Προς το περιεχόμενο

ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΥΓΡΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ τι υποχρεωσεις προκυπτουν


επισκέπτη traviata

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα, ηρθε στο γραφειο πελατης που προτιθεται να ανεγειρει βενζιναδικο. Δεν εχω άλλο βενζιναδικο και δεν ξερω αν θα τον αναλαβω η οχι. Μηπως καποιος συναδελφος μπορει να με βοηθησει να βρω ποιες ειναι οι υποχρεωσεις τι βιβλια τηρουν τα βενζιναδικα, πως αποδιδω το ΦΠΑ, τι γινεται με τις καταστασεις πετρελαιου θερμανσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα, ηρθε στο γραφειο πελατης που προτιθεται να ανεγειρει βενζιναδικο. Δεν εχω άλλο βενζιναδικο και δεν ξερω αν θα τον αναλαβω η οχι. Μηπως καποιος συναδελφος μπορει να με βοηθησει να βρω ποιες ειναι οι υποχρεωσεις τι βιβλια τηρουν τα βενζιναδικα, πως αποδιδω το ΦΠΑ, τι γινεται με τις καταστασεις πετρελαιου θερμανσης?

και βεβαια να το αναλαβεις. Δεν ειναι τιποτα απο μια απλη επιχειρηση.

βιβλια τηρει α' κατηγοριας για την βεβνζινη και β' για τα υπόλοιπα. επομένως θα θεωρήσεις μηνιαια κατασταση εσοδων -εξοδων. και σε μια στηλη θα παρακολουθεις της αγορεσ βενζίνης.

το ΦΠΑ κανονικα εφόσον αναγάγεις της αγορες βενζίνης σε πωλήσεις.

οι καταστάσεις πετρελάιου θερμανσης καθε τριμηνο.

υπάρχει και το αντίστοιχο προγραμματακι απο www.gsis.gr.

καλή δουλεια.....

και εφόσον δεν το εχει αναγείρει μπορείς να κάνεις έναρξη με ΚΑΔ : υπο ανεγερση (δεν τον εχω μαζί μου, για να σου πω) για να εκπίπτεις και το ΦΠΑ των δαπανών ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν απλές επιχειρήσεις.....

Ρίξε μια ματιά στις διατάξεις του άρθρου 24 του σχεδίου νόμου «Κατάργηση φόρου κληρονομιών και γονικών παροχών - απαλλαγή πρώτης κατοικίας - ενιαίο τέλος ακίνητων - αντιμετώπιση λαθρεμπορίου καύσιμων και λοιπές διατάξεις» που ψηφίστηκε από τη Βουλή των Ελλήνων στις 22.01.2008, στις ΠΟΛ 1018/30-01-2008, ΠΟΛ 1017/30-01-2008, ΠΟΛ 1015/28-01-2008, ΠΟΛ 1012/24-12-2008

Πριν να βγει ο νόμος σε φεκ, και έχουν βγάλει 4 ΠΟΛ... άμα ζορίζονται...

Δες και το θέμα....

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...mp;#entry250108

οι καταστάσεις πετρελάιου θερμανσης καθε τριμηνο εξάμηνο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

επιπλέον θέλω να ρωτήσω: η μετατροπή των αγορών σε πωλήσεις με τον τρόπο θα πρέπει να καταδεικνύεται; κι αυτό γιατί στις επιχείρήσεις που τηρούν Α κατ βιβλία (περίπτερα) ο υπολογισμός φαίνεται στο πίσω μέρος της περιοδικής. Θα φτιάχνω δύο περιοδικές ή θα κάνω υπολογισμό που δεν θα τον εμφανίζω πουθενα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

επιπλέον θέλω να ρωτήσω: η μετατροπή των αγορών σε πωλήσεις με τον τρόπο θα πρέπει να καταδεικνύεται; κι αυτό γιατί στις επιχείρήσεις που τηρούν Α κατ βιβλία (περίπτερα) ο υπολογισμός φαίνεται στο πίσω μέρος της περιοδικής. Θα φτιάχνω δύο περιοδικές ή θα κάνω υπολογισμό που δεν θα τον εμφανίζω πουθενα??

