Προς το περιεχόμενο

Το γέλιο χρειάζεται στην ζωή μας Νο 6. Γελάστε γιατί χανόμαστε........


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 10,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο γαμπρός , ετών 70 + , και η νύφη , ετών 25 , μπαίνουν στο ξενοδοχείο για να περάσουν τον μήνα του μέλιτος ... Δεδομένης της διαφοράς στην ηλικία , όλοι στο προσωπικό του ξενοδοχείου σκέφτηκαν το προφανές ( ... ναι , αυτό που σκεφτήκατε και εσείς ... όχι ο έρωτας , το άλλο ... ) Λοιπόν φαντάζεστε την έκπληξη όλων το άλλο πρωί : Ο γαμπρός κατεβαίνει κατά τις 8 το πρωί , με ένα τεράστιο χαμόγελο στο πρόσωπό του , γεμάτος αυτοπεποίθηση και φοβερά ευδιάθετος . Καταβροχθίζει μερικές φέτες ψωμί με βούτυρο και μαρμελάδα , αυγά , μπέικον κλπ κλπ και όταν τελειώνει κατευθύνεται στο σαλόνι του ξενοδοχείου για το πρωινό του πούρο ... Η νύφη κατεβαίνει κατά τις 9 ... Όταν λέμε κατεβαίνει , σέρνεται η κοπέλα ,
παραπατάει , παραμιλάει ...Τέλος πάντων , φτάνει στην σερβιτόρα : " Ένα καφέ ... " , ψελλίζει , " ... σκέτο και δυνατό ... " .Πηγαίνει όπως - όπως σε ένα
τραπέζι και σωριάζεται ... Η σερβιτόρα , έκπληκτη , πηγαίνει τον καφέ στην νύφη . Φεύγοντας όμως δεν κρατιέται ...
- " Με συγχαρείς , κοπέλα μου ... Δεν μπορώ να το χωνέψω όμως : Πώς εσύ , νέα κοπέλα , είσαι σε τέτοιο χάλι μετά την πρώτη νύχτα του γάμου με έναν γέρο που ξέχασε να πεθάνει ; "
- " Ο αλήτης ! Ο απατεώνας ! Με ξεγέλασε ...Τόσο καιρό μου έλεγε ότι κάνει οικονομίες εδώ και 50 χρόνια ... Εγώ νόμιζα ότι εννοούσε χρήματα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας λοχίας δίνει μια μέρα άδεια σε 4 στρατιώτες . Την επόμενη
μέρα .
- Γιώργο, τι έκανες χτες ?
- Πήδηξα 2 φορές την Λόλα .
- Νίκο, τι έκανες χτες ?
- Πήδηξα 5 φορές την Λόλα.
- Κώστα, τι έκανες χτες ?
- Πήδηξα 8 φορές την Λόλα..
- Εσυ, ρε Διαμαντή, τι έκανες χτες ?
- Αχχχχχ , εγώ έκανα τη Λόλα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γιώργος 84 ετών και η Μαίρη 79, είναι κατενθουσιασμένοι με την απόφασή τους να παντρευτούν!!! Περπατάνε χαρούμενοι στο δρόμο και κάνουν τα σχέδια για το γάμο τους. Καθώς βαδίζουν, συναντάνε ένα φαρμακείο και μπαίνουν μέσα.
- Είστε ο ιδιοκτήτης? ρωτάει ο Γιώργος
- Μάλιστα, λέει ο φαρμακοποιός.
- Έχετε φάρμακα για την καρδιά?
- Φυσικά, απαντάει ο φαρμακοποιός....

- Φάρμακα για το κυκλοφοριακό?
- Φυσικά, κύριε…
- Φάρμακα για τους ρευματισμούς…
- Βεβαίως…
- Και Βιάγκρα? Έχετε?
- Μα και βέβαια έχουμε.
- Φάρμακα για τη μνήμη?
- Οτιδήποτε σχετικό κυκλοφορεί υπάρχει, κύριε?
- Βιταμίνες? Υπνωτικά?
- Ναι, βέβαια, έχουμε!
Και ο Γιώργος:
- Τέλεια! Θα θέλαμε να προτείνουμε το κατάστημά σας για τη λίστα
δώρων στο γάμο μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Αντρούλη μου, χάλασε η βρύση του μπάνιου.

