Προς το περιεχόμενο

Το γέλιο χρειάζεται στην ζωή μας Νο 6. Γελάστε γιατί χανόμαστε........


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντρέα, υπάρχει ένα ζήτημα που παραβλέπεις...... ακόμα κι αν πληρώνεις τα τρέχοντα, αν έχεις παλιές οφειλές, δεν δικαιούσαι βιβλιάριο.....

 

Εν πάσει περιπτώσει, ξεφεύγουμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 10,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντρέα, υπάρχει ένα ζήτημα που παραβλέπεις...... ακόμα κι αν πληρώνεις τα τρέχοντα, αν έχεις παλιές οφειλές, δεν δικαιούσαι βιβλιάριο.....

 

Εν πάσει περιπτώσει, ξεφεύγουμε.....

Eγώ δεν παραβλέπω τίποτα Στέφανε

Σχολιάζω απλώς τις παπαριές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμάν πιά !!!!!!

Αμάν !!!!!!

Λυσάξατε όλοι πιά , με την Πάτρα , Λυσάξατε !!!!!!!

 

 

Eγώ προσωπικά δεν έχω τίποτα με την Πάτρα...'Ισα-ίσα..!

 

Έτσι ήταν το post συνάδελφε :)

Καλή Τσικνοπέμπτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παπαριές τους και οι ηλιθιότητέςτους είναι απύθμενες 

Και αυτοί που σαν μ.........κες πλήρωναν για να είναι ενήμεροι τί είναι ?

Απλώς μαλάκες ?

Και τί θα πεί "να θεωρείται ασφαλιστικά ένήμερος? 

Οτι θα παίρνει το χαρτί της ασφαλιστικής ενημερότητας και δεν θα πληρώσει ποτέ τα χρωστούμενα των "παλιών εισφορών" ?

Μήπως οτι ο χρόνος των απλήρωτων παλιών εισφορών θα προσμετρηθεί στον χρόνο θεμελίωσης συνταξιοδότησης ή μήπως θα προσμετρηθεί και στον υπολογισμό της σύνταξης ?

 

 

Αριστεροί του κ.......

 

Υ.Γ.

 

Είχε και αυτός επαινεθεί απο τον συνάδελφο ype

 

Kαι για να μήν υπάρξει αμφισβήτηση και επαναλάβει το ........"μερικοί δεν χάνουν την ευκαιρία"

 

 

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=55880&page=127

Προσωπικά δεν με αφορούν οι εκτιμήσεις , συμπάθειες και αντιπάθειες κανενός. Θέλω να κρίνω η ίδια και επειδή δεν είμαι κομματικοποιημένη διαβάζω και ενημερώνομαι από διαφορετικές πηγές. Επίσης όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος όπως και εμείς στη δουλειά μας φυσικά. Δεν αρκεί στους εργοδότες-πελάτες μας το να έχεις θεωρητικά γνώσεις επί του αντικειμένου σου, αλλά πόσο καλά αυτές τις εφαρμόζεις στη δουλειά σου. Για να μην ξεφεύγουμε λοιπόν ο κ. Κατρούγκαλος προσπαθεί να μας πείσει εναγωνίως ότι το πόνημά του επί του ασφαλιστικού είναι τέλειο και απονέμει δικαιοσύνη. Δεν πείθομαι με τίποτα γιατί τα νούμερα λένε άλλα. Επίσης φαίνεται ότι  ανάλογα με το βαθμό πίεσης των διαφορών κοινωνικών ομάδων κόβει και ράβει το τέλειο ασφαλιστικό για να αποφύγει τις εντάσεις και τις συνέπειες αυτών. 

Επίσης δεν δέχομαι σε καμιά περίπτωση να είμαι πάντα η ηλίθια που στερεί από την οικογένειά της αρκετά πράγματα προκειμένου να είμαι τυπική στις υποχρεώσεις μου τόσο απέναντι στο ταμείο όσο και στην εφορία όταν για διάστημα δύο χρόνων πληρωνόμουν με έναντι και έφθασε το φέσι μου να γίνει σομπρέρο. Δεν δέχομαι λοιπόν να μου κάνει κανείς μαθήματα περί κοινωνικής δικαιοσύνης και δεν θέλω να φορέσω παρωπίδες ούτε μπλε ούτε ροζ ούτε πράσινες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παπαριές τους και οι ηλιθιότητέςτους είναι απύθμενες 

Και αυτοί που σαν μ.........κες πλήρωναν για να είναι ενήμεροι τί είναι ?

