Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΗΧ. ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΤΣΜΕΔΕ Ή ΙΚΑ;


netlogist

Ερώτηση

Μηχανικός του Πολυτεχνείου που καλείται να εργαστεί ως καθηγητής σε φροντιστήριο εκδίδοντας ΑΠΥ, θα ασφαλίζεται στο ΤΣΜΕΔΕ ή στο ΙΚΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΚ ΤΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ, ΕΙΔΙΚΑ ΔΕ ΟΤΑΝ ΑΣΚΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΑΠΥ.......

ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ, ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ, ήθελα επίσης να διευκρινιστεί το εξής:

Αν εργάζεται αυτός ο μηχανικός ΜΟΝΟ ως καθηγητής τότε θα έχει πάλι ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ επίσης;

Επίσης, εκτός από την ΠΟΛ 1297/1995 και το αρθρο 39 Ν. 2084/92 έχετε κάποια άλλη νομολογία ή διαταγή υπόψιν σας για το θέμα;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρώτα από όλα για να ασφαλίζεται κάποιος Μηχανικός στο ΤΣΜΕΔΕ, θα πρέπει πρώτα από όλα να είναι μέλος του Τεχνικού επιμελητηρίου, δεν αρκεί μόνο να είναι κάτοχος του πτυχίου της αντίστοιχης πολυτεχνικής σχολής.

Επίσης για να ασφαλιστεί υποχρεωτικά στο ΤΣΜΕΔΕ ως κύριο Ταμείο ασφάλισης και για ασθένεια μόνο στο ΙΚΑ, θα πρέπει να έχει προσληφθεί από την επιχείρηση με την ειδικότητα του Μηχανικού, και πάλι με την προϋπόθεση ότι είναι μέλος του Τεχνικού Επιμελητηρίου και να έχει το δικαίωμα εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ.

Αν όμως τον προσλάβεις με ειδικότητα, άλλη από αυτή του μηχανικού, τότε πρέπει να τον ασφαλίσεις με κύριο ταμείο το ΙΚΑ και επικουρικό το ΕΤΑΜ ή το ΤΕΑΥΕΚ, ανάλογα με το είδος της εταιρείας και το αντικείμενο απασχόλησης του εργαζομένου.

Σε αυτή την περίπτωση το ΤΣΜΕΔΕ το πληρώνει ο ίδιος, Επειδή όμως δικαίωμα συντάξεως έχει από το ΤΣΜΕΔΕ, εάν και εφόσον έχει συμπληρώσει πάνω από 6 έτη ( εδώ δεν είμαι σίγουρος, και καλό είναι να το κοιτάξεις με το αρμόδιο υποκατάστημα του ΙΚΑ) μπορεί να κάνει αίτηση να τα πάρει πίσω ως αχρεωστήτως καταβληθέντα.

Με εκτίμηση,

Στέφανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μηχανικος

Καλησπερα σας,

ηθελα να σας ζητησω την βοηθεια σας.Ειμαι και εγω νεο μελος του ΤΕΕ κ εγγεγραμμενος στο ΤΣΜΕΔΕ.Προτου ασφαλιστω στο ΤΣΜΕΔΕ δουλευα σε ενα εστιατοριο με ημιαπασχοληση και ασφαλιση ΙΚΑ, οπου εξακολουθω να εργαζομαι.Η μονη λυση για να συνεχισω να εργαζομαι εκει χωρις καποιο προβλημα με την ασφαλεια μου ειναι να πληρωνω μονος μου το ΤΣΜΕΔΕ και το αφεντικο μου να με ασφαλίσει με κύριο ταμείο το ΙΚΑ και επικουρικό το ΕΤΑΜ ή το ΤΕΑΥΕΚ;Σε αυτη την περιπτωση δεν θα φαινομαι σαν διπλοασφαλισμενος;Με την αυτασφαλιση μπορω να εργαζομαι η πρεπει αναγκαστικα να με ασφαλιζει και το μαγαζι στο οποιο εργαζομαι;

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και αναμενω απαντηση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας,

ηθελα να σας ζητησω την βοηθεια σας.