αγορές βενζίνης * 1,20 / 1,15... κάνε μια εγγραφή στα βιβλία σε ξεχωριστή στήλη "τεκμαρτές πωλήσεις βενζίνης".

Οι πραγματικές πωλήσεις βενζίνης (που θα είναι καταχωρημένες στα βιβλία σου) πλέον αυτή την εγγραφή πρέπει να σου δίνουν το σύνολο των τεκμαρτών πωλήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ.. Για βενζίνη και πετρέλαιο κίνησης : αγορές *1,2 \ 1,15 και το σύνολο σαν τεκμαρτές πωλήσεις βενζίνης και πετρελαίου κίνησης σε στηλη του εσόδων-εξόδων?

Και για το πετρέλαιο θέρμανσης : αγορές * 1,57 \ 1,64 και το σύνολο σαν τεκμαρτές πωλήσεις πετρελαίου θέρμανσης και αυτό σε ξεχωριστή στήλη?

Στην περιοδική του ΦΠΑ πως θα εμφανίζονται?

Θα πρέπει να θεωρήσουμε βιβλίο αγορών ή μπορούμε να τα παρακολουθούμε και στο εσ-εξ?

ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ.. Για βενζίνη και πετρέλαιο κίνησης : αγορές *1,2 \ 1,15 και το σύνολο σαν τεκμαρτές πωλήσεις βενζίνης και πετρελαίου κίνησης σε στηλη του εσόδων-εξόδων?

Και για το πετρέλαιο θέρμανσης : αγορές * 1,57 \ 1,64 και το σύνολο σαν τεκμαρτές πωλήσεις πετρελαίου θέρμανσης και αυτό σε ξεχωριστή στήλη?

Στην περιοδική του ΦΠΑ πως θα εμφανίζονται?

Θα πρέπει να θεωρήσουμε βιβλίο αγορών ή μπορούμε να τα παρακολουθούμε και στο εσ-εξ?

ευχαριστώ..

Στο θέρμανσης έβαλες τα ποσοστά ανάποδα. Στην περιοδική όπως και πριν. Σε ξεχωριστές στήλες κατά την γνώμη μου όπως και πριν δλδ και παρακολουθείς μόνο τις αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορές βενζίνης * 1,20 / 1,15... κάνε μια εγγραφή στα βιβλία σε ξεχωριστή στήλη "τεκμαρτές πωλήσεις βενζίνης".

Οι πραγματικές πωλήσεις βενζίνης (που θα είναι καταχωρημένες στα βιβλία σου) πλέον αυτή την εγγραφή πρέπει να σου δίνουν το σύνολο των τεκμαρτών πωλήσεων.

Αν και δεν επιβάλλετε από κάπου πάντα είχα μια στήλη στο βιβλίο μου για τις τεκμαρτές πωλήσεις βενζίνης, αυτό που δεν κατάλαβα είναι από που προκύπτει ότι πρέπει οι πραγματικές πωλήσεις βενζίνης ή και πετρελαίου ακόμα να είναι καταχωρημένες στα βιβλία μου. ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις πωλήσεις όμως τι θα γίνει?θα εξακολουθούμε να καταχωρούμε στο βιβλίο τις αποδείξεις λιανικής?αν όχι τότε ποιό το νοημά να συνεχίσουν οι πρατηριούχοι να κοβουν?μονο για την ηλεκτρονική διασταύρωση? τι να πώ...αρχές Φεβρουαρίου έχουμε όοοοοολα τα άλλα έχουμε και αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για την παράταση και τις διευκρινίσεις όμως μέχρι τότε θα έχουν μαζευτεί περίπου 5 κούτες αποδείξεις και τιμολόγια!!!άντε να δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη dendri santorini

έχω και εγώ ενα βενζινάδικο πελάτη. Στην αρχή όταν τον ανέλαβα το 2006,είχα λίγο ζοριστεί αλλά με διάβασμα και μια επίσκεψη στο site της ομοσπονδίας βενζινοπολών (είναι πολύ οργανομένοι) www.obe.gr ξεκίνησα να καταλαβαίνω και όλα καλά μέχρι πρίν ένα μήνα!

ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ?