- Και τι μαι εγώ; Υδραυλικός είμαι για να κάτσω να την φτιάξω;

Μετά από δυο μέρες...

- Αντρούλη μου, κάηκε η λάμπα τής κουζίνας.

- Και τι είμαι εγώ; Ηλεκτρολόγος είμαι για να την αλλάξω;

Μετά από κάνα μήνα...

- Γυναίκα. Ποιος έφτιαξε τη βρύση του μπάνιου;

- Φώναξα υδραυλικό.

- Φαντάζομαι πόσα σου πήρε!

- Μου ζήτησε μόνο να του ψήσω ένα καφέ βαρύ γλυκό ή αλλιώς να του "καθόμουν"!

- Μπράβο γυναίκα. Τη γλιτώσαμε με ένα καφέ μόνο ε;

- Και τι είμαι εγώ; Καφετζού;

 

 

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας συάδελφος κάλεσε τον υδραυλικό για μια βλάβη στην βρύση. Ηλθε ο άνθρωπος, με το βαλιτσάκι του, τα εργαλεία του και σε πέντε λεπτά επισκεύασε. 

Ο συνάδελφος τον ευχαριστεί και τον ρωτά τι του χρωστάει.

Εκατό ευρώ, του λέει ο υδραυλκός !

Ο συνάδελφος ωρυόμενος : Τι λες ρε φίλε, τόσα παίρνω εγώ για να ενημερώνω τα βιβλία σου για ένα μήνα και συ για 5 λεπτά ζητάς τα ίδια;

Και ο υδραυλικός απαντά: Τόσα έπαιρνα και εγώ όταν ήμουν λογιστής ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

C2B3C1A03BB4D7A40AEDC643528118F9.jpg

 

Πετάει ο γάϊδαρος; Αν δεν πετάει πως βρέθηκε στο μπαλκόνι; Ιδού η απάντηση :

 

Η Λόλα η γαϊδουρίτσα είναι η μεγάλη σταρ μιας θεατρικής παράστασης που παρουσιάζεται στις Βρυξέλλες, όμως το... γκάρισμά της δεν ενθουσίασε καθόλου τους γείτονες, οι οποίοι απευθύνθηκαν στην αστυνομία ζητώντας να την απομακρύνουν από το μπαλκόνι του πολιτιστικού κέντρου όπου μένει τις ημέρες της παράστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε και το αντιγράφω, γιατί έχει την πλάκα του. Κάποιες λέξεις βέβαια με προβληματίζουν με την προφορά τους, όπως εκείνα τα διπλά chou και chu! Εξαρτάται πως τα προφέρεις...

Αθήνα
Σε πολλές χώρες οι λέξεις «αγάπη», «άγγελε», «μωρό μου» και «γλυκέ/γλυκιά μου» χρησιμοποιούνται για να δηλώσουν την τρυφερότητα ενός ατόμου προς τον αγαπημένο/ την αγαπημένη του. Πώς θα νιώθατε όμως εάν ο αγαπημένος/η αγαπημένη σας σάς αποκαλούσε «λαχανάκι», «αυγό με μάτια» ή «ψύλλο»; Το BBC βρήκε τους δέκα πιο παράξενους όρους αγάπης σε ολόκληρο τον κόσμο.

