Προς το περιεχόμενο

ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΠΑΘΗΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΔΕΗ ΕΚΔΟΣΗΣ 13/01/2008 ΜΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΕΞΟΔΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2007


nay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

TI ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΛΑΜΒΑΝΩ ΔΕΗ ΜΕ ΕΚΔΟΣΗ 13/01/2008 ΑΛΛΑ ΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΧ 10/11/2007-15/01/2008 ?

ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΡΗΣΗ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΕΙ ? ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy
TI ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΛΑΜΒΑΝΩ ΔΕΗ ΜΕ ΕΚΔΟΣΗ 13/01/2008 ΑΛΛΑ ΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΧ 10/11/2007-15/01/2008 ?

ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΡΗΣΗ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΕΙ ? ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ ???

καταχώρησε τα με ημερομηνία πληρωμής σε παρακαλώ ..δηλαδή μεσα στο 2008 ,στον ιανουαριο, και μην μπλέκεσαι με μεταβατικούς εφόσον δεν τα γνωρίζεις καλά ακόμα, δεν θα σου πεί κανεις τίποτα ...

οσο για την επιλογή σου είναι λάθος είναι ο 3600620009

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TI ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΛΑΜΒΑΝΩ ΔΕΗ ΜΕ ΕΚΔΟΣΗ 13/01/2008 ΑΛΛΑ ΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΧ 10/11/2007-15/01/2008 ?

ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΡΗΣΗ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΕΙ ? ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ ???

Aν πάμε όπως ορίζουν οι διατάξεις τότε:

Εγγραφή πρόβλεψης την 31/12/07 το ποσό που αναλογεί στην περίοδο του 2007

χρεώνοντας τον λογαρ εξόδου 62 και πιστώνοντας τον λογαρ 56

Στην επόμενη χρήση θα γίνει κανονικά η εγγραφή για το έξοδο που αντιστοιχεί στο 2008 (Χρ 62 και Πιστ 38.00)

και κλείσιμο του 56 ως εξής (Χρ. 56 και πίστωση 38,00)

Υ.Γ. Ο Αρης (iek for) είναι και πρακτικός και βιαστικός :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy
Aν πάμε όπως ορίζουν οι διατάξεις τότε:

Εγγραφή πρόβλεψης την 31/12/07 το ποσό που αναλογεί στην περίοδο του 2007

χρεώνοντας τον λογαρ εξόδου 62 και πιστώνοντας τον λογαρ 56

Στην επόμενη χρήση θα γίνει κανονικά η εγγραφή για το έξοδο που αντιστοιχεί στο 2008 (Χρ 62 και Πιστ 38.00)

και κλείσιμο του 56 ως εξής (Χρ. 56 και πίστωση 38,00)

Υ.Γ. Ο Αρης (iek for) είναι και πρακτικός και βιαστικός :lol:

εχεισ απολυτο δίκιο στο δευτερο , τον πήγα εξοδα επομενων χρήσεων, απαράδεκτο πρός εμένα , δεν διάβασα κάν σωστά τι είπε ο φίλος, για να ακριβολογώ θεώρησα εκδοση μέσα στο 07 , δυστηχώς σοβαρό λάθος μου , όσο για το πρώτο δεν νομίζω οτι η δουλεια σε αφήνει για τέτοιες πολυτέλειες φίλε κώστα εκτος αμα μου πείς οτι εσυ δουλευεις με το γράμμα....που στην δουλειά μας δεν αποδίδει.

2. Στο λογαριασμό 56.00 «έσοδα επόμενων χρήσεων», σε περίπτωση που δεν καταχωρούνται απευθείας σ αυτόν, μεταφέρονται από τους οικείους λογαριασμούς εσόδων της ομάδας 7 όσα από αυτά δεν αφορούν την κλειόμενη, αλλά την επόμενη ή τις επόμενες χρήσεις.

Η ανάλυση του λογαριασμού 56.00 σε τριτοβάθμιους υπολογαριασμούς είναι αντίστοιχη των αναλύσεων των λογαριασμών εσόδων, στους οποίους μεταφέρονται τα κονδύλια που αφορούν τη νέα (επόμενη) χρήση, αμέσως μετά την έναρξή της.

