Jump to content

Το γέλιο χρειάζεται στην ζωή μας Νο 6. Γελάστε γιατί χανόμαστε........

Recommended Posts

Ενέχει τεράστια  επικινδυνότητα η πολυετή κατοχή θώκων.

Είναι ανθρωπίνως αδύνατο, να μην παρασυρθεί ο κάτοχος τέτοιων προνομίων.

Απώλεια ονείρου, φαντασίας, αγνής διάθεσης, απώλεια της ουσιαστικής δημιουργικότητας, απώλεια κατανόησης των συνθηκών διαβίωσης των άλλων, απώλεια μνήμης, γεωμετρική απώλεια αγνών συναισθημάτων, αύξηση αλαζονείας, ισχυροποίηση του αλάθητου. Η γνώμη των άλλων είναι πια  αδιάφορη ενώ των πολιτικών αντιπάλων εχθρική...  

Οι δημοκρατικές χώρες πρέπει τάχιστα να καλύψουν με ατσάλι την φτέρνα τους. 

• Replies 10.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ο γείτονας μου, μου χτύπησε χθές την πόρτα στις 2.30 το πρωί. 2.30 ρε φίλε έλεος δηλαδή. Πάλι καλά που έπαιζα drums και δεν κοιμόμουν δηλαδή...   Προχθές είδα ένα ασθενοφόρο κι είχε μέσα οχτώ άτομα. P

SOS!!!! Αν ακούσετε τίποτα για καμιά θέση εργασίας ενημερώστε με σας παρακαλώ... Ψάχνω δεύτερη δουλειά, γιατί πρώτη δε βρίσκω με τίποτα!..   Με έκοψαν στο δίπλωμα οδήγησης... Με ρώτησαν ποιο είναι το

Συγγνώμη. Άργησα λίγο ε ;   Να, δεν φταίω εγώ...  Μου συνέβησαν διάφορα. Είχα πάει ένα ταξίδι με αεροπλάνο και περάσαμε από   αλλά όλα καλά. Δεν υπήρξε πρόβλημα εκεί.   Όμως, στον γυρισμό εδ

Posted Images

Αν πιστευετε ότι οι εκλογές από μόνες τους σημαίνουν δημοκρατία ....

Η ανικανότητα, διαφθορά, διαπλοκή συμβαίνει είτε γίνεται με εκλογή αντιπροσώπων, που με τη σειρά τους εκλέγουν άλλους αντιπροσώπους που με τη σειρά τους κλπ, κλπ είτε με εκλογές.

Γιατί το ίδιο ερώτημα μπορώ να στο θέσω κι εγώ... 

"Ποιός και με ποιές διαδικασίες διαλέγει αυτούς από τους οποίους εμείς καλούμαστε να επιλέξουμε με την ψήφο μας στις εκλογές;   τους αντιπροσώπους που θα μας εκπροσωπήσουν στα ανώτερα κομματικά/κυβερνητικά όργανα?"

Το πόσο αντιπροσώπευαν αυτούς που τους επέλεξαν το είδαμε και στην πράξη. Θα μπορούσα να σου παραθέσω και μερικά ανέκδοτα (μια και είμαστε στο κατάλληλο θέμα) για τις δημοκρατικές διαδικασίες που υπήρχαν επί εποχής υπαρκτού  και πόση αντιπροσώπευση είχε ο λαός στις επιλογές και στην διακυβέρνηση αλλά θα ξεφύγουμε τελείως. 

Δεν έγραψα ότι είχε δίκιο ο Κυριάκος (σε όλα ή μερικά). Το είδος της απάντησης που επέλεξε να παρουσιάσει η Εφ.Συν με ενόχλησε. 

Αρκετά τρολάραμε όμως το θέμα.

Πάμε στο θέμα.

Μιας και ασχολούμαστε με το Μητσοτακέικο.... 

Κυκλοφορεί στο internet ένα χαζό πρόγραμμα που βάζεις μια φωτογραφία και σου βγάζει πόσο χρονών είναι ο εικονιζόμενος. Αυτό ... http://how-old.net/#

Εντελώς βλακεία αφού βγάζει τα παρακάτω αποτελέσματα ...