Απλώς μαλάκες ?

Και τί θα πεί "να θεωρείται ασφαλιστικά ένήμερος? 

Οτι θα παίρνει το χαρτί της ασφαλιστικής ενημερότητας και δεν θα πληρώσει ποτέ τα χρωστούμενα των "παλιών εισφορών" ?

Μήπως οτι ο χρόνος των απλήρωτων παλιών εισφορών θα προσμετρηθεί στον χρόνο θεμελίωσης συνταξιοδότησης ή μήπως θα προσμετρηθεί και στον υπολογισμό της σύνταξης ?

 

 

Αριστεροί του κ.......

 

Υ.Γ.

 

Είχε και αυτός επαινεθεί απο τον συνάδελφο ype

 

Kαι για να μήν υπάρξει αμφισβήτηση και επαναλάβει το ........"μερικοί δεν χάνουν την ευκαιρία"

 

 

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=55880&page=127

 

Αφού αναφέρεσαι σε μένα.......

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι "μερικοί δεν χάνουν ευκαιρία"

 

Θα με βοηθούσε στο Link που παρέθεσες να μου υποδείξεις που ακριβώς είναι ο έπαινος κι αν εννοείς έπαινο την αποδοχή μου στην τοποθέτησή του που παρέθεσα εδώ θα ήθελα να μου πεις σε τι διαφωνείς εσύ με όσα έλεγε τότε κι από πού προκύπτει ότι εγώ αποδέχομαι και επαινώ και τις μεταγενέστερες θέσεις και δηλώσεις του.

 

Επαναλαμβάνω δε μια εκ των δηλώσεων εκείνης της τοποθέτησης:

"Όποιος εκτίθεται στην πολιτική θα πρέπει να απολαμβάνει του έπαινου όταν του χρειάζεται, του ψόγου, ακόμα και της καζούρας... " επίσης όταν χρειάζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού αναφέρεσαι σε μένα.......

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι "μερικοί δεν χάνουν ευκαιρία"

 

Θα με βοηθούσε στο Link που παρέθεσες να μου υποδείξεις που ακριβώς είναι ο έπαινος κι αν εννοείς έπαινο την αποδοχή μου στην τοποθέτησή του που παρέθεσα εδώ θα ήθελα να μου πεις σε τι διαφωνείς εσύ με όσα έλεγε τότε κι από πού προκύπτει ότι εγώ αποδέχομαι και επαινώ και τις μεταγενέστερες θέσεις και δηλώσεις του.

 

Επαναλαμβάνω δε μια εκ των δηλώσεων εκείνης της τοποθέτησης:

"Όποιος εκτίθεται στην πολιτική θα πρέπει να απολαμβάνει του έπαινου όταν του χρειάζεται, του ψόγου, ακόμα και της καζούρας... " επίσης όταν χρειάζεται

Δικό σου  Γιάννη

"Έχουμε ακόμη δρόμο Γιώργο.."

 

Και απο αυτούς 

Η μοναδική Νέμεση που έχει η χώρα αυτή τη στιγμή είναι ότι ακριβώς απαλλαγήκαμε από πολιτικούς σαν κι εσάς.....: ..

 

Καταλήξαμε στους Κατρούγκαλους και στους συμβούλους της Γραμματείας Στρατηγικού σχεδιασμου του Πρωθυπουργού ΚΑΡΑΝΙΚΕΣ , και σε πολλούς άλλους π.χ. σύζυγο Καφαντάρη , σύντροφο Ρένας Δούρου κλπ,κλπ,κλπ.

 

Εγώ φταίω λοιπόν , που δεν χάνω ευκαιρία Γιάννη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτησή μου ήταν όπως θα είδατε εφόσον το κάνατε και bold "Δηλαδή υπάρχει περίπτωση κάποιος να πληρώνει και να μην είναι και ασφαλιστικά ενήμερος" 

Μάλλον λοιπόν θα πρέπει αυτός να είναι πιο σαφής στις δηλώσεις του και να διευκρινίζει ότι αναφέρεται για τις παλαιότερες οφειλές. Αλλά πέρα από αυτό αναρωτιέμαι τι κράτος είναι αυτό που μεριμνά μόνο για αυτούς που χρωστούν και όχι για αυτούς που μολονότι έχουν τα ίδια οικονομικά προβλήματα συνεχίζουν να πληρώνουν . Δύο μέτρα και δύο σταθμά όπως πάντα.

