Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ - ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΦΟΡΟΛ.ΔΗΛΩΣΕΩΝ 2008


επισκέπτη arxontas

Ερώτηση

Αγαπητά μέλη είναι Δευτέρα 17 Μαρτίου 2008 και ακόμη δεν ανακοίνωσαν μια παράταση για τις Φορολογικές Δηλώσεις.

Δεν γνωρίζω για εσάς αλλά μέσα απο αυτή την κοινότητα θέλω να εκφράσω την αγανακτησή μου. Εχω χάσει πολλές ημέρες λόγω διακοπών ρεύματος που δεν μπόρεσα να δουλέψω. Δεν θα έπρεπε ήδη απο την Παρασκευή να υπάρχει ανακοίνωση?

Ρωτάω εγώ.

Και ας μου απαντήσει κάποιος αν έχω άδικο.

Όλοι απεργούν, όλοι έχουν αιτήματα, Δικηγόροι, γιατροί, πολιτικοί μηχανικοί μηχανολόγοι, γενικότερα Δημόσιο και ιδιωτικός φορέας, εμείς οι λογιστές ? ΤΙΠΟΤΑ τα έχουν όλο λυμένα .....

Ο Λογιστής κάνει λειτούργημα σαν τους παπάδες στην εκκλησία γι' αυτό για τον λογιστή δεν υπάρχουν τέτοια προβήματα.

Λοιπόν αυτό που αποκομοίζω εγώ μετά απο αυτά όλα που προανέφερα και μέσα απο την καθημερινότητα είναι ότι έχουμε δημιουργήσει λάθος προφίλ στο κοινό μας ( πελάτες ) και στην κοινωνία.

Δεν μπορεί να αμοίβεται ένας Λογιστής με τιμές λές και ανάβεις κεράκι στην Εκκλησία, ούτε να σε θεωρεί ο καθένας με την έκφραση ( Ελα μωρέ Λογιστης είναι = Μ...... ).

Όσο λιγότερα ζητάτε απο τον πελάτη για τις υπηρεσίες που του προσφέρεται τόσο λιγότερη αξία θα έχετε....

Τέλος τι νόημα έχει να δώσει παράταση αφού όλοι οι λογιστές θα κάνουν της Δηλώσεις των πελατών τους ακόμη και απο Internet Cafe που δεν θα έχει διακοπή ρεύματος ή και το πρωί ξημερώματα όταν θα έχει ρεύμα για να ευχαριστήσει τον πελάτη του.

( Ετσι ήταν και έτσι θα παραμείνουν τα πράγματα .... για το χάλι μας και το προφίλ μας δεν φταίνε οι άλλοι αλλά εμείς ... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εγώ πιστεύω ότι θα δώσουν παράταση αλλά πρώτα θα μας φτάσουν στα όριά μας. Εγώ παραλίγο να χάσω εκκαθαριστικές με χρεωστικές εκπρόθεσμες περιοδικές μέ όλες αυτές τις απεργίες και τις διακοπές ρεύματος. Δεν το συζητώ για δηλώσεις ότι έχω κάνει ελάχιστες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εγώ πιστεύω ότι θα δώσουν παράταση αλλά πρώτα θα μας φτάσουν στα όριά μας. Εγώ παραλίγο να χάσω εκκαθαριστικές με χρεωστικές εκπρόθεσμες περιοδικές μέ όλες αυτές τις απεργίες και τις διακοπές ρεύματος. Δεν το συζητώ για δηλώσεις ότι έχω κάνει ελάχιστες .

Ετσι ειναι το κολπο.

αν μας ειχαν χαλαρα μπορει και να προλαβαιναμε να σκεφτουμε οτι και μεις πρεπει καποτε να αντιδρασουμε γιατι πραγματικα τιποτα απο αυτα που διεκδικουν οι υπολοιποι κλαδοι δεν εχουμε εμεις λυμενο.

Ετσι τελευταια ωρα η μονη αντιδραση μας ειναι μια ανακουφιση και ενα ευχαριστω.

