Προς το περιεχόμενο

Ειδήσεις, άρθρα από τον τύπο έντυπο και ηλεκτρονικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία, τώρα συγκλίνουμε, τουλάχιστον στα γεγονότα.

Συνυπογράφω όλα όσα λες. ............

 

Πρόσεξε γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν λέμε ακριβώς το ίδιο..... μη μου το πάρεις πίσω μετά!

Μπορεί να συμφωνούμε στο αιτιατό αλλά διαφωνούμε στο αίτιο. :) και συνεπώς "διαφωνούμε και στη λύση.

 

............

Ένα μεγάλο πάρτι ήταν εδώ πέρα... οι τύποι να είναι εντάξει, και από πίσω της εκδιδομένης γυνής το σιδηρούν κιγκλήδωμα.

.............

 

Η γυνή, της γυναικός, το κιγκλίδωμα.

Φαντάζομαι συμφωνούμε πως σε κανένα πάρτι δεν περνούν όλοι καλά, και προφανώς κάποιοι περνούν κακά. Κι αν είσαι καλεσμένος μπορεί να βρείς ένα λόγο να φύγεις, αλλά αν είσαι ο σερβιτόρος της βίλας θα μείνεις να μαζέψεις τα σερβίτσια μετά την αποχώρηση. Δεν είναι λογικό να σε κατηγορούν μετά ότι ήσουν κι εσύ στο πάρτι.

Άλλος το έστησε το πάρτι ...... και ξαναγυρνάμε στην αιτία

 

.........................

Έτσι όπως καταλήγεις όμως, λίγο μπερδεμένο... δεν ξέρω, σου είπα, η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό τη κότα..??? Όλοι είχανε δει το κράτος σαν τον μεγάλο πελάτη, όλοι από πάνω του να βγάλουνε λεφτά...

 

............

 

Που μπερδεύεσαι;

Εγώ λέω πως η κότα έκανε τ΄αυγό. Το κράτος μετά τον πόλεμο (μην πάμε πιο πίσω) το έστησαν οι "νικητές" και τ' αφεντικά τους.

Δωσίλογοι, μαυραγορίτες, χίτες, ταγματασφαλίτες, παρακρατικοί, υπό την καθοδήγηση των προηγούμενων λαμογίων και των μεταξικών καταλοίπων και την βοήθεια και τεχνογνωσία των εξωχώριων (Αγγλοαμερικάνων) προστατών τους.

"...Είτε θα υποστηρίξουμε τον Παπανδρέου, αν χρειαστεί και με τη βία όπως έχουμε συμφωνήσει, είτε θα πάψουμε να έχουμε τις οποιεσδήποτε βλέψεις στην Ελλάδα". Τσώρτσιλ. 1944

«Στρατηγέ, ιδού ο στρατός σας» Κανελλόπουλος 1945 (προς James Alward Van Fleet)

«Η Ελλάς αναπνέει με δύο πνεύμονας, τον μεν αγγλικόν, τον δε αμερικανικόν, ........".  Παπανδρέου 1950

Αυτοί στησανε το κράτος για να αρμέγουν.

 

 

............

 Όταν λες σύστημα, εννοείς μια πλανόμενη έννοια, ή το σύστημα που το αποτελούμε όλοι μας...???

..........

 

Όχι Στέφανε. Δεν το αποτελούμε όλοι. Βέβαια το αμάξι έχει και ρόδες αλλά την κίνησή τους ρυθμίζουν ο κινητήρας, τα φρένα και το τιμόνι κι αυτά τα χειρίζεται κάποιος.

 

 

................

Εσύ είχες άλλες επιλογές εκτός της διαφθοράς, και αν ναι γιατί τις είχες..??? Ήσουν προνομιούχος..???

Εγώ γιατί πήγαινα στην οικοδομή από τα 8 μου με τον πατέρα μου...???

........

 

Εγώ προσπαθούσα πάντα να είμαι κομμουνιστής. Δεν ξέρω αν ξέφυγα, αν κάποιες φορές υπέκυψα ή απογοητεύτηκα αλλά προσπαθούσα.

Δεν ξέχασα ποτέ αυτά που έμαθα μέσα στο ΚΚΕ. Ούτε αυτά που έβλεπα μικρός στο χωριό, στα χωράφια, στα καφενεία.

Μικρή κοινωνία, στερημένη. Όλοι γνωστοί.  κι ο "εκμεταλλευτής" κι ο ανήθικος κι ο απατεώνας, δαχτυλοδειχτούμενοι. Παράδειγμα προς αποφυγή.

Μ΄ αυτή την έννοια ήμουν προνομιούχος. Είχα αντισώματα.

 

................

Πέρα από τη πλάκα, το έχω ξαναπεί.. το πιο συνεπές κόμμα είναι το κκε... σε όλα όχι, γιατί θέλουμε κάτι άλλο.... αλλά σταθερά όχι... με τις ίδιες απόψεις, με τις ίδιες αιτιάσεις.

Από κει και πέρα, κατά πόσο η συνεχής άρνηση (δεν λέω να μην αρνείσαι την παρανομία ή την ανηθικότητα, φυσικά και να την αρνείσαι) προάγει την γενικότερη εξέλιξη της κοινωνίας και συμβάλλει στην αύξηση της κοινωνικής ευημερίας, είναι όπως και να το κάνουμε μια άλλη μεγάλη συζήτηση

......................

 

Σε καλό δρόμο είσαι. Από το "όλοι τα ίδια είναι" έχεις περάσεις στο "πιο συνεπές κόμμα είναι το κκε".

Το επόμενο βήμα είναι να μάθεις και τι ακριβώς λέει. Όχι για να πείς ντε και καλά τι ωραία που τα λέει αλλα για να μη λες ..."σε όλα όχι...."

Πάντως σκέψου πως οι ίδιοι που κατηγορούν γενικά την αριστερά ότι ποτέ δεν συνεργάστηκε σε κάτι, την κατηγορούν επίσης επειδή συνεργάστηκε το 1989-1990 για να αλλάξει κάτι.

 

 

................

Σε μια πρώτη προσέγγιση, όμως, η συνεχής πίεση για αύξηση των μισθών σε μια χώρα με κατεσταμένο πρωτογενή και δευτερογενή παραγωγικό τομέα, είναι θέμα χρόνου πότε η χώρα θα κυρήξει πτώχευση. Όταν βλέπουμε δλδ μία μόνο πλευρά της ανάλυσης, και όχι το σύστημα ως σύνολο....

............

 

Εκεί που λέω.... εντάξει το κατάλαβε, απογοητεύομαι.

Δηλαδή επιμένεις ότι οι αυξήσεις των μισθών (που αποπληθωρισμένες είναι σε ύψη προ ΕΟΚ) είναι η αιτία; Τελικά ποιός βλέπει τη μια μόνο πλευρά;

 

 

................

 

Να σου πω την αλήθεια Γιάννη, εσένα σε παρακολουθώ... και στις αναρτήσεις, και στη σκέψη και στη λογική σου... Χαίρομαι να μιλάω με αριστερούς με επιχειρήματα, συνειδητοποιημένους, που ξέρουν που θέλουν να πάνε και είναι προσγειωμένοι, μαθαίνω από τις συζητήσεις μας... Δεν είναι εύκολο αυτό, μαζί με το Σούλη κανα δυο τρεις είστε ακόμα... πάντα κατά την άποψή μου, ε...???

Το Δελατόλα δεν τον παρακολουθώ....

Άσε που κάτι είχε πάρει το αυτί μου για ένα 500άρικο, τον ρέστη, τον εισαγγελέα κτλ κτλ κτλ.....

Στα δικά μας, όλοι φταίμε... Το ποσοστό σαφώς και διαφέρει, και θα συμφωνήσω ότι το μεγαλύτερο κομμάτι φέρουν οι διοικούντες τον τόπο, αυτοί που κατέχουν εξουσία... Αλλά όλοι συνένοχοι... Και αυτοί που φάγανε, και αυτοί δεν φάγανε.....

.........

 

Εμένα με παρακολουθείς, τον άλλο δεν τον παρακολουθείς αλλά σχημάτισες την άποψη πως έχουμε ίδια ιδεολογία. Με τιμά η σύγκριση :P

Και μάλιστα έχοντας ακούσει "για ένα 500άρικο, τον ρέστη, τον εισαγγελέα κτλ κτλ κτλ....."

Οκ. δες κι αυτό να ολοκληρώσεις. Παράγραφος ε. κατάθεση Χανδρινού.

 

ΟΧΙ φίλε. Εγώ δεν ....... και νηστικός και συνένοχος δεν ......  Δεν έχω καμία ενοχή.

 

Σημείωση: κι εγώ μαθαίνω από ΄σενα. (Στα επαγγελματικά :) )

 

................

 

Εντάξει, αυτό είναι εκτίμηση δική σου... Τι να πω...

Από κει και πέρα, μιλώντας κάποια στιγμή με μια ανακρίτρια εδώ, μου είχε αναφέρει ότι είχε στα χέρια της υπόθεση επιστροφής φπα 150.000€... από ανάπηρη... για πωλήσεις βελανιδιών.... και αυτό από 1 υπόθεση....

Σε άλλη ανάλογη περίπτωση, ο κατηγορούμενος είχε δηλώσει ότι είχε τσεπώσει μόνο τα 10 χιλιάρικα.. τα άλλα, δήλωσε άγνοια που είχανε πάει....

Τι να λέμε τώρα...

.................

 

Δεν είναι μόνο δική μου, αλλά δεν έχει και σημασία. Έκτος από τις λεπτομερείς καταγραφές που κάνουμε οι λογιστές, μιλάμε πάντα και για "τάξη μεγέθους". Είναι μια έννοια που σε βάζει στην ουσία χωρίς να χάνεσαι στις λεπτομέρειες

 

Δεν μπορεί να λειτουργήσει διαφορετικά το σύστημα αν δεν διαφθείρει όσο περισσότερους γίνεται.

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ δεν βλέπω τόσο μεγάλα άλματα. Τα "μικρά" ψαράκια πιάσαμε, αν και η αθερίνα αυξήθηκε. Φαντάζομαι το βλέπεις στον περίγυρό σου και στη δουλειά σου. Πάντως οι καρχαρίες αλωνίζουν. ΝΟΜΙΜΑ

Και πάντως η "αλλαγή" στη διαδικασία, λόγω της προόδου των μέσων και των μεθόδων, δεν αλλάζει  την ουσία.

 

 

................

 

Ξαναλέω, εγώ γιατί δεν πήγα στη νύχτα...???

Και έχω και πολλές περιπτώσεις τέτοιες.....

 

Εγώ δεν πήγα, Εσύ δεν πήγες, έχεις κι άλλες πολλές περιπτώσεις τέτοιες.. "Αλλά όλοι συνένοχοι... Και αυτοί που φάγανε, και αυτοί δεν φάγανε....."

 

Αποφάσισε τελικά με ποιον είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ώρες ώρες ρε παιδί μου λέω δίκιο έχουν ώρες ώρες οι κουμμουνιστές.......
 

Γιάννα Αγγελοπούλου: «τον χώρισα γιατί ήταν φτωχός»



Τώρα που η Γιάννα Αγγελοπούλου παίρνει πάλι τη θέση που της αξίζει στην πολιτική μας επικαιρότητα, ήρθε η ώρα να πάρουν τον λόγο οι επαΐοντες. Ανήκω λοιπόν σε αυτούς που έχουν διαβάσει με προσοχή τις 472 σελίδες του βιβλίου της (τόσες είναι και όντως τις διάβασα) και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τα συμπεράσματά μου.



aggelopoulou1415655612.jpg

Ήθελα από καιρό να μιλήσω γι’ αυτό το βιβλίο, και η συνάντησή της με τον Αλέξη Τσίπρα μού έδωσε την αφορμή.

Του Κωνσταντίνου Πουλή

Η πλήξη στις αυτοβιογραφίες προέρχεται συνήθως από τον εξωραϊσμό. Από την απομάκρυνση του ασήμαντου ή αυτού που θα έπρεπε να προκαλεί ντροπή. Το συναρπαστικό στοιχείο της αυτοβιογραφίας της Γιάννας Αγγελοπούλου, η πηγή της λογοτεχνικότητάς της, με μια έννοια, είναι η μέχρι ανατριχίλας ωμότητα, ο διάχυτος κυνισμός της, που την καθιστά ένα πραγματικά απολαυστικό ανάγνωσμα. Ένα μάθημα ανθρωπογνωσίας, και συγκεκριμένα ένα μάθημα ανθρωπογνωσίας μέσα στον καπιταλισμό.
 
Το βιβλίο είναι γεμάτο από μικρές ιστορίες με μεγάλη διεισδυτικότητα, όπως (καλά, τηρουμένων των αναλογιών) όταν ο Αγαμέμνων πατάει το πορφυρό χαλί στην Ορέστεια: πρόκειται για χειρονομίες που συμπυκνώνουν και συμβολίζουν το πρόσωπο. Όταν κάποιος υπουργός κάνει το λάθος να μετακινήσει την τσάντα croco Hermès που ήταν τοποθετημένη δίπλα στον πρωθυπουργό Σημίτη, η Γιάννα αντιδρά λέγοντας: «ΠΟΤΕ, ΜΑ ΠΟΤΕ να μην ξαναγγίξεις την τσάντα μου ή τα προσωπικά μου έγγραφα!» και ο Σημίτης συμπληρώνει: «Η θέση της κυρίας Αγγελοπούλου είναι εδώ, δίπλα στη δική μου».
 
Στο βιβλίο αυτό μπορεί κανείς να ακούσει τη Γιάννα να εξηγεί πώς χώρισε τον πρώτο άντρα της γιατί ήταν (συγκριτικά) φτωχός: «Έδειχνε εύπορος, έδειχνε να έχει καλή δουλειά και λαμπρές προοπτικές για το μέλλον – ή πάντως έτσι άφηνε να εννοηθεί […] Όμως αντί για τη δουλειά, αυτός προτιμούσε να παίζει τάβλι (σ.76). Η εικόνα συμπληρώνεται ακόμη γλαφυρότερα όταν αναφέρει ότι «έφτασ[ε] να τον βοηθήσ[ει] οικονομικά – πράγμα που δεν έχει γίνει ευρύτερα γνωστό» – απλώς το έγραψε στο βιβλίο (143).
 
Μαθαίνουμε, επίσης, πώς κατάφερε να εξασφαλίσει μια πρόσκληση στο δείπνο της οικογένειας Αγγελοπούλου που της άλλαξε τη ζωή, στο Φανάρι. Οι λεπτομέρειες για την επιμονή της, τα αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα σε αγνώστους, σε εκκλησιαστικούς, σε πολιτικούς, μέχρι να καταφέρει να γνωρίσει τον Θόδωρο, είναι συναρπαστικότατες. Γιατί κανονικά ο άνθρωπος της εξουσίας ντρέπεται να αποκαλύψει το γλείψιμο που τον οδήγησε ώς εκεί. Η Γιάννα όμως δεν ντρέπεται. Δεν ντρέπεται καθόλου. Η οικογένεια Αγγελοπούλου κάλυπτε τα έξοδα μετάβασης και διαμονής για το τραπέζι στο Φανάρι, με τη γενναιοδωρία που μόνο μια τέτοια οικογένεια ξέρει να επιδεικνύει. Ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος ήταν και αφοσιωμένος υποστηρικτής της Εκκλησίας (121), η οποία εκκλησία προφανώς επίσης δεν ντρεπόταν για αυτές τις συναναστροφές. Αναγορεύτηκε Μέγας Λογοθέτης, «το ανώτατο αξίωμα της Ελληνορθόδοξης Εκκλησίας», που σήμερα κατέχει ο Θόδωρος. Εξάλλου τον γιό τους βάφτισε ο ίδιος ο Οικουμενικός Πατριάρχης, τελώντας για πρώτη φορά αυτοπροσώπως ένα τέτοιο μυστήριο (144). Ουδέν σχόλιον, για να μην ξεστρατίσουμε από τα του βιβλίου. Όταν λοιπόν καταφέρνει να συναντήσει τον μπαμπά Αγγελόπουλο η Γιάννα, του λέει: «Θέλω να ξέρετε πόσο στενοχωρήθηκα που υπήρξα επίμονη για την πρόσκληση. Όμως ήθελα τόσο πολύ να είμαι εκεί και να θαυμάσω το έργο σας» (125) και πιο κάτω «ήθελα να τον ευχαριστήσω, τον ίδιο και την οικογένειά του, που είχαν δημιουργήσει κάτι τόσο σημαντικό για τον Ελληνικό (με αρχικό κεφαλαίο) λαό» (133). Υπέροχο δείγμα της αφοπλιστικής ειλικρίνειας της συγγραφέως, όταν αφηγείται τη στιγμή κατά την οποία στο εν λόγω γεύμα χύνεται κρασί στο φόρεμά της και κάποιος φωνάζει «Γούρι, κυρία Δασκαλάκη, λεφτά θα σας έρθουν!» (128).
 
