Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αναγγελια οικειοθελους αποχωρησης χωρις ειδοποιηση εγκυου που συμφωνησε με τον εργοδοτη αδεια ανευ αποδοχων


επισκέπτη KuVa

Ερώτηση

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ:

ΕΓΚΥΟΣ ΖΗΤΑ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ (01/10/07) ΕΩΣ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΑΔΕΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΦΟΥ Η ΑΛΛΑΓΗ ΘΕΣΕΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΗ & Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΤΗΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΟΥΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ.ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΗΣ ΠΑΝΤΡΕΥΕΤΑΙ Κ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ 2008 ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΛΕΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΕΙ )ΚΛΠ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ & ΝΑ ΤΗΣ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ Κ ΛΟΙΠΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ.ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΖΗΤΑΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΗΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΑΣ ΣΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΔΙΟΤΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑΜΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΕΙΣ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕΣ Κ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕΣ ΠΟΤΕ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΟΛΛΗΘΕΙ Κ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΛΛΕΣ ΑΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΟΤΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΤΟΥΣ "ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΛΛΙΠΗ ΕΝΣΗΜΑ Κ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ Κ ΚΑΛΕΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ Κ ΝΑ ΣΑΣ ΦΕΡΩ Κ ΟΤΙ ΧΑΡΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ" .ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ.ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΜΕΝΗ Η ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΗ ΜΕ ΤΥΧΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΕΘΕΤΑΝ ΓΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ.

ΟΜΩΣ ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ

1.ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ?( Κ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ Κ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ)

2.ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΝΩΣΤΟ ΕΣΤΩ Κ ΜΕ ΕΝΑ ΕΞΩΔΙΚΟ ΟΤΙ ΖΗΤΟΥΝ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ Κ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΕΝΤΟΣ Χ ΗΜΕΡΩΝ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΝΟΜΙΜΗ

3.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΕΣΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΕΣ ?Κ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΣ?ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΚΟΜΑ Κ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΟΤΙ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΛΟΓΩ ΑΔΕΙΑΣ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΠΟΥ Η ΙΔΙΑ ΖΗΤΗΣΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΩ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ Κ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ (ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΩΛΥΜΑ)

4.ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΑΜΟΥ ΕΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΡΑΞΗ?

ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΟ ΕΞΩΔΙΚΟ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ (ΜΕ ΟΡΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΟΥ Κ ΧΩΡΙΣ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ) ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΡΟΟΠΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ 2 ΜΙΣΘΟΥΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΝΟΜΙΚΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΟΥΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΙΚΟΙ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Κ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ. ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΜΟΥ Κ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΜΟΥ(ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΓΕΝΝΑΩ) ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ Κ Η ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ .......................ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
...............................................

ΟΜΩΣ ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ

1.ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ?( Κ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ Κ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ)

Ο νόμος. Όταν δεν έχουν νέα σου, μπορούν να υποβάλλουν δήλωση οικιοθελούς αποχώρησης στον ΟΑΕΔ μόνο με την υπογραφή του εργοδότη.

2.ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΝΩΣΤΟ ΕΣΤΩ Κ ΜΕ ΕΝΑ ΕΞΩΔΙΚΟ ΟΤΙ ΖΗΤΟΥΝ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ Κ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΕΝΤΟΣ Χ ΗΜΕΡΩΝ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΝΟΜΙΜΗ

Δεν υποχρεώνει κανένας νόμος την αποστολή εξωδίκου. Πολλές επιχειρήσεις το κάνουν για να έχουν αδιαμφισβήτητο αποδεικτικό ότι όντως ενδιαφέρθηκαν, αλλά ο εργαζόμενος δεν ανταποκρίθηκε. Η οικιοθελής αποχώρηση εγκύου χωρίς εξώδικο σαφώς και είναι νόμιμη, δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα.

