Προς το περιεχόμενο

ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΟ ΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ


KOSTASGID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΟΨΕΙΣ.

ΚΑΤΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2005 ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΕΛΕΓΧΟ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ 3 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ (ΣΕΡΒΙΤΟΡΩΝ). ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΕΣΤΕΙΛΕ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΤΟΝ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ. ΑΥΤΟΣ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΗΛΘΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ. ΑΠ'ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ ΥΠΟΚ/ΤΟΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΝ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΧΕΙΡΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΩΝ 25.000 ΕΥΡΩ (ΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ). ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΝΤΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥΣ (ΒΑΡΕΑ) ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ 50 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΩΝ. ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΕΚΕΙ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ.

ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΟΨΕΙΣ.

ΚΑΤΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2005 ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΕΛΕΓΧΟ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ 3 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ (ΣΕΡΒΙΤΟΡΩΝ). ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΕΣΤΕΙΛΕ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΤΟΝ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ. ΑΥΤΟΣ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΗΛΘΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ. ΑΠ'ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ ΥΠΟΚ/ΤΟΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΝ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΧΕΙΡΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΩΝ 25.000 ΕΥΡΩ (ΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ). ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΝΤΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥΣ (ΒΑΡΕΑ) ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ 50 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΩΝ. ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΕΚΕΙ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ.

ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Να βρείς τους εργαζόμενους και να αποδείξεις από τα ένσημά τους ότι δεν εργαζόταν σε σένα στην περίοδο μετά τον έλεγχο αλλά σε άλλο εργοδότη. Σε συνδιασμό με κατάθεσή τους θα μειωθεί ο χρόνος επιβολής από 6 μήνες στο περιθώριο που εσύ θα τεκμηριώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι τα παιδιά αυτά (20άρηδες) δεν εργάζονταν πουθενά με ένσημα. Δουλεύουν περιστασιακά σε τέτοιου είδους καταστήματα.

Σε περίπτωση που εμφανισθούν και πουν ότι εργάσθηκαν π.χ. για 10 μέρες, γίνεται δεκτή από το ΙΚΑ η δήλωσή τους;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι τα παιδιά αυτά (20άρηδες) δεν εργάζονταν πουθενά με ένσημα. Δουλεύουν περιστασιακά σε τέτοιου είδους καταστήματα.

Σε περίπτωση που εμφανισθούν και πουν ότι εργάσθηκαν π.χ. για 10 μέρες, γίνεται δεκτή από το ΙΚΑ η δήλωσή τους;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

εκ των υστέρων, όχι... θα τραβήξει δικαστήριο όπως φαίνεται, όπου μάλλον θα το κερδίσετε, μάλλον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Γεια σε όλους.

Χθες έκανε έλεγχο το ΙΚΑ στο ζαχαροπλαστείο που δουλεύω. Κατέγραψε 2 ανασφάλιστους υπαλλήλους.

1) Εμένα, που δήλωσα ότι είμαι οικογενειακή φίλη και βοηθάω όταν έχει δουλειά (οπότε στην αναφορά έγραψαν μόνο την χθεσινή μέρα), και

2) άλλη μία κοπέλα, η οποία από το άγχος της δηλωσε μεν οικογενειακή φίλη, αλλά είπε ότι εργάζεται 2 χρόνια εκεί (σημείωσαν από το 2009).

Και οι δύο μας, έχουμε κάρτα ανεργίας απο το 2010 (χωρίς να πέρνουμε κάποιο επίδομα).

Το αφεντικό μου, μου είπε ότι η δική μου περίπτωση είναι απλη. Θα με ασφαλίσει για 3 μέρες, και μετά θα δηλώσω αποχώρηση. Με αυτόν τον τρόπο (σύμφωνα με τον λογιστή του), δεν θα χάσω την κάρτα. Ισχύει αυτό;

Στην περίπτωσση της άλλης κοπέλας, τι γίνεται; Πόσο σοβαρά είναι τα πράγματα εκεί; Θα υπάρξουν κυρώσεις και για την ίδια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους.