Ειμαι και εγω νεο μελος του ΤΕΕ κ εγγεγραμμενος στο ΤΣΜΕΔΕ.

Προτου ασφαλιστω στο ΤΣΜΕΔΕ δουλευα σε ενα εστιατοριο με ημιαπασχοληση και ασφαλιση ΙΚΑ, οπου εξακολουθω να εργαζομαι.

Η μονη λυση για να συνεχισω να εργαζομαι εκει χωρις καποιο προβλημα με την ασφαλεια μου ειναι να πληρωνω μονος μου το ΤΣΜΕΔΕ

και το αφεντικο μου να με ασφαλίσει με κύριο ταμείο το ΙΚΑ και επικουρικό το ΕΤΑΜ ή το ΤΕΑΥΕΚ;

Σε αυτη την περιπτωση δεν θα φαινομαι σαν διπλοασφαλισμενος;

Με την αυτασφαλιση μπορω να εργαζομαι η πρεπει αναγκαστικα να με ασφαλιζει και το μαγαζι στο οποιο εργαζομαι;

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και αναμενω απαντηση σας.

καθότι ήμουν πρωην συνάδελφό σας (νυχτοκάματα σε ξενοδοχεία),

ασφαλίζεστε υποχρεωτικά στο ΤΣΜΕΔΕ.

στο ΙΚΑ θα πάρετε απαλλαγή αν έχετε ασφαλιστεί για πρώτη φορά μετά το 1993.

απορία.

θα πληρώνετε από την τσέπη σας το ΤΣΜΕΔΕ για να δουλεύετε ημιαπασχόληση σε εστιατόριο?

υ.γ

περιμένω να μου κάνετε το τραπέζι για τις αφιλοκερδής υπηρεσίες μου... !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

τι εννοεις απαλλαγη απο το ΙΚΑ;επειδη κανω μεταπτυχιακο τα πρωινα και ειναι δυσκολο να βρεις απογευματινη δουλεια μηχανικου πρεπει καπως να βγαινουν

τα εξοδα αναγκαστικα και μη μεχρι να τελειωσω τις σπουδες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι εννοεις απαλλαγη απο το ΙΚΑ;

αν ψάξεις το μενού με τις συνταγές θα βρείς όλες τις απαντήσεις..