3.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΕΣΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΕΣ ?Κ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΣ?ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΚΟΜΑ Κ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΟΤΙ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΛΟΓΩ ΑΔΕΙΑΣ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΠΟΥ Η ΙΔΙΑ ΖΗΤΗΣΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΩ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ Κ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ (ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΩΛΥΜΑ)

Η οικιοθελής αποχώρηση δεν μπορεί να ανακληθεί από την επιχείρηση. Εκ των υστέρων, το ΙΚΑ δεν αναγνωρίζει τίποτα, οπότε η υπεύθυνη δήλωσή σου μπορεί να είναι άχρηστη στην επιχείρηση όταν περάσει τακτικό έλεγχο. Η σωστή διαδικασία για τη λήψη της άδειας άνευ αποδοχών είναι αίτηση του εργαζομένου προς την επιχείρηση, έγγραφη αποδοχή από την επιχείρηση και κατάθεση στην Επιθεώρηση Εργασίας. Όλα αυτά πριν την έναρξη της άδειας.

4.ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΑΜΟΥ ΕΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΡΑΞΗ?

Από την ημερομηνία που θα τους προσκομίσεις αποδεικτικό για το γάμο σου.

.......................

Δεν ξέρω τι θέλεις να πετύχεις, για να μπορέσω να σε καθοδηγήσω...

Αν αυτό που ζητάς είναι η επαναπρόσληψή σου στην εταιρεία, προτείνω μια συζήτηση με τον εργοδότη. Αν αποβεί άκαρπη, επόμενο βήμα είναι η επιθεώρηση εργασίας και ακόμα παραπέρα τα δικαστήρια. Σε όλο αυτό, θα ήταν πολύ χρήσιμη η συμβουλή και καθοδήγηση από έμπειρο δικηγόρο που να ασχολείται με τέτοια θέματα.

Το θέμα είναι να αποδείξεις ότι όντως είχες συμφωνήσει για άδεια άνευ αποδοχών, και ότι δεν έφυγες έτσι απλά.

Αν το έπραξε σκοπίμως ο εργοδότης με σκοπό να καταθέσει οικιοθελή αποχώρηση, μιλάμε για ένα πολύ ανήθικο εργοδότη, ωστόσο δεν σου κρύβω ότι είναι ελαφρώς μπερδεμένα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ

ΔΕ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥΣ. ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΝΕΠΕΙΣ Κ ΜΟΥ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΕΝΣΗΜΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ 25 ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΔΩ Κ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΧΩ 9 ΑΛΛΟΥΣ 18 ΑΛΛΟΥΣ 21 ΑΛΛΟΥΣ 23 & ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΧΩ 25 (ΕΥΤΥΧΩΣ).ΟΜΩΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΔΩ Κ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΑΠΛΩΣ ΤΟΥΣ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΤΟ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΕΙΛΩ Κ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΦΙΛΟΤΙΜΗΘΟΥΝ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ & Κ ΑΦΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΓΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙ Κ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΕΙΣΦΟΡΕΣ.

ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΑΝ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ Η ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ?

Κ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠ'ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ Κ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ?

ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ?

ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΔΟΛΟΣ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΤΟΥΣΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΤΙ ΕΙΤΕ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΕΙΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΛΕΙΨΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
...................

ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΑΝ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ Η ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ?

Εάν ισχύουν αυτά που λες, στο ΙΚΑ μπορείς να κάνεις καταγγελία και να σου αναγνωριστούν τα 25 ένσημα κάθε μήνα. Στην επιθεώρηση, μόνο αν σου χρωστάει μισθούς, επιδόματα, άδειες, δώρα κτλ ή εάν θες να θεωρηθεί άκυρη η αποχώρησή σου.

Κ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠ'ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ Κ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ?

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ?

Εάν το αφήσεις ως έχει, όχι... Αν το κυνηγήσεις, αλλάζουν τα δεδομένα...

ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΔΟΛΟΣ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΤΟΥΣΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΤΙ ΕΙΤΕ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΕΙΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΛΕΙΨΑ?

Όχι απαραίτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν θέλετε μπορείτε να κάνετε καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας και στο ΙΚΑ.

Όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

Κακώς ο εργοδότης δεν ζήτησε να πρωτοκολήσετε την άδεια άνευ αποδοχών στο ΙΚΑ.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΣΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΔΙΟΤΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑΜΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΕΙΣ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕΣ Κ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕΣ ΠΟΤΕ.
ΟΤΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΤΟΥΣ "ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΛΛΙΠΗ ΕΝΣΗΜΑ Κ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ Κ ΚΑΛΕΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ Κ ΝΑ ΣΑΣ ΦΕΡΩ Κ ΟΤΙ ΧΑΡΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ" .ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ.

