Προς το περιεχόμενο

Το γέλιο χρειάζεται στην ζωή μας Νο 6. Γελάστε γιατί χανόμαστε........


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

ΔΗΜΗΤΡΑ ΜΥΡΙΛΛΑ• 19 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2015

 

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά… Άλλο τέχνη και άλλο χαβαλές για καταπιεσμένα λυκειόπαιδα. Με άλλα λόγια, καλό είναι η τέχνη να έχει και μια αισθητική, δηλαδή να «παιδεύει» αισθητικά. Πάμε τώρα και στα πιο δύσκολα… Καλό είναι, επίσης, να γνωρίζουμε η τέχνη που κάνουμε τι και ποιόν εξυπηρετεί ως μια ιδιαίτερη μορφή κοινωνικής συνείδησης.

 

Διότι τέχνη που δεν είναι προς όφελος κανενός παρά μόνο αυτής καθ’ αυτής της τέχνης δεν υπάρχει. Υπάρχει η τέχνη που τέθηκε στην υπηρεσία του λαού και δι’ αυτού ανυψώθηκε… Χρειάζονται παραδείγματα; Βάρναλης, Ρίτσος, Μπρεχτ, Σοστακόβιτς, Χικμέτ, Νερούδα…. Υπάρχουν εκείνοι που πίστεψαν ότι η τέχνη στέκεται πάνω από τα πολιτικά και κοινωνικά πάθη. ‘Αθελά τους ή και ηθελημένα προσδέθηκαν  στο σύστημα και το υπηρέτησαν. Υπάρχουν και εκείνοι που πιστεύουν ότι υπηρετούν την ιστορία και το λαό και δεν βλέπουν ότι το σύστημα τους περιθάλπει με τη στοργή του επειδή κάνουν ακριβώς το αντίθετο.

 

Ας έρθουμε, λοιπόν, στο προκείμενο… Το τελευταίο «καλλιτεχνικό» πόνημα των Τζίμη Πανούση – Γιάννη Αγγελάκα, με τον … εμπνευσμένο τίτλο «Η Katuysha του ΚΚΕ»  τέχνη δεν το ονομάζεις, αν δεχθούμε ότι η τέχνη έχει, πρώτα απ’ όλα, αισθητικούς κανόνες. Οργισμένους, πρόχειρα σκαρωμένους στίχους που άλλοτε κολυμπάνε στην εφηβική οργή και άλλοτε στον ξεσαλωμένο χαβαλέ θα βρεις κανείς αρκετούς στο Λύκεια της χώρας.  Δεν τους υποτιμώ καθόλου τους έφηβους… Εκεί είναι η μήτρα των αυριανών καλλιτεχνών. Αλλά όταν τέτοια πονήματα  προέρχονται από πενηντάρηδες «γερόλυκους» της ροκ, τότε έχω κάθε λόγο να μιλήσω για καλλιτεχνική  «φτώχεια». Οι έφηβοι, δε, που ροκάρουν, μπαίνουν στον κόπο να το κάνουν σκαρώνοντας τη δική τους μουσική, αλλά σε αυτό θα επανέλθω.  Και για να εξηγούμαι ανήκω σε εκείνους που δεν υποτιμούν καθόλου, αντίθετα τιμούν, αυτό που έχουν δώσει μουσικά ως σήμερα και οι δύο καλλιτέχνες.

 

Και πάμε στο επόμενο και το πιο σοβαρό… Είναι δικαίωμα του καθενός να έχει όποια άποψη θέλει για το ΚΚΕ και να τη διατυπώνει. Το αν θα τη διατυπώσει με τρόπο διαλλακτικό, αν θα την τεκμηριώσει με επιχειρήματα ή αν θα αναλυθεί σε υβριστικό οχετό είναι κάτι που αφορά τον προσωπικό πολιτικό και αισθητικό πολιτισμό του καθένα. Ο Γιάννης Αγγελάκας και ο Τζίμης Πανούσης προτίμησαν τον υβριστικό οχετό. Επειδή, όμως, οι ίδιοι θεωρούν εαυτούς  τιμητές και υπερασπιστές της παρακαταθήκης της Εθνικής Αντίστασης και του Αρη Βελουχιώτη θα ήταν πιο έντιμο από την πλευρά τους, τις απόψεις τους για το ΚΚΕ να μην τις επενδύσουν μουσικά με τον ύμνο του ΕΑΜ. Διότι συμβαίνει το εξής «περίεργο»: Η ψυχή της Εθνικής Αντίστασης και του ΕΑΜ ήταν το ΚΚΕ και Αρης Βελουχιώτης μέλος του! Αξιοι μουσικοί και συνθέτες είναι, θα μπορούσαν να είχαν εμπνευστεί μια πρωτότυπη μελωδία για να ντύσει ένα τόσο εμπνευσμένο στίχο.

 

Κατά τ’ άλλα καθένας εφ’ ω ετάχθη και εφ’ ω εχάθη. Είναι σίγουρο ότι θα ‘ρθουν ξανά οι ποιητές εκείνοι, που θα μιλήσουν για τη φτώχεια και την εξαθλίωση και θα ‘ ρθουν ξανά οι διανοούμενοι που θα φωτίσουν τις αιτίες τους. Ως τότε, όπως θα ‘λεγε και ο Μπρεχτ:

 

«σαν αντικρύζω τα πρόσωπά τους που σαπίζουν\

Μου περνάει η πείνα»

 

http://www.imerodromos.gr/katuysha/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 10,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ρώτησες?

 

καλημέρα..

 

ΥΓ..δεν έχεις δει τίποτα ακόμη.. :lol:

Δεν ήξερα δεν ρώταγα!!!  :P

 

Όντως ακόμα δεν έχω δει τίποτα, σε 5 μήνες με το καλό . . .  :)  :)

 

 

Καλημέρα Δημήτρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα δεν ρώταγα!!!  :P

 

Όντως ακόμα δεν έχω δει τίποτα, σε 5 μήνες με το καλό . . .  :)  :)

 

 

Καλημέρα Δημήτρη.

με το καλό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά είναι από παγόνι..αφού αυτή δεν παγώνει..

 

καλημέρα κυρ μπάμπη μας..καλή συνέχεια..

 

 

YΓ..τι σου χω εδώ βρε? http://www.protothema.gr/greece/article/452583/larisa-tha-kanoun-kallisteia-ilikiomenon-andron/

 

ένα καλό μεροκάματο..

 

Το πεπόνι παγώνει αλλά το παγόνι δεν πεπόνι Τζιμάκο... :D

 

Πωωωωωωωωωω ρε φίλε!!!

Πάλι θα τα κονομήσω λέμεεε!

Μόλις δήλωσα συμμετοχή!

Πως με βλέπεις φιλαράκι ;

 

old-bodybuilder.jpg

 

Έχω ελπίδες για το 150άρι ; :D

 

Δεν μου τα είχατε πει πριν αυτά !!!

 

Καλημέρα.

