Προς το περιεχόμενο

Παράτασης για τα Ε9 και δηλωσεων για αγροτικα εισοδηματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαχαίρι και καρπούζι

‘’ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΥΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΕΦΟΡΙΑ ‘’tongue.gif

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Οπως όλοι μας πιστεύω , έτσι και εγώ το πρωί είχα πάει σε κάποιες Δ Ο Υ για διάφορες συναλλαγές .Μία από αυτές στη Δ Ο Υ Α……. για κατάθεση τροποιητική Ε9 για το 2008 ( άνθρωποι ήμαστε και δουλεύουμε , και όποιος δουλεύει λάθη κάνει και κάτω από αυτές τις συνθήκες ) – το αρχικό μέσω taxis net Ερχεται και η σειρά μου , και η ωραία κατά τα άλλα , νεαρή μου πετάει στα μούτρα τα έντυπα που μόλις της είχα δώσει , λέγοντας ότι ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΥΠΑ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ ……….

( η δήλωση – εκτύπωση μέσω pc σε Α4) .Αρχίζω να τις εξηγώ ότι δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο τα έντυπα και ότι είναι υποχρεωμένη να τα παραλάβει , ακόμα και αν ήτανε φωτοτυπίες .Το ίδιο το υπουργείο έχει στη σελίδα του , να κατεβάσεις όποιο έντυπο θέλεις

Η ώρα 12:15 Δεν καταλαβαίνει τίποτα και ζητάω να πάω στη προισταμένη για περαιτέρω εξηγήσεις . Αν νομίζεται ότι έβγαλα άκρη …… είστε γελασμένοι .

Η ώρα 12:29Είχα στα χέρια μου και από άλλες εφορίες άλλα αντίγραφα αλλά τίποτα , τους κινέζους ( χωρίς να έχω κάτι προσωπικό με τους ανθρώπους )

Αναγκάστηκα να τα γράψω στα έντυπα της εφορίας ,και όχι να ζητήσω εγγράφως το λόγο μη παραλαβής , γιατί έτσι ήτανε η γραμμή της προισταμένης , καθώς στη συγκεκριμένη Δ Ο Υ εκκρεμή και ένας έλεγχος .

Αύριο πάλι εκεί θα είμαι . Μπορείς να ( τσακωθείς ) μαζί τους ???!!!!

Που θα φτάσει πια αυτή η ασυδοσία , κατάχρηση εξουσίας ??

Θα πρέπει να ξέρουμε τι καπνό φουμάρει ο καθένας σε κάθε εφορία ??

Το χρόνο μας , τη ψυχική ηρεμία μας , ποιος θα μας τα αναπληρώσει ??

Ζηλεύω τους συναδέλφους στην επαρχία , γιατί αυτοί έχουν να κάνουν με μία , άντε δύο το πολύ εφορίες , και δε μιλώ για τις μεγάλες πόλης .

Είχα πει να μην ξανά αναφερθώ σε τέτοια θέματα , αλλά - θα με πείτε γκρινιάρη –το μεσημέρι μόλις που γλίτωσα το εγκεφαλικό , όταν πήρα τηλ. στην επόμενη εφορία που θα πήγαινα και λόγω γνωριμίας μου δώσανε το ΟΚ για να πάω αργότερα .

Ενας παλιός διαφημιστής είχε φτιάξει κάτι ωραίες κάρτες

( για Χριστούγεννα )

‘’ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΥΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΕΦΟΡΙΑ ‘’ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...............................

( η δήλωση – εκτύπωση μέσω pc σε Α4)

..............................

Αν δεν κάνω λάθος(πρέπει να το τσεκάρω , αλλά πάει στο ρελάντι τώρα...... μόνο το έντυπο Ε9 δεν μπορέι να είναι σε Α4 που να ενώνεται με συραπτικό .

