Προς το περιεχόμενο

Το γέλιο χρειάζεται στην ζωή μας Νο 6. Γελάστε γιατί χανόμαστε........


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραμονή του "εργασιομανή" Γεωργιάδη ζητά ο ΣΕΕΝ

Μπορεί να έμεινε στο υπουργείο Ανάπτυξης, μόλις για τρεις μήνες, ωστόσο ο Άδωνις Γεωργιάδης φαίνεται πως κέρδισε την εμπιστοσύνη των πλοιοκτητών, οι οποίοι ζητούν να... παραμέινει στη θέση του!

Ο πρόεδρος της Ένωσης Επιχειρήσεων Επιβατηγού Ναυτιλίας, Απόστολος Βεντούρης έστειλε επιστολή στον πρωθυπουργό Λουκά Παπαδήμο, σημειώνοντας την άμεση ανταπόκρισή του κ. Γεωργιάδη στα προβλήματα του κλάδου.

Στην επιστολή του, ο κ. Βεντούρης τον χαρακτηρίζει "εργασιομανή", "εμπνευσμένο" και "δίκαιο" και καλεί τον πρωθυπουργό να τον κρατήσει στη θέση του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η παραίτηση του Άδωνι Γεωργιάδη τέθηκε στη διάθεση του πρωθυπουργού την περασμένη Παρασκευή, όταν ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γιώργος Καρατζαφέρης ανακοίνωσε την αποχώρησή του από την κυβέρνηση.

Αναλυτικά η επιστολή του ΣΕΕΝ στον Πρωθυπουργό

"Αξιότιμε κύριε Πρωθυπουργέ,

Ο Σύνδεσμος Επιχειρήσεων Επιβατηγού Ναυτιλίας (ΣΕΕΝ) αρμόδιος φορέας εκπροσώπησης του κλάδου πλοιοκτησίας των επιβατηγών πλοίων που εκτελούν δρομολόγια, περιηγήσεις και προσεγγίζουν σε ελληνικά λιμάνια (κρουαζιερόπλοια, δρομολογιακά ακτοπλοϊκά, πορθμεία, ημερόπλοια κτλ), ευρισκόμενος στα πρόθυρα πτωχεύσεως, αισθάνεται την ανάγκη να σας απευθύνει την παρούσα προκειμένου να σας δηλώσει ότι στο πρόσωπο του Υφυπουργού Ανάπτυξης Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας κ. Άδωνι Γεωργιάδη βρήκε έναν εμπνευσμένο Υπουργό, εργασιομανή, δίκαιο με ορθοκρισία και έλεγχο ορθής και εγκαίρου εκτελέσεως των προγραμματισθέντων δράσεων.

Ο φορέας μας (ΣΕΕΝ) από το 2004 αγωνίστηκε για τον εναρμονισμού του εθνικού μας νομοθετικού πλαισίου με τον Ευρωπαϊκό Κανονισμό 3577/92. Η μη εναρμόνιση είχε ως αποτέλεσμα τον θάνατο της κρουαζιέρας, την καταστροφική κατάληξη του yachting και την πορεία των ακτοπλοϊκών συγκοινωνιών προς την πτώχευση.

Μόνο ο Υφυπουργός Άδωνις Γεωργιάδης εξ΄ όλων των διατελεσάντων συναδέλφων του εντόπισε τα προβλήματα και άμεσα συνέστησε επιτροπή καταγραφής τους, το πόρισμά και οι εισηγήσεις της οποίας σχολιάστηκαν από τριμερή Επιτροπή των κομμάτων που στήριξαν την Κυβέρνησή σας μέχρι χθες.

Τυχόν μη επίλυση των επειγόντων προβλημάτων μας, που επί οκταετία αναζητούν λύσεις θα φέρει την άμεση πτώχευση των ακτοπλοϊκών συγκοινωνιών, τον διαμελισμό της Ελλάδος σε νησιωτική και ηπειρωτική και την ανάγκη αναζήτησης περίπου ενός (1) δισεκατομμυρίου ευρώ για την συνέχιση λειτουργίας του ακτοπλοϊκού δικτύου της χώρας.

Σύσσωμη η επιβατηγός ναυτιλία μας, σας εισηγείται την παραμονή του ανωτέρω στην θέση του αρμοδίου υπουργού της μεγάλης εμπορικής μας ναυτιλίας.