 

Γιατί...;

 

ρώτησες?

 

καλημέρα..

 

ΥΓ..δεν έχεις δει τίποτα ακόμη..

 

και δεν σου είπαμε ; <_<

 

Δεν σχολιάζει κι ο Στεφ βλέπεις, για να "πιάσετε" και τους υπόλοιπους. Γιατί τον έχω δει εγώ, όλο υπονοούμενα για την ηλικία σας "πετάει". . . :D

 

Όλους σας έπιασα Κώστα μου. Όλους λέμεεεεεεεεεε... :P

Όσο για τον Στεφ, μπορεί να μη έχει σχολιάσει (ακόμη) αλλά, δεν λείπει από τα like... ;)

 

Υ.Γ.

Ήθελα να 'ξέρα, όταν θα χαθώ ποιόν θα πειράζετε όλοι εσείς... :angry:

 

Υ.Γ.2

Το καλύτερο πράγμα που θα σου έχει συμβεί ποτέ είναι αυτό που περιμένεις! :)

Κι ας κατουράει και όρθιο... :D

Με το καλό Κώσταααααααα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώρο λέει 500MB για σερφάρισμα στο διαδίκτυο κι αν βάλεις να δεις μια τσόντα, τελειώσουν πιο γρήγορα από 'σένα. :wacko:

 

Έρχεται μια αμήχανη στιγμή και περνάει μια στιγμή με μηχανή και την παίρνει. Αδικία ρε γμτ...
 
-Μάνα πάρε μου ένα πακέτο καπνό τώρα που θα βγεις έξω.
-Πως το ζητάω ;
-Old Holborn κίτρινο.
Μετά από λίγο χτυπάει το τηλέφωνο.
-Ναι ;
-Ο περιπτεράς είμαι.Τι καπνό θέλεις ; :huh:
 
-Ρε φίλε ήσυχο το σκυλί σου, μια ώρα το παρατηρώ, ούτε που κουνήθηκε.
-Είναι η ράτσα του τέτοια.
-Τι ράτσα είναι;
-Τεμπελόσκυλο.
 
-Μάνα πήρα πτυχίο και τον άλλο μήνα παντρεύομαι
-…………
-Μάνα, ΜΑΝΑΑΑΑΑΑ ; Είσαι καλά ; Σήκω ρε μάνα, πλάκα έκανα...
 
-Είναι αρρωστημένη η ζήλια σου κορίτσι μου!
-Σιγά μωρέ, επειδή σε πήγα μεθυσμένο κι έκανες ένα τατουάζ;
-ΜΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΣΤΟ ΠΟΥΛΙ ΜΟΥ!!! ΣΤΟ ΠΟΥΛΙ ΜΟΥ ΡΕ ΓΜΤ ;;; :(
 
Η φράση "αγνόησέ το και θα φύγει" δεν ισχύει όταν σε ακολουθούν 3 περιπολικά.
Πιστέψτε με! :)
 
Μου έρχεται σήμερα, μετά από 5 ημέρες, ένα γραπτό μήνυμα από φίλο που τον είχα καλέσει και δεν απάντησε.
"Συγγνώμη, κοιμόμουνα"
Του στέλνω κι εγώ ένα: "Σε χειμερία νάρκη είχες πέσει ρε μλκ ;"

 

Σ' ένα μπαρ χτες το βράδυ.
– Να σε κεράσω ποτό ;
– Όχι, έχω γκόμενο!
– Και εγώ έχω Πόρσε Καγιέν και σπίτι στο Κολωνάκι αλλά γιατί κλαις ; <_<
– Μόλις χώρισα... :huh:

 

-Θα μείνω στην ιστορία!
-Σιγά ρε φίλε! Τι έκανες και θα μείνεις στην ιστορία ;
-Δεν διάβασα καθόλου ρε συ...

 

Έβηχε χτες το βράδυ η κερά Μάρω...
-Θέλεις μωράκι μου κάτι για το λαιμό σου ;
-Ένα μαργαριταρένιο κολιέ αγάπη μου!!! Μου λέει...
-Καλά μωρέ, δεν είναι τίποτα, θα σου περάσει σε λίγο... :lol:
 
Για όσες-όσους μου λένε "δεν πας καλά ρε", να τους ενημερώσω ότι μόλις αγόρασα GPS! :P
 
Είμαστε κι εμείς που συνήθως γράφουμε σαχλαμαρούλες εδώ…
Είστε και σεις που μας περνάτε για... ελαφρούς…

Εμείς όμως το κάνουμε για να ξεχνάμε τις στενοχώριες μας… :)
 

Μπορείτε κι εσείς... Όλοι μπορούνε...
Λίγη προσπάθεια χρειάζεται...

 

Να γελάτε λέμεεεεεεεεε

 

2dmf96f.jpg

 

Καλό τριήμερο λέμεεεεεεεεεε :)

 

Υ.Γ.
2vvowp1.jpg

και με παράταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΗΜΗΤΡΑ ΜΥΡΙΛΛΑ• 19 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2015

 

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά… Άλλο τέχνη και άλλο χαβαλές για καταπιεσμένα λυκειόπαιδα. Με άλλα λόγια, καλό είναι η τέχνη να έχει και μια αισθητική, δηλαδή να «παιδεύει» αισθητικά. Πάμε τώρα και στα πιο δύσκολα… Καλό είναι, επίσης, να γνωρίζουμε η τέχνη που κάνουμε τι και ποιόν εξυπηρετεί ως μια ιδιαίτερη μορφή κοινωνικής συνείδησης.

 

Διότι τέχνη που δεν είναι προς όφελος κανενός παρά μόνο αυτής καθ’ αυτής της τέχνης δεν υπάρχει. Υπάρχει η τέχνη που τέθηκε στην υπηρεσία του λαού και δι’ αυτού ανυψώθηκε… Χρειάζονται παραδείγματα; Βάρναλης, Ρίτσος, Μπρεχτ, Σοστακόβιτς, Χικμέτ, Νερούδα…. Υπάρχουν εκείνοι που πίστεψαν ότι η τέχνη στέκεται πάνω από τα πολιτικά και κοινωνικά πάθη. ‘Αθελά τους ή και ηθελημένα προσδέθηκαν  στο σύστημα και το υπηρέτησαν. Υπάρχουν και εκείνοι που πιστεύουν ότι υπηρετούν την ιστορία και το λαό και δεν βλέπουν ότι το σύστημα τους περιθάλπει με τη στοργή του επειδή κάνουν ακριβώς το αντίθετο.