3. Στο λογαριασμό 56.01 «έξοδα χρήσεως δουλευμένα (πληρωτέα)» καταχωρούνται, με αντίστοιχη χρέωση των οικείων λογαριασμών εξόδων της ομάδας 6, τα έξοδα που ανήκουν στην κλειόμενη χρήση, αλλά δεν πληρώνονται μέσα σ αυτή, και τα οποία, σύμφωνα π.χ. με τις σχετικές συμβάσεις, δεν είναι στο τέλος της χρήσεως απαιτητά από τους δικαιούχους και για το λόγο αυτό δεν κρίνεται ορθό ή σκόπιμο να φέρονται σε πίστωση των οικείων λογαριασμών υποχρεώσεων

τι έχω καταλάβει εγώ αφιξη παραστατικού 2007 , απαιτητό το 2008 , η πίστωση γίνεται με 56 και οταν πληρωθεί 56 χρεωση πίστωση ταμείο

παντως το παραστατικό είναι με ημερομηνία 2008 άρα μας πάει 82,01,00 αλλα δεν θα το βαλεις εδω εκτος αμα το ειχες ξεχασει .καταχώρηση με 31/12 δεν νομίζω, μπορεί βέβαια κάτι να μου διαφευγει στον συλλογισμό σου....βαστάω μία επιφύλλαξη

ο ερωτών ας το περάσει με 2008 και έχει τελειώσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΕΡ

Συνάδελφοι,

Επειδή αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα και δεν έχω κατανοήσει τίποτε από την παράθεση του θέματος.

Τι πρέπει να κάνω?

Να ακούσω τον συνάδελφο ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗ και να περάσω την ΔΕΗ του 2008 σε λογαριασμό πρόβλεψης η τον συνάδελφο Ιεκ φοροτεχνικού και να το ρίξω όλο μέσα στο 2008,γράφοντας στα παλιά μου τα παπούτσια την αρχή της αυτοτέλειας των χρήσεων?

Τι με συμβουλεύετε?

Επαφίεμαι στην εμπειρία σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι,

Επειδή αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα και δεν έχω κατανοήσει τίποτε από την παράθεση του θέματος.

Τι πρέπει να κάνω?

Να ακούσω τον συνάδελφο ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗ και να περάσω την ΔΕΗ του 2008 σε λογαριασμό πρόβλεψης η τον συνάδελφο Ιεκ φοροτεχνικού και να το ρίξω όλο μέσα στο 2008,γράφοντας στα παλιά μου τα παπούτσια την αρχή της αυτοτέλειας των χρήσεων?

Τι με συμβουλεύετε?

Επαφίεμαι στην εμπειρία σας.

Δημήτρη κανέναν να μην ακούς από εδώ μέσα.

Θα πέρνεις ερεθίσματα. (1)

Θα βλέπεις επιχειρήματα.(2)

Θα τα ελέγχεις με την κείμενη νομοθεσία.

Θα αποφασίζεις. (3)

Η ομορφιά αυτού του forum έιναι το (1) και το (2)

Ποτέ μην ξεχνάμε όμως το (3)

Ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη κανέναν να μην ακούς από εδώ μέσα.

Θα πέρνεις ερεθίσματα. (1)

Θα βλέπεις επιχειρήματα.(2)

Θα τα ελέγχεις με την κείμενη νομοθεσία.

Θα αποφασίζεις. (3)

Η ομορφιά αυτού του forum έιναι το (1) και το (2)

Ποτέ μην ξεχνάμε όμως το (3)

Ποτέ.

Μετά που το έγραψα το σκέφτηκα:

Εχει τη πλάκα να είσαι ο dcorfu και κάθομαι και κανω αναλύσεις. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy
Συνάδελφοι,

Επειδή αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα και δεν έχω κατανοήσει τίποτε από την παράθεση του θέματος.

Τι πρέπει να κάνω?

Να ακούσω τον συνάδελφο ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗ και να περάσω την ΔΕΗ του 2008 σε λογαριασμό πρόβλεψης η τον συνάδελφο Ιεκ φοροτεχνικού και να το ρίξω όλο μέσα στο 2008,γράφοντας στα παλιά μου τα παπούτσια την αρχή της αυτοτέλειας των χρήσεων?

Τι με συμβουλεύετε?

Επαφίεμαι στην εμπειρία σας.

εσυ να αλλάξεις παπούτσια....

όσο για τον κύριο σταυρουλάκη , με το σκεπτικό οτι είναι αρχαιότερος μου στο επάγγελμα, βαστάω κάποια επιφύλαξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΕΡ
εσυ να αλλάξεις παπούτσια....

