Προς το περιεχόμενο

ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ - ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ


επισκέπτη gelok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Οικονομολόγος είναι μισθωτός σε ιδιωτική εταιρία. Παράλληλα διδάσκει κάποιες ώρες την εβδομάδα σε ιδιωτική σχολή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, με την οποία έχει σύμβαση παροχής ανεξάρτητων εκπαιδευτικών υπηρεσιών και δεν κρατά βιβλία.

Η σχολή του εξέδωσε απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης ύψους 6100 ευρώ (η οποία δηλαδή ξεπερνά το όριο των 5000 ευρώ)

α) Υπάρχει περίπτωση να εμπίπτει στη περίπτωση που λέει οτι "εισηγητές επιμορφωτικών σεμιναρίων" δεν θεωρούνται επιτηδευματίες εφόσον είναι δημόσιοι ή ιδιωτικοί υπάλληλοι και δεν έχουν απο άλλη αιτία την ιδιότητα του επιτηδευματία, και σε αυτούς μπορεί να εκδοθεί απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης, στην οποία δεν ασκεί επιρροή το ύψος της αμοιβής που μπορεί να είναι οποιοδήποτε ποσό ;

Αν ναι, πως αποδεικνύεται οτι είναι εισηγητής επιμορφωτικών σεμιναρίων; δηλαδή με άλλα λόγια υπάρχει κάποια δίακριση από την ιδιότητα του καθηγητή;

β) το όριο των 5000 ευρώ μήπως έχει αναπροσαρμοστεί για το 2008 ή εξακολουθεί να ισχύει;

ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΕΡ
Καλησπέρα,

Οικονομολόγος είναι μισθωτός σε ιδιωτική εταιρία. Παράλληλα διδάσκει κάποιες ώρες την εβδομάδα σε ιδιωτική σχολή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, με την οποία έχει σύμβαση παροχής ανεξάρτητων εκπαιδευτικών υπηρεσιών και δεν κρατά βιβλία.

Η σχολή του εξέδωσε απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης ύψους 6100 ευρώ (η οποία δηλαδή ξεπερνά το όριο των 5000 ευρώ)

α) Υπάρχει περίπτωση να εμπίπτει στη περίπτωση που λέει οτι "εισηγητές επιμορφωτικών σεμιναρίων" δεν θεωρούνται επιτηδευματίες εφόσον είναι δημόσιοι ή ιδιωτικοί υπάλληλοι και δεν έχουν απο άλλη αιτία την ιδιότητα του επιτηδευματία, και σε αυτούς μπορεί να εκδοθεί απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης, στην οποία δεν ασκεί επιρροή το ύψος της αμοιβής που μπορεί να είναι οποιοδήποτε ποσό ;

Αν ναι, πως αποδεικνύεται οτι είναι εισηγητής επιμορφωτικών σεμιναρίων; δηλαδή με άλλα λόγια υπάρχει κάποια δίακριση από την ιδιότητα του καθηγητή;

β) το όριο των 5000 ευρώ μήπως έχει αναπροσαρμοστεί για το 2008 ή εξακολουθεί να ισχύει;

ευχαριστώ πολύ.

Δεν έχουν σχεση τα επιμορφωτικά σεμινάρια με την συστηματική διδιασκαλία .

Στην περίπτωση αυτή υπάρχει επιτήδευμα και θα πρέπει να ισχύσουν όσα προβλέπει ο ΚΒΣ για την άσκηση επιτηδέυματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην περιπτωση σας θα πρπει να εξεταστει η σχεση εξαρτησης του φορολογουμενου απο την εταιρια

π.χ. αν εκανε ηλεκτρονικους υπολογιστες ως μαθημα απο την αρχη του χρονου εως το πρωτο εξαμηνο ή το τελος σε συγκεκριμενες ωρες δεν μπορει να θεωρηθει ως εισηγητης σεμιναριν

αν ομως στα πλαισια του μαθηματος Η/Υ για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα πηγε και διδαξε την γλωσσα προγραμματισμου C+, τοτε μπορει να θεωρηθει ως εισηγητης σεμιναριων ακομη και αν αυτη η διδασκαλια εγινε σε πανω απο ενα τμημα

