Προς το περιεχόμενο

ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΥΓΡΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ τι υποχρεωσεις προκυπτουν


επισκέπτη traviata

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-μαρια-
ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ Αθήνα, 5 Μαρτίου 2008

ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ Αρ. Πρωτ.: 1026979/166/0015 ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ 15Η ΒΙΒΛΙΩΝ & ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ

ΤΜΗΜΑ Β΄

Ταχ. Δ/νση : Καρ. Σερβίας 10 Προς: ΩΣ Π.Δ.

Ταχ. Κώδικας : 101 84 Αθήνα

Πληροφορίες :

Τηλέφωνο : 210 3610065

ΤΗΛΕΓΡΑΦΗΜΑ

ΘΕΜΑ: Αποστολή αντιτύπων των φορολογικών παραστατικών παραδόσεων πετρελαίου εσωτερικής καύσης (DIESEL) θέρμανσης του μήνα Φεβρουαρίου 2008

Λόγω της πρώτης εφαρμογής του μέτρου που ορίζεται στο άρθρο 3 της Α.Υ.Ο.Ο. 1019446/113/ΠΟΛ1034/14.2.2008 και προς διευκόλυνση των επιτηδευματιών μητρώου ΔΙ.ΠΕ.ΘΕ., τα αντίτυπα των φορολογικών στοιχείων με τα οποία πραγματοποιήθηκαν παραδόσεις πετρελαίου εσωτερικής καύσης (DIESEL) θέρμανσης κατά την περίοδο 15.2.2008 έως 29.2.2008 θα υποβληθούν από 1.4. έως 10.4.2008 μαζί με τα αντίτυπα των φορολογικών παραστατικών παραδόσεων του ανωτέρω είδους του μήνα Μαρτίου 2008.

Ακριβές Αντίγραφο Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

Η Προϊσταμένη της Γραμματείας & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΜΠΕΖΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά τη θα γίνει με την ταμειακή??? θα περνάμε μόνο της πωλήσεις εμπορευμάτων ? τις πωλήσεις πετρελαίου θερμ δεν θα τις καταχωρούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-tammy-

Έχω το εξής πρόβλημα, έστειλα με συστημένη επιστολή τα αντίγραφα των πωλήσεων π.θέρμανσης Φεβρούαριο-Μάρτιο .

Τα προπληρωμένα έντυπα δεν έχουν σταλεί ακόμα στον πελάτη μου και δεν γνώριζα για την παράταση εως 24-04-08. Τι κάνω τώρα να στείλω τα αλλά αντίγραφα που έχω ως αρχείο . Η Ηφαιστος που επικοινωνησα μου είπαν πως δεν αναλαμβάνουν την ευθύνη αν δεν τα παραλάβουν. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το εξής πρόβλημα, έστειλα με συστημένη επιστολή τα αντίγραφα των πωλήσεων π.θέρμανσης Φεβρούαριο-Μάρτιο .

Τα προπληρωμένα έντυπα δεν έχουν σταλεί ακόμα στον πελάτη μου και δεν γνώριζα για την παράταση εως 24-04-08. Τι κάνω τώρα να στείλω τα αλλά αντίγραφα που έχω ως αρχείο . Η Ηφαιστος που επικοινωνησα μου είπαν πως δεν αναλαμβάνουν την ευθύνη αν δεν τα παραλάβουν. Ευχαριστώ.

Αφού υπάρχει παράταση μπορείς νομίζω να περιμένεις όσες μέρες νομίζεις ότι θα κάνει το ταχυδρομείο και να ξανατηλεφωνήσεις στον ΗΦΑΙΣΤΟ για να μάθεις αν τα παρέλαβαν-που είναι και το πιθανότερο. Αν δεις ότι π.χ. μέχρι την άλλη Παρασκευή δεν τα έλαβαν τότε ξαναστείλτα με όποιον τρόπο μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο "σκληρός μου δίσκος" κλάκαρε.........μήπως κάποιος χριστιανός έχει την ευγενή καλοσύνη όπως συνοψίσει τα παραπάνω???

Ξεκίνησα να διαβάζω απο την σελίδα 1......εκανα "βουτιά" και πέρασα στην σελίδα 4.....ξανάκανα "βουτία" και πήγα στην σελίδα 7.......διάβασα και την σελίδα 8...........και κατέληξα στο εξής!!!