Μέσα σε αυτή τη γιορτή της ειλικρίνειας διαβάζουμε φράσεις-διαμάντια όπως: «είχα εκτονώσει όλον τον φυσιολογικό ιδεαλισμό του νέου ανθρώπου» (78) και, όταν αναφέρει πως ξεκίνησε την πολιτική της σταδιοδρομία στη Νέα Δημοκρατία, παραδέχεται με συγκινητική αφέλεια όπως πάντα: «ασφαλώς, την επιλογή μου αυτή τη διευκόλυνε το γεγονός ότι η ΝΔ έδειχνε να πλησιάζει πάλι στην εξουσία» (79).
 
Και βεβαίως η εμβέλειά της δεν περιορίζεται στην ψωρο-Κώσταινα. Βλέποντας κανείς την αφίσα του πανεπιστημίου του Χάρβαρντ που γιορτάζει τα πενήντα χρόνια της Γιάννας, αντιλαμβάνεται την κατάντια των ιδρυμάτων που προκειμένου να χαρτζιλικώνουν κάποιον σπασίκλα για να μελετά τα σανσκριτικά, πρέπει να σβήνουν κεράκια στη Γιάννα και να της δίνουν θέσεις για να παριστάνει τη διανοούμενη και να οργανώνει συνέδρια. Η ίδια, με χαρακτηριστική ηλιθιότητα γράφει «προφανώς κι εγώ άφησα κάποια εντύπωση με το πέρασμά μου – το βιογραφικό μου ήταν τέλεια προσαρμοσμένο στις νέες φιλοδοξίες του Χάρβαρντ». Περιγράφει την πρώτη της ομιλία: «προετοιμάστηκα με ιδιαίτερη επιμέλεια, από το εντυπωσιακό φόρεμα του Yves Saint-Laurent μέχρι την προσεκτικά δομημένη ομιλία μου» (187).
 
Η συγγραφέας μάς μιλά για το σπίτι των 2.800m2 που αγόρασαν με τον Θόδωρο στο Λονδίνο, όπου ένιωθε μια περίεργη οικειότητα γιατί είχε κι εκεί μανόλιες, όπως το σπίτι της στην Αθήνα, και συνεχίζει με ένα στιγμιότυπο βγαλμένο από κωμωδία, με τη μάνα της να θυμιατίζει περιφέροντας το λιβάνι στο σπίτι των τριών στρεμμάτων.
 
Η σημασία που έχει αυτή η ιστορία είναι τεράστια, γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αυτή η κοινωνία σε συντριπτικά ποσοστά αγκάλιασε την αθλιότητα των ολυμπιακών αγώνων. Το ενδιαφέρον είναι ότι πρόκειται για το μοναδικό σκάνδαλο που συνέβη με τέτοια τρομακτικά ποσοστά κοινωνικής αποδοχής.
 
Όταν ξεκινά την αφήγηση για τη διεκδίκηση των ολυμπιακών η Γιάννα γράφει «αυτή η πρωτιά δεν είναι τίποτα μπροστά στην έλξη που μου ασκούσε η πατριωτική διάσταση – η ευκαιρία να υπηρετήσω την Ελλάδα σε αυτή την ιστορική αποστολή». Αναφέροντας μετά ότι η διεκδίκηση ήταν «ιδέα του Γιώργου Λιάνη που την είχε αγκαλιάσει ο Ανδρέας Παπανδρέου» (209-10) συμπληρώνεται η εικόνα του πατριωτισμού. Η Γιάννα ταξίδεψε σε όλη την Ελλάδα για «να μεταδώσει το μήνυμα ενός πατριωτισμού νέου είδους» (333). Η εικόνα αυτή διαπερνά το βιβλίο, αφού η κραυγή «Ελλάς-Ελλάς» αντηχεί με την ανακοίνωση της ανάληψης, καθώς για πρώτη φορά μετά από δεκαετίες «οι Έλληνες βρέθηκαν όλοι ενωμένοι – ένας περήφανος λαός, έτοιμος να καταλάβει τη θέση που δικαιωματικά τού ανήκε στη δημόσια σκηνή» (258). Αυτές οι περιγραφές φαντάζουν σαν εικόνες από παιδάκι στις κούνιες που τρίζουν, στην αρχή ενός θρίλερ, με την κατάλληλη μουσική. Και, σαν από καπρίτσιο της τύχης, ενσκήπτει πάντα ένα στοιχείο κωμικής ταξικότητας σε αυτές τις στιγμές της εθνικής ομοψυχίας: Όταν ανακοινώνεται η ανάληψη των αγώνων, ξεκινά μια αληθινή πανδαισία, όπου όλοι την αρπάζουν και την αγκαλιάζουν, τόσο ώστε «συνεχώς χρειαζόταν να περιμαζεύω τα μαργαριταρένια σκουλαρίκια μου» (258). Το ίδιο όταν ανοίγει το παράθυρο από το αυτοκίνητο για να ενωθεί με τον λαό κατά τους πανηγυρισμούς για την κατάκτηση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου το 2004. Γράφει: «τόσο ενθουσιάστηκα, που άνοιξα το παράθυρο και άρχισα να χαιρετάω όποιον έφθανα. Η ασφάλεια συνοδείας δεν έδειχνε ευτυχής: γνώριζα όμως ότι ούτε εγώ κινδύνευα, ούτε το μονόπετρο!» (341).
 
Ξεκινά, μετά την ανάληψη της διεκδίκησης, μια περίοδος σκληρής εργασίας, στην αρχή από τον πρώτο όροφο της Μεγάλης Βρετανίας, που τον έκλεισε και τον πλήρωνε μόνη της (219). Αναφέρεται στη συνήθειά της να καπνίζει πούρα και στην άνεση που ένιωθε δίπλα στους εστεμμένους, γιατί ανήκε στον κόσμο τους και μιλούσε τη γλώσσα τους. «Ήταν αδιανόητο να το σπαταλήσω αυτό το πλεονέκτημα παριστάνοντας ότι ήμουν κάτι μέτριο, μόνο και μόνο για να μην ταράξω τη συνείδηση των σοσιαλιστών» (235).
 
Η διανοητικότητα δεν είναι ανάμεσα στις αρετές του βιβλίου, ευτυχώς. Υπάρχουν μετρημένες αναφορές σε βιβλία, όμως εντελώς καίριες: Ένα κεφάλαιο επιγράφεται (στα σοβαρά) «Ο Σουν Τσου, ο Μακιαβέλι κι εγώ» (304). Εξηγεί ότι οι πολιτικοί ήταν πάντοτε εμπόδιο στα σχέδιά της και ότι έπρεπε διαρκώς να εξασφαλίζει ότι θα ψηφίζονταν κατεπειγόντως νόμοι που θα επιτάχυναν πλήθος διαδικασιών (282). Μιλά ευγενικά για «μεταβολές στην προσέγγιση των νόμων που κάλυπταν τα μεγάλα κατασκευαστικά έργα» (284). Ομολογεί: «Όντως το κόστος δημιουργίας υποδομών απογειώθηκε. […] για χρόνια διαδίδονταν φήμες ότι οι κατασκευαστικές εξασφάλιζαν συμβάσεις μέσα από πολιτικές επαφές. Ποτέ δεν ολοκλήρωναν τα έργα έγκαιρα και χωρίς υπερβάσεις. Και, ναι, η Ελλάδα κλήθηκε να πληρώσει ψηλό τίμημα. […] Οι διαγωνισμοί δεν έβρισκαν ανταπόκριση μέχρις ότου οι τιμές να ανέβουν στο επίπεδο εκείνο που οι εταιρείες έκριναν ικανοποιητικό, δηλαδή στο επίπεδο το οποίο οι ίδιες είχαν διαμορφώσει. Η κυβέρνηση δεν διέθετε τη γνώση, την πείρα, ή ίσως-ίσως την πολιτική βούληση, να αντισταθεί στις επιχειρηματικές συμπλεύσεις. Βρισκόμασταν στο έλεος των κατασκευαστικών εταιρειών, κι εκείνες έλεος δεν έδειχναν (326). Κατασκευάστηκαν γήπεδα σε μέρη που ήδη υπήρχαν, δαπανήσαμε 1,5 δις. ευρώ για την ασφάλεια, ποσό εξαπλάσιο από του Σίδνεϋ το 2000».
 
Ας μην ασχολούμαστε με τα δισεκατομμύρια, όμως. Ο Μακρυγιάννης της νεώτερης Ελλάδας (όπως είχε χαρακτηρίσει ο Γεωργουσόπουλος τον Παπαϊωάννου) της διάλεξε ένα υπόλευκο φόρεμα –περίπου στο αχνό μπεζ- και τη δίδαξε πώς να περπατήσει σαν να ανεβαίνει σε σύννεφο. Οι μόνοι που δεν μπορούν να τα εκτιμήσουν αυτά λέει η Γιάννα είναι οι «αιώνια δυσαρεστημένοι», δηλαδή εγώ. Φτάνει η μεγάλη στιγμή, σε έναν χώρο γεμάτο υψηλούς προσκεκλημένους που αναφέρονται ονομαστικά: βασιλιάδες, πρωθυπουργοί κ.τ.ό., ενώ «εγώ απλώς και μόνο λάμπω – μια φλόγα συγκίνησης φωτίζει το πρόσωπό μου» (357). Παρακολούθησαν 2 δις. τηλεθεατές ‒ ο Βακαλόπουλος έγραφε ότι οι ολυμπιακοί κατ’ εξοχήν μεταμορφώνουν τον πλανήτη σε πλανήτη τηλεθεατών.
 
Από όλον αυτόν το συρφετό όμως της λατρείας των χρημάτων και της προβολής, που κορωνίδα του υπήρξαν οι ολυμπιακοί αγώνες και το κιτσαριό της εθνικής περηφάνιας των τελετών, μένει ένα πράγμα που αξίζει να ξανασκεφτούμε τώρα που άλλαξαν οι καιροί και οι άνθρωποι δεν ζητούν μεγαλεία, αλλά απλώς τη δουλειά τους ή τη σύνταξή τους. Και αυτό είναι τι κατά βάθος θέλουμε. Η Γιάννα ξέρει τι θέλει, και το πέτυχε. Εμείς; Είναι κάπως φθαρμένοι οι στίχοι του Γέιτς που έχει χρησιμοποιήσει η Ντόρα Μπακογιάννη αλλά και η Ναόμι Κλάιν: The best lack all conviction, while the worst are full of passionate intensity. Οι καλύτεροι δίχως πεποίθηση καμιά, ενώ οι χειρότεροι ωθούνται από την ένταση του πάθους. Η Ναόμι Κλάιν επιμένει και ρωτά: θέλεις να μη γίνει ο πόλεμος στο Ιράκ, τόσο όσο ο Ντικ Τσένι θέλει να γίνει; Θέλεις να μη γίνει ένα περιβαλλοντικό έγκλημα, τόσο όσο η Shell θέλει να γίνει; Η ιστορία της Γιάννας Αγγελοπούλου είναι η ιστορία (μεταξύ άλλων) του ολυμπιακού εγκλήματος με το βλέμμα μιας γυναίκας που το έβαλε αμέτι μουχαμέτι, το πέτυχε και το καταφχαριστήθηκε. Εσύ, εγώ, πόσο πείσμα διαθέτουμε για να στηρίξουμε κι εμείς τα όνειρά μας;
 
Και ‒για να κλείσω με μια ακόμη επικαιρική νότα, όπως στο ξεκίνημα‒ ο ΣΥΡΙΖΑ; Αυτό το κόμμα της Αριστεράς που πλησιάζει στην εξουσία, τι ακριβώς επιδιώκει; Καλά ο Στέφανος Κασιμάτης που πήρε συνέντευξη από τη Γιάννα «στο υπέρκομψο γραφείο της στο Μαρούσι, ήπιε τσάι με τη Fuehrerin από φλυτζάνι με το μονόγραμμά της, θαύμασε τη δερμάτινη επένδυση των τοίχων και, βεβαίως, τον πίνακα του Μαξ Ερνστ στο βάθος». Κασσιμάτης είναι αυτός, ταιριάζει με το περιβάλλον, «βρήκε η μύξα το μανίκι», όπως λέει ο λαός. Ο Τσίπρας;
 
Υ.Γ. Το βιβλίο μού το δώρισε ένας φίλος, δημοσιογράφος, που διαθέτει το σπάνιο προτέρημα να μπορεί να καταλαβαίνει ταυτοχρόνως τι δηλώνει για την Ελλάδα η ιστορία της Γιάννας, αλλά και να διασκεδάζει με τις τσάντες, τα παπούτσια της και το λιβάνι στο σπίτι των τριών στρεμμάτων. Τον ευχαριστώ και για τα δύο και του αφιερώνω το πόνημά μου.

 
http://www.thepressproject.gr/article/68987

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώρες ώρες ρε παιδί μου λέω δίκιο έχουν ώρες ώρες οι κουμμουνιστές.......

 

 

http://www.thepressproject.gr/article/68987

 

 

Το θέμα είναι να μην είναι πιο πολλές ώρες που  "αποδέχεσαι" πως έχουν δίκιο οι Γιάννες. :o:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να μην είναι πιο πολλές ώρες που  "αποδέχεσαι" πως έχουν δίκιο οι Γιάννες. :o:P

 

Η Γιάννα δεν παίζει... δεν είναι αντικειμενικό δείγμα.. είναι αλλού αυτή.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος που έγραψε η PwC για λογαριασμό Χαρδούβελη

 

 

Ο Αναβαλλόμενος Φόρος που πέρασε πρόσφατα με τροπολογία δημιουργήθηκε για να μειωθεί η κεφαλαιακή επίπτωση του κουρέματος PSI στις ελληνικές τράπεζες. Πρόκειται στην πραγματικότητα για το χάρισμα (και όχι την αναβολή) των φόρων που θα έπρεπε να πληρώνουν τα τραπεζικά ιδρύματα για τα κέρδη τους. Ποιος λοιπόν θα ήταν καλύτερος στο να οργανώσει την δωρεά των φόρων από την PwC, που ξέρει και από τράπεζες… και από φόρους;


Του Κώστα Εφήμερου

Ο Αναβαλλόμενος Φόρος δεν είναι ούτε αναβαλλόμενος, ούτε φόρος. Πρόκειται για μια ακόμα περίπτωση αντιστροφής του νοήματος, από αυτές που έχουμε συνηθίσει στον καιρό των μνημονίων.

Αυτό που ψηφίστηκε είναι η πλήρης απαλλαγή των τραπεζών από την υποχρέωση να καταβάλλουν φόρους επί των κερδών τους για τα επόμενα 30 χρόνια. Το κέρδος για τις ελληνικές τράπεζες εκτιμάται ότι είναι περίπου 10 δισεκατομμύρια ευρώ.

Τι είναι ο Αναβαλλόμενος Φόρος
Ο νόμος προβλέπει ότι τα ποσά που θα γλιτώσουν οι τράπεζες μπορούν να τα εγγράψουν στους ισολογισμούς τους ως κεφάλαια. Δηλαδή οι τράπεζες έχουν διπλό κέρδος αφού αφενός δεν χρειάζεται να πληρώνουν φόρους προς το κράτος και αφετέρου εμφανίζουν ενισχυμένες κεφαλαιακές δυνατότητες, συνυπολογίζοντας τα χρήματα των Ελλήνων πολιτών και μειώνοντας με αυτό τον τρόπο την ανάγκη των μετόχων τους να προβούν σε αυξήσεις μετοχικού κεφαλαίου. Να σημειωθεί εδώ ότι τα κεφαλαιακά διαθέσιμα χρησιμοποιούνται από τις τράπεζες ως εγγυήσεις για την χαμηλότοκη δανειοδότησή τους από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα. Δηλαδή αυτά τα ποσά που δεν θα χρειαστεί να δώσουν στους Έλληνες πολίτες χρησιμοποιούνται για την εισροή ζεστού χρήματος.

Το πραγματικά πρωτότυπο οικονομικό τέχνασμα που εισήγαγε όμως ο νόμος είναι η εγγύηση του ελληνικού δημοσίου. Με απλά λόγια το κράτος εγγυάται ότι οι τράπεζές θα έχουν κερδοφορία για τα επόμενα 30 χρόνια και αναλαμβάνει την ευθύνη να προσφέρει σε μετρητά τα κεφάλαια στην περίπτωση που οι τράπεζες δεν τα καταφέρουν.

pinakai1415836025.jpg

Εξαιτίας του αναβαλλόμενου φόρου και της ανακεφαλαιοποίησης των τραπεζών με χρήματα των Ελλήνων πολιτών οι 3 τράπεζες που παρουσίαζαν προβλήματα στο βασικό σενάριο των τραπεζικών stress tests εμφάνιζαν πολύ καλύτερη εικόνα στο δυσμενές σενάριο. Ωστόσο αξίζει να δούμε μαζί ένα γράφημα (ένθετο αριστερά): Σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα στο βασικό σενάριο των stress test το κεφάλαιο των τραπεζών που καλύπτεται από τον αναβαλλόμενο φόροείναι της τάξης του 40%. Με απλά λόγια σχεδόν τα μισά χρήματα που φέρονται να έχουν στα ταμεία τους οι τράπεζές μας είναι… αέρας κοπανιστός. Το ποσοστό στην Πορτογαλία είναι 25% ενώ στη Γερμανία μόλις 10%.Αυτό προς απάντηση του Γκίκα Χαρδούβελη που κατά την ψήφιση του νομοσχεδίου στη βουλή ισχυρίστηκε ότι αυτή η τακτική ακολουθείται παντού στην Ευρώπη, ακόμα και στη Γερμανία.