Χθες έκανε έλεγχο το ΙΚΑ στο ζαχαροπλαστείο που δουλεύω. Κατέγραψε 2 ανασφάλιστους υπαλλήλους.

1) Εμένα, που δήλωσα ότι είμαι οικογενειακή φίλη και βοηθάω όταν έχει δουλειά (οπότε στην αναφορά έγραψαν μόνο την χθεσινή μέρα), και

2) άλλη μία κοπέλα, η οποία από το άγχος της δηλωσε μεν οικογενειακή φίλη, αλλά είπε ότι εργάζεται 2 χρόνια εκεί (σημείωσαν από το 2009).

Και οι δύο μας, έχουμε κάρτα ανεργίας απο το 2010 (χωρίς να πέρνουμε κάποιο επίδομα).

Το αφεντικό μου, μου είπε ότι η δική μου περίπτωση είναι απλη. Θα με ασφαλίσει για 3 μέρες, και μετά θα δηλώσω αποχώρηση. Με αυτόν τον τρόπο (σύμφωνα με τον λογιστή του), δεν θα χάσω την κάρτα. Ισχύει αυτό;

Στην περίπτωσση της άλλης κοπέλας, τι γίνεται; Πόσο σοβαρά είναι τα πράγματα εκεί; Θα υπάρξουν κυρώσεις και για την ίδια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

ΓΙΑΤΙ να σε ασφαλισει δυο-τρεις μερες ΑΝ εσυ ειπες οτι εισαι φιλη που βοηθας , και ΔΕΝ ΑΜΟΙΒΕΣΑΙ? με την αλλη κοπελα,οντως, υπαρχει σοβαρο θεμα ασε την ανεργια αφου τουλαχιστον δεν επαιρνε επιδοτηση..εκτος και πηρε αλλες παροχες βασει του οτι ηταν ανεργη τοτε..θα τις επιστρεψη με ολες τις συνεπειες..σιγουρα βεβαια αν ανακαλυφθη,δεν ξερω αν γνωστοποιειται απο το ΙΚΑ,το λιγοτερο που θα παθη ειναι να τεθη θεμα ψευδους δηλωσης.αυτοςομως που σιγουρα , που θα εχη το μεγααλο..<αγγουρι>θα ειναι ο< εργοδοτης>ενσημα δυο ετων.προστιμα αυτων ,προστιμο για το πορτοκαλι βιβλιο,και δεν συμαζευεται,ειδικα τωρα...:).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑΤΙ να σε ασφαλισει δυο-τρεις μερες ΑΝ εσυ ειπες οτι εισαι φιλη που βοηθας , και ΔΕΝ ΑΜΟΙΒΕΣΑΙ? με την αλλη κοπελα,οντως, υπαρχει σοβαρο θεμα ασε την ανεργια αφου τουλαχιστον δεν επαιρνε επιδοτηση..εκτος και πηρε αλλες παροχες βασει του οτι ηταν ανεργη τοτε..θα τις επιστρεψη με ολες τις συνεπειες..σιγουρα βεβαια αν ανακαλυφθη,δεν ξερω αν γνωστοποιειται απο το ΙΚΑ,το λιγοτερο που θα παθη ειναι να τεθη θεμα ψευδους δηλωσης.αυτοςομως που σιγουρα , που θα εχη το μεγααλο..<αγγουρι>θα ειναι ο< εργοδοτης>ενσημα δυο ετων.προστιμα αυτων ,προστιμο για το πορτοκαλι βιβλιο,και δεν συμαζευεται,ειδικα τωρα...:).

Δεν έχει πάρει τίποτα, ούτε επίδομα, ούτε κάποια άλλη παροχή.. Τί εννοείς δεν ξέρεις αν γνωστοποιείται από το ΊΚΑ;

Εκτός από αυτά που μου είπες (ενσημα δυο ετων.προστιμα αυτων ,προστιμο για το πορτοκαλι βιβλιο,και δεν συμαζευεται), υπάρχει περίπτωση να πάει δικαστικά η υπόθεση;