Γινεται κάποιος να μου τα πεί σε μία παράγραφο το πολύ μέχρι 150 λέξεις γιατί δεν μπορώ (ή δεν θέλω) να καταλάβω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο "σκληρός μου δίσκος" κλάκαρε.........μήπως κάποιος χριστιανός έχει την ευγενή καλοσύνη όπως συνοψίσει τα παραπάνω???

Ξεκίνησα να διαβάζω απο την σελίδα 1......εκανα "βουτιά" και πέρασα στην σελίδα 4.....ξανάκανα "βουτία" και πήγα στην σελίδα 7.......διάβασα και την σελίδα 8...........και κατέληξα στο εξής!!!

Γινεται κάποιος να μου τα πεί σε μία παράγραφο το πολύ μέχρι 150 λέξεις γιατί δεν μπορώ (ή δεν θέλω) να καταλάβω??

Καλησπέρα Μαρίνα ,

μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Μαρίνα ,

μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη ?

Αργησες Στελιο μου, και με ανάγκασες να τα διαβάσω όλα..........κάτι που προσπαθούσα πεισματικά να αποφύγω!

Δυστυχώς........νομίζω ότι κατάλαβα.

Τα περί βιβλίου ήταν το ζόρι μου.........αλλα μάλλον πως τα ξεκαθάρισα!!

Ευχαριστώ παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθήστε με γιατί έχω πελαγώσει!

1)Γιατί χρειάζεται να κάνουμε μεταβολή στο μητρώο για Α?? Αφού ΑΒ είχαμε (Α λόγω βενζίνης και Β για τα υπόλοιπα) και ΑΒ έχουμε πάλι ( Α για πετρέλαιο βενζίνη και Β για εμπορεύματα)

2) της αποδείξεις της ταμειακής και της ΑΛΠ πετρελαίου θερμ πρέπει να τις περνάμε?? πρεπεί να συνεχίσουν οι βενζινοπώλες να κόβουν στην ταμειακή πετρέλαιο κίνησης??

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθήστε με γιατί έχω πελαγώσει!

1)Γιατί χρειάζεται να κάνουμε μεταβολή στο μητρώο για Α?? Αφού ΑΒ είχαμε (Α λόγω βενζίνης και Β για τα υπόλοιπα) και ΑΒ έχουμε πάλι ( Α για πετρέλαιο βενζίνη και Β για εμπορεύματα)

2) της αποδείξεις της ταμειακής και της ΑΛΠ πετρελαίου θερμ πρέπει να τις περνάμε?? πρεπεί να συνεχίσουν οι βενζινοπώλες να κόβουν στην ταμειακή πετρέλαιο κίνησης??

Ευχαριστώ!

Καλημέρα ,

διάβασε την 1037 με προσοχή και επανερχόμαστε

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...%E1%ED%F3%E7%F2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΣΤΑΛΟΥΝ ΜΕΧΡΙ 24/4/2008 ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΒΑΣΕΙ ΠΟΛ 1072/2008. ΟΙ ΕΝΙΑΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ? ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ? ΤΟ SITE ΤΟΥ ΗΦΑΙΣΤΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 3 ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΑΝΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΣΤΑΛΟΥΝ ΜΕΧΡΙ 24/4/2008 ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΒΑΣΕΙ ΠΟΛ 1072/2008. ΟΙ ΕΝΙΑΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ? ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ? ΤΟ SITE ΤΟΥ ΗΦΑΙΣΤΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 3 ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΑΝΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Καλησπέρα ,

σχετική η ΠΟΛ.1072/8-4-2008

Δες εδώ

http://www.ifestos.mnec.gr/docs/pol1072_2008.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Την συγκεκριμενη ΠΟΛ την εχω διαβασει αρκετες φορες αλλα ακρη σχετικα με τις καταληκτικες ημερομηνιες υποβολης ενιαιων καταστασεων πετρελαιου θερμανσης δεν βλεπς πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εστω ότι απογραφή καυσίμων 31/12/07 είναι 10000 ευρώ.