σιγα μην μας αφησουν να σκεφτουμε τι δυναμη εχουμε και τι μπαχαλο θα γινει αν εμεις ξεσηκωθουμε για

Α Π Ο Χ Η

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση που κατεβάσουμε ρολά και δεν δεχόμαστε να κάνουμε εργασίες , να υποβάλλουμε δηλώσεις κλπ οι επιπτώσεις είναι γνωστές , πρόστιμα , προασαυξήσεις και άσχημη φήμη (αφήνεις τους πελάτες να πληρώνουν κλπ) , ερωτώ λοιπόν τις οργανώσεις , το επιμελητήριο και τους συλλόγους έχουμε ή δεν έχουμε το συνταγματικό δικαίωμα της απεργίας σαν κλάδος και αν ναι τι γίνεται με τις προσαυξήσεις ?

Έχουν βγεί οι οργανώσεις , το επιμελητήριο , οι σύλλογοι να ανακοινώσουν ότι την τάδε ημέρα ΟΛΑ τα Λογιστικά γραφεία θα παραμείνουν κλείστα , σαν προειδοποίηση για καλύτερη αντιμετώπιση από το Υποργείο ?

ΥΓ Βέβαια το να απεργήσεις θα θεωρήθεις στη καλύτερη γραφικός :lol: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε περίπτωση που κατεβάσουμε ρολά και δεν δεχόμαστε να κάνουμε εργασίες , να υποβάλλουμε δηλώσεις κλπ οι επιπτώσεις είναι γνωστές , πρόστιμα , προασαυξήσεις και άσχημη φήμη (αφήνεις τους πελάτες να πληρώνουν κλπ) , ερωτώ λοιπόν τις οργανώσεις , το επιμελητήριο και τους συλλόγους έχουμε ή δεν έχουμε το συνταγματικό δικαίωμα της απεργίας σαν κλάδος και αν ναι τι γίνεται με τις προσαυξήσεις ?

Έχουν βγεί οι οργανώσεις , το επιμελητήριο , οι σύλλογοι να ανακοινώσουν ότι την τάδε ημέρα ΟΛΑ τα Λογιστικά γραφεία θα παραμείνουν κλείστα , σαν προειδοποίηση για καλύτερη αντιμετώπιση από το Υποργείο ?

ΥΓ Βέβαια το να απεργήσεις θα θεωρήθεις στη καλύτερη γραφικός :lol: .

Αποχη και βεβαια σημαινει οτι θα μεινουν πισω ολα αυτα, Αποστολε.

Γιατι μονο στον δικο μας κλαδο τιθεται τετοιο θεμα?

Οι υπολοιποι ποτε απεργουν οταν τακτοποιησουν τις υποθεσεις τους?

Εμενα προσωπικα το οτι ποτε δεν τεθηκε θεμα αποχης με κανει καχυποπτη. Εκτος κι αν εγινε και δεν το πηρα χαμπαρι.

Οι μισθωτοι λογιστες γιατι απεργουν? Και με μεγαλη επιτυχια μαλιστα? Μονος του ο καθενας το αποφασιζει ?

Οχι γραφικος Αποστολε, με τις λεμονοκουπες θα μας παρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Δεν ειναι μονο οι δηλωσεις, γιατι το κλεισιμο των ισολογισμων περπαταει κανονικα;

2. Οταν κανουν οι δικηγοροι απεργια τα δικαστηρια δεν δουλευουν. Αυτοι ομως εχουν δικηγορικο συλλογο που κυβερνα και οχι οικονομικο επιμελητηριο γλαστρα και τσιφλικι μερικων και συγκεκριμενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι διαμαρτηρεστε

Πραγματικα μενω εκπληκτος (ξερω και σεις κατω πετρλωνα)

Οι ΠΟΛ βγηκαν στην ωρα τους

Τα εντυπα κυκλοφορησαν κανονικα

Οι εφοριες δουλευουν και αυτες κανονικα

Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΡΟΛΟΙ

και σεις

αντι να ευχαριστείτε το θεο που ζουμε σε μια τετοια χωρα

κανετε και παραπονα

Υ.Γ.

Πρωι πρωι μολις ειχα κατεβει απο το αεροπλανο χτυπαει το τηλεφωνο

-Εχει βγει ΠΟΛ που να απαιτει μαζι με την φορολογικη δηλωση και αντιγραφο της Εκκαθαριστικης?

