Προς το περιεχόμενο

ΕΛΕΓΧΟΣ Ι.Κ.Α.: ΑΠΩΛΕΙΑ ΟΙΚΙΟΘ.ΑΠΟΧΩΡ. & ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΞΑΜΗΝΙΑΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ.


gapdk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι παραγωγική η αποζημίωση απόλυσης εργαζομένου?

Εξαιρούνται της αποζημίωσης απόλυσης οι συγγενείς μετόχων/εταίρων μιας εταιρίας?

ή εννοείς ότι θα είναι εικονική η απόλυση?

Αν εγώ ρωτήσω :

Πρόκειται να καταγγείλω την σύμβαση εργασίας υπαλλήλου σε ΟΕ/ΕΕ/ΕΠΕ/ΑΕ ..που τυγχάνει γιος/κόρη/αδελφή/σύζυγος ενός των εταίρων .. οφείλω να καταβάλω την νόμιμη αποζημίωση?

Ποια θα είναι η απάντηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι παραγωγική η αποζημίωση απόλυσης εργαζομένου?

Εξαιρούνται της αποζημίωσης απόλυσης οι συγγενείς μετόχων/εταίρων μιας εταιρίας?

ή εννοείς ότι θα είναι εικονική η απόλυση?

Αν εγώ ρωτήσω :

Πρόκειται να καταγγείλω την σύμβαση εργασίας υπαλλήλου σε ΟΕ/ΕΕ/ΕΠΕ/ΑΕ ..που τυγχάνει γιος/κόρη/αδελφή/σύζυγος ενός των εταίρων .. οφείλω να καταβάλω την νόμιμη αποζημίωση?

Ποια θα είναι η απάντηση?

Αν δεν υπηρχε αμεσα η μεταβιβαση του ποσοστου του γονεα στην επιχειρηση δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι παραγωγική η αποζημίωση απόλυσης εργαζομένου?

Εξαιρούνται της αποζημίωσης απόλυσης οι συγγενείς μετόχων/εταίρων μιας εταιρίας?

ή εννοείς ότι θα είναι εικονική η απόλυση?

Αν εγώ ρωτήσω :

Πρόκειται να καταγγείλω την σύμβαση εργασίας υπαλλήλου σε ΟΕ/ΕΕ/ΕΠΕ/ΑΕ ..που τυγχάνει γιος/κόρη/αδελφή/σύζυγος ενός των εταίρων .. οφείλω να καταβάλω την νόμιμη αποζημίωση?

Ποια θα είναι η απάντηση?

Ο ίδιος λέει ότι δεν είναι πραγματική η απόλυση , άρα η δαπάνη για τον λογιστή(για μενα) δεν είναι παραγωγική . Αλλά πέρα απ αυτό ο έλεγχος πιστεύεις ότι δεν μπορεί να κάνει έλεγχο σε κάθε περίπτωση για την παραγωγικότητα της δαπάνης ?

Το αν θα καταβάλεις ή όχι την αποζημίωση πιστεύω πως δεν φτανει .

Κ πέρα απ αυτό έχω βαρεθεί να βλέπω επιχειρηματίες να λειτουργούν μ αυτόν τον τρόπο . Είναι καταδικασμένοι να "σκασουν" απ αυτα που "τρωνε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από που ακριβώς προκύπτει ότι η συμμετοχή του απολυόμενου στην σύνθεση της εταιρίας μετά την απόλυση , δημιουργεί εικονικότητα της αποζημίωσης?

Εγώ το βλέπω απολύτως λογικό..

Ο απολυμένος χρησιμοποιεί το ποσό της αποζημίωσης για να εξαγοράσει την συμμετοχή του στην εταιρεία.

Ο ίδιος λέει ότι δεν είναι πραγματική η απόλυση , άρα η δαπάνη για τον λογιστή(για μενα) δεν είναι παραγωγική . Αλλά πέρα απ αυτό ο έλεγχος πιστεύεις ότι δεν μπορεί να κάνει έλεγχο σε κάθε περίπτωση για την παραγωγικότητα της δαπάνης ?

Το αν θα καταβάλεις ή όχι την αποζημίωση πιστεύω πως δεν φτανει .