η σχεση εξαρτησης απο τον καθηγητη-εισηγητη, η περιοδικοτητα της διδασκαλιας ειναι αυτα που κοθοριζουν την διαφορα μεταξυ του εισηγητη σεμμιναριων απο τον καθηγητη φροντηστηριου ή ιδιοτικης σχολης

Ας το περουε διαφορετικα

σε ενα μακροπροθεσμο προγραμμα λογιστικων - φροτεχνικων εχουμε εναλλαγη των εισηγητων αναλλογα με το αντικειμενο

ετσι ο οικονομολογος που θα κανει ΚΒΣ για 40 ωρες μεσα σε ενα προγραμμα 280 ωρων ειναι εισηγητης σεμιναριου, έστω και αν αυτο γινει για δυο τμηματα που λειτουργουν στην συγκεκριμενη σχολη που κανει τα προγραμματα αυτα

το ιδιο ισχυει και για ολους τους αλλους.

Παντα με τις προυποθεσεις που θεσατε παραπανω

) Υπάρχει περίπτωση να εμπίπτει στη περίπτωση που λέει οτι "εισηγητές επιμορφωτικών σεμιναρίων" δεν θεωρούνται επιτηδευματίες εφόσον είναι δημόσιοι ή ιδιωτικοί υπάλληλοι και δεν έχουν απο άλλη αιτία την ιδιότητα του επιτηδευματία, και σε αυτούς μπορεί να εκδοθεί απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης, στην οποία δεν ασκεί επιρροή το ύψος της αμοιβής που μπορεί να είναι οποιοδήποτε ποσό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα σας παίδες...έχω ένα δύσκολο ερώτημα που όσο και να έψαξα στο WEB δεν μπόρεσα να βρώ την απάντηση....

Είμαι διπλωματούχος μηχανικός (χωρίς να έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος) και μεταπτυχιακός φοιτητής. Στη σχολή υπέγραψα μια σύμβαση για καθηγητής για 1 μόνο μήνα. Απο ένα άλλο ερευνητικό πρόγραμμα που δουλεύω πληρώνομαι

με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης. Απο μια εταιρία πληροφορικής που συνεργάζομαι πληρώνομαι με αποδειξη επαγγελματικής δαπάνης επίσης...

Συνολικά το 2009 έχω 4800 Ε ΜΙΚΤΑ απο αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης, και περίπου 1000 Ε απο την σύμβαση καθηγητή του ενός μήνα μόνο.... Συνολικά δλδ 5800 Ε...

Το όριο όμως συνολικά διάβασα ότι είναι 5000 Ε... Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ??? Τί με συμφέρει???

Θα πληρώσω πρόστιμο??? Μήπως μου κρατήσουν τα λεφτά δεδομένου ότι θα πρέπει να έχω επιστροφή φόρου κανα 1000 Ε??? Μήπως να δηλώσω μόνο τις ΑΕΔ ???

Έχω τρελαθεί με όλη αυτή τη γραφειοκρατεία και όλα αυτά για να δηλώσει ένας φοιτητής λιγότερα απο 6000 Ε το χρόνο!!!

HELP please...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

καλημερουδια,,,τι γινεται με τους καθηγητες ιδιαιτερων;;;ψαχνω διαταξη φορολογιας τι πηγη ειναι ,,,τι χρειαζεται για ενρξη στην εφορια,,,,θελει αδεια απο υπουργειο για να διδαξει καποιος ιδιαιτερα η οχι;;; ευχαριστω

**μιλαμε για μαθημεατα δευτεροβαθμιας κπαιδευσης κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερουδια,,,τι γινεται με τους καθηγητες ιδιαιτερων;;;ψαχνω διαταξη φορολογιας τι πηγη ειναι ,,,τι χρειαζεται για ενρξη στην εφορια,,,,θελει αδεια απο υπουργειο για να διδαξει καποιος ιδιαιτερα η οχι;;; ευχαριστω

**μιλαμε για μαθημεατα δευτεροβαθμιας κπαιδευσης κλπ

Άδεια από τη δευτεροβάθμια διεύθυνση σίγουρα, είτε για να διδάξουν σε φροντιστήρια (βγαίνει μία μόνο φορά και δεν ανανεώνεται), είτε για να διδάξουν σε δικό τους χώρο ή στο σπίτι των παιδιών (ανανεώνεται κάθε χρόνο)...

