Προς το περιεχόμενο

Το γέλιο χρειάζεται στην ζωή μας Νο 6. Γελάστε γιατί χανόμαστε........


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 10,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί…

  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί “…οι λεπτομέρειες του Μνημονίου δεν αποτελούσαν μέρος της πολιτικής μου ευθύνης την περίοδο εκείνη” (έτσι ακριβώς το είπε ο κ. Χρυσοχοΐδης)
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί σημασία δεν έχει η Ιθάκη αλλά ο πηγαιμός.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί περιμένω να βγει η ταινία
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί μου είχε πει το τέλος η Μέρκελ
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί βαριόμουν. Αλλά του έκανα LIKE στο Facebook.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί δεν ήταν στην ύλη.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί δεν είχε ούτε μια εικόνα.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί μου είχε πει ο μ@λ@κας ο χοντρός ότι θα το διάβαζε αυτός κι εγώ θα αντέγραφα.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί ήμουν απασχολημένος με την αειφόρο ανάπτυξη με ορίζοντα τον άθρωπο.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί έριχνα κάτι βραδινά μπετά.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί το έχουν διαβάσει όλοι οι άλλοι, το ξέρουν απ’ έξω και ανακατωτά και στην εξεταστική θα μου λένε…
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί περίμενα να μπει σε Κυριακάτικη εφημερίδα δώρο.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί δεν είναι δική μου δουλειά το τι ψηφίζω.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί ποτέ δε διαβάζω βιβλία που δεν έχουν εικόνες.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί δεν περίμενα ποτέ ότι θα μου κάνετε αυτήν την ερώτηση
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί δεν ήθελα να πάρουν χαμπάρι ότι ξέρω γράμματα και μπορώ να διαβάσω.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί έτσι. Τι νομίζετε ρε; Οι άλλοι το διάβασαν;
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί δεν μπορούσα να βγάλω καλή μετάφραση με το google translator
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί μια ζωή την έχουμε κι αν δεν την γλεντήσουμε, τι θα καταλάβουμε, τι θα καζαντήσουμε; (δις)
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί ποτέ μου δεν διαβάζω αυτά που ψηφίζω. Είναι θέμα αρχής. Και αυτό είναι μια δέσμευση.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί μου είπαν ότι δεν θα επηρεάσει έμενα και τους φίλους μου παρά μόνο το πόπολο.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί όπως είπε ο επίτιμος σε δέκα χρόνια θα το έχουμε ξεχάσει ή θα έχουμε πεθάνει.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί μου είπαν ότι δεν έχει Happy End και δεν μπορώ τις στεναχώριες.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί δεν με αφορά.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί ούτως ή άλλως οι υπήκοοι, θα κάνουν πλάκα στο twitter αντί να κυνηγάνε εμένα και τη συμμορία μου
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί ήξερα ότι θα έρθει στο υπουργείο μου ο Άδωνις που το ξέρει απ’ έξω.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί ήταν μικρά τα γράμματα