Εδώ φαίνεται καθαρά πως κάποιος μπερδεύτηκε ? κάποιος νόμισε πως είχε το πάνω χέρι ενώ στην ουσία δεν το είχε..

κάπως επέδειξε αντισυμβατική συμπεριφορά .. έστω εν αγνοία του..

Ειλικρινά δεν ξέρω αν βρίσκω κάτι μεμπτό στην στάση του εργοδότη στην συγκεκριμένη περίπτωση.

(Μιλάω πάντα για την άδεια άνευ αποδοχών .. και όχι για τυχόν χρωστούμενα και διαφορές ενσήμων).

Αν θέλετε μπορείτε να κάνετε καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας και στο ΙΚΑ.

Όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

Κακώς ο εργοδότης δεν ζήτησε να πρωτοκολήσετε την άδεια άνευ αποδοχών στο ΙΚΑ.

doctor

Ποια άδεια άνευ αποδοχών βρε Δημήτρη? αφού δεν πήγε να υπογράψει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ποια άδεια άνευ αποδοχών βρε Δημήτρη? αφού δεν πήγε να υπογράψει ..

Μα αυτό ήταν το λάθος του εργοδότη Θανάση: το ότι δέχτηκε να χορηγήσει άδεια άνευ αποδοχών χωρίς να ζητήσει πρώτα να πρωτοκολληθεί η άδεια άνευ αποδοχών στο ΙΚΑ (ξέρω ότι δεν προβλέπεται από τον Νόμο, όμως σε τόσο περίεργες περιπτώσεις, ή σε μεγάλες χρονικά άδειες άνευ αποδοχών νομίζω ότι είναι απαραίτητο ένα χαρτί από το να έχεις προβλήματα στον έλεγχο μετά από χρόνια).

doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μα αυτό ήταν το λάθος του εργοδότη Θανάση: το ότι δέχτηκε να χορηγήσει άδεια άνευ αποδοχών χωρίς να ζητήσει πρώτα να πρωτοκολληθεί η άδεια άνευ αποδοχών στο ΙΚΑ (ξέρω ότι δεν προβλέπεται από τον Νόμο, όμως σε τόσο περίεργες περιπτώσεις, ή σε μεγάλες χρονικά άδειες άνευ αποδοχών νομίζω ότι είναι απαραίτητο ένα χαρτί από το να έχεις προβλήματα στον έλεγχο μετά από χρόνια).

doc

Δημήτρη ο εργοδότης είχε την διακριτική ευκαίρεια να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει σε μια άδεια άνευ αποδοχών..

συμφώνησε ότι προτίθεται να την χορηγήσει.. όταν όμως η εργαζόμενη δεν δέχθηκε να συνυπογράψει την αίτηση, τι του έμεινε να κάνει? να ασκήσει το νόμιμο δικαίωμα του για κατάθεση ανυπόγραφης οικιοθελούς αποχώρησης.

το λάθος είναι της εργαζόμενης, που δεν προστάτεψε τα δικαιώματά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-
Δημήτρη ο εργοδότης είχε την διακριτική ευκαίρεια να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει σε μια άδεια άνευ αποδοχών..

συμφώνησε ότι προτίθεται να την χορηγήσει.. όταν όμως η εργαζόμενη δεν δέχθηκε να συνυπογράψει την αίτηση, τι του έμεινε να κάνει? να ασκήσει το νόμιμο δικαίωμα του για κατάθεση ανυπόγραφης οικιοθελούς αποχώρησης.

το λάθος είναι της εργαζόμενης, που δεν προστάτεψε τα δικαιώματά της.

