Προς το περιεχόμενο

Ειδήσεις, άρθρα από τον τύπο έντυπο και ηλεκτρονικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από αλλού τα περιμένεις, από αλλού σου έρχονται.....

Στο αυτόφωρο η προϊσταμένη της Δ.Ο.Υ. Χανίων

Με την κατηγορία της παράβασης καθήκοντος και της απείθειας

Παρασκευή, 02 Μαρτίου 2012, 21:40

Συνελήφθη σήμερα η προϊσταμένη της Δ.Ο.Υ. Χανίων με την κατηγορία της παράβασης καθήκοντος και της απείθειας.

Όλα ξεκίνησαν όταν η Εισαγγελία Πρωτοδικών Χανίων, λόγω έλλειψης δικαστικών υπαλλήλων, ζήτησε από την έφορο Χανίων να διαθέσει υπαλλήλους της εφορίας προκειμένου να συνδράμουν στην είσπραξη ποινών που επεβλήθησαν για βεβαιωμένες παραβάσεις.

Η προϊσταμένη της Εφορίας αρνήθηκε επικαλούμενη την έλλειψη υπαλλήλων.

Το αποτέλεσμα ήταν να συλληφθεί με εντολή της Εισαγγελέως και να οδηγηθεί στο αυτόφωρο με τις κατηγορίες της παράβασης καθήκοντος και της απείθειας.

Η σύλληψη έγινε με τη διαδικασία του αυτοφώρου, και στα δικαστήρια των Χανίων, κατά τη διάρκεια της ακροαματικής διαδικασίας, βρέθηκαν συγκεντρωμένοι οι υπάλληλοι της ΔΟΥ Χανίων προκειμένου να συμπαρασταθούν στην έφορο.

Αργά το απόγευμα ολοκληρώθηκε η ακροαματική διαδικασία και η προϊστάμενη της Δ.Ο.Υ αφέθηκε ελεύθερη, καθώς ορίστηκε τακτική δικάσιμος για τη μία το μεσημέρι της Δευτέρας.

Αναφερόμενος στο περιστατικό, ο πρόεδρος του συλλόγου εργαζομένων στις δημόσιες οικονομικές υπηρεσίες Χανίων-Ρεθύμνης Μιχάλης Δασκαλάκης τόνισε. «Μας ζήτησαν τρείς υπαλλήλους να έρχονται στα Δικαστήρια και να κόβουν διπλότυπα. Αυτό δεν είναι δυνατόν να γίνει και έτσι φτάσαμε στο σημείο να διώκεται η προϊστάμενη της εφορίας».

Όπως υποστήριξε ο ίδιος, «η δουλειά των εφοριακών δεν πρέπει να είναι να κόβουν χαρτιά εξυπηρετώντας τις ελλείψεις άλλων υπηρεσιών, αλλά να κάνουν ελέγχους για τη βελτίωση των εσόδων του κράτους».

http://www.newsbeast...tis-dou-hanion/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε Κώστα που μου το έστειλες

Η συντριβή του συστήματος και το τέλος του διεστραμμένου εγώ.

Άρθρο του Κώστα Βαξεβάνη

Χειρότερο απ' το βλέμμα ενός δαρμένου σκύλου είναι το βλέμμα ενός ανθρώπου σαν δαρμένου σκύλου. Το βλέμμα του φόβου που δεν τον φιλτράρει η λογική, που δεν τον αναιρεί καμιά ελπίδα. Δεν υπάρχει χειρότερος φόβος απ' τον αόριστο φόβο. Δεν ξέρεις τι πρέπει να φοβάσαι και καταλήγεις να φοβάσαι τα πάντα. Λίγο πριν απ' το τέλος, φοβάσαι τον φόβο σου και καταλήγεις να φοβάσαι τον εαυτό σου.

Γέμισαν οι δρόμοι τέτοια βλέμματα. Άνθρωποι που δεν ξέρουν τι πρέπει να φοβούνται, σαν τα σκυλιά που περιμένουν το χτύπημα. Πού πάμε; Τι θα μας συμβεί; Κανένας δεν μπορεί ν' απαντήσει αλλά και κανένας δεν θέλει. Τι κακό θα συμβεί; Θα χάσουμε τη δουλειά μας, το σπίτι; Θ' αναγκαστούμε να ζήσουμε με λιγότερα; Η τηλεόραση 52 ιντσών δεν θα προσφέρει καμιά απόλαυση; Θ' αναγκαστούμε να ψάχνουμε στα σκουπίδια;