Μόνο με την εφαρμογή πολιτικής αμέσου επεμβάσεως, όπως αυτή που εφαρμόσθηκε από τον κ. Άδωνι Γεωργιάδη μπορεί να διασωθούν οι ακτοπλοϊκές συγκοινωνίες της χώρας.

Πέραν των θερμών μας συγχαρητηρίων μας προς υμάς για την επάξια επιλογή του κ. Άδωνι Γεωργιάδη στη θέση του Υφυπουργού Ναυτιλίας θα θέλαμε να σας ζητήσουμε να φροντίσετε ώστε να μας εξασφαλιστεί η συνέχιση του έργου, που παρήχθη στο Υπουργείο Ναυτιλίας τους τελευταίους (3) τρείς μήνες με τον αυτό ρυθμό, ζέση και αποτελεσματικότητα.

Με απεριόριστη εκτίμηση

Ο Πρόεδρος

Απόστολος Βεντούρης"

http://news247.gr/el...en.1640842.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 10,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευτυχώς δεν έχουμε χάσει το χιούμορ μας ...

To ποσοστό ανεργίας είναι μεγαλύτερο από το ποσοστό του ΠΑΣΟΚ.

ΓΑΠ: ο πρώτος υπάλληλος που μπαίνει στην εφεδρεία.

Ένα λάθος κόμμα μπορεί να σου χαλάσει όλη τη σύνταξη, έλεγε η δασκάλα στο σχολείο. Τώρα κατάλαβα!

Σαμαράς: ο πρώτος Έλληνας πρωθυπουργός που απέδειξε ότι είναι ακατάλληλος να κυβερνήσει, πριν κυβερνήσει.

Άνοιξε το κλειστό επάγγελμα του πρωθυπουργού της χώρας.

Για να τελειώνουμε, κάντε οικουμενική κυβέρνηση με ένα Γερμανό, έναν Ιταλό, έναν Ισπανό κι έναν Πόντιο, έτσι κι αλλιώς ανέκδοτο έχουμε γίνει.

Κάποιος πρέπει να θυμίσει στους παρουσιαστές ότι η έκφραση «τα στελέχη της ΝΔ ήταν όλη νύχτα στη Συγγρού», μπορεί να παρεξηγηθεί.

Κάποιος να τους πει να τελειώνουνε, να μάθουμε κι εμείς τι νόμισμα θα βάλουμε φέτος στην βασιλόπιτα!

Ο Γιώργος θα είναι ο μόνος πολιτικός που το όνομά του θα δοθεί, αντί σε οδό, σε αδιέξοδο...

Ο πρόεδρος της ΝΔ κινδυνεύει να υποστεί το μοναδικό πολιτικό παράδοξο:

Να υποστεί πολιτική φθορά ως πρωθυπουργός πτωχευμένης χώρας, όντας αρχηγός αξιωματικής αντιπολίτευσης!

http://www.new-deal.gr/BIG-new-Deal/99/5358

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tεστ για να δεις κατά πόσο σε έχουν επηρεάσει τα νέα μέτρα…

clip_image001.jpg

Η δοκιμή της μπανιέρας

Κατά τη διάρκεια μιας επίσκεψης σε ψυχιατρική κλινική, ρώτησα το

διευθυντή πώς καθορίζουν εάν ένας ασθενής πρέπει ή όχι να εισαχθεί στην

κλινική για θεραπεία;

“Λοιπόν,” είπε ο διευθυντής, « γεμίζουμε ως επάνω μια μπανιέρα, και

έπειτα δίνουμε ένα κουταλάκι του γλυκού, ένα φλιτζάνι τσαγιού και έναν κουβά

στον ασθενή και ζητάμε από αυτόν να αδειάσει τη μπανιέρα. »

« Ω, καταλαβαίνω»….. είπα. «Ένα φυσιολογικό άτομο θα χρησιμοποιούσε

τον κουβά επειδή είναι μεγαλύτερος από το κουτάλι ή το φλιτζάνι τσαγιού. »

« Όχι» είπε ο διευθυντής… Ένα φυσιολογικό άτομο θα τραβούσε το βούλωμα.

Θέλετε ένα κρεβάτι κοντά στο παράθυρο; »

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορές Άγγλου με Έλληνα κατά τη διάρκεια της εργασίας

Άγγλος

Σοβαρά ; Απίστευτο ! Εντυπωσιακό!