Έχουν γίνει πολλές αναφορές στο φόρουμ , είδικά από τον συνονόματο a.a. , κοιτάχτε και την σχετική εγκύκλιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος(πρέπει να το τσεκάρω , αλλά πάει στο ρελάντι τώρα...... μόνο το έντυπο Ε9 δεν μπορέι να είναι σε Α4 που να ενώνεται με συραπτικό .

Έχουν γίνει πολλές αναφορές στο φόρουμ , είδικά από τον συνονόματο a.a. , κοιτάχτε και την σχετική εγκύκλιο .

Εδώ και τρία τουλάχιστον έτη από τη συγκεκριμένη εταιρεία , από τις μεγαλύτερες στο χώρο ,( δεν είναι διαφήμιση s……r ) το Ε9 εκτυπώνεται σε Α4 ( μπρος – πίσω και έγχρωμο )

Πρώτη και τελευταία σελίδα στη μία όψη και όλο ο εσωτερικό στην άλλη όψη

Σε καμία άλλη εφορία δεν υπήρχε κάποιο ανάλογο πρόβλημα , ή σε Ε9 ή σε οποιοδήποτε άλλο έντυπο δήλωσης κανένα έτος

Εψαξα να βρω τη διαταγή , κάπου την έχω αλλά τώρα τζίφος

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την ΠΟΛ 1047

..........

5. Είναι αποδεκτή η υποβολή της δήλωσης στοιχείων ακινήτων είτε σε μηχανογραφικό χαρτί είτε σε φωτοαντίγραφο χωρίς οποιαδήποτε συρραφή, εφόσον είναι στις διαστάσεις του εντύπου Ε9 και αναγράφονται επακριβώς οι στήλες και τα λοιπά στοιχεία του εντύπου.

Και αυτη για τα μηχανογραφικα

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/2893

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την ΠΟΛ 1047

..........

5. Είναι αποδεκτή η υποβολή της δήλωσης στοιχείων ακινήτων είτε σε μηχανογραφικό χαρτί είτε σε φωτοαντίγραφο χωρίς οποιαδήποτε συρραφή, εφόσον είναι στις διαστάσεις του εντύπου Ε9 και αναγράφονται επακριβώς οι στήλες και τα λοιπά στοιχεία του εντύπου.

Και αυτη για τα μηχανογραφικα

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/2893

Να δούμε και τι άλλο θα κρατάμε μαζί μας όταν πάμε για δουλειά στις εφορίες !!

και πάλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επείδη μάλλον είμαι από τους πιο γκρινιάριδες , έχω να πω τούτο .

ΤΕΛΟΣ !!!! :):)

Τα δώσαμε όλα από το πρώι !!!! :) Και μπορώ να πω ότι νιώθουμε ανακουφισμένοι , ότι τα ξενύχτια μας και οι κόποι μας είχαν αντίκρυσμα , είναι η ηθική ικανοποίηση , γιατί από υλική ...........!!!!! :D

Τουλάχιστον όσο είχαμε λάβει γνώση, γιατί επαλαμβάνω θα έρθουν και αρκετοί μισθωτοί ετεροχρονισμένα .

Παρόλα αυτά εξακολουθώ να ζητώ παράταση .

Eλπιζω να μην βλεπει η μελλουσα συζυγος την επιμονη σου στις παρατασεις διοτι μπορει να ερθουν στο μυαλο της περιεργοι συνειρμοι

Φιλικα

diba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

QUOTE(broster @ Apr 18 2008, 01:35 PM) post_snapback.gifΕπείδη μάλλον είμαι από τους πιο γκρινιάριδες , έχω να πω τούτο .

ΤΕΛΟΣ !!!! :D:D

Τα δώσαμε όλα από το πρώι !!!! :D Και μπορώ να πω ότι νιώθουμε ανακουφισμένοι , ότι τα ξενύχτια μας και οι κόποι μας είχαν αντίκρυσμα , είναι η ηθική ικανοποίηση , γιατί από υλική ...........!!!!! :)

Τουλάχιστον όσο είχαμε λάβει γνώση, γιατί επαλαμβάνω θα έρθουν και αρκετοί μισθωτοί ετεροχρονισμένα .

