Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΑΣ "ΚΛΕΙΔΩΝΟΥΝΕ" ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και η παρ. η που καταργήθηκε.

Και η παρ. η όπως ισχύει.

Νομίζω λοιπόν ότι δεν τίθεται ζήτημα "κλειδώματος" ή "οριστικοποίησης" (πέστε το όπως θέλετε) εγγραφών.

Από κει και πέρα οι διατάξεις για την εκπρόθεσμη ενημέρωση ή εκτύπωση των βιβλίων εφαρμόζονται κανονικά και σε πιθανό έλεγχο αν διαπιστωθούν θα καταλογιστούν.

Για την τροποποίηση εγγραφών σε προηγούμενη χρήση να πω μόνον το εξής.

Έστω ότι, επιχείρηση μικτή πρέπει με την κατάθεση της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος να κάνει κάποιες εγγραφές τακτοποίησης των εσόδων ή εξόδων της, για την μεταφορά δεδομένων από τα βιβλία στα έντυπα (όλα τα προγράμματα έχουν τη δυνατότητα μηχανογραφικής επεξεργασίας εντύπων).

Σε περίπτωση που το πρόγραμμα είναι κλειδωμένο πως θα γίνουν;

Παντελή ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, μόνο που θα ήθελα να το συζητήσουμε, γιατί κάτι δεν μου αρέσει και θα παρακαλέσω στη συζήτηση να μπουν και άλλοι συνάδελφοι. Ετσι κι αλλοιώς η γνώμη σου και η γνώμη άλλων συναδέλφων έχει πιο βαρύνουσα σημασία απο τη δική μου, γιατί εγώ δεν ασκώ το λογιστικό επάγγελμα και άρα δεν έχω τη δική σας ενημέρωση.

Εχω λοιπόν την εντύπωση οτι η οριστικοποίηση δεν καταργήθηκε. Αυτό που καταργήθηκε είναι η υποχρεωτική προδιαγραφή του λογισμικού για απαγόρευση μεταβολής-διαγραφής οριστικοποιημένης εγγραφής. Πράγμα που απλά σημαίνει οτι τα προγράμματα μπορούν να επιτρέπουν τη μεταβολή οριστικών εγγραφών, με κάποια προειδοποίηση. Ετσι κι αλλοιώς τα περισσότερα είχαν τρόπους παραβίασης. Στα περισσότερα προγράμματα που γνωρίζω τα λογιστικά άρθρα παίρνουν αρίθμηση με την οριστικοποίηση. Ας ξεκαθαρίσουμε αυτό πρώτα.

Πάμε παρακάτω: Ποιός δίνει το δικαίωμα στο λογιστή να επέμβει σήμερα σε εγγραφές που έγιναν πριν πχ την 31/12/07 πέραν (για τα τρίτης) των εγγραφών ισολογισμού. Μπορεί το πρόγραμμα -και πολλά το κάνουν- να του επιτρέπει , με τη σχετική προειδοποίηση, ο ΚΒΣ το επιτρέπει;

Επικεντρωθήκαμε πιο πάνω στο αν αυτό που ζητάει ο συνάδελφος απο την εταιρία είναι νόμιμο ή όχι και βεβαίως ανακαλώ την άποψη που είχα διατυπώσει οτι είναι παράνομο. Να το διευκρινήσω: το αίτημα στην εταιρία όχι η επέμβαση του χρήστη στις παλιές εγγραφές.

Για να επιστέψουμε όμως στο αρχικό ερώτημα, πέραν του αν είναι νόμιμο ή παράνομο, μια εταιρία μπορεί στις προδιαγραφές του προγράμματος να έχει βάλει απαγόρευση μεταβολής οριστικής εγγραφής.

