Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ Ο.Ε


Επισκέπτης

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΙΜΑΙ ΕΤΑΙΡΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΩΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ Ο.Ε ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ 7 ΙΠΠΩΝ ΜΕ ΑΡΧΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 1/4/1999.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΣΤΗ ΔΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΗ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ?

ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ 1/1/2004 ΟΙ Ε.Π.Ε ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΩΜΗ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ. ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΟΥΜΕ ΤΗΝ Ο.Ε ΣΕ Ε.Π.Ε? ΜΟΝΟ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ?

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ. ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ (ΑΝ ΑΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕ ΞΕΡΩ) ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΦΠΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΔΕ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ & ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΝΑ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΤΟΣ. ΙΣΧΥΕΙ? ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΟΒΩ ΣΕ ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΟ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΦΠΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ

1.ΑΞΙΑ ΑΓΟΡΑΣ ΕΙΧ `01-04`-99

2.ΑΞΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ ΕΙΧ ΣΗΜΕΡΑ

3.ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΒΙΒΛΙΩΝ ΣΗΜΕΡΑ

ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ

ΑΦΟΡΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΕΠΕ ΑΛΛΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΙΤΟ

ΕΙΝΑΙ ΕΣΦΑΛΜΕΝΗ Η ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΗ

ΑΙΑΝΟΣ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΙΑΝΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕΣ

ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΞΙΑΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 7,000 ΕΥΡΩ.

ΠΩΛΗΣΗ ΣΗΜΕΡΑ ΠΙΘΑΝΟΝ 4,000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΒΙΒΛΙΩΝ Β". ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ. Η ΕΧΩ ΛΑΘΟΣ? ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΦΟΡ.ΙΠΠΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΑΠΟΣΒΕΣΗΣ ΓΙΑ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΙΝΑΙ 2,08% ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ 30%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΙΜΑΙ ΕΤΑΙΡΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΩΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ Ο.Ε ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ 7 ΙΠΠΩΝ ΜΕ ΑΡΧΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 1/4/1999.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΣΤΗ ΔΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΗ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ? ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΑΠΟΣΒΕΣΗΣ ΓΙΑ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΙΝΑΙ 2,08% ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ 30%

ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ 1/1/2004 ΟΙ Ε.Π.Ε ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΩΜΗ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ. ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΟΥΜΕ ΤΗΝ Ο.Ε ΣΕ Ε.Π.Ε? ΜΟΝΟ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να κάνετε αυτοπαράδοση ΕΙΧ και μετά ο εταίρος να κάνει την πώληση σαν ιδιώτης.

Δεν έχει υπεραξία η τακτική αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Να κάνετε αυτοπαράδοση ΕΙΧ και μετά ο εταίρος να κάνει την πώληση σαν ιδιώτης.

Δεν έχει υπεραξία η τακτική αυτή.

Ποια πρέπει να η αμοιβή του λογιστή για αυτές τις δύο γραμμές ? Βέβαια ο κ.έταιρος θα τρίβει τα χέρια του , αφού ίσως γλιτώσει και τον φόρο και την αμοιβή του λογιστή . Και μάλλον απο αυτά που γράφει νομίζω οτι προσπαθεί ο ίδιος να κανει τον λογιστή . Αλήθεια ποιά η γνώμη σας κ. ACTIVE για τους λογιστές ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΛΕΤΕ ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΕΤΑΙΡΟΥΣ? ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΤΑΙΡΟ ΩΣ ΙΔΙΩΤΗΣ?.

ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕ ΕΧΩ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΧΗΜΗ ΓΝΩΜΗ ΦΥΣΙΚΑ!! ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΠΙΟ ΚΑΛΑ. ΑΛΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!! ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΜΟΥ. ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΩ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΩΤΑΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Νέος Συνάδελφος

Καλή η ιδέα του Αλέκου αλλά η Διοίκηση αγνοώντας απόφαση του ΣτΕ (3095/1984), με τον 2238 (αρθ.28 3ζ) φορολογεί (με το νόμο) την αυτόματη υπερτίμηση (υπεραξία) κεφαλαίου σε περίπτωση διανομής (για τη λύση συμφωνούσε και το ΣτΕ), θεσπίζοντας και στα ΦΠ διάταξη του 3323 για τα ΝΠ.

Οπότε ψάξε στον 1146 για τα χαρτόσημα.

Πάντως για ΦΠ υπάρχει (από ότι θυμάμαι) προεραιτική εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης, άρα συμφέρει λόγω συντελεστών να συμψηφιστεί με τα άλλα κέρδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...