 

την είδα και εμμέσως σας απάντησα πως ναι, υπάρχει περίπτωση να πληρώνει τα τρέχοντα (ή και μέρος των προηγούμενων οφειλών) αλλά επειδή εξακολουθεί να οφείλει δεν είναι ενήμερος.

 

Στο απόσπασμα που παραθέσατε υπάρχουν δυο προτάσεις.

Η πρώτη είναι η μεταφορά της δήλωσης από το συντάκτη και η δεύτερη (μέσα στα εισαγωγικά) είναι η δήλωση του Κατρούγκαλου (υποθέτω αυτολεξεί).

Αν μου επιτρέπετε θα πω πως είναι απολύτως σαφής η δήλωση του Κατρούγκαλου και γίνεται ασαφής κατά την μεταφορά της από το συντάκτη.

 

Αυτά ανεξάρτητα από την δική μου άποψη για την ίδια τη δήλωση και ανεξάρτητα από τη γενικότερη διαφωνία μου με την εφαρμοζόμενη "κυβερνητική" πολιτική.

Απλά λέω ότι ο θυμός και η οργή μας πρέπει να εκφράζεται επί της ουσίας την οποία πρέπει πάντα να αναζητούμε λίγο πιο βαθιά από την επιφάνεια των ειδήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτο Γιάννη

 

ΥΓ: Έχουμε ακόμη δρόμο Γιώργο....

 

Κι εξακολουθούμε.....

Εχουμε μακρύ δρόμο.

 

Σου είπα Ανδρέα:

 

Επαναλαμβάνω δε μια εκ των δηλώσεων εκείνης της τοποθέτησης:

"Όποιος εκτίθεται στην πολιτική θα πρέπει να απολαμβάνει του έπαινου όταν του χρειάζεται, του ψόγου, ακόμα και της καζούρας... " επίσης όταν χρειάζεται

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν με αφορούν οι εκτιμήσεις , συμπάθειες και αντιπάθειες κανενός. Θέλω να κρίνω η ίδια και επειδή δεν είμαι κομματικοποιημένη διαβάζω και ενημερώνομαι από διαφορετικές πηγές. Επίσης όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος όπως και εμείς στη δουλειά μας φυσικά. Δεν αρκεί στους εργοδότες-πελάτες μας το να έχεις θεωρητικά γνώσεις επί του αντικειμένου σου, αλλά πόσο καλά αυτές τις εφαρμόζεις στη δουλειά σου. Για να μην ξεφεύγουμε λοιπόν ο κ. Κατρούγκαλος προσπαθεί να μας πείσει εναγωνίως ότι το πόνημά του επί του ασφαλιστικού είναι τέλειο και απονέμει δικαιοσύνη. Δεν πείθομαι με τίποτα γιατί τα νούμερα λένε άλλα. Επίσης φαίνεται ότι  ανάλογα με το βαθμό πίεσης των διαφορών κοινωνικών ομάδων κόβει και ράβει το τέλειο ασφαλιστικό για να αποφύγει τις εντάσεις και τις συνέπειες αυτών. 

Επίσης δεν δέχομαι σε καμιά περίπτωση να είμαι πάντα η ηλίθια που στερεί από την οικογένειά της αρκετά πράγματα προκειμένου να είμαι τυπική στις υποχρεώσεις μου τόσο απέναντι στο ταμείο όσο και στην εφορία όταν για διάστημα δύο χρόνων πληρωνόμουν με έναντι και έφθασε το φέσι μου να γίνει σομπρέρο. Δεν δέχομαι λοιπόν να μου κάνει κανείς μαθήματα περί κοινωνικής δικαιοσύνης και δεν θέλω να φορέσω παρωπίδες ούτε μπλε ούτε ροζ ούτε πράσινες. 

Τότε γιατί εκθέτετε τις απόψεις σας δημοσίως ?

 

Αν αναφέρεστε προσωπικά σε μένα , έχω ξαναγράψει αρκετές φορές στο παρόν Forum τίς έχω πετάξει εδώ και παρα πολλά χρόνια , και ουδόλως ενδιαφέρομαι να τις φορέσω σε κάποιον άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εξακολουθούμε.....

Εχουμε μακρύ δρόμο.

 

Σου είπα Ανδρέα:

Με τους Κατρούγκαλους & σία ?