-Καλημερα όχι

- Συγνωμη ρε συναδελφε καλημερα εισαι σιγουρος?

- Απολυτα

- Γιατι στην ΔΟΥ τάδε δεν μου παιρνουν την δηλωση χωρις να καταθεσω αντιγραφο εκκαθαριστικης, εγω είμαι 9 εστειλα την δήλωση μου αλλα δεν προλαβα να γραψω και την εκκαθαριστικη και θα την παω μεσα στην βδομαδα και δεν την παιρνουν. καλα θα τους παρω τηλεφωνο

Ενδιαμεσα

- Καλημερα Απόστολε, την δηλωση της μη κερδοσκοπικης ταδε δεν την παιρνουν

-Γιατι?

-Γιατι το taxis δεν την δειχνει σαν μη κερδοσκοπικη και εσυ εχεις κανει δηλωση σε τετοιο εντυπο.

- Πες στον κυριο ή την κυρια να μιλησω

- Καλημερα δεν μπορω να παραλαβω την γιατι δεν φαινεται στο taxis σαν μη κερδοσκοπικη

- Η εταιρια ειναι απο το 1992 και καθε χρόνο καταθετη την δηλωση ετσι φέτος εγινε προβλημα??

Στο κατω κατω αρχιζει απο 090 το ΑΦΜ, και δεν ειναι ροζ τηλεφωνο, ρωτηστε καποιον παλιοτερο γιατι απο την φωνη σας καταλαβαινω οτι εισται νεα.

- ΑΦΜ απο 090 τι εταιρία είναι

ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ (απο το βαθος της αιθουσας)

- Καλα θα την παραλαβουμε, αλλα να ελθετε να κανεται τροποποιηση

- Τροποποιηση που??

το λαθος ειναι δικο σας εσεις να το διορθωσεται ευχαριστω καλημερα σας

.........................

Το τηλεφωνο ξαναχτυπα (το ακουγα και απο μεσα την ωρα της αλλης συνομιλιας)

- Ελα καλημέρα, πηρα στην ΔΟΥ και μου ειπαν οτι δεν εχει βγει διαταγη, αλλα οποιοι δωσουν και αντιγραφω της εκκαθαριστικης θα προχωρησουν αμεσως την εκκαθαριση. Οι αλλοι τον Οκτωβρίο.

- Και που ειναι ρε συνάδελφε ο ΦΠΑ?? σε αλλο κτήριο??

- Οχι δίπλα το διπλανο τμήμα

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕ ΑΚΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΑΡΑ ΛΟΓΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΕΝ ΣΥΚΩΝΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ

(ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΧΤΕΣ ΗΤΑΝ ΜΕ ΑΛΛΟΝΕ ΠΑΡΕΑ)

φιλικως εκνευρισμένος

Αποστολος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φυσικά και ζούμε σε μία χώρα που δουλεύουν όλα ρολόι γι' αυτό και είναι έτοιμα να τιναχτούν τα νεύρα μας στον αέρα. Σήμερα δεν μου έπαιρναν εκκαθαριστική σε μία ΔΟΥ επειδή η υπάλληλος δεν μπορούσε να καταλάβει ότι το ποσό που έβλεπε καταχωρημένο στον κωδικό 708 ήταν η διαφορά της περαίωσης από την περυσινή δήλωση. Δεν ξέρω πόση ώρα χρειάστηκε να της εξηγώ για να προχωρήσουμε στην κατάθεση. Αν της πήγαινα και τα αντίγραφα του ΦΠα ίσως να τελείωνα πιο γρήγορα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εννοείτε και όλα πάνε ''ρολόι'', και άμα δεν με πιστεύεται δείτε και το καθρέφτη της οικονομίας (όπως έλεγε και ο Κινέζος ) την Σοφοκλέους, αχ καλά βλέπω η μήπως χρειάζομαι οφθαλμίατρο στο ^_^:lol: -4,10 το Χ.Α.Α. μας, μα πως είναι δυνατόν , αχχ γιατί μας αδικούν πάντα αυτοί οι ξένοι αχ :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΕΡ

Μην πυροβολείτε τον πιανίστα.