Συμφωνώ απολύτως με τα παραπάνω, και να προσθέσω ότι, όπως έχει συζητηθεί και πιο παλιά στο φόρουμ, δεν προβλέπεται από πουθενά πρωτοκόλληση της άδειας άνευ αποδοχών στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να πας σε καποιο δικηγόρο αμεσα ,μπορεις απο δω να πάρεις γνώμη αλλά όχι λύση . Δεν υπάρχει αποχώρηση στο εργατικό δίκαιο ,αλλά καταγγελία της σύμβασης . Μπορείς πιστεύω να αποδείξεις ότι δεν κατήγγειλες εσύ την συμβαση εργασίας τον τρόπο θα σου τον βρει ο δικηγορος .Και μην περιμένεις φιλότιμο απο άνθρωπους που σε "ρουφανε" ,οταν σ αδειαζουν σε πετάνε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δημήτρη ο εργοδότης είχε την διακριτική ευκαίρεια να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει σε μια άδεια άνευ αποδοχών..

συμφώνησε ότι προτίθεται να την χορηγήσει.. όταν όμως η εργαζόμενη δεν δέχθηκε να συνυπογράψει την αίτηση, τι του έμεινε να κάνει? να ασκήσει το νόμιμο δικαίωμα του για κατάθεση ανυπόγραφης οικιοθελούς αποχώρησης.

το λάθος είναι της εργαζόμενης, που δεν προστάτεψε τα δικαιώματά της.

Μα πως συμφωνεί ο εργοδότης χωρίς ταυτόχρονα να διασφαλίζεται έχοντας ένα αποδεικτικό ότι η εργαζόμενη έλαβε άδεια άνευ αποδοχών; Αν γίνει ο έλεγχος του ΙΚΑ, θα ασφαλίσει τον εργαζόμενο από την έναρξη της άδειας άνευ αποδοχών μέχρι την ημερομηνία αποχώρησης. Επίσης, η εργαζόμενη (έγκυος ούσα) μπορεί κάλλιστα να κινηθεί δικαστικώς και να κερδίσει (έγκυος, υπενθυμίζω) αφού ο δικηγόρος της θα γράψει τόσα ωραία και δακρύβρεχτα πατώντας πάνω στην εγκυμοσύνη. Και θα κερδίσει το δικαστήριο διότι η εργαζόμενη είναι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη και αυτό είναι μεγάλο πλεονέκτημα το οποίο μάλλον πήρε αψήφιστα ο εργοδότης κάνοντας ρητή και όχι γραπτή συμφωνία και τώρα είναι έκθετος απέναντι στο ΙΚΑ και έρμαιο κάποιου πιθανού αετονύχη δικηγόρου...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έκτεθιμένος απέναντι σε δικαστική διεκδίκηση είναι..

απέναντι στο ΙΚΑ όχι.. έχει την οικειοθελή αποχώρηση που προβλέπει ο Νόμος..

και έγραψα ότι έγραψα γιατί δεν μπορώ να δεχθώ τόσο βαρειά αμέλεια από μέρους της εργαζόμενης..

δλδ αρνήθηκε να υπογράψη αίτηση για άδεια άνευ αποδοχών και εμφανίστηκε μετά από πέντε μήνες ..

ε και άγιος να ήταν ο εργοδότης.. μακάκας δεν ήταν.. έχει κι αυτός δικηγόρους απ'αυτά που μας παρέθεσε η εργαζόμενη.

δλδ αν δεν ήταν έγκυος εργαζόμενη αλλά αλλοδαπός εργατοτεχνίτης που έφυγε για την χώρα του και γύρισε μετά από πέντε μήνες .. τα ίδια θα έλεγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ:

ΕΓΚΥΟΣ ΖΗΤΑ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ (01/10/07) ΕΩΣ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΑΔΕΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΦΟΥ Η ΑΛΛΑΓΗ ΘΕΣΕΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΗ & Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΤΗΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ......

Από τα παραπάνω συνάγω ότι η εργασία ήταν τέτοια που δεν επιτρέπεται να εκτελείται από έγκυο.

Ο νόμος για τη προστασία της μητρότητας, προβλέπει συγκεκριμένη αντιμετώπιση αυτής της περίπτωσης.

Η άδεια άνευ αποδοχών δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
έκτεθιμένος απέναντι σε δικαστική διεκδίκηση είναι..

απέναντι στο ΙΚΑ όχι.. έχει την οικειοθελή αποχώρηση που προβλέπει ο Νόμος..