θα μου πείτε πότε ήταν σοβαρό αυτό το κράτος στους φορολογικούς νόμους που έβγαζε?

έχετε διαβάσει αναλυτικά τα περί κατάθεσης κάθε εβδομάδα λίστας μέσω Internet περίπου ως ήταν και οι καταστάσεις πετρελαίου θέρμανσης? έχετε διαβάσει για τα επιπλεόν στοιχεία που ζητούνται στις αποδείξεις του diesel θέρμανσης, και το καλύτερο ανέκδοτο απ'ολα οτι θα τους στέλνουμε ενα στέλεχος απο τις αποδείξεις αυτές στην εφορία ή στο υπουργείο οικονομικών, αυτό δεν έχει διευθετηθεί ακόμα. Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει κανένας αυτές τις αποδείξεις και να κάνει διασταυρώσεις? Μας δουλέυουν ομαδικώς?

Και να θέσω και άλλη μια παράμετρο, όσοι απο εμάς αναλάβουν να φτιάχνουν αυτές τις καταστάσεις μια φορά την εβδομάδα μέσω internet δεν θα ζητήσετε και κάτι παραπάνω στην αμοιβή σας? Και πώς θα τα ζητήσουμε αυτά απο τους πελάτες μας?

Εγώ απορώ πως η ένωση των λογιστών δέχθηκε όλο αυτό το τσίρκο! και ακόμα περισσότερο πως η ομοσπονδία βενζινοπολών συμφώνησε. (αυτοί βέβαια πήραν το δωράκι τους σσ. τεκμαρτό υπολογισμό και το πετρέλαιο κίνησης αλλά και μείωση των συντελεστών)

έλεος, ώρες ώρες νίωθω σαν να δουλεύω για το υπουργείο οικονομικών και όχι για τους πελάτες μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια οι εξαμηνιαίες καταστάσεις πώλησης πετρελαίου θέρμανσης θα συνεχίσουν να υποβάλλονται ΄ή καταργούνται πλέον??? Όσο γιά την υποβολή των καταστάσεων γιά την επιστροφή του φόρου πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να αποστέλλονται καθημερινά ΄ή το πολύ κάθε 2-3 ημέρες γιατί αφ' ενός δεν θα συγκεντρώνεται μεγάλος όγκος αλλά θα τους γίνεται και πιό γρήγορα η επιστροφή. Όσο γιά την αμοιβή φυσικά εάν θα γίνει από τον λογιστή πρέπει να πληρωθεί ξεχωριστά. Εγώ πάντως επειδή όλοι έχουν υπολογιστές τους πρότεινα να τις στέλνουν οι ίδιοι σε καθημερινή βάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-BASILHS-

Συμφωνα με το αρθρο 4 του ΚΒΣ ο πρατηριουχος για την εμπορια βενζινησ τηρει βιβλια α κατηγοριας , ενω για εμπορια πετρελαιου βιβλια β κατηγοριας . Επισης εαν υπαρχει και καποιος αλλος κλαδος πωλησης η παροχης υπηρεσιων τοτε συμφωνα με τα ακαθαριστα εσοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με το αρθρο 4 του ΚΒΣ ο πρατηριουχος για την εμπορια βενζινησ τηρει βιβλια α κατηγοριας , ενω για εμπορια πετρελαιου βιβλια β κατηγοριας . Επισης εαν υπαρχει και καποιος αλλος κλαδος πωλησης η παροχης υπηρεσιων τοτε συμφωνα με τα ακαθαριστα εσοδα.

Άλλαξε αυτό...

και ότι πιο φρέσκο....

Από εδώ και πέρα, Α κατηγορίας βιβλία όχι μόνο για τη βενζίνη, αλλά και για το πετρέλαιο θέρμανσης....