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί την εμπιστεύομαι την τρόικα. Είναι ξηγημένα παιδιά.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί νόμιζα ότι έλεγε “μνημόσυνο”.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί διάβαζα το ημερολόγιο των Μάγιας. Τα ίδια λένε και τα δύο.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί δεν έχω χρόνο. Την ημέρα είμαι υπουργός και τα βράδια είμαι ο Batman και κυνηγάω κακοποιούς.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί είμαι Έλληνας. Δεν χρειάζεται να διαβάσω τίποτα. Τα ξέρω όλα εκ γενετής.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί δε θέλω μεροκάματο. Θέλω χιλιάρα μηχανή και θάνατο.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί είμαι άνδρας και το κέφι μου θα κάνω, και θα πω και μια κουβέντα παραπάνω.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί δεν άνοιγε το attachment. Μου το μπλόκαρε το Outlook express.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί έχω βουλευτική ασυλία. Είπατε κάτι;
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί πόναγε η κοιλίτσα μου κ είχα πυρετούλη. Έχω και χαρτί απ´ το γιατρό.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί σας έχω γραμμένους στα παλιά μου τα παπούτσια. Πόσο πιο απλά να σας το πει κάποιος;
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί έκαναν πολλή φασαρία κάτι αγανακτισμένοι απ’ έξω και δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί έτσι γουστάρω. Ειλικρινείς πολιτικούς δεν θέλετε; Φάτε με τώρα.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί το βράδυ είχε το επεισόδιο που η Ξένια σκότωσε τον Στέφανο.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί ό,τι σκ@τά και να έγραφε μέσα, δε με αφορούσε προσωπικά, ούτε έθιγε τα προνόμια και την περιουσία μου.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί έμεινε το iPad απο μπαταρία
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί στο σχολείο, όσους διαβάζανε τους χώναμε σε σκουπιδοτενεκέδες στο διάλειμμα
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί ο Γιώργος μου είπε ότι του είπε ο Νίκος ότι του είπε στο τηλέφωνο ο Στρος Καν ότι το είδε εκείνος και ήταν ΟΚ.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί η μεγάλη αδυναμία μου είναι οι Ρώσοι κλασικοί. Οτιδήποτε άλλο με κάνει να πλήττω.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί έπινα μπυρόνια με τους φίλους μου τους αντιεξουσιαστές
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί όταν αποκοιμιέμαι φορώντας τα γυαλιά, κάνω σημάδια στη μούρη μου.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί είχανε πει ότι θα πάμε εκδρομή εκείνη τη μέρα.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί καλέ γειτόνισσα, αφού σου τηλεφώνησα…
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί μπήκε ένα ρακούν και το άρπαξε από το γραφείο μου.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί ήταν συλλεκτικό τεύχος και το κράτησα ανέγγιχτο στη συλλογή μου με τα άλλα νομοσχέδια.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί είχαμε καλεσμένους. Πέντε η ώρα έφυγαν. Τι να έκανα; Να τους έδιωχνα;
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί σας έχω γραμμένους κι εσάς και τα παιδιά σας κι όλο σας το σόι. Για αυτό. Το καταλάβατε τώρα;
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί το Τζέλα Δέλτα δεν είχε φουγάρα.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί δεν ήθελα να χαλάσω την πιάτσα. Πήρα τηλέφωνο τους άλλους και είπαν ότι κανένας δεν θα διαβάσει για αύριο.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί τρία πράγματα υπογράφεις χωρίς να διαβάσεις: διακοποδάνειο, διαζύγιο και μνημόνιο.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί είμαι ακουστικός τύπος.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί ήταν γραμμένο στα εγγλέζικα.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί ένα διαστημόπλοιο προσγειώθηκε στο σαλόνι.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί περιμένω τη συντέλεια του κόσμου και έχω αφήσει όλους τους λογαριασμούς απλήρωτους.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί δεν είχε πάρει καλές κριτικές.
  • Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί κατά γενική ομολογία είμαι ούτως ή άλλως επιτυχημένος λόγω σύλληψης της 17Ν.