Παρόλα αυτά εξακολουθώ να ζητώ παράταση

Ετσι και έγινε. Απο το πρωί σήμερα ήρθαν όλοι οι συνταξιούχοι ( συννενοημένοι ήταν; ή παρέλαβαν εκκαθαριστικα την Παρασκευή:D

Ενω τους είχαμε ειδοποιήσει απο τον Ιανουάριο τηλεφωνικά για μεταβολες και υποχρέωση ξεχωριστού Ε9 ακούστηκαν σήμερα τα εξής:

ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ, ΜΟΝΟ ΡΕΥΜΑ ΠΗΡΑ

ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ, ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΑ

ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ, ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΠΙΚΑΡΠΙΑ ΚΡΑΤΗΣΑ

εχουν να πέσουν πολλά πρόστιμα αλλα ούτως ή άλλως αυτος είναι ο πραγματικός λόγος του μετρου αποσύνδεσης δήλωσης - Ε9

Ποιοί θα κλείσουν πάλι τις τρύπες; Μα οι συνταξιούχοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Γιασου Αλέκο

- Γιάσου Γιάννη

- Τι χαρτιά να φέρω για την Δήλωση;

- (κοιτάζω το Ε1 του 20007 και απαντώ) ....

- Καλά, μετά το Πάσχα, έτσι;

- Ετσι

- Πουλήσαμε και το σπίτι.

- Παρακαλώ;

- Το σπίτι, λέω, στο χωριό, το πουλήσαμε.

- Φέρε και 60 Ευρώ εξτρα για το πρόστιμο που το λές τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........

- Φέρε και 60 Ευρώ εξτρα για το πρόστιμο που το λές τώρα.

Αλέκο για διάβασε το παρακάτω, πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι εξήντα €.

Ν. 3634/2008

Aρθρο 16

Πρόσθετοι φόροι

1. Για την επιβολή των πρόσθετων φόρων και προστίμων των νομικών προσώπων εφαρμόζονται αναλόγως οι διατάξεις των παραγράφων 1, 4, 5, 6, 7 και 8 του Aρθρου 1, καθώς και των άρθρων 2, 4, 9, 15, 22, 23 και 24 του ν. 2523/1997 (ΦΕΚ 179 Α΄), όπως ισχύουν.

2. Στα φυσικά πρόσωπα, για τις περιπτώσεις που προκύπτει ποσό τέλους για καταβολή επιβάλλεται πρόσθετος φόρος ως εξής:

α) Για διαφορά τέλους μέχρι και πεντακόσια (500) ευρώ, ποσοστό πενήντα τοις εκατό (50%).

β) Για διαφορά τέλους άνω των πεντακοσίων (500) ευρώ, ποσοστό εκατό τοις εκατό (100%).

3. Σε περίπτωση ανακρίβειας όσων δηλώθηκαν, παράλειψης ή εκπρόθεσμης δήλωσης άλλων, επιβάλλεται αυτοτελές πρόστιμο εφόσον δεν προκύπτει ποσό τέλους για καταβολή, που ορίζεται σε τριακόσια (300) ευρώ. Το πρόστιμο επιβάλλεται με ιδιαίτερη πράξη του αρμόδιου Προϊσταμένου της Δ.Ο.Υ.

4. Σε διοικητική επίλυση της διαφοράς ή δικαστικό συμβιβασμό το πρόστιμο της παραγράφου 3 του Aρθρου αυτού περιορίζεται στο ένα τρίτο (1/3) και οι πρόσθετοι φόροι της παραγράφου 2 περιορίζονται στα τρία πέμπτα (3/5). Σε περίπτωση αποδεδειγμένης ολικής ή μερικής ανυπαρξίας της παράβασης τα πρόστιμα διαγράφονται ολικά ή μερικά. Η πράξη διαγραφής πρέπει να περιέχει πλήρη και ειδική αιτιολογία για την ανυπαρξία της παράβασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή εγώ το πούλησα στο 2007 αλλά το είχα δηλωμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το έγραψα πάλι .