Καμμία διακοπή της ΔΕΗ δεν είναι απρογραμμάτιστη.Ο προγραγματισμός των διακοπών ανακοινώνεται καθημερινά από το επίσημο site της ΔΕΗ στο www.dei.gr.Γίνεται μάλλιστα προσπάθεια να συντμηθεί η ώρα διακοπής.Ετσι σήμερα,ενώ ανακοινώθηκε,για την περιοχή μου,διακοπή ρεύματος από 14:30 εως 15:30 το ρεύμα διακόπηκε,πράγματι τις 14:30 αλλά επανήλθε στις 15:00.

Γιατί,λοιπόν να συνδέουμε τις διακοπές της ΔΕΗ με την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων?

Κάποιοι εργαζόμενοι,που εργάζοναται καθημερινά κάτω από την εκθεση τους σε χιλιάδες βολτ,απεργούν για να εξασφαλίσουν ένα απαραβίαστο δικαίωμα τους ,την ασφάλιση.Γιατί ένα δικαίωμα των συνανθρώπων μας να καθίσταται αφορμή για να εξασφαλίσουμε δικά μας δικαίωματα?

Η μία,δύο,εστω και τρείς ώρες διακοπής του ρεύματος,καθιστούν τόσο δύσκολη της εργασία μας,ώστε να απεμπολούμε δικαιώματα συνανθρώπων μας ,στον βωμό της δικής μας εξυπηρέτησης?

Στην πραγματικότητα,οι διακοπές της ΔΕΗ κανέναν μας δεν ενόχλησε.

Στην πραγματικότητα,προσπαθούμε να ωφεληθούμε στηριζόμενοι πάνω σε προβλήματα άλλων.

Δεν συντρέχει λόγος παράτασης υποβολής των φορολογικών δηλώσεων,λόγω των διακοπών του ρεύματος.

Οι λογιστές,μπορούν να κάνουν την δουλειά τους.

Και ας αφήσουμε τους εργαζόμενους να κάνουν την δική τους δουλειά.

Μην ψάχνουμε να βρούμε "προφάσεις εν αμαρτίες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μην πυροβολείτε τον πιανίστα.

Γιατί,λοιπόν να συνδέουμε τις διακοπές της ΔΕΗ με την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων?

Κάποιοι εργαζόμενοι,που εργάζοναται καθημερινά κάτω από την εκθεση τους σε χιλιάδες βολτ,απεργούν για να εξασφαλίσουν ένα απαραβίαστο δικαίωμα τους ,την ασφάλιση.Γιατί ένα δικαίωμα των συνανθρώπων μας να καθίσταται αφορμή για να εξασφαλίσουμε δικά μας δικαίωματα?

Δημητρη, συμφωνω και δεν θελει και πολυ μυαλο να καταλαβουμε ποιος κερδιζει οταν εργαζομενοι τα βαζουν με εργαζομενους.

Εχουμε και μεις πολλους λογους να διαμαρτυρηθουμε.

Ας δουμε τα πραγματικα μας προβληματα και αν εχουμε τα κοτσια να κανουμε και μεις απεργια.

ΟΥτε η ΔΕΗ φταιει, ουτε τα σκουπιδια, ουτε η κακια μας η μοιρα ουτε η κοινωνια που μας αδικησε κ.λ.π.κ.λ.π

Εχουμε καταλαβει τι δυναμη εχουμε? Τι χαος θα επικρατησει αμα κλεισουμε τα γραφεια μας αυτο τον καιρο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Νομίζω ότι μας δουλεύουν με τη παρατάση που μας δόθηκε....!!!!!

ΜΠΑ Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ

ΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ

ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΒΑΘΕΙΑ ΑΝΑΣΑ

ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΙΣΤΑΝΘΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΝΟΡΜΑΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρυσά μου παρόλο την αγάπη που σου έχω δεν είναι έτσι. Αυτή τη στιγμή γίνονται τεράστιες ζημίες στη χώρα μας, και αυτή η νοοτροπία είναι απαράδεκτη, είναι καταστροφική για την οικονομία, και μέσο μακροπρόθεσμα θα έχει ανεπανόρθωτες επιπτώσεις . Δες τώρα για να καταλάβεις ότι μιλάμε για ένα περιφερόμενο τσίρκο κυριολεκτικά, και κάποιοι χωρίς να σκεφτούν κανέναν κάνουν ότι τους κατέβει

17/3/2008

15:34

OME-OTE: Το deal με τη Deutsche Telekom επιπλέον λόγος απεργίας

Τη συμμετοχή της στις απεργιακές κινητοποιήσεις της Τετάρτης ανακοίνωσε σήμερα η ΟΜΕ-ΟΤΕ, ενάντια στην πώληση του 20% του OTE στη Deutsche Telekom.