Ελληνάρας

Πω, πω κουφάθηκα ρε πούσ...!

Άγγλος

Δε με απασχολεί ιδιαίτερα το συγκεκριμένο ζήτημα

Ελληνάρας

Στ' αρχ.... μου!

Άγγλος

Μου αρέσουν οι προκλήσεις

Ελληνάρας

Γαμ... την τύχη μου! Κι άλλη στραβή!

Άγγλος

Δεν είχα σχέση με το συγκεκριμένο εγχείρημα

Ελληνάρας

Τι στο διάολο έχω να κάνω εγώ με αυτή την παπαρ... !

Άγγλος

Θα είναι δύσκολο να συντονίσουμε τις ενέργειές μας

Ελληνάρας

Να πάει να γαμ... και να το κάνει μόνος του ο καριολ...!

Άγγλος

Ναι , οπωσδήποτε σήμερα θα μπορέσω να δουλέψω μερικές ώρες παραπάνω

Ελληνάρας

Ωραία! Και κερατάς και δαρμένος !

Άγγλος

Δε γνωρίζει ο συνάδελφος το συγκεκριμένο πρόβλημα

Ελληνάρας

Είναι εντελώς μαλ...!

Άγγλος

Με συγχωρείτε

Ελληνάρας

ΕΕ ! Εσύ !

Άγγλος

Με συγχωρείτε, Κύριε !

Ελληνάρας

ΕΕ ! Εσύ ! Ναι , ΕΣΥ ρε μαλ...!

Άγγλος

Ο προϊστάμενος δεν έμεινε ιδιαίτερα ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα

Ελληνάρας

Είστε όλοι άχρηστοι !

Άγγλος

Λυπάμαι αλλά δε μπορώ να σε εξυπηρετήσω

Ελληνάρας

Δε γαμ... λέω εγώ!

Άγγλος

Επιτέλους αναγνωρίστηκαν οι προσπάθειές της

Ελληνάρας

Τι; Πήρε προαγωγή; Αναρωτιέμαι πόσους από το διοικητικό συμβούλιο έχει τσιμπουκώσει!!

Άγγλος

Μήπως θυμάσαι που τοποθέτησες τα έγγραφα που σου έδωσα ;

Ελληνάρας

Τι τα έκανες τα κωλόχαρτα;

Άγγλος

Νομίζω πως η πρότασή σου είναι ανεφάρμοστη

Ελληνάρας

Καλά, σκατά έχεις στο μυαλό σου;

Άγγλος

Το νέο αίτημα του για αύξηση απορρίφθηκε

Ελληνάρας

Πάλι τα αρχ... μου πήρε!

Άγγλος

Δεν υπάρχουν περιθώρια για περαιτέρω ανέλιξη

Ελληνάρας

Θα ψοφήσεις και θα είσαι ακόμα κλητήρας !

Άγγλος

Το φωτοτυπικό έχει τεθεί εκτός λειτουργίας

Ελληνάρας

Πάλι χάλασε η μπαχατέλα!

Άγγλος

Οι συνθήκες εργασίας δεν είναι οι ιδανικότερες

Ελληνάρας

Μπουρδέλο έχουμε καταντήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται συνεδρίαση στην Βουλή μετά την ανακοίνωση των σκληρών οικονομικών μέτρων και ανακοινώνει ο Παπανδρέου ότι πρέπει να πάρουν μετρά για την τόνωση του ηθικού των βουλευτών για να μπορέσουν να κάνουν την δουλειά τους καλυτέρα. Λέει λοιπόν ότι πρέπει να αλλάξουν τις μοκέτες στην Βουλή από κόκκινες να τις κάνουν μπλε. Ψηφίζουν λοιπόν και το αποφασίζουν.

Προτείνει ο Σαμαράς να στολιστεί η αίθουσα της Βουλής με ελληνικές σημαίες για να ενισχυθεί το εθνικό φρόνημα. Ψηφίζουν και το αποδέχονται. Προτείνει τέλος ο Καρατζαφερης πριν από κάθε συνεδρίαση της Βουλής να παίζει ο εθνικός ύμνος. Ψηφίζουν και αυτό και το κατοχυρώνουν.