 

 

Επαναλαμβάνω δε μια εκ των δηλώσεων εκείνης της τοποθέτησης:

"Όποιος εκτίθεται στην πολιτική θα πρέπει να απολαμβάνει του έπαινου όταν του χρειάζεται, του ψόγου, ακόμα και της καζούρας... " επίσης όταν χρειάζεται

 

Mάλλον στον Κατρούγκαλο να την επαναλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την είδα και εμμέσως σας απάντησα πως ναι, υπάρχει περίπτωση να πληρώνει τα τρέχοντα (ή και μέρος των προηγούμενων οφειλών) αλλά επειδή εξακολουθεί να οφείλει δεν είναι ενήμερος.

 

Στο απόσπασμα που παραθέσατε υπάρχουν δυο προτάσεις.

Η πρώτη είναι η μεταφορά της δήλωσης από το συντάκτη και η δεύτερη (μέσα στα εισαγωγικά) είναι η δήλωση του Κατρούγκαλου (υποθέτω αυτολεξεί).

Αν μου επιτρέπετε θα πω πως είναι απολύτως σαφής η δήλωση του Κατρούγκαλου και γίνεται ασαφής κατά την μεταφορά της από το συντάκτη.

 

Αυτά ανεξάρτητα από την δική μου άποψη για την ίδια τη δήλωση και ανεξάρτητα από τη γενικότερη διαφωνία μου με την εφαρμοζόμενη "κυβερνητική" πολιτική.

Απλά λέω ότι ο θυμός και η οργή μας πρέπει να εκφράζεται επί της ουσίας την οποία πρέπει πάντα να αναζητούμε λίγο πιο βαθιά από την επιφάνεια των ειδήσεων.

«Είναι ένα από τα πράγματα που θα παλέψω ιδιαίτερα στη διαπραγμάτευση, από 01/01/2017, να θεωρείται ασφαλιστικά ενήμερος, όποιος ξεκινάει να πληρώνει τις νέες εισφορές" 

 Aυτό είναι το κείμενο της δήλωσής του αν έχει απομαγνητοφωνηθεί σωστά. (αυτό δεν το γνωρίζω) Επειδή μάλλον έχω έλλειμμα αντίληψης δεν καταλαβαίνω το συμπέρασμα  στο οποίο εσείς καταλήξατε. Θα μπορούσε κάλλιστα να έχει διατυπωθεί διαφορετικά. Αλλά, εφόσον καταλήξαμε στο συμπέρασμα, ότι εννοεί ότι θα παίρνουν ασφαλιστική ενημερότητα αυτοί οι οποίοι έχουν παλαιές οφειλές, αν πληρώνουν από 01/01/2017 τις νέες εισφορές, τότε καλώ όλους αυτούς που πληρώνουν μέχρι σήμερα να σταματήσουν να το κάνουν για το υπόλοιπο του έτους εφόσον οι οφειλές αυτές θα"παγώσουν"με κάποιο τρόπο καθώς ο κ. Κατρούγκαλος θα "παλέψει" για να είμαστε όλοι ενήμεροι........αν πληρώνουμε από εδώ και στο εξής :angry:

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι πρέπει να τον μαζέψουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους Κατρούγκαλους & σία ?

 

 

Επαναλαμβάνω δε μια εκ των δηλώσεων εκείνης της τοποθέτησης:

"Όποιος εκτίθεται στην πολιτική θα πρέπει να απολαμβάνει του έπαινου όταν του χρειάζεται, του ψόγου, ακόμα και της καζούρας... " επίσης όταν χρειάζεται

 

Mάλλον στον Κατρούγκαλο να την επαναλάβεις

 

Δε θα παραλείψω μόλις τον δω. Να είσαι βέβαιος.

Θα σε ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε γιατί εκθέτετε τις απόψεις σας δημοσίως ?

 

Αν αναφέρεστε προσωπικά σε μένα , έχω ξαναγράψει αρκετές φορές στο παρόν Forum τίς έχω πετάξει εδώ και παρα πολλά χρόνια , και ουδόλως ενδιαφέρομαι να τις φορέσω σε κάποιον άλλον.

