Jump to content

Το γέλιο χρειάζεται στην ζωή μας Νο 6. Γελάστε γιατί χανόμαστε........

Recommended Posts

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ και με δύναμη μετά τα κατσίκια να πέσουμε στη δουλειά μαχόμενοι.... για την πατρίδα!!

Πως ξέρεις ότι είσαι περιστοιχισμένος από έξυπνους ανθρώπους;

O Παπανδρέου στη συνάντηση του με τον Obama κατά την διάρκεια του επίσημου δείπνου που του παρέθεσε βρήκε ευκαιρία και τον ρωτά;

-”Πως τα καταφέρνεις και η διακυβέρνηση σου είναι τόσο αποδοτική και επιτυχημένη, δεν μας λες και μας ποιο είναι το μυστικό.”

- “Να σου πω” του λέει ο Obama, ” το μυστικό είναι να είσαι περιστοιχισμένος από έξυπνους ανθρώπους»

Ο Παπανδρέου δείχνει προβληματισμένος και τον ρωτά.

- «Μα, πώς όμως θα ξέρω ότι οι άνθρωποι μου είναι πραγματικά έξυπνοι?»

- «Εύκολο» του απαντά ο Obama. «θα τους κάνεις δύσκολες ερωτήσεις κρίσεως και θα αξιολογείς τις απαντήσεις τους.» Τότε σηκώνει το τηλέφωνο του

και καλεί τον αντιπρόεδρο Joe Biden να παρουσιαστεί αμέσως.

- «Δε μου λες Joe, αν υποθέσουμε ότι οι γονείς σου έκαναν παιδί και έστω ότι αυτό δεν είναι ούτε αδελφός σου ούτε αδελφή σου, ποιος θα ήταν?»

- «Εύκολο» απαντά ο Joe Biden «θα ήμουν εγώ»

-”Βλέπεις” του λέει.

Ο Παπανδρέου επιστρέφει στην Ελλάδα και καλεί στο γραφείο του τον Πάγκαλο.

- «Δε μου λες ρε Θόδωρε» τον ρωτά «αν υποθέσουμε ότι οι γονείς σου έκαναν παιδί και έστω ότι αυτό δεν είναι ούτε αδελφός σου ούτε αδελφή σου, ποιος

θα ήταν?»

Ο Πάγκαλος κομπιάζει και απαντά «Πρόεδρε, να το ερευνήσουμε λίγο το θέμα και επανέρχομαι».

Βγαίνει έξω ο Πάγκαλος, πάει βρίσκει τους συμβούλους του, τους ρωτά μα όλοι τους ήταν ανίκανοι να απαντήσουν.

Στον διάδρομο συναντά βιαστικό τον Παπακωνσταντίνου και τον σταματά. « Δε μου λες ρε Γιώργο, αν υποθέσουμε ότι οι γονείς σου έκαναν παιδί και

έστω ότι αυτό δεν είναι ούτε αδελφός σου ούτε αδελφή σου, ποιος θα ήταν?»

- «Εύκολο» του απαντά εκείνος «θα ήμουν εγώ»

Τότε τρέχει ο Πάγκαλος στο γραφείο του πρωθυπουργού, ανοίγει την πόρτα και του λέει.

-«Πρωθυπουργέ μου, σχετικά με εκείνο το πρόβλημα που μου θέσατε, η απάντηση είναι ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου..»

Τότε σηκώνεται έξαλλος ο Παπανδρέου, τρέχει προς το μέρος του Πάγκαλου και με βροντερή φωνή του λέει «ΟΧΙ ηλίθιε, η σωστή απάντηση είναι ο Joe

Biden!!!!»

4 παντρεμένοι άντρες πήγαν για ψάρεμα.Μετά από λίγο άρχισαν να συζητούν μεταξύ τους...

1ος: Δεν θα πιστέψετε τι έπρεπε να κάνω για να μπορέσω να έρθω για ψάρεμα αυτό το σαββατοκύριακο!

Υποσχέθηκα στην γυναίκα μου ότι θα βάψω όλο το σπίτι μέχρι το επόμενο σ/κ…

2ος: Αυτό δεν είναι τίποτα!

Εγώ έπρεπε να της υποσχεθώ ότι θα χτίσω μια καινούρια πέργκολα για την πισίνα.

3ος: Καλά, με δουλεύετε?

Εγώ της υποσχέθηκα οτι θα κάνω πλήρη ανακαίνιση στην κουζίνα, συμπεριλαμβανομένων και των ηλεκτρικών συσκευών..

4ος: ?????

2ος: Εσύ μεγάλε γιατί δεν μιλάς?? Δεν νομίζεις πως πιστέψαμε ότι δεν της

υποσχέθηκες τίποτα εσύ??

4ος: Εγώ παιδιά, έβαλα το ξυπνητήρι σήμερα το πρωί να χτυπήσει στις 5:30, κι όταν άρχισε να βαράει, γυρίζω στην γυναίκα μου και της λέω :

Ψάρεμα ή Sex?

Και μου απαντά :

Πάρε ένα πουλόβερ μαζί σου…...

Οι 4 Καλύτερες Ερωτήσεις στο Αμερικάνικο Playboy!

4.Ερώτηση: Γειά σας. Είμαι με μία 35άρα χωρισμένη αυτή την περίοδο αλλά έχω το εξής πρόβλημα. Της αρέσει πάρα πολύ ο ...θηλασμός. Για την ακρίβεια αυτό κάνει όλη μέρα. Κάθομαι στον καναπέ να δω τηλεόραση και αρχίζει! Μάλιστα έχει εξελίξει τόσο πολύ την τεχνική της που μπορεί ενώ γλύφει να βλέπει και τηλεόραση ταυτόχρονα! Πάμε κινηματογράφο και θέλει πάντα να καθόμαστε στις πιο απόμακρες θέσεις, με χαιδεύει μέχρι να μου σηκωθεί και μου λέει: " Δε γίνεται να σε αφήσω τώρα έτσι..." και αρχίζει! Για την ακρίβεια έρχεται σε οργασμό κάθε φορά που το κάνει! Είναι τόσο καλή που δεν αφήνει τίποτα να πέσει κάτω και δεν έχει λερώσει ποτέ ούτε τα ρούχα της, ούτε τα δικά μου! Δεν είχε παιδιά με τον άντρα της και τώρα καταλαβαίνω το γιατί! Πλέον κανουμε μόνο αυτό! Καθόλου παραδοσιακό σεξ! Μία φορα μου το έγλυφε για 8 ώρες συνεχόμενα! Τί να κάνω?

Απάντηση: Φίλε μου εσύ δε βρήκες γυναίκα! Εσύ βρήκες λαχείο!

3.Ερώτηση: Πόσα άτομα πρέπει να το κάνουν για να θεωρηθεί όργιο?

Απάντηση: Κοίτα, πολλοί λένε ότι χρειάζεται 3 άτομα. Αλλά αυτό δε λέγεται όργιο λέγεται τρίο. Άλλοι λένε 4, αλλά αυτό είναι δύο ζευγάρια. Άλλοι λένε 5, αλλά αυτό είναι ένα τρίο και ένα ζευγάρι! Άλοι 6 αλλά αυτό είναι 2 τρίο ή 3 ζευγάρια κ.ο.κ. Ε, όταν χάσεις το μέτρημα τότε λέγεται όργιο!