10424237_10155488139685114_3810372585714

Μπούρδα τελείως δηλαδή.

Αυτός όμως που κράσαρε τελείως το σύστημα είναι ο .....

%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%83%CE%BF%CF%84%CE%

Το πως λειτουργεί ένα άλλο σύστημα στο οποίο μικρές παραγωγικές κοινότητες εκλέγουν αντιπροσώπους που συμμετέχουν σε συνέδρια και εκλέγουν άλλους που με τη σειρά τους συμμετέχουν σε άλλες διαδικασίες ανωτεροβάθμιων οργάνων λίγο πολύ το γνωρίζετε από τη διαδικασία εκπροσώπησης και στα συνδικαλιστικά όργανα αλλά και στις αυτοδιοικητικές διαδικασίες που για κάποιο διάστημα εμφανίστηκαν και εδώ. Α-Β-Γ βαθμού αυτοδιοίκηση κλπ.

Αν πιστευετε ότι οι εκλογές από μόνες τους σημαίνουν δημοκρατία θα πρέπει να αναζητήσετε μια απάντηση στο ερώτημα:

"Ποιός και με ποιές διαδικασίες διαλέγει αυτούς από τους οποίους εμείς καλούμαστε να επιλέξουμε με την ψήφο μας στις εκλογές;"

Αλλά μην πέσετε από τα σύννεφα.

Για τις απαντήσεις των άλλων......

http://www.enikos.gr/politics/314010,Kotzias-Koyntoyra-kai-Doyroy-antepiti8entai-ston-Mhtsotakh-.html

Προσωπικά θεωρώ πως οι θέσεις συμβούλων είναι πολιτικές και δε μου κάνει εντύπωση η επιλογή τους.

Δεν το ανήρτησα για να υπερασπιστώ όσους αναφέρει Κούλης, αλλά να μιλά ο Κυριάκος για νεποτισμό είναι ο ορισμός του ανέκδοτου.

Σε λίγο θα καταγγείλει και τη Siemens

Kαί τί "συμβουλευουν" οι σύζυγοι , τα τέκνα, τα αδέλφια , τα εξαδέλφια , οι γαμπροί , οι νύφες , οι μπατζανάκηδες , οι κουμπάροι και τα διάφορα κομματόσκυλα ? , οι περισσότεροι των οποίων χρήζουν αντιλήπτορος ?

Και πόσο και γιατί αμείβονται ?

Καλά τα λές .........αλλά .......μήπως να έκανες και μια έρευνα (ή μήπως την έχεις κάνει ) για την κυβέρνηση κοινωνικής σωτηρίας (τρομάρα τους !!!!!) και για τους """""Πρώτη φορά Αριστερά"""""""   ξανάμανά Τρομάρα τους !!!!!!!!! και κυρίως αλοίμονό μας !!!!!!!!! 

Kαί τί "συμβουλευουν" οι σύζυγοι , τα τέκνα, τα αδέλφια , τα εξαδέλφια , οι γαμπροί , οι νύφες , οι μπατζανάκηδες , οι κουμπάροι και τα διάφορα κομματόσκυλα ? , οι περισσότεροι των οποίων χρήζουν αντιλήπτορος ?

Και πόσο και γιατί αμείβονται ?

Καλά τα λές .........αλλά .......μήπως να έκανες και μια έρευνα (ή μήπως την έχεις κάνει ) για την κυβέρνηση κοινωνικής σωτηρίας (τρομάρα τους !!!!!) και για τους """""Πρώτη φορά Αριστερά"""""""   ξανάμανά Τρομάρα τους !!!!!!!!! και κυρίως αλοίμονό μας !!!!!!!!! 

Δεν έχω κανένα λόγο να κάνω έρευνες σ' αυτή την ηλικία.

Εχω κατασταλαγμένη πολιτική θέση.