ΠΟΛ 1023 / 01-02-2008 Ένταξη στην πρώτη κατηγορία τήρησης βιβλίων του Κ.Β.Σ. (Π.Δ.186/1992) των πωλητών πετρελαίου θέρμανσης για την εμπορία πετρελαίου εσωτερικής καύσης (DIESEL) θέρμανσης - Έκδοση αποδείξεων λιανικής πώλησης

ΠΟΛ 1022/ 01-02-2008 Ένταξη στην πρώτη κατηγορία τήρησης βιβλίων του Κ.Β.Σ. (Π.Δ.186/1992) των πρατηριούχων υγρών καυσίμων για την εμπορία πετρελαίου - Έκδοση αποδείξεων λιανικής πώλησης

ΠΟΛ 1027 / 04.02.2008 Καθορισμός μοναδικών συντελεστών καθαρού κέρδους επιχειρήσεων εμπορίας πετρελαίου θέρμανσης (και κίνησης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ.. Για βενζίνη και πετρέλαιο κίνησης : αγορές *1,2 \ 1,15 και το σύνολο σαν τεκμαρτές πωλήσεις βενζίνης και πετρελαίου κίνησης σε στηλη του εσόδων-εξόδων?

Και για το πετρέλαιο θέρμανσης : αγορές * 1,57 \ 1,64 και το σύνολο σαν τεκμαρτές πωλήσεις πετρελαίου θέρμανσης και αυτό σε ξεχωριστή στήλη?

Στην περιοδική του ΦΠΑ πως θα εμφανίζονται?

Θα πρέπει να θεωρήσουμε βιβλίο αγορών ή μπορούμε να τα παρακολουθούμε και στο εσ-εξ?

ευχαριστώ..

Καλο ειναι τον υπολογισμο για τις τεκμαρτες πωλησεις να τον κανουμε με 4,5% οπως προκυπτει απο παλαιοτερη διαταγη και οχι με την διαιρεση των συντελεστων καθαρου κερδους επι αγορων και πωλησεων οπου βγαινει ελαφρως μικροτερο για να μην υπαρχει προβλημα με τον ελεγχο.

Δλδ.. Για βενζίνη και πετρέλαιο κίνησης : αγορές *1,2 \ 1,15 και το σύνολο σαν τεκμαρτές πωλήσεις βενζίνης και πετρελαίου κίνησης σε στηλη του εσόδων-εξόδων?

Και για το πετρέλαιο θέρμανσης : αγορές * 1,57 \ 1,64 και το σύνολο σαν τεκμαρτές πωλήσεις πετρελαίου θέρμανσης και αυτό σε ξεχωριστή στήλη?

Στην περιοδική του ΦΠΑ πως θα εμφανίζονται?

Θα πρέπει να θεωρήσουμε βιβλίο αγορών ή μπορούμε να τα παρακολουθούμε και στο εσ-εξ?

ευχαριστώ..

Καλο ειναι τον υπολογισμο για τις τεκμαρτες πωλησεις να τον κανουμε με 4,5% οπως προκυπτει απο παλαιοτερη διαταγη και οχι με την διαιρεση των συντελεστων καθαρου κερδους επι αγορων και πωλησεων οπου βγαινει ελαφρως μικροτερο για να μην υπαρχει προβλημα με τον ελεγχο.

Δλδ.. Για βενζίνη και πετρέλαιο κίνησης : αγορές *1,2 \ 1,15 και το σύνολο σαν τεκμαρτές πωλήσεις βενζίνης και πετρελαίου κίνησης σε στηλη του εσόδων-εξόδων?

Και για το πετρέλαιο θέρμανσης : αγορές * 1,57 \ 1,64 και το σύνολο σαν τεκμαρτές πωλήσεις πετρελαίου θέρμανσης και αυτό σε ξεχωριστή στήλη?

Στην περιοδική του ΦΠΑ πως θα εμφανίζονται?

Θα πρέπει να θεωρήσουμε βιβλίο αγορών ή μπορούμε να τα παρακολουθούμε και στο εσ-εξ?

ευχαριστώ..

Καλο ειναι τον υπολογισμο για τις τεκμαρτες πωλησεις να τον κανουμε με 4,5% οπως προκυπτει απο παλαιοτερη διαταγη και οχι με την διαιρεση των συντελεστων καθαρου κερδους επι αγορων και πωλησεων οπου βγαινει ελαφρως μικροτερο για να μην υπαρχει προβλημα με τον ελεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι τον υπολογισμο για τις τεκμαρτες πωλησεις να τον κανουμε με 4,5% οπως προκυπτει απο παλαιοτερη διαταγη και οχι με την διαιρεση των συντελεστων καθαρου κερδους επι αγορων και πωλησεων οπου βγαινει ελαφρως μικροτερο για να μην υπαρχει προβλημα με τον ελεγχο.