Πρέπει προκαταβολικά να πούμε ένα μπράβο σε αυτόν που σχεδίασε το νομοσχέδιο για τον Αναβαλλόμενο Φόρο. Οι τράπεζές μας πιθανώς θα είχαν καταρρεύσει στα τεστ αντοχής αν δεν τους χαρίζαμε ακόμα 10 δις από την πίσω πόρτα.

Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αναβαλλόμενος Φόρος καλύπτει μόνο τις απώλειες των τραπεζών από το PSI και όχι των ασφαλιστικών ταμείων ή των μικροομολογιούχων. Αυτοί μάλλον θα πρέπει να πληρώνουν κανονικά τους φόρους τους για τα επόμενα 30 χρόνια.

Η PwC ως νομοθέτης

Τον σχεδιασμό του νόμου ανέλαβε -κόντρα στη λογική και την πάγια τακτική- η PriceWaterhouseCooperμε εντολή του Γκίκα Χαρδούβελη ήδη από τις αρχές Ιουλίου. Η κίνηση τότε είχε φανεί παράξενη και σε δημοσιεύματα της εποχής διαβάζουμε ότι είχαν υπάρξει αντιδράσεις για τον πλήρη παραμερισμό των οικονομικών και νομικών υπηρεσιών του Υπουργείου Οικονομικών. Στο δημοσίευμα του Θανάση Κουκάκη στο in.gr αναφέρεται μάλιστα ότι οι υπηρεσίες του ΥΠΟΙΚ είχαν έτοιμη πρόταση νόμου η οποία αγνοήθηκε από τον Χαρδούβελη και δεν προωθήθηκε προς την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και την EBA όπως όριζε η διαδικασία.

Ο Γκίκας Χαρδούβελης έχει λόγους να προτιμάει την λογιστική / ελεγκτική εταιρία PwC;  Προφανώς και θα είχε, άλλωστε ως υψηλόβαθμο στέλεχος της Eurobank σίγουρα θα γνώριζε την σχέση της τράπεζας με την αμερικάνικη εταιρία. Ίσως μάλιστα να είχε πάρει το αυτί του και το δίκτυο που είχε στήσει η PwC για την «ελάφρυνση» των φόρων της EFG Group, μητρικής εταιρίας της Eurobank που ελέγχεται από τονΛάτση. Εμείς πάντως χρειάστηκε να περιμένουμε μέχρι την αποκάλυψη του ICIJ για να μελετήσουμε τα έγγραφα της PwC για την Eurobank.

Αν υποθέσουμε όμως ότι ο Γκίκας Χαρδούβελης δεν είχε καμία γνώση του δικτύου που είχε στήσει η PwC για λογαριασμό της Eurobank, τότε θα περιμέναμε ότι το ελληνικό δημόσιο θα είχε ήδη κινηθεί προκειμένου να ελέγξει αν η ανάδοχος εταιρία που σχεδίασε τον Αναβαλλόμενο Φόρο α) είχε πρόβλημα ασυμβίβαστου επειδή ταυτόχρονα εκπροσωπούσε και μια τράπεζα που θα ωφελούταν σημαντικά από το νομοσχέδιο και β) αν θα πρέπει να ασκηθούν διώξεις προς την εταιρία που συμβούλευε μια τράπεζα που έχει διασωθεί με τα χρήματα των Ελλήνων πολιτών για το πώς θα γλιτώσουν τους φόρους στη χώρα μας.

Άλλωστε διαβάζοντας τις λεπτομέρειες του νομοσχεδίου είναι σαφές ότι η PwC βρήκε για τους πελάτες της μια μόνιμη δομή για την νόμιμη φοροαποφυγή… για τουλάχιστον 30 χρόνια ακόμη, και χωρίς μάλιστα να χρειάζεται να τρέχουν στο βροχερό Λουξεμβούργο.

 

http://www.thepressproject.gr/luxleaks/details.php?aid=69110

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Μια ιστορία λαδιού... και ολίγη από Κορέα

Παρακαλώ, την προσοχή σας. Παρά τις "λογοτεχνικές παρεμβάσεις" του γράφοντος, η ιστορία που ακολουθεί είναι πέρα για πέρα αληθινή:

Επειδή στην Πάτρα  κατά τις τελευταίες δημοτικές εκλογές πλειοψήφισαν οι κομμουνιστές, είναι φυσικό και επόμενο η δημοτική αρχή να μην ασχολείται με σοβαρά και κεφαλαιώδη προβλήματα της πόλης, όπως κάνει π.χ. ο δήμος Ναυπλιέων, ο οποίος ασχολήθηκε με το να ονομάσει τον Αντώνη Σαμαρά επίτιμο δημότη του. Εμείς εδώ, κολλημένοι κομμουνιστές, επιμένουμε να ασχολούμαστε με τρίχες, όπως π.χ. πώς θα ανακουφίσουμε (έστω και λίγο) τους συμπολίτες μας που υποφέρουν.

Μέσα σ' αυτό το πλαίσιο, λοιπόν, οι διοικούντες τον δήμο σκέφτηκαν κάτι απλό: να αξιοποιήσουν κατά τον πιο πρόσφορο τρόπο την δημοτική περιουσία. Κι ανάμεσα στα περιουσιακά στοιχεία τού δήμου υπάρχουν και... ελιές! Μιας και στο σχέδιο πόλης έχουν ενταχθεί αγροί και χωράφια, πολλά των οποίων έχουν ήδη απαλλοτριωθεί προκειμένου να ανοιχτούν δρόμοι, να γίνουν πλατείες, να χτιστούν σχολεία κλπ, είναι λογικό να υπάρχουν μεταξύ τους και κάποια με ελιές. 

Η απλή σκέψη της δημοτικής αρχής, λοιπόν, ήταν να καταγράψει τις ελιές των απαλλοτριωμένων εκτάσεων και στην συνέχεια να παραχωρήσει το δικαίωμα συλλογής και εκμετάλλευσης του ελαιοκάρπου τους σε άπορες οικογένειες, άνεργους, πολύτεκνους κλπ. Μοίρασε τις σχετικές άδειες στους δικαιούχους κι εκείνοι ξαμολύθηκαν να βγάλουν το λάδι των οικογενειών τους. Όλα καλά ως εδώ και μπράβο στον δήμαρχο και στην ομάδα του, που σκέφτηκαν κάτι τέτοιο. Όμως... Όμως, τώρα αρχίζουν τα προβλήματα. 

Πρώτα-πρώτα, σε κάποια από τα χωράφια που προαναφέραμε, πλάκωσε η αστυνομία για να συλλάβει τους ελαιοσυλλέκτες. Μάταια οι άνθρωποι επέδειξαν την άδεια του δήμου κι άδικα διαμαρτυρήθηκαν, αφού τα όργανα της τάξης ήσαν ανένδοτα: έπρεπε να συλλάβουν τους κλέφτες και να τους προσαγάγουν για εξακρίβωση στοιχείων. Ευτυχώς, κάποιος από τους "κλέφτες" κατάφερε και ενημέρωσε τηλεφωνικά την αρμόδια του δήμου, η οποία έσπευσε στο αστυνομικό τμήμα. Στην ερώτησή της "γιατί τους συλλάβατε, αφού σας έδειξαν την άδεια με την υπογραφή τού δημάρχου;", η απάντηση ήταν αφοπλιστική: "Κυρία μου, τόσα χρόνια αυτές τις ελιές τις μαζεύουμε εμείς οι αστυνομικοί για να βγάζουμε το λάδι μας"! Τελικά, οι εκπρόσωποι του νόμου κατάλαβαν ότι η υπόθεση δεν θα εξελισσόταν προς το συμφέρον τους αν την παρατραβούσαν και άφησαν ελεύθερους τους "εγκληματίες". Πρόλαβαν, όμως, να προσθέσουν "πείτε τους, τουλάχιστον, να φέρουν και σε μας κανένα τενεκέ λάδι".

Ανοίγουμε παρένθεση για να κάνουμε μια απαραίτητη διευκρίνιση. Φυσικά, οι αστυνομικοί τού τοπικού τμήματος δεν πήγαιναν οι ίδιοι να μαζέψουν ελιές. Γι' αυτή την δουλειά υπήρχαν συνεργεία με τον κατάλληλο εξοπλισμό (όχι σαν τους φουκαράδες που τους κάλεσε ο δήμος να μζέψουν ελιές κι εκείνοι δεν είχαν ούτε λιόπανα). Οι αστυνομικοί έκαναν, απλώς, τα στραβά μάτια ενώ, παράλληλα, φρόντιζαν να απομακρύνουν τους περίεργους. Κλείνουμε την παρένθεση και συνεχίζουμε.

Ανακουφισμένοι, οι άνθρωποι γύρισαν στα σπίτια τους. Όμως, εκεί τους περίμενε άλλη μια έκπληξη. Δυο υπάλληλοι του δήμου πήγαν με άγριες διαθέσεις για "τσαμπουκά", επειδή "αυτές τις ελιές τις μαζεύουμε εμείς με τους αστυνομικούς και μοιραζόμαστε το λάδι χρόνια τώρα"! Προφανώς, οι δυο υπηρέτες τού δήμου ήσαν σίγουροι πως είχαν αποκτήσει κάποιο δικαίωμα χρησικτησίας επί της δημοτικής περιουσίας.

Οι -έκπληκτοι με όσα τους συνέβαιναν- άνθρωποι ξανατηλεφώνησαν στην αρμόδια, η οποία ζήτησε να μιλήσει με τους "διαμαρτυρόμενους" δημοτικούς υπαλλήλους και τους επέπληξε αυστηρά, προειδοποώντας τους για τις συνέπειες που θα είχαν αν επέμεναν. Τελικά, εκείνοι κατάλαβαν ότι ο "τσαμπουκάς" τους δεν θα έβγαζε πουθενά και αναγκάστηκαν να φύγουν. Όχι, όμως, δίχως να προσθέσουν με αγανάκτηση: "τέτοιες μαλακίες κάνει ο Πελετίδης και δεν πρόκειται να ξαναβγεί". Το ότι κανένας δεν πίστεψε ότι αυτοί οι δυο ψήφισαν Πελετίδη, δεν έχει καμμιά σημασία.

Κι αν όλα αυτά σας ακούγονται απίθανα, περιμένετε διότι δεν φτάσαμε ακόμη στο καλύτερο.

Το ίδιο βράδυ, παρουσιάστηκαν σε άλλη οικογένεια ελαιοσυλλεκτών τέσσερις ιερείς τής κοντινής εκκλησίας, απαιτώντας να σταματήσει αμέσως η διαδικασία συλλογής τού ελαιοκάρπου, διότι "αυτές τις ελιές τις μαζεύουμε εμείς χρόνια τώρα, για να βγάζουμε το λάδι για τα καντήλια της εκκλησίας"(!) Φυσικά, έγινε πάλι το -συνηθισμένο πια- τηλεφώνημα στην αρμόδια. Όμως, οι εν λόγω ιερείς ήσαν τόσο φορτικοί και τόσο επίμονοι ώστε χρειάστηκε η προσωπική παρέμβαση του δημάρχου για να πειστούν να αποχωρήσουν και να αφήσουν τους ανθρώπους στην ησυχία τους. Προφανώς, οι σεμνοί λευίτες διαπίστωσαν με αγανάκτηση ότι ο κομμουνιστής (και, σίγουρα, άθεος) δήμαρχος δεν έδινε δεκάρα για τα καντήλια τους...

Αυτή ήταν η μικρή σημερινή μας ιστορία. Την οποία, βεβαίως, μη περιμένετε να διαβάσετε και σε κάποια τοπική εφημερίδα ή να ακούσετε σε κάποιο τοπικό κανάλι. Σκεφτείτε, όμως: αν οι εφημερίδες και τα κανάλια δεν ήσαν όπως είναι, ποιόν λόγο ύπαρξης θα είχαν τα ιστολόγια;

Τελειώνω. Είτε σας αρέσουν οι ιστορίες λαδιού είτε όχι, δείτε -ή και ξαναδείτε- την πρώτη ιστορία ("Το Ρολόι") από την εξαιρετική σπονδυλωτή ταινία "Το κανόνι και τ' αηδόνι", των Ιάκωβου και Γιώργου Καμπανέλλη (σε σενάριο του πρώτου). Θα ξοδέψετε 34 λεπτά από την ζωή σας αλλά δεν θα μετανοιώσετε ποτέ.

------------------------------------------------- 

Μιας και σήμερα έπιασα κουβέντα για την πόλη μου και την δημοτική αρχή της, ας μου επιτραπεί να αναφερθώ και σε κάτι ακόμη:

Σήμερα, στην Πάτρα, η πρεσβεία τής Νοτίου Κορέας πραγματοποιεί εκδήλωση κατά την οποία θα απονεμηθούν μετάλλια "σε όσους πολέμησαν για την υπεράσπιση της ελευθερίας και της δημοκρατίας τού κορεατικού λαού". Φυσικά, η πρεσβεία κάλεσε στην εκδήλωση και τον δήμαρχο πατρέων. Στην πρόσκληση αυτή, ο Κώστας Πελετίδης απάντησε εγγράφως ως εξής:

Οι Ελληνες στρατιώτες δε στάλθηκαν στη Κορέα για να υπερασπιστούν "τα ιδανικά της ελευθερίας και της δημοκρατίας". Στάλθηκαν για να προσφέρουν το δικό τους φόρο αίματος σε μία άδικη, ιμπεριαλιστική επέμβαση. Ο κορεατικός λαός και ο κάθε λαός, μπορεί από μόνος του να λύσει τα όποια προβλήματα παρουσιάζονται στην κοινωνικοπολιτική ζωή του.

Την αποστολή του στρατού στην Κορέα, την πλήρωσε ο ελληνικός λαός με αίμα, στα πλαίσια της διαπλοκής της άρχουσας τάξης της Ελλάδας με τους ιμπεριαλιστές συμμάχους της και της εμπλοκής της ακόμη και στους δικούς τους πολεμικούς τυχοδιωκτισμούς, στο όνομα της επιβολής της καπιταλιστικής ελευθερίας. Οι απώλειες του στρατού, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, ήταν 183 νεκροί και 610 τραυματίες και οι απώλειες της αεροπορίας 12 νεκροί και 4 αεροσκάφη.

Η χώρα μας, δεμένη στο άρμα της ΕΕ, των ΗΠΑ και του ΝΑΤΟ, καλείται εδώ και δεκαετίες να πληρώνει - και με το αίμα της - και να συμμετάσχει σε πολεμικές περιπέτειες προς εξυπηρέτηση των συμφερόντων ντόπιων και ξένων καπιταλιστικών δυνάμεων. Οπως και σήμερα, έτσι και τότε, εκατοντάδες Ελληνες στρατιώτες στάλθηκαν σε ξένα χώματα όχι για να πολεμήσουν στο πλευρό αγωνιστών για ελευθερία και λαϊκή εξουσία, αλλά για να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντα των ιμπεριαλιστών.

Με βάση τα παραπάνω, εννοείται ότι δε θα παραβρεθούμε στην εκδήλωση απονομής μεταλλίων.

Κάθε σχόλιο είναι περιττό.

 

http://teddygr.blogspot.gr/2014/11/blog-post_26.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιστολή της κυβέρνησης στην τρόικα

a8hna--omil1-thumb-large.jpg

 

«Κάνουμε μια σκληρή διαπραγμάτευση για να αποφύγουμε την επιστροφή στην αβεβαιότητα, έχει επιτευχθεί σημαντική πρόοδος, υπάρχει συμφωνία σε σειρά από θέματα... Η διαπραγμάτευση συνεχίζεται με στόχο να κλείσει και η τελευταία αξιολόγηση», επισήμανε χθες στο Ελληνοαμερικανικό Εμπορικό Επιμελητήριο ο κ. Γκ. Χαρδούβελης.