Αυτό που λέω είναι πως οι τελευταίοι που δικαιούνται να μιλάνε και να κάνουν κριτική είναι όσοι τόσα χρόνια θεωρούσαν την Ελλάδα "κληρονομικώ δικαίω" τσιφλίκι τους αλλά και όσοι με την γνώριμη ειρωνία του πασόκου λοιδωρούσαν όσους είχαν αντίθετη άποψη από τα πιο μικρά ως τα πιο μεγάλα θέματα. (πχ όσοι θεωρούσαν περίπου εθνικούς μειοδότες τους πολέμιους των ολυμπιακών).

Προσωπικά θεωρώ τουλάχιστον άκομψο να ειρωνεύονται τον σύριζα σήμερα αυτοί που όχι απλώς ανέχτηκαν τον παπατζή και το σινάφι του αλλά τον θεωρούν και "ηγέτη". Αυτοί που ανέχτηκαν τη Λιάνη ως αντ΄αυτού και το "κόμμα ΑΕ" (της μίζας) ως αναμορφωτή της χώρας.

Κι όσοι έχουν περισσότερες απαιτήσεις από την κυβέρνηση ας το έδειχναν με την επιλογή τους στην κάλπη την ημέρα των εκλογών και τη στάση τους γενικότερα στην διεκδίκηση μιας καλύτερης κυβέρνησης.

Αλλά η από αυτή την πλευρά κριτική απλά προσπαθεί να βρεί δικαιολογίες στα δικά της κατορθώματα. Είναι κι αυτή η κριτική ενταγμένη στην ίδια πολιτική τάση που είναι και η δράση τους.

Ιδιαίτερα όσοι δεν ικανοποιούνται από την "πρώτη φορά αριστερά" επειδή δεν τους φαίνεται και τόσο αριστερά, (αναγνωρίζοντας εμμέσως ότι η αριστερά έχει άλλη ηθική και άλλη δράση) και ήθελαν μια πραγματικά αριστερή κυβέρνηση ας μας πουν τι έκαναν για να την κερδίσουν.

Δεν έχω κανένα λόγο να κάνω έρευνες σ' αυτή την ηλικία.

Εχω κατασταλαγμένη πολιτική θέση.

Αυτό που λέω είναι πως οι τελευταίοι που δικαιούνται να μιλάνε και να κάνουν κριτική είναι όσοι τόσα χρόνια θεωρούσαν την Ελλάδα "κληρονομικώ δικαίω" τσιφλίκι τους αλλά και όσοι με την γνώριμη ειρωνία του πασόκου λοιδωρούσαν όσους είχαν αντίθετη άποψη από τα πιο μικρά ως τα πιο μεγάλα θέματα. (πχ όσοι θεωρούσαν περίπου εθνικούς μειοδότες τους πολέμιους των ολυμπιακών).

Προσωπικά θεωρώ τουλάχιστον άκομψο να ειρωνεύονται τον σύριζα σήμερα αυτοί που όχι απλώς ανέχτηκαν τον παπατζή και το σινάφι του αλλά τον θεωρούν και "ηγέτη". Αυτοί που ανέχτηκαν τη Λιάνη ως αντ΄αυτού και το "κόμμα ΑΕ" (της μίζας) ως αναμορφωτή της χώρας.

Κι όσοι έχουν περισσότερες απαιτήσεις από την κυβέρνηση ας το έδειχναν με την επιλογή τους στην κάλπη την ημέρα των εκλογών και τη στάση τους γενικότερα στην διεκδίκηση μιας καλύτερης κυβέρνησης.

Αλλά η από αυτή την πλευρά κριτική απλά προσπαθεί να βρεί δικαιολογίες στα δικά της κατορθώματα. Είναι κι αυτή η κριτική ενταγμένη στην ίδια πολιτική τάση που είναι και η δράση τους.

Ιδιαίτερα όσοι δεν ικανοποιούνται από την "πρώτη φορά αριστερά" επειδή δεν τους φαίνεται και τόσο αριστερά, (αναγνωρίζοντας εμμέσως ότι η αριστερά έχει άλλη ηθική και άλλη δράση) και ήθελαν μια πραγματικά αριστερή κυβέρνηση ας μας πουν τι έκαναν για να την κερδίσουν.