 

Ας έρθουμε, λοιπόν, στο προκείμενο… Το τελευταίο «καλλιτεχνικό» πόνημα των Τζίμη Πανούση – Γιάννη Αγγελάκα, με τον … εμπνευσμένο τίτλο «Η Katuysha του ΚΚΕ»  τέχνη δεν το ονομάζεις, αν δεχθούμε ότι η τέχνη έχει, πρώτα απ’ όλα, αισθητικούς κανόνες. Οργισμένους, πρόχειρα σκαρωμένους στίχους που άλλοτε κολυμπάνε στην εφηβική οργή και άλλοτε στον ξεσαλωμένο χαβαλέ θα βρεις κανείς αρκετούς στο Λύκεια της χώρας.  Δεν τους υποτιμώ καθόλου τους έφηβους… Εκεί είναι η μήτρα των αυριανών καλλιτεχνών. Αλλά όταν τέτοια πονήματα  προέρχονται από πενηντάρηδες «γερόλυκους» της ροκ, τότε έχω κάθε λόγο να μιλήσω για καλλιτεχνική  «φτώχεια». Οι έφηβοι, δε, που ροκάρουν, μπαίνουν στον κόπο να το κάνουν σκαρώνοντας τη δική τους μουσική, αλλά σε αυτό θα επανέλθω.  Και για να εξηγούμαι ανήκω σε εκείνους που δεν υποτιμούν καθόλου, αντίθετα τιμούν, αυτό που έχουν δώσει μουσικά ως σήμερα και οι δύο καλλιτέχνες.

 

Και πάμε στο επόμενο και το πιο σοβαρό… Είναι δικαίωμα του καθενός να έχει όποια άποψη θέλει για το ΚΚΕ και να τη διατυπώνει. Το αν θα τη διατυπώσει με τρόπο διαλλακτικό, αν θα την τεκμηριώσει με επιχειρήματα ή αν θα αναλυθεί σε υβριστικό οχετό είναι κάτι που αφορά τον προσωπικό πολιτικό και αισθητικό πολιτισμό του καθένα. Ο Γιάννης Αγγελάκας και ο Τζίμης Πανούσης προτίμησαν τον υβριστικό οχετό. Επειδή, όμως, οι ίδιοι θεωρούν εαυτούς  τιμητές και υπερασπιστές της παρακαταθήκης της Εθνικής Αντίστασης και του Αρη Βελουχιώτη θα ήταν πιο έντιμο από την πλευρά τους, τις απόψεις τους για το ΚΚΕ να μην τις επενδύσουν μουσικά με τον ύμνο του ΕΑΜ. Διότι συμβαίνει το εξής «περίεργο»: Η ψυχή της Εθνικής Αντίστασης και του ΕΑΜ ήταν το ΚΚΕ και Αρης Βελουχιώτης μέλος του! Αξιοι μουσικοί και συνθέτες είναι, θα μπορούσαν να είχαν εμπνευστεί μια πρωτότυπη μελωδία για να ντύσει ένα τόσο εμπνευσμένο στίχο.

 

Κατά τ’ άλλα καθένας εφ’ ω ετάχθη και εφ’ ω εχάθη. Είναι σίγουρο ότι θα ‘ρθουν ξανά οι ποιητές εκείνοι, που θα μιλήσουν για τη φτώχεια και την εξαθλίωση και θα ‘ ρθουν ξανά οι διανοούμενοι που θα φωτίσουν τις αιτίες τους. Ως τότε, όπως θα ‘λεγε και ο Μπρεχτ:

 

«σαν αντικρύζω τα πρόσωπά τους που σαπίζουν\

Μου περνάει η πείνα»

 

http://www.imerodromos.gr/katuysha/

 

Γιάννη, σιγά τα επιχειρήματα... Ο Τζιμάκος έχει κατά καιρούς αναλύσει τις θέσεις του για το κκε με επιχειρήματα, το οποίο (κατά Πανούση) έχει χάσει τον προσανατολισμό του. Από την άλλη, ο κονδυλοφόρος είναι ελεύθερος να γράφει και είναι έγκλημα να επιβάλλουμε λογοκρισία. Όταν όμως ο καλλιτέχνης δημιουργεί (και ο Πανούσης και ο Αγγελάκας έχουν τεράστια καλλιτεχνική σταδιοδρομία, άσχετο ότι για την συντάκτρια του άρθρου θεωρούνται πλέον φτωχοί) και δεν μας αρέσει η δημιουργία, είναι απαξιώνουμε ως φτωχή τη δημιουργία.

 

Για κόμμα που θεωρεί εαυτόν ότι εκπροσωπεί τον εργαζόμενο, σε χώρα με εργατικό δυναμικό περί των 4,9 εκ. εργαζομένων, με τόση πίεση που έχουν υποστεί τα εργατικά δικαιώματα, το ποσοστό 5,47% που έλαβε (ποσοστό μικρότερο και από αυτό της χα) είναι απλά απογοητευτικό. Είτε κάτι δεν καταλαβαίνουν οι εργαζόμενοι, είτε κάτι τρέχει με το κόμμα.

 

Διαλέξτε....

 

 

Υγ: όχι που δεν θα τσίμπαγες....... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ochi Chernye  σημαίνει μαύρα μάτια !

πολύ παλιό ρώσικο τραγούδι !

πολλοί νομίζουν ότι είναι εμβατήριο!

είναι ερωτικό! 

 

γιάννη !

Τζίμη !

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

B-b2GQBIMAAmsqC.jpg

 

 

Αν και είναι για κλαματα και όχι για γέλια 

Το βάζω εδώ σε συνέχεια του σκίτσου που δημοσιεύει ο συνάδελφος

 

 

 

Για όσες και όσους πίστεψαν στις ψευδαισθήσεις και τις Μπα(Β)αρουφολογίες.

 

"Μόνον η έγκριση της ολοκλήρωσης της αξιολόγησης του παραταθέντος προγράμματος από τους θεσμούς θα επιτρέψει με τη σειρά του την οποιαδήποτε εκταμίευση της εναπομείνασας δόσης από το τρέχον πρόγραμμα του ΕΤΧΣ και την μεταφορά των κερδών του 2014 από το πρόγραμμα SMP. Αμφότερες υπόκεινται στην έγκριση του Γιούρογκρουπ…. Παραμένουμε δεσμευμένοι στη χορήγηση επαρκούς στήριξης στην Ελλάδα ωσότου ανακτήσει πλήρη πρόσβαση στις αγορές εφόσον τηρήσει τις δεσμεύσεις εντός του συμφωνημένου πλαισίου." .

 

Και συνέχεια ......

Απο άρθρο του Μ.Γλέζου:

«Η μετονομασία της Τρόικας σε Θεσμούς, του Μνημονίου σε Συμφωνία και των Δανειστών σε Εταίρους, όπως και όταν βαφτίζεις το κρέας ψάρι, δεν αλλάζεις την προηγούμενη κατάσταση.

»Δεν αλλάζεις, βέβαια, και την ψήφο του Ελληνικού Λαού, στις εκλογές της 25 Ιανουαρίου 2015. Ψήφισε αυτό που υποσχέθηκε ο ΣΥΡΙΖΑ: καταργούμε το καθεστώς της λιτότητας, που δεν αποτελεί μόνο στρατηγική της ολιγαρχίας της Γερμανίας και των άλλων δανειστριών χωρών της ΕΕ, αλλά και της ελληνικής ολιγαρχίας.