2.Ερώτηση: Είμαι αρραβωνιασμένος με μία 37άρα και είναι πολύ σέξυ. Το κάνουμε όλη τη μέρα αλλά είτε στοματικά, είτε από πίσω... Δε με αφήνει να το κάνουμε κανονικά γιατί λέει το φυλάει για το γάμο! Δε με αφήνει ούτε να το δω, και όποτε πλησιάζω εκεί κάτω με διώχνει και νευριάζει! Όταν το κάνουμε δε γδύνεται αλλά απλά σηκώνει το φόρεμα... Τί να κάνω! Πρέπει επειγόντως να επιτύχω κολπική διείσδυση!

Απάντηση: Θα στο θέσω όσο πιο εκλεπτυσμένα γίνεται... Για να υπάρξει κολπική διείσδυση πρέπει να υπάρχει και κόλπος...

1.Ερώτηση: Γειά σας. Έχω τα εξής προβλήματα: α) Φοβάμαι τα ερωτικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, β) Εκσπερματώνω πρόωρα, γ) Έχω μικρό πέος.

Απάντηση: α) Βάλε ένα προφυλακτικό, β) Βάλε δύο προφυλακτικά, γ) Βάλε τρία προφυλακτικα!

Πρόκες Δημητράκα

prokes.jpg

Πηγαίνει ο διευθυντής μιας εταιρείας που κατασκευάζει καρφιά, με το όνομα Δημητράκας, σε μια διαφημιστική εταιρεία για να εκσυγχρονιστεί κι αυτός, και να προωθήσει το προϊόν του με τους μοντέρνους τρόπους και τεχνικές.

Αφού τον ρωτάει ο Marketing Manager της διαφημιστικής κάποια πράγματα, του λέει να ξαναπεράσει σε μια βδομάδα γιατί θα έχει έτοιμο το σποτάκι της διαφήμισης.

Πράγματι, πηγαίνει την επόμενη βδομάδα ο διευθυντής στη διαφημιστική εταιρεία, τον κερνούν ποτό, φαγητό και τον βάζουν στο μεγάλο καναπέ στην αίθουσα προβολής για να παρακολουθήσει το σποτάκι.

Αυτό παρουσίαζε το Χριστό πάνω στο σταυρό και τελείωνε με τη φράση:

“Για δουλειές στο τάκα τάκα, μόνο πρόκες Δημητράκα”.

Ο διευθυντής, σοκαρίστηκε και τους εξέφρασε τον προβληματισμό του για την απήχηση που θα είχε το σποτάκι στο χριστιανικό πληθυσμό κλπ. κλπ. Ο manager της διαφημιστικής προβληματίστηκε και του είπε να περάσει πάλι την επόμενη εβδομάδα να παρακολουθήσει ένα άλλο σποτάκι που θα έφτιαχναν.

Ξαναπηγαίνει την επόμενη βδομάδα ο διευθυντής στη διαφημιστική εταιρεία, τον κερνούν ποτό, γλυκό για να γιορτάσουν την επιτυχία και τον βάζουν στο μεγάλο καναπέ στην αίθουσα προβολής για να παρακολουθήσει το σποτάκι.

Αυτό παρουσίαζε πάλι το Χριστό πάνω στο σταυρό και τελείωνε με τη φράση:

“Για δουλειά και όχι πλάκα, μόνο πρόκες Δημητράκα”.

Τσαντίζεται τότε ο διευθυντής και λέει στον τύπο από τη διαφημιστική:

- Θέλω ένα σποτάκι που να μην παριστάνει επιτέλους το Χριστό πάνω στο σταυρό. Ξεκολλήστε από αυτή την ιδέα γιατί δε θα πουλήσουμε ούτε ένα καρφί.

- ΟΚ mister, του απαντά ο μαρκετίστας κατάλαβα τι ακριβώς ζητάτε. Την άλλη εβδομάδα θα σας έχουμε ό,τι ζητάτε.

Πάει λοιπόν την επόμενη εβδομάδα ο διευθυντής επιφυλακτικός για να δει το σποτάκι, ακολουθεί όλο το διαδικαστικό με τα ποτά, κλπ. και πάει να δει το νέο σποτ που του υποσχέθηκαν.

Αυτό που παρουσίαζε ήταν ο Χριστός που έτρεχε μακριά από το σταυρό και το σποτ τελείωνε με δύο Ρωμαίους στρατιώτες να λέει ο ένας στον άλλον:

“Και σου τό’πα ρε μαλάκα, βάλε πρόκες Δημητράκα”.

Ε όχι ρε γαμώτο.. μετανοώ.. B)

Για μπουκάλια, και ιδιαιτέρως σαμπανιζέ, δεν βλέπω να αναφέρει κάτι..... :blink: :blink: :blink:

Και μια κόπια από το blog του γιατρού, για όσους δεν το έχουν διαβάσει......

ΣΕΞ, ΑΥΝΑΝΙΣΜΟΣ & ΑΥΤΟΪΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ

Ερώτηση: Είμαι και εγώ ένας νέος του 21ου πρώτου αιώνα και έχω κι εγώ ένα μεγάλο πρόβλημα όπως πολλοί άλλοι της ηλικίας μου το έχουν. Η διάφορα όμως είναι ότι αυτοί δεν γνωρίζουν την αλήθεια ενώ την γνωρίζω και εξακολουθώ να την πράττω. Μιλώ για την αυτοϊκανοποίηση ή τον αυνανισμό. Έχει χρόνια που προσπαθώ να νικήσω αυτόν τον πειρασμό και δεν τα καταφέρνω. Ίσως επειδή δεν το προσπάθησα όπως έπρεπε. Πάω εκκλησία κάθε Κυριακή. Νηστεύω όλες τις νηστείες του χρόνου, προσεύχομαι όμως πάλι δεν τα καταφέρνω. Μπορείτε να μου εισηγηθείτε μερικούς τρόπους έτσι ώστε να νικήσω αυτόν τον πειρασμό;

[ απαντάει ο Dr Ανανίας Καβάκας, Νευρολόγος-Ψυχίατρος ]

Απάντηση

Αγαπητέ φίλε,

Σε συγχαίρουμε για την τόλμη σου να αναφέρεις το πρόβλημα σου αυτό και να ζητήσεις βοήθεια. Υπάρχουν πολλοί άλλοι νέοι που έχουν το ίδιο πρόβλημα και δεν τολμούν να το αποκαλύψουν ή να ζητήσουν κάποια συμβουλή για να το ξεπεράσουν. Η τόλμη σου δείχνει την επιθυμία σου να το υπερνικήσεις.

Γράφεις: «Έχει χρόνια που προσπαθώ να νικήσω τον πειρασμό και δεν τα καταφέρνω». Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς και τώρα να τα καταφέρεις. Τα δυστύχημα είναι ότι όσο πιο εύκολα αποκτιέται μια κακή συνήθεια, τόσο δύσκολά αποβάλλεται.

