Προς το περιεχόμενο

Ειδήσεις, άρθρα από τον τύπο έντυπο και ηλεκτρονικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θάθελα λίγο μετάφραση

Αν Γιάννη νομίζεις οτι έχω δόλο , αν και σε διαβεβαιώ οτι δεν έχω τον παραμικρό , σου ζητώ ειλικρινά συγνώμη ,

Αν η συζήτηση έστω και "πικάντικη" γίνεται με καχυποψία , τότε δεν πρόκειται να την συνεχίσω. 

 

Δεν είπα ότι έχεις εσύ δόλο. Είπα ότι αυτό μού 'ρχεται στο μυαλό για την περίπτωση που δεν υπάρχει δόλος.

 

Για την απόδοση στη νέα ελληνική (κι όχι μετάφραση) πρόλαβε ο Στέφανος. 

Το λέμε στην Κρήτη για τους ανθρώπους που κρίνουν τα σφάλματα των άλλων χωρίς να βλέπουν τα δικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στέφανε, ειλικρινά........

για μένα, όταν διαβάζω ιστορία, σημασία έχουν τα πραγματικά γεγονότα και οι πολιτικές και κοινωνικές συνθήκες που επικρατούσαν εκείνη τη στιγμή. Δεν αλλάζει η άποψή μου αν διαβάσω ότι "σφαγιάστηκαν 350 χιλιάδες πόντιοι στο πλαίσιο της εθνοκάθαρσης" ή "σφαγιάστηκαν 350 χιλιάδες πόντιοι στο πλαίσιο της γενοκτονίας".

Το έγκλημα είναι το ίδιο. Αυτά επειδή δεν είμαι νομικός και δεν ξέρω τι γίνεται παραπέρα.

Πχ στη δίκη της Νυρεμβέργης θα είχε κάποια σημασία η εισαγωγή (πρώτη φορά)  του όρου "γενοκτονία" κι ενδεχομένως να σήμαινε διαφορετική ποινή για τους υπαίτιους.

Σε σχέση με αυτό που έγραψε παραπάνω ο συνάδελφος ......

 

 

δεν ξέρω αν έχει μεγαλύτερη βαρύτητα η συγγνώμη της τουρκίας (που δεν ήρθε και μάλλον δεν θα έρθει) αν αυτή δοθεί για τη γενοκτονία 350 χιλιάδων ή για το θάνατο 350 χιλιάδων στα πλαίσια της εθνοκάθαρσης.

Μπορεί να έχει κάποια επιστημονική αξία για τους ιστορικούς λόγω της διαφορετικής βαρύτητας που αποδίδουν σ' αυτή την έννοια σε σχέση με μια άλλη.

Μπορεί να έχει κάποια νομική αξία.

Μπορεί επίσης να έχει κάποια πολιτική αξία στο πλαίσιο της διεκδίκησης ένος τέτοιου χαρακτηρισμού για το έγκλημα από τον ΟΗΕ.

Υπ' αυτή την έννοια προφανώς έχει κάποια μεγαλύτερη βαρύτητα "αυτό που λέει ο υπουργός".

 

Να διευκρινίσω ότι μίλαγα για το ηθικό κομμάτι του ζητήματος. Σφάξανε χιλιάδες, το έγκλημα είναι τεράστιο, για μένα δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία πως θα το πούνε. Όπως και να το πούνε, την ίδια απέχθεια θα νιώθω.

 

Αν νομικά έχει άλλη διάσταση, αυτό δεν το έχω ψάξει.

 

 

Αλλά τότε γιατί τον ρώτησε ο χατζηνικολάου αφού ήξερε ήδη την απάντηση; Κι αν έλεγε ότι ήταν γενοκτονία μήπως θα λέγανε όλοι ότι τώρα άλλαξε απόψεις για την καρέκλα;

Ρωτάς "Γιατί τώρα....."

Είναι μια γενικότερη κουβέντα το πως έρχονται τα θέματα στην επικαιρότητα. Ποιός καθορίζει την ατζέντα της συζήτησης.

Η πρώτη απάντηση είναι ότι το είπε γιατί τον ρώτησε ο Χατζηνικολάου. Τον ρώτησε και ήξερε από πριν την απάντηση αφού ο Φίλης το είχε πει αυτό στο παρελθόν. Δεν ξέρω αν ήταν συνεννοημένοι, δεν ξέρω αν την πολιτική συζήτηση στην Ελλάδα την ανοίγουν, τα κόμματα, η κυβέρνηση, τα ΜΜΕ, οι παπάδες, οι ποδοσφαιριστές, οι παράγοντες, όλοι αυτοί μαζί κλπ ανάλογα με το που θέλουν να στρέψουν την κουβέντα. Δηλαδή κάτι μυρίζομαι αλλά δεν ξέρω αν ο Φίλης κι ο Χατζηνικολάου παίζουν μαζι το παιχνίδι ή παίζουν αντίπαλοι,

Δεν έχω επίσης την άποψη ότι τα έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους. Όχι γιατί τα μούτρα τους είναι καλά ούτε γιατί τα πράγματα είναι καλά.

Δεν είναι ζήτημα ανικανότητας, είναι ζήτημα πολιτικής θέσης.

Αλλά όπως έχω ξαναγράψει έχουμε τις πολιτικές και τις εξουσίες που μπορούμε με αξιώσεις να διεκδικήσουμε.

 

Δεκτά και σεβαστά όλα αυτά αλλά δεν νομίζω ότι έχουν γίνει τόσο πολύ κτήμα των απλών καθημερινών ανθρώπων ώστε να δικαιολογείται αυτό το εύρος των αντιδράσεων.

 

 

Πες ότι είναι κόντρα, του ρίχνει παγίδα ο Χατζηνικολάου και πέφτει μέσα ο φίλης (γιατί αν παίζουνε μπάλα με την ίδια ομάδα, το ερώτημα "γιατί τώρα" γίνεται ακόμα πιο βάσιμο).....

 

Δεν θα μπορούσε - λες εσύ - τώρα να αποφύγει αυτό που είπε.... Όπως, "δεν ενδιαφέρει στην παρούσα χρονική στιγμή η προσωπική μου άποψη, θέση αυτής της κυβέρνησης και του υπουργείου παιδείας - γιατί με αυτή την ιδιότητα με έχετε προσκαλέσει - είναι ότι το γεγονός αυτό αποτελεί γενοκτονία των Ποντίων, όπως ψηφίστηκε και με νόμο από το σύνολο της Ελληνικής Βουλής και αυτό είναι αδιαμφισβήτητο"......

Αυτό λες...???

Ή μήπως δεν ήξερε ότι όταν τα έλεγε αυτά θα του κρεμάγανε κουδούνια....??? Και από την αντιπολίτευση, αλλά και από μεγάλη μερίδα κόσμου, μέχρι και οι ποδοσφαιρικές ομάδες ξεσηκωθήκανε....... Να μην πω ότι το θέμα που επέλεξε να τοποθετηθεί προσωπικά, αφορά και εθνικές διεκδικήσεις, οπότε είναι γενικότερα επικίνδυνο....

Άμα δεν ξέρει να μιλάει, σπίτι του, είναι απλά τα πράγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την είδα Ιορδάνη..5/11/2015..

 

μετά μας πειράζει που λένε ότι στη θεσ/νίκη κυλάνε όλα αργά..

 

ΥΓ..που είσαι εσύ? χάθηκες..προς τα πάνω δεν ήρθες καθόλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να διευκρινίσω ότι μίλαγα για το ηθικό κομμάτι του ζητήματος. Σφάξανε χιλιάδες, το έγκλημα είναι τεράστιο, για μένα δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία πως θα το πούνε. Όπως και να το πούνε, την ίδια απέχθεια θα νιώθω.

 

Αν νομικά έχει άλλη διάσταση, αυτό δεν το έχω ψάξει.

 

 

 ...............

 

 

Το ίδιο ακριβώς λέω κι εγώ. Και λέω επίσης ότι όλοι αυτοί που φωνάζουν έχουν μαύρα μεσάνυχτα για την νομική πλευρά του ζητήματος γιατί κατά βαση ο όρος είναι νομικός.

Δεν νομίζω λοιπόν ότι όποιος δεν χρησιμοποιεί ένα νομικό όρο είναι οπωσδήποτε και αρνητής της ουσίας.

Μπορεί να διαφωνώ με το Φίλη όσον αφορά στις πολιτικές του θέσεις αλλά δεν κατάλαβα ότι αρνήθηκε τα γεγονότα από την απάντηση.

 

 

 

 

Πες ότι είναι κόντρα, του ρίχνει παγίδα ο Χατζηνικολάου και πέφτει μέσα ο φίλης (γιατί αν παίζουνε μπάλα με την ίδια ομάδα, το ερώτημα "γιατί τώρα" γίνεται ακόμα πιο βάσιμο).....

 

Δεν θα μπορούσε - λες εσύ - τώρα να αποφύγει αυτό που είπε.... Όπως, "δεν ενδιαφέρει στην παρούσα χρονική στιγμή η προσωπική μου άποψη, θέση αυτής της κυβέρνησης και του υπουργείου παιδείας - γιατί με αυτή την ιδιότητα με έχετε προσκαλέσει - είναι ότι το γεγονός αυτό αποτελεί γενοκτονία των Ποντίων, όπως ψηφίστηκε και με νόμο από το σύνολο της Ελληνικής Βουλής και αυτό είναι αδιαμφισβήτητο"......