Συνεπώς , να συμπεράνω οτι τα ξέρεις όλα

Κατα τα λοιπά

Γιάννη

Η "γνωστή" γλώσσα και επιχειρηματολογία του ΚΚΕ , και ο εξορκισμός των "αμαρτιών" του τις οποίες αναγνωρίζει μερικές δεκαετίες αργότερα και αποκαθιστά την τιμή και την μνήμη τους .

Μήπως αυτούς υπονοείς σαν "πραγματικά αριστερή κυβέρνηση" ???

Τους θυμάμαι το 1989 με τον Μητσοτάκη , και τους ακούω να λένε (και ορθώς κατα την γνώμη μου) "η συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ - ΑΝ.ΕΛ. , μόνο που ξεχνάνε την δική τους συγκυβέρνηση , που  απο το 10% (όλως τυχαίως) τους κατέβασε στο 5% .

Τώρα άν μου λές τον Κατρούγκαλο π.χ. αριστερό ,...... αστα να πάνε ........

Και ας μήν μιλήσουμε για την "ηθική" της αριστεράς (της ηγεσίας , των επαγγελματικών κομματικών στελεχών , και των συνδικαλιστοκομματόσκυλων  και όχι του απλού αριστερού) γιατί βρωμάει , βρωμάει πολύ , βρωμάει πάρα πολύ.

Και γενικότερα  , για να μήν παρεξηγηθώ , το ίδιο βρωμάνε και οι "ηθικές" των απανταχού κομμάτων και πολιτικών.

Συνεπώς , να συμπεράνω οτι τα ξέρεις όλα

Κατα τα λοιπά

Γιάννη

Η "γνωστή" γλώσσα και επιχειρηματολογία του ΚΚΕ , και ο εξορκισμός των "αμαρτιών" του τις οποίες αναγνωρίζει μερικές δεκαετίες αργότερα και αποκαθιστά την τιμή και την μνήμη τους .

Μήπως αυτούς υπονοείς σαν "πραγματικά αριστερή κυβέρνηση" ???

Τους θυμάμαι το 1989 με τον Μητσοτάκη , και τους ακούω να λένε (και ορθώς κατα την γνώμη μου) "η συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ - ΑΝ.ΕΛ. , μόνο που ξεχνάνε την δική τους συγκυβέρνηση , που  απο το 10% (όλως τυχαίως) τους κατέβασε στο 5% .

Τώρα άν μου λές τον Κατρούγκαλο π.χ. αριστερό ,...... αστα να πάνε ........

Και ας μήν μιλήσουμε για την "ηθική" της αριστεράς (της ηγεσίας , των επαγγελματικών κομματικών στελεχών , και των συνδικαλιστοκομματόσκυλων  και όχι του απλού αριστερού) γιατί βρωμάει , βρωμάει πολύ , βρωμάει πάρα πολύ.

Και γενικότερα  , για να μήν παρεξηγηθώ , το ίδιο βρωμάνε και οι "ηθικές" των απανταχού κομμάτων και πολιτικών.

Δε χρειάζεται να ξέρεις τα πάντα για να κατασταλάξεις πολιτικά.

Αρκεί να ξέρεις τον εαυτό σου και κυρίως την ταξική σου θέση.

Φαντάζομαι δεν τον γνωρίζεις τον Κατρούγκαλο και η άποψή σου είναι βγαλμένη από τα "αντικειμενικά ρεπορτάζ του Βήματος".

Μπορεί το 1989 το κκε να μην μέτρησε σωστά τις δυνάμεις του και τη δυνατότητά του να επηρεάσει την κατάσταση μέσω της συμμετοχής του ενιαίου συνασπισμού στην κυβέρνηση, τη στιγμή που το κράτος και η εξουσία δεν άλλαζε χέρια, αλλά η προσπάθεια με βάσει τους διακηρρυγμένους στόχους της και το χρονικό της ορίζοντα δεν ειναι τόσο κατακριτέα. Καμιά σύγκριση με άλλες κυβερνήσεις.

Πάει πολύ νομίζω να ζητούν τα ρέστα όσοι κουνούσαν πλαστικά σημαιάκια κάτω από το μπαλκόνι του παπατζή και μαζευόταν έξω από το δικαστήριο να φωνάζουν ότι είναι αθώος.