Όση ώρα Ψηφίζουν τις αλλαγές, είναι μια γριούλα, καθαρίστρια στην Βουλή, που κάθεται στην πόρτα και κοιτάει με απορία και απόγνωση τον Παπανδρέου. Ο Γιώργος την βλέπει και αφού τελειώνει η ψηφοφορία, πηγαίνει προς το μέρος της και την ρωτά

- Γιαγιούλα, γιατί όση ώρα ψηφίζαμε για τις αλλαγές στην Βουλή εσύ με κοιτούσες με απορία;

Και η γριούλα απαντά:

- Πριν διοριστώ με μέσο στην Βουλή, ήμουν καθαρίστρια σε ένα μπουρδέλο. Όταν οι δουλειές δεν πήγαιναν καλά, αλλάζαμε τις πουτάνες όχι τις μοκέτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου πηρες αγαπη μου σημερα?

-Σου πηρα πεντε ευρω απ' το πορτοφολι για να παρω τσιγαρα...:)

εε ρε νησικέ μου έρωτα που θα ζήσουμε τα επόμενα χρόνια!!!!

χρόνια πολλά σε όλους τους ερωτευμένους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γέλια και για κλάματα...

Ο δωδεκάλογος του Μνημονίου

1. Καταργείται η φράση αγανακτισμένου γείτονα "Θα κάνετε ησυχία να κοιμηθούμε, δουλεύουμε αύριο" (σιγά να μην δουλεύετε από αύριο).

2. Κατά συνέπεια καταργείται και η συνώνυμη έκφραση "Τελειώνετε κυρία μου, έχουμε και δουλειές" (δεν έχετε είπαμε).

3. Μη ορθή θεωρείται επίσης και η έκφραση "Μια δουλειά σε βάλαμε να κάνεις" (Μία; αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ.......!!!).

4. Καταργείται πλέον το σύνθημα "Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" (Βρες εσύ πελάτη και μετά δώσε του και δίκιο).

5. Καταργείται από τα σχολεία το μάθημα του Επαγγελματικού Προσανατολισμού (εκτός και αν το διατηρήσουμε, έτσι ρε παιδί μου, για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις).

6. Πλέον από το Δημοτικό, η δημιουργία προτάσεων θα αξιολογείται μόνο ως προς την ορθογραφία και τη γραμματική. (η σύνταξη είναι πλέον ανύπαρκτος όρος).

7. Η φράση "εθελοντική εργασία" θεωρείτε πλέον πλεονασμός. Ο όρος "εργασία" από μόνος του, αρκεί για να αποδώσει το ίδιο νόημα.

8. Τέλος, έπειτα και από σύμφωνη γνώμη της Εταιρίας Προστασίας του Παιδιού και του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, στην κατηγορία της Κακοποίησης Ανηλίκου συμπεριλαμβάνεται και η ερώτηση προς μικρά παιδιά "Εσύ, τι θέλεις να γίνεις όταν μεγαλώσεις;"

9. Από την έκφραση "δουλειές με φούντες" κρατήστε τις φούντες ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να χρειαστούν, αυτούς τους καιρούς δεν πετάμε τίποτα!

10. Ξεχάστε τη δικαιολογία "άργησα γιατί είχα μία δουλειά" καθώς δεν περνάνε πια αυτά ...

11. Η έκφραση "εργασία και χαρά" καταργείται μέχρι νεωτέρας.

12. Καταργούνται επίσης χαζές ερωτήσεις τύπου " τι δουλειά έχεις εσύ εδώ;" - "άλλη δουλειά δεν έχεις να κάνεις;" - "τι δουλειά είχες με αυτόν/ήν;"

Υ.Γ. Δουλειά δεν είχαμε, δουλειά βρήκαμε … ή αλλιώς σε δουλειά να βρισκόμαστε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραμονή του "εργασιομανή" Γεωργιάδη ζητά ο ΣΕΕΝ

Μπορεί να έμεινε στο υπουργείο Ανάπτυξης, μόλις για τρεις μήνες, ωστόσο ο Άδωνις Γεωργιάδης φαίνεται πως κέρδισε την εμπιστοσύνη των πλοιοκτητών, οι οποίοι ζητούν να... παραμέινει στη θέση του!