Δεν διάβασα το Μνημόνιο γιατί η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν μουν βάζουν like νοιώθω

οργασμική εκσπερμάτωση.

εαν δεν ήταν ο soulis το forum θα ήταν 50% φτωχότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το πας.....

Άμα δε σου βάλει χέρι κανένας mod για τα καθαρογλωσίδια........ :)

Όσο είναι αυτά μαντινάδες......... άλλο τόσο κι οι συγκεκριμένες εκφράσεις (που υπονοείς) είναι καθαρογλωσσίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο κουπέ ενός τρένου βρίσκονταν ένας Έλληνας και ένας Γερμανός.

Απέναντι τους κάθονταν μια γριά 80 χρόνων και μια πολύ ωραία και σέξι γκόμενα με κοντή φούστα και αβυσσαλέο ντεκολτέ, 20άρα περίπου.

Τη λιγουρεύονταν ο Έλληνας με τον Γερμανό, αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα, γιατί ήταν η γριά μπροστά.

Κάποια στιγμή το τρένο περνάει μέσα από ένα σκοτεινό τούνελ και ξαφνικά ΣΠΛΑΑΑΤΣ!!! Ακούγεται μια πολύ δυνατή σφαλιάρα που έπεσε.

Σκέφτεται ο Έλληνας:

«O πούστης ο Γερμανός πήγε να βάλει χέρι στην κοπέλα και αυτή τον χαστούκισε.»

Σκέφτεται ο Γερμανός:

«O άτιμος ο Έλληνας πήγε να βάλει χέρι στην κοπέλα κι αυτή κατά λάθος χαστούκισε εμένα»

Σκέφτεται η κοπέλα:

«Αυτοί οι δύο μαλάκες πήγαν να μου βάλουν χέρι, αλλά κατά λάθος το έβαλαν στη γριά»...

Σκέφτεται η γριά:

«Κουφάλα Γερμαναρά από την Κατοχή στη χρωστούσα»!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο κουπέ ενός τρένου βρίσκονταν ένας Έλληνας και ένας Γερμανός.

Απέναντι τους κάθονταν μια γριά 80 χρόνων και μια πολύ ωραία και σέξι γκόμενα με κοντή φούστα και αβυσσαλέο ντεκολτέ, 20άρα περίπου.

Τη λιγουρεύονταν ο Έλληνας με τον Γερμανό, αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα, γιατί ήταν η γριά μπροστά.

Κάποια στιγμή το τρένο περνάει μέσα από ένα σκοτεινό τούνελ και ξαφνικά ΣΠΛΑΑΑΤΣ!!! Ακούγεται μια πολύ δυνατή σφαλιάρα που έπεσε.

Σκέφτεται ο Έλληνας:

«O πούστης ο Γερμανός πήγε να βάλει χέρι στην κοπέλα και αυτή τον χαστούκισε.»

Σκέφτεται ο Γερμανός:

«O άτιμος ο Έλληνας πήγε να βάλει χέρι στην κοπέλα κι αυτή κατά λάθος χαστούκισε εμένα»

Σκέφτεται η κοπέλα:

«Αυτοί οι δύο μαλάκες πήγαν να μου βάλουν χέρι, αλλά κατά λάθος το έβαλαν στη γριά»...

Σκέφτεται η γριά:

«Κουφάλα Γερμαναρά από την Κατοχή στη χρωστούσα»!

καλόόόό.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόσα χρόνια το σοβαρότατο σφάλμα το κάναμε εμείς,

όταν ο Άδωνις μας έλεγε για τους αρχαίους Έλληνες και την ελληνική γραφή, το μυαλό μας πήγαινε ότι θαύμαζε στον Σωκράτη και τον Ευριπίδη και τελικά αυτός είναι κρυφόfan του Εφιάλτη

Το κακο αγαπητη μου ειναι οτι εξακολουθουμε να κανουμε λαθη.

Σκεψου τη Θεση του Σωκρατη ποσες φορες την εχεις κανει πραξη.

Εγω ευτυχως ειμαι τυχερη εχω γυρω μου 2 -3 αγαπημενους που κατα το 80% τα τηρουν και τους ευχαριστω γιατι με προτρεπουν να του μοιαζω.

(Ο κατά Σωκράτη ορισμός, του μορφωμένου ανθρώπου...

Η μόρφωση είπε, είναι θέμα συμπεριφοράς...

δεν ανέφερε τίποτε για την συσσώρευση γνώσεων.

Ποιους ανθρώπους λοιπόν θεωρώ μορφωμένους??

1. Πρώτα απ' όλους αυτούς που ελέγχουν δυσάρεστες καταστάσεις , αντί να ελέγχονται από αυτές...

2. Αυτούς που αντιμετωπίζουν όλα τα γεγονότα με γενναιότητα & λογική...

3. Αυτούς που είναι έντιμοι σε όλες τους τις συνδιαλλαγές...

4. Αυτούς που αντιμετωπίζουν γεγονότα δυσάρεστα και ανθρώπους αντιπαθείς καλοπροαίρετα...

5. Αυτούς που ελέγχουν τις απολαύσεις τους...

