16). (΄β κατ.)

Οι ΜΣΚΚ που έχει στην τετραετία είναι ,15.80 , 8.00 , 10.50 , 8.00 αντίστοιχα και τα ακαθάριστα είναι κατά μέσον όρο 850.000,00 ευρώ.

Ο ελεγκτής λέει πως δεν μπορεί να φτάσει με κανέναν άλλον τρόπο στον ΜΣΚΚ 16 και θέλει να πάρει ολα΄τα τιμολόγια αγορών για ένα τρίμηνο κάθε έτους και στηριζόμενος σε μεριδολόγια που θα πάρει από το σωματείο των μαγείρων να αποδείξει οτι ο επιχειρηματίας δεν χτύπαγε αποδείξεις,να καταλογίσει παραβάσεις να απορίψει τα βιβλία και να παει με προσαυξημένο συντελεστή. Φυσικά κάτι τέτοια θα ήταν πάρα πολύ βαρύ για την επιχείρηση, αφού θα έχουμε διαφορές μεγάλες σε φπα και εισόδημα.

Ζητώ την άποψή σας και το πώς θα αντιμετωπίζατε κάτι τέτοιο εσείς με μεγαλύετρη πείρα.

Ευχαριστώ πολύ

Eγω θα σας προτεινα να ορισετε ως πραγματογνωμονα τον Μαμαλακη η την Βεφα και να αντικρουσετε τα μεριδολογια του σωματειου μαγειρων

Δεν παμε καθολου καλα ομως .............................και τα πραγματα χειροτερευουν μερα με την μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα πρωτο δεν εχει δικαιωμα να κανει κατι τετοιο

δλδ να παρει τον μεσω ορο και να βγαλει τα μεριδολογια

ποτε καμια επιχειρηση δεν εχει τα ιδια μεριδολογια

και καθενας πουλαει την ποσοτητα σαν ενα απο τα ατουτης

αρα ατοπο αυτο που λεει ο κυριος εφοριακος

απο την αλλη ας προχωρησει οπως θελει και θα τα βρητε στα δικαστηρια

περα βεβαια απο το τραγουδακη του Σουλη, που τελικα, δυστηχως, αυτος ειναι ο στοχος

τόσα δίνω..

πόσα θες?

στα λαδάδικα πουλάν αυτό που θες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy
κατα πρωτο δεν εχει δικαιωμα να κανει κατι τετοιο

δλδ να παρει τον μεσω ορο και να βγαλει τα μεριδολογια

ποτε καμια επιχειρηση δεν εχει τα ιδια μεριδολογια

και καθενας πουλαει την ποσοτητα σαν ενα απο τα ατουτης

αρα ατοπο αυτο που λεει ο κυριος εφοριακος

απο την αλλη ας προχωρησει οπως θελει και θα τα βρητε στα δικαστηρια

περα βεβαια απο το τραγουδακη του Σουλη, που τελικα, δυστηχως, αυτος ειναι ο στοχος

πεσε μου σε παρακαλώ οτι με δουλευεις...

υπάρχει περιπτωση μια στο εκατομμύριο ο ελεγκτής να μην του βρεί πραγματικές λογιστικές διαφορές, με τετοιο τζίρο?

το ότι είναι Β δεν παέι να πεί τίποτα, υπ'αρχει επιχείρηση και επιχειρηματίας που μπορεί να είναι τέλειος? άλλη η δουλεια του λογιστή.....

ποιός επιχειρηματίας συμορφώνεται 100% με τις υποδείξεις του λογιστή..

αν ο λογιστης ειναι εσωτερικός πεπειραμένος, έχει βοηθό, ο επιχειρηματίας τυφλά ακολουθεί τις εντολές του, και αν οι ελεγχόμενες χρήσεις παρακολουθούντουσαν απο τον τωρινό λογιστή μπορεί να το πάιξει και να πάει δικαστικώς,σε οτι αλλο απο όλα αυτά εγω θα συμβούλευα συμβιβασμό...

ποιός δεν ξέρει απο τους ελεγκτές οτι η μεγαλύτερη φοροδιαφυγή γίνεται σε τέτοιου είδους επιχειρήσεις, δυστηχώς δεν είναι τόσο ηλίθιοι, ιδίως όταν έχουν να κάνουν με έλληνες επιχειρηματίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεσε μου σε παρακαλώ οτι με δουλευεις...

υπάρχει περιπτωση μια στο εκατομμύριο ο ελεγκτής να μην του βρεί πραγματικές λογιστικές διαφορές, με τετοιο τζίρο?

Αρη,

άλλο οι λογιστικές διαφορές και άλλο η απόρριψη βιβλίων (που θέτει ως πρόβλημα ο "παγωμένος"..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy
Αρη,

άλλο οι λογιστικές διαφορές και άλλο η απόρριψη βιβλίων (που θέτει ως πρόβλημα ο "παγωμένος"..)

κώστα τις μαγκιές μας ο καθένας μπορεί να τις κάνει όσον αφορά την πάρτη του, δεν νομίζω ότι είναι πρέπον να μιλάμε εκ του ασφαλούς, ο ίδιος απάντησε ότι δεν είναι και τόσο σίγουρος τι έχει γίνει ..άρα μάλλον τοτε δεν ήταν κάν , και να ήταν, πέραν της καταχώρησης και της εκτύπωσης βιβλίων δεν νομίζω ότι ενας εξωτερικός λογιστής μπορεί να είναι 100% σίγουρος ότι ένας εκ βαθέων έλεγχος δεν θα οδηγήσει σε απόριιψη, και άλλο λογιστικές διαφορές 50000 και άλλο 500000

, καταλαβαίνεις γιατί μιλάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...