Άλλο ένα θέμα είναι ότι το αφεντικό, ανάλογα με τις ανάγκες του, την είχε μια 6ωρη, μία 8ωρη, και τις γιορτές φυσικά τρελές ώρες (12ωρα, 14ωρα κτλ).. Επίσης, μερικούς μήνες που δεν είχε δουλειά την έκοβε και εντελώς. Οπότε πως αποφασίζονται τα ένσημα που μπορεί να πάρει για αυτά τα 2 χρόνια αφού δούλευε μία έτσι, μία αλλιώς;

Για την δική μου περίπτωση, ρώτησε τον λογιστή και αυτός συμβούλεψε να με ασφαλίσει. Νομίζω πως αν δεν ήταν αναγκασμένος, δεν θα το έκανε με τίποτα... Έχω ακούσει ότι ακόμα κι όταν έχεις κάρτα ανεργίας, δικαιούσαι μερικά (λίγα) μεροκάματα το μήνα.Ισχύει αυτό;

Σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω ότι η κοπέλα είχε ζητήσει αρκετές φορές ασφάλιση, αλλά τις το αρνήθηκε. Είμαι σίγουρη ότι το αφεντικό θα ψάξει τώρα τρόπο να της "την φέρει", γι' αυτό ζητάω τη συμβουλή σας, ώστε να πάρει επιτέλους τουλάχιστον αυτό που νόμιμα δικαιούται.

αυτό θέλω τη συμβολή σας στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω ότι η κοπέλα είχε ζητήσει αρκετές φορές ασφάλιση, αλλά τις το αρνήθηκε. Είμαι σίγουρη ότι το αφεντικό θα ψάξει τώρα τρόπο να της "την φέρει", γι' αυτό ζητάω τη συμβουλή σας, ώστε να πάρει επιτέλους τουλάχιστον αυτό που νόμιμα δικαιούται.

αυτό θέλω τη συμβολή σας στο θέμα

Κακώς δέχθηκε να εργάζεται χωρις ασφάλιση , ξερω θα μου πείτε ότι δεν θα είχε δουλειά κτλ κτλ όμως είναι υπεύθυνη γι αυτήν την κατάσταση . Τώρα λέω να παει να του κάνει καταγγελία στο ΙΚΑ κ στο ΣΕΠΕ κ να του κλείσουν το ζαχαροπλαστείο . Ο λόγος είναι ότι μπορεί απέναντι να υπήρχε άλλο ζαχαροπλαστείο στο οποίο ίσως ο εργοδότης ήταν νόμιμος και πληρωνει ΙΚΑ , ΦΠΑ κτλ αλλά δεν θα άντεξε στον ανταγωνισμό του "κλέφτη" ζαχαροπλάστη . Ο μόνος τρόπος για σωτηρία είναι να απαλλαγούμε απ όλους αυτους που τα τρώγανε μαζί με τον Πάγ καλο , πρέπει να τους κλείσουν τις επιχειρήσεις και ειδικά όλους αυτούς που ζούνε τρώγωντας τον ΦΠΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους.

Χθες έκανε έλεγχο το ΙΚΑ στο ζαχαροπλαστείο που δουλεύω. Κατέγραψε 2 ανασφάλιστους υπαλλήλους.

1) Εμένα, που δήλωσα ότι είμαι οικογενειακή φίλη και βοηθάω όταν έχει δουλειά (οπότε στην αναφορά έγραψαν μόνο την χθεσινή μέρα), και

2) άλλη μία κοπέλα, η οποία από το άγχος της δηλωσε μεν οικογενειακή φίλη, αλλά είπε ότι εργάζεται 2 χρόνια εκεί (σημείωσαν από το 2009).

Και οι δύο μας, έχουμε κάρτα ανεργίας απο το 2010 (χωρίς να πέρνουμε κάποιο επίδομα).

Το αφεντικό μου, μου είπε ότι η δική μου περίπτωση είναι απλη. Θα με ασφαλίσει για 3 μέρες, και μετά θα δηλώσω αποχώρηση. Με αυτόν τον τρόπο (σύμφωνα με τον λογιστή του), δεν θα χάσω την κάρτα. Ισχύει αυτό;

Όχι, τη κάρτα τη χάνεις, αν έπαιρνες ταμείο δεν θα το έχανες....