Καταργούμε τα Μνημόνια και την Τρόικα, καταργούμε όλους τους νόμους της λιτότητας. Την επομένη των εκλογών με ένα νόμο καταργούμε την Τρόικα και τις συνέπειές της. Πέρασε ένας μήνας κι ακόμα η εξαγγελία να γίνει πράξη. 

»Κρίμα και πάλι κρίμα.

»Από την πλευρά μου ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ από τον Ελληνικό Λαό διότι συνήργησα σ΄αυτή την ψευδαίσθηση.

 

Και λοιπόν που ζητάς συγνώμη κ. Γλέζο ?

Τί έγινε ?

Να πιστέψω οτι είσαι τόσο αφελής να πίστευες αυτά που λέγατε ?

Δεν το πιστεύω !!!!!

Γιατί αν το πιστέψω , τότε εσύ και το συνονθύλευμα λαμογίων που συναπαρτίζετε τον ΣΥΡΙΖΑ είστε επικίνδυνοι.

 

Και γιατί κύριοι ταπεινώσατε για μια  ακόμη φορά τον Ελληνικό Λαό ?

Δεν του έφτανε η μέχρι τώρα ταπείνωση ?

 

Και γιατί διάφοροι υπουργοί σας συνεχίζουν να εξαγγέλουν εφαρμογή του πρεκλογικού προγράμματος ?

Εμπαίζουν τον Ελληνικό Λαό ή απλώς δεν ξέρουν τί τους γίνεται ?

 

Και εκείνο που με εξοργίζει ακόμη περισσότερο είναι τό ότι μας θεωρούν ηλίθιους .

ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Ορίστε και τα νταούλια με τα οποία θα χορέψουν πεντοζάλη οι αγορές 

«Βροχή» οι αντιδράσεις στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ για τη συμφωνία στο eurogroup – Ζητούν και παραίτηση Τσίπρα

 

Την ώρα που η κυβέρνηση εργάζεται πυρετωδώς για τη λίστα με τις μεταρρυθμίσεις που θα στείλει στους θεσμούς για να μελετηθεί, να συζητηθεί και να οριστικοποιηθεί η συμφωνία της Παρασκευής στο Eurogroup, στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ βάζουν κόκκινες γραμμές σε σχέση με τα όσα θα γίνουν ή όχι μέσα στο επόμενο τετράμηνο.

Λαφαζάνης, Μητρόπουλος, Κατρούγκαλος και Γλέζος, ο καθένας με τον δικό του τρόπο βάζουν όρια για τα «ναι» που θα λένε και πότε θα αρχίσουν τα «όχι» στις συμφωνίες με τους εταίρους μας.

Ο υπουργός Παραγωγικής Ανασυγκρότησης, Περιβάλλοντος και Ενέργειας Παναγιώτης Λαφαζάνης σε μια συνέντευξή του στο ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ που κυκλοφορεί, διαβεβαιώνει πως η κυβέρνηση θα παραμείνει αταλάντευτη στο πρόγραμμά της και δεν θα γίνει όμηρος σχεδιασμών και μεθοδεύσεων.

Παράλληλα υπογραμμίζει πως η χώρα μας δεν πρέπει και δεν θα εκβιαστεί. «Δεν πρόκειται να γίνει δεύτερη Κύπρος. Δεν μπορεί και δεν θα ακυρώσει τη λαϊκή αγωνιστική βούληση» τονίζει ο υπουργός και καταλήγει πως «Τρόικα και μνημόνια έχουν γίνει παρελθόν και δεν θα βρικολακιάσουν» και πως η κυβέρνηση δεν θα μετατραπεί σε όμηρο του γερμανικού σκληροπυρηνικού συντηρητισμού.

Αλέξης Μητρόπουλος: Ο λαός δεν θα αντέξει νέα μέτρα

Προσύμφωνο χωρίς δεσμευτικότητα χαρακτήρισε τη συμφωνία του Eurogroup ο Αλέξης Μητρόπουλος, μιλώντας στον τηλεοπτικό σταθμό Mega. «Πρόκειται για προσύμφωνο χωρίς δεσμευτικότητα με πολλές δεσμεύσεις, πολύ σαφείς για την ελληνική πλευρά και πολλές επιφυλάξεις από την πλευρά των δανειστών», ανέφερε χαρακτηριστικά, σημειώνοντας τους όρους του κειμένου για το ζήτημα του χρέους, την επίτευξη των πρωτογενών πλεονασμάτων και τον προσβλητικό, όπως τον χαρακτήρισε, όρο για τα 11 δισ. τα οποία «ούτε καν λογιστικά δεν θα είναι εδώ πλέον». Αν και τόνισε ότι δεν έχει καμία διάθεση κριτικής στην κυβέρνηση σπεύδοντας μάλιστα να της δώσει συγχαρητήρια, ο κ. Μητρόπουλος τόνισε ότι οι όροι της συμφωνίας είναι σε βάρος της Ελλάδας, κάνοντας λόγο για μίσος, μισαλλοδοξία και τιμωρητική διάθεση των δανειστών και κυρίως της γερμανικής πλευράς.«Μέχρι αύριο τα μεσάνυχτα περιμένουν την περιγραφή σκληρών μέτρων.

Αν υλοποιηθεί κατά το γράμμα και τη σκληρότητά του αυτό το προσύμφωνο, ο λαός δεν θα αντέξει νέα μέτρα», τόνισε ο κ. Μητρόπουλος, προσθέτοντας ότι η τελική συμφωνία δεν μπορεί να περιέχει φράσεις όπως «οι ελληνικές αρχές επαναδιατυπώνουν την κατηγορηματική δέσμευση για τήρηση οικονομικών υποχρεώσεων προς όλους στο ακέραιο και εγκαίρως», η οποία περιλαμβάνεται στο κείμενο της Παρασκευής για το χρέος, τονίζοντας ότι με αυτό τον τρόπο οι εταίροι εκβιάζουν την Ελλάδα. Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ τόνισε ότι η κυβέρνηση δεν θα πρέπει να συντάξει λίστα καθ' υπαγόρευσιν των δανειστών, υπογραμμίζοντας, επίσης ότι η νέα συμφωνία δεν μπορεί να περιέχει φράσεις που να δεσμεύουν έναν περήφανο λαό. Παράλληλα, ο κ. Μητρόπουλος εκτίμησε ότι οι δανειστές θα επιμείνουν να μην ακυρωθούν σκληροί νόμοι. «Θεωρώ ότι οι δανειστές θα επιμείνουν όχι μόνο στο να μην ακυρωθούν σκληροί νόμοι, που ταλανίζουν ακόμη την κοινωνία μας, αλλά θα επιμείνουν στη ρήτρα εσωτερικής υποτίμησης».