Αυτό λες...???

Ή μήπως δεν ήξερε ότι όταν τα έλεγε αυτά θα του κρεμάγανε κουδούνια....??? Και από την αντιπολίτευση, αλλά και από μεγάλη μερίδα κόσμου, μέχρι και οι ποδοσφαιρικές ομάδες ξεσηκωθήκανε....... Να μην πω ότι το θέμα που επέλεξε να τοποθετηθεί προσωπικά, αφορά και εθνικές διεκδικήσεις, οπότε είναι γενικότερα επικίνδυνο....

 

 

Δε λέω αυτό

Και βέβαια μπορούσε να το αποφύγει (οπως λες) αλλά και πάλι το ίδιο θα γινόταν.

Όλοι θα έλεγαν ότι αρνήθηκε να απαντήσει επειδή πριν χρόνια είχε πεί ετσι και αυτή είναι η άποψή του οπότε είναι "ανθέλλην" και  μια από τα ίδια.

 

 

 

............

Άμα δεν ξέρει να μιλάει, σπίτι του, είναι απλά τα πράγματα.

 

 

 

Αυτό που λες δεν είναι απλό. Είναι απλοϊκό.

Δε συμφωνώ.

Σπίτι του να πάει (να τον στείλουμε δηλαδή μαζί με όλη την κυβέρνηση) για τις πολιτικές που εφαρμόζει αν δε μας αρέσουν κι όχι επειδή δεν τέλειωσε το Χάρβαρντ ή το Γεηλ.

Είδαμε άλλωστε κι αυτούς που ήρθαν από 'κεί.

 

και επί του θέματος....

πάρε και μια πιο ψύχραιμη και ουσιαστική κριτική.

https://youtu.be/_3sC4-_n-wc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ΥΓ διαφωνούμε: (ΚΑΘΕΤΑ)

Δεν είμαι οπαδός της αριστοκρατικής αντίληψης της πολιτικής.

Δεν πιστεύω ότι η πολιτική πρέπει να ασκείται από "ειδικούς", τεχνοκράτες κλπ

Αν είναι θέμα αξιοκρατίας να καταργήσουμε τις εκλογές και να τους βγάζουμε με εξετάσεις στον ΑΣΕΠ.

 

Ένα δίκιο το έχεις.

 

Αλλά πες μου κάτι......

 

Έχεις ένα άνθρωπο που έχει περάσει με εξετάσεις στο πανεπιστήμιο, αλλά παραμένει αιώνιος φοιτητής.

 

Αυτόν, τον βάζεις επικεφαλή να διαμορφώσει (και) τα πανεπιστήμια με τέτοιο τρόπο που να αναβαθμίσει την εκπαίδευση και την παιδεία.

 

Και δεν σου κολλάει κάπου όλος αυτός ο συνειρμός, έτσι..??

 

 

Υγ: αλήθεια, κατά την ψήφιση του νόμου Διαμαντοπούλου που περιορίζει τη διάρκεια σπουδών σε 6 max χρόνια, τι ψήφισε.....???? Θα το αλλάξει επί θητείας του....???? Και πως θα βελτιώσει αυτό το αγαθό της Παιδείας...?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες δεν είναι απλό. Είναι απλοϊκό.

Δε συμφωνώ.

Σπίτι του να πάει (να τον στείλουμε δηλαδή μαζί με όλη την κυβέρνηση) για τις πολιτικές που εφαρμόζει αν δε μας αρέσουν κι όχι επειδή δεν τέλειωσε το Χάρβαρντ ή το Γεηλ.

Είδαμε άλλωστε κι αυτούς που ήρθαν από 'κεί.

 

Κατάλαβες λάθος...

 

Σπίτι του να πάει άμα δεν ξέρει να μιλάει, όχι επειδή δεν έχει τελειώσει πανεπιστήμιο. Βρίσκεται στο τιμόνι του Υπουργείου Παιδείας, δεν είναι κλητήρας. Φέρει ευθύνη για αυτά που λέει ως Υπουργός. Δεν μπορεί να μιλάει και να συμπεριφέρεται όπως πριν, εκπροσωπεί ένα θεσμό τώρα.

 

Αν δεν μπορεί να το κάνει αυτό, να πάει σπίτι του... Επιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα δίκιο το έχεις.

 

Αλλά πες μου κάτι......

 

Έχεις ένα άνθρωπο που έχει περάσει με εξετάσεις στο πανεπιστήμιο, αλλά παραμένει αιώνιος φοιτητής.

 

Αυτόν, τον βάζεις επικεφαλή να διαμορφώσει (και) τα πανεπιστήμια με τέτοιο τρόπο που να αναβαθμίσει την εκπαίδευση και την παιδεία.

 

Και δεν σου κολλάει κάπου όλος αυτός ο συνειρμός, έτσι..??

 

 

Υγ: αλήθεια, κατά την ψήφιση του νόμου Διαμαντοπούλου που περιορίζει τη διάρκεια σπουδών σε 6 max χρόνια, τι ψήφισε.....???? Θα το αλλάξει επί θητείας του....???? Και πως θα βελτιώσει αυτό το αγαθό της Παιδείας...?????

 

 

Όχι δε μου κολλάει. Αλλωστε όπως ξέρεις γύρω υπάρχουν ένα κάρο σύμβουλοι και υπηρεσιακοί παράγοντες. Και στο τέλος γίνεται αυτό που ζητάνε τα μεγάλα συμφέροντα.

 

Δες υπουργούς παιδείας από το 1974 και μετα

Νικόλαος Λούρος

Παναγιώτης Ζέπος

Γεώργιος Ράλλης

Ιωάννης Βαρβιτσιώτης

Αθανάσιος Ταλιαδούρος

Ελευθέριος Βερυβάκης

Απόστολος Κακλαμάνης

Αντώνης Τρίτσης

Απόστολος Κακλαμάνης

Γιώργος Παπανδρέου

Βασίλης Κοντογιαννόπουλος

Κωνσταντίνος Δεσποτόπουλος

Κώστας Σημίτης

Κωνσταντίνος Δεσποτόπουλος

Βασίλης Κοντογιαννόπουλος

Γιώργος Σουφλιάς

Δημήτριος Φατούρος

Γιώργος Παπανδρέου

Γεράσιμος Αρσένης

Πέτρος Ευθυμίου

Μαριέττα Γιαννάκου

Ευριπίδης Στυλιανίδης

Άρης Σπηλιωτόπουλος

Άννα Διαμαντοπούλου

Γεώργιος Μπαμπινιώτης

Αγγελική - Ευφροσύνη Κιάου

Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος

 

Ένα πτυχίο το είχαν όλοι. Κάποιοι μάλιστα ήταν και πανεπιστημιακοί.

Καλά ήταν τα πράγματα όλα αυτά τα χρόνια;

 

Αλλού είναι το πρόβλημα. Ταξικές είναι οι επιλογές που γίνονται ΚΑΙ στην παιδεία.

 

Όσο για τη διάρκεια σπουδών........ πολλή φασαρία και από ουσία τίποτα.

Προσωπικά είμαι κατά του περιορισμού της.

Είναι ψέμα ότι οι φοιτητές αυτοί κοστίζουν στο κράτος. Οι μόνες παροχές που έχουν μετά την πάροδο του βασικού χρόνου σπουδών είναι (ήταν δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη) το πάσο για τα λεωφορεία και τα θέατρα. Και τα βιβλία μια φορά τα παίρνουν για κάθε φοιτητικό έτος.

Ξέρεις πόσοι άνθρωποι έχουν εγκαταλείψει σπουδές για λόγους ανάγκης κι έχουν επιστρέψει στη σύνταξη για να τελειώσουν;

Να σου πώ μόνο ότι εγώ είχα συμφοιτητή το Λάκη το Σάντα κι όποτε ερχόταν στη σχολή αισθανόμασταν τιμή να είμαστε δίπλα του.

Κι αν κάποιος καταφέρει να πάρει πτυχίο στα 40-50-60 πιστεύεις ότι μπορεί να ανταγωνιστεί τους νέους στην αγορά ή θα μπορέσει ποτέ να διεκδικήσει δικαιώματα;

 

Ασε τον κόσμο να σπουδάζει. Μην εμποδίζεις κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την είδα Ιορδάνη..5/11/2015..

 

μετά μας πειράζει που λένε ότι στη θεσ/νίκη κυλάνε όλα αργά..

 

ΥΓ..που είσαι εσύ? χάθηκες..προς τα πάνω δεν ήρθες καθόλου?

Έχω πολλά τρεχάματα τελευταία και δεν έχω προλάβει πολλά στο forum.

Χρόνια πολλά και για την γιορτή σου αν και πολύ καθυστερημένα.

Πρώτα ο Θεός τα Χριστούγεννα και εύχομαι να βρεθούμε.

Θα σου στείλω πμ για να επικοινωνήσουμε.

Καλή συνέχεια . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε, ειλικρινά........