(Το βίντεο για να είμαι εντός ενότητας)

Ας μας πουν καλύτερα (αν ξέρουν) που πήγαν τα ~16 (νομίζω περίπου 17 βρήκε ο έλεγχος) από τα 33,5 δισεκατομμύρια της τράπεζας Κρήτης.

Δε χρειάζεται να ξέρεις τα πάντα για να κατασταλάξεις πολιτικά.

Αρκεί να ξέρεις τον εαυτό σου και κυρίως την ταξική σου θέση.

Φαντάζομαι δεν τον γνωρίζεις τον Κατρούγκαλο και η άποψή σου είναι βγαλμένη από τα "αντικειμενικά ρεπορτάζ του Βήματος".

Μπορεί το 1989 το κκε να μην μέτρησε σωστά τις δυνάμεις του και τη δυνατότητά του να επηρεάσει την κατάσταση μέσω της συμμετοχής του ενιαίου συνασπισμού στην κυβέρνηση, τη στιγμή που το κράτος και η εξουσία δεν άλλαζε χέρια, αλλά η προσπάθεια με βάσει τους διακηρρυγμένους στόχους της και το χρονικό της ορίζοντα δεν ειναι τόσο κατακριτέα. Καμιά σύγκριση με άλλες κυβερνήσεις.

Πάει πολύ νομίζω να ζητούν τα ρέστα όσοι κουνούσαν πλαστικά σημαιάκια κάτω από το μπαλκόνι του παπατζή και μαζευόταν έξω από το δικαστήριο να φωνάζουν ότι είναι αθώος.

(Το βίντεο για να είμαι εντός ενότητας)

Ας μας πουν καλύτερα (αν ξέρουν) που πήγαν τα ~16 (νομίζω περίπου 17 βρήκε ο έλεγχος) από τα 33,5 δισεκατομμύρια της τράπεζας Κρήτης.

ΕΠΙΜΕΝΩ

Συνεπώς ,  τα ξέρεις όλα 

"Μπορεί το 1989 το κκε να μην μέτρησε σωστά τις δυνάμεις του και τη δυνατότητά του"

Δεν πειράζει βρε Γιάννη

Σε καμιά 50αριά Χρόνια , σε κάποιο συνέδριο θα κάνει αυτοκριτική και θα αποκαταστήσει τα πράγματα

64pe7d.jpg

Ήρθα κι εγώ μετά από καιρό και τι να δω...

Το αγαπημένο μου θέμα σε παρακμή...

Κρίμα. Πολύ κρίμα...

Όπως ήρθα, φεύγω...

Κρίμα...

Υ.Γ.

Θα επανέλθω.

Ίσως...

Σκουλήκι.... σε πεθύμησα...  :D 

Ο νεποτισμός έχει να κάνει με την ίδια την εξουσία κι όχι απαραίτητα μόνο με τον καπιταλισμό, όπως γράφει η καλή μας -αριστερή και μαχητική- εφημερίδα.

Μας ανέφερε παραδείγματα από την εποχή του Ιννοκέντιου, ανέφερε Ρούσβελτ, Κένεντι και Ταφτ αλλά "ξέχασε" ότι ο νεποτισμός ανθεί και σε άλλα συστήματα. Το ξεπέταξε βέβαια με το ....

... αλλά ξέχασε να αναφέρει δύο ονόματα που κυβερνούν όπως ακριβώς οι Βοργίες. Με κληρονομική διαδοχή. 

Εκτός κι αν το όνομα Ταφτ είναι πιο γνωστό από τα ονόματα Κάστρο και Κιμ.

Μπορεί να είναι μ@λ@κία βέβαια αλλά οι Μητσοτάκηδες (όπως και οι Παπανδρέου και οι Ρούσβελτ και οι Κένεντι και οι Μπους κι όλοι οι άλλοι) εκλέγονται από τον λαό και δεν τους διορίζει καμιά ολομέλεια του Κόμματος.

Ακόμα και η πιο χαζή εκλογική διαδικασία που μπορεί να φέρει στην εξουσία έναν τρίτο Μπους (όχι Θεέ μου πάλι) είναι προτιμότερη από την απόφαση μερικών κωλόγερων πίσω από κλειστές πόρτες.

