Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
EROS

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΔΥΟ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΣΕ Ο.Ε. ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ

Question

ΕΧΩ ΔΥΟ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΜΑΝΑΣ ΚΑΙ ΓΙΟΥ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΙΣ ΜΕΤΑΤΡΕΨΩ ΣΕ Ο.Ε. ΜΕ ΕΤΑΙΡΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΥΟ. ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΑΝ ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

1052699/1082/Α0012/30.5.2003

Με αφορμή ερωτήματα που έχουν υποβληθεί αναφορικά με την εφαρμογή των διατάξεων της περ. α της παρ. 1 του άρθρου 13 του Ν.2238/1994, μετά την αντικατάστασή τους με την παρ. 3 του άρθρου 3 του Ν.3091/2002, για τις ακόλουθες περιπτώσεις διευκρινίζονται τα παρακάτω:

1. Πεδίο εφαρμογής των παραπάνω διατάξεων αποτελεί κατ αρχήν η μεταβίβαση ολόκληρης επιχείρησης με τα άυλα στοιχεία αυτής ή εταιρικής μερίδας ή μεριδίου που γίνεται με αντάλλαγμα, γιατί μόνο στις μεταβιβάσεις αυτού του είδους, από επαχθή αιτία, είναι δυνατό να προκύψει περιουσιακή επαύξηση - κέρδος ή ωφέλεια για τον μεταβιβάζοντα.

2. Ο φόρος υπεραξίας υπολογίζεται σε περίπτωση διακοπής των εργασιών επιχείρησης (ατομικής ή εταιρίας) και έναρξης στον ίδιο χώρο με το ίδιο αντικείμενο εργασιών άλλης επιχείρησης (ατομικής ή εταιρίας) μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα έξι (6) μηνών.

Ειδικότερα όμως για την επιβολή του φόρου υπεραξίας διευκρινίζονται:

α) Οταν στον χώρο που λειτουργούσε ατομική επιχείρηση ιδρύεται και λειτουργεί εταιρία, στην οποία μετέχει και ο φορέας της ατομικής επιχείρησης, από το συνολικό ποσό της υπεραξίας που προκύπτει με βάση τα δεδομένα της ατομικής επιχείρησης δεν λαμβάνεται υπόψη το ποσό που αντιστοιχεί στο ποσοστό συμμετοχής του φορέα της ατομικής επιχείρησης στην εταιρία που συστήθηκε,

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΟΧΙ.ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ...ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΦΕΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΘΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΕ ΠΕΛΑΤΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.ΑΚΟΥΣΩΝ ΑΚΟΥΣΩΝ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Θεωρώ ότι σου είπαν μπούρδες.. το θέμα της υπεραξίας είναι βέβαια λίγο μπλεγμένο.. αλλά το μπλέξιμο έχει να κάνει με το κατά πόσο τα ποσοστά συμμετοχής στην Ο.Ε. ανταποκρίνονται στην καθαρά θέση της κάθε ατομικής.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΕΡ
ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ...ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΦΕΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΘΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΕ ΠΕΛΑΤΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.ΑΚΟΥΣΩΝ ΑΚΟΥΣΩΝ.

Είχα γράψει άλλη δημοσίευση.Αλλά την παίρνω πίσω.

Προκύπτει υπεραξία,γιατί από την συνολική υπεραξία που θα προκύψει αφαιρείται μόνο το ποσοστό του εταίρου που είχε την ατομική επιχείρηση στην έδρα της νέας ΟΕ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΠΗΡΑΝ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΠΙΒΑΙΒΕΩΣΑΝ.!!!ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΤΗΝ Ο.Ε. ΒΓΗΚΑΝ ΑΝΑΛΟΓΟΣ.ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΗ ΑΡΚΕΤΑ. ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΠΟΙΟΝ ΞΕΡΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΗΛ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΑΝ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΓΡΑΠΤΩΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΙΑΖΟΜΑΙ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ 20% Η ΜΕ 1.2 % ΩΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΠΡΩΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
ΜΕ ΤΙ ΠΟΣΟΣΤΟ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΜΕ 20% Η ΜΕ 1,2 % ΩΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ

Εάν και εφόσον προκύπτει θα είναι με 1,2 % (συγγένεια πρώτου βαθμού) .. γι'αυτό και δεν καταλαβαίνω την αγωνία σου για το "μεγάλο" ποσό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Να ρωτήσω κάτι σχετικό, αλλά πιο πολύ τεχνικό θέμα, μιας και δεν μου έχει τύχει μέχρι σήμερα...

Υπεραξία δημιουργείται από τη μητέρα προς το παιδί ή από το παιδί προς τη μητέρα... ή και τα δύο ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΣΙΓΟΥΡΑ 1,2% ΓΙΑΤΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 20% ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΠΟΥ ΣΥΣΤΗΝΟΥΝ ΜΙΑ Ο.Ε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΣΙΓΟΥΡΑ 1,2% ΓΙΑΤΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 20% ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΠΟΥ ΣΥΣΤΗΝΟΥΝ ΜΙΑ Ο.Ε.

EROS ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Απο που προκύπτει το σίγουρα 1,2% ?