Ο ΚΒΣ καταργεί την υποχρέωση της εταιρίας να μην επιτρέπει τη μεταβολή, δεν της επιβάλλει να μην κλειδώνει τις εγγραφές. Αρα είναι στην ευχέρεια της εταιρίας το αν θα εξυπηρετήσει ή όχι τον πελάτη που είναι εκτός συμβολαίου. Συμφωνώ ότι είναι μικροπρέπειες, τέτοιες συμπεριφορές, αλλά αυτή είναι δυστυχώς μια πρακτική που εφαρμόζουν οι περισσότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το κλειδωσε ξεκλείδωσε δεν το κατάλαβα ποτέ, γιατιι μια βλακεία του παρελθόντος ταλαιπωρεί ακομα τους συναδελφους

Η προστασία απο μεταβολές δεν επιβάλεται απο καποια διάταξη (εχει δικιο ο Παντελής) ισχυουν οσα παραθέτει.

Για το τι ειναι παράνομο και τι οχι ευθύνη φέρει ο λογιστής, αλλα

η εταιρεια δεν εχει κανενα δικαιωμα να εχει κλειδωμενα η μη αρχεια ή να αρνηθεί το "ξεκλείδωμα".

Η εταιρεια και καθε εταιρεία εχει δικαίωμα να βαλει προειδοποιητικά μηνύματα ΟΧΙ απαγορευσεις

Αυτο το κλειδωσε ξεκλείδωσε δεν το κατάλαβα ποτέ, γιατιι μια βλακεία του παρελθόντος ταλαιπωρεί ακομα τους συναδελφους

Η προστασία απο μεταβολές δεν επιβάλεται απο καποια διάταξη (εχει δικιο ο Παντελής) ισχυουν οσα παραθέτει.

Για το τι ειναι παράνομο και τι οχι ευθύνη φέρει ο λογιστής, αλλα

η εταιρεια δεν εχει κανενα δικαιωμα να εχει κλειδωμενα η μη αρχεια ή να αρνηθεί το "ξεκλείδωμα".

Η εταιρεια και καθε εταιρεία εχει δικαίωμα να βαλει προειδοποιητικά μηνύματα ΟΧΙ απαγορευσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντελή ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, μόνο που θα ήθελα να το συζητήσουμε, γιατί κάτι δεν μου αρέσει και θα παρακαλέσω στη συζήτηση να μπουν και άλλοι συνάδελφοι. Ετσι κι αλλοιώς η γνώμη σου και η γνώμη άλλων συναδέλφων έχει πιο βαρύνουσα σημασία απο τη δική μου, γιατί εγώ δεν ασκώ το λογιστικό επάγγελμα και άρα δεν έχω τη δική σας ενημέρωση.

Δημήτρη κατ' αρχήν δεν έχεις το δικαίωμα να ζητάς τη συζήτηση ενός θέματος.

Έχεις αποκτήσει το δικαίωμα να απαιτείς.

Την ενημέρωση ας την αφήσουμε. Μακάρι όλοι οι συνάδελφοι (δικοί μου και δικοί σου) να φρόντιζαν τόσο την ενημέρωσή τους.

Τα παραπάνω δεν είναι φιλοφρονήσεις. Είναι η άποψή μου.

Τώρα όσαν αφορά τα υπόλοιπα τα πράγματα θεωρώ ότι είναι πολύ απλά.

Άποψή μου είναι ότι καμία εταιρεία δεν έχει δικαίωμα να κλειδώνει τις εγγραφές. Σε περίπτωση όμως που το κάνει, είναι υποχρεωμένη είτε με κάποιο εργαλείο, ειτε με κάποια άλλη επιλογή να του δίνει το δικαίωμα να τις ξεκλειδώνει, άσχετα αν έχει ενεργό συμβόλαιο ή όχι.

Όσον αφορά την τροποποίηση των εγγραφών, η ευθύνη είναι αποκλειστικά δική μας. Οι προθεσμίες ενημέρωσης και εκτύπωσης των βιβλίων είναι σαφείς( ; ) και δεν χρήζουν αμφισβήτησης (αν και αυτό χωρά πολύ συζήτηση, βλεπε για παράδειγμα εκκαθαρίσεις ασφαλιστικών εταιρειών).

Η μη σωστή αρίθμηση των εγγραφών και όσα μπορούν να προκύψουν από κάποια τροποποίηση που βάση του ΚΒΣ είναι εκπρόθεσμη, αν διαπιστωθεί, επιφέρουν πρόστιμο.

Από την άλλη τι σημαίνει οριστικές εγγραφές. Είναι μία ορολογία που χρησιμοποιούν οι εταιρείες προγραμματισμού. Αν πραγματικά ο νομοθέτης ήθελε να είναι στο συγκεκριμένο ζήτημα αυστηρός, δεν θα έδινε το δικαίωμα αλλαγής της αρίθμησης κλπ. Δίνει όμως το δικαίωμα αλλαγών για να μπορούν οι επιχειρήσεις να διωρθώνουν πιθανά λάθη.

Και αν θέλεις την άποψή μου, τα βιβλία των επιχειρήσεων θα έπρεπε να έχουν καταληκτική προθεμία ενημέρωσης και εκτύπωσης, την ημερομηνία λήξης της δήλωσής τους, μιας και ο ίδιος ο νομοθέτης αυτοαναιρεί άρθρα που υπάρχουν στον ίδιο νόμο.

Αρθρο 12

Τιμολόγια. Εκκαθαρίσεις

...

7.Τα αγαθά που παραλαμβάνονται από τρίτο προς πώληση ή προς επεξεργασία για λογαριασμό του καταχωρούνται, κατ' είδος και ποσότητα σε διπλότυπη κατάσταση κατά εντολέα. Στην ίδια κατάσταση καταχωρούνται κατ' είδος, ποσότητα και αξία τα αγαθά που πωλούνται ή παραδίδονται μετά την επεξεργασία, οι δαπάνες που πραγματοποιούνται για λογαριασμό του τρίτου, ο Φ.Π.Α. και κάθε άλλο στοιχείο απαραίτητο για την εκκαθάριση. Την τελευταία ημέρα κάθε μήνα εκδίδεται εκκαθάριση κατά εντολέα, στην οποία αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία του εντολέα, η συνολική αξία των πωλήσεων ή της αμοιβής κατά συντελεστή Φ.Π.Α., το ποσό του Φ.Π.Α., η προμήθεια που αναλογεί, ο Φ.Π.Α. της προμήθειας, καθώς και οι δαπάνες που πραγματοποιήθηκαν για λογαριασμό του εντολέα. Η εκκαθάριση με το ένα αντίτυπο της κατάστασης και τα δικαιολογητικά των δαπανών, που εκδόθηκαν στο όνομα του εντολέα και αναγράφονται αναλυτικά στην κατάσταση, αποστέλλονται στον εντολέα μέχρι τη δεκάτη πέμπτη (15η) ημέρα του μήνα της εκκαθάρισης και προκειμένου για τον τελευταίο μήνα της διαχειριστικής περιόδου μέχρι την εικοστή (20ή) ημέρα του επόμενου μήνα. Η εκκαθάριση και η κατάσταση, ως προς τον εντολέα, υποκαθιστούν τα στοιχεία πώλησης αυτού

Αρθρο 17

Χρόνος ενημέρωσης των βιβλίων

1. Η ενημέρωση των βιβλίων πρώτης και δεύτερης κατηγορίας, γίνεται μέχρι τη δέκατη πέμπτη (15η) ημέρα του επόμενου μήνα, από την έκδοση ή λήψη, του κατά περίπτωση δικαιολογητικού.

2. Η ενημέρωση των βιβλίων τρίτης κατηγορίας, γίνεται:

α) του ή των ημερολογίων, μέχρι τη δέκατη πέμπτη (15η) ημέρα του επόμενου μήνα, από την έκδοση ή λήψη, του κατά περίπτωση δικαιολογητικού και επί ταμειακών πράξεων από τη διενέργειά τους,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...