  • Petit chou - λαχανάκι: Χρησιμοποιείται στη Γαλλία και είναι αντίστοιχο του «γλυκός/γλυκιά». Θυμίζει κάτι μικρό και στρογγυλό, γεγονός που τους Γάλλους μάλλον τους παραπέμπει σε κάτι... αγαπησιάρικο. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και διπλό: «chouchou».
  • Chuchuzinho - κολοκύθα: Στην Βραζιλία και την Πορτογαλία είναι μάλλον συνηθισμένο για κάποιον να αποκαλεί το αγαπημένο του πρόσωπο «κολοκυθάκι». Η κατάληξη «-άκι» αποτελεί ένδειξη τρυφερότητας.
  • Tamago kato no kao - αυγό με μάτια: Στην Ιαπωνία συχνά οι γυναίκες αποκαλούνται «αυγό με μάτια» από τους αγαπημένους τους. Θεωρείται μεγάλο κοπλιμέντο, καθώς το πρόσωπο σε σχήμα αυγού θεωρείται ιδιαίτερα θελκτικό στην ιαπωνική κουλτούρα.
  • Terron de azucar - κύβος ζάχαρης: Όπως το «μέλι» στα αγγλικά, έτσι και άλλα γλυκά φαγώσιμα χρησιμοποιούνται για να εκφράσουν την τρυφερότητα προς το αγαπημένο πρόσωπο. Στην Ισπανία συχνά χρησιμοποιούν γι' αυτό το σκοπό την έκφραση «κύβος ζάχαρης».
  • Buah hatiku - φρούτο της καρδιάς μου: Πρόκειται για όρο που χρησιμοποιείται στην Ινδονησία. Μπορεί να έχει ρομαντική σημασία, μπορεί, όμως, να χρησιμοποιηθεί για να εκφράσει την αγάπη προς τα παιδιά. Συχνά τον βρίσκει κανείς σε διαφημίσεις: «Το καλύτερο προϊόν για το φρούτο της καρδιάς σας».
  • Ma puce - ψύλλε μου: Μπορεί να φαίνεται παράδοξος όρος, όμως το «ma puce» εκφράζει σχέση οικειότητας. Θεωρείται ότι ίσως να προέρχεται από το γεγονός ότι η αφαίρεση ψύλλων ανάμεσα σε δύο πρόσωπα, οδηγούσε σε οικειότητα το ζευγάρι.
  • Ghazal - γαζέλα: Χρησιμοποιείται συχνά για να δηλώσει μία λυγερόκορμη γυναίκα. Στα αραβικά είναι μεγάλο κοπλιμέντο και συχνά οι άνδρες λένε στις γυναίκες: «Έχεις τα μάτια μιας γαζέλας».
  • Chang noi - ελεφαντάκι: Πρόκειται για αγαπημένα ζώα των Ταϊλανδών. Θεωρείται, μάλιστα, ότι φέρνουν τύχη. Δεν θα μπορούσαν να λείπουν, επομένως, και από τις δηλώσεις τρυφερότητας των κατοίκων της Ταϊλάνδης.
  • Chen yu luo yan - ψάρια που πέφτουν, χήνες που κατρακυλούν: Στην Κίνα υπάρχει μία ιστορία για μία πανέμορφη γυναίκα, τη Σι Σι. Λέγεται ότι αυτή ήταν τόσο όμορφη, ώστε όταν κοιτούσε τα ψάρια σε μια λίμνη, αυτά ξεχνούσαν να κολυμπήσουν και έπεφταν στον πάτο και ότι όταν οι χήνες πετούσαν πάνω από το κεφάλι της, όταν την έβλεπαν -θαμπωμένες από την ομορφιά της- ξεχνούσαν να πετάξουν και κατρακυλούσαν στο έδαφος. Ακόμα και σήμερα, όταν ένας άνδρας θέλει να πει σε μία Κινέζα ότι είναι πολύ όμορφη, της λέει: «Ψάρια που πέφτουν, χήνες που κατρακυλούν».
  • Golubchic/golubushka - περιστεράκι: Και στην Ελλάδα θα μπορούσε να ακούσει κάποιος να αποκαλείται ο αγαπημένος/η αγαπημένη «περιστεράκι». Στη Ρωσία αυτό είναι ιδιαίτερα δημοφιλής όρος. Ο Πούσκιν τον χρησιμοποιούσε, αναφερόμενος στην γκουβερνάντα του. Αλλά ιστορικά ο όρος προέρχεται από την Παλαιά Διαθήκη.

Newsroom ΔΟΛ

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που ξαναδιαβάζω το παραπάνω , αναρωτιέμαι τι θα συμβεί αν κάποιος ή κάποια αποκαλέσει το ταίρι του-της με τις παρακάτω εκφράσεις «αγάπης» :

 

  Αγάπη μου (στον αγαπημένο της) το π@@άκι σου είναι σαν chouchou (λαχανάκι)!