Είναι ακριβώς όπως αναφέρει και ο Παντελής έχουν τα πράγματα .

Με λίγα λόγια ότι έχει να κάνει με πίνακα 2 (αγροτεμάχια) πάει με 100,00 € (το 1/3 από 300,00 €) και ότι έχει σχέση με τον πίνακα 1 (οικόπεδα, κτίσματα κλπ) τότε λοιπόν θα επιβάλλεται ταυτόχρονα με την υποβολή ο ΕΤΑΚ καθώς και οι ανάλογες προσαυξήσεις .

Το ερώτημα μου είναι βέβαια πως θα βγάζουν το ΕΤΑΚ αφού δεν υπάρχει τίποτα ακόμη ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και έγινε. Απο το πρωί σήμερα ήρθαν όλοι οι συνταξιούχοι ( συννενοημένοι ήταν; ή παρέλαβαν εκκαθαριστικα την Παρασκευή;)

Ενω τους είχαμε ειδοποιήσει απο τον Ιανουάριο τηλεφωνικά για μεταβολες και υποχρέωση ξεχωριστού Ε9 ακούστηκαν σήμερα τα εξής:

ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ, ΜΟΝΟ ΡΕΥΜΑ ΠΗΡΑ

ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ, ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΑ

ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ, ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΠΙΚΑΡΠΙΑ ΚΡΑΤΗΣΑ

εχουν να πέσουν πολλά πρόστιμα αλλα ούτως ή άλλως αυτος είναι ο πραγματικός λόγος του μετρου αποσύνδεσης δήλωσης - Ε9

Ποιοί θα κλείσουν πάλι τις τρύπες; Μα οι συνταξιούχοι!

Πως φαινονται οσοι κοιμούνται μεχρι τις 7 το πρωί. Οι συνταξιούχοι ακουσαν το πρωι 6 ωρα τον Αυτιά , γιαυτό ηλθαν μαζεμενοι.

Ο Αυτιάς λεει π.χ. : Την Δευτερα τελειωνουν οι ταδε δηλωσεις. Γιαυτο να πατε εκεινη την ημερα στην εφορία. Μπορει να το πει πριν από 10 μερες. Αυτος στελνει τους συνταξιουχους να φτιαξουν και να καταθεσουν την δηλωση τους την τελευταια ημερα που αφορα τον καθενα. Εχει κανει μεγαλη ζημια ο Αυτιας στους συνταξιουχους. Διοτι αυτος ο ανθρωπος ασχετος οπως ειναι με τα φορολογικα και του τι γινεται στην αγορα , λεει οτι θελει.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
Επείδη μάλλον είμαι από τους πιο γκρινιάριδες , έχω να πω τούτο .

ΤΕΛΟΣ !!!! :):)

Τα δώσαμε όλα από το πρώι !!!! :) Και μπορώ να πω ότι νιώθουμε ανακουφισμένοι , ότι τα ξενύχτια μας και οι κόποι μας είχαν αντίκρυσμα , είναι η ηθική ικανοποίηση , γιατί από υλική ...........!!!!! :o

Τουλάχιστον όσο είχαμε λάβει γνώση, γιατί επαλαμβάνω θα έρθουν και αρκετοί μισθωτοί ετεροχρονισμένα .

Παρόλα αυτά εξακολουθώ να ζητώ παράταση .

Για να δούμε :

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/3559

Πολύ πιθανό να μην έχουμε τελειώσει , περιμένουμε κάποιον παπουδάκο τη δευτέρα με πιθανή αλλάγη (από το τηλέφωνο τι να καταλάβω ο έρμος!! :) ) φαντάζομαι ότι σε πάρα πολλούς συναδέλφους είτε θα έχουν τύχει παρόμοια περιστατικά είτε θα τους τυχούν .