Μα έφυγε 1/10/2007 με άδεια άνευ αποδοχών και η αποχώρηση πήγε τον Φεβρουάριο του 2008 (εξ όσων μπόρεσα να καταλάβω από τα όσα γράφει ο εκκινητής του θέματος), οπότε έχει και παραέχει πρόβλημα στο ΙΚΑ.

Σταύρο, LandS, σε τέτοια περίπτωση χορηγείται από το ΙΚΑ ασθένεια έως την έναρξη της άδειας κυοφορίας, μόνο που ο γιατρός του ΙΚΑ θέλει και ένα μικρό "δωράκι" (30-50 ευρώ μηνιαίως) για να την χορηγήσει...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μα έφυγε 1/10/2007 με άδεια άνευ αποδοχών και η αποχώρηση πήγε τον Φεβρουάριο του 2008 (εξ όσων μπόρεσα να καταλάβω από τα όσα γράφει ο εκκινητής του θέματος), οπότε έχει και παραέχει πρόβλημα στο ΙΚΑ.

doctor

Δεν νομίζω ότι το κατάλαβες καλά.. μάλλον η οικειοθελής αποχώρηση κατατέθηκε άμεσα μετά την τηλεφωνική άρνηση της..

και το ζήτημα είναι ότι ως μη εργαζόμενη .. τι άδεια θα πάρει από το ΙΚΑ?

δεν ξέρω αλλά η συγκεκριμένη περίπτωση δεν μου κάθετε καλά..

γιατί μπορεί να είναι κι αλλιώς κε Πρόεδρε του σεβαστού δικαστηρίου.. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.Δεν αρνηθηκα να υπογραψω την αιτηση για αδεια ανευ αποδοχων .Ειχα υπογραψει υπευθυνη δηλωση σε Αστ.Τμημα οπου ξεκαθαρα δηλωνω οτι ζητω αδεια ανευ αποδοχων εως τη ημερομηνια εναρξης της νομιμης ΑΔΕΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ που προβλεπεται απο το ΙΚΑ κ μαλιστα με ημ/νια 28/09/2007.Αυτο που ειπωθηκε στο τηλεφωνο ηταν:

"Ελα απο εδω να μας φερεις το χαρτι οτι ζητας την αδεια." Κ τους απαντω:"τακτοποιηστε κ τα ενσημα μου ωστε να ειμαστε τυπικοι κ θα σας φερω οτι χαρτι χρειαζεστε μετα το γαμο μου."(ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΗΔΗ)

Τους περιμενα εγω σαν μακακας 1,5 χρονο να τακτοποιησουν τα ενσημα μου κ δεν μπορουσαν αυτοι να με περιμενουν 2 εβδομαδες???????Σταματησα 01/10/07 κ μου τηλεφωνησαν τον Νοεμβρη 1 εβδομαδα πριν το γαμο μου που ετρεχα σα βεγγος κ δεν ειχα χρονο ουτε για τις εκκρεμοτητες του γαμου.Η αποχωρηση μου πρεπει να εχει κατατεθει 15/10/2007 λαμβανοντας υποψη την βεβαιωση αποδοχων για την εφορια που ειναι μεχρι 15/10/07.

2.Λογω προηγουμενης αποβολης μου πριν απο 1 χρονο ο γιατρος μου προτεινε αυτη τη φορα να σταματησω να δουλευω σε αυτο το χωρο διοτι:

α.Ο χωρος ειναι γεματος κοσμο που καπνιζει σε κλειστες αιθουσες ο οποιος ειναι χωρος ομορφιας κ ο εξαερισμος δεν λειτουργει παντα.

β.Τα αφεντικα ειναι 2 (εκ των οποιων ο ενας ειναι ψυχακιας) κ βρισκονται σε μια συνεχη κοντρα , τσακωνονται, ουρλιαζουν κ βριζονται (με χαρακτηρισμους κ βρισιες που ουτε στην λαχαναγορα δεν ακους ) μπροστα μας κ μπροστα στους πελατες.Οταν βεβαια ο ενας δεν βρισκει ακρη με τον αλλο ξεσπαει στο προσωπικο κ ουτε κοιλια βλεπει ουτε οτι οι εργαζομενοι ειναι ανθρωποι κ οχι ζωα .