για μένα, όταν διαβάζω ιστορία, σημασία έχουν τα πραγματικά γεγονότα και οι πολιτικές και κοινωνικές συνθήκες που επικρατούσαν εκείνη τη στιγμή. Δεν αλλάζει η άποψή μου αν διαβάσω ότι "σφαγιάστηκαν 350 χιλιάδες πόντιοι στο πλαίσιο της εθνοκάθαρσης" ή "σφαγιάστηκαν 350 χιλιάδες πόντιοι στο πλαίσιο της γενοκτονίας".

Το έγκλημα είναι το ίδιο. Αυτά επειδή δεν είμαι νομικός και δεν ξέρω τι γίνεται παραπέρα.

Πχ στη δίκη της Νυρεμβέργης θα είχε κάποια σημασία η εισαγωγή (πρώτη φορά)  του όρου "γενοκτονία" κι ενδεχομένως να σήμαινε διαφορετική ποινή για τους υπαίτιους.

Σε σχέση με αυτό που έγραψε παραπάνω ο συνάδελφος ......

 

 

 

δεν ξέρω αν έχει μεγαλύτερη βαρύτητα η συγγνώμη της τουρκίας (που δεν ήρθε και μάλλον δεν θα έρθει) αν αυτή δοθεί για τη γενοκτονία 350 χιλιάδων ή για το θάνατο 350 χιλιάδων στα πλαίσια της εθνοκάθαρσης.

Μπορεί να έχει κάποια επιστημονική αξία για τους ιστορικούς λόγω της διαφορετικής βαρύτητας που αποδίδουν σ' αυτή την έννοια σε σχέση με μια άλλη.

Μπορεί να έχει κάποια νομική αξία.

Μπορεί επίσης να έχει κάποια πολιτική αξία στο πλαίσιο της διεκδίκησης ένος τέτοιου χαρακτηρισμού για το έγκλημα από τον ΟΗΕ.

Υπ' αυτή την έννοια προφανώς έχει κάποια μεγαλύτερη βαρύτητα "αυτό που λέει ο υπουργός".

Αλλά τότε γιατί τον ρώτησε ο χατζηνικολάου αφού ήξερε ήδη την απάντηση; Κι αν έλεγε ότι ήταν γενοκτονία μήπως θα λέγανε όλοι ότι τώρα άλλαξε απόψεις για την καρέκλα;

Ρωτάς "Γιατί τώρα....."

Είναι μια γενικότερη κουβέντα το πως έρχονται τα θέματα στην επικαιρότητα. Ποιός καθορίζει την ατζέντα της συζήτησης.

Η πρώτη απάντηση είναι ότι το είπε γιατί τον ρώτησε ο Χατζηνικολάου. Τον ρώτησε και ήξερε από πριν την απάντηση αφού ο Φίλης το είχε πει αυτό στο παρελθόν. Δεν ξέρω αν ήταν συνεννοημένοι, δεν ξέρω αν την πολιτική συζήτηση στην Ελλάδα την ανοίγουν, τα κόμματα, η κυβέρνηση, τα ΜΜΕ, οι παπάδες, οι ποδοσφαιριστές, οι παράγοντες, όλοι αυτοί μαζί κλπ ανάλογα με το που θέλουν να στρέψουν την κουβέντα. Δηλαδή κάτι μυρίζομαι αλλά δεν ξέρω αν ο Φίλης κι ο Χατζηνικολάου παίζουν μαζι το παιχνίδι ή παίζουν αντίπαλοι,

Δεν έχω επίσης την άποψη ότι τα έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους. Όχι γιατί τα μούτρα τους είναι καλά ούτε γιατί τα πράγματα είναι καλά.

Δεν είναι ζήτημα ανικανότητας, είναι ζήτημα πολιτικής θέσης.

Αλλά όπως έχω ξαναγράψει έχουμε τις πολιτικές και τις εξουσίες που μπορούμε με αξιώσεις να διεκδικήσουμε.

 

Δεκτά και σεβαστά όλα αυτά αλλά δεν νομίζω ότι έχουν γίνει τόσο πολύ κτήμα των απλών καθημερινών ανθρώπων ώστε να δικαιολογείται αυτό το εύρος των αντιδράσεων.

 

Στο ΥΓ διαφωνούμε: (ΚΑΘΕΤΑ)

Δεν είμαι οπαδός της αριστοκρατικής αντίληψης της πολιτικής.

Δεν πιστεύω ότι η πολιτική πρέπει να ασκείται από "ειδικούς", τεχνοκράτες κλπ

Αν είναι θέμα αξιοκρατίας να καταργήσουμε τις εκλογές και να τους βγάζουμε με εξετάσεις στον ΑΣΕΠ.

 

 

Αγαπητέ συνάδελφε το θέμα του άθλιου τρόπου που διδάσκεται η ιστορία στα σχολεία  το συζητάμε χρόνια.

Κανένα παιδί δεν εμαθε ιστορία στο σχολείο και κανένα δεν την αγάπησε.

Αλλα δεν πρέπει να βλέπουμε την ιστορία με όρους "εθνικισμού".

Να αρχίσω κι εγώ να φωνάζω για την έκταση που καταλαμβάνει η ιστορία της Κρήτης στα σχολικά βιβλία;

Θα βγάλει κάπου; Είναι τόσο "πλούσια" η ιστορία που στο σχολείο μόνο μυρωδιά μπορείς να πάρεις.

Το ζήτημα είναι να είναι επιστημονικά σωστή η προσέγγισή της και να μην έχει ανακρίβειες, στρεβλώσεις και ψέματα.

Μετά την επανάσταση του 1821 στο διάστημα 1821-1930 χάθηκε ο μισός χριστιανικός πληθυσμός της Κρήτης (απογραφή του Μ.Χουρμούζη-Βυζάντιου, 1831). Μετά την επανάσταση του 1866 τα ίδια. Σε κάθε κίνημα (και ήταν πολλά) από το 1645 που την κατέλαβαν οι τούρκοι ως το 1913 που έφυγαν χάνονταν χιλιάδες ζωές. Διώξεις, θάνατοι, γενιτσαρισμοί, εκτοπίσεις,....... μπορείς να το πείς και εθνοκάθαρση, ίσως και γενοκτονία ή όχι.

Η ιστορία είναι αυτή και δε θ' αλλάξει όπως και να την πεις.

Να μιλάμε για  γενοκτονία των Ποντίων, των Αρμενίων κλπ, είναι αρκετό;

Να μιλάμε για την ευθύνη της ελληνικής αστικής τάξης;

για την ΑΝΤΑΝΤ, για τους γερμανούς; για τους ιμπεριαλιστικούς ανταγωνισμούς και τους εθνικισμούς που δημιουργούν πολέμους;

ή δεν κάνει να λέμε γι' αυτά και πρέπει μόνο να καταγγέλουμε τους τούρκους; και τον Κεμάλ που αργότερα ο Βενιζέλος πρότεινε για το Νόμπελ ειρήνης;

 

Ελπίζω να μη θεωρηθεί η άποψή μου ούτε υποστήριξη του Φίλη ούτε άρνηση του εγκλήματος κατά των πληθυσμών της μικρασίας (των ποντίων συμεριλαμβανομένων) ή της γενοκτονίας να τελικώς κρίνεται  ότι αυτός ο όρος ταιριάζει στην περίπτωση αυτή.

γράφετε πολλά και ενδιαφέροντα πλην όμως μου είναι αρκετά δύσκολο να σας παρακολουθήσω..

 

απλά θα σας πω, πως, ΝΑΙ για μένα αλλά και για εκατοντάδες χιλιάδες σαν και μένα, έχει μεγάλη σημασία το πως θα το πούμε..και απ' ότι καταλαβαίνω έχει μεγάλη σημασία και για τον ΦΊλη και τον κάθε Φίλη..αλλιώς θα το έλεγε ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ..

 

μήπως τελικά δεν έχει και μεγάλη σημασία το αν αυτοαποκαλούνται τα Σκόπια ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ?  ίσως τελικά για τους περισσότερους να μην έχει..

 

καλησπέρα σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε μου κολλάει. Αλλωστε όπως ξέρεις γύρω υπάρχουν ένα κάρο σύμβουλοι και υπηρεσιακοί παράγοντες. Και στο τέλος γίνεται αυτό που ζητάνε τα μεγάλα συμφέροντα.

 

Δες υπουργούς παιδείας από το 1974 και μετα

Νικόλαος Λούρος

Παναγιώτης Ζέπος

Γεώργιος Ράλλης

Ιωάννης Βαρβιτσιώτης

Αθανάσιος Ταλιαδούρος

Ελευθέριος Βερυβάκης

Απόστολος Κακλαμάνης

Αντώνης Τρίτσης

Απόστολος Κακλαμάνης

Γιώργος Παπανδρέου

Βασίλης Κοντογιαννόπουλος

Κωνσταντίνος Δεσποτόπουλος

Κώστας Σημίτης

Κωνσταντίνος Δεσποτόπουλος

Βασίλης Κοντογιαννόπουλος

Γιώργος Σουφλιάς

Δημήτριος Φατούρος

Γιώργος Παπανδρέου

Γεράσιμος Αρσένης

Πέτρος Ευθυμίου

Μαριέττα Γιαννάκου

Ευριπίδης Στυλιανίδης

Άρης Σπηλιωτόπουλος

Άννα Διαμαντοπούλου

Γεώργιος Μπαμπινιώτης

Αγγελική - Ευφροσύνη Κιάου

Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος

 

Ένα πτυχίο το είχαν όλοι. Κάποιοι μάλιστα ήταν και πανεπιστημιακοί.