Δηλαδή έλεος; Που θα πάει αυτό το γαϊτανάκι;Και βεβαίως και επιπτώσεις είχαμε από την απεργία της ΔΕΗ (500,00 στα καλά καθούμενα για UPS), και στο κάτω κάτω γιατί πρέπει να εμπλακούμε όλοι μας σε μια κλαδική διεκδίκηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Χρυσά μου παρόλο την αγάπη που σου έχω δεν είναι έτσι. Αυτή τη στιγμή γίνονται τεράστιες ζημίες στη χώρα μας, και αυτή η νοοτροπία είναι απαράδεκτη, είναι καταστροφική για την οικονομία, και μέσο μακροπρόθεσμα θα έχει ανεπανόρθωτες επιπτώσεις . Δες τώρα για να καταλάβεις ότι μιλάμε για ένα περιφερόμενο τσίρκο κυριολεκτικά, και κάποιοι χωρίς να σκεφτούν κανέναν κάνουν ότι τους κατέβει

Δηλαδή έλεος; Που θα πάει αυτό το γαϊτανάκι;Και βεβαίως και επιπτώσεις είχαμε από την απεργία της ΔΕΗ (500,00 στα καλά καθούμενα για UPS), και στο κάτω κάτω γιατί πρέπει να εμπλακούμε όλοι μας σε μια κλαδική διεκδίκηση;

Κωστα, η αγαπη δεν προυποθετει οτι πρεπει να συμφωνεις σε ολα. :lol: (ο τονος παραπλανει αλλα ειμαι σιγουρη οτι σε μενα αναφερεσαι)

Δεν εχεις αδικο αλλα αυτο πρεπει αλλοι να το δουν.

εμεις εχουμε ηδη πολλα προβληματα, θα μου πεις και αυτα σε μας θα γυρισουν ...

Ομως η ξεφτιλα του δικου μας επαγγελματος καθε χρονο και μεγαλωνει.

Θα αντεξουμε λεει η Νεκταρια.

Εσυ ξερεις καλα πως εγω δεν αντεξα αλλο. Πολυ φοβαμαι και για σας τους νεοτερους δεν θα αντεξετε και πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ίσως να μην έχεις και άδικο και να μην αντέξουμε για πολύ ακόμα.... Ο χρόνος θα δείξει απλά με ΄πιάνει ο εγωισμός μου χτυπάω το χέρι στο γραφείο και λέω όχι ρε γαμώτο το δικό μου θα περάσει. Καλή συνέχεια και υπομονή ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις τελείωσα την αποστολή μίας δήλωσης Ε1 με Ε3.

Χρόνος που μου πήρε... περίπου 1 ώρα.

Στη μέση της καταχώρησης του Ε3, "Δεν είναι δυνατή η εμφάνιση της σελίδας"... άιντε πάλι από την αρχή.

Μέχρι να φορτώσει τα προσωπικά στοιχεία του φορογούμενου (εκεί που έχει βγει το χρώμα στο Ε1 και επάνω γράφει "Παρακαλώ περιμένετε. Φόρτωση προσωπικών στοιχείων...") κανά 5λεπτο.

Τελικά μετά κόπων και βασάνων, τη στέλνω. Εκτυπώνω το Ε1, το Ε3 και πάω για το εκκαθαριστικό... ΑΜ ΔΕ !!!!

Τίποτα... κενή σελίδα.

Ξανά... τίποτα...

Ξανά... τίποτα.

Ξανά εισαγωγή... "fatal SQL error at...... forbited entry...."

Ώπα λέω... έχει πλάκα να έγινε τίποτα και να καταγραφεί στο server ως απόπειρα παράνομης εισαγωγής στο σύστημα.