Κ πέρα απ αυτό έχω βαρεθεί να βλέπω επιχειρηματίες να λειτουργούν μ αυτόν τον τρόπο . Είναι καταδικασμένοι να "σκασουν" απ αυτα που "τρωνε".

Αυτό Χρήστο είναι άλλο θέμα.. και κακώς ο ερωτών έθεσε αυτή την παράμετρο/λεπτομέρεια .. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από που ακριβώς προκύπτει ότι η συμμετοχή του απολυόμενου στην σύνθεση της εταιρίας μετά την απόλυση , δημιουργεί εικονικότητα της αποζημίωσης?

Εγώ το βλέπω απολύτως λογικό..

Ο απολυμένος χρησιμοποιεί το ποσό της αποζημίωσης για να εξαγοράσει την συμμετοχή του στην εταιρεία.

Από τον πατέρα του ? Θα πρότεινα να του δώσουν κ τπτ παραπάνω(αναγωνρίζεται κ το παραπάνω φορολογικά αν δεν κάνω λάθος αν υπάρχει στην αρχική συμβαση ) να βάλουν μεγαλύτερα έξοδα να γλιτώσουν φόρο περισσότερο . Τραβηγμένο μου ακουγεται , η αλήθεια είναι ότι στην πράξη το έχω κάνει αλλά εδώ μας ενδιαφέρει η θεωρία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΣΟΦΙΑ ΑΛ

Από τον πατέρα του ? Θα πρότεινα να του δώσουν κ τπτ παραπάνω(αναγωνρίζεται κ το παραπάνω φορολογικά αν δεν κάνω λάθος αν υπάρχει στην αρχική συμβαση ) να βάλουν μεγαλύτερα έξοδα να γλιτώσουν φόρο περισσότερο . Τραβηγμένο μου ακουγεται , η αλήθεια είναι ότι στην πράξη το έχω κάνει αλλά εδώ μας ενδιαφέρει η θεωρία .

Συγνώμη αλλά εμένα εκτός από τη θεωρία με ενδιαφέρει και η πράξη,

γιατί κακώς souli ο ερωτών έθεσε αυτή την παράμετρο/λεπτομέρεια , την πραγματική διάσταση έθεσα,

επίσης τραβηγμένο μου φαίνεται και μένα επειδή η μεταβίβαση του ποσοστού θα είναι μετά από μια - δύο μέρες αλλά βέβαια αν θέλει καταγγελία τι μπορώ να του πώ εγώ;; αυτό που λεει ο doctor πιο πάνω για σύγχυση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από που ακριβώς προκύπτει ότι η συμμετοχή του απολυόμενου στην σύνθεση της εταιρίας μετά την απόλυση , δημιουργεί εικονικότητα της αποζημίωσης?

Εγώ το βλέπω απολύτως λογικό..

Ο απολυμένος χρησιμοποιεί το ποσό της αποζημίωσης για να εξαγοράσει την συμμετοχή του στην εταιρεία.

Αυτό Χρήστο είναι άλλο θέμα.. και κακώς ο ερωτών έθεσε αυτή την παράμετρο/λεπτομέρεια .. :P

Από τον πατέρα του ? Θα πρότεινα να του δώσουν κ τπτ παραπάνω(αναγωνρίζεται κ το παραπάνω φορολογικά αν δεν κάνω λάθος αν υπάρχει στην αρχική συμβαση ) να βάλουν μεγαλύτερα έξοδα να γλιτώσουν φόρο περισσότερο . Τραβηγμένο μου ακουγεται , η αλήθεια είναι ότι στην πράξη το έχω κάνει αλλά εδώ μας ενδιαφέρει η θεωρία .

Αν χρησιμοποποίησε την αποζημίωση για να αγοράσει το μερίδιο του πατέρα τότε η μεταβίβαση δεν γίνεται από πατέρα σε γιό λόγω συνταξιοδότησης ώστε να απαλλάσσεται από φόρο υπεραξίας αλλά με αγοραπωλησία έναντι τιμήματος, οπότε οφείλεται φόρος.

Προφανώς αυτό που λέει ο Θανάσης είναι πως τυπικά μπορεί να γίνει και μαλλον δεν θα το δεί και κανείς μεταγενέστερα αφού κανείς δεν θα συσχετίσει την απόλυση με την αλλαγή του εταίρου. Συμφωνώ

Κι ο CEL λέει ότι είναι ηθικά απαράδεκτο και πρόκειται για μεθόδευση με σκοπό την φοροδιαφυγή.