6. Αυτούς που δεν νικήθηκαν από τις ατυχίες & τις αποτυχίες τους..

7. Τελικά αυτούς που δεν έχουν φθαρεί από τις επιτυχίες και την δόξα τους...» )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο αγαπητη μου ειναι οτι εξακολουθουμε να κανουμε λαθη.

Σκεψου τη Θεση του Σωκρατη ποσες φορες την εχεις κανει πραξη.

Εγω ευτυχως ειμαι τυχερη εχω γυρω μου 2 -3 αγαπημενους που κατα το 80% τα τηρουν και τους ευχαριστω γιατι με προτρεπουν να του μοιαζω.

(Ο κατά Σωκράτη ορισμός, του μορφωμένου ανθρώπου...

Η μόρφωση είπε, είναι θέμα συμπεριφοράς...

δεν ανέφερε τίποτε για την συσσώρευση γνώσεων.

Ποιους ανθρώπους λοιπόν θεωρώ μορφωμένους??

1. Πρώτα απ' όλους αυτούς που ελέγχουν δυσάρεστες καταστάσεις , αντί να ελέγχονται από αυτές...

2. Αυτούς που αντιμετωπίζουν όλα τα γεγονότα με γενναιότητα & λογική...

3. Αυτούς που είναι έντιμοι σε όλες τους τις συνδιαλλαγές...

4. Αυτούς που αντιμετωπίζουν γεγονότα δυσάρεστα και ανθρώπους αντιπαθείς καλοπροαίρετα...

5. Αυτούς που ελέγχουν τις απολαύσεις τους...

6. Αυτούς που δεν νικήθηκαν από τις ατυχίες & τις αποτυχίες τους..

7. Τελικά αυτούς που δεν έχουν φθαρεί από τις επιτυχίες και την δόξα τους...» )

επειδή είμαι άνθρωπος έχω κάνει πολλά λάθη,

γιαυτό το έχω με μεγάλα γράμματα σε κορίζα στο γραφείο μου να το βλέπω κάθε μέρα κι ίσως κι εγώ κάποια μέρα μοιάσω λίγο του σωκράτη!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς θα καταλάβεις ότι ζεις στην Ελλάδα

* Δεν τρως ποτέ βραδινό πριν τις 10µµ.

* Πρέπει τουλάχιστον πέντε φορές το χρόνο να τραβηχτείς στον σταθµό των ΚΤΕΛ για να παραλάßεις έναν τενεκέ λάδι, έναν τενεκέ µέλι, έναν τενεκέ φέτα, ρίγανη, τσάι βουνού, ελιές και λεµόνια.

* Στη γειτονιά σου υπάρχει τουλάχιστον µια οδός που λέγεται Ελευθερίου Βενιζέλου.

* Όποτε ταξιδεύεις στο εξωτερικό απορείς πως ο κόσµος ζει χωρίς περίπτερα.

* Υπάρχει µεγάλη πιθανότητα να πέσεις σε µποτιλιάρισµα στις 6π.µ.της Κυριακής.

* Σε τσαντίζει το ότι για να πας να ψωνίσεις το Σάββατο πρέπει να ξυπνήσεις νωρίς, επειδή τα µαγαζιά κλείνουν στις 3.

* Χειροκροτάς τον πιλότο όταν προσγειωθείς.

* Έχεις αυτοκίνητο που κοστίζει πάνω από 60.000 ευρώ και αρνείσαι να το δώσεις στον παρκαδόρο γιατί θεωρείς κλοπή τα 5 ευρώ που σου ζητάει.

* Αναρωτιέσαι γιατί ο φραπές δεν έχει διεθνή επιτυχία.

* Αγαπηµένη σου ασχολία όταν ταξιδεύεις στο εξωτερικό για να ξεφύγεις λίγο από την Ελλάδα, είναι να ψάχνεις για άλλους Έλληνες.

* Δεν σου κάνει εντύπωση γοµάρι 30 χρονών να ζει µε τους γονείς του ή 25 και να µην έχει βγάλει ούτε µεροκάµατο.

* Νηστεύεις, αλλά κάθε φορά µε διαφορετικούς όρους.