Ίσως δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει να είσαι ένα γνήσιο παιδί του Θεού και πως ένας πιστός μπορεί να ζήσει μια καθαρή ζωή, χωρίς κάθε λίγο να πέφτει στον ίδιο πειρασμό.

....

Πρακτικά μέτρα. Ποια είναι τα μέτρα αυτά που πρέπει να πάρω στη συγκεκριμένη περίπτωση, ίσως ρωτήσεις. Αυτά δεν μπορούμε να τα ξέρουμε ακριβώς, επειδή αγνοούμε τις πραγματικές συνθήκες της ζωής σου. Μπορείς όμως εσύ να τα εντοπίσεις, αν υποβάλλεις στον αυτό σου μερικές ερωτήσεις σαν κι αυτές:

Πότε παρασύρομαι στην κακή αυτή συνήθεια; Όταν νιώθω στεναχωρημένος, όταν είμαι απογοητευμένος, όταν είμαι αργόσχολος, όταν νιώθω ανία;

Ποιες ώρες γίνεται συνήθως αυτό; Το πρωί όταν, λόγω αργίας δεν χρειάζεται να ξυπνήσω νωρίς για να πάω στη σχολή μου, ή στη δουλειά μου; Τα μεσημέρι μετά από μια ή δύο ώρες ύπνου; Το βράδυ όταν πέφτω νωρίς στο κρεβάτι, επειδή δεν έχω κάτι να κάνω;

Επίσης, κάτω από ποιες συνθήκες γίνεται συνήθως; Όταν διαβάζω ή βλέπω κάτι στην τηλεόραση που με ερεθίζει σεξουαλικά; Όταν φαντάζομαι κάτι;

Η απάντηση σε τέτοιες ερωτήσεις θα σε βοηθήσουν να πάρεις ορισμένα πρακτικά μέτρα, ώστε να μην υποκύψεις εύκολα στον πειρασμό αυτό. Για παράδειγμα, αν γίνεται όταν είσαι στεναχωρημένος ή απογοητευμένος από κάτι, φρόντισε να αντιμετωπίσεις την απογοήτευση σου με τρόπο θετικό, όπως είναι μια τηλεφωνική συνομιλία με κάποιο έμπιστο σε σένα άτομο για να συμμεριστείς την αιτία της απογοήτευσής σου και να ζητήσεις τη συμβουλή του.

Αν συμβαίνει καθώς βλέπεις τηλεόραση κάτι που σε ερεθίζει άλλαξε αμέσως κανάλι. Δεν πρέπει ποτέ να επιτρέψουμε στον εαυτό μας να βρεθεί σε μια κατάσταση υψηλού κινδύνου σε σχέση με την αδυναμία μας. Τα απλά αυτά μέτρα ή οτιδήποτε άλλο που μπορεί να ενεργήσει σαν ένας φραγμός για σένα, μπορεί να σε προφυλάξουν από παγίδες του εχθρού.

Ας μη ξεχνούμε ότι από τη στιγμή που έρχεται μια κακή επιθυμία μέσα μας μέχρι τη εκτέλεσή της, παρεμβάλλονται συνήθως μερικοί ή άλλοτε πιο πολλοί κρίκοι μιας αλυσίδας σκέψεων, αποφάσεων ή πράξεων. Σπάζοντας έναν από τους κρίκους αυτούς και προτιμότερο από τους πρώτους, εμποδίζουμε την περαιτέρω πορεία μας προς την εκτέλεση της κακής επιθυμίας μας.

Μην πεις αυτό που συχνά λένε άλλοι νέοι: «Ο πειρασμός αυτός είναι πολύ μεγάλος. Ξεπερνάει τη δύναμή μου. Δεν μπορώ να αντισταθώ».

Έχεις τη δύναμη να αντισταθείς, επειδή η δύναμη της θέλησής μας που μας έχει χαρίσει ο Θεός είναι πολύ μεγάλη. Ας υποθέσουμε το εξής: « Αν τη στιγμή που εσύ είσαι έτοιμος να ενδώσεις στον πειρασμό της αυτοϊκανοποίησης, εμφανιστεί μπροστά σου ένας άντρας με ένα πιστόλι στο χέρι και σου πει: Αν ενδώσεις στον πειρασμό αυτό θα σου τινάξω τα μυαλά στον αέρα, τι λες; Θα βρεις ή όχι τη δύναμη να μην υποκύψεις στον πειρασμό; (σ.σ.: πόιιιν) blink.gif

Η θέλησή μας είναι μια ισχυρή δύναμή που μπορεί να αντιτεθεί σε κάθε πειρασμό, ιδιαίτερα για μας που ακολουθούμε το Θεό.

Αυτάάάά!

Τι ταμπού και αυτό, τι ενοχές, τι προκατάληψη για μια φυσική λειτουργία του ανθρώπινου σώματος.

Ο θυμόσοφος λαός μας λέει:

1) Τράβα μια για να συνέλθεις! laugh.gif Λειτουργεί δηλαδή και ως αγχολυτικό, ως παυσίπονο!

2) Το πολύ το τάκα-τάκα κάνει το παιδί μ..... (το γνωστόν "Παν μέτρον Άριστον")

3) Τι είναι ένα άσπρο πράγμα με μαστίγιο;

4) Η χήρα με τα πέντε ορφανά.

Και το θεϊκό, ανακοίνωση εντός τσοντοκινηματογράφου:

"Παρακαλείσθε όπως αυνανίζεσθε κοσμίως και με σεβασμό προς τον περιβάλλοντα χώρον. Τηρείτε τας αποστάσεις μεταξύ σας και μην εκσπερματίζετε επί του τάπητος διότι δημιουργούνται κηλίδες" :D :D :D

ClopyRights: doctor

...Του διάσημου βραζιλιάνου ογκολόγου και συγγραφέα Drauzio Varella:

Στις μέρες μας δαπανώνται πέντε φορές περισσότερα χρήματα στην έρευνα για

την ανδρική ανικανότητα και την προσθετική

στήθους στις γυναίκες, σε σχέση με αυτά που δαπανώνται για τη θεραπεία της

νόσου Alzheimer. Ως εκ τούτου σε λίγα χρόνια θα έχουμε ηλικιωμένους με

τέλεια στύση και ηλικιωμένες με μεγάλα βυζιά που όμως κανείς τους δε θα

θυμάται σε τι χρησιμεύουν...

ΕΚ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΣ

ΕΝΔΥΣΗ

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΝΑ ΕΡΧΕΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΑΣ ΝΤΥΜΕΝΟΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΣΑΣ.

ΑΝ ΣΑΣ ΔΟΥΜΕ ΝΑ ΕΡΧΕΣΤΕ ΜΕ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ PRADA ΤΩΝ 350 ΕΥΡΩ Ή ΜΕ ΤΣΑΝΤΑ GUCCI ΤΩΝ 600 ΕΥΡΩ, ΘΑ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΕΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΑΥΞΗΣΗ.

ΑΝ ΝΤΥΝΕΣΤΕ ΠΟΛΥ ΦΤΩΧΙΚΑ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΣΤΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΞΗΣΗ.

ΑΝ ΝΤΥΝΕΣΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΘΑ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΑΥΞΗΣΗΣ.

ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΩΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ..

ΑΦΟΥ ΚΑΤΟΡΘΩΣΑΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ, ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ΑΔΕΙΕΣ

Ο ΚΑΘΕ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ 104 ΗΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ. ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΡΙΑΚΕΣ.

ΤΟΥΑΛΕΤΑ

ΠΟΛΥΣ ΧΡΟΝΟΣ ΞΟΔΕΥΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ. ΟΙ ΝΕΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟΝ ΜΕΓΙΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΩΝ 3 ΛΕΠΤΩΝ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ.

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΔΟ ΤΩΝ 3 ΑΥΤΩΝ ΛΕΠΤΩΝ, ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΥΓΕΙΑΣ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ, Η ΠΟΡΤΑ ΘΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΟΥΜΕ.

ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ, Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΟΙΧΟΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ.

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΦΑΓΗΤΟΥ

ΟΙ ΑΔΥΝΑΤΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥΣ 30 ΛΕΠΤΑ, ΔΙΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΧΥΝΟΥΝ ΛΙΓΟ.

ΟΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ 15 ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ Ν' ΑΠΟΛΑΥΣΟΥΝ ΜΙΑ ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΤΗ ΦΟΡΜΑ ΤΟΥΣ.

ΟΙ ΧΟΝΤΡΟΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ 5 ΛΕΠΤΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΑΡΚΕΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΑΝΕ ΕΝΑ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ 0%.

ΣΑΣ ΣΥΓΧΑΙΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΦΟΣΙΩΣΗ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ.

Και ένα πάρα πολύ καλό....... :blink: :blink: :blink:

Μετά το πέρας της συνεδρίασης της Ιεραρχίας ο κ. Ιερώνυμος είπε ότι η περιουσία της Εκκλησίας ανήκει στο λαό, ενώ για το Βατοπαίδιο τόνισε ότι αποτελεί σκάνδαλο μοναστηριακής περιουσίας.

Κατά την πρώτη μέρα των εργασιών της Ιεραρχίας, ο Αρχιεπίσκοπος αναφέρθηκε στην αγαστή συνεργασία Εκκλησίας-Πολιτείας και την ενότητα της ιεραρχίας:

«Αυτή η επιτυχής συνεργασία Πολιτείας και Εκκλησίας και η ενοχλητική πίεσις απο διάφορους χώρους να πάρουμε θέση υπεύθυνο σε προβαλλόμενο σκάνδαλο μοναστηριακής περιουσίας στον ευρύτερο εκκλησιαστικό χώρο, με προτρέπουν να καταθέσω στο σεπτό σώμα της Ιεραρχίας μια προσωπική άποψη: μια συντεταγμένη και ευνομούμενη Πολιτεία και μία Εκκλησία που διακονεί τον ίδιο λαό με την πρώτη, έχουν χρέος να συνεργάζονται προς ωφέλεια αυτού του λαού» σημείωσε.

Η Σύνοδος ασχολείται με θέματα εκκλησιαστικής εκπαίδευσης.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=943521

Πώς να απαντάτε στα ενοχλητικά τηλεφωνήματα των τραπεζών

Κάτι η κρίση, κάτι η κρίση και κάτι η κρίση, οι τηλεφωνικές ενοχλήσεις των τραπεζών για καθυστερήσεις πληρωμών έχουν ξεσαλώσει με τα κινητά να χτυπάνε από τις 9 το πρωί ακόμα κι αν έχεις καθυστερήσει μόλις πέντε μέρες την καταβολή της δόσης σου.

Οι παρακάτω τηλεφωνικοί διάλογοι μεταξύ του φανταστικού πελάτη κ. Παπαδόπουλου και της φανταστικής τραπεζοϋπαλλήλου κυρίας Αγκαθούρας έχουν όλοι χρησιμοπoιηθεί με επιτυχία τόσο από τον υπογράφοντα όσο και από λοιπά αξιοσέβαστα αναρχικά στοιχεία, λαμβάνοντας υπ' όψιν

α) το ημιπαράνομο της πράξης των τραπεζών, το οποίο θα τις αποτρέψει από το να σε μηνύσουν,

β) ότι δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί μήνυση εξύβρισης από τη στιγμή που εσύ είσαι που ενοχλείσαι επανειλημμένως σε

προσωπικό κινητό παρά τις διαμαρτυρίες σου,

γ) ότι δεν μπορεί να αποδειχτεί ότι είσαι ο υβριστής αν δεν τους δώσεις τουλάχιστον αριθμό ταυτότητας, μέσω του

τηλεφώνου,

δ) ότι καμία τράπεζα δεν πρόκειται να διεκδικήσει σύνολο χρεωστικού ποσού πριν από τη συμπλήρωση τριών απλήρωτων

λογαριασμών.

Επειδή η τραπεζική αλητεία δεν θέλει φόβο ούτε κρύψιμο, αλλά ανάλογη αντιμετώπιση και γλώσσα.

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ

- Ο κ. Παπαδόπουλος;

- Εξαρτάται.

- Τι εννοείται «εξαρτάται»;

- Από το ποιος τον ζητεί.

- Συγγνώμη, αυτό δεν είναι το τηλέφωνο του κ. Παπαδόπουλου;

- Πιθανότατα. Ποιος τον ζητεί;

- Αγκαθούρα. Από την Kleftobank.

- Τότε δεν είμαι ο κ. Παπαδόπουλος.

- Μπορώ να μιλήσω στον κ. Παπαδόπουλο;

- Αμα θέτε, εγώ θα σας εμποδίσω;

- Με συγχωρείτε, τι συμπεριφορά είναι αυτή;

- Αν ξαναπάρεις, να δεις που θα την έχω χειροτερέψει.

ΣΑΔΟΜΑΖΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ

- Τον κ. Παπαδόπουλο, παρακαλώ.

- Ο ίδιος.

- Από την Kleftobank τηλεφωνώ, κύριε Παπαδόπουλε, Αγκαθούρα.

- Α, υπέροχα.

- Σχετικά με το δάνειό σας...

- Ναι, τι έπαθε;

- Εχετε καθυστερήσει 6 ημέρες την πληρωμή του.

- Και μία σήμερα 7.

- Πότε υπολογίζετε ότι θα μπορέσετε να καταθέσετε το ποσό;

- Οταν το καταθέσω, θα το δείτε στον υπολογιστή σας.

- Πρέπει να μου πείτε μια ημερομηνία.

- Δεν θέλω να σας πω. Θα το δείτε κατατεθειμένο.

- Με συγχωρείτε, αλλά δεν είναι αυτή συμπεριφορά.

- Βρε, άντε μου στο διάολο, που θα μου μάθεις και συμπεριφορά, αλογομούρα.

- Η συνομιλία μας, κύριε Παπαδόπουλε, καταγράφεται και θα μεταβιβαστεί στους υπεύθυνους.

- Και πώς θα τους πεις ακριβώς, κούκλα μου, "Με είπαν καριόλα στο τηλέφωνο επειδή κάνω το επάγγελμα μιας καριόλας";

(κλείσιμο)

ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ

- Τον κ. Παπαδόπουλο, παρακαλώ.

- Ο ίδιος.