Ο πρόεδρος της Ένωσης Επιχειρήσεων Επιβατηγού Ναυτιλίας, Απόστολος Βεντούρης έστειλε επιστολή στον πρωθυπουργό Λουκά Παπαδήμο, σημειώνοντας την άμεση ανταπόκρισή του κ. Γεωργιάδη στα προβλήματα του κλάδου.

Στην επιστολή του, ο κ. Βεντούρης τον χαρακτηρίζει "εργασιομανή", "εμπνευσμένο" και "δίκαιο" και καλεί τον πρωθυπουργό να τον κρατήσει στη θέση του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η παραίτηση του Άδωνι Γεωργιάδη τέθηκε στη διάθεση του πρωθυπουργού την περασμένη Παρασκευή, όταν ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γιώργος Καρατζαφέρης ανακοίνωσε την αποχώρησή του από την κυβέρνηση.

Αναλυτικά η επιστολή του ΣΕΕΝ στον Πρωθυπουργό

"Αξιότιμε κύριε Πρωθυπουργέ,

Ο Σύνδεσμος Επιχειρήσεων Επιβατηγού Ναυτιλίας (ΣΕΕΝ) αρμόδιος φορέας εκπροσώπησης του κλάδου πλοιοκτησίας των επιβατηγών πλοίων που εκτελούν δρομολόγια, περιηγήσεις και προσεγγίζουν σε ελληνικά λιμάνια (κρουαζιερόπλοια, δρομολογιακά ακτοπλοϊκά, πορθμεία, ημερόπλοια κτλ), ευρισκόμενος στα πρόθυρα πτωχεύσεως, αισθάνεται την ανάγκη να σας απευθύνει την παρούσα προκειμένου να σας δηλώσει ότι στο πρόσωπο του Υφυπουργού Ανάπτυξης Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας κ. Άδωνι Γεωργιάδη βρήκε έναν εμπνευσμένο Υπουργό, εργασιομανή, δίκαιο με ορθοκρισία και έλεγχο ορθής και εγκαίρου εκτελέσεως των προγραμματισθέντων δράσεων.

Ο φορέας μας (ΣΕΕΝ) από το 2004 αγωνίστηκε για τον εναρμονισμού του εθνικού μας νομοθετικού πλαισίου με τον Ευρωπαϊκό Κανονισμό 3577/92. Η μη εναρμόνιση είχε ως αποτέλεσμα τον θάνατο της κρουαζιέρας, την καταστροφική κατάληξη του yachting και την πορεία των ακτοπλοϊκών συγκοινωνιών προς την πτώχευση.

Μόνο ο Υφυπουργός Άδωνις Γεωργιάδης εξ΄ όλων των διατελεσάντων συναδέλφων του εντόπισε τα προβλήματα και άμεσα συνέστησε επιτροπή καταγραφής τους, το πόρισμά και οι εισηγήσεις της οποίας σχολιάστηκαν από τριμερή Επιτροπή των κομμάτων που στήριξαν την Κυβέρνησή σας μέχρι χθες.

Τυχόν μη επίλυση των επειγόντων προβλημάτων μας, που επί οκταετία αναζητούν λύσεις θα φέρει την άμεση πτώχευση των ακτοπλοϊκών συγκοινωνιών, τον διαμελισμό της Ελλάδος σε νησιωτική και ηπειρωτική και την ανάγκη αναζήτησης περίπου ενός (1) δισεκατομμυρίου ευρώ για την συνέχιση λειτουργίας του ακτοπλοϊκού δικτύου της χώρας.

Σύσσωμη η επιβατηγός ναυτιλία μας, σας εισηγείται την παραμονή του ανωτέρω στην θέση του αρμοδίου υπουργού της μεγάλης εμπορικής μας ναυτιλίας.

Μόνο με την εφαρμογή πολιτικής αμέσου επεμβάσεως, όπως αυτή που εφαρμόσθηκε από τον κ. Άδωνι Γεωργιάδη μπορεί να διασωθούν οι ακτοπλοϊκές συγκοινωνίες της χώρας.

Πέραν των θερμών μας συγχαρητηρίων μας προς υμάς για την επάξια επιλογή του κ. Άδωνι Γεωργιάδη στη θέση του Υφυπουργού Ναυτιλίας θα θέλαμε να σας ζητήσουμε να φροντίσετε ώστε να μας εξασφαλιστεί η συνέχιση του έργου, που παρήχθη στο Υπουργείο Ναυτιλίας τους τελευταίους (3) τρείς μήνες με τον αυτό ρυθμό, ζέση και αποτελεσματικότητα.