Κατρούγκαλος: Αποχωρώ αν παραβιαστούν οι κόκκινες γραμμές

Η συμφωνία με τους εταίρους δεν σημαίνει πως «εξαφανίζονται οι κόκκινες γραμμές» που έχει θέσει η κυβέρνηση, τόνιζε μιλώντας στον ΣΚΑΪ ο αναπληρωτής υπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης, Γιώργος Κατρούγκαλος. Πρόσθεσε μάλιστα πως θα παραιτηθεί σε περίπτωση που υπάρξουν υποχωρήσεις σε σημεία που ο ίδιος θεωρεί αδιαπραγμάτευτα. Σημείωσε επίσης ότι η συμφωνία του Eurogroup είναι μια «συμφωνία εκεχειρίας», και όχι μια οριστική συμφωνία, που επιτρέπει όμως στην ελληνική κυβέρνηση να εφαρμόσει την πολιτική της. Ο κ. Κατρούγκαλος επισήμανε πως υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ της διαπραγμάτευσης που κάνει η νέα κυβέρνηση και των όσων είχαν συμφωνηθεί από τους προκατόχους της, εξηγώντας ότι με τη νέα συμφωνία οι δανειστές δεν θα έχουν τη δυνατότητα να ορίζουν τον πολιτικό σχεδιασμό της Αθήνας, ούτε να «βλέπουν στην κρεβατοκάμαρα».

Ως παραδείγματα ανέφερε την ακύρωση των «αντισυνταγματικών απολύσεων» δημοσίων υπαλλήλων και την ακύρωση της μείωσης των συντάξεων. Διευκρίνισε ακόμα πως το πρόγραμμα της Θεσσαλονίκης που είχε εξαγγείλει προεκλογικά ο ΣΥΡΙΖΑ θα υλοποιηθεί σε βάθος τετραετίας, καθώς ούτως ή άλλως δεν ήταν δυνατό να εφαρμοστεί εντός λίγων μηνών.

Λάβρος ο Μανώλης Γλέζος, ζήτησε συγνώμη από τον λαό

Λάβρος κατά της συμφωνίας στο Eurogroup εμφανίζεται ο Μανώλης Γλέζος, πρώτος ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ και ιερό τοτέμ της αριστεράς στην Ελλάδα, ζητώντας συγγνώμη από τον ελληνικό λαό γιατί βοήθησε να συντηρηθεί η ψευδαίσθηση των προεκλογικών δεσμεύσεων του ΣΥΡΙΖΑ [διαβάστε περισσότερα ΕΔΩ].

Κομμουνιστική τάση: Συνέδριο και αλλαγή ηγεσίας

Με μια πολύ σκληρή ανακοίνωση η Κομμουνιστική Τάση του ΣΥΡΙΖΑ χαρακτηρίζει «υποταγή» τη συμφωνία στο Eurogroup, ενώ ζητάει ευθέως να γίνει Συνέδριο του κόμματος, αλλά και αλλαγή ηγεσίας.

Επιπλέον, η κομμουνιστική Τάση, στο κείμενο που ανέβηκε μετά τη συμφωνία στο Eurogroup στην ιστοσελίδα marxismos.com καλεί τους βουλευτές να μην ψηφίσουν την απόφαση-συμφωνία του Eurogroup [διαβάστε περισσότερα ΕΔΩ].

Σακοράφα: Ο λαός έδωσε εντολή για ακύρωση του μνημονίου

Την ίδια στιγμή η ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Σοφία Σακοράφα έλαβε σαφή θέση υπέρ του Μανώλη Γλέζου γράφοντας στον προσωπικό της λογαριασμό στο twitter πως ο λαός έδωσε εντολή για ακύρωση του μνημονίου. Δεν έχουμε καμία πολιτική νομιμοποίηση για να πράξουμε το αντίθετο

 

 

 

«Ο Αλέξης Τσίπρας πρέπει να διατηρήσει την ψυχραιμία του. Διάβηκε τον Ρουβίκωνα ζητώντας επέκταση του μισητού, στη χώρα του, προγράμματος, εγκαταλείποντας προεκλογικές υποσχέσεις. Πρέπει να συνειδητοποιήσει ότι δεν υπάρχει γυρισμός. Αλλά μπορεί να πετύχει τη νίκη μέσα από την ήττα, αν υιοθετήσει δραστικές μεταρρυθμίσεις με σθένος», γράφει ο Ούγκο Ντίξον αρχισυντάκτης του πρακτορείου Reuters.

 

Υ.Γ.

Και Επιτέλους

Cosco Tέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=4hNOM7oXMIw&feature=player_embedded

 

σημασία έχει ο τρόπος που σκέφτεστε..

 

καλημέρες..και καλή σαρακοστή.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, σιγά τα επιχειρήματα... Ο Τζιμάκος έχει κατά καιρούς αναλύσει τις θέσεις του για το κκε με επιχειρήματα, το οποίο (κατά Πανούση) έχει χάσει τον προσανατολισμό του. Από την άλλη, ο κονδυλοφόρος είναι ελεύθερος να γράφει και είναι έγκλημα να επιβάλλουμε λογοκρισία. Όταν όμως ο καλλιτέχνης δημιουργεί (και ο Πανούσης και ο Αγγελάκας έχουν τεράστια καλλιτεχνική σταδιοδρομία, άσχετο ότι για την συντάκτρια του άρθρου θεωρούνται πλέον φτωχοί) και δεν μας αρέσει η δημιουργία, είναι απαξιώνουμε ως φτωχή τη δημιουργία.

 

Για κόμμα που θεωρεί εαυτόν ότι εκπροσωπεί τον εργαζόμενο, σε χώρα με εργατικό δυναμικό περί των 4,9 εκ. εργαζομένων, με τόση πίεση που έχουν υποστεί τα εργατικά δικαιώματα, το ποσοστό 5,47% που έλαβε (ποσοστό μικρότερο και από αυτό της χα) είναι απλά απογοητευτικό. Είτε κάτι δεν καταλαβαίνουν οι εργαζόμενοι, είτε κάτι τρέχει με το κόμμα.

 

Διαλέξτε....

 

 

Υγ: όχι που δεν θα τσίμπαγες....... :)

 

ok. τσίμπησα. πάμε στο παρασύνθημα λοιπόν.

 

Θα μπορούσα να δεχθώ το συλλογισμό σου αν εδώ είχαμε μόνο το κκε και τους εργαζόμενους σε ένα πεδίο ανταλλαγής πολιτικού λόγου και δεν κατάφερνε να τους πείσει. Τότε ναι θα ίσχυε το "Είτε κάτι δεν καταλαβαίνουν οι εργαζόμενοι, είτε κάτι τρέχει με το κόμμα."

Βέβαια θα μπορούσαν να ισχύουν και τα δυο αλλά ας μην το συζητήσουμε.

Δεν ισχύει όμως η υπόθεση. Εκτός της φωνής του ΚΚΕ υπάρχουν κι άλλες φωνές που βομβαρδίζουν το λαό και μάλιστα πιο συχνά, πιο δυνατά και με περισσότερα μέσα.