 

ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ - ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ. Το πακέτο μέτρων που έστειλε η ελληνική πλευρά στους δανειστές τα ξημερώματα της Κυριακής έχει στη διάθεσή της η «Κ» και παρουσιάζει τα πιο σημαντικά σημεία από το έγγραφο 43 σελίδων, που έχουν στα χέρια τους και επεξεργάζονται οι εκπρόσωποι της τρόικας. Με βασικό στοιχείο την αύξηση του ΦΠΑ στα ξενοδοχεία από 6,5% σε 13%, που θα φέρει έσοδα 350 εκατ. ευρώ, «πάγωμα» των ονομαστικών συντάξεων το 2016 και το 2017, αλλά και λαχειοφόρο αγορά για μεγαλύτερες εισπράξεις ΦΠΑ μέσω αποδείξεων και άλλα μέτρα φορολογικής διοίκησης, η κυβέρνηση επιχειρεί να κλείσει το δημοσιονομικό κενό των 2,6 δισ. που υπολογίζει η τρόικα, με μέτρα που θα φέρουν έσοδα 980 εκατ. ευρώ. Με δεδομένο ότι η τρόικα τα τελευταία δύο χρόνια έχει πέσει έξω στις προβλέψεις της για το δημοσιονομικό κενό της χώρας, το υπουργείο Οικονομικών προτείνει σε περίπτωση που δεν βγουν οι προβλέψεις του σωστές, τότε και μόνο τότε –από την 1η Ιουλίου του 2015– να εξετασθεί η λήψη περαιτέρω μέτρων, όπως επιβολή φόρου πολυτελείας και φόρος σε τσιγάρα.

 

Συγκεκριμένα, τα άμεσα μέτρα είναι:

1. ΦΠΑ: Αύξηση του συντελεστή ΦΠΑ για τα ξενοδοχεία, από 6,5% στο 13%. Μια συντηρητική εκτίμηση των δυνητικών εσόδων ανέρχεται στο ελάχιστο των 350.000.000 ευρώ. Το ΥΠΟΙΚ σημειώνει στην επιστολή ότι αυτή η αύξηση πληγώνει σοβαρά την ανταγωνιστικότητα τιμών των ελληνικών ξενοδοχείων σε σχέση με όλες τις άλλες χώρες της Μεσογείου και ότι ενώ υπάρχουν πολλοί τρόποι για να αντισταθμιστεί αυτό το αποτέλεσμα, κυρίως μέσω περαιτέρω διαρθρωτικών αλλαγών και άμεσων επενδύσεων, είναι προφανές ότι όλα τα άλλα μέτρα για την ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας απαιτούν χρόνο και χρήμα για να υλοποιηθούν και να φέρουν θετικά αποτελέσματα, ενώ αυξήσεις φόρων μέσω αύξησης του ΦΠΑ έχουν αρνητικές επιπτώσεις στιγμιαία.

2. Κοινωνική ασφάλιση:

α) Διατήρηση των ονομαστικών συντάξεων στο επίπεδο του 2015 για τα έτη 2016 και 2017. Το όφελος εκτιμάται σε 50 εκατ. (0,18% του τρέχοντος κόστους) για το 2016 και 140 εκατ.  (0,5% του τρέχοντος κόστους) για το 2017. Το ΥΠΟΙΚ σημειώνει ότι τα μακροχρόνια αθροιστικά οφέλη από αυτή την πρωτοβουλία αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο και θα επιφέρουν τεράστια διαφορά στη μεσοπρόθεσμη και μακροπρόθεσμη βιωσιμότητα του συνταξιοδοτικού μας συστήματος.

β) Πιστοποίηση μέσω διασταυρώσεων των οικογενειακών παροχών, που καταβάλλονται στους συνταξιούχους. Μόνιμες εξοικονομήσεις προκύπτουν από αυτή την πρωτοβουλία. Κάθε μήνα, 664.862 συνταξιούχοι λαμβάνουν μηνιαία οικογενειακά επιδόματα 38,6 εκατ. ευρώ, δηλαδή περίπου 462.500.000 ευρώ ετησίως. Με την εφαρμογή των διασταυρωτικών ελέγχων με το μητρώο ΑΜΚΑ και το φορολογικό μητρώο, προκύπτουν συνταξιούχοι που δεν θα πρέπει να λαμβάνουν συγκεκριμένα επιδόματα. Εκτιμάται πως η ετήσια εξοικονόμηση του 5% - 8% θα επιτευχθεί, δηλαδή 23,1 έως 37 εκατ. ευρώ ανά έτος.

γ) Πλήρης εφαρμογή του άρθρου 13 του νόμου 3863/2010 για συγκεκριμένες περικοπές στις συντάξεις που μεταφέρονται στα μέλη μιας οικογένειας, 3 χρόνια μετά τον θάνατο του συνταξιούχου. Σύμφωνα με τη βάση δεδομένων «Ηλιος», το συνολικό ποσό που καταβάλλεται στα μέλη της οικογένειας των εκλιπόντων συνταξιούχων, που λαμβάνουν επίσης τα δικά τους συνταξιοδοτικά μετά 3 χρόνια από τον θάνατο, είναι 1.027 εκατ. ευρώ ετησίως. Η διασταύρωση των στοιχείων και η πλήρης εφαρμογή των περικοπών αναμένεται να παραγάγουν εξοικονόμηση μεταξύ 8% και 12%, δηλαδή 82 έως 123 εκατ. ευρώ ετησίως.

3. Αύξηση των εσόδων ΦΠΑ μέσω λαχειοφόρου αγοράς και άλλα διοικητικά μέτρα: Το σύστημα αύξησης των εσόδων από τον ΦΠΑ μέσω συλλογής αποδείξεων με την προοπτική δώρων από λαχειοφόρο αγορά θα επικεντρωθεί στην εφαρμογή του προγράμματος «@podeixi». Υπάρχει μια λεπτομερής έκθεση, η οποία περιλαμβάνει εκτενή τεκμηρίωση για τη μεγάλη επιτυχία παρόμοιων προγραμμάτων σε χώρες όπως η Πορτογαλία, η Μάλτα και η Σλοβακία. Εάν τα πρόσθετα έσοδα στην περίπτωση της Πορτογαλίας ήταν 1,6 δισ. ευρώ ετησίως, σε αυτό το στάδιο, για την Ελλάδα φαίνεται λογικό –κατά πολύ συντηρητικές εκτιμήσεις– να υποθέσουμε ότι θα είναι τουλάχιστον επιπλέον 500 εκατ. ευρώ. Διοικητικά μέτρα, όπως ηλεκτρονικά τιμολόγια και διασταύρωση των business-to-business, τιμολόγια και λιανικές πωλήσεις, θα αποφέρουν επίσης απτά αποτελέσματα στον αγώνα κατά της φορολογικής απάτης και της φοροδιαφυγής.

Πρόσθετες παρεμβάσεις

Στην ελληνική επιστολή γίνεται ειδική αναφορά σε πρόσθετες παρεμβάσεις που θα γίνουν εάν διαπιστωθεί πως την 1η Ιουλίου του 2015 υπάρχει πρόβλημα στην εκτέλεση του προϋπολογισμού με βάση τις ελληνικές εκτιμήσεις. Αυτές περιλαμβάνουν:

– Απόσυρση της μείωσης της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης του 30% για το 2015 και το 2016.

– Επιβολή φόρου πολυτελείας.

– Αύξηση των φόρων σε καπνό και αλκοόλ, εάν συμφωνηθεί πως τούτο οδηγεί σε αύξηση και όχι σε μείωση εσόδων. Τα ανωτέρω μέτρα μπορεί να επιφέρουν έσοδα της τάξεως των 500 εκατ. ευρώ.

Στην επιστολή αναφέρονται και συγκεκριμένα στοιχεία για την πορεία των εσόδων του 2014 που συμβάλλουν για να κλείσει το δημοσιονομικό κενό των 2,6 δισ. και το ΥΠΟΙΚ τα κοστολογεί σε 1,113 δισ., θεωρώντας πως επ’ αυτών υπάρχει συμφωνία με την τρόικα, ώστε να αφαιρεθούν από τη συζήτηση για το δημοσιονομικό κενό.

• Φόρος ακίνητης περιουσίας: Το ΥΠΟΙΚ υποστηρίζει πως οι προβλέψεις της τρόικας ότι θα υπάρχει κενό στη συλλογή των φόρων του 2015, όπως συνέβη και το 2014, δεν είναι σωστές, καθώς υπολογίζει ότι θα εισπράξει 80% του φόρου και το βασίζει στο γεγονός ότι η εισπραξιμότητα του ΕΝΦΙΑ τους δύο πρώτους μήνες είναι ήδη 44,3%, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει το κενό των 200 εκατ. που προβλέπει η τρόικα. Επίσης ο ΕΝΦΙΑ έχει διευρύνει τη φορολογική βάση με τη συμπερίληψη μη αστικών ακινήτων, ενώ αναμένεται το 2015 να ενισχυθεί η κερδοφορία επιχειρήσεων και οι τιμές των περιουσιακών στοιχείων να αυξηθούν οπότε να υπάρχουν και υψηλότεροι φόροι ιδιοκτησίας. Το ΥΠΟΙΚ τονίζει ότι το έκτακτο αποθεματικό του τακτικού προϋπολογισμού δεν θα πρέπει να ξεπερνά το 1 δισ. ενώ η τρόικα εκτιμά ότι πρέπει να είναι 1,2 δισ. ευρώ.

• Εσοδα από άδειες τυχερών παιχνιδιών ΟΠΑΠ και άδειες τηλεπικοινωνιών θα πρέπει να περιλαμβάνονται στο τροποποιημένο ισοζύγιο της γενικής κυβέρνησης καθώς 114 εκατ. έχουν ληφθεί και το υπόλοιπο χάσμα μεταξύ των εκτιμήσεων για 84 εκατ. ευρώ το 2015 θα πρέπει να αφαιρεθεί.

• Πράσινο Ταμείο: Το Συμβούλιο της Επικρατείας έκρινε συνταγματική τη ρύθμιση για τα αυθαίρετα, καταργώντας όλα τα νομικά εμπόδια και τις αβεβαιότητες στα χρηματικά πρόστιμα, αυξάνοντας το ποσοστό συμμετοχής στο σύστημα Πράσινο Ταμείο. Το ΥΠΟΙΚ εκτιμά πως τα έσοδα θα φτάσουν τα 200 εκατ. στον προϋπολογισμό του 2015. 

• Επιστροφές φόρου: ΤΟ ΥΠΟΙΚ προβλέπει ότι μια περαιτέρω διαφορά τουλάχιστον 200 εκατ. έχει αντιμετωπιστεί.

Το ΥΠΟΙΚ σημειώνει και νέες πρωτοβουλίες για πηγές χρηματοδότησης που δεν περιλαμβάνονται στο σχέδιο προϋπολογισμού του 2015 προκειμένου να μειωθεί το εκτιμώμενο κενό της τρόικας ακόμη περισσότερο.

• Εσοδα από «παγωμένες» καταθέσεις: Το ΥΠΟΙΚ τονίζει ότι υπάρχει νέο νομοθετικό πλαίσιο όσον αφορά τις «παγωμένες» καταθέσεις ιδιωτών/επιχειρήσεων που έχουν καταδικαστεί για οικονομικά εγκλήματα κατά του κράτους ή άλλων φορέων της γενικής κυβέρνησης (πλην των φόρων φοροδιαφυγής). Περιλαμβάνει μια πολύ συντηρητική εκτίμηση των εσόδων για το 2015, η οποία βασίζεται μόνο σε δύο περιπτώσεις που οδηγούν σε έσοδα 389 εκατ. ευρώ.

Παράλληλα, στην επιστολή τονίζεται πως μια σειρά από αναδιαρθρώσεις σε βασικούς τομείς θα μπορούσε να παράσχει πρόσθετα έσοδα το 2015. Ενδεικτικά αναφέρονται πέντε περιπτώσεις που μπορεί να αποφέρουν 150 εκατ. ευρώ. 

α. Αύξηση στα έσοδα κλινικών δοκιμών με τη μείωση της γραφειοκρατίας και την έλλειψη εναρμόνισης διοικητικών διαδικασιών (50 εκατ. ευρώ). 

β. Αύξηση στα τέλη που σχετίζονται με τις αιτήσεις για την έκδοση πιστοποιητικών άδειας κυκλοφορίας, κατάργησης ή τροποποίησης για φάρμακα κ.λπ. (15 εκατ.). 

γ. Επιβολή τελών - τιμολογίου για την υγειονομική περίθαλψη ξένων πολιτών (25 εκατομμύρια). 

δ. Βραδινά ιδιωτικών κλινικών σε νοσοκομεία του ΕΣΥ (20 εκατ. ευρώ).

ε. Πολιτιστική κληρονομιά: αύξηση εισιτηρίων στον ευρωπαϊκό μέσο όρο (93 εκατ.). 

• Σειρά δράσεων που δεν έχουν ακόμη ποσοτικοποιηθεί, αλλά υπολογίζονται έσοδα όπως:

– Σύστημα ΦΠΑ στη λαχειοφόρο αγορά.

– Πιθανότητα κρυφής πηγής φορολογικών εσόδων από άτομα που δηλώνουν αγρότες ενώ δεν είναι, απολαμβάνοντας έτσι τον χαμηλότερο συντελεστή φορολογίας για τους αγρότες.

– Ενδεχόμενο αύξησης φορολογίας τσιγάρων. 

– Πρόσθετα φορολογικά έσοδα από την ολοκλήρωση της μεταρρύθμισης των φορολογικών κινήτρων και την ένταξή τους στον Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος (Σεπτέμβριος, διαρθρωτικό ορόσημο).

– Κέρδη από φορολογική διοίκηση.

– Εξοικονόμηση από την εφαρμογή των μεταρρυθμίσεων του συνταξιοδοτικού συστήματος 2010.

– Μεγαλύτερη είσπραξη φόρων από τις επιπτώσεις της βελτιωμένης ρευστότητας του ιδιωτικού τομέα.

Επίσης, στον τομέα των ιδιωτικοποιήσεων γίνεται αναφορά στον ΟΛΠ, στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης και στους σιδηροδρόμους για τους οποίους οι επενδυτές ζήτησαν παράταση του δεύτερου γύρου για την υποβολή βασικών έγγραφων αλλά και τη μετακίνηση της υποβολής δεσμευτικών προσφορών έως τον Φεβρουάριο του 2015. Στον τομέα των αυτοκινητοδρόμων και της Εγνατίας, η εκδήλωση ενδιαφέροντος θα ξεκινήσει στο τέλος του πρώτου τριμήνου του 2015.

Η επιστολή καταλήγει ως εξής: «Αυτή είναι μια συνολική πρόταση. Ακολουθώντας την ισχυρή προτροπή του επικεφαλής του Euroworking Group, αποφασίσαμε να κάνουμε μια συνολική πρόταση αντί για μια σταδιακή διαπραγμάτευση. Αναγνωρίζουμε πως σε μερικούς τομείς δεν ικανοποιήσαμε πλήρως τις ανησυχίες σας. Ομως, αντί αυτού, έχουμε σε άλλα πεδία καταθέσει πολύ πιο φιλόδοξες προτάσεις. Τα ανωτέρω είναι το μάξιμουμ που μπορούμε να προσφέρουμε σε μια γνήσια προσπάθεια να προχωρήσουμε μπροστά και να ολοκληρώσουμε την αξιολόγηση με αξιόπιστο τρόπο.

Περιμένοντας να σας συναντήσω στην Αθήνα,

Γκίκας Α. Χαρδούβελης».

Οι παρεμβάσεις στο ασφαλιστικό σύστημα

Για το ασφαλιστικό προτείνεται να θεσμοθετηθούν έως το τέλος του έτους τα εξής:

1. Για όσους έχουν γεννηθεί μετά την 1-1-1975 και έχουν περισσότερα από 15 χρόνια ασφάλισης, αλλά λιγότερα από 20, οι παροχές θα συνδεθούν με τις εισφορές τους.

2. Αυξάνονται τα ελάχιστα ένσημα για τη θεμελίωση συνταξιοδοτικού δικαιώματος, από 4.500 σε 6.000, ενώ για τους νεοεισερχόμενους στο ασφαλιστικό σύστημα που γεννήθηκαν μετά την 1-1-1975 αυξάνονται σταδιακά.

3. Σταδιακή κατάργηση των ειδικών ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης (πριν από το 62ο ή το 67ο έτος ηλικίας), με καταληκτική ημερομηνία την 1-1-2019. Γι’ αυτούς που θα συνταξιοδοτούνταν το 2019, προτείνεται αύξηση του ορίου ηλικίας κατά 2 έτη, ενώ γι’ αυτούς που θα συνταξιοδοτούνταν το 2020, προτείνεται αύξηση κατά 4 έτη. Οπως αναφέρεται, το μέτρο αφορά τα λεγόμενα ευγενή ταμεία, μητέρες ανηλίκων και βαρέα και ανθυγιεινά επαγγέλματα.

Επίσης, η κυβέρνηση δεσμεύεται να επανασχεδιάσει το ΕΚΑΣ, λαμβάνοντας υπόψη τη συνολική οικονομική και περιουσιακή κατάσταση του συνταξιούχου. Θα προηγηθεί ειδική αναλογιστική μελέτη που θα είναι έτοιμη έως το τέλος του πρώτου τριμήνου του 2015 και οι αλλαγές θα νομοθετηθούν τον Απρίλιο του ίδιου χρόνου.