Καλά ήταν τα πράγματα όλα αυτά τα χρόνια;

 

 Θα σου συγκρίνω στο τέλος της θητείας του φίλη.

 

 

Αλλού είναι το πρόβλημα. Ταξικές είναι οι επιλογές που γίνονται ΚΑΙ στην παιδεία.

 

Όσο για τη διάρκεια σπουδών........ πολλή φασαρία και από ουσία τίποτα.

Προσωπικά είμαι κατά του περιορισμού της.

Είναι ψέμα ότι οι φοιτητές αυτοί κοστίζουν στο κράτος. Οι μόνες παροχές που έχουν μετά την πάροδο του βασικού χρόνου σπουδών είναι (ήταν δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη) το πάσο για τα λεωφορεία και τα θέατρα. Και τα βιβλία μια φορά τα παίρνουν για κάθε φοιτητικό έτος.

Ξέρεις πόσοι άνθρωποι έχουν εγκαταλείψει σπουδές για λόγους ανάγκης κι έχουν επιστρέψει στη σύνταξη για να τελειώσουν;

Να σου πώ μόνο ότι εγώ είχα συμφοιτητή το Λάκη το Σάντα κι όποτε ερχόταν στη σχολή αισθανόμασταν τιμή να είμαστε δίπλα του.

Κι αν κάποιος καταφέρει να πάρει πτυχίο στα 40-50-60 πιστεύεις ότι μπορεί να ανταγωνιστεί τους νέους στην αγορά ή θα μπορέσει ποτέ να διεκδικήσει δικαιώματα;

 

Ασε τον κόσμο να σπουδάζει. Μην εμποδίζεις κανένα.

 

Το θέμα είναι ότι εμποδίζονται να σπουδάσουν...???

 

Το ξέρεις - φαντάζομαι - ότι υπάρχουν δωρεάν (μεν, αξιόλογα δε) εξ' αποστάσεως θεματικές ενότητες που μπορεί κάποιος να σπουδάσει. Όρεξη να έχει μόνο και χρόνο......

https://www.edx.org/

https://www.udacity.com/

https://www.coursera.org/

 

Πιάστηκες από μία περίπτωση (το σύνολο αυτών των περιπτώσεων είναι ιδιαίτερα περιορισμένο, υπαρκτό μεν, περιορισμένο δε) που αξίζει να του δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία (αποτίμηση εκ των υστέρων βέβαια).........

 

Παραλείπεις τη συνηθέστερη των περιπτώσεων ενός αιώνιου φοιτητή, τη κομματική δράση με σκοπό αφενός την κομματική οργάνωση των φοιτητών, αφετέρου ως εφαλτήριο για τη μετέπειτα πολιτική του εξέλιξη. Το οποίο θεωρώ μέγα ελλάτωμα της ελληνικής κοινωνίας (τα κόμματα θα έπρεπε κατά την άποψή μου να βρίσκονται χιλιόμετρα εκτός των αει-ατει και σχολείων γενικότερα - συμπεριλαμβανομένου και του κκε).

 

Αυτοί φίλε δεν σπουδάζουν, χρησιμοποιούν την ιδιότητα του φοιτητική για να κάνουν άλλα πράγματα. Δεν ξέρω στο εξωτερικό τι κάνουνε, αλλά για την Αγγλία που έχει πιο οργανωμένο σύστημα εκπαίδευσης από το δικό μας, τέτοια φαινόμενα σε τέτοια έκταση δεν υπάρχουν. Πρόσεξε, δεν μιλάω για καταλήψεις, αλλά για κομματικοποιημένους φοιτητές (όχι πολιτικοποιημένους).

 

Και ναι, υπάρχει κόστος για το δημόσιο. Εστία, σίτιση, πάσο, ιατροφαρμακευτική. Είτε είναι για σένα μικρό, είτε μεγάλο. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει μια κοινωνία να πληρώνει (ξαναλέω, είτε λίγο είτε πολύ) εσαεί έναν που δεν ακολουθεί το πρόγραμμα σπουδών και θέλει να σπουδάσει στο δικό του χρόνο.

 

Όπως είναι τώρα το σύστημα, μπορεί κάποιος για 4ετές πρόγραμμα σπουδών να πάρει 4 χρόνια κανονικής παρακολούθησης + 2 χρόνια ακόμα (το μισό της κανονικής) + 4 χρόνια αναστολή σπουδών για όποιους λόγους, σύνολο μια 10ετία. Δεν είναι αρκετά...???

 

Δες το κι αλλιώς, για θέση στο δημόσιο μετράει το πτυχίο, είτε είναι 30, 40, 50 ή 60. Οπότε, δύναται να καταλάβει θέση εκεί.

 

Και δεν θα μιλήσω καν για την αξία του πτυχίου, ότι δλδ υποβιβάζεται η αξία του όταν αυτός που το κατέχει δεν έχει τις minimum γνώσεις που πρέπει το πανεπιστήμιο να προσφέρει, υποβαθμίζοντας αντίστοιχα όλους όσους κατέχουν το ίδιο πτυχίο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι έχεις εσύ δόλο. Είπα ότι αυτό μού 'ρχεται στο μυαλό για την περίπτωση που δεν υπάρχει δόλος.

 

Για την απόδοση στη νέα ελληνική (κι όχι μετάφραση) πρόλαβε ο Στέφανος. 

Το λέμε στην Κρήτη για τους ανθρώπους που κρίνουν τα σφάλματα των άλλων χωρίς να βλέπουν τα δικά τους.

Αντε ..... τελευταία απάντηση επι του συγκεκριμένου

Εγώ όπως ξαναπεί είδα τα σφαλματά μου (χάλια μου κατά Στέφανον) εδώ και πολλά χρόνια και σταμάτησα να ψηφίζω.

Αλλοι όμως που ψηφίζουν κόμματα που δεν ήρθαν ακόμη στην εξουσία ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθειες και ψέματα για την Ισπανία

Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ
Τρίτη, 10 Νοεμβρίου 2015 12:00
Σελίδα: 19, 1203 λέξεις, ΑΡΘΡΟ


Η Ισπανία αποτελεί το τελευταίο «παιδί» της Ευρωζώνης που έδειξε ότι εφήρμοσε μέτρα λιτότητας και διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις.

 

 

 

Η οικονομία της αναπτύχθηκε επί οκτώ διαδοχικά τρίμηνα, ανακτώντας σταθερά κεκτημένη ταχύτητα και ξεπερνώντας εύκολα σε επιδόσεις τις υπόλοιπες οικονομίες της Ε.Ε. Ο ρυθμός αύξησης των εξαγωγών είναι αντίστοιχος με αυτόν στη Γερμανία, η ανεργία έχει υποχωρήσει περισσότερο από ένα εκατομμύριο άτομα σε διάρκεια δύο ετών, οι επενδύσεις αυξάνονται και η βιομηχανική παραγωγή έχει ενισχυθεί 5% στη διάρκεια των τελευταίων 12 μηνών.

Ωστόσο, η ανάκαμψη της Ισπανίας δεν είναι ακριβώς αυτό που φαίνεται και υπάρχουν κάποιες απτές ενδείξεις ότι η πρόοδος που έχει σημειωθεί στη χώρα είναι το αποτέλεσμα των μέτρων λιτότητας και μεταρρυθμίσεων.

Το παραμύθι της λιτότητας

Πράγματι, πέραν του ότι προσαρμόστηκε στο συνηθισμένο «παραμύθι» της λιτότητας -σύμφωνα με το οποίο η δημοσιονομική προσαρμογή αναζωογονεί την επιχειρηματική εμπιστοσύνη και κατ' επέκταση τις επενδύσεις και τη δημιουργία νέων θέσεων εργασίας- η επιστροφή της Ισπανίας στην ανάπτυξη εν μέρει αντανακλά τη χαλάρωση των μέτρων λιτότητας από τις αρχές του 2014. Η χώρα αντιστάθηκε στις πιέσεις της Κομισιόν να λάβει πιο επιθετικά μέτρα για τη μείωση του ελλείμματος, το οποίο, στο 5,9% του ΑΕΠ, ήταν πέρυσι το τρίτο μεγαλύτερο της Ε.Ε.

Η απελευθέρωση

Αντίστοιχα, δεν υπάρχουν πολλές ενδείξεις ότι οι διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις στήριξαν την ανάκαμψη της Ισπανίας. Πράγματι, ο Οργανισμός Οικονομικής Συνεργασίας και Ανάπτυξης (ΟΟΣΑ) αναφέρει ότι οι ισπανικές αγορές αγαθών και υπηρεσιών είναι περισσότερο απελευθερωμένες απ' ό,τι ήταν πριν από την κρίση. Ομως η χώρα δεν έχει σημειώσει μεγαλύτερη πρόοδο από την Ιταλία, της οποίας οι εξαγωγές παρουσιάζουν χαμηλές επιδόσεις.

Επιπλέον, παρότι τα στοιχεία του ΟΟΣΑ δείχνουν μέτρια απελευθέρωση της ισπανικής αγοράς εργασίας, υπάρχουν ελάχιστες ενδείξεις που να συνδέουν τις απελευθερωμένες αγορές εργασίας με τη βελτίωση της ανταγωνιστικότητας και των εξαγωγών. Οι γερμανικές εξαγωγές, για παράδειγμα, παρουσιάζουν εξαιρετικές επιδόσεις, παρά το γεγονός ότι η αγορά εργασίας της χώρας υπόκειται σε πιο αυστηρό ρυθμιστικό πλαίσιο σε σχέση με τη Γαλλία, την Ιταλία ή την Ισπανία.

Δεν είναι αυτό που φαίνεται

Σε οιαδήποτε περίπτωση, η ανάκαμψη της Ισπανίας δεν είναι τόσο δυναμική όσο φαίνεται. Ακόμη και στην περίπτωση που η ισπανική οικονομία αναπτυχθεί με ρυθμό 3% το 2015 και 2,5% το 2016, δεν θα επιστρέψει στα προ της κρίσης επίπεδα πριν από το 2017. Εάν η οικονομία αναπτυσσόταν με ρυθμό 2% από το 2008 -δηλ. κατά το ήμισυ του μέσου όρου που αναπτύχθηκε από το 1999 έως το 2007- θα ήταν περίπου κατά ένα πέμπτο μεγαλύτερη από ό,τι είναι σήμερα. Πολύ περισσότερο, η κατανάλωση και οι επενδύσεις εξακολουθούν να υποχωρούν 12% και είναι απίθανο να ανακτήσουν το χαμένο έδαφος πριν από το 2020.

Το χάσμα ανάμεσα στο ΑΕΠ και στην εσωτερική ζήτηση μπορεί να εξηγηθεί από την κατάρρευση των εισαγωγών, οι οποίες ήταν 15% χαμηλότερες στο δεύτερο τρίμηνο του 2015 σε σχέση με το τελευταίο τρίμηνο του 2007, εξαιτίας της επιδείνωσης των όρων διαβίωσης, της μαζικής ανεργίας και της μείωσης των επενδύσεων. Το περίεργο είναι ότι και η βιομηχανική παραγωγή εξακολουθεί να είναι χαμηλότερη απ' ό,τι ήταν στο ζενίθ της κρίσης χρέους το 2009.

Οι εξαγωγές

Παρότι οι ισπανικές εξαγωγές έχουν αυξηθεί 18% από το τέταρτο τρίμηνο του 2007, αυτό οφείλεται κατά ένα μεγάλο μέρος στο γεγονός ότι οι τιμές των ισπανικών εξαγόμενων αγαθών έχουν αυξηθεί πολύ λιγότερο συγκριτικά με άλλες μεγάλες χώρες της Ε.Ε. Και ο ρυθμός αύξησης των εξαγωγών της Ισπανίας πυροδοτήθηκε από κλάδους «ευαίσθητους» στις τιμές και χαμηλής προστιθέμενης αξίας, όπως καύσιμα, είδη διατροφής και πρώτες ύλες και όχι από τις ισπανικές επιχειρήσεις.

Η αύξηση μισθών

Ο βασικότερος μοχλός ανάπτυξης στην Ισπανία στη διάρκεια του τελευταίου έτους υπήρξε η αυξημένη ιδιωτική κατανάλωση, πυροδοτούμενη από την πτώση της ανεργίας και την αύξηση των πραγματικών μισθών. Παρότι αυτό αποτελεί θετικό νέο, απαιτεί κάποια προσοχή.

Η πτώση της ανεργίας στη διάρκεια της τελευταίας διετίας περιλαμβάνει τα 300.000 άτομα που αποχώρησαν από την αγορά εργασίας.

Οι περισσότερες από τις θέσεις εργασίας που δημιουργήθηκαν στη διάρκεια αυτής της περιόδου αφορούν χαμηλόμισθες υπηρεσίες, ειδικά τον τουρισμό, ενώ η συνολική απασχόληση παραμένει 14% χαμηλότερα από τα προ της κρίσης επίπεδα - πρόκειται για τη χειρότερη επίδοση από κάθε άλλη χώρα της Ευρωζώνης με εξαίρεση την Ελλάδα.

Επίσης, η αύξηση των πραγματικών μισθών καθοδηγείται εν μέρει από προσωρινούς παράγοντες. Ενώ η αύξηση των ονομαστικών μισθών έχει επιταχυνθεί, η αύξηση των πραγματικών μισθών αντανακλά τη διολίσθηση σε αποπληθωρισμό. Καθώς οι οικονομικοί παίκτες προσαρμόζονται στο χαμηλότερο πληθωρισμό, η αύξηση των πραγματικών μισθών πιθανότατα θα επιβραδυνθεί. Πράγματι, ο ρυθμός αύξησης των ονομαστικών μισθών επιβραδύνθηκε απότομα στο δεύτερο τρίμηνο του 2015.

Ο πληθωρισμός

Ο χαμηλός πληθωρισμός ενδεχομένως να συνέβαλε στην ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας των τιμών των ισπανικών εξαγωγών, όμως και αυτό απέχει πολύ από το να εξελιχθεί σε θετική τάση. Το ονομαστικό ΑΕΠ είναι χαμηλότερο απ' ό,τι ήταν πριν από επτά έτη, γεγονός που σημαίνει ότι το χρέος εξυπηρετείται από ένα στάσιμο ή μειούμενο εισόδημα. Το συνολικό επίπεδο χρέους της Ισπανίας (της κυβέρνησης, των νοικοκυριών, των χρηματοοικονομικών εταιρειών και των επιχειρήσεων εκτός του χρηματοοικονομικού κλάδου) είναι ελαφρώς χαμηλότερο από ό,τι ήταν στο απόγειο του 2012, αλλά παραμένει πολύ υψηλότερο από τα επίπεδα του 2008.

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να είμαστε σκεπτικοί ως προς τις προοπτικές ανάπτυξης της Ισπανίας. Πρώτον, ο πληθωρισμός πιθανόν να παραμείνει σε πολύ χαμηλά επίπεδα, με τα πολλά ακόμη χρόνια της ανεργίας να πιέζουν πτωτικά τις τιμές και την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (ΕΚΤ) να εμφανίζεται απρόθυμη να ακολουθήσει τα επιθετικά μέτρα νομισματικής χαλάρωσης που απαιτούνται για να τις ενισχύσουν (καθιστώντας δύσκολη τη μείωση της πραγματικής αξίας του χρέους της χώρας).

Δεύτερον, με τον χαμηλό πληθωρισμό να ωθεί σε άνοδο το κόστος δανεισμού, το κεφάλαιο και το εξειδικευμένο προσωπικό καταφεύγουν σε πιο ισχυρές χώρες, όπου ο πληθωρισμός είναι υψηλότερος.

Η ισπανική κυβέρνηση στερείται των κεφαλαίων για να αντισταθμίσει τον αντίκτυπο αυτό με δημόσιες δαπάνες και η Ευρωζώνη στερείται των δημοσιονομικών μηχανισμών για να αποζημιώσει τις ασθενέστερες χώρες μέλη.

Τρίτον, η ανάκαμψη της εσωτερικής ζήτησης θα οδηγήσει τις εισαγωγές σε άνοδο πολύ πιο γρήγορα από τις εξαγωγές. Αυτό θα ανανεώσει το έλλειμμα του ισοζυγίου τρεχουσών συναλλαγών και θα επιδεινώσει την ήδη εξασθενημένη θέση των καθαρών συναλλαγματικών διαθεσίμων της Ισπανίας.

Τέταρτον, ο πληθυσμός της Ισπανίας σε ηλικία εργασίας αναμένεται να συρρικνωθεί ταχύτατα. Εν μέσω υψηλής ανεργίας, αυτό ίσως να μη φαίνεται ως πρόβλημα.

Ομως, τυπικά οδηγεί σε εξασθένηση της οικονομικής ανάπτυξης, εξέλιξη που υπονομεύει την προοπτική ελάττωσης του χρέους.

Πέμπτον, ο συνδυασμός μη ευνοϊκών δημογραφικών τάσεων και η αύξηση των διαθέσιμων κατοικιών θα εμποδίσει την ταχεία ανάκαμψη της αγοράς στέγης. Κατά συνέπεια, η κατασκευαστική δραστηριότητα αναμένεται να παραμείνει στάσιμη σε χαμηλά επίπεδα.

Η επόμενη επιβράδυνση

Τέλος, η Ισπανία πιθανότατα να εισέλθει στην επόμενη επιβράδυνση έχοντας ανακάμψει ελάχιστα από την προηγούμενη ύφεση, με υψηλά επίπεδα δημοσίου και ιδιωτικού χρέους και με ανεργία πολύ υψηλότερη από τα προ της κρίσης επίπεδα. Λαμβάνοντας υπόψη τη σπανιότητα των διαθέσιμων εργαλείων πολιτικής για την ενίσχυση της εσωτερικής ζήτησης, είναι πιθανή ακόμη μία βαθιά ύφεση.

Η ιστορία λοιπόν ανάκαμψης της Ισπανίας δεν είναι αρκετά «ψέματα, κολασμένα ψέματα και στατιστικά»; Ούτε και είναι οι εμπνευσμένες διηγήσεις για θάρρος των διαμορφωτών πολιτικής και για δικαίωση πολλών αναλυτών.

Η πραγματικότητα είναι ότι η Ισπανία αντιμετωπίζει τώρα την τεράστια πρόκληση ενίσχυσης της παραγωγικότητάς της εν μέσω επίμονα χαμηλού πληθωρισμού, υψηλού εσωτερικού και εξωτερικού χρέους, περιοριστικών μακροοικονομικών πολιτικών και σοβαρών δημογραφικών προκλήσεων. Και αυτό είναι μια ιστορία που δεν τελειώνει απαραίτητα καλά.

SIMON TILFORD -Αναπληρωτής διευθυντής στο Κέντρο Ευρωπαϊκών Μεταρρυθμίσεων.

Copyright: Project Syndicate, 2015 www.project-syndicate.org

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κατηγορίες που εξαιρούνται από τη χρήση φορολογικού μηχανισμού για την έκδοση αποδείξεων λιανικών συναλλαγών είναι οι επιχειρήσεις που εκδίδουν τις «αποδείξεις παροχής υπηρεσίας» όπως τις ανάφερε κάποτε ο ΚΒΣ οι οποίες μετονομάστηκαν σε Α.Λ.Σ δηλαδή αποδείξεις λιανικών συναλλαγών.  


Ο λόγος που απαλλάχτηκαν από τη διάταξη οι παραπάνω επιχειρήσεις είναι για να ενταχθούν στο ηλεκτρονικό τιμολόγιο, τις ηλεκτρονικές πληρωμές από τα P.O.S  και την ηλεκτρονική του αποστολή αυτών στη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών συστημάτων.


Η διασταύρωση όμως των εσόδων θα γίνεται αυστηρότερα και θέλει πολύ προσοχή στα παρακάτω επίπεδα:


  1. Το σύνολο των πωλήσεων που δήλωσαν στον Φ.Π.Α με το σύνολο των εισπράξεων από τα P.O.S

  2. Το άθροισμα των πωλήσεων σε σχέση με λοιπούς οργανισμούς που εμπλέκονται
    1. ​Πχ ΕΟΠΥΥ, ηλεκτρονική συνταγογράφηση, καταχώρηση δαπανών από τον λήπτη κοκ.


  3. Τη δήλωση του Ε3 και του ΦΠΑ από το λογιστή 

  4. Το σύνολο των δαπανών σε σχέση με τα έσοδα (περιουσιολόγιο) κοκ

Σημαντικό είναι να αναφερθεί ότι για την απαλλαγή από το φορολογικό μηχανισμό, είναι προϋπόθεση, στις εκδιδόμενες αποδείξεις αναγράφουν και το ονοματεπώνυμο και τη διεύθυνση του πελάτη και στη περίπτωση του parking να αναγράφεται η πινακίδα του αυτοκινήτου.


Αναλυτικά μπορείτε να δείτε τις κατηγορίες επαγγελμάτων που δεν είναι υπόχρεοι σε χρήση φορολογικού μηχανισμού η φορολογικής ταμειακής μηχανής  εδώ


Εξαιρούνται από τη διάταξη :


τα ΤΑΞΙ


Πηγή www.i-spirit.gr


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίστε!

 

Αξίζει ένα μεγάλο μπράβο σ'αυτούς τους ανθρώπους.

 

https://secure.avaaz.org/el/petition/EPITROPI_APONOMIS_NOMPEL_APONOMI_NOMPEL_EIRINIS_STOYS_KATOIKOYS_TIS_NISOY_LESVOY_KAI_STIS_ORGANOSEIS/?sXrRHeb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πληθώρα φορολογικών παραβάσεων σε δύο εταιρείες στην Αττική εντόπισε η Οικονομική Αστυνομία[19.11.2015]ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗΑθήνα, 19 Νοεμβρίου 2015ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥΦορολογικοί έλεγχοι από τη Διεύθυνση Οικονομικής Αστυνομίας, στο πλαίσιο των οποίων διαπιστώθηκε πληθώρα φορολογικών παραβάσεων σε δύο εταιρείες στην ΑττικήΣτο πλαίσιο στοχευμένων δράσεων της Διεύθυνσης Οικονομικής Αστυνομίας για την τήρηση της φορολογικής και ασφαλιστικής νομοθεσίας, κλιμάκια αστυνομικών πραγματοποίησαν ενδελεχείς φορολογικούς ελέγχους σε εταιρείες στην Αττική.Από τους ελέγχους, σε συνδυασμό με την άρση τραπεζικού απορρήτου σε δύο εταιρείες για τα έτη 2013-2014, διαπιστώθηκε πληθώρα φορολογικών παραβάσεων.Συγκεκριμένα, σε εταιρεία στην Αττική, με δραστηριότητα στο εμπόριο συσκευών, εξαρτημάτων και ανταλλακτικών κινητής τηλεφωνίας, διαπιστώθηκαν τα εξής:· Η απόκρυψη εισοδήματος, ύψους 251.530 ευρώ, από την εταίρο της εν λόγω εταιρείας καθώς και η μη υποβολή δηλώσεων φορολογίας από την πλευρά της, για τα οικονομικά έτη 2009, 2011 και 2013, προκειμένου να αποφύγει την πληρωμή φόρου εισοδήματος.· Η απόκρυψη «καθαρού» εισοδήματος, ύψους 330,40 ευρώ, μέσω υποβολής ανακριβούς δήλωσης για τη διαχειριστική περίοδο 01-01-2013 έως και 31-12-2013.· Η μη καταχώρηση στο ημερολόγιο μίας (1) απόδειξης λιανικής πώλησης, συνολικής αξίας 406,39 ευρώ.· Η μη απόδοση Φόρου Προστιθέμενης Αξίας (Φ.Π.Α.), ποσού 75,99 ευρώ, για τη διαχειριστική περίοδο 01-01-2013 έως και 31-12-2013.Επιπλέον, σε εταιρεία-προμηθευτή της παραπάνω εταιρείας, που δραστηριοποιείται στο εμπόριο συσκευών κινητής τηλεφωνίας και ανταλλακτικών διαπιστώθηκε:· Να μην έχει εκδώσει τουλάχιστον ένα φορολογικό στοιχείο πώλησης συνολικής αξίας 117.603 ευρώ, κατά την διαχειριστική περίοδο 01-01-2013 έως και 31-12-2013.· Να μην έχει αποδώσει αναλογούντα Φόρο Προστιθέμενης Αξίας (Φ.Π.Α.), ύψους 21.990 ευρώ, κατά την προαναφερθείσα διαχειριστική περίοδο.· Να έχει αποκρύψει καθαρά εισοδήματα, ύψους 95.612 ευρώ, υποβάλλοντας ανακριβή δήλωση κατά την προαναφερθείσα διαχειριστική περίοδο.· Να μην έχει εκδώσει τουλάχιστον έναν τίτλο κτήσης συνολικής αξίας 126.089 ευρώ για τα εμπορεύματα που απέκτησε, κατά την προαναφερθείσα διαχειριστική περίοδο.· Να έχει υποβάλει ανακριβείς καταστάσεις για τις συναλλαγές, που πραγματοποιήθηκαν κατά την προαναφερθείσα διαχειριστική περίοδο.· Να έχει συντάξει ανακριβώς την απογραφή αποθεμάτων της 31-12-2013.Για τις παραπάνω περιπτώσεις σχηματίστηκε δικογραφία, η οποία υποβλήθηκε στον κ. Εισαγγελέα Πρωτοδικών Αθηνών.Επιπλέον, ενημερώθηκαν οι αρμόδιες Υπηρεσίες (Δ.Ο.Υ.) για την επιβολή των προβλεπόμενων διοικητικών κυρώσεων. 

 

 

Πληθώρα φορολογικών παραβάσεων................

 

Εντάξει δε λέω..............

 

Της πουτ@ν@ς γίνεται, οκ.

 

Οι ελεγκτές πρέπει να κάνουν τη δουλειά τους, οκ.

 

Έχουν πιάσει πολλές περιπτώσεις που αξίζουν συγχαρητήρια, οκ.

 

Πρέπει να γίνεται δημοσιοποίηση για να βλέπουν οι φορολογούμενοι ότι οι ελεγκτικές διαδικασίες είναι ενεργές και να υπάρχει συμμόρφωση, οκ.

 

Αλλά το γ@μημένο, αυτό το ότι πάτε να κάνετε την τρίχα τριχιά, με ξεπερνάει ώρες ώρες..............................................

 

 

Η εταιρία, λένε, δεν έχει υποβάλλει φορολογική δήλωση για το 2013, αλλά απέκρυψε το ιλλιγγιώδες ποσό των 330,40€, μέσω υποβολής ανακριβούς δήλωσης (τελικά υπέβαλλε ή υπέβαλλε ανακριβή δήλωση.....?????? Αποφασίστε.............)....... Απέκρυψε εισόδημα (330,40€), δεν καταχώρησε σε βιβλία (406,39€), δεν απέδωσε φπα (75,99€), σωρεία παραβάσεων..............

 

Φαντάζομαι τώρα εγώ, μια κωλοαπόδειξη δεν θα είχε καταχωρηθεί στα βιβλία 330,40 καθαρή + 75,99 φπα = 406,39 σύνολο, και το κάνουνε λες και έχουν πιάσει τη φοροδιαφυγή του αιώνα................

 

Ήμαρτον, έτσι......??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φυσικά,

αφού από την περιπτωσάρα αυτή και με την είσπραξη των διαφυγόντων,

βάλε και τα πρόστιμα, παίζει να ξαναδούν και αύξηση οι συνταξιούχοι!

 

Τι να λέμε τώρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι ανεξάρτητη η δημοσιογραφία.................................................

 

 

 

Τα νέα πρόστιμα της Εφορίας: Τι ισχύει για μη έκδοση αποδείξεων και μη υποβολή δηλώσεων
eforia602_323419445.jpg?itok=me6mEAoh
24 Νοεμβρίου
10:362015
 
 

Τα νέα πρόστιμα της εφορίας για μη έκδοση αποδείξεων, για μη υποβολή δηλώσεων ή υποβολή ανακριβών δηλώσεων και για υποθέσεις φοροδιαφυγής προβλέπει εγκύκλιος της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων. 

 

Πρόκειται για τα νέα πρόστιμα που θεσπίστηκαν με έναν από τους τελευταίους εφαρμοστικούς νόμους της συμφωνίας με τους δανειστές και προβλέπουν εξορθολογισμό των προηγούμενων διατάξεων, προκειμένου να γίνουν αποτελεσματικότερες στην πάταξη της φοροδιαφυγής.

 

Μεταξύ άλλων, προβλέπεται πρόστιμο 2.500 ευρώ στις περιπτώσεις μη συνεργασίας του φορολογουμένου κατά τον φορολογικό έλεγχο ενώ σε ό,τι αφορά την μη έκδοση αποδείξεων το πρόστιμο που θα επιβάλλεται θα είναι ίσο με το 50% του φόρου που θα πλήρωνε ο παραβάτης αν εξέδιδε κανονικά την απόδειξη.

 

Ειδικότερα, στην εγκύκλιο προβλέπονται τα εξής:

 

1. Για εκπρόθεσμες δηλώσεις ή μη υποβολή δηλώσεων από τις οποίες προκύπτει φόρος για καταβολή καθώς και δηλώσεων απόδοσης παρακρατούμενων φόρων επιβάλλονται τα εξής πρόστιμα:

- 100 ευρώ όταν ο φορολογούμενος δεν είναι υπόχρεος τήρησης βιβλίων.
- 250 ευρώ για απλογραφικά βιβλία.
- 500 ευρώ για διπλογραφικά.

Επιπρόσθετα προβλέπονται πρόστιμα ίσα με 10% έως και 50% του φόρου που αποφεύχθηκε να πληρωθεί λόγω ανακριβούς υποβολής ή μη υποβολής δήλωσης. Δεν επιβάλλονται πρόστιμα σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης τροποποιητικής δήλωσης ΦΠΑ ή παρακρατούμενου φόρου εφόσον η αρχική δήλωση έχει υποβληθεί εμπρόθεσμα.

 

2. Παραβάσεις μη ανταπόκρισης φορολογουμένων σε αίτημα της Φορολογικής Διοίκησης για παροχή πληροφοριών ή στοιχείων: 100 - 250 - 500 ευρώ, ανάλογα με τον τύπο των τηρούμενων βιβλίων.

 

3. Εκπρόθεσμη υποβολή, ελλιπής υποβολή ή μη υποβολή δηλώσεων φορολογίας κεφαλαίου (γονικών παροχών, κληρονομιών, δωρεών, κερδών από τυχερά παιχνίδια, μεταβίβασης ακινήτων, ΕΝΦΙΑ, φόρος offshore και δηλώσεις Ε9): πρόστιμο 100 ευρώ.

 

4. Επανάληψη της ίδιας παράβασης εντός πενταετίας, ύστερα από νέο φορολογικό έλεγχο: διπλασιασμός του αρχικού προστίμου και σε περίπτωση νέας υποτροπής τετραπλασιασμός.

 

5. Παραβάσεις συμβολαιογράφων, φυλάκων μεταγραφών και προϊστάμενοι κτηματολογικών γραφείων για παραβάσεις σχετικές με τον ΕΝΦΙΑ: Πρόστιμο ένα τοις χιλίοις επί της αξίας του ακινήτου -δεν μπορεί να είναι χαμηλότερο από 300 ευρώ ή υψηλότερο από 1.000 ευρώ.

 

6. Αυτεπάγγελτες ποινικές διώξεις όμως για υποθέσεις μη έκδοσης αποδείξεων άνω των 10.000 ευρώ, για απόκρυψη φορολογητέας ύλης που οδηγεί σε φόρο πάνω από 100.000 ευρώ ή 50.000 ευρώ ειδικά για ΦΠΑ.

 

 

 

ΠΟΛ.1252/20.11.2015 Η ερμηνευτική εγκύκλιος των προστίμων του Κ.Φ.Δ. (Παροχή διευκρινίσεων για την εφαρμογή των διατάξεων του Δέκατου Κεφαλαίου του Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας (ν. 4174/2013, άρθρα 53-62))

 

 

 

Κανονικά έπρεπε να γράφουνε "Εδεηθήκανε".................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι ανεξάρτητη η δημοσιογραφία.................................................

 

 

 

Κανονικά έπρεπε να γράφουνε "Εδεηθήκανε".................................

 

Μπορεί ο Τσίπρας να έχει παραδοθεί (ή να είχε συνθηκολογήσει από πριν)  και ο ΣΥΡΙΖΑς να έχει μεταλλαχθεί αλλά ο "πόλεμος" δεν τελειώνει ποτέ για τη διαπλοκή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογία-σοκ πράκτορα της CIA: Πληρώσαμε πολιτικούς, ΜΚΟ, δημοσιογράφους

NOVEMBER 28, 2015

Ο πρώην πράκτορας της CIA Ρόμπερτ Μπέιρ είναι συγγραφέας πολλών βιβλίων που αποκαλύπτουν τα μυστικά της υπηρεσίας, αλλά και των κυβερνήσεων του Μπιλ Κλίντον και του υιού του Τζόρτζ Μπους, του τζούνιορ.

Εχει γράψει τα βιβλία:

See No Evil: The True Story of a Ground Soldier in the CIA’s War on Terrorism, Crown Publishing Group, January 2002

Sleeping With the Devil: How Washington Sold Our Soul for Saudi Crude, Crown Publishing Group, July 2003, ISBN

Blow the House Down: A Novel, Crown Publishing Group, 2006

The Devil We Know: Dealing with the New Iranian Superpower, Crown Publishing Group, September 2008 ISBN

The Company We Keep: A Husband-and-Wife True-Life Spy Story, Crown Publishing Group, March 8, 2011

“21 Laws for Assassins”

Το έργο Syriana με τον Τζόρτζ Κλούνεϊ βασίστηκε στα βιβλία του Μπέιρ See No Evil and Sleeping with the Devil. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι ο Αμερικανός ηθοποιός έπαιξε στο έργο τον πράκτορα της CIA.

Έχει πολλάκις συλληφθεί και κρατηθεί. Ως πράκτορας της CIA ο Μπέιρ εργάστηκε στη Γιουγκοσλαβία το 1991-94 και στη Μέση Ανατολή. Από την αποχώρησή του από την υπηρεσία και μετά έχει πολλάκις κατηγορήσει την κυβέρνηση Μπους ότι προκαλούσε πολέμους για το πετρέλαιο. Ο Μιτ Γουόσπουρ, ένας προσωπικός του φίλος εργαζόμενος στη Γερουσία, ο οποίος του έδινε πληροφορίες, έχει δολοφονηθεί.

Σε παλαιότερη συνέντευξή του στον Milos Cupurdija του ebritic.com, ο Μπέιρ προέβη σε εκπληκτικές αποκαλύψεις, οι  οποίες δεν διαψεύστηκαν. Εάν οι ισχυρισμοί του Αμερικανού πράκτορα, ο οποίος είναι αναλυτής στο CNN και άλλα αμερικανικά ΜΜΕ, έχουν ίχνος αλήθειας, τότε ο Πρόεδρος των ΗΠΑ την εποχή εκείνη Μπιλ Κλίντον πρέπει να δώσει εξηγήσεις. Δημοσιεύουμε μέρος των δηλώσεων του, επειδή το θέμα επανήλθε πρόσφατα στη δημοσιότητα και το θέμα του πολέμου της Γιουγκοσλαβίας αφορά όλους:

«Στη Γιουγκοσλαβία πήγα στις 12 Ιανουαρίου 1991, με ελικόπτερο, στο Σεράγεβο. Δουλειά μας ήταν να επιτηρούμε τους υποτιθέμενους Σέρβους τρομοκράτες ώστε να μην επιτεθούν στην πόλη. Μας είχαν ενημερώσει για μια οργάνωση με την ονομασία Ανώτερη Σερβία, η οποία σχεδίαζε βομβιστικές επιθέσεις στην πόλη λόγω της επιθυμίας της Βοσνίας να αποσχιστεί από τη Γιουγκοσλαβία.

»Στην πραγματικότητα αυτή η οργάνωση ούτε καν υπήρχε. Οι επικεφαλής μας, μας έλεγαν ψέματα. Η αποστολή μας ήταν απλώς να προκαλέσουμε πανικό στους πολιτικούς στη Βόσνια, να τους πείσουμε ότι επίκειται σερβική επίθεση. Η αποστολή αυτή τελείωσε για μένα σε δύο εβδομάδες. Ανέλαβα νέα στη Σλοβενία. Η επιχείρηση στη Βοσνία διήρκεσε έναν μήνα και είχε κωδική ονομασία Ίστινα (αλήθεια).

»Πήγα στη Σλοβενία διότι είχαμε πληροφορίες ότι σκόπευε να ανακηρύξει την ανεξαρτησία της. Διαθέσαμε μερικά εκατομμύρια δολάρια για τη χρηματοδότηση ορισμένων Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων, κομμάτων της αντιπολίτευσης και διαφόρων πολιτικών.

»Πολλοί πράκτορες που διαφωνούσαν εξαφανίζονταν όταν αρνούντο να εκτελέσουν αποστολές προπαγάνδας κατά των Σέρβων. Προσωπικά είχα εκπλαγεί από τα ψέματα τα οποία μας έλεγαν οι επικεφαλής και οι πολιτικοί μας. Πολλοί πράκτορες καλλιεργούσαν την προπαγάνδα χωρίς να γνωρίζουν τι κάνουν. Ο καθένας μας γνώριζε μόνο ένα μέρος της υπόθεσης και μόνο αυτοί που δημιούργησαν την όλη υπόθεση γνώριζαν το σύνολό της, δηλαδή οι πολιτικοί.

»Στόχος της προπαγάνδας ήταν να διχάσουμε τους λαούς της Γιουγκοσλαβίας ώστε να αποσχιστούν. Έπρεπε να υπάρχει ένας αποδιοπομπαίος τράγος στον οποίο θα έπεφτε το ανάθεμα. Επελέγη η Σερβία καθώς αυτή, κατά κάποιο τρόπο, είναι η διάδοχος κατάσταση της Γιουγκοσλαβίας.

»Δώσαμε χρήματα στον Στίπε Μέσιτς, στον Φράνιο Τούσμαν, στον Αλί Ιζετμπέκοβιτς, σε βουλευτές και μέλη της γιουγκοσλαβικής κυβέρνησης, σε δημοσιογράφους, σε στρατηγούς του Γιουγκοσλαβικού στρατού, ακόμα και σε ολόκληρες μονάδες. Ο Ράντοβαν Κάραζιτς έπαιρνε χρήματα, για κάποιο διάστημα, αλλά σταμάτησε να δέχεται χρήματα όταν κατάλαβε ότι θα κατηγορηθεί για εγκλήματα πολέμου που έγιναν στη Βοσνία. Όλο αυτό κατευθυνόταν από την αμερικανική κυβέρνηση.

»Κάποιοι αξιωματούχοι της CIA έγραφαν ακόμα και τις επίσημες ανακοινώσεις που διαβάζονταν στα δελτία ειδήσεων. Στόχος ήταν η πρόκληση μίσους, εθνικισμού και προβολή της διαφορετικότητας.

»Το 1992 ήμουν ξανά στη Βοσνία με αποστολή την εκπαίδευση μονάδων του Βοσνιακού στρατού, καθώς η Βοσνία είχε μόλις ανακηρύξει την ανεξαρτησία της. Η Σρεμπρένιτσα είναι μια παραφουσκωμένη ιστορία και πολλοί άνθρωποι την έχουν αποδεχτεί. Ο αριθμός των νεκρών είναι ο ίδιος με τον αριθμό των Σέρβων και άλλων που σκοτώθηκαν, αλλά η Σρεμπρένιτσα πουλήθηκε στην πολιτική αγορά.

»Ο επικεφαλής μου, πρώην γερουσιαστής, έλεγε συνεχώς πως μερικά καθάρματα θα σταλούν στη Βοσνία. Έναν μήνα πριν την υποτιθέμενη γενοκτονία στην Σρεμπρένιτσα, μου είπε πως η πόλη θα «γίνει πρωτοσέλιδο» σε όλο τον κόσμο. Όταν ρώτησα το γιατί μου είπε απλώς «θα δεις». Ο Βοσνιακός στρατός πήρε εντολή να επιτεθεί σε σπίτια και σε αμάχους, στους κατοίκους της Σρεμπρένιτσα. Την ίδια ώρα οι Σέρβοι δέχονταν επίθεση από την άλλη πλευρά. Προφανώς κάποιος είχε πληρωθεί για τους υποκινήσει.

»Ένοχοι για την Σρεμπρένιτσα είναι οι Βόσνιοι, οι Σέρβοι και οι Αμερικανοί. Όλοι όμως ρίχνουν τις ευθύνες στους Σέρβους. Δυστυχώς πολλά από τα θύματα που θεωρούντο μουσουλμάνοι ήταν Σέρβοι ή άλλων εθνικοτήτων. Πριν μερικά χρόνια, ένας φίλος πρώην πράκτορας ο οποίος τώρα εργάζεται στο ΔΝΤ μου είπε ότι η σφαγή στη Σρεμπρένιτσα ήταν προϊόν συμφωνίας αμερικανικής κυβέρνησης και Βόσνιων πολιτικών. Η πόλη θυσιάστηκε για κερδίσουν οι ΗΠΑ μια δικαιολογία για να επιτεθούν κατά των Σέρβων.

»Είναι ξεκάθαρο πως οι άνθρωποι που προκάλεσαν τον πόλεμο και υπαγόρευσαν τους όρους της ειρήνης κατέχουν τώρα εταιρείες που εκμεταλλεύονται τον ορυκτό πλούτο των περιοχών αυτών. Απλώς υποδούλωσαν λαούς και τα παραγόμενα καταλήγουν στη Γερμανία και στις ΗΠΑ. Αυτοί είναι οι νικητές, καθώς οι λαοί υποχρεώνονται να εισάγουν, κατόπιν από αυτούς και καθώς δεν έχουν χρήματα αναγκάζονται να δανείζονται. Αυτή είναι η ιστορία στα Βαλκάνια.

»Το Κόσοβο, δια παράδειγμα, δημιουργήθηκε για δύο λόγους. Πρώτον γιατί η περιοχή είναι πλούσια σε ορυκτά και δεύτερον διότι αποτελεί στρατιωτική βάση του ΝΑΤΟΑ. Είναι η μεγαλύτερη Νατοϊκή βάση στην καρδιά της Ευρώπης.

»Θέλω να πως στους λαούς της Γιουγκοσλαβίας ότι πρέπει να ξεχάσουν το παρελθόν. Χειραγωγήθηκαν τότε και είναι ανόητο να υπάρχει μίσος μεταξύ τους. Πρέπει να δείξουν ότι είναι οι ισχυροί και να καταλάβουν ποιος το δημιούργησε όλο αυτό. Προσωπικά ταπεινά ζητώ συγνώμη και αυτό γιατί για καιρό δεν αποκάλυπτα τα μυστικά της CIA και του Λευκού Οίκου.

http://www.ebritic.com/?p=551270

http://mignatiou.com/2015/11/omologia-sok-praktora-tis-cia-plirosame-politikous-mko-dimosiografous/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους φτάνουν οι καθημερινές παραβιάσεις πάνω από Λέσβο, Λήμνο, Χίο κλπ.

τώρα έκαναν κι αυτό.

 

Τούρκικο πολεμικό πλοίο στον Ισθμό της Κορίνθου!

 

http://www.protothema.gr/greece/article/533570/apisteuto-video-tourkiko-polemiko-ploio-ston-isthmo-tis-korinthou/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους φτάνουν οι καθημερινές παραβιάσεις πάνω από Λέσβο, Λήμνο, Χίο κλπ.

τώρα έκαναν κι αυτό.

 

Τούρκικο πολεμικό πλοίο στον Ισθμό της Κορίνθου!

 

http://www.protothema.gr/greece/article/533570/apisteuto-video-tourkiko-polemiko-ploio-ston-isthmo-tis-korinthou/

 

Δεν είναι και η καλύτερη πηγή το πρώτο ψέμα......

 

Ψυχραιμία...

 

Πρόκειται για το τουρκικό αντιτορπιλικό «Sokullu Mehmet Pasa» και το τουρκικό ναρκαλιευτικό «Akcakoca» που επίσης διέπλευσε τον Ισθμό της Κορίνθου σήμερα, συμμετείχαν σε κοινή άσκηση του Πολεμικού Ναυτικού με την μόνιμη αντιναρκική δύναμη του ΝΑΤΟ SNMCMG-2.

 

 

http://www.nafpaktianews.gr/%CE%A4%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BA%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%AF%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%99%CF%83%CE%B8%CE%BC%CF%8C-%CF%84%CE%B7/

 

Εκτός αν η αγανάκτησή σας αφορά συνολικά τη δραστηριότητα του νατο στη μεσόγειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...