ποιός από τους παρακάτω τρόπους για την περιοδική ΦΠΑ είναι ο σωστός κατα τη γνώμη σας?

1. αγορές με ΦΠΑ στον 353 και αναγωγή με τον συντελεστή στον 303 και εγγραφή 1900 ευρώ στον 412 (λοιπά αφαιρούμενα)?

2. αγορές χωρίς ΦΠΑ και αναγωγή με τον συντελεστή στον 303.

3. εγγραφή 1900 ευρώ στον 412 (λοιπά αφαιρούμενα) χωρίς εκροές στον 303?

και οι τρεις τρόποι θα βγάλουν το ίδιο αποτέλεσμα αλλά ποιος είναι ο σωστός?

εγώ προσανατολίζομαι περισσότερο στο 1. αλλά θα ήθελα και την γνώμη κάποιου άλλου συναδέλφου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

διάβασε την 1037 με προσοχή και επανερχόμαστε

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...%E1%ED%F3%E7%F2

Ευχαριστώ!!

Από αυτά κατάλαβα ότι δεν χρειάζεται μεταβολή στο μητρώο άν τηρούσες και αγορών και εσ-εξ και συνεχίζεις να τηρείς και τα 2 βιβλία λόγω του ότι έχεις εμπορεύματα.

και ότι το πετρέλαιο κίνησης θα συνεχίσουμε να το κόβουμε στην ταμειακή αλλά δεν θα τυπώνεται στα βιβλία ούτε θα λαμβάνεται υπόψιν στον υπολογισμό του ΦΠΑ

σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ (ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ) ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΙΟ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΝΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ (ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ) ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΙΟ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΝΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ??

Καλησπέρα Ευγενία ,

Όχι , δηλώσαμε τα αρχικά αποθέματα της 14ης Φεβρουαρίου 2008,

δηλώνουμε τις αγορές και τις πωλήσεις καθημερινά για να επιστραφεί ο Ε.Φ.Κ

Η αρχική σελίδα του Ήφαιστου εμφανίζει το τρέχων υπόλοιπο

Δεν χρειάζεται να δηλωθούν αποθέματα .Πλέον τα πάντα παρακολουθούνται

Ο μεγάλος αδερφός είναι εδώ.

Ουδεν κρυπτόν από τον Ήφαιστο :D:D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...

Χαμένος μεσα στις ΠΟΛ δεν πηρε το ματι μου κάτι για τις εξαμηνιαίες καταστασεις πετρελαιου θα τις υποβάλλουμε, γιατί είναι πολλα τα μπλοκ και θα μας φάνε κανά διημερο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Επειδή μου ήρθε επιστροφή ένας φάκελος με τα δικαιολογητικά που έστειλα στον Ηφαιστο.........

2010-11-08

Σας ενημερώνουμε οτι αναστέλλεται η υποχρεωτική ταχυδρόμηση ,μέσω ΕΛ.ΤΑ,των αντιτύπων των ειδικών παραστατικών ,που εκδίδονται απο τους επιτηδευματίες μέλη ΔΙ.ΠΕ.ΘΕ ,για τις συναλλαγές πετρελαίου εσωτερικής καύσης (DIESEL)θέρμανσης.Με νεώτερη ανακοίνωση θα ενημερωθείτε σχετικά μέσω της ιστοσελίδας ΗΦΑΙΣΤΟΣ.

Αναρτημένο στην κεντρική σελίδα του Ηφαιστου...

Η πλάκα είναι ότι τους πήρα τηλέφωνο να δω γιατί δεν.... "έχουμε βγάλει ανακοίνωση από 8/11" μ@λ@κ@ λογιστή που δεν μπήκες να το δεις...........

Άλλη δουλειά δεν είχα, μόνο να μπαίνω κάθε μέρα στη κεντρική του Ηφαιστου να δω τι αναστολές έχετε βγάλει..... Ολόκληρο σύστημα μηνυμάτων (εσωτερικά), ένα γ@μημένο μήνυμα δεν μπορούσατε να στείλετε...???? Τα γραμματόσημα λυπηθήκατε....??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

οι καταστάσεις πετρελάιου θερμανσης καθε τριμηνο.

 

αυτό ισχύει ακόμη η αντικαταστάθηκε από τον Ήφαιστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...