Μια από αυτές είναι και ο πανούσης.

Αλλα ας δεχθούμε ότι είναι το κκε που τα κάνει όλα στραβά (δεν λέω ότι τα κάνει όλα σωστά) και ο πανούσης που είναι συνεπέστερος υποστηρικτής των λαϊκών συμφερόντων ασκεί την κριτική του με επιχειρήματα (λες εσύ) για να το φέρει στο σωστό δρόμο. Είδες πουθενά καμιά ιδέα του προς αυτή την κατεύθυνση; Μόνο ατάκες και χαβαλέ σε ένα συνονθύλευμα από σχόλια, "στίχους", συνεντεύξεις και βιβλία που κατακεραυνώνουν τους πάντες, κόμματα, φορείς, υπηρεσίες και τον ίδιο το λαό που υποτίθεται ενδιαφέρεται να υπηρετήσει, πάντα με μοναδικό σκοπό το προσωπικό κέρδος. Και μάλιστα χωρίς ίχνος σεβασμού σε ότιδήποτε, χωρίς ντροπή στην εκμετάλλευση κάθε δυνατότητας.

Ας δούμε λοιπόν τη σοβαρή και με επιχειρήματα ανάλυση του Πανούση:

«Το ΚΚΕ είναι ένα κόμμα που δεν μπόρεσε να κρατήσει ένα ραδιοφωνικό σταθμό. Ντροπή. Αντί να ανοίξει τώρα το Σπίτι του Λαού να κάνει παιδικούς σταθμούς, το έχει μαυσωλείο. Το σπίτι του Λαού είναι ένα μεγάλο αυθαίρετο, χτισμένο πάνω στον Ποδονίφτη και δεν τολμάει κανείς να το πειράξει."

Δίεση 101,3 16/2/2013

Αποδείξεις; Δεν χρειάζονται προφανώς. Όπως δεν χρειάστηκε κι ο Πάγκαλος για να πει ότι το κκε είναι μέτοχος στο Γερμανό.

"Εγώ αν είχα εμπορικό κέντρο, θα έκανα άγαλμα στην Αλέκα Παπαρήγα. Έχει καταστρέψει όλο το εμπορικό κέντρο της Αθήνας. Κάνουν κάτι εθιμοτυπικές απεργίες χωρίς λόγο ταλαιπωρώντας και κλείνοντας μαγαζιά, χωρίς να επιτυγχάνεται τίποτα"

Δίεση 101,3 16/2/2013

"...κάνουν την ίδια δουλειά, από τη μια η Χ.Α είναι οι νταβατζήδες του μεταναστευτικού και...το ΚΚΕ είναι οι νταβατζήδες του εργατικού...υποτίθεται. Έχουνε χωρίσει τις δουλειές τους..."

Ελληνοφρένεια 16/10/2014

αλλά αμέσως μετά:

"Φταίει ο Σαμαράς που κατέστρεψε τα εργασιακά δικαιώματα αλλά φταίει και το ΚΚΕ που δεν αντιδρά, που δεν προχωράει σε μαζικές απεργίες."

Ελληνοφρένεια 16/10/2014

Τελικά να κάνουμε απεργίες ή να μην κάνουμε γιατί βολεύονται τα εμπορικά κέντρα;

 

"Ο Γιωργάκης είναι αντιεξουσιαστής και έρχεται στις παραστάσεις μου".

Ελληνοφρένεια 16/10/2014

(Ξεκάρφωτο για να επιβεβαιωθεί η σοβαρότητα του)

"Το ΚΚΕ είναι Ιεχωβάδες και ο ΣΥΡΙΖΑ πουλημένοι. Με αναγκάζουν να πληρώνω τους Χρυσαυγίτες που είναι στη Βουλή. Εγώ Χρυσή Αυγή, Κνίτες και φασίστες δεν πληρώνω."

Ελληνοφρένεια 16/10/2014

Όλοι στο ίδιο τσουβάλι. Και φυσικά δεν έχει πρόβλημα με ΝΔ, ΠΑΣΟΚ κλπ

και μετά:

"...και έχει δίκιο ο Κασιδιάρης που βαράει τα χαστούκια σ' αυτούς.."

Ελληνοφρένεια 16/10/2014

"Όσοι υποστηρίζουν τους φασίστες και είναι κυρίως νέοι, το κάνουν μόνο για τους μετανάστες και από αντίδραση. Και από μια πλευρά καλά κάνουν, είναι υγιής αντίδραση με λάθος τρόπο. Σου λέει ο άλλος. δεν θέλω αυτό το κοινοβούλιο, θέλω να μπεί μέσα ένας πιθηκάνθρωπος και να τους αρχίσει στα σκαμπίλια."

Δίεση 101,3 16/2/2013

"φαίνεται ξαφνικά ότι η Ελλάδα έχει 1 εκ φασίστες, νεοφασίστες, δεν ισχύουν αυτά, δηλαδή...να πούμε και τα καλά της οργάνωσης αυτής. Καταρχήν αυτό πού έπρεπε να είχε κάνει το ΚΚΕ και ο Σύριζα, δηλαδή να έχουνε μια κοινωνική παρέμβαση...εεε..έχει αντιγράψει η Χ.Α να πούμε, όλη την κοινωνική πολιτική της Χαμάς"

Ελληνοφρένεια 16/10/2014

και μέσα σε όλα γράφει κι ένα βιβλίο για την "μικροαστική καταστροφή" κάνοντας "λογοπαίγνιο" με την Μικρασιατική καταστροφή και βάζοντας για εξώφυλλο τα παιδάκια από το βομβαρδισμό του Βιετναμ με τις ναπάλμ να τρέχουν σε ένα γήπεδο.

 

ap_nick_ut_pulitzer_prize_image_1972_vie

 

81220bd9-c833-4b56-b476-85c6bc1212a1_1.j

Ισοπέδωση παντού αρκεί με την πρόκληση να 'κονομάμε

και στην ίδια λογική έρχεται τώρα να μας γράψει κάτι άθλιότητες για το ΚΚΕ (ας γράψει όσες θέλει, κι ας τις ακούει όποιος σαγηνεύεται από την αισθητική του) πάνω στη μουσική από τον ύμνο του ΕΑΜ, αυτός που τάχα  τιμά το ΕΑΜ κι έχασε τη μισή του οικογένεια στο Γράμμο.

Ας σοβαρευτούμε Στέφανε. Η σάτιρα μπορεί να μην έχει όρια αλλά ο "αντισυστημικός" πανούσης μόνο την αριστερά αντιπαλεύει και μια χαρά έχει 'κονομήσει από τον αντι-αριστερισμό του μέσα στο σύστημα που έχει κάθε λόγο να τον προβάλει.

