Jump to content
  • 0

ΕΠΕ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΣΕ ΦΕΚ ΚΑΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ


nay
 Share

Question

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ 3190/1955 Ο ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ , ΤΟΠΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ . ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΟΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΠΕ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ Η ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ 'Η ΜΗ ΤΟΥ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΧΡΗΣΗΣ ΜΙΑΣ ΕΠΕ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ .

ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ???????????????ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ???????????????

Link to comment
Share on other sites

19 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

αναλογα με το τι θελεις να κανεις

και πανω απο ολα αναλογα με το ρισκο που περνει ο ιδιος ο επιχειρηματιας και οχι εσυ ως λογιστης

κανονικα θα πρεπει να ειναι οπως το λες

αλλα πολλοι επιχειρηματιες περνουν το ρισκο να μην δημοσιευσουν αφου πραγματι η "αρχη" που προβλεπεται να κανει τον ελεγχο των δημοσιευσεων δεν εχει ακομη λειτουργησει

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης-FROZEN-

Συμφωνώ, αλλά θα ήθελα να επισημάνω την περίπτωση στην οποία, δυνητικά ή όχι, δεν υπάρχει εμπιστοσύνη μεταξύ των μελών.

Σε αυτήν την περίπτωση καλό είναι να δημοσιεύονται οι ισολογισμοί, μπορεί να απαλλάξει και εμάς τους λογιστές από μελλοντικές "δύσκολες θέσεις" .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Και ας μην ξεχνάμε τις τράπεζες, οι οποίες αρχίζουν (σιγά-σιγά) να ζητάνε δημοσιευμένους ισολογισμούς από τις ΕΠΕ, μιας και έτσι τους έχει συμβουλέψει το νομικό τους τμήμα.

Βέβαια υπάρχουν και ΕΠΕ οι οποίες δεν δημοσιεύουν και συνεργάζονται κανονικά (ακόμα) με τράπεζες, αλλά μετά την ουσιαστική εφαρμογή της Βασιλείας ΙΙ (περί τα τέλη του 2007 με τις κανονιστικές αποφάσεις της τράπεζας της Ελλάδος) θα αρχίσουν όλες.

Οπότε καλό θα ήταν να ενημερωθούν οι πελάτες για να μην βρεθούν κάποια μέρα ξαφνικά με κομμένες τις πιστώσεις και εμείς ουσιαστικά χωρίς πελάτες !

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Άρθρον 8 Ν. 3190/55

2. Με επιμέλεια κάθε εταίρου ή διαχειριστή και με δαπάνες της ενδιαφερόμενης Εταιρίας, δημοσιεύεται, στο Τεύχος Ανωνύμων Εταιριών και Εταιριών Περιορισμένης Ευθύνης της Εφημερίδας της Κυβέρνησης, ανακοίνωση για την καταχώρηση στο οικείο Μητρώο Εταιριών Περιορισμένης Ευθύνης των πράξεων και των στοιχείων που υποβάλλονται σε δημοσιότητα, τροποποιούμενης ανάλογα της παρ. 3 του άρθρου 21 του Ν 1599/1986 "Σχέσεις κράτους - πολίτη, καθιέρωση νέου τύπου ταυτότητας και άλλες διατάξεις" (ΦΕΚΑ’ 75/1986). Κατ’ εξαίρεση οι αρχικές και τροποποιημένες από τη συνέλευση των εταίρων ετήσιες οικονομικές καταστάσεις, εκτός από το προσάρτημα, καθώς και το σχετικό πιστοποιητικό ελέγχου, δημοσιεύονται στο σύνολο τους 20 (είκοσι) ημέρες τουλάχιστον πριν από τη συνεδρίαση της συνέλευσης και, σε περίπτωση τροποποίησης τους, μέσα σε είκοσι (20) ημέρες από αυτήν. (Όπως η, παρ. 2 αντικαταστάθηκε με το N B 419/1986/4/// άρθρο 4 τον ΠΔ 419/1986 B 419/1986/4 . )

Link to comment
Share on other sites

  • 0
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ 3190/1955 Ο ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ , ΤΟΠΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ . ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΟΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΠΕ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ Η ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ 'Η ΜΗ ΤΟΥ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΧΡΗΣΗΣ ΜΙΑΣ ΕΠΕ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ .

ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ???????????????ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ???????????????

η δημοσιεύση σε πολιτική & οικονομική εφημερίδα είναι μια σκέτη μαλακί....

το μόνο που εξυπηρετεί είναι να συντηρεί κάτι λαθρόβια έντυπα τύπου "κουρή"... πρόσφατα με την αλαγή του 2190 είχε προαταθεί να καταργηθεί και να ισχύει η δημοσίυση στο διαδίκτυο... βέβαια εαν πέρναγε θα κλειίνανε ταυτόχρονα και τα λιβανιστηρια που εξυπηρετούν την κατά καιρούς νόμιμη εξουσία..

λεω τώρα.. μήπως βολεύει και τους .."ρουφιάνους δημοσιογράφους" γιατί έτσι εισφέρει μέσω του αγγελιόσημου στο ασφαλιστικό τους ταμείο,

που είναι το μόνο που δεν καταργήθηκε με τον πρόσφατο νόμο...

στο θέμα.. εδικά για τις επε "σας συμβουλεύω να μην..."

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης

Θεωρείτε πιθανό με ενδεχόμενη μελλοντική ενεργοποίηση του φορέα ελέγχου των ΕΠΕ (που προς το παρόν παραμένει ανενεργός) να ανασκουμπωθούν για την επιβολή κυρώσεων (προστίμων αναδρομικά...:D σε όσες ΕΠΕ δεν έχουν δημοσιεύσει ετήσιες οικονομικές καταστάσεις ως τώρα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μόνο για δύο ΕΠΕ μου ζητούν δημοσιεύσεις οι Τράπεζες, (διαφορετικές μεταξύ τους) από την Χρήση 2006 και μετά.