γ.Εκτος απο τον καπνο τσιγαρων εχουμε κ τις ουσιες που χρησιμοποιουμε κ ειναι ακαταλληλες αν θελεις να γεννησεις ενα υγιες παιδι χωρις αναπνευστικα προβληματα.

Αφου λοιπον ο γιατρος του ΙΚΑ δεν εβλεπε οτι συντρεχει λογος για αδεια λογω κακων συνθηκων (κ μαλλον διοτι ηθελε τα "δωρακια" του καθε φορα τα οποια μακαρι ναηταν 30-50 ευρω μηνιαιως ομως ηταν πανω απο 50 για καθε δεκαπενθημερο που θα μου εγραφε) αποφασισα να παρω αδεια ανευ αποδοχων προκειμενου να περασω αυτη τη διαδικασια οσο πιο ηρεμα κ ευχαριστα γινεται. Το οποιο συζητησα με τον εργοδοτη μου κ συμφωνησε.

Βεβαια εις γνωση μου εγω κατι θα εχανα απο αυτη την αδεια (αποδοχες μου) ομως κατι θα κερδιζα (την ψυχικη μου ηρεμια) μακροπροθεσμα.

3.Αληθεια,εαν το αφησω το θεμα ως εχει δηλαδη να φαινεται οτι παραιτηθηκα ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ Η ΤΟΝ ΟΑΕΔ;

Γιατι μαλλον απο τον εργοδοτη μου δεν μπορω να παρω το μισθο που δικαιουμαι για την περιοδο της αδειας μητροτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητή μου KuVa..

Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω..

αλλά οι επιλογές σου ήταν λανθασμένες ( ίσως βασίστηκαν σε ανεύθυνες συμβουλές) και μάλιστα σε μια κρίσιμη για σένα στιγμή.

Τώρα δεν βλέπω άλλο δρόμο από τα δικαστήρια..

Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1.Δεν αρνηθηκα να υπογραψω την αιτηση για αδεια ανευ αποδοχων .Ειχα υπογραψει υπευθυνη δηλωση σε Αστ.Τμημα οπου ξεκαθαρα δηλωνω οτι ζητω αδεια ανευ αποδοχων εως τη ημερομηνια εναρξης της νομιμης ΑΔΕΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ που προβλεπεται απο το ΙΚΑ κ μαλιστα με ημ/νια 28/09/2007.Αυτο που ειπωθηκε στο τηλεφωνο ηταν:

"Ελα απο εδω να μας φερεις το χαρτι οτι ζητας την αδεια." Κ τους απαντω:"τακτοποιηστε κ τα ενσημα μου ωστε να ειμαστε τυπικοι κ θα σας φερω οτι χαρτι χρειαζεστε μετα το γαμο μου."(ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΗΔΗ)

Τους περιμενα εγω σαν μακακας 1,5 χρονο να τακτοποιησουν τα ενσημα μου κ δεν μπορουσαν αυτοι να με περιμενουν 2 εβδομαδες???????Σταματησα 01/10/07 κ μου τηλεφωνησαν τον Νοεμβρη 1 εβδομαδα πριν το γαμο μου που ετρεχα σα βεγγος κ δεν ειχα χρονο ουτε για τις εκκρεμοτητες του γαμου.Η αποχωρηση μου πρεπει να εχει κατατεθει 15/10/2007 λαμβανοντας υποψη την βεβαιωση αποδοχων για την εφορια που ειναι μεχρι 15/10/07.

2.Λογω προηγουμενης αποβολης μου πριν απο 1 χρονο ο γιατρος μου προτεινε αυτη τη φορα να σταματησω να δουλευω σε αυτο το χωρο διοτι:

α.Ο χωρος ειναι γεματος κοσμο που καπνιζει σε κλειστες αιθουσες ο οποιος ειναι χωρος ομορφιας κ ο εξαερισμος δεν λειτουργει παντα.

