Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ανώτερες ημέρες ασφάλισης σε εργάτη πενθήμερης εργασίας


nektaria

Ερώτηση

Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να ασφαλίσω εργάτη με περισσότερα από 26 ημερομίσθια σε έναν μήνα . Υπάρχει όριο στις ασφαλιστικές ημέρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Από Νιάρχο, "Πρακτικός οδηγός ασφαλιστικών - εργατικών θεμάτων" (Ε117-Ε126)

Μισθωτοί αμοιβόμενοι με μισθό........

...Οι μισθωτοί που παρέχουν τις υπηρεσίες τους κατά Κυριακές και λαμβάνουν για αυτές πρόσθετη αμοιβή προσαυξημένη ή μη κατά 75% χωρίς να πραγματοποιούν ΡΕΠΟ σε άλλη εργάσιμη ημέρα, αναγνωρίζουν πέραν των 25 ημερών εργασίας και τις πρόσθετες ημέρες εργασίας που πραγματοποιήθηκαν κατά τις Κυριακές, οπότε ο ημερήσιος μισθός θα ισούται με το 1/26 ή 1/27 κτλ του μηνιαίου μισθού, ανάλογα με τις ημέρες που αναγνωρίζονται στην ασφάλιση του ΙΚΑ (Εγκ. 44/75 κεφ 1 παρ 3 σελ 7)

Μισθωτοί αμοιβόμενοι με ημερομίσθιο.......

.....1. Οι μισθωτοί που παρέχουν τις υπηρεσίες τους όλες τις εργάσιμες ημέρες του μήνα κατά πλήρες συμβατικό ημερήσιο ωράριο και αμείβονται με ημερομίσθιο, αανγνωρίζουν στην ασφάλιση του ιΚΑ κατά μήνα τόσες ημέρες εργασίας όσες ακριβώς είναι οι εργάσιμες ημέρες του μήνα 24 ή 25 ή 26 ή 27.

2. Οι μισθωτοί που παρέχουν τις υπηρεσίες τους κατά Κυριακές και λαμβάνουν για αυτές πρόσθετη αμοιβή, προσαυξημένη ή μη κατά 75%, χωρίς να τύχουν ΡΕΠΟ σε άλλη εργάσιμη ημέρα, αναγνωρίζουν, πέρα των 24-27 ημερών εργασίας και τις πρόσθετες ημέρες εργασίας που πραγματοποιήθηκαν κατά Κυριακές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη μάτριχ2010

καλημέρα σας και καλό μήνα !

θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου διευκρινήσει κάτι σχετικά με τα ένσημα :

είμαι εποχικός υπάλληλος υποδοχής σε ξενοδοχείο , 5νθήμερο 8ωρο Αλλά , μπορεί για ένα - δύο μήνες να δουλέψω χωρίς κανένα ρεπό , όλες τις κυριακές και τα σάββατα ....

ο εργοδότης έχει πει πως μπορεί να μου κολλήσει τα ένσημα που μου χρωστάει προς το τέλος της σεζόν ,

εγώ όμως πως μπορώ να υπολογίσω πόσα ένσημα είναι αυτά πέραν των 25 που μου κολλάει μηνιαίως ?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...