Πριν 50 χρόνια μόνο η υποψία πως είσαι αριστερός (όχι κομμουνιστής) μπορούσε να σου στοιχίσει τη ζωή. Μετά την νομιμοποίηση του ΚΚΕ μπορούσε ο κάθε παπάρας (και ο παπατζής μαζί) να λέει ότι είναι αριστερός χωρίς κίνδυνο. Μπορούσε κι ο πανούσης να το παίζει αριστερότερος του ΚΚΕ και με την γελοιοποίηση του να πετυχαίνει και τον κόσμο να απομακρύνει από τις ιδέες της αριστεράς και το τραπεζικό λ/σμό του να φουσκώνει.

Το άσχημο είναι που έμπλεξε και ο Αγγελάκας μαζί του.

Ίσως περνά κι αυτός την κρίση του μεσήλικα και προσπαθεί να ξεφύγει προσεγγίζοντας τη χυδαιότητα του πανούση.

 

και κλείνω με τα λόγια του ίδιου:

 

"Δεν υπάρχουν όρια στη σάτιρα. Τα μόνα αυστηρά όρια τα βάζει το κοινό. Αν είσαι χυδαίος και υβριστής το κοινό δεν θα έρθει να σε δει, δεν θα πληρώσει για να σε δει. Μόνο το κοινό ορίζει το τι είναι πρόκληση. Η σάτιρα ξέρεις θέλει πολύ μεγάλο ταλέντο και πρέπει να τη σεβόμαστε".

 

 

Φαίνεται όμως πως το κοινό του έχει διαψεύσει τον ίδιο. Μια χαρά πληρώνει για να τον δεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.................

 

 

 

Για όσες και όσους πίστεψαν στις ψευδαισθήσεις και τις Μπα(Β)αρουφολογίες.

 

.......................

Και εκείνο που με εξοργίζει ακόμη περισσότερο είναι τό ότι μας θεωρούν ηλίθιους .

ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

.....................

 

 

Θα ήθελα να ξέρω τι στάση κρατήσατε εσείς που δεν είσασε ηλίθιοι και δεν πιστέψατε στις Μπα(Β)αρουφολογίες.

Γιατί πολλοί δεν είχαμε ψευδαισθήσεις αλλά σίγουρα δεν κρατήσαμε την ίδια στάση και τώρα συζητάμε και κάνουμε "κριτική" εκφράζοντας προβληματισμό για την συνέχεια χωρίς να "πανηγυρίζουμε" για τις προεκλογικές αμφιβολίες μας.

 

Για την ώρα σου έχω δυο απαντήσεις:

 

Ζαν-Κλοντ Γιουνκέρ:

«Δεν ήταν όμως οι Ολλανδοί ή οι Γερμανοί που ψήφιζαν για πάνω από 40 χρόνια ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Η ευθύνη είναι και στις πλάτες των Ελλήνων πολιτών και δεν μπορούν να την αγνοήσουν»

http://www.topontiki.gr/article/97588/Giounker-Den-itan-oi-Germanoi-pou-psifizan-40-xronia-PASOK-kai-ND

 

........

 

 Έχει πλάκα να τους  ακούς (Σαμαροβενιζέλους και…σια) να τσιρίζουν ότι «και μεις αυτά κάναμε και λέγαμε».  Αν πράγματι είναι έτσι τότε προκύπτει το ερώτημα:  γιατί χάσατε (τις εκλογές) τα αυγά και τα πασχάλια ωρέ παλικάρια;  Τόσο εύκολα σας  έπιασε κότσους ο «μικρός—όπως υποτιμητικά επιμένετε να τον αποκαλείται--  Αλέξης»

.....

http://www.topontiki.gr/article/97622/I-epanastasi-argise-mia-mera

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ξέρω τι στάση κρατήσατε εσείς που δεν είσασε ηλίθιοι και δεν πιστέψατε στις Μπα(Β)αρουφολογίες.

Γιατί πολλοί δεν είχαμε ψευδαισθήσεις αλλά σίγουρα δεν κρατήσαμε την ίδια στάση και τώρα συζητάμε και κάνουμε "κριτική" εκφράζοντας προβληματισμό για την συνέχεια χωρίς να "πανηγυρίζουμε" για τις προεκλογικές αμφιβολίες μας.

 

Για την ώρα σου έχω δυο απαντήσεις:

 

Ζαν-Κλοντ Γιουνκέρ:

«Δεν ήταν όμως οι Ολλανδοί ή οι Γερμανοί που ψήφιζαν για πάνω από 40 χρόνια ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Η ευθύνη είναι και στις πλάτες των Ελλήνων πολιτών και δεν μπορούν να την αγνοήσουν»

http://www.topontiki.gr/article/97588/Giounker-Den-itan-oi-Germanoi-pou-psifizan-40-xronia-PASOK-kai-ND

 

........

 

 Έχει πλάκα να τους  ακούς (Σαμαροβενιζέλους και…σια) να τσιρίζουν ότι «και μεις αυτά κάναμε και λέγαμε».  Αν πράγματι είναι έτσι τότε προκύπτει το ερώτημα:  γιατί χάσατε (τις εκλογές) τα αυγά και τα πασχάλια ωρέ παλικάρια;  Τόσο εύκολα σας  έπιασε κότσους ο «μικρός—όπως υποτιμητικά επιμένετε να τον αποκαλείται--  Αλέξης»

.....

http://www.topontiki.gr/article/97622/I-epanastasi-argise-mia-mera

Γιάννη "εμεις" που θέλουμε να πιστεύουμε οτι δεν είμαστε ηλίθιοι , με κανέναν τρόπο δεν πανηγυρίζουμε και δεν ακούγαμε ούτε τις  Μπα(Β)αρουφολογίες , ούτε και κανενός άλλου κόμματος τις αερολογίες και τις ουτοπικές (ΚΚΕ) θέσεις , οι οποίες θα τύχουν εφαρμογής στη 22α παρουσία.

Και προσωπικά δεν έχασα κανενος είδους εκλογές , έχω σταματήσει να συμμετέχω στο καρναβάλι πάνω απο μιά 20ετία , και ουδεμίαν σχέση έχω με Σαμαροβενιζέλους και λοιπους. ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΥΣ !!!!!!!!

Και κριτική δεν κάνω μόνον εγώ .

Πρωτοι και καλλίτεροι κάνουν οι Συριζαίοι που παρέθεσα.

 

Εσύ τώρα γιατί  "μυγιάστηκες" ...... δεν το κατάλαβα. 

 

Y.Γ.

Και βρέ Γιάννη

Σταμάτα το βίτσιο να παραθέτεις κείμενα του ενός και του άλλου .

Δεν είναι θέσφατα .

Ισως δε να εξυπηρετούν και κάποιους σκοπούς.

 

Δηλαδή γιατί η γνώμη ή η άποψή τους ειναι σώνει και καλά ορθότερη απο την δική σου ή την δικήμου ?

Κατέχουν την αλήθεια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη "εμεις" που θέλουμε να πιστεύουμε οτι δεν είμαστε ηλίθιοι , με κανέναν τρόπο δεν πανηγυρίζουμε και δεν ακούγαμε ούτε τις  Μπα(Β)αρουφολογίες , ούτε και κανενός άλλου κόμματος τις αερολογίες και τις ουτοπικές (ΚΚΕ) θέσεις , οι οποίες θα τύχουν εφαρμογής στη 22α παρουσία.