Εδώ να δείς πόσο συμφωνώ!

Και λέει και κάτι άλλο. Πως ίσως ποτέ να μην γίνει έλεγχος και κανείς να μην συσχετίσει τις δύο πράξεις.

Όμως ο λογιστής, ο οποίος είναι πλέον και κατά νόμο υπεύθυνος για την αναμόρφωση της δαπάνης, ξέρει από πρώτο χέρι την κατάσταση και όχι απλώς είναι υπεύθυνος για την αναμόρφωση αλλά και υπόλογος για το ηθικό μέρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όμως την Σοφία την ενδιαφέρει η πράξη.. θα της πρότεινα να εισηγηθεί την καταβολή της αποζημίωσης μέσω τραπεζικού λογαριασμού στον δικαιούχο, καθώς και την εξαγορά και όχι την γονική παροχή των μεριδίων από πατέρα σε υιό.. για κάθε περίπτωση .. χωρίς αυτό να είναι και απαραίτητο..

Υ.Γ. Γιάννη από που προκύπτει ότι στην εξαγορά οφείλεται φόρος υπεραξίας?

Μπορεί να οφείλεται 5% αν όμως δεν υποβληθεί αίτηση για συνταξιοδότηση του πατέρα..ή δεν το έχω δει καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..............

Υ.Γ. Γιάννη από που προκύπτει ότι στην εξαγορά οφείλεται φόρος υπεραξίας?

Μπορεί να οφείλεται 5% αν όμως δεν υποβληθεί αίτηση για συνταξιοδότηση του πατέρα..ή δεν το έχω δει καλά?

και πάλι από τυπικής άποψης έχεις δίκιο δεδομένου ότι θα πάει με το αίτημα της συνταξιοδότησης.

Ωστόσο αναφέρθηκες στην εξαγορά με το ποσό της αποζημίωσης οπότε από ουσιαστικής άποψης υπάρχει οικονομικό αντάλλαγμα άσχετα αν συμπίπτει χρονικά με το αίτημα συνταξιοδότησης.

Βάσει αυτού απάντησα.

Στο ηθικό μέρος συμφωνώ με τον CEL (κι εσύ νομίζω ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΣΟΦΙΑ ΑΛ

Αν χρησιμοποποίησε την αποζημίωση για να αγοράσει το μερίδιο του πατέρα τότε η μεταβίβαση δεν γίνεται από πατέρα σε γιό λόγω συνταξιοδότησης ώστε να απαλλάσσεται από φόρο υπεραξίας αλλά με αγοραπωλησία έναντι τιμήματος, οπότε οφείλεται φόρος.

Προφανώς αυτό που λέει ο Θανάσης είναι πως τυπικά μπορεί να γίνει και μαλλον δεν θα το δεί και κανείς μεταγενέστερα αφού κανείς δεν θα συσχετίσει την απόλυση με την αλλαγή του εταίρου. Συμφωνώ

Κι ο CEL λέει ότι είναι ηθικά απαράδεκτο και πρόκειται για μεθόδευση με σκοπό την φοροδιαφυγή.

Εδώ να δείς πόσο συμφωνώ!

Και λέει και κάτι άλλο. Πως ίσως ποτέ να μην γίνει έλεγχος και κανείς να μην συσχετίσει τις δύο πράξεις.

Όμως ο λογιστής, ο οποίος είναι πλέον και κατά νόμο υπεύθυνος για την αναμόρφωση της δαπάνης, ξέρει από πρώτο χέρι την κατάσταση και όχι απλώς είναι υπεύθυνος για την αναμόρφωση αλλά και υπόλογος για το ηθικό μέρος.

Επειδή όμως την Σοφία την ενδιαφέρει η πράξη.. θα της πρότεινα να εισηγηθεί την καταβολή της αποζημίωσης μέσω τραπεζικού λογαριασμού στον δικαιούχο, καθώς και την εξαγορά και όχι την γονική παροχή των μεριδίων από πατέρα σε υιό.. για κάθε περίπτωση .. χωρίς αυτό να είναι και απαραίτητο..

Υ.Γ. Γιάννη από που προκύπτει ότι στην εξαγορά οφείλεται φόρος υπεραξίας?