Εγώ πάντως τους συστήνω οι δημοσιεύσεις να γίνονται κανονικά και ας μουρμουρίζουν κάποιοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης

Θα ήθελα να ρωτήσω σας παρακαλώ το εξής: σε περίπτωση που ΕΠΕ δεν τηρεί βιβλίο πρακτικών διαχειρίσεως ως ορίζεται από το άρ. 25 Ν. 3190/55 (δηλαδή τηρεί μόνο βιβλίο εταίρων και βιβλίο πρακτικών ΓΣ) τί συνέπειες υπάρχουν?

Ο νόμος αναφέρει μεν ότι η τηρηση των 3 αυτών βιβλίων είναι υποχρεωτική, δεν αναφέρεται όμως σε συγκεκριμένες κυρώσεις για τη μη τήρησή τους. Αν τυχόν ανακαλυφθεί η έλλειψη (από κάποιον αλλά ποιον?) προβλέπεται η επιβολή φορολογικών ή διοικητικών κυρώσεων? Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης

Σε συνέχεια του ανωτέρω post μου, συμπληρώνω ότι βάσει του άρ. 60 αρ. 8 Ν. 3190/55 "τιμωρείται δια των ποινών του ΠΚ 458 [παραβάσεις διοικητικών διατάξεων-πρόστιμο τουλάχιστον 59 €] όστις παραβαίνει τας διατάξεις του ά. 25 του παρόντος (περί υποχρεωτικής τήρησης βιβλίων)".

Επίσης (σχετικά με τα προηγούμενα posts), ομοίως τιμωρείται "πας διαχειριστής παραβαίνων τας διατάξεις του παρόντος νόμου περί καταχωρίσεων και δημοσιεύσεων".

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης

Καλησπέρα,

σε περίπτωση που δεν δημοσιεύονται οι ετήσιες οικονομικες καταστάσεις της ΕΠΕ κατά παράβαση του άρθρου 8 παρ. 2 ν. 3190/55, υπάρχει ο κίνδυνος να επικαλεστεί κάποιος ακυρότητα της ληφθείσης απόφασης της Συνέλευσης της ΕΠΕ;

Σας παρακαλώ πείτε μου μία γνώμη γιατί δεν μπορώ να βρω κάτι στη θεωρία και επείγομαι...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μαρία

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Καλησπέρα,

σε περίπτωση που δεν δημοσιεύονται οι ετήσιες οικονομικες καταστάσεις της ΕΠΕ κατά παράβαση του άρθρου 8 παρ. 2 ν. 3190/55, υπάρχει ο κίνδυνος να επικαλεστεί κάποιος ακυρότητα της ληφθείσης απόφασης της Συνέλευσης της ΕΠΕ;

Σας παρακαλώ πείτε μου μία γνώμη γιατί δεν μπορώ να βρω κάτι στη θεωρία και επείγομαι...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μαρία

ετσι κι αλλιως ειναι παρανομη η μη δημοριευση

αλλα και παλι οπως αναφερεται και ποιο πανω δεν υπαρχει εποπτευουσα αρχη για να υπαρχει ελεγχος

απο εκει και περα ενομο συμφαιρων εχουν μονο οι εταιροι και αν καποιος εταιρος θελει να δημιουργησει προβλημα μπορει να παει τον διαχειριστη για παρατυπια και παραληψεις

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Καλησπέρα,

σε περίπτωση που δεν δημοσιεύονται οι ετήσιες οικονομικες καταστάσεις της ΕΠΕ κατά παράβαση του άρθρου 8 παρ. 2 ν. 3190/55, υπάρχει ο κίνδυνος να επικαλεστεί κάποιος ακυρότητα της ληφθείσης απόφασης της Συνέλευσης της ΕΠΕ;

Σας παρακαλώ πείτε μου μία γνώμη γιατί δεν μπορώ να βρω κάτι στη θεωρία και επείγομαι...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μαρία

αγαπητή Μαρία,

.μην τραβάς κανένα ζόρι..εαν το πρόβημά σου είναι η δημοσίευση ..τράβα μια δημοσιέυση ετερπχρονισμένη δλδ. σήμερα..

άλλο πράγμα η εγκυρότητα της απόφασης των εταίρων και άλλο η δημοσίευση ..όπως σου προ είπα, κανε το όποτε θέλεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Μόνο για δύο ΕΠΕ μου ζητούν δημοσιεύσεις οι Τράπεζες, (διαφορετικές μεταξύ τους) από την Χρήση 2006 και μετά.

Εγώ πάντως τους συστήνω οι δημοσιεύσεις να γίνονται κανονικά και ας μουρμουρίζουν κάποιοι.

Φίλε Γιώργο αυτή την τακτική ακολουθώ κι εγώ... Αλλωστε συχνά πυκνά τρέχουν στις τράπεζες οι διαχειριστές και εκεί τους ζητούν εκτός των άλλων και το ΦΕΚ με τον ισολογισμό . Το κόστος δεν είναι και τόσο σημαντικό έτσι κι αλλιώς .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΠΕ Η ΟΠΟΙΑ ΕΚΑΝΕ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΟΙ ΜΟΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΙΔΡΥΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΩ ΤΟΝ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟ?

ΘΑ ΟΥΡΛΙΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ 2000ΕΥΡΩ ΕΞΟΔΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest φορολόγος

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ 3190/1955 Ο ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ , ΤΟΠΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ

Σε ποιό άρθρο λέει κάτι τέτοιο ο 3190;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...