* Ποτέ δεν σου φτάνουν τα χρήµατα για τα ßασικά είδη ανάγκης, αλλά πάντα σου περισσεύουν για τα είδη πολυτελείας.

* Μισείς τους δηµοσίους υπαλλήλους, αλλά όνειρο ζωής είναι να γίνεις ένας από αυτούς.

* Κυριακή πρωί κοινωνάς στην εκκλησία και το απόγευµα ρίχνεις Χριστοπαναγίες στο γήπεδο.

* Διπλοπαρκάρεις για τσιγάρα κλείνοντας το δρόµο και απολογείσαι σ’ αυτούς που κορνάρουν, αλλά στο παρακάτω στενό πλακώνεις τον οδηγό που έκανε ακριßώς το ίδιο.

* Καυχιέσαι που ήσουν Λοκατζής στο Μεγάλο Πεύκο χλευάζοντας τους πεζικάριους, αλλά βάζεις βύσµα για να πάει ο γιος σου κέντρο στην Κόρινθο και ειδικότητα διαβιβαστής στο Χαϊδάρι.

* Πας γυµναστήριο και καπνίζεις και ένα πακέτο τσιγάρα τη µέρα.

* Καυχιέσαι για τις κατακτήσεις του γιού σου αλλά περηφανεύεσαι ότι η κόρη σου είναι παρθένα.

* Προειδοποιείς µε τα φώτα για µπλόκο

* Όταν σταµατάς στο φανάρι έχεις το χέρι στην κόρνα.

*Πάντα αναρωτιόσουν σε τι διάολο χρησιµεύει η "διάβαση πεζών"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας κρητικός, ο Σηφης, όπως κάνει κάθε χρόνο, έχει συμπληρώσει τη φορολογική του δήλωση και πριν την καταθέσει την πάει στον κουμπάρο του τον λογιστή για ένα έλεγχο.

Ιδίως φέτος που λόγω τρόικας, έχουν σφίξει τα πράγματα και έχει ένα ψάρωμα παραπάνω!

Ο λογιστής τσεκάρει προφορικά πίνοντας τη ρακή που έχει έρθει στο τραπέζι, κάνοντας τις συνήθειες ερωτήσεις:

Έβαλες το σπίτι ρε Σηφαλιό; Βέβαια απαντά ο κουμπάρος.

Έβαλες το εξοχικό σπίτι; Βέβαια απαντά ο κουμπάρος.

Έβαλες τις ελιές?; Βέβαια ξαναπαντά ο κουμπάρος.

Έβαλες το κοπέλι που σπουδάζει στην Αθήνα;

Ε βέβαια το κοπέλι θα λησμονούσα;

Έβαλες το αγροτικό και το άλλο αμάξι της γυναίκας σου;

Βέβαια ρε κουμπάρε όπως κάθε χρόνο!

Έβαλες την γκόμενα που έχεις δηλ. τη γυναίκα του Μανωλιού;

[Κάγκελο ο "παίχτης".]

Τι εννοείς ρε κουμπάρε;;; ρωτάει ο Σήφης.

Απαντά ο γνώστης λογιστής:

"Από φέτος όσοι έχουν γκόμενα την δηλώνουν στην εφορία".

Ίντα που λες ρε κουμπάρε, και θα μου έρθει κόλπος!!!!!

Σκεπτικός ο "παίχτης" ξύνει το κεφάλι του αμήχανα για μερικά δευτερόλεπτα και η ρακή του δίνει τη λύση αμέσως:

"Την γκόμενα θα τη δηλώσει αυτός που έχει τη ψιλή κυριότητα, εγώ έχω μόνο την επικαρπία!"

Κάγκελο ο κουμπάρος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο είναι αυτά μαντινάδες......... άλλο τόσο κι οι συγκεκριμένες εκφράσεις (που υπονοείς) είναι καθαρογλωσσίδια.

Ε ρε που έχω μπλέξει......