Στην περίπτωσση της άλλης κοπέλας, τι γίνεται; Πόσο σοβαρά είναι τα πράγματα εκεί; Θα υπάρξουν κυρώσεις και για την ίδια;

Αρκετά, αλλά αν δούλευε ανασφάλιστη, θα ασφαλιστεί κανονικά, και αν την απολύσει, θα πάρει την απόλυση και θα μπει ταμείο ανεργιας για 1 χρόνο.... Οπότε, να μην σκάει.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑΤΙ να σε ασφαλισει δυο-τρεις μερες ΑΝ εσυ ειπες οτι εισαι φιλη που βοηθας , και ΔΕΝ ΑΜΟΙΒΕΣΑΙ?

Νίκο, την βρήκε εργαζόμενη μέσα στην επιχείρηση....

Εσύ ξέρεις ότι δεν χρειάζεται ασφάλιση..?? Κι αν ναι, διάταξη αν είναι εύκολο.....

Αλλιώς να το λένε έτσι όλοι οι ανασφάλιστοι..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η περίπτωση της ένορκου κατάθεσης των εργαζομένων,αν δεκτούν ,τότε έχει μεγάλες πιθανότητες στην ΤΔΕ του ΙΚΑ

η δικαστικά να κερδίσει και να τους ασφαλίσει για όσο χρόνο δηλώσουν.Τωρα βέβαια οταν κ΄'αποιος σου ζητάει ασφάλιση και συ

κάνεις την πάπια ,το βλέπω χλομό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η περίπτωση της ένορκου κατάθεσης των εργαζομένων,αν δεκτούν ,τότε έχει μεγάλες πιθανότητες στην ΤΔΕ του ΙΚΑ

η δικαστικά να κερδίσει και να τους ασφαλίσει για όσο χρόνο δηλώσουν.Τωρα βέβαια οταν κ΄'αποιος σου ζητάει ασφάλιση και συ

κάνεις την πάπια ,το βλέπω χλομό.

Εκ των υστέρων ΥΔ ή ένορκες καταθέσεις, δεν έχουν αποδεικτική δύναμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ των υστέρων ΥΔ ή ένορκες καταθέσεις, δεν έχουν αποδεικτική δύναμη...

Μερικές φορές όμως οι Ικατζήδες είναι αλλού γι' αλλού. Στην Κρήτη δεν ήταν που απέγραψαν ως εργαζόμενη μία τουρίστρια που ψώνιζε σε σουβενιράδικο;;;

Αλήθεια, αν τύχω ως πελάτης σε έλεγχο σε σουπερ μάρκετ, θα πω στον ελεγκτή του ΙΚΑ ότι εργάζομαι εκεί 30 χρόνια και έτσι θα βγω στη σύνταξη και θα ησυχάσω από τα βάσανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές όμως οι Ικατζήδες είναι αλλού γι' αλλού. Στην Κρήτη δεν ήταν που απέγραψαν ως εργαζόμενη μία τουρίστρια που ψώνιζε σε σουβενιράδικο;;;

Αλήθεια, αν τύχω ως πελάτης σε έλεγχο σε σουπερ μάρκετ, θα πω στον ελεγκτή του ΙΚΑ ότι εργάζομαι εκεί 30 χρόνια και έτσι θα βγω στη σύνταξη και θα ησυχάσω από τα βάσανα...

Με ειδικότητα βαρέα, ε.....????

Α, δήλωσε και μισθό 3 χιλιάρικα για να σου βγει παραπάνω η σύνταξη.............. :lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ειδικότητα βαρέα, ε.....????

Α, δήλωσε και μισθό 3 χιλιάρικα για να σου βγει παραπάνω η σύνταξη.............. :lol::lol::lol:

Βαρέα, εννοείται. Αποθηκάριος .....χειρονακτική εργασία, ΚΠΚ 105, you know....! Μισθός 10.000 μικτά, μια χαρά το βλέπω, τι λες; :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο, την βρήκε εργαζόμενη μέσα στην επιχείρηση....

Εσύ ξέρεις ότι δεν χρειάζεται ασφάλιση..?? Κι αν ναι, διάταξη αν είναι εύκολο.....

