Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ


επισκέπτη anthi

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΧΘΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΜΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΕΝΩΠΙΟΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΝΩΣΤΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΜΕ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΥΤΗ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ 350.000 ΕΥΡΩ ΣΑΝ ΠΟΙΝΗ!!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ?ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΣΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ!!ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟΣ.ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα anthi,

απο την στιγμή που όπως λές δεν μπορείς να αφήσεις την δουλειά σου , για τους λόγους που παρακάτω αναφέρεις ,

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΤΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝ!ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ.ΧΘΕΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΛΚΟΣ...Κ ΕΙΜΑΙ 25!ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΚΟΠΟ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΜΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΦΥΓΩ ΔΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΑΛΛΗ ΣΥΝΤΟΜΑ,ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΟΥΝ ΚΑΝΑ ΜΙΣΘΟ, ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΠΛΗΡΩΤΟΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΘΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΟΥΝ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΗΡΘΑ!ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΑ ΕΖΗΣΑ!ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!

τότε θα πρέπει να υπογράψεις το ιδιωτικό συμφωνητικό όπως αναφέρεις .

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΧΘΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΜΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΕΝΩΠΙΟΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΝΩΣΤΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΜΕ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΥΤΗ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ 350.000 ΕΥΡΩ ΣΑΝ ΠΟΙΝΗ!!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ?ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΣΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ!!ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟΣ.ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

Αν είναι όντως έτσι , προσωπικά θα σου πρότεινα να αρνηθείς την υπογραφή του συμφωνητικού και ότι ήθελε προκύψει.

Πρώτη μου φορά , βλέπω "ρήτρα" σε εργαζόμενο που θα θελήσει να δουλέψει σε συνεργαζόμενη εταιρεία με την εταιρεία που δουλεύει τώρα.

Να ήθελε να καλύψει τυχόν "απώλεια" πελατών απο υποτιθέμενη εργασία στελέχους του , σε ανταγωνιστή του , άντε και τραβηγμένα να το καταλάβω , αλλά όλο το προσωπικό να υπογράψει οτι δεν θα δουλέψει σε συνεργαζόμενη εταιρεία , είναι παράλογο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλησπέρα anthi,

απο την στιγμή που όπως λές δεν μπορείς να αφήσεις την δουλειά σου , για τους λόγους που παρακάτω αναφέρεις ,

τότε θα πρέπει να υπογράψεις το ιδιωτικό συμφωνητικό όπως αναφέρεις .

Αν είναι όντως έτσι , προσωπικά θα σου πρότεινα να αρνηθείς την υπογραφή του συμφωνητικού και ότι ήθελε προκύψει.

Πρώτη μου φορά , βλέπω "ρήτρα" σε εργαζόμενο που θα θελήσει να δουλέψει σε συνεργαζόμενη εταιρεία με την εταιρεία που δουλεύει τώρα.

Να ήθελε να καλύψει τυχόν "απώλεια" πελατών απο υποτιθέμενη εργασία στελέχους του , σε ανταγωνιστή του , άντε και τραβηγμένα να το καταλάβω , αλλά όλο το προσωπικό να υπογράψει οτι δεν θα δουλέψει σε συνεργαζόμενη εταιρεία , είναι παράλογο .

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΕΙ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΨΑΡΩΣΕΙ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΜΟΝΟΠΩΛΙΑΚΗ ΘΕΣΗ ΣΤΙΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ, ΑΡΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ Η ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ. ΔΛΔ ΟΙ ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΣΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΑΞΙΑΣ ΤΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ. ΤΟ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΝΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΛΕΙΔΙ Η ΟΜΑΔΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΜΠΡΟΣ ΤΟΥ Η ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΕΤΑΙΡΙΕΣ, ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΜΨΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ, ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΗ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ.

ΟΠΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΑΝ ΦΥΓΕΤΕ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΚΛΑΔΟ, ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ, Η ΟΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΑΧΡΗΣΤΕΥΤΕ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣΕΙ.

ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΡΗΤΡΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΠΟΥ ΟΙ ΟΡΟΙ ΕΡΓΟΔΟΣΙΑΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΤΥΓΝΟΙ, ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΤΑΠΙΠΤΟΥΝ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ, ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΨΑΡΩΜΑΤΟΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΚΕΙ ΤΙΘΟΝΤΑΙ ΘΕΜΑΤΑ INTELECTUAL PROPERTY, ΑΘΕΜΙΤΟΥ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ, ΚΑΤΑΧΡΗΣΗΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ, ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ.

ΑΝΘΟΥΛΑ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ. ΠΑΣ ΓΙΑ ΕΛΚΟΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟ 25. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΡΧΗ. ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΛΛΟΥ. ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΙΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΛΛΗ. ΓΙΝΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΧΥΔΕΡΜΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΛΥΠΑΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΑΔΕΙΑΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΧΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ.

ΦΙΛΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-zacalys-
ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ!ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΟΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ, ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΧΘΕΣ ΜΟΥ "ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΕ" ΟΤΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΩ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΜΗ ΔΙΝΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΑΠΟΡΙΕΣ ΤΟΥ!ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΑΝΕ ΠΕΡΙΠΑΤΟ!ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΕΣ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΕΙΣ-ΑΠΕΙΛΕΣ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ,ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΛΥΜΕΝΗ!ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΩ ΠΑΡΑΙΤΟΥΜΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ.ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ Η ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ...

λοιπόν: Ως δικηγορος, με κατι 10ετίες στο εργατικο, σου λέω: Και να το υπογραψεις δεν εχει καμμια αξια. Η νομολογια λεει ότι μετα την λήξη της συμβασεως εργασίας ή τη λύση της, για να υπαρχει υποχρεωση πίστης και να μην μπορεις να εργασθεις σε παρεμφερή εργοδοτη θα πρέπει ο επιχειρησή σου:

α. Να σου δινει ανταλλαγμα για αυτη τη δεσμευση. Πολλές Εταιρίες δινουν προσθετα 6-12 μηνων μισθούς

β. Να προσδιοριζεται ο χρόνος μη εργασιας σε αλλον και να ειναι λογικό το διάστημα

γ. Να προσδιοριζεται ο τόπος.(Οχι σε όλη την Ελλαδα

ΑΛΛΙΩΣ πΑΡΑΒΙΑΖΕΤΑΙ ΥΠΕΡΜΕΤΡΑ Η ΕΛΕΥΘΕΡΊΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΏΠΟΥ!

Τι να κανεις? Αν φοβασαι απολυση , υπόγραψέ το . Δεν εχει ισχύ.

Αν οχι κανε μια εργατικη διαφορα στην επιθεωρηση εργασίας με το Σωματειο σου μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
λοιπόν: Ως δικηγορος, με κατι 10ετίες στο εργατικο, σου λέω: Και να το υπογραψεις δεν εχει καμμια αξια. Η νομολογια λεει ότι μετα την λήξη της συμβασεως εργασίας ή τη λύση της, για να υπαρχει υποχρεωση πίστης και να μην μπορεις να εργασθεις σε παρεμφερή εργοδοτη θα πρέπει ο επιχειρησή σου:

α. Να σου δινει ανταλλαγμα για αυτη τη δεσμευση. Πολλές Εταιρίες δινουν προσθετα 6-12 μηνων μισθούς

β. Να προσδιοριζεται ο χρόνος μη εργασιας σε αλλον και να ειναι λογικό το διάστημα

γ. Να προσδιοριζεται ο τόπος.(Οχι σε όλη την Ελλαδα

ΑΛΛΙΩΣ πΑΡΑΒΙΑΖΕΤΑΙ ΥΠΕΡΜΕΤΡΑ Η ΕΛΕΥΘΕΡΊΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΏΠΟΥ!

Τι να κανεις? Αν φοβασαι απολυση , υπόγραψέ το . Δεν εχει ισχύ.

Αν οχι κανε μια εργατικη διαφορα στην επιθεωρηση εργασίας με το Σωματειο σου μαζι.

Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν έχω 10 χρόνια εμπειρίας και δη στον νομικό χώρο, αλλά λόγω φύσης επαγγέλματος μπαίνω σε πολλές εταιρείες και στα λογιστήρια τους.

Η απάντηση που σου δίνεται πάνω κατά πάσα πιθανότητα είναι η πιο σωστή, επομένως χρειάζεται να επεξηγήσεις στο δικηγόρο και το αφεντικό σου ότι το ιδιωτικό συμφωνητικό που ζητάει να υπογράψεις είναι άκυρο ή χρειάζεται να τροποποιηθούν οι όροι.

Πάντως σίγουρα με βάση εργατικό δίκαιο, χρειάζεται να δώσεις notice στον εργοδότη για την αποχώρηση σου ίση με το μισό της δικαιούμενης αποζημίωσης σου αν απολυόσουν, αλλιώς οφείλεις εσύ αποζημίωση (η οποία ποτέ δεν ζητείται από κανένα εργοδότη).

Τέλος, θα ήθελα να σου πω ότι είσαι ακόμα αρκετά μικρή για να περνάς τόσα άγχη και πιέσεις και σίγουρα όπως γράφτηκε και νωρίτερα από έναν άλλο αναγνώστη, κανείς δεν θα ενδιαφερθεί για εσένα (στη κρίσιμη στιγμή συνήθως μένεις μόνη σου - είδες ότι ήδη έφτασαν στα αφτιά του αφεντικού οι προτροπές σου) επομένως καλύτερα να αποχωρήσεις και να του δώσεις από τώρα το απαιτούμενο notice με βάση την εργατική νομοθεσία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Χρήστος