όσο για τον κύριο σταυρουλάκη , με το σκεπτικό οτι είναι αρχαιότερος μου στο επάγγελμα, βαστάω κάποια επιφύλαξη

Με την ΔΕη θέλω να μάθω τι να κάνω.Να την περάσω με μεταβατικούς λογαριασμούς το 2007 η να την καταχωρήσω ολόκληρη το 2008?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΕΚΔΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 2008 .ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΜΕ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΑΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟ 2007 (ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΛΕΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ) 62 ΣΕ 56 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ 2008 56 ΣΕ 38,00 (ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΞΟΔΟΥ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΧΡΗΣΕΙΣ ΕΠΙΜΕΡΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΟΔΟ ) ΚΑΙ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ .

ΤΙ ΛΕΤΕ?

Κ.ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗ ΟΤΑΝ ΛΕΤΕ ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΡΟΒΛΕΨΗΣ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΣΕ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗΣ?ΓΙΑΤΙ Ο 12/2007 ΕΧΕΙ ΕΚΤΥΠΩΘΕΙ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ΔΕη θέλω να μάθω τι να κάνω.Να την περάσω με μεταβατικούς λογαριασμούς το 2007 η να την καταχωρήσω ολόκληρη το 2008?

μην ακούς κανένα..

άλλαξε της τα ..φώτα της ..bitch. It's make me crazy.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΕΚΔΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 2008 (1).ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΜΕ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΑΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟ 2007 (2)(ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΛΕΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ) 62 ΣΕ 56 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ 2008 56 ΣΕ 38,00 (ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΞΟΔΟΥ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΧΡΗΣΕΙΣ ΕΠΙΜΕΡΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΟΔΟ ) ΚΑΙ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ .(3)

ΤΙ ΛΕΤΕ?

Κ.ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗ ΟΤΑΝ ΛΕΤΕ ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΡΟΒΛΕΨΗΣ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΣΕ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗΣ?ΓΙΑΤΙ Ο 12/2007 ΕΧΕΙ ΕΚΤΥΠΩΘΕΙ .

το πρόβλημα σου ειναι οτι η εκδοση ειναι με 2008 (1)

αλλα έχεις την εντύπωση οτι πρέπει να το περάσεις με 2007(2)

και το κερασάκι(3)η εκτακτη περιοδική δήλωση, ...φωτα έχεις?..σβήστα πάρε σόμπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα σου ειναι οτι η εκδοση ειναι με 2008 (1)

αλλα έχεις την εντύπωση οτι πρέπει να το περάσεις με 2007(2)

και το κερασάκι(3)η εκτακτη περιοδική δήλωση, ...φωτα έχεις?..σβήστα πάρε σόμπα!

TI ENNOEITAI ?ΑΦΟΥ ΕΙΑΝΑΙ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ 2007 ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ? ΣΤΟ 2008 ? ΚΑΙ Η ΑΥΤΟΤΕΛΕΙΑ ΤΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TI ENNOEITAI ?ΑΦΟΥ ΕΙΑΝΑΙ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ 2007 ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ? ΣΤΟ 2008 ? ΚΑΙ Η ΑΥΤΟΤΕΛΕΙΑ ΤΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ?

Γιατι τσιμπας ?

Οι συναδελφοι σου παρεθεσαν καποια επειρηματα....

Διαλεγεις για να αποφασισεις συμφωνα με την νομοθεσια.

Η κειμενη νομοθεσια λεει αυτο που εγραψε ο ΙΕΚ:

3. Στο λογαριασμό 56.01 «έξοδα χρήσεως δουλευμένα (πληρωτέα)» καταχωρούνται, με αντίστοιχη χρέωση των οικείων λογαριασμών εξόδων της ομάδας 6, τα έξοδα που ανήκουν στην κλειόμενη χρήση, αλλά δεν πληρώνονται μέσα σ αυτή, και τα οποία, σύμφωνα π.χ. με τις σχετικές συμβάσεις, δεν είναι στο τέλος της χρήσεως απαιτητά από τους δικαιούχους και για το λόγο αυτό δεν κρίνεται ορθό ή σκόπιμο να φέρονται σε πίστωση των οικείων λογαριασμών υποχρεώσεων.

και ισχυει στο forum αυτο που εγραψε ο Σταυρουλακης:

Θα πέρνεις ερεθίσματα. (1)

Θα βλέπεις επιχειρήματα.(2)

Θα τα ελέγχεις με την κείμενη νομοθεσία.

Θα αποφασίζεις. (3)

Η ομορφιά αυτού του forum έιναι το (1) και το (2)

Ποτέ μην ξεχνάμε όμως το (3)

Ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...