Αλλιώς να το λένε έτσι όλοι οι ανασφάλιστοι..........

Ναι Στεφανε το ξερω απο παλια ,το εχουμε συζητησει ευρεως με πολλους φιλους συναδελφους ,και το εχω εφαρμοσει δυο φορες,αφου βεβαια, ειχαμε δασκαλεψει ...απο την αρχη τους εργαζομενους για τετοια περιπτωση το τι θα απαντησουν, και πραγματι επιασε.διοτι, θεμα ασφαλησης γεναται μονο οταν υπαρχει αμοιβη στη μεση , οταν ο εργαζομενος δηλωσει και υπογραψει ,π.χ οτι ξερεις ειναι φιλος μου...αδελφος μου ,ξαδελφος μου και με φωναξε επειδη ειχε δουλεια να τον βοηθησω ,και για αυτο δεν θα αμοιφθω , δεν μπορει το ΙΚΑ να τον ασφαληση αυταπαγγελτα ,αφου αρνηται ο εργαζομενος οτι αμοιβεται.βεβαια μην ελθει και αυριο..μεθαυριο... και τον ξαναπιασει αυτο ενοειται , δεν ειναι και οτι καλλιτερο...:)

τουλαχιστον να την ασφαληση απο εδω και περα.

να π.χ προχειρα βρηκα αυτο

......< Εξ’ άλλου, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 2 παρ.1 του Α.Ν. 1846/1951 όπως ισχύει, στην ασφάλιση του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ υπάγονται υποχρεωτικά και αυτοδίκαια τα πρόσωπα που παρέχουν εξαρτημένη εργασία έναντι αμοιβής.> αρα... οταν δεν αμειβονται.......:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ρωτήσω τι αμάξι έχει ο ζαχαροπλάστης πειράζει ???????

ΟΧΙ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εστιατόριο το καλοκαίρι που ήρθε το ΙΚΑ και μία παρέα είχε κιθάρα και ένα τουμπερλέκι και τραγουδούσαν για πάρτι τους στο τράπέζι τους και δήλωσαν με ΥΔ την επόμενη μέρα οτι δεν είχαν καμία σχέση με την επιχείρηση, το ΙΚΑ μας έγραψε μόνο για το βιβλίο νεοπροσληθέντων για το οποίο φυσικά έχουμε κάνει ένσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα....

Δεν ξαναπατάμε το πόδι μας στου Ηλία!!! rolleyes.giflaugh.gif

Εμείς που είμαστε όλοι λογιστές ξέρουμε να τον συγυρίσουμε τον ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.... Δεν ξαναπατάμε το πόδι μας στου Ηλία!!! rolleyes.giflaugh.gif

:lol: :lol: :lol:

Εμείς που είμαστε όλοι λογιστές ξέρουμε να τον συγυρίσουμε τον ΙΚΑ.

Ετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιι, δωστεεεεεεεεεεεεεεεεε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

καλησπέρα , αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα και θέλω τις συμβουλές σας , έχω μια επηχείρηση οικογενειακή στην οποία δουλεύω εγώ ο πατερας μου και ο αδερφός μου πλέον , εδώ και δύο χρόνια είχαμε και έναν υπάλληλο στο μαγαζί

ανασφάλιστο και δέν ήταν γραμμένος πουθενά οτι δούλευε στην συγκεκριμένη επιχείρηση και πρίν δύο εβδομάδες δεν έφυγε απο το μαγαζί και σήμερα το απόγευμα έστειλε αγωγή και ζητάει χρήματα δύο χρόνων , ο μισθός του ήταν ικανοποιητικός για την εποχή , το ξέρω οτι έπρεπε να είναι ασφαλισμένος

αλλα ακόμα δεν μπορώ να κάνω κουμάντο με τον αδερφό μου στο μαγαζί λόγω του πατέρα μας. αυτή τη στιγμή πώς μπορεί να αποδείξει οτι δούλευε στο συγκεκριμενο μαγαζί εφόσον δεν ήταν γραμμένος πουθενά ;

Υ.Γ απλά την γνώμη σας ζητάω , αύριο θα πάμε στον δικηγόρο. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...