Με απεριόριστη εκτίμηση

Ο Πρόεδρος

Απόστολος Βεντούρης"

http://news247.gr/el...en.1640842.html

Βρε λες ο Παλαβος να ειναι η Λυση μας ως εθνος????????????

Παντως ο κ.Βεντουρης εχει υποπεσει σε σοβαροτατο σφαλμα το κειμενο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΟ.!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε λες ο Παλαβος να ειναι η Λυση μας ως εθνος????????????

Παντως ο κ.Βεντουρης εχει υποπεσει σε σοβαροτατο σφαλμα το κειμενο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΟ.!!!!!!!!!!!!

τόσα χρόνια το σοβαρότατο σφάλμα το κάναμε εμείς,

όταν ο Άδωνις μας έλεγε για τους αρχαίους Έλληνες και την ελληνική γραφή, το μυαλό μας πήγαινε ότι θαύμαζε στον Σωκράτη και τον Ευριπίδη και τελικά αυτός είναι κρυφόfan του Εφιάλτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πούστε.. πατήστε like γιατί με απειλεί ο Στέφανος.. :D

astegoiforblog.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πούστε.. πατήστε like ......................

Κανονίστε όσοι του κάνετε like να σας βγει το όνομα......................... :D:P:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί με απειλεί ο Στέφανος.. :D

Μην ανησυχείς ρε, άμα σε περάσω, από σεβασμό στην ηλικία σου και στη γενικότερη συνεισφορά σου, θα πάω να σου κάνω εγώ like για να έχεις πάντα το προβάδισμα........... :D:lol::P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονίστε όσοι του κάνετε like να σας βγει το όνομα......................... :D:P:lol:

επειδή εγώ έκανα...και για να μην μου βγάλεις το όνομα...έχω αυτά για σένα.. :P

Αστείες κρητικές μαντινάδες

Όταν γεράσει ο άνθρωπος, μειώνεται το φως του.

Θαρρεί πως κατουρεί μακριά, μα κατουρεί ομπρός του.

Η αρρώστια των πουλερικών, μ’ έχει απασχολήσει.

Μη μου ψοφήσει το πουλί, που μού ‘δωσε η φύση.

Απ’ όλα τα τετράποδα μ’ αρέσει το κρεβάτι.

Δεν είναι πιο καλή δουλειά, απ’ τό καλό ραχάτι.

Στο τέσσερα επί τέσσερα, θα βάλω παραπέτι.

Όντε θα κάνω τσι σπινιές, ο σκύλος να μη πέφτει.

Αγόρασα ένα φορτωτή, με οροφή κομμένη.

Για να μπορεί με άνεση, στσι τράπεζες να μπαίνει.

Πέθανε συ κι ας μη νογάς, αν θα σε συλλογιούνται.

Και τα μωρά πορεύονται κι οι χήρες κυβερνιούνται.

Ετούτηνε την εποχή, μην περιμένεις γάμο.

Γιατί ακρίβηνε η ζωή και μπουνταλιές δεν κάνω.

Το να γενεί κανείς παππούς, αυτό δεν είναι πράμα.

Το να κοιμάσαι με γιαγιά, είναι μεγάλο δράμα.

Άμα τη δεις την κοπελιά και ‘χει πολύ αέρα,

στείλ’ τηνε στο διάολο κι ακόμα παραπέρα.

Το μαύρο το πουκάμισο το πήρα απ’ του Αρμάνι.

Σαρανταδυό χιλιάρικα το γαμημένο κάνει.

Την πεθερά μου μια βραδιά στον ύπνο μου την είδα.

Και νόμιζα πως πάλευα με τη Λερναία Ύδρα.

Σαν τη θωρείς την κοπελιά κι όλο γυρεύει χάδια,

να ξέρεις πως τα κέρατα βγάζουνε παρακλάδια.

Χάλασα τ’ αγροτικό να ‘ρχομαι στο χωριό σου,

γιατί ‘χει χωματόδρομο, γαμώ το δήμαρχό σου.

Τη μαντινάδα δυο φορές, ποτέ σου μην τη λέεις.

Γιατί θαρρούν οι κοπελιές, πως άλλες δεν κατέεις.