Είμαι εργοδότης σε μικρή εταιρεία πληροφορικής (πώληση -servise - υποστήριξη). Πρίν 7 έτη προσέλαβα ως τεχνικό πλήρους απασχόλησης, κάποιο άτομο με σύμβαση αορίστου, την οποία υπέγραψε, οπου ανέφερα ρητώς, οτι οι τεχνικοί της εταιρείας σε περίπτωση που βλάψουν την εταιρεία κατα οποιονδήποτε τρόπο ή χρησιμοποιήσουν τα εφόδια, πελατολόγιο ή γνωριμίες για προσωπικό τους όφελος και εις βάρος της εταιρείας, κατά τη διάρκεια εργασίας τους στην εταιρεία αλλά και για διάστημα 3 ετών μετά την αποχώρησή τους από αυτήν, είναι υποχρεομένοι να καταβάλουν εις το 3πλασιο οποιασδήποτε ζημιάς προκλήθηκε στη εταιρεία, αλλά και οποιαδήποτε άλλη οικονομική ή ηθική-πνευματική ζημιά προκλήθηκε από την πράξη αυτή. Πέρυσι τον Μάϊο απωλήθηκε από την εταιρεία παρέλαβε πλήρη αποζημίωση. Έκτοτε λειτούργησε -όπως αποδείχθηκε προσφάτως- με βάση τον αθέμιτο ανταγωνισμό, ''κλέβοντας'' στην κυριολεξία τους ιδιώτες αλλά και εταιρείες πελάτες της εταιρείας, αναλαμβάνοντας τους ο ίδιος προσωπικά, ώς μηχανογράφος και πωλητής εξοπλισμού, μιάς και έχων τέτοια πρόσβαση αφού δουλεύει ως πωλητής σε γνωστό κατάστημα τεχνολογίας. To γεγονός εμφανίστηκε όταν προσφάτως, κοινός συνεργάτης της εταιρείας μου με συγκεκριμένη εταιρεία-πελάτη τον συνάντησε στο χώρο αυτής, όπου και συστήθηκε ως μηχανογράφος της δεύτερης. Αν και γνώριζε μάλιστα το συγκεκριμένο συνεργάτη από την περίοδο που εργαζόταν στην εταιρεία μου, δε δίστασε να εμφανιστεί στο προκαθορισμένο ραντεβού από τον υπεύθυνο της εταιρείας-πελάτη, με τους συνεργάτες μου και να παρουσιαστεί ως εξωτερικός μηχανογράφος του πελάτη αυτού.

Παρακαλώ δεχτή καθε ενημέρωση,σύσταση και πρόταση για τις κινήσεις που μπορώ να ακολουθήσω δια της νομίμου οδού.

ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι εργοδότης σε μικρή εταιρεία πληροφορικής (πώληση -servise - υποστήριξη). Πρίν 7 έτη προσέλαβα ως τεχνικό πλήρους απασχόλησης, κάποιο άτομο με σύμβαση αορίστου, την οποία υπέγραψε, οπου ανέφερα ρητώς, οτι οι τεχνικοί της εταιρείας σε περίπτωση που βλάψουν την εταιρεία κατα οποιονδήποτε τρόπο ή χρησιμοποιήσουν τα εφόδια, πελατολόγιο ή γνωριμίες για προσωπικό τους όφελος και εις βάρος της εταιρείας, κατά τη διάρκεια εργασίας τους στην εταιρεία αλλά και για διάστημα 3 ετών μετά την αποχώρησή τους από αυτήν, είναι υποχρεομένοι να καταβάλουν εις το 3πλασιο οποιασδήποτε ζημιάς προκλήθηκε στη εταιρεία, αλλά και οποιαδήποτε άλλη οικονομική ή ηθική-πνευματική ζημιά προκλήθηκε από την πράξη αυτή. Πέρυσι τον Μάϊο απωλήθηκε από την εταιρεία παρέλαβε πλήρη αποζημίωση. Έκτοτε λειτούργησε -όπως αποδείχθηκε προσφάτως- με βάση τον αθέμιτο ανταγωνισμό, ''κλέβοντας'' στην κυριολεξία τους ιδιώτες αλλά και εταιρείες πελάτες της εταιρείας, αναλαμβάνοντας τους ο ίδιος προσωπικά, ώς μηχανογράφος και πωλητής εξοπλισμού, μιάς και έχων τέτοια πρόσβαση αφού δουλεύει ως πωλητής σε γνωστό κατάστημα τεχνολογίας. To γεγονός εμφανίστηκε όταν προσφάτως, κοινός συνεργάτης της εταιρείας μου με συγκεκριμένη εταιρεία-πελάτη τον συνάντησε στο χώρο αυτής, όπου και συστήθηκε ως μηχανογράφος της δεύτερης. Αν και γνώριζε μάλιστα το συγκεκριμένο συνεργάτη από την περίοδο που εργαζόταν στην εταιρεία μου, δε δίστασε να εμφανιστεί στο προκαθορισμένο ραντεβού από τον υπεύθυνο της εταιρείας-πελάτη, με τους συνεργάτες μου και να παρουσιαστεί ως εξωτερικός μηχανογράφος του πελάτη αυτού.

Παρακαλώ δεχτή καθε ενημέρωση,σύσταση και πρόταση για τις κινήσεις που μπορώ να ακολουθήσω δια της νομίμου οδού.

ευχαριστώ προκαταβολικά

Να απευθυνθείτε σε Δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Χρήστος

Το έχω κάνει ήδη. Απλώς έθεσα το θέμα, μήπως κάποιος έχει κάποια σχετική περίπτωση ή εμπειρία σε κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...