Jump to content

ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΟ ΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ

Recommended Posts

καλησπέρα , αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα και θέλω τις συμβουλές σας , έχω μια επηχείρηση οικογενειακή στην οποία δουλεύω εγώ ο πατερας μου και ο αδερφός μου πλέον , εδώ και δύο χρόνια είχαμε και έναν υπάλληλο στο μαγαζί

ανασφάλιστο και δέν ήταν γραμμένος πουθενά οτι δούλευε στην συγκεκριμένη επιχείρηση και πρίν δύο εβδομάδες δεν έφυγε απο το μαγαζί και σήμερα το απόγευμα έστειλε αγωγή και ζητάει χρήματα δύο χρόνων , ο μισθός του ήταν ικανοποιητικός για την εποχή , το ξέρω οτι έπρεπε να είναι ασφαλισμένος

αλλα ακόμα δεν μπορώ να κάνω κουμάντο με τον αδερφό μου στο μαγαζί λόγω του πατέρα μας. αυτή τη στιγμή πώς μπορεί να αποδείξει οτι δούλευε στο συγκεκριμενο μαγαζί εφόσον δεν ήταν γραμμένος πουθενά ;

Υ.Γ απλά την γνώμη σας ζητάω , αύριο θα πάμε στον δικηγόρο. Ευχαριστώ.

Αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα.

Να υποθέσουμε ότι ήθελε ο πατέρας σας να τον "διώξει" αλλά χωρίς αποζημίωση φυσικά....ή κάτι άλλο συνέβη (αλήθεια, τι είδους είναι αυτή η οικογενειακή "επιχείρηση"; )

Πολλά συγχαρητήρια στον πατέρα σας, για τον "έξυπνο επιχειρηματικό του σχεδιασμό".

Τουλάχιστον, μόνο ο πατέρας εμφανίζεται ως "υπεύθυνος" της "επιχείρησης" ή έμπλεξε και τα παιδιά του, την εν λόγω περίοδο; (Για όλα έχω ικανούς τέτοιους Έλληνες "επιχειρηματίες").

Υ.Γ. Θα βάζω ΠΑΝΤΑ σε εισαγωγικά τους όρους "επιχείρηση", "επιχειρηματίας" κλπ, όταν γίνεται αναφορά σε Έλληνες τέτοιας νοοτροπίας... Και δυστυχώς όπως τα Jumbo... ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ!!!

• 3 weeks later...
Guest μητσος

Κακώς δέχθηκε να εργάζεται χωρις ασφάλιση , ξερω θα μου πείτε ότι δεν θα είχε δουλειά κτλ κτλ όμως είναι υπεύθυνη γι αυτήν την κατάσταση . Τώρα λέω να παει να του κάνει καταγγελία στο ΙΚΑ κ στο ΣΕΠΕ κ να του κλείσουν το ζαχαροπλαστείο . Ο λόγος είναι ότι μπορεί απέναντι να υπήρχε άλλο ζαχαροπλαστείο στο οποίο ίσως ο εργοδότης ήταν νόμιμος και πληρωνει ΙΚΑ , ΦΠΑ κτλ αλλά δεν θα άντεξε στον ανταγωνισμό του "κλέφτη" ζαχαροπλάστη . Ο μόνος τρόπος για σωτηρία είναι να απαλλαγούμε απ όλους αυτους που τα τρώγανε μαζί με τον Πάγ καλο , πρέπει να τους κλείσουν τις επιχειρήσεις και ειδικά όλους αυτούς που ζούνε τρώγωντας τον ΦΠΑ .

Σωστός απόφοιτε ΤΕΕ, αυτός είναι ο αθεμιτος ανταγωνισμός, όποιος δεν πληρώνει εισφορές να κλείνει επιτόπου, καταγγελίες απο όλους τους ανασφάλιστους, τα κοράκια μυρίσανε τζάμπα μισθούς απο τρόικα και τρέξαν να κατεβάσουν ανύπαρκτους μισθούς.

Ακόμα και ο τίμιος υπο αυτές τις συνθήκες νιώθει ηλίθιος και μετατρέπεται σε απατεώνα για να μην χαλάσει την πιάτσα.

Ακόμα και με τους μισθούς της τρόικας πιο πολλά θα παίρνουν οι εργαζόμενοι απο αυτήν την χωρίς τέλος απάτη και κλέψιμο των επιχειρήσεων.

Αλήθεια οι μεγαλολογιστές που βγαίναν στα παράθυρα του Αλτερ που είναι αυτοί που μιλάγαν για φοροδιαφυγή,ξέρετε ποιοί ησαν αυτοί? οχι όλοι μονο ενα δυο που γνωρίζω, στήναν ελεγχους με επόπτες, μισά εγω μισά εσυ. Τα μεγαλοστελέχη στις λίστες του ΟΕΕ.

Αυτή η χώρα έχει την απάτη στο αίμα της, δεν βγαίνει με τίποτα απο το πετσί..Μαζι τα φάγατε