Καλό θα είναι για ποιόν????

Ολόκληρη ΠΟΛ βγάλανε, με τους καινούριους συντελεστές, θα πάμε να υπολογίσουμε και παραπάνω???? Γιατί, ποιός ο λόγος????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συντελεστής 4,5% ισχύει για τον τεκμαρτό υπολογισμό του ΦΠΑ στα καυσιμα(πετρέλαιο κίνησης, Βενζίνη) δεν γνωρίζω πως θα υπολογίζουμε τον ΦΠΑ για την θέρμανση, ίσως με τον τεκμαρτό συντελεστή που προκύπτει από τουσ ΣΚΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΧΡΗΣΤΟΣ-

EXETE MAΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 15/2. ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ 15/2

ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΕΝΤΥΠΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΜΙΑ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ.

ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΟΔΑΡΙΟΥ ΔΗΛΑΔΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά έχουν βάλει σκοπό να μας αποδείξουν πόσο ... ΜΑΓΚΑΚΕΣ είναι????

Δεν χρειάζεται άλλη προσπάθεια. Το έχουμε εμπεδώσει εδώ και καιρό. Πριν ακόμα ο ΛΑΚΗΣ ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΣ ανακαλύψει την νέα αυτή λέξη-ένοια.

Εγώ το μόνο που κατάφερα να κάνω μέχρι στιγμής χωρίς πρόβλημα είναι η εγγραφή στο ΗΦΑΙΣΤΟΣ. Από εκεί και μετά μόνο απορίες και προβλήματα.

1. Η σελίδα, σήμερα 10/2/08, downloads στο ΗΦΑΙΣΤΟΣ είναι υπό κατασκευή!!!!!!!!

2. Τι θα γίνει με αυτούς που έχουν διπλότυπες αποδείξεις θεωρημένες; θα δέχεται το υπουργείο φωτοτυπία με την ένδειξη "Για το Υπ. Οικονομικών" ως τρίτο αντίγραφο;; ή θα πρέπει να θεωρήσουν υποχρεωτικά τριπλότυπες;

3. Αυτοί που εκδίδουν μηχανογραφικά έντυπα πόσο εύκολο είναι να αλλάξουν το πρόγραμμα και να εκδίδουν το νέο τιμολόγιο Θέρμανσης ή τη νέα ΑΛΠ Θέρμανσης;;;

4. το ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ πάυει να ισχύει με τα νέα μέτρα; (εκτός και αν τα τρακτέρ έχουν κωδικό πληρωμής ΔΕΗ και δεν το είχα προσέξει). εννοώ τι θα γράφουμε στις καταστάσεις δεδομένων συναλλαγών ΠΘ απο τη στιγμή που το πεδίο κωδ. ΔΕΗ είναι υποχρεωτικό, για τις συναλλαγές με πελάτες αγρότες;;;

5. Η ΠΟΛ 1018/30-1-08 τελειώνει με το γνωστό πλέον " κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια θα καθοριστεί με νεότερες αποφάσεις". Βγήκε τίποτα και δεν το πήρα χαμπάρι;;;

Αυτές είναι οι πρώτες δικές μου επισημάνσεις με το λίγο που με απασχόλησε το θέμα.

Έχει κάποιος συνάδελφος να προσθέσει τίποτα στα παραπάνω ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε δλδ να χρησιμοποιούμε το πίσω μέρος της απόδειξης για να βάλουμε την σφραγίδα με τα καινούργια στοιχεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοπιν επικοινωνιας με τμημα στοιχειων του υπουργειου μου ειπαν οτι μπορω να χρησιμοποιησω τα παλια εντυπα αφου τα διαμορφωσω καταλληλα συμφωνα μα τις αλλαγες . Εαν δεν επαρκει ο χωρος μπορω να κανω μια σφραγιδα με ολα τα νεα στοιχεια και να μπαινει στο πισω μερος της αποδειξης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...