β.Τα αφεντικα ειναι 2 (εκ των οποιων ο ενας ειναι ψυχακιας) κ βρισκονται σε μια συνεχη κοντρα , τσακωνονται, ουρλιαζουν κ βριζονται (με χαρακτηρισμους κ βρισιες που ουτε στην λαχαναγορα δεν ακους ) μπροστα μας κ μπροστα στους πελατες.Οταν βεβαια ο ενας δεν βρισκει ακρη με τον αλλο ξεσπαει στο προσωπικο κ ουτε κοιλια βλεπει ουτε οτι οι εργαζομενοι ειναι ανθρωποι κ οχι ζωα .

γ.Εκτος απο τον καπνο τσιγαρων εχουμε κ τις ουσιες που χρησιμοποιουμε κ ειναι ακαταλληλες αν θελεις να γεννησεις ενα υγιες παιδι χωρις αναπνευστικα προβληματα.

Αφου λοιπον ο γιατρος του ΙΚΑ δεν εβλεπε οτι συντρεχει λογος για αδεια λογω κακων συνθηκων (κ μαλλον διοτι ηθελε τα "δωρακια" του καθε φορα τα οποια μακαρι ναηταν 30-50 ευρω μηνιαιως ομως ηταν πανω απο 50 για καθε δεκαπενθημερο που θα μου εγραφε) αποφασισα να παρω αδεια ανευ αποδοχων προκειμενου να περασω αυτη τη διαδικασια οσο πιο ηρεμα κ ευχαριστα γινεται. Το οποιο συζητησα με τον εργοδοτη μου κ συμφωνησε.

Βεβαια εις γνωση μου εγω κατι θα εχανα απο αυτη την αδεια (αποδοχες μου) ομως κατι θα κερδιζα (την ψυχικη μου ηρεμια) μακροπροθεσμα.

3.Αληθεια,εαν το αφησω το θεμα ως εχει δηλαδη να φαινεται οτι παραιτηθηκα ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ Η ΤΟΝ ΟΑΕΔ;

Γιατι μαλλον απο τον εργοδοτη μου δεν μπορω να παρω το μισθο που δικαιουμαι για την περιοδο της αδειας μητροτητας.

Σε καταλαβαίνω.

Για να επιδοτηθείς από το ΙΚΑ κοίτα το παρακάτω link:

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

doctor

Υ.Γ. Αυξήθηκε η "ταρίφα" των γιατρών; Είχα μείνει στο 50άρι ανά μήνα... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΩ ΑΝΑΤΡΕΞΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ LINK ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙΣ Κ ΛΕΕΙ

Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης.

ΩΡΑΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ 2006-2007.ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ 10/2007 ΘΕΩΡΟΥΜΑΙ ΑΣΦ/ΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΕΩΣ ΤΟ 02/2009 ΟΜΩΣ ΜΗ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ. ΟΠΟΤΕ ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ Κ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ?ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε καταλαβαίνω.

Για να επιδοτηθείς από το ΙΚΑ κοίτα το παρακάτω link:

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm

doctor

Υ.Γ. Αυξήθηκε η "ταρίφα" των γιατρών; Είχα μείνει στο 50άρι ανά μήνα... :D

Είναι δύσκολοι οι καιροί Δημήτρη.... Και η τιμή του πετρελαίου έχει φτάσει τα ύψη, οπότε δεν βγαίνουν..... :(

ΕΧΩ ΑΝΑΤΡΕΞΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ LINK ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙΣ Κ ΛΕΕΙ

Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης.

ΩΡΑΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ 2006-2007.ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ 10/2007 ΘΕΩΡΟΥΜΑΙ ΑΣΦ/ΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΕΩΣ ΤΟ 02/2009 ΟΜΩΣ ΜΗ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ. ΟΠΟΤΕ ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ Κ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ?ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ

Που το είδες ότι πρέπει να είσαι εργαζόμενη??? Το ΙΚΑ σου λέει αν έχεις 200 ένσημα, παίρνεις τις παροχές.... Τι μπλέκεσαι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Που το είδες ότι πρέπει να είσαι εργαζόμενη??? Το ΙΚΑ σου λέει αν έχεις 200 ένσημα, παίρνεις τις παροχές.... Τι μπλέκεσαι???