- Αγκαθούρα από την Kleftobank.

- Αριθμό ταυτότητας και πατρώνυμο, παρακαλώ;

- Για ποιον λόγο;

- Γιατί σκοπεύω να σας κάνω μήνυση, κυρία Αγκαθούρα. Για παρενόχληση.

- Δεν είμαι υποχρεωμένη να σας δώσω τα στοιχεία μου.

- Δεν είμαι υποχρεωμένος τότε να σας απαντήσω. (κλείσιμο)

ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ

- (Απαντάμε στο κινητό έχοντας δει το νούμερο τηλεφώνου) Ψησταριά το «Ωραίο Λιόπεσι», λέγεται;

- (Το κλείνει η Αγκαθούρα, σαστισμένη.)

GAY ACTIVIST ANTIMETΩΠΙΣΗ

- Τον κ. Παπαδόπουλο, παρακαλώ;

- Ο ίδιος.

- Αγκαθούρα από την Kleftobank.

- Aχ, κυρία Αγκαθούρα μου, συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να σας μιλήσω τώρα γιατί πεοθηλάζω και είμαι μπουκωμένος.

ΝΤΑΝΤΑΪΣΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ

- Ο κ. Παπαδόπουλος;

- Ναι;

- Ο κ. Παπαδόπουλος;

- Ναι;

- Με ακούτε, κύριε Παπαδόπουλε;

- Οχι.

ΚΑΨΩΜΕΝΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ

- Ο κ. Παπαδόπουλος;

- Σας ακούω.

- Αγκαθούρα από την Κleftobank.

- Καλησπέρα, κυρία Αγκαθούρα, σας περίμενα.

- Εγινε κάποια κατάθεση μήπως;

- Αχ, δυστυχώς, δεν πρόλαβα.

- Αύριο θα τα καταφέρετε;

- Να σας πω, τι φοράτε αυτή τη στιγμή;

- Συγγνώμη;

- Θα ήθελα να πάρετε το ακουστικό και να τo ακουμπήσετε πάνω σας και σιγά-σιγά να το κατεβάσετε προς τα κάτω και μετά,

με μία κίνηση, αργή, αλλά σταθερή, με τρυφερότητα και δυναμισμό συνάμα, να το σπρώξετε μέσα σας.

- Πώς μιλάτε έτσι, κύριε Παπαδόπουλε;

- Δεν είμαι ο Παπαδόπουλος, αλλά σε άναψα πουτ@νίτσ@, ε;

Ε όχι ρε γαμώτο.. μετανοώ.. :)

_malakia-2.jpg

_malakia-3.jpg

_malakia-4.jpgυν

Αξιοθαυμαστο ειναι το επιπεδο γνωσης του αντικειμενου και το ποσο επισταμενως εχει διερευνηθει για να τεθουν σωστοι κανονες και ορια .....

Ας παραδειγματιζονται απο το παραπανω, αυτοι που νομοθετουν αυτες τις μερες, που με καθε ευκαιρια μας αποδεικνυουν την πληρη αγνοια για τα θεματα που διαχειριζονται ....

Ακόμα γελάω ο πούστης.. :) με την ερώτηση βέβαια ..

Λανθασμένες ΑΠΥ ελεύθερου επαγγελματία

ΕΡΩΤΗΣΗ

Ποιoς ο αριθμός και το είδος παραβάσεων όταν λογιστής για λογιστικές υπηρεσίες, έχει εκδώσει τις ΑΠΥ συγκεντρωτικά και όχι ατομικά. Π.x. για 500 πελάτες έχει εκδώσει μόνο 20 ΑΠΥ, δηλαδή σε κάθε 25 πελάτες μια ΑΠΥ. Ως πελάτης γράφει τη λέξη διάφοροι και αξία το ποσό όπως αυτό εμφανίζεται σε συνημμένη κατάσταση που έχει σε κάθε στοιχείο (25 x 40 = 1000ευρ).

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Σύμφωνα με την παρ.2, του άρθρου 13 του ΚΒΣ : «οι επιτηδευματίες της παρ. 5 του άρθρου 10 του Κώδικα αυτού, καθώς και οι επιτηδευματίες που ασκούν ελευθέριο επάγγελμα, κατονομαζόμενο στην παρ. 1 του άρθρου 45 του ΝΔ 3323/1955 (σ.σ.: ήδη, άρθρο 48 του ΚΦΕ, Ν.2238/94) , στις εκδιδόμενες αποδείξεις παροχής υπηρεσιών αναγράφουν το ονοματεπώνυμο και τη διεύθυνση του πελάτη, το ποσό της αμοιβής αριθμητικώς καθώς και ολογράφως, όταν αυτή εκδίδεται χειρόγραφη».

Στα κατονομαζόμενα, στο ως άνω άρθρο, επαγγέλματα, συμπεριλαμβάνεται και αυτό του λογιστή.

Συνεπώς, οι ΑΠΥ έπρεπε να είχαν εκδοθεί για κάθε πελάτη, διακεκριμένα. Εξάλλου, κανένα παραστατικό αξίας δεν εκδίδεται με τον τρόπο που αναφέρετε στο ερώτημά σας, χρησιμοποιώντας την λέξη «διάφοροι». Το παραστατικό αξίας πρέπει να έχει συγκεκριμένο λήπτη.

Περαιτέρω το άρθρο 5, του Ν. 2523/1997 (ποινολόγιο) στην παρ. 8 ορίζει μεταξύ άλλων τα εξής:

«Οι παρακάτω περιπτώσεις, για την επιβολή του αντικειμενικού προστίμου, θεωρούνται αυτοτελείς παραβάσεις, για τις οποίες εφαρμόζεται η Βάση Υπολογισμού Νο 1 (ΒΑΣ.ΥΠ.1) ο δε συντελεστής βαρύτητας, εφόσον δεν ορίζεται διαφορετικά, έχει αριθμητική τιμή ένα (1).

α) Η παράλειψη έκδοσης κάθε στοιχείου, που ορίζεται από τις διατάξεις του ΚΒΣ.

…..

γ) Η μη αναγραφή ή η ανακριβής αναγραφή σε καθένα από τα στοιχεία που αναφέρονται στην ανωτέρω περ. α΄ του ονοματεπώνυμου ή της επωνυμίας, καθώς και του ΑΦΜ του αντισυμβαλλόμενου, του είδους, της ποσότητας και της αξίας ή της αμοιβής.»

Κατά την άποψή μας, η περίπτωση που περιγράφετε εντάσσεται στην παραπάνω κατηγορία παραβάσεων, κατά συνέπεια θα επιβληθεί για την κάθε συναλλαγή, για την οποία δεν εκδόθηκε το προβλεπόμενο στοιχείο πρόστιμο 586 €. Σύμφωνα με την παρ.9, του ιδίου άρθρου το ανώτατο όριο του προστίμου δεν μπορεί να υπερβεί κατά την πρώτη έκδοση απόφασης επιβολής προστίμου, το δεκαπενταπλάσιο των προστίμων αυτών. Επίσης σύμφωνα με την παρ.6, του άρθρου 9, του ιδίου Νόμου σε διοικητική επίλυση της διαφοράς ή δικαστικό συμβιβασμό τα πρόστιμα περιορίζονται στο ένα τρίτο (1/3) αυτών, στρογγυλοποιούμενα στην πλησιέστερη προς τα κάτω μονάδα ευρώ.