Αγάπε με να σ’ αγαπώ, με αγάπη εμείς να ζούμε.

Μα αν μ’ αγαπάς αγάπη μου, σκάσε να κοιμηθούμε!

Κακό είναι συναπάντημα, να δεις παπά μπροστά σου.

Μα πιο κακό είναι το πρωί, να δεις την πεθερά σου.

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου το κινητό στο μνήμα.

Μα μη με θάψετε βαθιά γιατί δεν θα ‘χω σήμα.

Κάτω απ’ το φως του φεγγαριού συχνά για σένα κλαίω.

Μετά το ξανασκέφτομαι και «δεν γαμιέσαι!» λέω.

Άλλος τη θέλει όμορφη… Άλλος τη θέλει να ‘χει…

Κι άλλος κλείνει τα μάτια του και παίρνει όποια λάχει…

Ίντα το θες το κινητό αφού δεν το σηκώνεις;

Μπας και του έχεις δόνηση και πουθενά το χώνεις;

Σα νε γεράσει ο άνθρωπος ο κώλος του φαρδαίνει.

Και να τονε γαμήσουνε δεν το καταλαβαίνει!

Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.

Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.

Μόνο του γέρου η ψωλή κάνει καλό γαμήσι.

Γιατί αργεί να σηκωθεί και ‘γανακτά να χύσει.

Δεν το κατέχω απ΄τα ζά πράμα να ΄χω κερδίσει.

Γι΄αυτό και ΄γω το χειμαδιό το φύτεψα χασίσι.

Ανάθεμά τη τη ρακή ίντα ‘ναι αυτό που κάνει,

κι όταν την πίνω γίνεται το πάτωμα ταβάνι.

Καλιά ‘ναι να σου παίξουνε με το πιστόλι δέκα.

Παρά να πας να παντρευτείς μία γλωσσού γυναίκα.

Ω κακομοίρη γέροντα, ίντα σε περιμένει.

Οξεία παίρνει το μουνί κι όχι περισπωμένη!

εξήντα μήνες σ’ αγαπώ, σύνολο πέντε χρόνια.

Και λεμονιές να φύτευα θα έκοβα λεμόνια.

Τέτοια ντροπή δεν την μπορώ και την καρδιά μου καίει.

Με τι ψυχή με άφησες, για έναν Εγγλέζο γκέι;

Ήθελα να ‘σουνα κεφτές και να ‘μουν το τηγάνι.

Να δεις η φλόγα του σεβντά, κάψιμο που το κάνει.

Εγώ παρέα με γιατρό και με παπά δεν κάνω.

Ο ένας θέλει να πονώ κι ο άλλος ν’ αποθάνω.

Ποιος κερατάς σου έκανε, στενό το φόρεμα σου;

Να μην χωρεί η χέρα μου, να πιάσει τα βυζιά σου;

Εσύ που ξέρεις τα πολλά κι ο νους σου κατεβάζει…

Ένα βαρέλι ζάχαρη, πόσους φραπέδες βγάζει;

Άννα μου εσυγχώρεσε, αυτή μου τη βλακεία.

Μου ‘χει σαλέψει πια ο νους, από τη μαλακία.

Εσύ είσαι μικρή μου όμορφη, μα εν πάση περιπτώσει.

Να δούμε κι ο πατέρας σου, ίντα λεφτά θα δώσει.

Πως μ’ αγαπάς το διάβασα σ’ ενός αρνιού τη σπάλα.

Μα εγώ για να βεβαιωθώ, θα πάω να σφάξω κι άλλα.

Aν μάθω ότι παντρεύτηκες και άλλον ότι πήρες,

θα σκοτωθώ Kατερινιώ, με δυο καφάσια μπίρες!

Όταν στο σπίτι μου κοντά, η πεθερά ζυγώνει,

με πιάνει σοκ αλλεργικό και παίρνω κορτιζόνη.

Φεγγάρι γιατί κρύβεσαι στα σύννεφα από πίσω;

Φέξε γαμώ την τύχη μου, δε βλέπω να γαμήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή εγώ έκανα...και για να μην μου βγάλεις το όνομα...έχω αυτά για σένα.. :P

Αστείες κρητικές μαντινάδες

Καλά το πας.....

Άμα δε σου βάλει χέρι κανένας mod για τα καθαρογλωσίδια........ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...