«Οχι» σε νέα νομοθετική ρύθμιση για τις 100 δόσεις

Η κυβέρνηση δεσμεύεται να νομοθετήσει τροποποιήσεις σε σχέση με τις ρυθμίσεις για τη νέα αρχή και την πάγια ρύθμιση. Προσθέτει, όμως, ότι για την τελευταία ρύθμιση των 72 και 100 δόσεων είναι διατεθειμένη να συζητήσει τρόπους αντιμετώπισης τυχόν προβλημάτων, αλλά μόνο κατά τρόπο που είναι «πολιτικά και νομικά εφικτός». Ειδικότερα, απορρίπτεται η θέση της τρόικας να συνδεθεί η υπαγωγή στο καθεστώς των δόσεων με συγκεκριμένα περιουσιακά ή άλλα κριτήρια, καθώς θεωρείται πως δύσκολα μπορεί να εφαρμοστεί στην πράξη, μιας και η σχετική έρευνα θα οδηγήσει σε καθυστερήσεις που θα επηρεάσουν αρνητικά τα έσοδα. Επίσης, σε σχέση με την πρόταση να μην επιτρέπεται μετάβαση από την παλιά στη νέα ρύθμιση, προτείνονται κίνητρα ώστε οι φορολογούμενοι να παραμένουν στη ρύθμιση με τη μικρότερη χρονική διάρκεια. Οπως λέγεται, αυτό ίσχυε με τη ρύθμιση για τη νέα αρχή, ενώ τώρα «αναλαμβάνεται η δέσμευση να γίνει το ίδιο για την πάγια ρύθμιση, με άμεση επείγουσα νομοθετική πρωτοβουλία, μέσω τροποποίησης του ύψους και της μορφής του επιτοκίου». Στο συγκεκριμένο κεφάλαιο, η επιστολή καταλήγει: «Είναι σαφές ότι η κυβέρνηση δεν μπορεί να επιστρέψει στο Κοινοβούλιο και να τροποποιήσει τον υφιστάμενο νόμο (νέο σχήμα). Ομως, είναι σαφές ότι μπορούμε να νομοθετήσουμε νέα μέτρα, που θα αποθαρρύνουν αλλαγή από την πάγια ρύθμιση στη ρύθμιση των 100 δόσεων, θα βελτιώνουν τη φορολογική συμμόρφωση και θα ενισχύουν τη φορολογική συμμόρφωση ειδικά για τους μεγαλοοφειλέτες».

Η κυβέρνηση δεσμεύεται επίσης να κάνει μία σειρά από διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις, αλλά και μεταρρυθμίσεις στην αγορά προϊόντων, καθώς όπως αναφέρεται στην επιστολή, το υπουργείο Ανάπτυξης έχει ήδη προχωρήσει αλλά και συνεχίζει σειρά διαρθρωτικών αλλαγών που θα προωθήσουν την ανταγωνιστικότητα και τη μακροπρόθεσμη ανάπτυξη. Μερικές από αυτές που περιγράφονται αναλυτικά είναι ρυθμίσεις για την πτώχευση εταιρειών, για τις ανεκτέλεστες υποθέσεις, που ξεπερνάνε τις 100.000 στη χώρα, μεταρρυθμίσεις στις αγορές προϊόντων, εφαρμογή της εργαλειοθήκης ΟΟΣΑ 1, ΟΟΣΑ 2 και πιθανή εργαλειοθήκη ΟΟΣΑ 3, μείωση διοικητικού φόρτου και απλούστευση στη χορήγηση αδειών.

 

http://www.kathimerini.gr/794127/article/epikairothta/politikh/h-epistolh-ths-kyvernhshs-sthn-troika

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

"Εμείς δεν ήρθαμε εδώ να στολίζουμε τις καρέκλες. Ηρθαμε να υπεραπιστούμε τον κόσμο του Δήμου, ήρθαμε να προστατεύσουμε αυτούς που κάποιοι παίζουν σε βάρος τους ένα άσχημο παιγνίδι. Είμαστε εμπόδιο σε όλα αυτά. Δεν φοβάμαι. Εγω είμαι με το δίκιο. Δεν κάνω πράγματα που δεν είναι τίμια. Ακόμη και να ζήσεις για ένα δευτερόλεπτο σωστός σε αυτό τον πλανήτη είναι μεγαλείο. Ας μας πάνε φυλακή. Εμείς γνωρίζουμε και τις συνέπειες του αγώνα. Δεν πάμε στον αγώνα χωρίς να ξέρουμε τι μπορούν να μας κάνουν. Ο λαός δεν θα πρέπει να υπολογίσει τον Πελετίδη. Να υπολογίσει τον εαυτόν του. Γιατί σήμερα είναι ο Πελετίδης, αύριο θα είναι ο ίδιος".

http://www.dete.gr/articles/243867

 

.....ξεκάθαρα λόγια απο ξεκάθαρους ανθρώπους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ΕΛΜΕ Πάρου- Αντιπάρου: Κείμενο στήριξης του απεργού πείνας Νίκου Ρωμανού

 

Σύλλογος ΠΕ Φθιώτιδας: Ψήφισμα για το Νίκο ρωμανό
 
Β ΕΛΜΕ Εβρου: Ψήφισμα για το Ν. Ρωμανό
 
ΕΛΜΕ Χανίων: Ψήφισμα για το Νίκο Ρωμανό

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B5-%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CF%88%CE%AE%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%BF-%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%8C

 

Σύλλογος ΠΕ Λακεδαίμονος: Ψήφισμα για το Νίκο Ρωμανό
 
Σύλλογος ΠΕ Λάρισας: Ψήφισμα για το Νίκο Ρωμανό
 
ΕΛΜΕ Λάρισας: Ψήφισμα στο Νίκο Ρωμανό

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B5-%CE%BB%CE%AC%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B1%CF%82-%CF%88%CE%AE%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%BF-%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%8C

 

ΕΛΜΕ Ευρυτανίας: Ψήφισμα για τον απερό πείνας Νίκο Ρωμανό
 
ΕΛΜΕ Χαλκιδικής: Να δοθεί τώρα εκπαιδευτική άδεια στον απεργό πείνας Ν. Ρωμανό
 
ΕΛΜΕ Εύβοιας: Ψήφισμα για το Νίκο Ρωμανό

 

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CF%8D%CE%B2%CE%BF%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%88%CE%AE%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%BF-%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%8C

 

ΕΛΜΕ Πιερίας: Ψήφισμα για το Νίκο Ρωμανό

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CE%B9%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%88%CE%AE%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%BF-%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%8C

 

ΕΛΜΕ Ξάνθης: Ψήφισμα για Νίκο Ρωμανό

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B5-%CE%BE%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CE%B7%CF%82-%CF%88%CE%AE%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%BF-%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%8C

 

 

ΕΛΜΕ Χανίων: Ψήφισμα συμπαράστασης στους απεργούς πείνας Ν.Ρωμανό και Ηρ. Κώσταρη
 
ΕΛΜΕ Θεσπρωτίας: Ψήφισμα συμπαράστασης στους απεργούς πείνας Ν.Ρωμανό και Ηρ. Κώσταρη
 

 

 

Γ ΕΛΜΕ Αθήνας: Ψήφισμα για το Νίκο Ρωμανό
 
Γ ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης: Ψήφισμα για τον Νίκο Ρωμανό
 
ΕΛΜΕ Ρεθύμνου: Ψήφισμα συμπαράστασης στους απεργούς πείνας Ν.Ρωμανό και Ηρ. Κώσταρη
 
ΕΛΜΕ Ηρακλείου: Να δοθεί ΤΩΡΑ εκπαιδευτική άδεια στον πολιτικό κρατούμενο Νίκο Ρωμανό!
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ειμαι ειλικρινης, η υποθεση αυτη με εχει μπερδεψει...

Μιλαμε για ενα παιδι που βιωνει αρχικα την ανεγκεφαλοτητα, την εκδικητικοτητα κ γενικα τη μαλακια του συστηματος κ μαλιστα στη χειροτερη μορφη του... Τη δολοφονια ενος ανηλικου απο την αστυνομια χωρις λογο...

Τετοια εμπειρια σου αλλαζει τη κοσμοθεωρια, τις αξιες, την αποψη για το συστημα, την κοινωνια...

Λιγα χρονια μετα, μπλεκει σε 2 ληστειες τραπεζων... Αν και το θεωρω ανοητο να κλεβεις τις τραπεζες για να χτυπησεις το συστημα (με τη ιδια λογικη, καταφερονται εναντιον των ματ), θα δεχτω οτι ειναι πολιτικη πραξη (κ δεδομενου οτι δεν σκοτωθηκε κανεις)... Ως αναρχικος, δε γουσταρει το συστημα και χρησιμοποιει οποιον τροπο μπορει για να το ανατρεψει...

Λογικο επισης οτι ειναι φυλακη.. Κ δεδομενου της ιστοριας του Ξηρου, λογικο κ αναμενομενο να περικοπουν οι αδειες...

Ζοριζομαι να κατανοησω την εμμονη κ την επιμονη να σπουδασει σε ενα ιδρυμα που παρεχει κατευθυνομενη εκπαιδευση, που ειναι καθαρα συστημικο, απο ενα ιδεολογο αναρχικο....

Ζοριζομαι να κατανοησω τα επιχειρηματα που προβαλλονται οτι αμα τον ταισουνε υποχρεωτικα για να του σωσουνε τη ζωη, τον υποβαλλουν σε βασανιστηρια κ η μονη λυση για να τον σωσουνε ειναι να του δωσουν την αδεια....

Ειλικρινα ζοριζομαι... Δεν ξερω αν ειναι γνησιο, αν ειναι πεισμα σε συνδυασμο με αγνοια κινδυνου, αν υποκρυπτει δολο ή οτιδηποτε αλλο...

Επισης, δεν μπορω να καταληξω θετικα ή αρνητικα προσκειμενος σε ολη αυτη τη κινηση...

Πολυ μπερδεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζοριζομαι να κατανοησω την εμμονη κ την επιμονη να σπουδασει σε ενα ιδρυμα που παρεχει κατευθυνομενη εκπαιδευση, που ειναι καθαρα συστημικο, απο ενα ιδεολογο αναρχικο....

 

 

Αν είχε μπει στην φιλοσοφική θα είχες την ίδια απορία?

 

Στην ΑΣΟΕΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε μπει στην φιλοσοφική θα είχες την ίδια απορία?

 

Στην ΑΣΟΕΕ ?

Δεν ξερω που εχει περασει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

............ Κ δεδομενου της ιστοριας του Ξηρου, λογικο κ αναμενομενο να περικοπουν οι αδειες...

...........

Πολυ μπερδεμα....

 

 

Μ' αρέσει που το βρίσκεις λογικό Στέφανε.

Λογικό να περικοπούν οι άδειες ενώ ο νόμος λέει ότι χορηγούνται.

Αλλά αυτά είναι ούτως η άλλως "τύποι" . Επί της ουσίας...

 

Βγες από τη λογική της εικόνας των προσώπων και δες μόνο τη λογική της εικόνας των νόμιμων δικαιωμάτων και της αυθαίρετης (εκτός νόμου) στέρησής τους.

Αν πάλι θες να βλέπεις πρόσωπα, δες τη "λογική" της διακριτικής εφαρμογής του "δικαίου".

 

 

«Τι είναι η ληστεία μιας τράπεζας, μπροστά στην ίδρυση της τράπεζας;» Δυο υποθέσεις, δυο κρατούμενοι, δυο εισηγήσεις, ίδιος εισαγγελέας. Μήπως να πούμε κάποια στιγμή τα πράγματα με το όνομά τους;

Ο ιδιοκτήτης της τράπεζας

Ήταν Φλεβάρης του 2014 όταν ο εισαγγελέας Παναγιώτης Καψιμάλης πρότεινε να αποφυλακιστεί προσωρινά ο Λαυρέντης Λαυρεντιάδης, που ήταν προφυλακισμένος για την υπόθεση της Proton Bank. Ως προϋπόθεση έθετε να καταβληθεί εγγύηση ύψους 100 εκατ. ευρώ, υπό την προϋπόθεση τα χρήματα να μην προέρχονται από τα ήδη δεσμευμένα 150 εκατ. ευρώ.

Σύμφωνα με το κατηγορητήριο, έχει προκύψει ζημιά 701 εκατ. ευρώ από την υπόθεση της Proton Bank. Το ποσό αφορά δανειοδοτήσεις από την εποχή που ο κ. Λαυρεντιάδης ήταν πρόεδρος του Δ.Σ. Τα περισσότερα από αυτά τα χρήματα κατέληξαν σε εταιρείες του – δηλαδή στην τσέπη του. Σε απλά ελληνικά αυτό λέγεται κλοπή. Στη νομική γλώσσα, τα αδικήματα είναι: συγκρότηση εγκληματικής οργάνωσης και ένταξη σε αυτή, ξέπλυμα βρώμικου χρήματος, απάτη και απιστία. Εκτός αυτού, όμως, ο Λαυρέντης Λαυρεντιάδης είχε ένταλμα και για άλλη υπόθεση, την απόπειρα ανθρωποκτονίας του επιχειρηματία Αθηναγόρα Ανδριαδάκη στις 15 Ιουνίου 2012. Κατηγορείται επίσης για την υπόθεση του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου, για δάνειο 100 εκατομμυρίων που έλαβε η εταιρία Alapis.

Ο Λ. Λαυρεντιάδης προφυλακίστηκε τον Δεκέμβριο 2012 και ως το Φλεβάρη 2014 και την θετική εισήγηση του Εισαγγελέα Π. Καψιμάλη, είχε ήδη καταθέσει δύο αιτήσεις αποφυλάκισης για λόγους υγείας, που είχαν απορριφθεί. Το Μάιο του 2014 το Συμβούλιο Εφετών απέρριψε την εισαγγελική πρόταση του Π. Καψιμάλη να αφεθεί ελεύθερος.

Ωστόσο τον Ιούνιο του 2014, και αφού είχε παρέλθει το 18μηνο της κράτησης, ο Λαυρέντης Λαυρεντιάδης αποφυλακίστηκε, αφού το δικαστικό συμβούλιο αποφάσισε ν’ αφεθεί ελεύθερος με την καταβολή εγγύησης 500.000 ευρώ, απαγόρευση εξόδου από τη χώρα και εμφάνιση στο ΑΤ της περιοχής του αναφορικά με την υπόθεση της ηθικής αυτουργίας στην απόπειρα ανθρωποκτονίας. Ο επιχειρηματίας νοσηλευόταν τους τελευταίους μήνες στο ψυχιατρείο των φυλακών Κορυδαλλού, καθώς αντιμετώπιζε μεταξύ άλλων σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα. Το βούλευμα έκανε δεκτό το αίτημά του να αποφυλακιστεί λόγω της επιβαρυμένης ψυχολογικής και σωματικής υγείας του. Ο Εισαγελέας Εφετών είχε προτείνει -αναπόφευκτα λόγω παρέλευσης του 18μηνου προσωρινής κράτησης- να αποφυλακιστεί με αυστηρούς όρους για την υπόθεση των επισφαλών δανείων ύψους 701 εκατομμυρίων ευρώ από την Proton Bank.

Ο ληστής της τράπεζας

Ο εισαγγελέας Παναγιώτης Καψιμάλης, όπως έγινε γνωστό την 1 Δεκεμβρίου, εισηγήθηκε να μην γίνει δεκτό το αίτημα του Νίκου Ρωμανού, ο οποίος βρίσκεται σε παρατεταμένη απεργία πείνας, για την χορήγηση εκπαιδευτικής άδειας ώστε να μπορέσει να φοιτήσει στο ΤΕΙ Αθηνών.

Ο Νίκος Ρωμανός συνελήφθη, μαζί με συντρόφους του, την 1η Φεβρουαρίου του 2013, μετά από καταδίωξη για ληστεία σε υποκατάστημα των ΕΛΤΑ και της Αγροτικής Τράπεζας στο Βελβεντό Κοζάνης. Ενώ είχαν οπλισμό δεν τον χρησιμοποίησαν, ούτε για τη ληστεία ούτε εναντίον των αστυνομικών. Βασανίστηκαν από την αστυνομία και οδηγήθηκαν σε δίκη με την κατηγορία της ληστείας και της συμμετοχής σε εγκληματική οργάνωση, με βάση τον «αντιτρομοκρατικό» νόμο.

Σύμφωνα με το σκεπτικό του Συμβουλίου Πλημμελειοδικών, η περίπτωση του Νίκου Ρωμανού δεν πληροί τις προϋποθέσεις του άρθρου 58 του νόμου 2776/99, με βάση το οποίο για την έκδοση εκπαιδευτικής άδειας υπόδικου κρατούμενου, απαιτείται η σύμφωνη γνώμη του δικαστικού οργάνου που διέταξε την κράτησή του, εν προκειμένω του κ. Ευτύχη Νικόπουλου, ειδικού εφέτη ανακριτή.