Τέλος πιστεύουμε ότι, πέρα των ανωτέρω προστίμων, οι παραβάσεις αυτές δεν πρέπει να έχουν επίδραση στο κύρος των βιβλίων δεδομένου ότι δεν καθιστούν αντικειμενικά αδύνατο το λογιστικό έλεγχο των φορολογικών υποχρεώσεων, όπως προβλέπει η παρ.2, του άρθρου 30 του ΚΒΣ.

30.3.2010

Παγκόσμιες Ημέρες

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ

27 Ιανουαρίου - Παγκόσμια Ημέρα κατά της Λέπρας

27 Ιανουαρίου - Διεθνής Ημέρα Μνήμης για τα Θύματα του Ολοκαυτώματος

28 Ιανουαρίου - Ευρωπαϊκή Ημέρα Προστασίας των Προσωπικών Δεδομένων

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

02 Φεβρουαρίου - Παγκόσμια Ημέρα Υγροτόπων

07 Φεβρουαρίου - Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο

10 Φεβρουαρίου - Παγκόσμια Ημέρα του Γάμου

10 Φεβρουαρίου - Διεθνής Ημέρα Προσευχής για τους Πάσχοντες από Αυτισμό

12 Φεβρουαρίου - Ημέρα της Ερυθράς Χειρός

14 Φεβρουαρίου - Ημέρα των Ερωτευμένων

21 Φεβρουαρίου - Παγκόσμια Ημέρα Μητρικής Γλώσσας

21 Φεβρουαρίου - Παγκόσμια Ημέρα του Ξεναγού

22 Φεβρουαρίου - Παγκόσμια Ημέρα Σκέψης

ΜΑΡΤΙΟΣ

06 Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα Δράσης των Σιδηροδρομικών

08 Μαρτίου - Διεθνής Ημέρα της Γυναίκας

13 Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα Νεφρού

14 Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα Μπριζόλας και Πεολειχίας

14 Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα της Σταθεράς ∏

15 Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα Καταναλωτή

15 Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα κατά της Αστυνομικής Βαρβαρότητας

18 Μαρτίου - Διεθνής Ημέρα Κινητοποιήσεων κατά της Κατοχής του Ιράκ

20 Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα Αποχής από το Κρέας

20 Μαρτίου - Διεθνής Ημέρα Αστρολογίας

20 Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου για τα Παιδιά και τους Νέους

20 Μαρτίου - Διεθνής Ημέρα Γαλλοφωνίας

21 Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού

21 Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα Δασοπονίας

21 Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης

21 Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα Ύπνου

21 Μαρτίου - Διεθνής Ημέρα της Γης

21 Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα για το Σύνδρομο Down

22 Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα για το Νερό

23 Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα Μετεωρολογίας

24 Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα κατά της Φυματίωσης

27 Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου

27 Μαρτίου - Διεθνής Ημέρα Κοινωνικής Εργασίας

30 Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα Αντισύλληψης

ΑΠΡΙΛΙΟΣ

02 Απριλίου - Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

02 Απριλίου - Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού

04 Απριλίου - Διεθνής Ημέρα κατά των Ναρκών

07 Απριλίου - Παγκόσμια Ημέρα Υγείας

08 Απριλίου - Ημέρα του Έθνους των Ρόμα

11 Απριλίου - Παγκόσμια Ημέρα κατά της Aσθενείας Πάρκινσον

16 Απριλίου - Διεθνής Ημέρα κατά του Θορύβου

16 Απριλίου - Παγκόσμια Ημέρα Φωνής

17 Απριλίου - Παγκόσμια Ημέρα Αγροτικής Πάλης

17 Απριλίου - Παγκόσμια Ημέρα Αιμορροφιλίας

18 Απριλίου - Παγκόσμια Ημέρα Πολιτιστικής Κληρονομιάς

22 Απριλίου - Ημέρα της Γης

23 Απριλίου - Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου

24 Απριλίου - Παγκόσμια Ημέρα Κατάργησης των Πειραμάτων σε Ζώα

25 Απριλίου - Παγκόσμια Ημέρα κατά της Ελονοσίας

26 Απριλίου - Παγκόσμια Ημέρα Διανοητικής Ιδιοκτησίας

27 Απριλίου - Παγκόσμια Ημέρα Σχεδίου (Design)

28 Απριλίου - Παγκόσμια Ημέρα για την Υγεία και την Ασφάλεια στην Εργασία / Διεθνής Ημέρα Μνήμης Εργατών

29 Απριλίου - Παγκόσμια Ημέρα Χορού

ΜΑΙΟΣ

01 Μαΐου - Εργατική Πρωτομαγιά / Διεθνής Ημέρα Εργατών

03 Μαΐου - Παγκόσμια Ημέρα Ελευθεροτυπίας

03 Μαΐου - Παγκόσμια Ημέρα για τη Νομιμοποίηση της Κάνναβης

04 Μαΐου - Παγκόσμια Ημέρα Γέλιου

05 Μαΐου - Διεθνής Ημέρα Μαιών

06 Μαΐου - Παγκόσμια Ημέρα Άσθματος

06 Μαΐου - Παγκόσμια Ημέρα κατά της Δίαιτας

08 Μαΐου - Παγκόσμια Ημέρα Ερυθρού Σταυρού και Ερυθράς Ημισελήνου

09 Μαΐου - Ημέρα της Ευρώπης

11 Μαΐου - Παγκόσμια Ημέρα της Μητέρας

12 Μαΐου - Διεθνής Ημέρα Αδελφών Νοσοκόμων

15 Μαΐου - Διεθνής Ημέρα Οικογένειας

15 Μαΐου - Διεθνής Ημέρα Αντιρρησιών Συνείδησης

17 Μαΐου - Διεθνής Ημέρα κατά της Ομοφυλοφοβίας

17 Μαΐου - Παγκόσμια Ημέρα Τηλεπικοινωνιών και Κοινωνίας της Πληροφορίας

18 Μαΐου - Παγκόσμια Ημέρα Μουσείων

21 Μαΐου - Παγκόσμια Ημέρα Πολιτισμού

22 Μαΐου - Παγκόσμια Ημέρα Βιοποικιλότητας

23 Μαΐου - Παγκόσμια Ημέρα Χελώνας

24 Μαΐου - Ευρωπαϊκή Ημέρα Πάρκων

29 Μαΐου - Παγκόσμια Ημέρα Κυανοκράνων

31 Μαΐου - Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος

ΙΟΥΝΙΟΣ

04 Ιουνίου - Διεθνής Ημέρα κατά της Επιθετικότητας εναντίον των Παιδιών

05 Ιουνίου - Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

08 Ιουνίου - Παγκόσμια Ημέρα Ωκεανών

12 Ιουνίου - Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παιδικής Εργασίας