Ξανά εισαγωγή... "fatal SQL error at...... forbited entry...."

Πάω τουαλέτα...

Ξανά εισαγωγή... ΟΟΟΟΛΛΛΕΕΕΕΕ... μπήκαμε... εκτύπωση... τίποτα...

Ξανά εκτύπωση... ΟΟΟΟΛΛΛΕΕΕΕΕ βγήκε !!!

Αν αυτά δεν οφείλονται στις διακοπές της ΔΕΗ (είτε από πλευράς υπουργείου, είτε από πλευράς κόμβων, είτε από πλευράς ISP), μαύρα τα γραμμένα μας φέτος !!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστούμε Κράτος !!!

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/6851

Καλά πολύ ωραίο !!!! Σας είπα ότι εδώ .......... ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΑΚΟΜΗ ΤΑ ΤΕΒΕ !!!!!!!

Το θέμα δεν είναι μόνο το ρεύμα , που όταν κόβεται καλώς ή κακώς δεν κάνεις καθόλου δουλειά , είναι ότι έχουμε φορτωθεί και με τα Ε9 τα οποία πολύς κόσμος ΔΕΝ γνωρίζει ακόμη , άλλωστε επικρατεί και το κλασσικό μπάχαλο , μη ξεχνάμε την εγκύκλιο που βγήκε πρόσφατα σχετικά με τα πρόστιμα !!!

Μη πω για τηλεκάρτες κλπ ......

Στο ερώτημα μου , μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου απαντήσει ?

Σε περίπτωση που κατεβάσουμε ρολά και δεν δεχόμαστε να κάνουμε εργασίες , να υποβάλλουμε δηλώσεις κλπ οι επιπτώσεις είναι γνωστές , πρόστιμα , προασαυξήσεις και άσχημη φήμη (αφήνεις τους πελάτες να πληρώνουν κλπ) , ερωτώ λοιπόν τις οργανώσεις , το επιμελητήριο και τους συλλόγους έχουμε ή δεν έχουμε το συνταγματικό δικαίωμα της απεργίας σαν κλάδος και αν ναι τι γίνεται με τις προσαυξήσεις ?

Έχουν βγεί οι οργανώσεις , το επιμελητήριο , οι σύλλογοι να ανακοινώσουν ότι την τάδε ημέρα ΟΛΑ τα Λογιστικά γραφεία θα παραμείνουν κλείστα , σαν προειδοποίηση για καλύτερη αντιμετώπιση από το Υπουργείο ?

ΥΓ Βέβαια το να απεργήσεις θα θεωρήθεις στη καλύτερη γραφικός :lol: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ευχαριστούμε Κράτος !!!

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/6851

Καλά πολύ ωραίο !!!! Σας είπα ότι εδώ .......... ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΑΚΟΜΗ ΤΑ ΤΕΒΕ !!!!!!!

Το θέμα δεν είναι μόνο το ρεύμα , που όταν κόβεται καλώς ή κακώς δεν κάνεις καθόλου δουλειά , είναι ότι έχουμε φορτωθεί και με τα Ε9 τα οποία πολύς κόσμος ΔΕΝ γνωρίζει ακόμη , άλλωστε επικρατεί και το κλασσικό μπάχαλο , μη ξεχνάμε την εγκύκλιο που βγήκε πρόσφατα σχετικά με τα πρόστιμα !!!

Μη πω για τηλεκάρτες κλπ ......

Στο ερώτημα μου , μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου απαντήσει ?

Η απάντηση είναι γνωστή Απόστολε.

Κάθε φορά που έχει εξαγγελθεί απεργία-αποχή (πες το όπως θέλεις), είμασταν εμείς και ο κούκος!!!

Η συμμετοχή όλων στα συνδικαλιστικά όργανα του κλάδου μας, είναι επιεικώς απαράδεκτη.

Οι μισθωτοί έχουν από πίσω το ΚΚΕ (και καλά κάνουν εδώ που τα λέμε),για αυτό και απεργούν μήπως το ξεχνάτε όλοι αυτό;

Εμείς οι ελέυθεροι (τρομάρα μας :lol: ), μόνο αμπελοφιλοσοφίες και μπλα,μπλά είμαστε.

Για όλα τα πρακτικά περιμένουμε τους άλλους να τρέξουνε. Και μετά διαμαρτυρόμαστε για τον κάθε Ντουκάκη που περιφέρεται στα κανάλια σαν εκπρόσωπος των λογιστών :wub:

Όσο αρνούμαστε να συμμετέχουμε ενεργά στα κοινά του επαγγέλματος μας πρώτα από όλα, όσο παρατηρούμε απαθείς τα δρώμενα, δεν πρόκειται να αλλάξει ΤΙΠΟΤΑ!!!

Υστ. Το να διαμαρτυρόμαστε για τις διακοπές της ΔΕΗ, δεν σημαίνει ότι αντιμαχώμαστε τους απεργούς. Αλλά δεν είναι δυνατόν να λέμε ότι δεν έχει επιπτώσεις στη δουλειά μας. Δεν κάνουμε και παραγωγή χαλβά για να προγραμματίσουμε ανάλογα με τις διαθέσεις της κάθε διοίκησης πότε θα ζυμώσουμε ... ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη MNK OFFICE

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΤΑ ΛΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ........ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΕΙΠΕΣ! ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΜΑΚΑΚΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ.ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ,ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΖΗΤΑΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΨΙΧΟΥΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ.ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΩΧΗΡΩΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-GIORGOS-

ΛΥΠΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΤΩΝ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΩΝ ΤΟΥ ΥΠ.ΟΙΚ.

ΟΤΑΝ ΔΙΝΕΙΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΟΥΤΣΗ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΠΡΟΣ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ .....

ΟΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΥΘΕΙ ... ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΛΛΑ ΖΗΤΑΩ .... ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ .. ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ... ΝΤΡΟΠΗ

ΕΛΠΙΖΩ ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ & ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ ΤΟ ΠΟΣΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-GIORGOS-
Μην πυροβολείτε τον πιανίστα.

Καμμία διακοπή της ΔΕΗ δεν είναι απρογραμμάτιστη.Ο προγραγματισμός των διακοπών ανακοινώνεται καθημερινά από το επίσημο site της ΔΕΗ στο www.dei.gr.Γίνεται μάλλιστα προσπάθεια να συντμηθεί η ώρα διακοπής.Ετσι σήμερα,ενώ ανακοινώθηκε,για την περιοχή μου,διακοπή ρεύματος από 14:30 εως 15:30 το ρεύμα διακόπηκε,πράγματι τις 14:30 αλλά επανήλθε στις 15:00.

Γιατί,λοιπόν να συνδέουμε τις διακοπές της ΔΕΗ με την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων?

Κάποιοι εργαζόμενοι,που εργάζοναται καθημερινά κάτω από την εκθεση τους σε χιλιάδες βολτ,απεργούν για να εξασφαλίσουν ένα απαραβίαστο δικαίωμα τους ,την ασφάλιση.Γιατί ένα δικαίωμα των συνανθρώπων μας να καθίσταται αφορμή για να εξασφαλίσουμε δικά μας δικαίωματα?

Η μία,δύο,εστω και τρείς ώρες διακοπής του ρεύματος,καθιστούν τόσο δύσκολη της εργασία μας,ώστε να απεμπολούμε δικαιώματα συνανθρώπων μας ,στον βωμό της δικής μας εξυπηρέτησης?

Στην πραγματικότητα,οι διακοπές της ΔΕΗ κανέναν μας δεν ενόχλησε.

Στην πραγματικότητα,προσπαθούμε να ωφεληθούμε στηριζόμενοι πάνω σε προβλήματα άλλων.

Δεν συντρέχει λόγος παράτασης υποβολής των φορολογικών δηλώσεων,λόγω των διακοπών του ρεύματος.

Οι λογιστές,μπορούν να κάνουν την δουλειά τους.

Και ας αφήσουμε τους εργαζόμενους να κάνουν την δική τους δουλειά.

Μην ψάχνουμε να βρούμε "προφάσεις εν αμαρτίες".

ΜΑΛΛΟΝ ΖΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ Ή ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ....... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...