:D Τελεια. Αυτο με ενδιαφερει .Σας ευχαριστωωωωωωωωωωω ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
:D Τελεια. Αυτο με ενδιαφερει .Σας ευχαριστωωωωωωωωωωω ολους

Επειδή διατηρούσα κάποιες αμφιβολίες επικοινώνησα με το ΙΚΑ και το επιβεβαιώσανε ..

τα δικαιούσαι .. απλά αντί βεβαίωσης εργοδότη θα προσκομίσεις στο ΙΚΑ την αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης με σφραγίδα παραλαβής από τον ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Επειδή διατηρούσα κάποιες αμφιβολίες επικοινώνησα με το ΙΚΑ και το επιβεβαιώσανε ..

τα δικαιούσαι .. απλά αντί βεβαίωσης εργοδότη θα προσκομίσεις στο ΙΚΑ την αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης με σφραγίδα παραλαβής από τον ΟΑΕΔ.

Λοιπον επειδη επικοινωνησα κ εγω με το ΙΚΑ τους ειπα πως εχει η κατασταση μου με ρωτησαν ποια επιχειρηση ειναι κ τους ειπα κ μου ειπε εκεινος ο καλος ο κυριος του ΙΚΑ :"Πες τον λογιστη τους να ερθετε μαζι εδω να σε ασφαλισουν κανονικα κ για τους μηνες που ελειψες γιατι ολοκληρο το ΙΚΑ ασχολειται με το μαγαζι τους λες κ δεν εχουμε αλλους να ελεγξουμε.Το πανε απο παρανομια σε παρανομια κ απο προστιμο σε προστιμο." Οσο για την αποχωρηση στον ΟΑΕΔ αυτοι απλως παραλαμβανουν οτι εγγραφο τους πηγαινει η καθε επιχειρηση δεν τους απασχολει αν ειναι νομιμη η οχι απο τη στιγμη που το δεχονται χωρις υπογραφη του εργαζομενου. :D Γελαει καλυτερα οποιος γελαει τελευταιος κ ελπιζω να ειμαι εγω αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Λοιπον επειδη επικοινωνησα κ εγω με το ΙΚΑ τους ειπα πως εχει η κατασταση μου με ρωτησαν ποια επιχειρηση ειναι κ τους ειπα κ μου ειπε εκεινος ο καλος ο κυριος του ΙΚΑ :"Πες τον λογιστη τους να ερθετε μαζι εδω να σε ασφαλισουν κανονικα κ για τους μηνες που ελειψες γιατι ολοκληρο το ΙΚΑ ασχολειται με το μαγαζι τους λες κ δεν εχουμε αλλους να ελεγξουμε.Το πανε απο παρανομια σε παρανομια κ απο προστιμο σε προστιμο." Οσο για την αποχωρηση στον ΟΑΕΔ αυτοι απλως παραλαμβανουν οτι εγγραφο τους πηγαινει η καθε επιχειρηση δεν τους απασχολει αν ειναι νομιμη η οχι απο τη στιγμη που το δεχονται χωρις υπογραφη του εργαζομενου. :D Γελαει καλυτερα οποιος γελαει τελευταιος κ ελπιζω να ειμαι εγω αυτη.

Δεν περίμενα να δικαιωθώ τόσο γρήγορα.

Ας μάθει ο εργοδότης ότι: scripta manent verba volant...

doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
"Πες τον λογιστη τους να ερθετε μαζι εδω να σε ασφαλισουν κανονικα κ για τους μηνες που ελειψες γιατι ολοκληρο το ΙΚΑ ασχολειται με το μαγαζι τους λες κ δεν εχουμε αλλους να ελεγξουμε..

Αυτά είναι λαλακίες του ΙΚΑ .. πως θα σε ασφαλίσουνε εφόσον δεν δούλευες?

:D Γελαει καλυτερα οποιος γελαει τελευταιος κ ελπιζω να ειμαι εγω αυτη.

μακάρι να είσαι εσύ..

άντε και καλή λευτεριά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αυτά είναι λαλακίες του ΙΚΑ .. πως θα σε ασφαλίσουνε εφόσον δεν δούλευες?

μακάρι να είσαι εσύ..

άντε και καλή λευτεριά..

Συνυπογράφω.... Πως μπορεί κάποιος να ασφαλίσει κάποιον αφού δεν δούλευε??? Αυτό είναι παράνομο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...