Από τη μια ο "σε λίγο μπαίνω στη σύνταξη" με την ιστορία της Κρήτης... Από την άλλη, ο "κρητικός της διασποράς" με τη γλωσσολογία της κρήτης, τα ήθη και τα έθιμά της..... Μην αφήσετε να πέσει πράμα χάμω.......... :P

Για την αποκατάσταση της αλήθειας:

Σε αναζήτηση στο ιντερνετ, μου εμφανίζει ως καθαρογλωσίδια εκφράσεις όπως:

Εκκλησά μολυβδωτή, μολυβδωκαγκελωπελεκητή , ποιός τηνέ μολυβδοκαγκελωπελέκησε, ο γυιός του μολυβδωκαγκελωπελεκητή. Νά' χα και γώ τα σύνεργα του γυιού του μολυβδωκαγκελωπελεκητή θα τηνέ μολυβδωκαγκελωπελεκούσα, πιά καλά κι 'από του γιού μολυβδωκαγκελωπελεκητή.

ή

Αδράχτι , χοντρό μα ξομπλιαστό, αδραχτοχοντροξομπλιαστό, αδραχτοχοντροξομπλιαστό, αδραχτοχοντροξομπλιαστό.......

ή

Ο ψύλλος εγκρεμίστηκε απού το παραθύρι κ' έσπασε τα σκωτοφλεμονοκαρδουλοκαπουλοκάτινά του.

Οπότε, φαντάζομαι, υπονοείς ότι καθαρογλωσίδια είναι οι κοινώς λεγόμενοι γλωσοδέτες........

Έλα σου όμως που όσες φορές την έχω ακούσει ως έκφραση, έχει την έννοια που εννοώ εγώ.....

Δες και τον άλλο σε δημοσίευσή του:

Είσαι το δείγμα των ακατάλληλων υπαλλήλων που διέλυσαν το κράτος. Δεν μπορώ να καταλάβω με τι κριτήρια σε έκαναν επιθεωρήτρια, όταν έχεις κεφάλι χωρίς εγκέφαλο, άρα και άγνοια το πως λειτουργεί το κάθε τι, αλλά και πως γίνεται αυτό με λογική αλληλουχία. Έτσι να δουλεύεις κυρία επιθεωρήτρια και ο κοσμάκης νομίζεις θα σεχει να κάθεσαι στην καρέκλα που σου έδωσε. Χρησιμοποίησα σαν αρχή απλά και χαϊδευτικά λόγια για να μην σε αρχίσω στα καθαρογλωσίδια και δεν θα σε αρχίσω μόνο εγω. Πες μας και σε πιο ΣΕΠΕ εισαι , που ρωτουν καποιοι, για να στειλω μερικους με φορφωτηρες , που λεει το Μαρινάκι, για να σου βαλλουν μυαλό στο κρανίο, μπας και συμορφωθεις.

φιλικά

Φαντάζομαι δεν εννοεί ότι θα την αρχίσει στους γλωσοδέτες.......... φαντάζομαι.............

Επίσης, και σε ένα λεξικό με κρητική ορολογία (του Αποστολάκη Γιώργου, 2008) αναφέρει τα καθαρογλωσίδια ως βωμολοχίες.

Επομένως, δεν τα έχω παίξει ακόμα...... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε που έχω μπλέξει......

Ήθελές τα κι ήπαθές τα. :)

Από τη μια ο "σε λίγο μπαίνω στη σύνταξη" με την ιστορία της Κρήτης... Από την άλλη, ο "κρητικός της διασποράς" με τη γλωσσολογία της κρήτης, τα ήθη και τα έθιμά της..... Μην αφήσετε να πέσει πράμα χάμω.......... :P

.........................

Πες του πως κάνει ........ μακρυνά και αβέβαια όνειρα

Χάμαι Στεφανή....... όι χάμω :)

Επίσης, και σε ένα λεξικό με κρητική ορολογία (του Αποστολάκη Γιώργου, 2008) αναφέρει τα καθαρογλωσίδια ως βωμολοχίες.

Επομένως, δεν τα έχω παίξει ακόμα...... :)

Αποψή μου είναι ότι κάνει λάθος ο Αποστολάκης. Καθαρογλωσσίδια (με δυο σίγμα :P ) είναι οι γλωσσοδέτες.