Και προσωπικά δεν έχασα κανενος είδους εκλογές , έχω σταματήσει να συμμετέχω στο καρναβάλι πάνω απο μιά 20ετία , και ουδεμίαν σχέση έχω με Σαμαροβενιζέλους και λοιπους. ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΥΣ !!!!!!!!

Και κριτική δεν κάνω μόνον εγώ .

Πρωτοι και καλλίτεροι κάνουν οι Συριζαίοι που παρέθεσα.

 

Εσύ τώρα γιατί  "μυγιάστηκες" ...... δεν το κατάλαβα. 

 

Y.Γ.

Και βρέ Γιάννη

Σταμάτα το βίτσιο να παραθέτεις κείμενα του ενός και του άλλου .

Δεν είναι θέσφατα .

Ισως δε να εξυπηρετούν και κάποιους σκοπούς.

 

Δηλαδή γιατί η γνώμη ή η άποψή τους ειναι σώνει και καλά ορθότερη απο την δική σου ή την δικήμου ?

Κατέχουν την αλήθεια ?

 

Δε μυγιάστηκα....... προσπαθώ να δώ από ποιά πλευρά ασκείται η κριτική. Με βοηθά να προσδιορίζω τη θέση μου στο χώρο.

Η παράθεση ενίοτε βολεύει γιατί δεν έχω χρόνο να γράφω και όταν έχω διαβάσει ένα κείμενο που με "εκφράζει" κερδίζω χρόνο.

 

Αλλά δεν κατάλαβα....... εσύ εδώ

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=57679&p=662300

όλα μόνος σου τα 'γραψες; αυτά δεν εκφράζουν και δεν εξυπηρετούν σκοπούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά δεν κατάλαβα....... εσύ εδώ

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=57679&p=662300

όλα μόνος σου τα 'γραψες; αυτά δεν εκφράζουν και δεν εξυπηρετούν σκοπούς;

 

Καλημέρα Γιάννη

Oχι δεν τά έγραψα μόνος μου

Αλλά δεν είναι απόψεις "Κάποιων"

Ειναι Καίρια αποσπάσματα  απο την "συμφωνία χρηματοδοτικής διευκόλυνσης" μεταξύ Ελλάδος και "Θεσμών"

και συγκεκριμένες και επώνυμες αντιδράσεις στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ.

Τώρα άν αυτές οι αντιδράσεις εξυπηρετουν άλλους σκοπούς δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αυτά που λέτε, να τα λέγατε κάπου αλλού;

Στο topic αυτό μπαίνουμε να ξεσκάσουμε λίγο.

Συνάδελφε 

Με όλο τον σεβασμό 

Παρακαλώ μην μας κάνετε υποδείξεις

Ποιό είναι το πρόβλημά σας

Αν Θέλετε τα διαβάζετε , άν όχι τα προσπερνάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε 

Με όλο τον σεβασμό 

Παρακαλώ μην μας κάνετε υποδείξεις

Ποιό είναι το πρόβλημά σας

Αν Θέλετε τα διαβάζετε , άν όχι τα προσπερνάτε.

 

 

Καλά στα λέει ο άνθρωπος.....

 

Μπαίνω κι εγώ να δω τπτ να γελάσω και με πιάνει μεγαλύτερη απογοήτευση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω τιμής, δεν πάμε καλά..... Καθόλου καλά.....

 

 

 

Έδεσε και βίασε τη φίλη του μιμούμενος τις «Πενήντα αποχρώσεις του γκρι»

Το λάθος να αναπαραστήσει με τη κοπέλα του σκηνές από τη σαδομαζοχιστική ταινία «Πενήντα αποχρώσεις του γκρι», πλήρωσε φοιτητής από το Σικάγο, ο οποίος κατηγορείται για σεξουαλική κακοποίηση! Ο 19χρονος Μοχάμαντ Χοσάιν, που σπουδάζει μηχανικός στο Πανεπιστήμιο του Ιλινόι, παραμένει προφυλακισμένος αφού ο δικαστής της κομητείας Κουκ, αποφάσισε προς μεγάλη έκπληξη του κατηγορούμενου να του επιβάλει εγγύηση ύψους 500.000 δολαρίων.

 

Ο νεαρός κατηγορείται ότι το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου κάλεσε στο δωμάτιό του στις φοιτητικές εστίες μια κοπέλα με την οποία «είχαν ήδη έρθει κοντά». Αφού πρώτα της έδεσε χέρια και πόδια, στη συνέχεια της έκλεισε τα μάτια και τη φίμωσε με γραβάτα προτού αρχίσει να την δέρνει με μια ζώνη και με τα χέρια του. Η κοπέλα φώναζε ότι πονούσε, ζητώντας από τον νεαρό να σταματήσει, αλλά εκείνος την κακοποίησε σεξουαλικά. Το θύμα του κατάφερε τελικά να λυθεί και να φύγει.

 

Την ίδια νύχτα ο Χοσάιν συνελήφθη, ενώ όταν ρωτήθηκε από την αστυνομία του πανεπιστημίου για το τι είχε συμβεί, υποστήριξε ότι έπαιζαν μια σκηνή από την ταινία αλλά παραδέχτηκε ότι «έκανε κάτι κακό». Σύμφωνα με την δικηγόρο του κατηγορούμενου, ο πελάτης της νόμιζε πως η φίλη του είχε συναινέσει.

 

Η ταινία του Σαμ Τέιλορ-Τζόνσον, που απέσπασε πολύ κακές κριτικές, αλλά σημείωσε τεράστια εισπρακτική επιτυχία στα box offices Ευρώπης και ΗΠΑ, και βασίζεται στο ομώνυμο βιβλίο, αφηγείται τη σαδομαζοχιστική σχέση του εκατομμυριούχου Κρίστιαν Γκρέι και της φοιτήτριας Αναστάζια Στιλ. Παρά το «θάψιμο» από κριτικούς κινηματογράφου, η ταινία μέχρι στιγμής έχει έσοδα 130 εκατομμυρίων δολαρίων!

 

Άσε που ήταν μάπα η ταινία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε 

Με όλο τον σεβασμό 

Παρακαλώ μην μας κάνετε υποδείξεις

Ποιό είναι το πρόβλημά σας

Αν Θέλετε τα διαβάζετε , άν όχι τα προσπερνάτε.

Νομίζω πως το πρόβλημα του και δικό μου είναι πως μέχρι να βρει το αστείο ποστ θα πρέπει να το ψάξει ανάμεσα στα δικά σας μακροσκελή ποστ,  και πολλές φορές προσπερνάει και κάποια. Ε αυτό είναι ενα θέμα που μας στεναχωρεί :) να χάνουμε τα αστεία ποστ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...