Νομικές πηγές τονίζουν, ωστόσο, σύμφωνα με την Εφημερίδα των Συντακτών, ότι το θέμα περιπλέκεται, καθώς ο Ν. Ρωμανός είναι μεν υπόδικος (έχει μπροστά του ακόμη δυο δίκες), με την κατηγορία της συμμετοχής σε τρομοκρατική οργάνωση – Συνωμοσία Πυρήνων της Φωτιάς, πλην όμως το πρώτο δικαστήριο που έχει ολοκληρωθεί τον έχει ήδη αθωώσει ως προς το συγκεκριμένο σκέλος. «Υπάρχει εκκρεμοδικία», τονίζουν οι ίδιες πηγές. «Δεν μπορεί να δικαστεί για την ίδια κατηγορία, συνεπώς τα επόμενα δικαστήρια δεν μπορεί παρά να είναι αθωωτικά».

Προφανώς ο εισαγγελέας Παναγιώτης Καψιμάλης, με τα δικά του κριτήρια, έκρινε ότι η υγεία του Λαυρέντη Λαυρεντιάδη κινδυνεύει περισσότερο, για να χρήζει αποφυλάκισης, από την υγεία ενός 20χρονου που πραγματοποιεί σκληρή απεργία πείνας για να πάρει άδεια για παρακολούθηση πανεπιστημιακών μαθημάτων.

Προφανώς, με τα δικά μας κριτήρια κρίνουμε ότι στην περίπτωση Λαυρεντιάδη θα μέτρησε ότι πρόκειται για ιδιοκτήτη τράπεζας, με ισχυρούς διαύλους με όλο το σύστημα εξουσίας και ειδικά τον Ε. Βενιζέλο που τον κάλυψε και τον ξελάσπωσε σε αυτή την υπόθεση.

Προφανώς, με τα δικά μας κριτήρια κρίνουμε ότι η δικαιοσύνη είναι ταξική. Και πως ισχύει για την επιείκειά της, το ανάποδο από αυτό που λέει ο Μπρεχτ: «Τι είναι η ληστεία μιας τράπεζας, μπροστά στην ίδρυση της τράπεζας;»

http://unfollow.com.gr/web-only/15702-romanos-3

 

Αλλά όπως έλεγε ο Bacon

"οι άνθρωποι δεν μπόρεσαν να κάνουν το δίκαιο ισχυρό κι έκαναν δίκαιο το ισχυρό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτοβιογραφία της Αγγελοπούλου είναι...?????

 

Τι με βάζεις να διαβάζω τώρα 30τόσες σελίδες...  Δεν προλαβαίνω λέμε.........

 

 

Κακοί σκλάβοι είμαστε εμείς ρε φίλε..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ' αρέσει που το βρίσκεις λογικό Στέφανε.

Λογικό να περικοπούν οι άδειες ενώ ο νόμος λέει ότι χορηγούνται.

Αλλά αυτά είναι ούτως η άλλως "τύποι" . Επί της ουσίας...

 

Βγες από τη λογική της εικόνας των προσώπων και δες μόνο τη λογική της εικόνας των νόμιμων δικαιωμάτων και της αυθαίρετης (εκτός νόμου) στέρησής τους.

Αν πάλι θες να βλέπεις πρόσωπα, δες τη "λογική" της διακριτικής εφαρμογής του "δικαίου".

 

 

Αλλά όπως έλεγε ο Bacon

"οι άνθρωποι δεν μπόρεσαν να κάνουν το δίκαιο ισχυρό κι έκαναν δίκαιο το ισχυρό"

 

 

Συγνώμη Γιάννη, αλλά δεν μπορώ να το δω έτσι....

 

Ο τύπος πήρε όπλα μαζί με μια ομάδα μπούκαρε σε τράπεζα... 2 φορές.... Το ότι δεν τα χρησιμοποιήσανε το θεωρώ φαιδρό σαν επιχείρημα.

 

Και μετά, με το έτσι θέλω (πες το απεργία πείνας) ήθελε και άδεια για να πάει να σπουδάσει.

 

Για να σέβομαι το δικό του δικαίωμα στη μόρφωση (αφού έτσι το θέτει) θα έπρεπε πρώτα να σέβεται τα δικαιώματα των άλλων....

 

Το "παίρνω ένα όπλο, μπαίνω σε μια παρέα και μπουκάρουμε σε τράπεζα" δεν είναι ούτε λύση ούτε καν πολιτική ανατροπής του κατεστημένου.

 

Και δεν έχει λογική "αφού βγήκε ο Λαυρεντιάδης, να βγει και ο Ρωμανός"... Στην περίπτωση του Λαυρεντιάδη, διαισθαινόμαστε τι παίζει (από τα λεφτά που υπεξαίρεσε, θα κάλυψε τρύπες ή θα φάγανε μαζί του κι άλλοι), είναι όμως αστοχία / αδικία / μαλακία του συστήματος, προσπαθούμε να το εξαλείψουμε...... Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αποτελεί νόμιμο έρισμα ώστε να διεκδικήσουν τρίτοι ανάλογα δικαιώματα...

 

Υγ: ο νόμος δίνει τη δυνατότητα να χορηγούνται, κατόπιν εγκρίσεως... Δεν χορηγούνται a priori.... Υπάρχει λόγος που το θέτει έτσι... Το ότι ο Ξηρός είναι έξω τώρα καταζητούμενος, οφείλεται σε αυτή την ανοχή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κακοί σκλάβοι είμαστε εμείς ρε φίλε..??

 

Ναί αλλά κάπου σε βλέπω να "κλαίς" για τις Τράπεζες

 

 Δημόσιο χρέος 2009 (δις €)  299.7  Δημόσιο χρέος 2014 (δις €) 349.3 

 

Δέν μου λές σε παρακαλώ πώς γίνεται κατα το διάστημα της κρίσης και, μετά απο "κουρέματα" χρέους και παντός είδους κόντρα ξουρίσματα του Ελληνικού Λαού   να αυξάνεται το χρέος κατα 50 δίς ? 

Αφου ο Ελληνικός Λαός οχι μόνον δεν πήρε τίποτα απο αυτά , αλλά του πήραν και τά σωβρακα , ποιός τα πήρε ?

Μήπως τα ευαγή Ιδρύματα ΤΡΑΠΕΖΕΣ ? 

 

Τώρα οσον αφορά τον Ρωμανό 

Αν και δεν πιστεύω στην επαναστατικότητά του και  στην κατ' επίφαση ιδεολογία του , αν δικαιούται (με τίς όποιες προϋποθέσεις) την άδεια , τότε να την πάρει.

 

Καί........

Χεστήκανε οι Τράπεζες - Αρχιλήσταρχοι  για τις Ληστείες 

Ασφαλισμένα τά  έχουν . και άν δεν τα έχουν , νάναι καλά οι "σκλάβοι" που θα τις επαναξαμανα ανακεφαλαιοποιήσουν.

Ασε που πολλές  ληστείες τους βολεύουν να δικαιολογήσουν τις εσωτερικές τους κλοπές.

Αν δεν οργανώνουν και οι ίδιοι μερικές ληστείες για να καλύψουν εσωτερικές κλοπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη Γιάννη, αλλά δεν μπορώ να το δω έτσι....

 

Ο τύπος πήρε όπλα μαζί με μια ομάδα μπούκαρε σε τράπεζα... 2 φορές.... Το ότι δεν τα χρησιμοποιήσανε το θεωρώ φαιδρό σαν επιχείρημα.

 

.....................

 

Δεν είπα ότι συμφωνώ με την πράξη του, ούτε θεωρώ ότι το βασικό επιχείρημα είναι η "μη χρήση".

Αυτό είναι απλά μια στάση που δεν τον δείχνει ούτε ως Μπάσαρη ούτε ως Κουφοτίνα.

 

.................

Και μετά, με το έτσι θέλω (πες το απεργία πείνας) ήθελε και άδεια για να πάει να σπουδάσει.

 

Για να σέβομαι το δικό του δικαίωμα στη μόρφωση (αφού έτσι το θέτει) θα έπρεπε πρώτα να σέβεται τα δικαιώματα των άλλων....

....................

 

Με "ετσι θέλω" διεκδικεί ένα δικαίωμα που υπάρχει στο νόμο με τις όποιες προϋποθέσεις και ισχύει σε όλες τις χώρες του κόσμου τις οποίες υποτίθεται ότι θέλουμε να έχουμε ως πρότυπο.

Για την ληστεία καταδικάστηκε και η ποινή από το δικαστήριο ήταν η φυλακή.

Η στέρηση του δικαιώματος των σπουδών είναι μια δεύτερη ποινή που δεν την αποφάσισε το διακαστήριο.

Σημειώνω επίσης ότι του δόθηκε η δυνατότητα να δώσει εξετάσεις και ότι αφού πέτυχε μεταφέρθηκε από την Αυλώνα στον Κορυδαλλό ακριβώς για να μπορεί να σπουδάσει.

Το ότι ξαφνικά κάποιοι άλλαξαν γνώμη με το "ετσι θέλω" είναι απλά το επόμενο επεισόδιο......

 

................

 

 

Το "παίρνω ένα όπλο, μπαίνω σε μια παρέα και μπουκάρουμε σε τράπεζα" δεν είναι ούτε λύση ούτε καν πολιτική ανατροπής του κατεστημένου.

 

...................

 

Ας υπάρχει και κάτι που συμφωνούμε... :)  (δεν έχω χρόνο να το αναλύσω αλλά σίγουρα συμφωνούμε)

 

 

 

.....................

Και δεν έχει λογική "αφού βγήκε ο Λαυρεντιάδης, να βγει και ο Ρωμανός"... Στην περίπτωση του Λαυρεντιάδη, διαισθαινόμαστε τι παίζει (από τα λεφτά που υπεξαίρεσε, θα κάλυψε τρύπες ή θα φάγανε μαζί του κι άλλοι), είναι όμως αστοχία / αδικία / μαλακία του συστήματος, προσπαθούμε να το εξαλείψουμε...... Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αποτελεί νόμιμο έρισμα ώστε να διεκδικήσουν τρίτοι ανάλογα δικαιώματα...

...............

 

 

Δεν τίθεται έτσι το θέμα.

Δε λέει κανείς ότι αφού βγήκε ο ένας ας βγεί κι ο άλλος.

Επισημαίνεται απλά η διαφορετική μεταχείριση.

Ο ένας δικάστηκε αλλά είναι "δικός" μας και είμαστε πιο ελαστικοί ενώ ο άλλος δικάστηκε αλλά δεν είναι μαζί μας και είναι μια ευκαιρία να στείλουμε κι ένα μήνυμα στους δικούς του.

 

 

................................

Υγ: ο νόμος δίνει τη δυνατότητα να χορηγούνται, κατόπιν εγκρίσεως... Δεν χορηγούνται a priori.... Υπάρχει λόγος που το θέτει έτσι... Το ότι ο Ξηρός είναι έξω τώρα καταζητούμενος, οφείλεται σε αυτή την ανοχή....

 

Είσαι σίγουρος ότι ο Ξηρός είναι έξω λόγω "αυτής της ανοχής" κι όχι μιας άλλης ανοχής;

Εγώ έχω μια απορία όπως κι ο Τζωρτάτος:

 

 

............

ΥΓ.1: Κύριε Δένδια, στις λιγοστές μου άδειες με παρακολουθούσε στρατός από ασφαλίτες. Τον Ξηρό γιατί τον αφήσατε να εξαφανιστεί;

http://topontiki.gr/article/89802/O-thesmos-ton-adeion-kai-o-Xristodoulos-KSiros

 

(όχι δε συμφωνώ με το Τζωρτζατο απλά έχω την ίδια απορία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός παρακολουθεί το Σαμαρά, οεο;

γράφει ο Φέλιξ

Πέρασαν 24 ώρες από την ώρα που δημοσιοποιήθηκε το ηχητικό το οποίο εμφανίζει τον πρωθυπουργό να παρεμβαίνει με μεθόδους νεοκουτσαβακισμού στη Δικαιοσύνη. Ως αυτή την ώρα δεν υπάρχει καμία διάψευση πως στο ηχητικό είναι ο Αντώνης Σαμαράς. Άρα οφείλουμε να υποθέσουμε πως αυτός είναι, αφού σε διαφορετική περίπτωση η κυβέρνηση θα είχε κινήσει τις διαδικασίες για να εντοπιστούν οι παραχαράκτες και οι μοντέρ.

Με αυτό το δεδομένο, ας αφήσουμε προς στιγμήν το σκανδαλώδες της πιθανής παρέμβασης στη Δικαιοσύνη και ας πάμε σε κάτι άλλο που προκύπτει. Ποιος είναι αυτός που παρακολουθεί και καταγράφει τον πρωθυπουργό και στη συνέχεια διανέμει το υλικό με την ίδια ευκολία που κάποιος πουλά λάθρα CD στην Ομόνοια; Πρόκειται για μυστικές υπηρεσίες, για επαγγελματίες της παρακολούθησης ή για συνεργάτες του πρωθυπουργού;

Όποιο σενάριο και να επιλέξει κάποιος, είναι το ίδιο εφιαλτικό. Ο πιο προστατευμένος άνθρωπος στην Ελλάδα, ο πιο φρουρούμενος και κυρίως αυτός που εμφανίζει το θέμα της Ασφάλειας ως ύψιστο αγαθό που μπαίνει πάνω και από τα δικαιώματα, είναι τρύπιος. Το Μέγαρο Μαξίμου, η πρωθυπουργική κατοικία ίσως, οι χώροι που ο πρωθυπουργός συναντιέται με τους συνεργάτες του είναι σουρωτήρι.

Το χειρότερο σενάριο, είναι ο πρωθυπουργός να έχει καταγραφεί από τους ίδιους τους συνεργάτες του. Τότε το θέμα δεν είναι μόνο η υποκλοπή, αλλά και η σχέση που έχουν αυτοί οι συνεργάτες με τη Χρυσή Αυγή. Σχέση τέτοια που φτάνει στο σημείο να της διοχετεύουν ηχητικά που εκθέτουν σε κάθε περίπτωση τον πρωθυπουργό.

Και ενώ όλοι παρακολουθήσαμε τη σύλληψη και τη διπλή δίκη του Κώστα Βαξεβάνη για τη δημοσιοποίηση της λίστας Λαγκάρντ, δεν βλέπουμε να κινείται κάποια δικαστική αρχή για να εντοπίσει ποιος υποκλέπτει τον πρωθυπουργό και δημοσιοποιεί συνομιλίες που θεωρητικά είναι απόρρητες. Μήπως η όποια κινητοποίηση σε αυτή την κατεύθυνση θα δηλώνει και την γνησιότητα της συνομιλίας; Αλλά αν η Δικαιοσύνη είναι ανεξάρτητη πρέπει να κινηθεί για να διαπιστώσει και αυτό. Πόσο μάλλον όταν η δημοσιοποίηση του ηχητικού εκθέτει και την ίδια. Περιμένουμε.

http://www.koutipandoras.gr/article/128918/poios-parakoloythei-samara-oeo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καραμπινάτο ξέπλυμα των νεοναζί! Στο αρχείο αγνώστων δραστών η επίθεση στο Συνεργείο!

Γιατί δεν ξεκινάει η δίκη των νεοναζί της Χρυσής Αυγής, αναρωτιέται πολύς κόσμος. Η απάντηση είναι απλή: οι διωκτικοί μηχανισμοί κάνουν ο,τι μπορούν προκειμένου να καθυστερήσουν την απόδοση δικαιοσύνης σε βάρος των – όχι και τόσο πρώην – αγαπημένων παιδιών της ΕΛΑΣ. Δεν είναι όμως μόνο η καθυστέρηση. Οι διωκτικοί μηχανισμοί προσπαθούν να κλείσουν όσες υποθέσεις είναι ανοιχτές και να συγκαλύψουν την εγκληματική δράση της ναζιστικής συμμορίας.Κραυγαλέα περίπτωση συγκάλυψης αποτελεί η είδηση ότι η δικογραφία για την επίθεση στον ελεύθερο κοινωνικό χώρο “Συνεργείο” στην Ηλιούπολη στις 10 Ιούλη 2013 από τάγμα εφόδου της Χρυσής Αυγής υπό την ηγεσία του Λαγού και του Μίχου στάλθηκε στο αρχείο αγνώστων δραστών!