Πιστεύω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση ο φόρος υπεραξίας θα υπολογιστεί με τον συντελεστή 20% επί της υπεραξίας και όχι με τον συντελεστή 1,2% επί της αξίας, ο οποίος θα εφαρμοζόταν εάν γινόταν μεταβίβαση σε τέκνο , αφού η ΟΕ αποτελεί διαφορετικό νομικό πρόσωπο, άσχετα από το γεγονός ότι συμμετέχουν συγγενείς Α βαθμού σε αυτήν.

Ξέρω ότι δεν υπάρχει υπεραξία στην περίπτωση που ατομική επιχείρηση μεταβιβάζεται λόγω συνταξιοδότησης στα τέκνα , τα οποία προκειμένου να συνεχίσουν την εκμετάλλευση της επιχείρησης συστήνουν προσωπική εταιρεία,αλλά στην δική σου περίπτωση δεν διευκρινίζεται από το άρθρο 13 το 1,2% εκτός και αν είναι σε κάποιο έγγραφο που δεν το έχω δει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΜΕ ΠΟΙΟ ΝΟΜΟ ΕΙΝΑΙ 20% ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ 1,2%.ΑΝ ΕΙΝΑΙ 20% ΕΧΩ ΤΡΕΛΗ ΥΠΕΡΑΞΙΑ.ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ Α.Ε. ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΜΟ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επειδή διαβάζω εδώ διάφορα και θα χάσω και τα υπόλοιπα .. :rolleyes:

δεν έχουμε πώληση ατομικής σε υφιστάμενη ΟΕ αλλά συγχώνευση δύο Ατομικών σε ΟΕ..

αγαπητέ EROS επειδή το ζήτημα δεν θα λυθεί εδώ .. απόψεις εκφράζουμε..

απευθύνσου προφορικά στο Υπουργείο (και με γραπτό ερώτημα αν χρειαστεί).. και ενημέρωσε μας αν θες για την κατάληξη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΜΕ ΠΟΙΟ ΝΟΜΟ ΕΙΝΑΙ 20% ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ 1,2%.ΑΝ ΕΙΝΑΙ 20% ΕΧΩ ΤΡΕΛΗ ΥΠΕΡΑΞΙΑ.ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ Α.Ε. ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΜΟ?

Σου απάντησα με την λογική ότι ο αγοραστής των ατομικών επιχειρήσεων είναι μία νέα εταιρεία (Η εταιρεία δεν είναι συγγενής Α βαθμού των πωλητών) , από ότι έχω διαβάσει δεν έχω δει κάποιου είδους απαλλαγή ή μειωση του φόρου για αυτή την περίπτωση.Βέβαια πάντα υπάρχει περίπτωση κάτι να μου διαφεύγει κάποια απόφαση ή έγγραφο λόγω της ιδιαιτερότητας της περίπτωσης διότι δεν έχει χρειαστεί να ψάξω κάτι ανάλογο.

Εσύ πήρες τηλέφωνο το υπουργείο όπως σε συμβούλευσαν πιο πάνω οι συνάδερφοι και αν ναι τι σου απάντησαν?

Οσον αφορά αν σε συμφέρει ΑΕ και με ποιο νόμο , σε συμφέρει με τον 1297 αλλά δώσε μας παραπάνω στοιχεία όσον αφορά τα οικονομικά δεδομένα των επιχειρήσεων.τζίροι, πάγια ,κέρδη , το ποσό της υπεραξίας κλπ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΕΡ
ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ 20% Η ΜΕ 1.2 % ΩΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΠΡΩΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Mε 20%,βασιζόμενος πάνω στην λογική της Κατερίνας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Mε 20%,βασιζόμενος πάνω στην λογική της Κατερίνας.

βρε σεις που είναι η "λογική" σ'αυτό που λέτε?

αν είναι έτσι γιατί να μην "πουλήσει" ο ένας στον άλλον την επιχείρηση του (1,2%) και μετά να την κάνουν ΟΕ .. πάλι 1,2%..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΕΡ
βρε σεις που είναι η "λογική" σ'αυτό που λέτε?

αν είναι έτσι γιατί να μην "πουλήσει" ο ένας στον άλλον την επιχείρηση του (1,2%) και μετά να την κάνουν ΟΕ .. πάλι 1,2%..

Και πάλι θα πλήρωνε το 20%.

Αν πουλούσε ο ένας στον άλλο την ατομική του επιχείρηση και μετά συστηνόνταν ΟΕ,τότε κατά την σύσταση της ΟΕ θα αφαιρούνταν μόνο το ποσοστό του επιχειρηματία που είχε την ατομική του επιχείρηση στην έδρα της ΟΕ.Για το ποσοστό του άλλου θα πληρωνόνταν φόρος υπεραξίας με ποσοστό 20%.Το έγγραφο είναι σαφές.

Δύο ατομικές επιχειρήσεις συγχωνεύονται και ιδρύουν ΟΕ στην έδρα της μιας επιχείρησης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΕΡ
Λέει πουθενά το έγγραφο για ποσοστό?

Ναι

α) Οταν στον χώρο που λειτουργούσε ατομική επιχείρηση ιδρύεται και λειτουργεί εταιρία, στην οποία μετέχει και ο φορέας της ατομικής επιχείρησης, από το συνολικό ποσό της υπεραξίας που προκύπτει με βάση τα δεδομένα της ατομικής επιχείρησης δεν λαμβάνεται υπόψη το ποσό που αντιστοιχεί στο ποσοστό συμμετοχής του φορέα της ατομικής επιχείρησης στην εταιρία που συστήθηκε,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×