Καταρχάς δεν αναφερόμουν σε εσάς προσωπικά. Απάντηση σε δημοσίευση που μου κέντρισε το ενδιαφέρον ήταν. Επίσης ναι, δεν με ενδιαφέρουν οι εκτιμήσεις, συμπάθειες και αντιπάθειες των άλλων. Προτιμώ να διαμορφώνω τις δικές μου , σωστές ή λάθος  Για να το κάνω όμως αυτό διαβάζω τα κείμενα που αποτυπώνουν τη σκέψη  και αυτών με τους οποίους συμφωνώ και αυτών  με τους οποίους διαφωνώ και επίσης ενίοτε εκθέτω και τη δική μου θέση δημοσίως. Τέλος για να κλείσει  η "παρεξήγηση" δυστυχώς είμαι αρκετά μεγάλη για να μου φορέσει κάποιος παρωπίδες και δεν εννοούσα ότι εσείς προσπαθήσατε να κάνετε κάτι τέτοιο αλλά ούτε και κάποιος άλλος εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα παραλείψω μόλις τον δω. Να είσαι βέβαιος.

Θα σε ενημερώσω.

Ααααααααααα μπράβο γειά σου !!!!!!

Καλή Τσικνοπέμπτη !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι, είστε εκτός θέματος λέμεεεεεεεεεε :angry:

 

Όπως εκτός ήταν και η γατούλα... :)

 

giphy-downsized-large.gif

 

3a0ee025d472301f6e0a4c4906939f50.gif

 

Καλή Τσικνοπέμπτη λέμεεεεεεε :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....................... Επειδή μάλλον έχω έλλειμμα αντίληψης δεν καταλαβαίνω το συμπέρασμα  στο οποίο εσείς καταλήξατε. Θα μπορούσε κάλλιστα να έχει διατυπωθεί διαφορετικά. ................

 

Μην υποτιμάτε τον εαυτό σας, κανείς δε σας κατηγόρησε για κάτι τέτοιο και σίγουρα όχι εγώ.

Ευτυχώς τα ελληνικά είναι τόσο πλούσια γλώσσα που τα πάντα μπορούν να διατυπωθούν και διαφορετικά.

 

Πάντως αυτό

 

«Είναι ένα από τα πράγματα που θα παλέψω ιδιαίτερα στη διαπραγμάτευση, από 01/01/2017, να θεωρείται ασφαλιστικά ενήμερος, όποιος ξεκινάει να πληρώνει τις νέες εισφορές» ανέφερε χαρακτηριστικά.

 

 

είναι διαφορετικό ως νόημα από αυτό

 

Υπέρ του να είναι ασφαλιστικά ενήμερος, όποιος πληρώνει εισφορές, τάχθηκε ο υπουργός Εργασίας Γιώργος Κατρούγκαλος

 

Για το πρώτο μπορεί κανείς να πάρει θέση

για το δεύτερο το μόνο που μπορεί κανείς είναι να το θεωρήσει "ανοησία"

 

Τελικά σ΄αυτό τον τόπο θα κάνουμε πολιτική συζήτηση για την ουσία ή θα λέμε ανοησίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τελικά σ΄αυτό τον τόπο θα κάνουμε πολιτική συζήτηση για την ουσία ή θα λέμε ανοησίες;

Σε αυτό το δίλημμα δυστυχώς η μόνη απάντηση που μου βγαίνει έτσι αγόγγυστα είναι η δεύτερη επιλογή.   Διότι όταν θα πάψουμε να ασχολούμαστε με ανοησίες και αντιληφθούμε το μέγεθος του σχεδίου που άλλοι έχουν ετοιμάσει για εμάς  (και δεν αναφέρομαι στους κυβερνώντες μόνο) θα τρομοκρατηθούμε και τότε θα έχουμε τρεις τρόπους αντίδρασης: freeze, fight and fly . 

Καλή Τσικνοπέμπτη σε όλους!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι, είστε εκτός θέματος λέμεεεεεεεεεε :angry:

 

Όπως εκτός ήταν και η γατούλα... :)

 

giphy-downsized-large.gif

 

3a0ee025d472301f6e0a4c4906939f50.gif

 

Καλή Τσικνοπέμπτη λέμεεεεεεε :) :) :)

 

Η οποία με την προσπάθεια τα κατάφερε και ... μπήκε.

 

andres-vs-gynaikes-diafores-fylwn-se-14-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12805726_1663820373888773_88974016763292

 

 

 

Αν και Παοκτσης μου αρεσε ....

 

"O IBAN  έμαθε πως μετά από τις αποχές που οργάνωνε στα νιάτα του ο Τσίπας έγινε πρωθυπουργός

και είπε να κάνει μια αποχή μήπως φάνει και αυτός τυχερός...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...