Jump to content
  • 0

ΣΥΣΤΑΣΗ ΕΠΕ ΑΠΟ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ - ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ


ANGELG
 Share

Question

Καλησπερα. μηπως γνωριζει καποιος συναδελφος σε ΕΠΕ που πρόκειται να δημιουργηθεί απο τέσσερα μέλη αλλοδαπούς. Πρέπει και οι τέσσερις να έχουν άδεια ανεξάρτητης οικονομικής δραστηριότητας η μόνο ο διαχειριστής

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ΠΟΛ 1041/9.3.06

"Προκειμένου για υπηκόους τρίτων χωρών, που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του Ν.3386/2005 (ΦΕΚ 212/Α) και οι οποίοι ασκούν δραστηριότητα που αποβλέπει στην απόκτηση εισοδήματος από εμπορική, βιομηχανική, βιοτεχνική ή γεωργική επιχείρηση, καθώς και από κάθε άλλη επιχείρηση παροχής υπηρεσιών η οποία είναι εγκατεστημένη σε χώρο εκτός της κατοικίας τους, απαραίτητη προϋπόθεση για την υποβολή δήλωσης έναρξης/μεταβολής εργασιών, όπως ορίζεται από το άρθρο 36 του Ν.2859/2000 και την 1070576/2627/ΔΜ/ΠΟΛ.1102/14.7.2005 ΑΥΟΟ (ΦΕΚ 1062/Β'), καθώς και για κάθε θεώρηση (αρχική και επόμενες) των βιβλίων και στοιχείων που προβλέπονται από το άρθρο 19 του Π.Δ.186/1992 (ΦΕΚ 84/Α), είναι η κατοχή άδειας διαμονής για άσκηση ανεξάρτητης οικονομικής δραστηριότητας ή για ανάπτυξη επενδυτικής δραστηριότητας σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 24, 25 και 26 του Ν.3386/2005.

Οι διατάξεις της παρούσας εφαρμόζονται από 1.1.2006"

Από τα παραπάνω αντιλαμβάνομαι ότι θα πρέπει όλοι να έχουν άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest thouvou
Eυχαριστω

Bασικά και εγώ θέλω να ιδρύσω εταιρεία στην οποία θα είναι συνεταίροι και Έλληνες και αλλοδαποί.

Για τους τελευταίους, χρειάζονται ένα σωρό πράγματα, τα οποία προσπαθώ σιγά σιγά να μαζέψω...

πίκρα

Link to comment
Share on other sites

  • 0
 

ΠΟΛ 1041/9.3.06

"Προκειμένου για υπηκόους τρίτων χωρών, που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του Ν.3386/2005 (ΦΕΚ 212/Α) και οι οποίοι ασκούν δραστηριότητα που αποβλέπει στην απόκτηση εισοδήματος από εμπορική, βιομηχανική, βιοτεχνική ή γεωργική επιχείρηση, καθώς και από κάθε άλλη επιχείρηση παροχής υπηρεσιών η οποία είναι εγκατεστημένη σε χώρο εκτός της κατοικίας τους, απαραίτητη προϋπόθεση για την υποβολή δήλωσης έναρξης/μεταβολής εργασιών, όπως ορίζεται από το άρθρο 36 του Ν.2859/2000 και την 1070576/2627/ΔΜ/ΠΟΛ.1102/14.7.2005 ΑΥΟΟ (ΦΕΚ 1062/Β'), καθώς και για κάθε θεώρηση (αρχική και επόμενες) των βιβλίων και στοιχείων που προβλέπονται από το άρθρο 19 του Π.Δ.186/1992 (ΦΕΚ 84/Α), είναι η κατοχή άδειας διαμονής για άσκηση ανεξάρτητης οικονομικής δραστηριότητας ή για ανάπτυξη επενδυτικής δραστηριότητας σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 24, 25 και 26 του Ν.3386/2005.

Οι διατάξεις της παρούσας εφαρμόζονται από 1.1.2006"

Από τα παραπάνω αντιλαμβάνομαι ότι θα πρέπει όλοι να έχουν άδεια.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...