εγώ προτιμώ το φιλέτο πιπεράτο (STEAK AU POIVRE)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΑΜΟΣ, ΠΑΤΕΡΑΣ 3 ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ. ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛ. ΕΜΠ, ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΕΕ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΓΙΑ α/ ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ, β/ ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ, γ/ ΕΠΙΚ. ΑΣΦΑΛΙΣΗ, δ/ ΕΦΑΠΑΞ ΠΑΡΟΧΕΣ & ε/ ΥΓΕΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ. ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ "ΠΑΛΑΙΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ" (ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΠΡΟ 31/12/1992) ΚΑΘΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟ 1989. ΑΠΟ ΤΟ 1999 ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ (ΚΩΔ ΕΙΔ 419000) ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ ΙΚΑ 131 ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ "ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ". ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ ΠΟΣΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΩ ΚΛΑΔΟΥΣ ΤΟΥ ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΝΕΥ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ. ΠΡΟ ΗΜΕΡΩΝ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΙΚΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΣΕ ΟΤΙ ΚΑΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΩ ΣΤΟ ΙΚΑ. ΚΑΘΩΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΡΟΥΕΙ Η' ΟΧΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΑΜΟΣ, ΠΑΤΕΡΑΣ 3 ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ. ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛ. ΕΜΠ, ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΕΕ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΓΙΑ α/ ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ, β/ ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ, γ/ ΕΠΙΚ. ΑΣΦΑΛΙΣΗ, δ/ ΕΦΑΠΑΞ ΠΑΡΟΧΕΣ & ε/ ΥΓΕΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ. ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ "ΠΑΛΑΙΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ" (ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΠΡΟ 31/12/1992) ΚΑΘΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟ 1989. ΑΠΟ ΤΟ 1999 ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ (ΚΩΔ ΕΙΔ 419000) ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ ΙΚΑ 131 ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ "ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ". ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ ΠΟΣΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΩ ΚΛΑΔΟΥΣ ΤΟΥ ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΝΕΥ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ. ΠΡΟ ΗΜΕΡΩΝ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΙΚΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΣΕ ΟΤΙ ΚΑΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΩ ΣΤΟ ΙΚΑ. ΚΑΘΩΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΡΟΥΕΙ Η' ΟΧΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Απο την στιγμή που δεν απασχολείσαι σαν μηχανικός τότε δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ. Όλες τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να τις δώσεις στο ΙΚΑ. Δηλαδή, μπορείς να τελειώσεις πολυτεχνείο αλλά να προσληφθείς απο την αρχή ως υπάλληλος γραφείου, οπότε δεν πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ. Για να πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ πρεπει να απασχολείσαι ως μηχανικός, που σημαίνει ότι στη σύμβαση εργασίας θα πρέπει να αναφέρεται ειδικότητα υπαλλήλου "ΜΠΛΑ-ΜΠΛΑ μηχανικός" και αντικείμενο εργασίας ό,τι θα κάνεις στην εταιρεία. Εγώ έχω προσληφθεί ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και ως αντικείμενο εργασίας έχω δουλειά γραφείου. Πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ κανονικά. Πες στον εργοδότη σου να επαναδιατυπώσει την σύμβαση εργασίας και να σε βάλει μηχανικό και αντικείμενο εργασίας ό,τι κάνεις. Το πρόβλημα πιθανόν να λυθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΑΜΟΣ, ΠΑΤΕΡΑΣ 3 ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ. ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛ. ΕΜΠ, ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΕΕ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΓΙΑ α/ ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ, β/ ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ, γ/ ΕΠΙΚ. ΑΣΦΑΛΙΣΗ, δ/ ΕΦΑΠΑΞ ΠΑΡΟΧΕΣ & ε/ ΥΓΕΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ. ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ "ΠΑΛΑΙΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ" (ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΠΡΟ 31/12/1992) ΚΑΘΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟ 1989. ΑΠΟ ΤΟ 1999 ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ (ΚΩΔ ΕΙΔ 419000) ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ ΙΚΑ 131 ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ "ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ". ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ ΠΟΣΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΩ ΚΛΑΔΟΥΣ ΤΟΥ ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΝΕΥ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ. ΠΡΟ ΗΜΕΡΩΝ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΙΚΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΣΕ ΟΤΙ ΚΑΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΩ ΣΤΟ ΙΚΑ. ΚΑΘΩΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΡΟΥΕΙ Η' ΟΧΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΝ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να ρωτήσω ποιες είναι οι μηνιαίες κρατήσεις για νέο ασφαλισμένο στο ΤΣΜΕΔΕ (κάτω 5ετίας), άγαμο, αν προσληφθεί ως μισθωτός με μικτά 1030. Έχω πάρει τον πίνακα από το ΤΣΜΕΔΕ: το σύνολο των εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ είναι 7,03% (δεν έχω γραφτεί στην ειδική προσαύξηση).

Επίσης μου είπαν ότι υπάρχει κι ένα 4,18% για παροχή σε χρήμα στο ΙΚΑ. Αυτο βαραίνει τον εργαζόμενο ή τον εργοδότη?

Τέλος, γνωρίζω ότι υπάρχει και η παρακράτηση ΦΜΥ. Αν δεν έκανα λάθος υπολογισμούς (πήρα ως αφορολόγητο τα 8000 ευρώ) πρέπει να είναι γύρω στα 39,32 ευρώ το μήνα. Υπάρχει και κάτι άλλο που παρακρατείται? Επίσης ο ΦΜΥ επιστρέφεται? ή απλώς στο τέλος του χρόνου με το εκκαθαριστικό θεωρείται ότι έχει πληρωθεί ο φόρος που μου αναλογεί οπότε δεν πληρώνω κι άλλο φόρο?

Τελικά πόσα βγαίνουν καθαρά για κάθε μήνα? Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...