14 Ιουνίου - Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη

14 Ιουνίου - Διεθνής Ημέρα των Weblogger

15 Ιουνίου - Παγκόσμια Ημέρα κατά της Κακομεταχείρισης των Ηλικιωμένων

15 Ιουνίου - Παγκόσμια Ημέρα του Πατέρα

15 Ιουνίου - Παγκόσμια Ημέρα Γονιμότητας

17 Ιουνίου - Παγκόσμια Ημέρα κατά της Ερημοποίησης και της Ξηρασίας

20 Ιουνίου - Παγκόσμια Ημέρα Προσφύγων

21 Ιουνίου - Ευρωπαϊκή Ημέρα Μουσικής

21 Ιουνίου - Παγκόσμια Ημέρα Υδρογραφίας

22 Ιουνίου - Παγκόσμια Ημέρα Σκαραβαίου

23 Ιουνίου - Ολυμπιακή Ημέρα

26 Ιουνίου - Παγκόσμια Ημέρα κατά των Ναρκωτικών και της Παράνομης Διακίνησής τους

26 Ιουνίου - Διεθνής Ημέρα κατά των Βασανιστηρίων

27 Ιουνίου - Διεθνής Ημέρα Ομοφυλοφιλικής Υπερηφάνειας

ΙΟΥΛΙΟΣ

05 Ιουλίου - Παγκόσμια Ημέρα Συνεταιρισμών

08 Ιουλίου - Παγκόσμια Ημέρα Αλλεργίας

11 Ιουλίου - Παγκόσμια Ημέρα Πληθυσμών

17 Ιουλίου - Παγκόσμια Ημέρα Διεθνούς Δικαιοσύνης

25 Ιουλίου - Διεθνής Ημέρα του Διαχειριστή Συστημάτων

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ

08 Αυγούστου - Παγκόσμια Ημέρα Οργασμού

09 Αυγούστου - Παγκόσμια Ημέρα Ιθαγενών

12 Αυγούστου - Παγκόσμια Ημέρα Νεολαίας

13 Αυγούστου - Παγκόσμια Ημέρα Αριστερόχειρων

17 Αυγούστου - Παγκόσμια Ημέρα Φάρων

20 Αυγούστου - Παγκόσμια Ημέρα κατά των Κουνουπιών

23 Αυγούστου - Παγκόσμια Ημέρα για την Υπενθύμιση του Δουλεμπορίου και της Κατάργησής του

30 Αυγούστου - Διεθνής Ημέρα Εξαφανισμένων

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ

08 Σεπτεμβρίου - Διεθνής Ημέρα για την Εξάλειψη του Αναλφαβητισμού

10 Σεπτεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα κατά της Αυτοκτονίας

15 Σεπτεμβρίου - Ευρωπαϊκή Ημέρα κατά του Καρκίνου του Προστάτη

15 Σεπτεμβρίου - Διεθνής Ημέρα Δημοκρατίας

16 Σεπτεμβρίου - Διεθνής Ημέρα για τη Διατήρηση της Στιβάδας του Όζοντος

20 Σεπτεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντικού Καθαρισμού των Ακτών

21 Σεπτεμβρίου - Διεθνής Ημέρα Ειρήνης

21 Σεπτεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Αλτσχάιμερ

22 Σεπτεμβρίου - Ευρωπαϊκή Ημέρα Μετακινήσεων (Ευρωπαϊκή Ημέρα Χωρίς Αυτοκίνητο)

23 Σεπτεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Αμφισεξουαλικότητας

26 Σεπτεμβρίου - Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

27 Σεπτεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Τουρισμού

28 Σεπτεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Καρδιάς

29 Σεπτεμβρίου - Παγκόσμια Ναυτική Ημέρα

30 Σεπτεμβρίου - Διεθνής Ημέρα Μετάφρασης

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ

01 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Ηλικιωμένων

01 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα κατά της Ηπατίτιδας

01 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Χορτοφαγίας

02 Οκτωβρίου - Διεθνής Ημέρα Μη Βίας

04 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων

04 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Γιορτή Πουλιών

05 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών

06 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Κατοικίας

06 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Αρχιτεκτονικής

08 Οκτωβρίου - Διεθνής Ημέρα Μείωσης των Φυσικών Καταστροφών

09 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Ταχυδρομείων

09 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Όρασης (Κατά της Τύφλωσης)

10 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας

10 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Αυγού

10 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα κατά της Θανατικής Ποινής

12 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα κατά της Αρθρίτιδας

14 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Προτύπων (Τυποποίησης)

15 Οκτωβρίου - Διεθνής Ημέρα του Λευκού Μπαστουνιού

15 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Πλυσίματος Χεριών

16 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής

16 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Σπονδυλικής Στήλης

16 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Άρτου

17 Οκτωβρίου - Διεθνής Ημέρα για την Εξάλειψη της Φτώχειας

17 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Μυοσκελετικού Τραύματος

20 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Οστεοπόρωσης

20 Οκτωβρίου - Διεθνής Ημέρα Ελεγκτών Εναέριας Κυκλοφορίας

24 Οκτωβρίου - Ημέρα του ΟΗΕ

24 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Ακτών

25 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Ζυμαρικών

28 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Δωρεάς Οργάνων Σώματος και Μεταμοσχεύσεων

28 Οκτωβρίου - Διεθνής Ημέρα Κινουμένου Σχεδίου

29 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Ψωρίασης

30 Οκτωβρίου - Διεθνής Ημέρα Ορθοπεδικών Νοσοκόμων

31 Οκτωβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Αποταμίευσης

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ

06 Νοεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα για την Παρεμπόδιση της Εκμετάλλευσης του Περιβάλλοντος στον Πόλεμο και τις Ένοπλες Συγκρούσεις

09 Νοεμβρίου - Διεθνής Ημέρα κατά του Φασισμού και του Αντισημιτισμού

10 Νοεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Επιστήμης για την Ειρήνη και την Ανάπτυξη

14 Νοεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα κατά του Διαβήτη

16 Νοεμβρίου - Διεθνής Ημέρα Ανεκτικότητας

17 Νοεμβρίου - Διεθνής Ημέρα Σπουδαστών

19 Νοεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Χρόνιας Αποφρακτικής Πνευμονοπάθειας

19 Νοεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Δημόσιας Τουαλέτας

20 Νοεμβρίου - Ημέρα για την Εκβιομηχάνιση της Αφρικής

20 Νοεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού

20 Νοεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Φιλοσοφίας

20 Νοεμβρίου - Ημέρα Μνήμης Υπερφυλικών

21 Νοεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Τηλεόρασης

21 Νοεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Χαιρετισμού

25 Νοεμβρίου - Διεθνής Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών

29 Νοεμβρίου - Διεθνής Ημέρα Αλληλεγγύης προς τον Παλαιστινιακό Λαό

29 Νοεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Αγοραστικής Αποχής

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

01 Δεκεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα κατά του AIDS

02 Δεκεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη της Δουλείας

03 Δεκεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες

05 Δεκεμβρίου - Διεθνής Ημέρα Εθελοντισμού για την Οικονομική και Κοινωνική Ανάπτυξη

07 Δεκεμβρίου - Διεθνής Ημέρα Πολιτικής Αεροπορίας

09 Δεκεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα κατά της Διαφθοράς

10 Δεκεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων

10 Δεκεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Ιδιοκτησίας

11 Δεκεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Βουνού

18 Δεκεμβρίου - Παγκόσμια Ημέρα Μετανάστη| Ετικέτες:

• 2 weeks later...