 

synergeio_mhnysh.jpg

 

Αλήθεια, τι ακριβώς παραμένει άγνωστο στον Διοικητή του Τμήματος Κρατικής Ασφαλείας της Υποδιοίκησης Ασφαλείας της Νοτιοανατολικής Αττικής; Δεν διαβάζει εφημερίδες ο κύριος Διοικητής (που τον Αύγουστο του 2013 ήταν ο κύριος Γεώργιος Καρβουνάκης) ή ο αρμόδιος εισαγγελέας; Δεν έχουν δει τα πρωτοσέλιδα για τη δράση του Λαγού;

Ο Λαγός αναγνωρίστηκε από μάρτυρες ως επικεφαλής της επίθεσης. Από τα μηνύματα στο κινητό του προκύπτει η συμμετοχή του: «Πλάκα, πλάκα, το συνεργείο είχε δουλειά, 50 μηχανάκια, χα», του λέει ένας. Και ένας άλλος: «Δηλαδή τους αλλάξατε τα λάδια και τους γρασάρατε;»

Η αστυνομία που προσέτρεξε κατέγραψε τους αριθμούς όσων δίτροχων πρόφτασε, καθώς και την πινακίδα ενός αυτοκινήτου. Με τον σχετικό έλεγχο που πραγματοποιήθηκε μέχρι τις 31.7.2013, αποδείχτηκε ότι το αυτοκίνητο ανήκει σε εταιρεία leasing. Και όταν ρωτήθηκε εγγράφως, η εταιρεία αποκάλυψε ότι το αυτοκίνητο αυτό είναι μισθωμένο στη Βουλή των Ελλήνων.

lagos_boulh.jpg

 

Η απάντηση αυτή δόθηκε στις 3.9.2013, αλλά χρειάστηκε να περάσουν μήνες για να μάθουμε τη συνέχεια. Μόλις στις 28.2.2014 η Βουλή ξεκαθάρισε ότι το αυτοκίνητο αυτό της Βουλής που μετείχε στην επίθεση εναντίον του «Συνεργείου» έχει δοθεί στον Ιωάννη Λαγό, για το διάστημα από 5.7.2012 έως 30.9.2014.

Η οργάνωση της συγκεκριμένης επίθεσης από τάγμα εφόδου της Χρυσής Αυγής και η ηγετική παρουσία του Λαγού προκύπτει ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ από τα ακόλουθα στοιχεία (αντιγράφουμε από το Υπόμνημα της Πολιτικής Αγωγής):

“α. Μηνύματα Ιωάννη Καζαντζόγλου στο facebook από τα οποία προκύπτει η προπαρασκευή της επίθεσης στο Συνεργείο και η καθοδήγηση από τον Λαγό: (Καζαντζόγλου σε Αγιοβλασίτη) “Οκ κατσε διαβασε μαλλον παρασκευη θα σε χρειαστω μαζι με καποιους δικους μασ 9:30 το βραδυ για μια μαγκια που ετοιμαζουμε με πειραιοτες”, (Αγιοβλασίτης σε Καζαντζόγλου) “γιαννι με το θεμα του αλιμου τι θα κανουμε. με εχει παρει 300 τηλ ο αλλως γιατι την παρασκευη ειναι η τελευτεα μερα που πρεπει να παραστει στο Α.Τ”, (Καζαντζόγλου σε Αγιοβλασίτη) “Παιρνει ο γιωργος τον λαγο και σε παιρνει”. β. Μαρτυρίες κατοίκων που μιλάνε για την παρουσία των βουλευτών Λαγού και Μίχου στην επίθεση στο Συνεργείο. γ. Επιβεβαίωση της παρουσίας Λαγού από ταυτοποίηση του αυτοκινήτου του (ενοικιασμένου με leasing στη Βουλή των Ελλήνων και χρεωμένου στον Λαγό, σύμφωνα με έγγραφο της Βουλής των Ελλήνων, αρχείο 2481). δ. Μηνύματα Ιωάννη Λαγού στο κινητό του από τα οποία προκύπτει η άμεση συμμετοχή του στην επίθεση: (921) “Πηγε πολυ καλα. αλλα στο τελος κανανε προσαγωγες. παμε τωρα στο τμημα”, (926) “Φιλε εχουμε θεμα στον Αλιμο. ηρθαμε και τους γαμησαμε. γινανε κατι προσαγωγες”, (971) “Τους συλληφθέντες τους πήραμε και φύγαμε γύρω στις 10 και μισή”. ε. Μηνύματα Νικόλ Μπενέκη στο κινητό του Ιωάννη Λαγού απο τα οποία προκύπτει η άμεση συμμετοχή του στην επίθεση: (1434) “Ο αντρακλας μου δερνει.λα λα λα λα.γουστααααρω”.”

Κι όμως: αν και όλα αυτα τα στοιχεία είναι δημοσιευμένα και η εισαγγελική πρόταση Ντογιάκου αναφέρει ρητά την επίθεση στο “Συνεργείο” ως μια από τις εμβληματικές επιθέσεις ταγμάτων εφόδου της Χρυσής Αυγής, η δικογραφία παρέμεινε επί μακρόν στα αζήτητα και τελικά στάλθηκε στο ΑΡΧΕΙΟ ΑΓΝΩΣΤΩΝ ΔΡΑΣΤΩΝ! Πρόκειται για σκανδαλώδη συγκάλυψη, η οποία δεν γίνεται τυχαία αλλά οφείλεται σε υπόγεια συνεργασία στελεχών της ΕΛΑΣ και της δικαστικής εξουσίας με την ηγεσία της Χρυσής Αυγής. Το αντιφασιστικό κίνημα πρέπει να δημοσιοποιήσει την απόπειρα συγκάλυψης και να αποτρέψει την πορεία που έχουν ήδη αποφασίσει οι κρατικοί μηχανισμοί: να ρίξουν τη Χρυσή Αυγή στα μαλακά, τόσο στις επιμέρους υποθέσεις όσο και στη ποινική δίωξη για την εγκληματική οργάνωση. Είναι στο χέρι όλων μας να μην τους περάσει!

http://jailgoldendawn.com/2014/12/16/%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%BD%CE%AC%CF%84%CE%BF-%CE%BE%CE%AD%CF%80%CE%BB%CF%85%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AF-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B1/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νέα από το δήμο μας τα μάθατε...???????

 

 

"Δεν πλήρωσες το Δήμο; Κατάσχεται τηλεόραση και πλυντήριο"   Ημερομηνία δημοσίευσης: 11/12/2014, 19:15
Τελευταία ενημέρωση: 13/12/2014, 00:37
 

Πρωί Τρίτης. Το κουδούνι διαμερίσματος στον 1ο όροφο πολυκατοικίας στις νότιες συνοικίες του Ηρακλείου χτυπάει επίμονα. Ο 60χρονος συνταξιούχος, ο οποίος πάσχει από σοβαρή καρδιακή πάθηση και έχει βεβαιωμένη αναπηρία 80%, είναι πλέον αντιμέτωπος με έναν πραγματικό εφιάλτη.

 

Απρόσκλητοι μουσαφίρηδες, δύο δικαστικοί επιμελητές. Βρίσκονται εκεί με εντολή του Δήμου Ηρακλείου. Τα όσα ακολούθησαν προκαλούν αλγεινή εντύπωση, πόσω μάλλον όταν βρισκόμαστε σε περίοδο Χριστουγέννων. Η αποκάλυψη της ηλεκτρονικής έκδοσης της "N.K." και του portal neakriti.gr για τις εφόδους που πραγματοποιούνται σε σπίτια οφειλετών του Δήμου Ηρακλείου, προκειμένου να κατασχεθούν ακόμη και ηλεκτρικές συσκευές για να διασφαλιστούν οι οφειλές, προκαλεί χιονοστιβάδα αντιδράσεων με πολιτικές και κυρίως κοινωνικές προεκτάσεις.

 

Η πληροφορία για την πρακτική που ακολουθείται με την κατάσχεση οικιακού εξοπλισμού από μόνη της προκαλεί αίσθηση. Ωστόσο το περιεχόμενο της έκθεσης κατάσχεσης αναμένεται να προκαλέσει σάλο για τη σκληρή γραμμή που ακολουθεί ο Δήμος Ηρακλείου, σε μια υπόθεση που ομολογουμένως καλείται να διαχειριστεί τώρα λόγω των συσσωρευμένων ανείσπρακτων οφειλών της τελευταίας 20ετιας. Όμως κανείς δε θα περίμενε ότι θα φτάναμε σε αυτό το σημείο και μάλιστα ενώ ένα σημαντικό τμήμα των δημοτών δοκιμάζεται από την οικονομική κρίση. Σήμερα η "Νέα Κρήτη" παρουσιάζει μία από τις εκθέσεις κατάσχεσης εναντίον οφειλέτη, ο οποίος συνολικά καλείται να πληρώσει το ποσό των 4.213 ευρώ για πρόστιμο αυθαιρέτου που του έχει επιβληθεί από το 1994 και το οποίο δεν κατάφερε να αποπληρώσει ούτε μετά την τελευταία έγγραφη ειδοποίηση που παρέλαβε. Τα όσα περιγράφονται στην έκθεση δεν εφαρμόζονται ούτε ακόμη και στις πιο σκληρές ιδιωτικές δικαστικές διαμάχες για τη διεκδίκηση οφειλών στο πλαίσιο του αστικού δικαίου.

 

Πρώτα έφοδος και μετά έκθεση κατάσχεσης

Σε πρώτη φάση οι δικαστικοί επιμελητές επισκέπτονται κατ' οίκον τους οφειλέτες. Οι ίδιοι φέρονται να δηλώνουν ότι εκπροσωπούν τον Δήμο Ηρακλείου, δίνοντας αρχικώς την εικόνα ότι πρόκειται για υπάλληλους. Σε μια από τις εφόδους, ο οφειλέτης, πιστεύοντας ότι πρόκειται για δημοτικούς υπαλλήλους που ήθελαν να του επιδώσουν κάποια ειδοποίηση σχετική με τις οφειλές του, τους δέχτηκε μέσα στο σπίτι του. Ωστόσο γρήγορα αντιλήφθηκε ότι αυτή τη φορά τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά. Οι δικαστικοί επιμελητές, αφού συμπλήρωσαν τις πληροφορίες για την ακριβή ιδιότητά τους, έβγαλαν από τη τσάντα τους, τον κατάλογο προσημείωσης και ξεκίνησαν με συνοπτικές διαδικασίες να περιφέρονται μέσα στο σπίτι για να εντοπίσουν αξιόλογες ηλεκτρικές συσκευές ώστε να τις κατάσχουν.

Το σοκ για τον οφειλέτη προφανώς και δεν μπορεί να περιγραφεί με ακρίβεια όταν διαπιστώνει ότι οι δικαστικοί επιμελητές περιεργάζονται τον οικιακό του εξοπλισμό για να τον προσημειώσουν προς κατάσχεση. Η εφιαλτική διαδικασία διήρκεσε περίπου μισή ώρα, ωστόσο φαίνεται ότι ήταν μόνο η αρχή.

Αποχωρώντας οι επιμελητές ενημέρωσαν ότι θα επιστρέψουν την επομένη για να επιδώσουν το κατασχετήριο. Όπερ και εγένετο.

Τετάρτη μεσημέρι. Λίγο μετά τις 16:00 το κουδούνι ξαναχτυπά και αυτή τη φορά απλώς παραδίδεται η έκθεση αναγκαστικής κατάσχεσης κινητής περιουσίας!

 

Χριστουγεννιάτικο σοκ από τις εκθέσεις αναγκαστικών κατασχέσεων με εντολή του Δήμου Ηρακλείου

Από τα μέσα Νοεμβρίου, όποτε και έληξε η τελευταία προθεσμία που είχε δώσει ο Δήμος Ηρακλείου προς τους οφειλέτες για την εφάπαξ εξόφληση των οφειλών ή την αποπληρωμή τους με δόσεις αλλά με βαριές προσαυξήσεις, φαίνεται ότι η διαδικασία κινήθηκε με πρωτοφανείς ρυθμούς ταχύτητας μπροστά και στην αγωνία του Δήμου να μη χρεωθεί την παρέλευση 20ετίας που θα οδηγούσε σε παραγραφή των οφειλών. Ωστόσο το πραγματικό σοκ, και μάλιστα περίπου ως χριστουγεννιάτικος "μποναμάς", προκύπτει από τις ίδιες τις εκθέσεις κατασχέσεων που συνέταξαν οι δικαστικοί επιμελητές εναντίον δημοτών του Ηρακλείου.

Σε μια από αυτές που εξασφάλισε η "Νέα Κρήτη" περιγράφεται με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο η σκληρή γραμμή που ακολουθείται από το Δήμο Ηρακλείου για τη διασφάλιση των οφειλών. Ο δικαστικός επιμελητής αφού αναφέρει ότι «…δήλωσα την ιδιότητα μου, το σκοπό και τη νόμιμη εντολή που έχω και αυτός/-ή μου δήλωσε ότι υπάρχει οικονομική αδυναμία και δεν μπορεί να εξοφλήσει το εν λόγω οφειλόμενο ποσό, προέβην στα παρακάτω…».

Η περιγραφή κατάσχεσης σε συνδυασμό με το ύψος της οφειλής (4.213 ευρώ), το προφίλ του οφειλέτη (συνταξιούχος με αναπηρία 80%) και τον εντολέα (Δήμος Ηρακλείου) είναι πρωτοφανής.

Συγκεκριμένα αναφέρεται… «Επέβαλα αναγκαστική κατάσχεση για το παραπάνω οφειλόμενο ποσό στην κάτωθι κινητή περιουσία που ανήκει στον/ην καθ΄ου/-ης η εκτέλεση, δηλαδή είδος: -α) ένα πλυντήριο ρούχων, μάρκα SIEMENS, μοντέλο: 5010-6kg, κατάσταση: μέτρια, χρώμα: λευκό, αξίας 200,00 ευρώ και -β) δυο τηλεοράσεις (υπάρχει και τρίτη τηλεόραση στον τόπο της εκτέλεσης την οποία δεν την κατάσχω), ήτοι: -1) μάρκα: BEKO, μοντέλο: 14T6123P και S/N 211.00.373, κατάσταση: μέτρια, αξίας 200,00 ευρώ και -2) μάρκα: BEKO, μοντέλο: CTV14612SPTLX και S/N 312.00.412, κατάσταση: μέτρια, αξίας: 200,00 ευρώ. Και ΣΥΝΟΛΙΚΑ εκτιμάται η ως άνω κατασχεθείσα κινητή περιουσία κατά τα σχετικά άρθρα του Κ.Ε.Δ.Ε από εμένα και το μάρτυρα αντί του ποσού των: εξακοσίων ευρώ (600,00 ευρώ)».

Οι δικαστικοί επιμελητές στους οποίους έχει ανατεθεί η διαδικασία κινούνται βάσει έγγραφης παραγγελίας του Τμήματος Οικονομικών του Δήμου Ηρακλείου με τον ειδικό ταμία να εκτελεί την πολιτική εντολή που έχει λάβει. Μάλιστα όπως προκύπτει και από την παραπάνω έκθεση, οι επιμελητές δείχνουν και την "επιείκειά" τους και περίπου ως χάρη δεν κατάσχουν την τρίτη τηλεόραση που εντόπισαν μέσα στο σπίτι (!).


Κατάσχεση με υποχρεώσεις φύλαξης και απαγόρευση χρήσης στον οφειλέτη

Στην κατασχετήρια έκθεση περιγράφεται και κάτι ακόμη που παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον, αφού, ακόμη κι αν ο Δήμος Ηρακλείου δεν έχει πρόθεση να βγάλει στο "σφυρί" τον οικιακό εξοπλισμό των οφειλετών δημοτών του, εντούτοις τους απαγορεύει ακόμη και να τον χρησιμοποιούν ενώ παραμένει μέσα στο σπίτι τους και μάλιστα τους καθιστά υπόλογους στην περίπτωση που οι κατασχεμένες συσκευές υποστούν οποιαδήποτε βλάβη ή πολύ περισσότερο παραχωρηθούν σε τρίτο πρόσωπο.

Συγκεκριμένα στην έκθεση αναφέρεται «Την κατασχεθείσα αυτήν κινητή περιουσία άφησα όπως ήταν και βρέθηκε στον τόπο εκτελέσεως, μεσεγγυούχο δε και φύλακα αυτού/-ών ορίζω τον/-ην ίδιο/-α τον/-ην καθ' ου/-ης η εκτέλεση». Με απλά λόγια ο οφειλέτης υποχρεούται να προσέχει, να φυλάττει και να μη χρησιμοποιεί τον κατασχεμένο εξοπλισμό!

Σύμφωνα με το άρθρο 15 του νόμου 356/1974 για τον Κώδικα Εισπράξεων Δημοσίων Εσόδων, ο μεσεγγυούχος ως «υπεύθυνος ως θεματοφύλαξ διά πάσαν αμέλειαν περί την φύλαξιν, υποχρεούμενος διά την εν καιρώ προς τον επί του πλειστηριασμού παράδοσιν των κατασχεθέντων και αν ταύτα παρήγαγον καρπούς, δίδει λόγον περί αυτών». Μάλιστα με τη διαδικασία που ακολουθεί ο Δήμος επιβεβαιώνεται ότι ο οφειλέτης δεν μπορεί ούτε καν να δανείσει τον οικιακό του εξοπλισμό, πόσω μάλλον να τον εκποιήσει ακόμη κι αν είχε άμεση ανάγκη για να εξασφαλίσει κάποιο χρηματικό ποσό.

«Ο οφειλέτης από της ημέρας της κατασχέσεως, εάν ήτο παρών, ή εάν ήτο απών από της επιδόσεως αντιγράφου της εκθέσεως κατασχέσεως, στερείται του δικαιώματος απαλλοτριώσεως ή οποιασδήποτε διαθέσεως των κατασχεθέντων πραγμάτων, πάσα δε τοιαύτη πράξις γενομένη άνευ εγγράφου συγκαταθέσεως του διευθυντού του Ταμείου είναι άκυρος αυτοδικαίως», αναφέρεται ρητώς στο άρθρο 13 του ίδιου νόμου.

Το πιο εντυπωσιακό όλων; Σύμφωνα με το άρθρο 956 παρ. 4 του Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας που συσχετίζεται με τον Κ.Ε.Δ.Ε, ο οφειλέτης δεν μπορεί ούτε καν να χρησιμοποιήσει τον οικιακό εξοπλισμό που βρίσκεται μέσα στο σπίτι του! Για να συμβεί αυτό θα πρέπει πρώτα να λάβει σχετική άδεια από τις δικαστικές Αρχές «…Ο μεσεγγυούχος φυλάει τα κατασχεθέντα πράγματα και δεν έχει εξουσία να τα χρησιμοποιεί. Αν η φύση του κατασχεμένου το επιβάλλει, ο μεσεγγυούχος, μετά από άδεια του Ειρηνοδικείου της περιφερείας του τόπου όπου έγινε η κατάσχεση, το οποίο δικάζει κατά τη διαδικασία των άρθρων 686 επ., ενεργεί και διαχειριστικές πράξεις. Ο μεσεγγυούχος έχει υποχρέωση να λογοδοτήσει και παραδίδει στον υπάλληλο του πλειστηριασμού το προϊόν της διαχείρισης». Δηλαδή ο οφειλέτης της συγκεκριμένης περίπτωσης που φέρνει στο φως σήμερα η "Νέα Κρήτη", για να θέσει σε λειτουργία την κατασχεμένη τηλεόρασή του ή να πλύνει τα ρούχα στο κατασχεμένο πλυντήριο, θα πρέπει να λάβει σχετική άδεια, αλλιώς σε κάθε άλλη περίπτωση απαγορεύεται και είναι υπόλογος απέναντι στον κύριο της οφειλής, δηλαδή στο Δήμο.


Στο σφυρί ο κατασχεμένος εξοπλισμός όποτε το αποφασίζει ο Δήμος

Στα κατασχετήρια αναφέρεται επίσης ότι «ο πλειστηριασμός της άνω κατασχεθείσας περιουσίας, ο υπάλληλος του πλειστηριασμού, καθώς και οι λοιπές διαδικασίες θα οριστούν με εντολή του Δήμου Ηρακλείου Κρήτης, όταν αυτός κρίνει αναγκαίο», ενώ ταυτόχρονα «παραγγέλλεταιο/η αρμόδιος/-α δικαστικός/-η επιμελητής/-ήτρια να επιδώσει νόμιμα την παρούσα στους: -α) "καθ΄ου/-ης η εκτέλεση", και -β) την/-ον ειρηνοδίκη Ηρακλείου, προκειμένου να λάβουν γνώση και για τις νόμιμες συνέπειες.


Τι απαντά ο Δήμος Ηρακλείου για τις κατασχέσεις

Από το Δήμο Ηρακλείου επιχειρήθηκε να κρατηθούν χαμηλοί τόνοι, δίνοντας αρχικώς μια διαφορετική εικόνα και ερμηνεία από την πραγματική διάσταση των γεγονότων. Από τη μία ο δήμαρχος Ηρακλείου Βασίλης Λαμπρινός ερωτηθείς δε θέλησε να κάνει οποιοδήποτε σχόλιο για το θέμα, ενώ από την άλλη, απαντώντας στις πληροφορίες που έφεραν το Δήμο να προχωρά σε αυτή την πρωτόγνωρη σε σκληρότητα πρακτική για τη διεκδίκηση οφειλών, ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Οικονομικών κ. Γιώργος Καραντινός παρουσίασε την έφοδο των δικαστικών επιμελητών ως μια ενέργεια η οποία αφενός διασφαλίζει το Δήμο και τους υπαλλήλους του στο ενδεχόμενο παραγραφής των οφειλών και αφετέρου, όπως ο ίδιος διαβεβαιώνει, δεν έχει το βάρος της κατάσχεσης έτσι όπως το γνωρίζουμε, αφήνοντας να εννοηθεί ότι ο Δήμος δε θα προχωρήσει σε πλειστηριασμό παρά την κατάσχεση της οικοσκευής. «Η διαδικασία θα πρέπει να γίνει για να διακοπεί η παραγραφή των οφειλόμενων ποσών. Από εκεί και πέρα υπάρχει μια άλλη διαδικασία που πάει στον πλειστηριασμό των προσημειωμένων είτε είναι κινητή είτε είναι ακίνητη περιουσία. Όμως πολιτική βούληση του Δήμου είναι να μην προχωρήσει σε αυτή τη διαδικασία», εξήγησε ο κ. Καραντινός μιλώντας στη "Νέα Κρήτη".

Ωστόσο, όπως προκύπτει από το περιεχόμενο των κατασχετηρίων που έρχεται για πρώτη φορά στο φως, η εικόνα είναι εντελώς διαφορετική. Δεσμεύεται με κατάσχεση οικιακός εξοπλισμός και ταυτόχρονα οι οφειλέτες βρίσκονται αντιμέτωποι με τη δικαιοσύνη. Το επόμενο εφιαλτικό ραντεβού για τους ίδιους δίνεται στο χώρο του Ειρηνοδικείου Ηρακλείου, όπου στα δικαστικά βιβλία των κατασχέσεων καταχωρούνται οι σχετικές πράξεις.


Χιονοστιβάδα αντιδράσεων μετά την αποκάλυψη της "Ν.Κ."

Αυτή η πρακτική προκάλεσε και χιονοστιβάδα αντιδράσεων από επικεφαλής και εκπροσώπους των δημοτικών παρατάξεων της αντιπολίτευσης. «Απαράδεκτη, πέρα από κάθε έννοια νομικής συμμόρφωσης», χαρακτηρίζει την απόφαση της δημοτικής Αρχής ο πρώην αντιδήμαρχος Οικονομικών κ. Δημήτρης Αγαπάκης, εξαπολύοντας πυρά για τη σκληρή πολιτική που εφαρμόζει ο Δήμος εν μέσω της οικονομικής κρίσης και μάλιστα λίγο πριν από τις γιορτές των Χριστουγέννων.

Το βράδυ της Πέμπτης, κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης του Δημοτικού Συμβουλίου, η επικεφαλής της παράταξης "Άμεση Δημοκρατία" κ. Μόνα Αμανατίδου, μόλις ενημερώθηκε για το θέμα, έκανε παρέμβαση προς το Προεδρείο ζητώντας εξηγήσεις για την πρακτική που ακολουθείται, χωρίς ωστόσο να λάβει απαντήσεις. Και οι υπόλοιποι επικεφαλής των δημοτικών παρατάξεων της αντιπολίτευσης Ηλίας Λυγερός και Μανώλης Συντυχάκης προειδοποιούν τη δημοτική Αρχή ότι δε θα επιτρέψουν να συνεχιστεί η «εκβιαστική», όπως τη χαρακτηρίζουν, πρακτική εις βάρος δημοτών που δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις οφειλές. Παράλληλα κοινωνικοί φορείς και εκπρόσωποι εργαζομένων έχουν ξεσηκωθεί ζητώντας τον άμεσο τερματισμό αυτή της πρακτικής που οδηγεί στο χείλος του γκρεμού δεκάδες δημότες του Ηράκλειου, παρά τις περί αντιθέτου διαβεβαιώσεις της δημοτικής Αρχής.

«Δε γίνεται από τη μια ο Δήμος να δηλώνει ότι είναι δίπλα στον πολίτη και από την άλλη να προχωρά σε κατασχέσεις», σημείωσε χαρακτηριστικά ο πρόεδρος του Εργατικού Κέντρου Ηρακλείου Σωκράτης Βαρδάκης σε συνέντευξή του στο Ράδιο 9,84 και στον Γιώργο Σαχίνη.

Είναι σαφές ότι ο Δήμος Ηρακλείου έρχεται αντιμέτωπος με ένα μείζον πολιτικό ζήτημα που προκαλεί σοβαρές "πληγές" στο κοινωνικό πρόσωπο που θέλησε να επιδείξει από την πρώτη στιγμή που ανέλαβε ως νέα δημοτική Αρχή. Με αυτή την πρακτική που ακολουθείται δίνεται η εικόνα ενός τεράστιου χάσματος ανάμεσα στην οικονομική και την κοινωνική πολιτική του Δήμου. Από τη μία η Αντιδημαρχία Οικονομικών κατάσχει οικιακό εξοπλισμό οφειλετών-δημοτών λίγο πριν τα Χριστούγεννα και από την άλλη η Αντιδημαρχία Κοινωνικής Πολιτικής μοιράζει συσσίτια και ρούχα σε άπορους με αφορμή και τις γιορτές. Ειρωνεία;

Ανάμεσα στους άπορους ενδέχεται να βρίσκονται και οι δημότες της πρώτης περίπτωσης, όπως εύστοχα επισημαίνεται.

Δηλώσεις για το θέμα έκανε σήμερα Παρασκευή στον 9.84 ο αντιδήμαρχος αρμόδιος επί των οικονομικών Γιώργος Καραντινός

Χρήστος Κώνστας

 

 

http://www.neakriti.gr/?page=newsdetail&DocID=1194213

 

 

Όσο προκατειλημμένη και να είναι η εφημερίδα (για τους δικούς της λόγους) το θέμα παραμένει.....

 

Κρίμα πάντως...... κρίμα..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
Ανυποχώρητος για το «μ@λ@κ@ς ο Σαμαράς» ο Κώστας Αρβανίτης: «Εκείνος πρέπει να απολογηθεί, όχι εγώ»

 

Σάββατο, 10 Ιανουαρίου, 2015 18:59 μμ

 

Σάλο και αποδοκιμασία έχει προκαλέσει η δήλωση του δημοσιογράφου, Κώστα Αρβαντίτη, διευθυντή του ραδιοφωνικού σταθμού «Στο Κόκκινο» που χρηματοδοτείται από τον ΣΥΡΙΖΑ, κατά του πρωθυπουργού, Αντώνη Σαμαρά.

 

Μιλώντας σε εκδήλωση στη Λάρισα, ο γνωστός δημοσιογράφος σχολίασε δημοσίευμα της γαλλικής εφημερίδας L’ Express, που εμμέσως χαρακτήριζε τον Έλληνα πρωθυπουργό «μ@λ@κ@», με αφορμή αναφορά του στην παράνομη μετανάστευση και το μακελειό από φανατικούς ισλαμιστές στο σατιρικό περιοδικό Charlie Hebdo όπου έχασαν τη ζωή τους 10 σκιτσογράφοι και 2 αστυνομικοί.

 

Η Express ανάρτησε μια γελοιογραφία που έγραφε: «C'est dur d'être aimé par des cons», δηλαδή είναι «είναι δύσκολο να σε αγαπούν οι μ@λ@κες».

Είπε ο Κώστας Αρβανίτης: «είναι πάρα πολύ ζόρικο για μένα να λένε τον πρωθυπουργό της χώρας μου μ@λ@κ@. Και το πρόβλημα δεν είναι ότι το λένε. Είναι ότι είναι...».

 

Την απόλυση Αρβανίτη ζήτησε η Σπυράκη

 

Η αντίδραση της Νέας Δημοκρατίας ήρθε από την εκπρόσωπο και ευρωβουλευτή του κόμματος, Μαρία Σπυράκη, που απαίτησε την απόλυσή του από τον ραδιοφωνικό σταθμό.

Η απάντηση του Κώστα Αρβανίτη στην εκπρόσωπο της Νέας Δημοκρατίας ήρθε λίγες ώρες αργότερα και ενώ στις τάξεις του ΣΥΡΙΖΑ επικρατεί αμηχανία για το περιστατικό.

 

Ο Κώστας Αρβανίτης τονίζει πως «ουδέποτε υπήρξα υβριστής, αλλά στέκομαι στην ουσία των γεγονότων» και κατηγορεί τον πρωθυπουργό πως «θα έπρεπε να απολογείται όχι μόνο γιατί επιχείρησε να αξιοποιήσει μικροπολιτικά το αποτρόπαιο έγκλημα που κόστισε τη ζωή σε 10 συναδέλφους μου, αλλά και γιατί εξέθεσε τη χώρα διεθνώς».

 

Εξαπολύει επίθεση και προσωπικά στη Μαρία Σπυράκη, λέγοντας: «Η εκπρόσωπος τύπου της Νέας Δημοκρατίας, λοιπόν, θα ήταν χρήσιμο να ασχοληθεί με την τρωθείσα εικόνα της χώρας και να αφήσει τους δημοσιογράφους που δεν κρύβουν τις ειδήσεις κάτω από τα μαξιλάρι τους, να κάνουν τη δουλειά τους».

 

Η δήλωση Αρβανίτη

 

Η σημερινή ανακοίνωση της εκπροσώπου τύπου της ΝΔ που ζητά την κεφαλή ενός δημοσιογράφου επί πίνακι, επιβεβαιώνει πλήρως τον τίτλο της χθεσινής εκδήλωσης στη Λαμία «η είδηση υπό διωγμό». Στην Ελλάδα του κυρίου Σαμαρά όχι μόνο η είδηση, αλλά ακόμα και τα σχόλια είναι υπό διωγμό. Και επειδή ουδέποτε υπήρξα υβριστής, αλλά στέκομαι στην ουσία των γεγονότων, θεωρώ ότι ο κ. Σαμαράς θα έπρεπε να απολογείται όχι μόνο γιατί επιχείρησε να αξιοποιήσει μικροπολιτικά το αποτρόπαιο έγκλημα που κόστισε τη ζωή σε 10 συναδέλφους μου, αλλά και γιατί εξέθεσε τη χώρα διεθνώς.

 

Η έγκυρη γαλλική εφημερίδα «L' express», παραφράζοντας τη γελοιογραφία του Charlie Hebdo έγραψε "C'est dur d'être aimé par des cons" αναφερόμενη ονομαστικά στον κ. Σαμαρά, του οποίου το ρατσιστικό παραλήρημα έκανε το γύρο του κόσμου. Η εκπρόσωπος τύπου της Νέας Δημοκρατίας, λοιπόν, θα ήταν χρήσιμο να ασχοληθεί με την τρωθείσα εικόνα της χώρας και να αφήσει τους δημοσιογράφους που δεν κρύβουν τις ειδήσεις κάτω από τα μαξιλάρι τους, να κάνουν τη δουλειά τους.

 

Η απαίτηση της εκπροσώπου της ΝΔ για απομάκρυνση απόλυση δημοσιογράφου από το Κόκκινο εντάσσεται στην πάγια κυβερνητική πολιτική που έχει οδηγήσει την χώρα στις τελευταίες θέσεις παγκοσμίως (99η) σε ότι αφορά στην ελευθερία του τύπου. Επισυνάπτουμε την συγκεκριμένη γελοιογραφία για να απαντήσει η κυρία Σπυράκη επί της ουσίας, όχι μόνο στην Γαλλική εφημερίδα, αλλά και στους Ευρωπαίους πολίτες που την αναπαράγουν μαζικά.

 

Επίθεση ΝΔ κατά ΣΥΡΙΖΑ για τα σχόλια Αρβανίτη

 

«Πέρασαν 24 ώρες και ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει ακόμα αποδοκιμάσει τις ύβρεις και τις αθλιότητες κατά του Πρωθυπουργού που εκστόμισε ο Διευθυντής του κομματικού του ραδιοφώνου Κώστας Αρβανίτης», αναφέρει σε ανακοίνωσή της η ΝΔ.

 

Κατηγορεί επίσης τον ΣΥΡΙΖΑ ότι ταυτίζεται με τον βούρκο και την αθλιότητα κάθε λεπτό που ο κ. Αρβανίτης παραμένει στη θέση του.

 

«Η αστική δημοκρατία απαιτεί σεβασμό και πολιτικό πολιτισμό. Που απ' ό,τι φαίνεται δεν διαθέτει ο ΣΥΡΙΖΑ και οι πρώην κρατικοδίαιτοι εκλεκτοί του!», καταλήγει η ανακοίνωση του κυβερνώντος κόμματος.

 

 

 

Έκπληκτη λέει η νδ.... Μυστικό το είχανε δλδ.....??????

 

Αφού το είχε πει και ο ίδιος............................

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...