Μην είσαι και τόσονά σίγουρος..... :P:D

Ωστόσο νέος είσαι ακόμη ....... αλλά πόσο θα αντέξεις; θα τα παίξεις κι εσύ.

Έκεια που είσαι ήμουνε κι εκειά που είμαι θά' ρθεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

http://www.on-news.gr/2012/03/blog-post_4651.html

Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν αυτή η αφίσα της φωτογραφίας είναι αληθινή,

αλλά αν δεν μας κάνει κάποιος πλάκα και υπάρχει όντως, τότε μιλάμε για την απόλυτη ξεφτύλια, την απόλυτη κατάντια μας.

Δεν υπάρχουν λόγια!!!!

Αν τα εννοούν πραγματικά,τότε είναι για δέσιμο.

Αν είναι πλάκα είναι πάλι για δέσιμο,αφού δεν μπορούν να παίζουν με την δυστυχία των άλλων......

421988_3287771111020_1169945351_3354935_1141925404_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.on-news.gr/2012/03/blog-post_4651.html

Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν αυτή η αφίσα της φωτογραφίας είναι αληθινή,

αλλά αν δεν μας κάνει κάποιος πλάκα και υπάρχει όντως, τότε μιλάμε για την απόλυτη ξεφτύλια, την απόλυτη κατάντια μας.

Δεν υπάρχουν λόγια!!!!

Αν τα εννοούν πραγματικά,τότε είναι για δέσιμο.

Αν είναι πλάκα είναι πάλι για δέσιμο,αφού δεν μπορούν να παίζουν με την δυστυχία των άλλων......

421988_3287771111020_1169945351_3354935_1141925404_n.jpg

θελω να πιστευω οτι πραγματικα προκειται για μια κακογουστη φαρσα.Και λεω κακογουστη,γιατι συμφωνω μαζι σου πως δεν υπαρχει μεγαλυτερη ΞΕΦΤΙΛΑ για τον ανθρωπο να περιγελα με αυτον τον ανηθικο τροπο τη δυστυχια και τον πονο του συνανθρωπου του. Πραγματικα ,νομιζω οτι δεν εχω αισθανθει μεγαλυτερη αγανακτιση και απορω ,ποσο αρρωστο μπορει να ειναι ενα μυαλο για να κατσει να συνταξη ενα τετοιο κειμενο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σατιρίζουν το υπουργείο και όχι να κοροϊδεύουν τους δύστυχους συνανθρώπους δεν παίζει;

Συνάδελφε,κι εγώ αυτή την εκδοχή έχω ψυχική ανάγκη να πιστέψω,ότι σατυρίζουν το υπουργείο.

Όμως με αυτά που έχουν δει τα ματάκια μας τον τελευταίο καιρό--και πόσα θα δούμε ακόμη-- ,

έχω καταλάβει πως αυτοί (''οι αρμόδιοι'' :blink: ),είναι ικανοί για κάθετι αρνητικό-ακόμα και γι'αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π Ο Λ Ι Τ Ι Κ Ο Γ Ρ Α Φ Ε Ι Ο

ΜΑΝΟΥΣΟΥ ΝΤΟΥΚΑΚΗ

Βουλευτής Β’ Περιφέρειας Αθηνών

Κοσμά Αιτωλού 13, Πεύκη 151 21

Τηλ: 210.61.44.520 – 521 , Κιν: 6932.215.508

Αθήνα 8 Μαρτίου 2012

Κυρίες, κύριοι,

Η Ν.Δ. και το ΠΑΣΟΚ ψήφισαν την διατήρηση για μια 5 ετία (έως το 2015) στο τέλος ακινήτων (χαράτσι της Δ.Ε.Η.) και στα άλλα χαράτσια.

Το θέμα θα έλθει για οριστική λύση στην ΟΛΟΜΕΛΕΙΑ της Βουλής.

Στην Ελλάδα το άσπρο παρουσιάζεται μαύρο.

Ο Βουλευτής Ντουκάκης Μανούσος δηλώνει ότι είναι εκ πεποιθήσεως ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΣ και έτσι θα παραμείνει.

Αυτά προς αποκατάσταση της Αλήθειας.

ΕΚ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...