Μπορεί να οφείλεται 5% αν όμως δεν υποβληθεί αίτηση για συνταξιοδότηση του πατέρα..ή δεν το έχω δει καλά?

Τι εννοείς εξαγορά ;; έχει γίνει τροποποίηση στο καταστατικό όπου λέει ότι του έδωσε πχ 4000 ευρώ για την εξαγορά του μεριδίου του , καθώς και μηδενική δήλωση υπεραξίας. Γονική παροχή τι εννοείς;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά εμένα εκτός από τη θεωρία με ενδιαφέρει και η πράξη,

γιατί κακώς souli ο ερωτών έθεσε αυτή την παράμετρο/λεπτομέρεια , την πραγματική διάσταση έθεσα,

επίσης τραβηγμένο μου φαίνεται και μένα επειδή η μεταβίβαση του ποσοστού θα είναι μετά από μια - δύο μέρες αλλά βέβαια αν θέλει καταγγελία τι μπορώ να του πώ εγώ;; αυτό που λεει ο doctor πιο πάνω για σύγχυση;;

Σας απάντησα τι έχω κάνει στην πράξη η θεωρία είναι για μας στο φορουμ ετσι το βλεπω εγω , την απόλυση ή όχι δεν την αποφασίζει ούτε την υπογράφει ο λογιστης . Ο λογιστής συμβουλεύει ,ετοιμάζει τα έγγραφα πάει στον ΟΑΕΔ .

Αν θέλετε πείτε μου ο Υιος εργασθηκε πραγματικά με σχέση εξαρτημένης εργασίας στην επίχείρηση ή όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς εξαγορά ;; έχει γίνει τροποποίηση στο καταστατικό όπου λέει ότι του έδωσε πχ 4000 ευρώ για την εξαγορά του μεριδίου του , καθώς και μηδενική δήλωση υπεραξίας. Γονική παροχή τι εννοείς;;

Δες άρθρο 13 ν.2238

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΣΟΦΙΑ ΑΛ

Δες άρθρο 13 ν.2238

Σε ευχαριστώ ype, εννοείς τη δήλωση υπεραξίας και το φόρο που θα προέκυπτε αν δεν ήταν συνταξιόδοτηση η συγγένεια Α΄βαθμού ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Στο ηθικό μέρος συμφωνώ με τον CEL (κι εσύ νομίζω ;) )

Κι εγώ μαζί σας..

Όμως αν εγώ είχα μια ΟΕ με έναν τρίτο και προκειμένου να απασχολήσω ένα άτομο εμπιστοσύνης .. θα προτιμούσα να προσλάβω ένα συγγενικό πρόσωπο (που θα διέθετε τα απαραίτητα προσόντα) από κάποιον ξένο.

Στην περίπτωση αυτή θα τον αντιμετώπιζα (όσον αφορά τα δικαιώματα αμοιβής , αποζημίωσης κ.λ.π.) όπως οποιονδήποτε τρίτο.

Στην καριέρα μου έχω αντιμετωπίσει πολλές παρόμοιες περιπτώσεις χωρίς καν να μπαίνει θέμα εικονικότητας ή πρόθεσης φοροδιαφυγής.

Π.χ. Απολύθηκα από εταιρεία στην οποία ήμουν μισθωτός , εισέπραξα την αποζημίωση και στην συνέχεια ως ελεύθερος επαγγελματίας παρακολουθούσα τα βιβλία της. (Δεν υπήρχε συγγένεια).

Π.χ. Πολλοί πελάτες μου απασχολούν συγγενείς σε εταιρείες συμφερόντων τους, αλλά ποτέ δεν μπήκε θέμα μη πληρωμής των οφειλομένων..

Αν η συγκεκριμένη περίπτωση αναφέρετε σε εικονική εργασιακή σχέση.. δεν το γνωρίζω.. αλλά αν η σχέση ήταν πραγματική, ο εργαζόμενος δικαιούται ηθικά και νόμιμα την αποζημίωση απόλυσης.

Η συναλλαγή μεταξύ εταιρείας και εργαζόμενου δεν πρέπει να συγχέεται με την συναλλαγή πατέρα και υιού ή οποία παρεμπιπτόντως δεν είναι ντε και καλά δωρεάν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...