Και δίχως να θέλω να υπερασπιστώ κανέναν Μητσοτάκη, ανέφερε ονόματα που διορίσθηκαν ως σύμβουλοι και γραμματείς και όχι εκλέχθηκαν. Δεν έβαλε ας πούμε την Ζωή Κωνσταντοπούλου στον πίνακα που ανέβασε.

Και συγνώμη κιόλας η απάντηση σε όλο αυτό είναι ότι "κι εσείς διορίζατε" ?? 

Απ'ότι ξέρω μόνο η Δούρου έβγαλε ανακοίνωση διαψεύδοντας. Οι άλλοι?

Αρκούνται για υπεράσπιση στους αγωνιστές δημοσιογράφους  που ανέβασαν το γενεαλογικό δέντρο των Μητσοτάκηδων. Φοβερή επιχειρηματολογία.

Θα συμφωνήσω βέβαια ότι πράγματι πολλοί καταπίνουν αμάσητα ότι τους σερβίρουν.

Είτε κανάλια, είτε εφημερίδες, είτε μαχητικοί δημοσιογράφοι.

υγ. Το γνωρίζω ότι το ποστ έχει ξεφύγει από το θέμα του νήματος.

Αλλά το ποστ θα μπορούσε να έχει τίτλο .... όταν ο καπιταλισμός φταίει ΚΑΙ για την οικογενειοκρατία.

A όλα κι ' όλα 

Εδώ έχεις 1.000.000.000.000.000.000.000% άδικο

Δεν έχεις δεί ποτέ σου τις εκδηλώσεις λατρείας του λαού στο προσωπό του ?

Ηρεμαααααααααααααααα

Οχι και τά όσια τοις κυσί .

Οχι , Οχι , Οχι , Χίλες φορές όχι

Eεεεεεεεεεεεεερχονται οι δηλωσεις.... ζακέτα να πάρεις !!  :lol: 

Νομιζω οτι θα γελασει καθε πικραμενος!!!!!!!!!!!!  δεν θα προλάβει.. :angry: 

Καλα ,πρωτα απο ολα θα ριξουμε εμεις-οι λογιστες- τρελο γελιο...

Σοφι ,προβλεπω ,οτι τις επομενες μερες μας περιμενει ενας μινι ...καυσωνας!!!!!!!!!Τι να την κανουμε την ζακετουλα??

Ε ρε γλεντια...τρικουβερτα!!!!!!!!!

Καλα ,πρωτα απο ολα θα ριξουμε εμεις-οι λογιστες- τρελο γελιο...

Σοφι ,προβλεπω ,οτι τις επομενες μερες μας περιμενει ενας μινι ...καυσωνας!!!!!!!!!Τι να την κανουμε την ζακετουλα??

Ε ρε γλεντια...τρικουβερτα!!!!!!!!!

πλάκα με κάνεις? αφού το τάξις θα ναι πεσμένο στη διάρκεια της μέρας.. :mellow:

θα την χρειαστείς την ζακετούλα,... τις μεταμεσονύκτιες ώρες.. βγάζει ψύχρα.. :ph34r:

πλάκα με κάνεις? αφού το τάξις θα ναι πεσμένο στη διάρκεια της μέρας.. :mellow:

θα την χρειαστείς την ζακετούλα,... τις μεταμεσονύκτιες ώρες.. βγάζει ψύχρα.. :ph34r:

Σοφακι...τις μεταμεσονυκτιες ωρες κατι θα πιουμε να μας φερει στα συγκαλα μας...τι μας ειχαν προτεινει περσι?Ουισκακι?Μπυριτσα προτιμαω,δεν πειραζει ετσι?

Σοφακι...τις μεταμεσονυκτιες ωρες κατι θα πιουμε να μας φερει στα συγκαλα μας...τι μας ειχαν προτεινει περσι?Ουισκακι?Μπυριτσα προτιμαω,δεν πειραζει ετσι?

η μπύρα φέρνει συχνοουρία και θα χάνεις χρόνο  :lol:  :lol:  :lol: