Προς το περιεχόμενο
  • 0

αποσβεσεις παγιων επιχορηγησης επαν 2.11.2 ανταγωνιστηκοτητα


pahntom

Ερώτηση

καλησπέρα κ. συνάδελφοι

το πρόβλημα μου είναι το εξής

εχω 2 επιχειρήσεις η οποίες επιδοτήθηκαν με το πρόγραμμα του ΕΠΑΝ Ανταγωνιστηκοτητα εμποριο και υπηρεσίες

εχοντας περάσει κανονικά σαν έσοδο το τιμολόγιο επιχορηγης χωρίς φπα με προβληματιζει η διαδικασία των αποσβέσεων που θα ακολουθήσω. Λάβετε υπόψην οτι τα τιμολογια των παγιων εχουν προηγηθει απο την προηγουμενη χρονια οποτε για το 2006 εχουν διενεργηθεί οι πρωτες αποσβεσεις. για το 2007 εχουμε περασμενο το τιμ επιχορηγησης και εκκρεμουν οι υπολοιπεες αποσβεσεις. ακολουθω κανονικα την διαδικασια η πρεπει να κανω κατι αλλο συμφωνα με καποιο πολ ή εγγυκλιο?

ευχαριστω θερμα

κωστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΣΟΔΟ.

ΠΑΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ 1η ΣΕΛ. ΤΟΥ Ε3 ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΤΟ 2006 ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΑΦΟΥ ΥΠΗΡΧΕ Η ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΙΣ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΗΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΡΕΣ ΣΤΟ 2007.

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟ 2006 ή ΚΑΝΕΙΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ή ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ 2007 ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΙΣΧΥΟΥΝ ΕΦ' ΟΣΟΝ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΩΣ ΕΣΟΔΟ.

ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΣΟΔΩΝ (ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ) ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΩΣ ΕΣΟΔΟ ΑΠΟ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ

ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΤΟΥ 2006 ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ

ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΠΡΑΞΑ ΣΩΣΤΑ (ΤΟ ΤΜ ΚΟΠΗΚΕ 2007)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έστω ότι οι αποσβέσεις των παγίων που επιχορηγήθηκαν είναι για το 2006 : 10.000,00 € και για το 2007 : 15.000,00 €

Έστω ότι το ποσοστό επιχορήγησης είναι 55% και το ποσό επιχορήγησης είναι 30.000,00 €.

Οι κινήσεις που κάνω :

Αφού έχω υπολογίσει κανονικά τις αποσβέσεις μου , πάω εξωλοιστικά και τις μειώνω με το αντίσοιχο ποσοστό επιχορήγησης και εφόσον το τιμολογίο κόπηκε σε μεταγενέστερη χρήση θα κάνω το ίδιο και με τις αποσβέσεις της προηγούμενης χρήσης .

Έχουμε λοιπόν : 10.000,00 € χ 55% = 5.500,00 € οι αναλαγούσες στη χρήση 2006 αποσβέσεις των επιχορηγούμενων παγίων

15.000,00 χ 55% = 8.250,00 € αποσβέσεις στο 2007

Τι κάνω στο Ε3 βάζω κανονικά τις αποσβέσεις χρήσης 2007 μείον το ποσό των 8.250,00 ευρώ και το ποσό των 5.500,00 σαν λογιστική διαφορά με τις απαραίτητες σημειώσεις στη τελευταία σελίδα (καθώς και το ποσό της επιδότησης στον κωδ.904).

Αν θες να είσαι και απόλυτα τυπικός στις λογιστικές διαφορές βάζεις και πόσο ίσο με το 5% της επιχορήγησης .

Στα βιβλία μου καταχωρώ κανονικά τις 30.000,00 € στην στήλη των εσόδων και ενημερώνει τον κωδ.310 της περιοδικής (και δεν κάνει prorata) και μπορείς στις 31/12 να περνάς αφαιρετικά το ποσό των 5.500,00 € + 8.250,00 € = 13.750,00 € και το αλγεβρικό άθροισμα το μεταφέρεις στην επόμενη χρήση έως ότου το ποσό της επιχορήγησης μηδενιστεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Έστω ότι οι αποσβέσεις των παγίων που επιχορηγήθηκαν είναι για το 2006 : 10.000,00 € και για το 2007 : 15.000,00 €

Έστω ότι το ποσοστό επιχορήγησης είναι 55% και το ποσό επιχορήγησης είναι 30.000,00 €.

Οι κινήσεις που κάνω :

Αφού έχω υπολογίσει κανονικά τις αποσβέσεις μου , πάω εξωλοιστικά και τις μειώνω με το αντίσοιχο ποσοστό επιχορήγησης και εφόσον το τιμολογίο κόπηκε σε μεταγενέστερη χρήση θα κάνω το ίδιο και με τις αποσβέσεις της προηγούμενης χρήσης .

Έχουμε λοιπόν : 10.000,00 € χ 55% = 5.500,00 € οι αναλαγούσες στη χρήση 2006 αποσβέσεις των επιχορηγούμενων παγίων

15.000,00 χ 55% = 8.250,00 € αποσβέσεις στο 2007

Τι κάνω στο Ε3 βάζω κανονικά τις αποσβέσεις χρήσης 2007 μείον το ποσό των 8.250,00 ευρώ και το ποσό των 5.500,00 σαν λογιστική διαφορά με τις απαραίτητες σημειώσεις στη τελευταία σελίδα (καθώς και το ποσό της επιδότησης στον κωδ.904).

Αν θες να είσαι και απόλυτα τυπικός στις λογιστικές διαφορές βάζεις και πόσο ίσο με το 5% της επιχορήγησης .

Στα βιβλία μου καταχωρώ κανονικά τις 30.000,00 € στην στήλη των εσόδων και ενημερώνει τον κωδ.310 της περιοδικής (και δεν κάνει prorata) και μπορείς στις 31/12 να περνάς αφαιρετικά το ποσό των 5.500,00 € + 8.250,00 € = 13.750,00 € και το αλγεβρικό άθροισμα το μεταφέρεις στην επόμενη χρήση έως ότου το ποσό της επιχορήγησης μηδενιστεί .

ΔΙΑΦΩΝΩ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΥΤΟΤΕΛΕΙΑΣ ΤΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ 2006 ΣΤΟ 2007. ΕΤΣΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΤΟ 2007 ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΜΕΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (ΑΡΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ) ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΤΟΣ 2006 ΤΙΣ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΕΣ ΠΙΣΩ. ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ (5.500,00) 2 ΦΟΡΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΔΙΑΦΩΝΩ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΥΤΟΤΕΛΕΙΑΣ ΤΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ 2006 ΣΤΟ 2007. ΕΤΣΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΤΟ 2007 ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΜΕΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (ΑΡΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ) ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΤΟΣ 2006 ΤΙΣ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΕΣ ΠΙΣΩ. ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ (5.500,00) 2 ΦΟΡΕΣ.

Διαφώνω με τη διαφωνιά σου , αλλά δυστυχώς δεν θα μπορέσω άμεσα να στο τεκμηριώσω . :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφόσον το 2006 δεν ήταν σίγουρο ότι θα εισπράξει την επιχορήγηση, δεν τίθεται αυτοτέλεια των χρήσεων αφού βρισκόταν σε αδυναμία λογιστικής απεικονίσεως. Μόνο σε περίπτωση που ήταν βεβαία η λήψη της τότε θα μπορούσε να μειώσει και τις αποσβέσεις κατά το ποσοστό της επιχορήγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εφόσον το 2006 δεν ήταν σίγουρο ότι θα εισπράξει την επιχορήγηση, δεν τίθεται αυτοτέλεια των χρήσεων αφού βρισκόταν σε αδυναμία λογιστικής απεικονίσεως. Μόνο σε περίπτωση που ήταν βεβαία η λήψη της τότε θα μπορούσε να μειώσει και τις αποσβέσεις κατά το ποσοστό της επιχορήγησης.

ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ 31/12 ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΑΞΕΙ.

ΕΤΣΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΤΙ ΤΗΡΟΥΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟΥ ΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΒΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΟΡΟ ΤΟΤΕ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΒΕΒΑΙΟ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΦΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟ. ΑΝ ΕΙΧΕΣ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΣΤΟΝ 41,10 ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΝ 33,14 ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΣΒΕΣΕΩΝ ΤΩΝ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΩΝ ΠΑΓΙΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και στα Β πως θα κάνεις αφού δεν θα έχεις το στοίχειο ?

Μόνο με την έγκριση ?

Γνωρίζω προγράμματα που ενώ έχουν πάρει κανονικά την έγκριση για τον α ή β λόγο δεν μπήκαν τα χρήματα .

Επίσης λέτε για τροποποιητική , εφόσον όμως έχει κλέισει με αυτοέλεγχο η προηγούμενη χρήση πως θα γίνει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Και στα Β πως θα κάνεις αφού δεν θα έχεις το στοίχειο ?

Μόνο με την έγκριση ?

Γνωρίζω προγράμματα που ενώ έχουν πάρει κανονικά την έγκριση για τον α ή β λόγο δεν μπήκαν τα χρήματα .

Επίσης λέτε για τροποποιητική , εφόσον όμως έχει κλέισει με αυτοέλεγχο η προηγούμενη χρήση πως θα γίνει .

NAI. ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΟΤΙ Η ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΜΙΑΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΚΑΘΕ ΕΤΟΥΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
NAI. ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΟΤΙ Η ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΜΙΑΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΚΑΘΕ ΕΤΟΥΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ.

Η έγκριση όμως δεν είναι στοιχείο .

Τέλος πάντων προσωπικά να πω ότι εξακολουθώ να διαφωνώ με την άποψη σας , βέβαια καλό θα ήταν προς άρση των αμφιβολιών (από όλους μας) να γίνει και ένα ερώτημα στο Υπουργείο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-TasosX-
ΔΙΑΦΩΝΩ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΥΤΟΤΕΛΕΙΑΣ ΤΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ 2006 ΣΤΟ 2007. ΕΤΣΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΤΟ 2007 ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΜΕΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (ΑΡΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ) ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΤΟΣ 2006 ΤΙΣ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΕΣ ΠΙΣΩ. ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ (5.500,00) 2 ΦΟΡΕΣ.

Ισως αυό βοηθήσει ...

Λογιστικός χειρισμός επιδοτήσεων

Νο 194. Γνωμ. 2120/1994

Σε απάντηση της επιστολής σας 5000/1419/23.12.93, σας γνωρίζουμε ότι, για το λογιστικό χειρισμό των λαμβανομένων (από το Δημόσιο ή την ΕΟΚ) επιχορηγήσεων για την πραγματοποίηση πάγιων επενδύσεων, εφαρμόζονται τα προβλεπόμενα στην παράγρ. 2.2.402 περίπτ. ζ' (εδάφια α', β' και γ' ) του Ελληνικού Γενικού

Λογιστικού Σχεδίου.

Η εφαρμογή του χειρισμού αυτού δεν επηρεάζεται από το γεγονός ότι απαλλάσσεσθε της φορολογίας εισοδήματος.

Για την τακτοποίηση των προηγούμενων χρήσεων, κατ' ανάγκη πρέπει ( με εγγραφή στην παρούσα χρήση ) το σχετικό ποσό (που αντιστοιχεί στις αποσβέσεις κ.λπ.,όπως ορίζεται στο Ε.Γ.Λ.Σ.) να μεταφερθεί από το λογαριασμό 41.10 "επιχορηγήσεις πάγιων επενδύσεων", στην πίστωση του λογαριασμού 82.01 "έσοδα

προηγούμενων χρήσεων" (και ανοιγόμενου ιδιαίτερου τριτοβάθμιού του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

εχω και εγω το ιδιο προβλημα με επιδοτηση της εταιριας, μεσω του προγραμματος της γυναικειας επιχειρηματικοτητας του εομμεχ. Τα παγια αγοραστηκαν 2006 και η επιδοτηση εγινε το 2007. μια προταση που μου δωσανε ειναι να υπολογισω το ποσο των επιδοτουμενων παγιων που αποσβεστηκαν το 2006 και με αυτο το ποσο να χρεωσω το λογαριασμο 42.09.00.00 Αποσβεσεις παγιων επιδοτουμενων και να πιστωσω τον 81.01. Πως σας φαινεται;

Το προβλημα ειναι οτι μου ειπαν οτι αυτη η επιδοτηση φορολογειται κανονικα και μπαινει στην ομαδα 7. ο 41.10 δεν ειναι για κατι τετοιες περιπτωσεις; υπαρχει καποια σχετικη νομοθεσια που μπορω να ψαξω;

ευχαριστω πολυ

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων με βάση διοικητικές λύσεις και τη δικαστηριακή νομολογία

1017621/10262/Β0012/ΠΟΛ.1029/17.2.2006

Έχοντας υπόψη:

α) Τις διατάξεις του άρθρου 31 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος.

β) Τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 24 του Ν.3427/2005 (ΦΕΚ 312/Α’).

γ) Ότι με την παρούσα απόφαση δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού.

Αποφασίζουμε

................

ΜΗ ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΜΕ ΒΑΣΗ

ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ Σ.τ.Ε. ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ

ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΠΑΓΙΩΝ

(Κ.Φ.Ε., άρθρο 31, παρ. 1, περ. στ’)

A. ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ

Αποσβέσεις - Γενικά

1. Αν η επιχείρηση δεν διενεργήσει αποσβέσεις ή διενεργήσει με μικρότερο συντελεστή από τον προβλεπόμενο, δεν έχει το δικαίωμα διενέργειας αποσβέσεων για το ποσό αυτό στις επόμενες χρήσεις. Ισχύει για ισολογισμούς που κλείνουν μετά τις 30 Δεκεμβρίου 1997.

2. Στην περίπτωση διενέργειας αποσβέσεων με συντελεστή ανώτερο από τον προβλεπόμενο, το τμήμα των αποσβέσεων που αντιστοιχεί στο υπερβάλλον ποσοστό δεν εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα.

Πάγια σε αδράνεια

Αποσβέσεις σε ακίνητο που βρίσκεται σε αδράνεια δεν αναγνωρίζονται προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα. (Κ.13237/34/ΠΟΛ.512/2.12.1974) και (Α.1894/515/30.4.1980)

Αποσβέσεις παγίων στοιχείων νέων επιχειρήσεων

Η αγορά ή ενοικίαση μηχανημάτων και λοιπών παγίων από υφιστάμενη επιχείρηση δεν θεωρείται για τους σκοπούς εφαρμογής των διατάξεων αποσβέσεων παγίων περιουσιακών στοιχείων «νέων» επιχειρήσεων, δηλαδή είτε να μην προβαίνουν σε αποσβέσεις των παγίων στοιχείων είτε να υπολογίζουν τις αποσβέσεις με 50% επί του συντελεστή απόσβεσης για τις τρεις (3) πρώτες χρήσεις που έπονται της χρήσης μέσα στην οποία άρχισε η παραγωγική λειτουργία. (1074852/16403/Γ0012/24.9.1999)

Αποσβέσεις επιχορηγηθέντων παγίων

Οι αποσβέσεις που αναλογούν στην αξία των παγίων στοιχείων που επιχορηγείται βάσει αναπτυξιακών νόμων (Ν.1892/1990, Ν.2601/1998) ή από την Ευρωπαϊκή Ένωση, για την πραγματοποίηση επενδύσεων, δεν αναγνωρίζονται προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα.

Για το λόγο αυτό, τα ποσά επιχορηγήσεων καταχωρούνται σε πίστωση του λογαριασμού 41.10 «Επιχορηγήσεις πάγιων επενδύσεων» και στο τέλος κάθε χρήσης ποσό αυτών ίσο με τις τακτικές και πρόσθετες αποσβέσεις, που διενεργήθηκαν στην αξία των παγίων στοιχείων που επιχορηγήθηκε, μεταφέρεται στον αποτελεσματικό λογαριασμό 81.10 «Έκτακτα και ανόργανα έσοδα» με την ειδικότερη διάκριση 81.10.05 "Αναλογούσες στη χρήση επιχορηγήσεις πάγιων επενδύσεων". (1040321/10238/ΠΟΛ.1093/1992 ερμηνευτική εγκύκλιος του Ν.1892/1990, 1072294/11060/Β0012/1.10.2004).

Τα ανωτέρω δεν ισχύουν για τις αποσβέσεις των παγίων στοιχείων που επιχορηγούνται με το Ν.3299/2004.

Αποσβέσεις χρηματοδοτικής μίσθωσης (sale and lease back)

Πώληση ακινήτου επιχείρησης σε εταιρία χρηματοδοτικής μίσθωσης, σύναψη σύμβασης χρηματοδοτικής μίσθωσης (sale and lease back) και επαναγορά αυτού πριν από τη λήξη της μίσθωσης.

Οι αποσβέσεις, που ενεργεί επιχείρηση στο κόστος επαναγοράς ακινήτου (κτιρίου), πριν από τη λήξη της σύμβασης χρηματοδοτικής μίσθωσης (sale and lease back), δεν αναγνωρίζονται προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδά της μέχρι του ποσού της υπεραξίας του κτιρίου για το οποίο έτυχε απαλλαγής κατά την αρχική πώληση του ακινήτου προς την εταιρεία χρηματοδοτικής μίσθωσης. (1092218/11229/Β0012/14.10.2005)

Β. ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ Σ.τ.Ε.

1. Στην αξία του οικοπέδου επί του οποίου ευρίσκονται κτίσματα (διαμερίσματα, γραφεία κ.λπ.) δεν υπολογίζονται αποσβέσεις. (Σ.τ.Ε.362/1983)

2. Σε περίπτωση μη χρησιμοποίησης του ακινήτου σε συγκεκριμένη διαχειριστική περίοδο, δεν αναγνωρίζονται αποσβέσεις. (Σ.τ.Ε.4209/1985)

3. Κτίρια που περιήλθαν σε τράπεζα από πλειστηριασμό για ικανοποίηση απαιτήσεών της δεν υπόκεινται σε αποσβέσεις, εφόσον δεν χρησιμοποιούνται. (Σ.τ.Ε.2798/1986)

4. Επί εισφερθείσας χρήσης ακινήτου από τους μετόχους στην εταιρία, δεν δύναται η εταιρία να διενεργήσει αποσβέσεις λόγω φθοράς του ακινήτου επί της αποτιμηθείσας αξίας της εισφερόμενης χρήσης. Αναγνώριση στο παρελθόν δεν δεσμεύει την φορολογική αρχή. (Σ.τ.Ε.762/1983)

........................................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω για την απαντηση. αυτο που δε μου γινεται σαφες απο την ΠΟΛ ειναι αν μιλαμε για ολο το ποσο του παγιου ή για το ποσο που αντιστοιχει στην επιδοτηση.

σε παγιο 1000? που επιδοτηθηκε με 50%, εχω ετησια αποσβεση 10%, 100?. Απο αυτα, εχω 50? αποσβεση και 50? στον 81.10.05; και η διαδικασια ειναι χρεωση 66 και πιστωση 14.99 με 100? και μετα 41 σε 81 για τα 50?;

ευχαριστω και παλι.

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Οι αποσβέσεις που αναλογούν στην αξία των παγίων στοιχείων που επιχορηγείται βάσει αναπτυξιακών νόμων (Ν.1892/1990, Ν.2601/1998) ή από την Ευρωπαϊκή Ένωση, για την πραγματοποίηση επενδύσεων, δεν αναγνωρίζονται προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα.

Για το λόγο αυτό, τα ποσά επιχορηγήσεων καταχωρούνται σε πίστωση του λογαριασμού 41.10 «Επιχορηγήσεις πάγιων επενδύσεων» και στο τέλος κάθε χρήσης ποσό αυτών ίσο με τις τακτικές και πρόσθετες αποσβέσεις, που διενεργήθηκαν στην αξία των παγίων στοιχείων που επιχορηγήθηκε, μεταφέρεται στον αποτελεσματικό λογαριασμό 81.10 «Έκτακτα και ανόργανα έσοδα» με την ειδικότερη διάκριση 81.10.05 "Αναλογούσες στη χρήση επιχορηγήσεις πάγιων επενδύσεων". (1040321/10238/ΠΟΛ.1093/1992 ερμηνευτική εγκύκλιος του Ν.1892/1990, 1072294/11060/Β0012/1.10.2004).

ΟΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙς ΠΟΥ αναλλογουν

οι αλλες πανε κανονικα στον 66

οπως το γραφεις επανω

το 50% κανονικα και το αλλο με 50% με την διαιδκασια που λεει η ΠΟΛ

Για τις αποσβεσεις της προηγουμενης χρονιας

που εγιναν κανονικα

στις αποσβεσεις το ποσο της επιδοτησης θα αφαιρεθει απο τις φετινες δλδ

2006 αποσβεσεις 500 λογιζονται κανονικα στις αποσβεσεις γιατι δεν εχουμε παρει το προγραμμα

2007 αποσβεσεις 1000 μειον 50% αλλα και μειον το αντιστοιχο 50% του 500

το υπολοιπο θα παει ως κανονικες αποσβεσεις στον 66

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και ενα τελευταιο ερωτημα: οταν εχει γινει ολικη αποσβεση παγιου σε μία χρήση, το οποιο στην επόμενη μπηκε στην επιδοτηση πως το χειριζομαστε;

ευχαριστω και παλι.

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ελα μου ντε???