Για τα άλλα, ψάξε στο forum, έχει συζητηθεί πολύ το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας παίδες...έχω ένα δύσκολο ερώτημα που όσο και να έψαξα στο WEB δεν μπόρεσα να βρώ την απάντηση....

Είμαι διπλωματούχος μηχανικός (χωρίς να έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος) και μεταπτυχιακός φοιτητής. Στη σχολή υπέγραψα μια σύμβαση για καθηγητής για 1 μόνο μήνα. Απο ένα άλλο ερευνητικό πρόγραμμα που δουλεύω πληρώνομαι

με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης. Απο μια εταιρία πληροφορικής που συνεργάζομαι πληρώνομαι με αποδειξη επαγγελματικής δαπάνης επίσης...

Συνολικά το 2009 έχω 4800 Ε ΜΙΚΤΑ απο αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης, και περίπου 1000 Ε απο την σύμβαση καθηγητή του ενός μήνα μόνο.... Συνολικά δλδ 5800 Ε...

Το όριο όμως συνολικά διάβασα ότι είναι 5000 Ε... Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ??? Τί με συμφέρει???

Θα πληρώσω πρόστιμο??? Μήπως μου κρατήσουν τα λεφτά δεδομένου ότι θα πρέπει να έχω επιστροφή φόρου κανα 1000 Ε??? Μήπως να δηλώσω μόνο τις ΑΕΔ ???

Έχω τρελαθεί με όλη αυτή τη γραφειοκρατεία και όλα αυτά για να δηλώσει ένας φοιτητής λιγότερα απο 6000 Ε το χρόνο!!!

HELP please...!

Αγαπητέ φίλε,

Προσωπικά,εάν ήμουν ελεγκτής,δεν θα σου δημιουργούσα κανένα πρόβλημα.

Ο ΚΒΣ λέει για 5.000,00 ευρώ συνολικά τον χρόνο και σύμφωνα με αυτό,είσαι

εκτός του ορίου και θα έπρεπε να τηρείς Βιβλία ακόμα και αν δεν χαρακτηριστείς

ως ελευθερος επαγγελματίας.(ο οποίος δεν έχει όριο)

Πάντως η πιθανότητα ελέγχου είναι απειροελάχιστη και γιαυτό μην ανησυχείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άδεια από τη δευτεροβάθμια διεύθυνση σίγουρα, είτε για να διδάξουν σε φροντιστήρια (βγαίνει μία μόνο φορά και δεν ανανεώνεται), είτε για να διδάξουν σε δικό τους χώρο ή στο σπίτι των παιδιών (ανανεώνεται κάθε χρόνο)...

Για τα άλλα, ψάξε στο forum, έχει συζητηθεί πολύ το θέμα...

ευχαριστω συναδερφε αλλα επειδη δεν βρηκα τιποτα,...για αυτο ρωταω,,,το εβαλα στην αναζητηση,,ιδιαιτερ*...μαθηματ***,και δε βρηκα,,,εισοδημα απο ελευθερα επαγγελματα ,,κοβουν ΑΠΥ σιγουρα ,,,απο κει και περα,,,ελεγα μηπως εχει καποια βηματα,,θα μπω στο site της δευτεροβαθμιας και θα ρωτησω ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω συναδερφε αλλα επειδη δεν βρηκα τιποτα,...για αυτο ρωταω,,,το εβαλα στην αναζητηση,,ιδιαιτερ*...μαθηματ***,και δε βρηκα,,,εισοδημα απο ελευθερα επαγγελματα ,,κοβουν ΑΠΥ σιγουρα ,,,απο κει και περα,,,ελεγα μηπως εχει καποια βηματα,,θα μπω στο site της δευτεροβαθμιας και θα ρωτησω ,

Καλά ρε Ζήνωνα, πλάκα με κάνεις...??????

Εδώ κοντέψαμε να φάμε τα μουστάκια μας με τον κύριο Γιάννη (που λέει και η Μαρία :) ).... και εσύ δεν βρίσκεις τίποτα....??????

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...c=59631&hl=

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...c=59758&hl=

Δες αυτά, και άμα βγάλεις άκρη, πες μου και μένα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...