Και μιλάμε η πλειονότητα των περιπτώσεων είναι αυτή , δηλάδη μισθωτοί και συνταξιούχοι κυρίως μεγάλης ηλικίας και είναι κρίμα να τους επιβάλλεται και επιπλέον χαράτσι για ένα (κατα την ταπεινή προσωπική μου άποψη) ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟ χαρτί , ας μηχανογραφούσαν τα κατά τόπους υποθηκοφυλακεία αν ήθελαν .... :);)

Καλά δεν υπολογιζώ τα λάθη που έχουν γίνει στα παλιότερα Ε9, εκεί μόνο με το ΕΤΑΚ θα μπορέσουμε να καταλάβουμε και να διορθώσουμε , πιστεύω λοιπόν και το θέτω ως πρόταση ότι και μετά την λήψη του νέου εκκαθαριστικού (ΕΤΑΚ) θα πρέπει να δωθεί η ευχέρεια χωρίς πρόστιμο να υπάρξουν οι απαραίτητες διορθώσεις , λέω δηλαδή ότι και του χρόνου θα πρέπει να γίνει Ε9 . Με την λογική ότι το Κράτος ενδιαφέρει να φορολογήσει την (σωστή)ακίνητη περιουσία του καθενός και όχι να κάνει νέα επιδρομή προστίμων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έρχονται πολλοί οι οποίοι νόμιζαν ότι Ε9 κάνουν νωρίς όσοι έχουν λάθη στα παλιά.

Έχουν την εντύπωση ακόμα ότι αν έχεις κάποια φυσιολογική αλλαγή στο 2007, τη στέλνεις με τη δήλωση.

Όντως κρίμα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως κρίμα είναι...

Συνηθως ειναι και τρεις- τεσσερις στην ιδια οικογενεια που θα πληρωσουν προστιμο...

Αυτο που τους λεω ειναι να πηγαινουν στον προισταμενο και να διαμαρτυρονται , δεν ξερω αν θα μπορουσαν να κανουν κατι αλλο...

Αυτο που με στεναχωρει ειναι το ποσο βουβα, σχεδον μοιρολατρικα δεχεται ο κοσμος την κατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη ΚΑΤΙΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Tα γραφεία μας είναι γεμάτα με Ε9

τελικά θα πάρουμαι καμιά παράταση?

Γνωρίζει κάποιος έγκυρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν θα παρουν

και αυτη ειναι απαντηση του υπουργείου στις 20/6/2008 σε υπενθύμιση αιτημάτων, οχι μόνο δικών μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΝ φοβάστε ορέ παλικάρια

Από τον φθινόπωρο με τα εκκαθαριστικά του ΕΤΑΚ θα γίνει ... επανάληψη της διαδικασίας !!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Φθινοπωρο λεω να παμε ολοι μαζι στην Αρτα να μαζεψουμε πορτοκαλια ....

Αληθεια τις ελιες ποτε τις μαζευουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Φθινοπωρο λεω να παμε ολοι μαζι στην Αρτα να μαζεψουμε πορτοκαλια ....

Αληθεια τις ελιες ποτε τις μαζευουν?

Τέλη Νοέμβρη, αρχές Δεκέμβρη...

Γιατί ; Έχεις καμιά καλή ιδέα για τοοοο... λάδι της χρονιάς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλη Νοέμβρη, αρχές Δεκέμβρη...

Γιατί ; Έχεις καμιά καλή ιδέα για τοοοο... λάδι της χρονιάς ;

Μπα βρε Γιαννη, πού να με παει το μυαλο μεχρι εκει...

Το μονο που σκεφτηκα ειναι μηπως αφησαμε τα καλυτερα μερη και τις καλυτερες δουλειες για αλλους...

αλλα παλι μου περασε γρηγορα....σιγα μην παρω και τα βουνα ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε φωνάξω να μαζέψουμε ελιές εκείνη την περίοδο.

Έχω καμιά 20 δέντρα και βγάζω κανά δυο τενεκέδες... πληρωμή σε αγνό λαδάκι του Θεού.

;)

Υ.Γ. Μίλα πιο σιγά όμως, γιατί δεν δηλώνω εισοδήματα από αγροτικά και το κράτος έχει ανάγκη από έσοδα αυτόν τον καιρό !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...