δεν εχει δοθει τετοια απαντηση

αν θελετε την αποψη μου

την δευτερη χρονια για τις πασβεσεις της πρωτης μαλλον μετρανε τα νουμερα και οχι τα παγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειστε μαχημος 24 ωρες το 24ωρο αγαπητε;; :D:D δε μου ερχεται καποια νεα ερωτηση, αυριο παλι :D:D

παντως περα απο την πλακα, το θεμα εχει πολλες δυσκολιες. ενα αλλο παραδειγμα ειναι οταν επιδοτουνται εργασιες, πχ σε αυτο που πηρε η εταιρια εχει και επιδοτηση ηλεκτρικων και υδραυλικων εργασιων. οι τεχνιτες κοψανε ΤΠΥ. ε συγνωμη, ως τι παγια να περαστουν, εργασιες που γινονται σε ξενο ακινητο; μπηκαν στα εξοδα και ας βγαλει ο ελεγχος οτι λογιστικες διαφορες θελει.

τεσπα, ευχαριστω και παλι

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για το πρωτο ετυχε δεν πετυχε :D

για τα υπολοιπα τωρα

μη ξεχναμε οτι το ελληνικο κρατος τρεχει παντα να καλυψει τις νεες αναγκες που προκυπτουν απο τον εξυγχρονισμο της κοινονιας και της οικονομιας (ε!!! λεμε και καμια .............. βραδιατικα να περναει η ωρα).

Συναδελφε

προσπαθουμε να κανουμε την δουλεια μας με αποφασεις αλλα κια μυαλα που ξουν οχι στον προηγουμενο αιωνα αλλα στο προ πρηγουμενο

η συγχρονη κοινωνια και οικονομια τρεχει με ταχυτητα φωτος και η ελληνικη διοικηση παει με τον αραμπα

και το βασικοτερο

οχυρωνεται πισω απο την καρεκλα καθε γραφειου και δεν γνωριζει τι γινεται στον εξω κοσμο

οι εξερεσεις ελαχιστες που απλα επιβεβαιωνουν τον κανονα

οταν μιλαμε για ιντερνετ, EDI, πωληση προιοντων αερα (βλεπε υπηρεσιες μεσω ιντερνετ)

προσφατο παραδειγμα τα φωτοβολταικα

σε ολη την ευρωπη ο ιδιωτης επιτρεπεται να παραγει αλλου 5 αλλου 10 μεχρι και 50 W ισχη και να την πουλαει σαν ιδιωτης

στην Ελλαδα πρεπει να γινει επιτηδευματιας

καλη δυναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλα, η εταιρια μου δραστηριοποιειται στο ιντερνετ, εχει ιστοσελιδες, διαδικτυακες ραδιοφωνικες εκπομπες, ψηφιακο περιοδικο... καταλαβαινεις τι τραβαω. περυσι ειχε ερθει η υπεε και ετυχε να εχω ανοιχτο το openoffice, το οποιο ειναι ενα προγραμμα δωρεαν που το κατεβαζεις απο το ιντερνετ και ειναι παρομοιο με το word. ε, μαζι με ολα τα χαρτια που μου ζητησε, μου ζητησε και τις αδειες χρησεις του λογιστικου προγραμματος και των office. του λεω δεν ειναι office, ειναι openoffice και ειναι free download (τι το ηθελα και εγω το αγγλικο). μια μερα εφαγα να τον πεισω οτι δεν ηταν καποιο αντιγραμμενο προγραμμα. τεσπα

δεν ανεφερα και την αντιμετωπιση που ειχα σε δυο εφοριες, που πηγα να συζητησω το θεμα για τις αποσβεσεις. ο ενας στον αλλο και τελικα πηγα και στους δυο εφορους. ο ενας λοιπον, προσπαθησε να με βοηθησει, καθισε, σκεφτηκε, ξανα σκεφτηκε και τελος κατεληξε στο... ΧΕΣΤΟ μωρε, οταν καποια στιγμη θα σου ερθει ο ελεγχος θα σου βγαλει λογιστικες διαφορες και θα ξεμπερδεψεις, και μπορει να μη σου γραψουν και τιποτα αλλο!!! τον κοιταγα και δεν ηξερα αν πρεπει να γελασω ή να τσαντιστω!

αντε καληνυχτα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Αγορά παγίου 1.1.2010, 100 ευρώ. Ετήσιος Συντελεστής απόσβεσης 10%. Επιδότηση του παγίου 60 ευρώ η οποία εισπράχθηκε την 1.1.2010. Πώληση του παγίου την 1.1.2015 80 ευρώ. Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πει ποιο το αποτέλεσμα από την πώληση του παγίου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...