Τι κοινό έχουν οι Ελληνες με τις γαλοπούλες;

...τη βγάζουν δε τη βγάζουν μέχρι τα Χριστούγεννα

ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

...........

ΑΡΘΡΟ 22

1. Η εργασία αποτελεί δικαίωμα και προστατεύεται από το Κράτος, που μεριμνά για τη δημιουργία συνθηκών απασχόλησης όλων των πολιτών και για την ηθική και υλική εξύψωση του εργαζόμενου αγροτικού και αστικού πληθυσμού. Όλοι οι εργαζόμενοι, ανεξάρτητα από φύλο ή άλλη διάκριση, έχουν δικαίωμα ίσης αμοιβής για παρεχόμενη εργασία ίσης αξίας.

2. Με νόμο καθορίζονται οι γενικοί όροι εργασίας, που συμπληρώνονται από τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας συναπτόμενες με ελεύθερες διαπραγματεύσεις και, αν αυτές αποτύχουν, με τους κανόνες που θέτει η διαιτησία.

3. Νόμος ορίζει τα σχετικά με τη σύναψη συλλογικών συμβάσεων εργασίας από τους δημοσίους υπαλλήλους και τους υπαλλήλους οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης ή άλλων νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου.

4. Οποιαδήποτε μορφή αναγκαστικής εργασίας απαγορεύεται. Ειδικοί νόμοι ρυθμίζουν τα σχετικά με την επίταξη προσωπικών υπηρεσιών σε περίπτωση πολέμου ή επιστράτευσης ή για την αντιμετώπιση αναγκών της άμυνας της Χώρας ή επείγουσας κοινωνικής ανάγκης από Θεομηνία ή ανάγκης που μπορεί να θέσει σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία, καθώς και τα σχετικά με την προσφορά προσωπικής εργασίας στους οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης για την ικανοποίηση τοπικών αναγκών.

5. Το Κράτος μεριμνά για την κοινωνική ασφάλιση των εργαζομένων, όπως νόμος ορίζει.

ΑΡΘΡΟ 23

1. Το Κράτος λαμβάνει τα προσήκοντα μέτρα για τη διασφάλιση της συνδικαλιστικής ελευθερίας και την ανεμπόδιστη άσκηση των συναφών μ' αυτή δικαιωμάτων εναντίον κάθε προσβολής τους, μέσα στα όρια του νόμου.

2. Η απεργία αποτελεί δικαίωμα και ασκείται από τις νόμιμα συστημένες συνδικαλιστικές οργανώσεις για τη διαφύλαξη και προαγωγή των οικονομικών και εργασιακών γενικά συμφερόντων των εργαζομένων.

Απαγορεύεται η απεργία με οποιαδήποτε μορφή στους δικαστικούς λειτουργούς και σ' αυτούς που υπηρετούν στα σώματα ασφαλείας. Το δικαίωμα προσφυγής σε απεργία των δημοσίων υπαλλήλων και των υπαλλήλων της τοπικής αυτοδιοίκησης και των νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, καθώς και του προσωπικού των κάθε μορφής επιχειρήσεων δημοσίου χαρακτήρα ή κοινής ωφέλειας, που η λειτουργία τους έχει ζωτική σημασία για την εξυπηρέτηση Βασικών αναγκών του κοινωνικού συνόλου, υπόκειται στους συγκεκριμένους περιορισμούς του νόμου που το ρυθμίζει. Οι περιορισμοί αυτοί δεν μπορούν να φθάνουν έως την κατάργηση του δικαιώματος της απεργίας ή την παρεμπόδιση της νόμιμης άσκησής του.

• 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Παλιό, αλλά..........

Η δασκάλα παρουσιάζει στους μαθητές ενός αμερικάνικου σχολείου έναν καινούριο συμμαθητή τους, τον Ιάπωνα Σακίρο Σουζούκι. Το μάθημα αρχίζει με ερωτήσεις αμερικανικής ιστορίας.....

«Για να δούμε», λέει η δασκάλα, «Ποιος είπε: Δώστε μου ελευθερία ή δώστε μου θάνατο;» Κανείς δεν σηκώνει το χέρι του εκτός από τον καινούριο.

«Ο Πάτρικ Χένρι,το 1775, στη Φιλαδέλφεια», απαντά.

«Μπράβο, Σουζούκι».

«Και ποιος είπε: Κυβέρνηση του λαού από το λαό και για το λαό;» ξαναρωτά την τάξη η δασκάλα.

«Ο Αβραάμ Λίνκολν, το 1863, στο Γκέτισμπουργκ», απαντά και πάλι ο Σουζούκι.

Η δασκάλα κοιτάζει αυστηρά την τάξη και λέει:

«Ντροπή! Ο Γιαπωνέζος Σουζούκι ξέρει την αμερικανική ιστορία καλύτερα από σας!»

Τη σιωπή στην τάξη σπάει μια ψιλή φωνή από τα πίσω θρανία:

«Ρε ,δεν πάτε να πηδηχτείτε όλοι, μαλάκες Γιαπωνέζοι!»

«Ποιος το είπε αυτό;» φωνάζει η δασκάλα.

Ο Σουζούκι χωρίς να περιμένει λέει: «Ο στρατηγός Μακ Αρθουρ, το 1942, στη διώρυγα του Παναμά και ο Λι Ιακόκα, το 1982, στη γενική συνέλευση της Τζένεραλ Μότορς».

Η τάξη σιωπά. «Θέλω να ξεράσω», ακούγεται μια ξεψυχισμένη φωνή.

«Ποιος το είπε αυτό;» ξαναρωτάει αυστηρά η δασκάλα.

Και ο Σουζούκι πετάγεται πάλι: «Ο Τζορτζ Μπους ο πρώτος στον πρωθυπουργό Τανάκα, το 1991, κατά τη διάρκεια επίσημου δείπνου στο Τόκιο».

Ένας μαθητής σηκώνεται όρθιος και ξεσπάει: «Ρε, δεν μας παίρνεις καμιά πίπα»!

Και ο Σουζούκι ψύχραιμα: «Μπιλ Κλίντον στη Μόνικα Λεβίνσκι, το 1997, στο οβάλ γραφείο του Λευκού Οίκου».

Δυο τρεις μαθητές ουρλιάζουν: «Άι γ@μήσου, ρε μαλακισμένο Σουζούκι».

Ατάραχος ο Γιαπωνέζος: «Βαλεντίνο Ρόσι, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μοτοσικλέτας, Ράλι Νότιας Αφρικής, το 2002».

Κόλαση στην τάξη, οι μαθητές πετούν καρέκλες, η δασκάλα έχει λιποθυμήσει και ξαφνικά μπαίνει ο διευθυντής:

«Ε, μα την Παναγία, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο μπουρδέλο».

Και στο βάθος ακούγεται πάλι η φωνή του Σουζούκι: .....«Ο πρωθυπουργός της Ελλάδας Γιώργος Παπανδρέου , στο πρόσφατο υπουργικό συμβούλιο της κυβέρνησης του!»