Προς το περιεχόμενο

ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕ ΤΟ ΕΤΑΠ. (ΕΝΙΑΙΟ ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω κάποιες απορίες σχετικά με το ΕΤΑΠ.

1) Για τον προσδιορισμό της αντικειμενικής αξίας σε μονοκατοικία όπου ισχύει ο αντικειμενικός προσδιορισμός υπολογίζεται και η επιφάνεια των βοηθητικών χώρων ?

2) Σε περίπτωση ακινήτου την οποία ο γονέας χρησιμοποιεί ώς Α' κατοικία και με γονική παροχή έχει μεταβιβάσει την ψιλή κυριότητα στα τέκνα, σε ποιόν επιβάλλεται ο φόρος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάποιες απορίες σχετικά με το ΕΤΑΠ.
1) Για τον προσδιορισμό της αντικειμενικής αξίας σε μονοκατοικία όπου ισχύει ο αντικειμενικός προσδιορισμός υπολογίζεται και η επιφάνεια των βοηθητικών χώρων ?

Ναι. Απλά στους βοηθητικούς χώρους δεν ισχύει το κατ΄τατο πλαφόν του ενός ευρώ ανά τ.μ.

2) Σε περίπτωση ακινήτου την οποία ο γονέας χρησιμοποιεί ώς Α' κατοικία και με γονική παροχή έχει μεταβιβάσει την ψιλή κυριότητα στα τέκνα, σε ποιόν επιβάλλεται ο φόρος ?

Απαλλάσεται η κύρια κατοικία των φυσικών προσώπων εμβαδού μέχρι 200 τ.μ. και αξίας μέχρι 300.000 ευρώ. Ως κύρια κατοικία για τους έγγαμους ορίζεται η κατοικία η οποία ανήκει στον υπόχρεο ή στην σύζηγο του ή στα προστατευόμενα, κατά τον ΚΦΕ τέκνα και του ανήκει κατά πλήρη κυριότητα ή έχει το εμπράγματο δικαίωμα επικαρπίας και στην οπόία ιδιοκατοικεί.

Αρα ο γονέας απαλλάσεται.

Τα τέκνα εάν είναι ανήλικα απαλλάσονται, εάν είναι ενήλικα και μένουν αλλού δεν απαλλάσονται.

Την τελευτάια πρόταση μου να την ελέγξεται στο αρμόδιο τμήμα της κ Κόλια (Προσιστάμενη του τμήματος του ΕΤΑΚ του Υπ. Οικονομικών) στα τηλέφωνα 2103375360,2103375878,2103375890 στο φαξ 2103375834 και στο e-mail [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
Ναι. Απλά στους βοηθητικούς χώρους δεν ισχύει το κατ΄τατο πλαφόν του ενός ευρώ ανά τ.μ.

Απαλλάσεται η κύρια κατοικία των φυσικών προσώπων εμβαδού μέχρι 200 τ.μ. και αξίας μέχρι 300.000 ευρώ. Ως κύρια κατοικία για τους έγγαμους ορίζεται η κατοικία η οποία ανήκει στον υπόχρεο ή στην σύζηγο του ή στα προστατευόμενα, κατά τον ΚΦΕ τέκνα και του ανήκει κατά πλήρη κυριότητα ή έχει το εμπράγματο δικαίωμα επικαρπίας και στην οπόία ιδιοκατοικεί.

Αρα ο γονέας απαλλάσεται.

Τα τέκνα εάν είναι ανήλικα απαλλάσονται, εάν είναι ενήλικα και μένουν αλλού δεν απαλλάσονται.

Την τελευτάια πρόταση μου να την ελέγξεται στο αρμόδιο τμήμα της κ Κόλια (Προσιστάμενη του τμήματος του ΕΤΑΚ του Υπ. Οικονομικών) στα τηλέφωνα 2103375360,2103375878,2103375890 στο φαξ 2103375834 και στο e-mail [email protected]

Κώστα αν ακούς...

τι είπε η προϊσταμένη?

γιατί έχουμε πληθώρα περιπτώσεων με γονέα (επικαρπωτή) και ενήλικο τέκνο (ψιλή κυριότητα), που το ενήλικο τέκνο μένει με "δωρεάν παραχώρηση" από τον γονέα.. πληρώνει ή δεν πλερώνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε το δωκω με ενα παραδειγμα Σουλη

το σπιτι μου που ειναι κυρια κατοικια και η εδρα μου ειναι γραμμενο με ψηλη κυριοτητα σε εμενα και επικαρπια στον πατερα μου

το εξοχικο στην Σαλαμινα ειναι πληρη κυριοτητα μου

αρα

του χρονου δεν εχω απαλλαγη για κανενα απο τα δυο

φετος θα εχω απαλλαγη για την Σαλαμινα (49 τμ), μιας και απαλλασεται η μεγαλυτερη κατοικια

αλλα του χρονου θα πληρωσω εγω και ο πατερας μου για την κυρια κατοικια μου και εγω για το εξοχικο

αυτα μεχρι σημερα

αν αλλαξει κατι θα το δουμε στην πορεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Απόστολε με μπέρδεψες.. τι θα αλλάξει του χρόνου?

