Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή προκαταβληθέντος φόρου σε Α.Ε.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α.Ε. με απόφαση έκτακτης ΓΣ ενέκρινε την καταβολή για αμοιβή-έξοδα παραστάσεως σε δύο μέλη ΔΣ ενός ποσού. Για το ποσό αυτό καταβλήθηκε ο αναλογών φόρος εντός της χρήσης τον- επόμενο μήνα-.

Οι αμοιβές αυτές δεν καταχωρήθηκαν στον 60 διότι δεν θεωρούνται μόνιμη αμοιβή αλλά δόθηκαν έναντι κερδών. Τα μέλη δήλωσαν το εισόδημα αυτό ως εισόδημα από κινητές αξίες. Στη δήλωση της Α.Ε. ο παραπάνω φόρος υπολογίσθηκε ως παρακρατηθείς φόρος. Από την συνολική δήλωση της Α.Ε. προέκυψε ένα ποσό επιστροφή. Η αρμόδια ΔΟΥ δεν μου κάνει απόδοση του υπολοίπου, αλλά θελει να αποδόσει όλο το ποσό που είχα αποδώσει ως αχρεωστήτως καταβληθέν και να κάνω τροποποιητική δήλωση χωρίς την παρακράτηση.(Και επιπλέον θέλει να γίνει προσωρινός έλεγχος για την διαπίστωση της μη καταχώρησης στον 60 ως αμοιβές, δεν υπάρχει πρόβλημα μπορεί να το διαπιστώσει). Για το παραπάνω το έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος να μου πεί τη γνώμη του, τι πρέπει να κάνω; Το αποτέλεσμα συν/πλην βγαίνει το ίδιο απλά με την τροποποιητική δήλωση θέλουν να μου βάλουν προσαύξηση για κάτι που έχω πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αμοιβές αυτές δεν καταχωρούνται πράγματι στον 60 αλλά στον 61 και ο φόρος που αντιστοιχεί σ'αυτές δεν συμψηφίζεται ούτε από τους δικαιούχους ούτε βέβαια από την ΑΕ..

Οι αμοιβές αφαιρούνται κανονικά από τα έσοδα της εταιρίας για τον προσδιορισμό των καθαρών κερδών.

Εσείς τι ακριβώς κάνατε?

γιατί έτσι όπως τα λέτε και εσείς και η ΔΟΥ έχετε λάθος..

Υ.Γ. υποθέτω ότι δεν καταχωρίσατε τοις αμοιβές σε κάποιον λογ/μό εξόδου αλλά χρεώσατε κάποιον της ομάδας 3 ή 5 ..

οπότε κακώς αποδώσατε τον φόρο και σωστά σας λέει η ΔΟΥ κάντε αίτηση για επιστροφή.

αυτό βέβαια σημαίνει τροποποιητική χωρίς συμψηφισμό της παρακράτησης άρα αν προκύπτει ποσό για πληρωμή έχει προσαυξήσεις..

επιπλέον αν θέλουν σας επιρρίπτουν και έναν ωραίο χαρτόσημο με τις ανάλογες προσαυξήσεις για δανεισμό.

Θα ήθελα να μάθω ποιός ελεγκτής παρέλαβε την αρχική δήλωση και δέχτηκε να συμψηφίσει αυτόν τον φόρο.. ;)

Υ.Γ. να μην ξεχάσουμε τα μέλη που πρέπει να ανακαλέσουν την δήλωσή τους και να πληρώσουν τυχόν φόρο τεκμηρίων που κάλυψαν με τις πλαστές βεβαιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...