 

 Αγάπη μου (στην καλή του) τα β@#@άκια σου είναι σαν chuchuzinho (κολοκυθάκια) !

 

Αγάπη μου (στην λατρεία του) το προσωπάκι  σου είναι σαν Tamago kato no kao ( αυγό με μάτια) !

 

 Αγάπη μου (στον καλό της , που είναι λίγο παχουλός) είσαι το Chang noi μου (το  ελεφαντάκι μου)!

 

Αγάπη μου (αν τραγουδάει κιόλας) είσαι τα Chen yu luo yan μου (Ψάρια που πέφτουν, χήνες που κατρακυλούν) !

 

Ούτε  Ma puce  (ψύλλος) στον κόρφο μου!

 

 

Υ.Γ. Μπάμπη, που είναι η παντόφλα;;;

 

Βέβαια υπάρχουν και τα Ghazal - γαζέλα και Golubchic/golubushka - περιστεράκι, που πολύ θα θέλουν να ακούνε τα ταίρια μας, για να φαντασιώνονται…

 

  Με τις υγείες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηπια τόσο πολυ εχθές..που πήρα την πρώην μου και της είπα να χωρίσουμε.

 

Πάω για μπάνιο και έχω χαθεί με τ΄αυτοκίνητο...
Σταματάω ένα περαστικό:
-Έτσι όπως είμαι, βγαίνω στη παραλία;
-Δεν νομίζω, πρέπει να χάσεις κανά κιλό...

 

Χώρισε πάλι ο γείτονας και έχει βάλει να παίζει συνέχεια το
"Ανάθεμά σε δε με λυπάσαι" καμια 20αριά φορές!!
ΓΥΡΝΑ ΜΩΡΗ.....

 

-Μου είπε οτι αν δεν κόψω το τζόγο θα με χωρίσει
-Και θα το κάνεις;
-Ναι, έχω ποντάρει πολλά σε αυτή τη σχέση

 

- Μου έσκισε το κρεβάτι και έφυγε.
- Κι εσύ τι έκανες?
- Έμεινα με ανοιχτό το στρώμα.

 

Υπαρχουν ακομα τσιχλες που δινουν τατουαζ;
Πως θα βγω στην παραλια;

 

- Μωρό μου πώς μας φαντάζεσαι σε 5 χρόνια?
- Πρώην...

 

Δυό γεροντακια 80 χρονων συζητούν :
- Θυμάσαι ρε εκείνο το εμβόλιο που μας έκαναν στο στρατό για να μην μας σηκώνεται ?
- Ναι . Καί ?
- Άρχισε να με πιάνει ..

 

-Θα λειψω λιγο...παω για τρεξιμο!!
-θα αργησεις πολυ;;;
-οχι.. μεχρι το σουβλατζιδικο θα τρεξω!!!

 

Εκανα τη δίαιτα του σκόρδου για ενα μήνα...AΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...
έχασα 6 φίλους και 2 γκόμενες..

 

Είναι ένας χοντρουλης σε ένα μαγαζί!
Περνάει από μπροστά μία πολύ όμορφη
κοπέλα!
- Πςςς!
- Τι έγινε χοντρούλη ξεφουσκώνουμε???

 

Δεν θελω να πω οτι ειμαι ο σπαιντερμαν,αλλα δεν ειναι λιγο υποπτο που δε με εχουν δει ποτε με τον σπαιντερμαν στον ιδιο χωρο??

 

Μιλανε 2 διδυμοι...
- Που εισαι ολη μερα ρε μ@λακα;
- Η μαμα με εκανε μπανιο 2 φορες.

 

 

Αυτό που κάθομαι σε καφετέρια και αποφασίζω να κοιταξω κοπέλα επίμονα και στο πεντάλεπτο πληρώνει και φεύγει...νταξ, με γουστάρει και θέλει να την ακολουθήσω σπίτι της.

 

Σε ερωτεύτηκα για το χιούμορ σου... μετά έμαθα πως όλα τα Status σου ήταν κλεμμένα...παντού ψέμα ρε φίλε..

 

Μετρούσατε και σεις μικροί τα παγωτά που έχετε φάει το καλοκαίρι ή μόνο εγώ ήμουν το καθυστερημένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...