και γιατί δεν βλέπω το θέμα στην μπροστινή σελίδα ..σε ποιά ενότητα είμαστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ενοτητα ΕΤΑΚ

φετος κατα το νομο απαλλασεται απο το ΕΤΑΚ το ακινητο με τα μεγαλυτερα τετραγωνικα και μεχρι 200 και αυτο γιατι δεν μπορουν να βρουν πια ειναι η κυρια κατοικια που απαλλασεται απο το ΕΤΑΚ

απο του χρονου θα απαλλασεται απο το ΕΤΑΚ, η ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ μέχρι 200 τμ ή 300000 €

που ο φορολογουμενος εχει πανω σε αυτην την πληρη κυριοτητα ή την επικαρπια

αν ξαναδιαβασεις το παραδειγμα (που ειναι πραγματατικο) θα καταλαβεις το προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ενοτητα ΕΤΑΚ

και για ποιο λόγο η ενότητα ΕΤΑΚ δεν μου εμφανίζεται στην πρώτη σελίδα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

για οικόπεδο 600 τ.μ. σντός οικισμού στο οποίο είναι χτισμένη οικία ( εξοχική) 70 τ.μ. , τί ενιαίο τέλος βγαίνει για το οικόπεδο ή και για το εξοχικό;

Αν δηλωθεί σαν κύρια κατοικία , απαλάσσεται;

0,1 % επι της αξίας που αναγράσεται στο συμβόλαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε Ζηνων

εδω δεν ξερουν αυτοι ακομη θα ξερουμε εμεις

βγηκε το εντυπο για τα νομικα προσωπα

μεχρι να βγει πως θα υπολογισθει το ΕΤΑΚ για τα φυσικα

θα γυρισει η γη καμποσες φορες

και μεις θα κανουμε δωρεαν ταξιδι γυρο απο τον ηλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η φάση είναι ότι αν οι πελάτες ενημέρωναν τους λογιστές εγκαι΄ρότερα, ίσως θα γλίτωναν φόρο επιπλέον

τωρα αν ερθει κανα χαρ'ατσι επί της αντικειμενικής που δεν θυμάμαι πόσο είναι στο συμβόλαιο και προσαύξησης λόγω δευτερεύουσας κατοικίας τράχα γύρευε

πάντως είναι μάγκες

πρώτα γίνονται όλες οι μεταβιβάσεις αφορολόγητες σου λέει μεταξύ α κατηγορίας κληρονομούμενων και το επόμενο έτος σε βάζει φόρο , που αν δεν το πληρώσεις εσύ, θα το πληρώσεις πάλι εσύ

έξυπνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός

1) νομικά πρόσωπα έως 15 Μαϊου και φυσικά πρόσωπα περιμένουμε το ειδοποιητήριο από τη ΔΟΥ; πότε;

2) θα πάρω τα έντυπα από το παρακάτω link για να βγάλω αξίες; είναι ενημερωμένα με τις νέες αντικειμενικές τιμές;

http://www.gsis.gr/apaa_site/apaa_entypa.htm

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Θα ήθελα και εγώ να ξέρω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα παραπάνω φύλλα του GSIS.gr

Σας παρακαλώ ξέρει κανείς;;;

Εγώ έχω μόνο εργοστάσιο και οικόπεδο εκτός σχεδίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[b]Ναι. Απλά στους βοηθητικούς χώρους δεν ισχύει το κατ΄τατο πλαφόν του ενός ευρώ ανά τ.μ.

[/b] ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΥΤΟ?

Απαλλάσεται η κύρια κατοικία των φυσικών προσώπων εμβαδού μέχρι 200 τ.μ. και αξίας μέχρι 300.000 ευρώ. Ως κύρια κατοικία για τους έγγαμους ορίζεται η κατοικία η οποία ανήκει στον υπόχρεο ή στην σύζηγο του ή στα προστατευόμενα, κατά τον ΚΦΕ τέκνα και του ανήκει κατά πλήρη κυριότητα ή έχει το εμπράγματο δικαίωμα επικαρπίας και στην οπόία ιδιοκατοικεί.

Αρα ο γονέας απαλλάσεται.

Τα τέκνα εάν είναι ανήλικα απαλλάσονται, εάν είναι ενήλικα και μένουν αλλού δεν απαλλάσονται.

Την τελευτάια πρόταση μου να την ελέγξεται στο αρμόδιο τμήμα της κ Κόλια (Προσιστάμενη του τμήματος του ΕΤΑΚ του Υπ. Οικονομικών) στα τηλέφωνα 2103375360,2103375878,2103375890 στο φαξ 2103375834 και στο e-mail [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...
επισκέπτη ΚΟΥΤΟΥΛΑΚΗΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ

Εχω κάποιες απορίες σχετικά με το ΕΤΑΠ.

1) Για τον προσδιορισμό της αντικειμενικής αξίας σε μονοκατοικία όπου ισχύει ο αντικειμενικός προσδιορισμός υπολογίζεται και η επιφάνεια των βοηθητικών χώρων ?

2) Σε περίπτωση ακινήτου την οποία ο γονέας χρησιμοποιεί ώς Α' κατοικία και με γονική παροχή έχει μεταβιβάσει την ψιλή κυριότητα στα τέκνα, σε ποιόν επιβάλλεται ο φόρος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ( ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟ ) ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΟΥΣΙΑ = ΜΙΑ ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ . ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΕΤΑΚ ΚΑΙ ΦΑΠ ;;

ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...