Θα είμαστε υποχρεωμένοι να πίνουμε ρετσίνα με τον γείτονα που δεν γνωρίζουμε καν, όπως σ' εκείνες τις ταινίες με τον Ρίζο και τη Βλαχοπούλου; Υπάρχει περίπτωση να χτυπήσει η πόρτα και να είναι ο διπλανός που ζητάει ένα λεμόνι; Ποιο απ' όλα είναι το δικό μας σενάριο;

Δεν είμαι σίγουρος πως η πτώχευση είναι η καταστροφή της Ελλάδας. Προσπαθώ να καταλάβω τι είναι αυτό που θα πτωχεύσει. Η Παιδεία των προσωπικών Πανεπιστημίων και της κομματικής συναλλαγής; Οι εφορίες της διαφθοράς; Τα νοσοκομεία με το φακελάκι; Μήπως θα συντριβεί το πολιτικό μας σύστημα, αυτή η μεγάλη αποθήκη με ψεύτες, φαφλατάδες και ανεπάγγελτους; Θ' αναγκαστεί ο Δημήτρης Ρέππας να γίνει οδοντογιατρός, ο Καραμανλής δικηγόρος και ο Βενιζέλος αδύνατος; Ποια, αλήθεια, είναι η μεγάλη καταστροφή που φοβόμαστε;

Υπάρχουν πολλά που θα χάσουμε, αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτά που δικαιούμαστε και πολύ περισσότερο αυτά που χρειαζόμαστε. Στη γειτονιά μου θα κλείσουν τα 7 καταστήματα μανικιούρ-πεντικιούρ και τα 6 κομμωτήρια και θα μείνει μόνο ο ένας φούρνος που θα πουλάει είδος ανάγκης: ψωμί. Οι κυρίες θα πάψουν να ισορροπούν επικίνδυνα πάνω σε αφόρετες γόβες και τεχνητές επιθυμίες. Οι τράπεζες δεν θα έχουν διακοποδάνεια. Ο Ρέμος δεν θα βρίσκει κανέναν να του ρίξει δυο γαρύφαλλα. Η Φιλιππινέζα δεν θ' αναθρέφει πια τα παιδιά. Οι σύγχρονες μανάδες ίσως δεν θ' αναφωνούν «δεν αντέχω», γιατί θ' ανακαλύψουν τη σημασία και της λέξης και της αντοχής. Τα παιδιά μας, όταν βγάζουν με 10 το λύκειο, θα πηγαίνουν σε κάποια τεχνική σχολή και όχι στο ιδιωτικό Πανεπιστήμιο του Λονδίνου που αναλαμβάνει να βαφτίσει τους κατιμάδες επιστήμονες με το αζημίωτο.

Ίσως χρησιμοποιούμε το κινητό τηλέφωνο όπως σε όλη την Ευρώπη, για να επικοινωνούμε και όχι για να εξευτελιζόμαστε. Το «ουάου» θα πάψει να είναι το υποκατάστατο του οργασμού στις κουβέντες που ψάχνουν την επιβεβαίωση της ανοησίας. Μπορεί να ψάξουμε περισσότερο τον πραγματικό οργασμό, μαζί με τους κανονικούς ανθρώπους που θα μας κάνουν να τους εκτιμάμε. Θ' αρχίσουμε να αξιολογούμε ποιος είναι ικανός και χρήσιμος και όχι αναγνωρίσιμος. Οι μανάδες δεν θα ζητάνε αυτόγραφο από την Τζούλια για τις κόρες τους.

Πιο πολύ, νομίζω, θα καταστρέψουμε με τα χέρια μας εκείνο το διεστραμμένο «εγώ» που επιμένει να μας αξιολογεί και να μας συγκρίνει με βάση τις πισίνες, τη μάρκα του αυτοκινήτου και τις κακόγουστες καρό ταπετσαρίες που φοράμε επειδή γράφουν Burberry. Μπορεί να μη θέλουμε πια να γίνουμε πλούσιοι, αλλά ουσιαστικοί. Μπορεί ίσως και ν' αγαπηθούμε περισσότερο, ανακαλύπτοντας τη συλλογικότητα και το ενδιαφέρον για μια ζωή που είναι κοινή.

Οι επιπόλαιοι θα ξαναγίνουν επιπόλαιοι και δεν θα είναι πια τρέντι. Οι αγρότες θα επιστρέψουν στα χωράφια. Και οι Ουκρανές, που έτρωγαν τις ψεύτικες επιδοτήσεις, στα σπίτια τους. Στα καφενεία των χωριών θα συζητάνε ξανά ποιο παιδί πρόκοψε και όχι ποιο πήγε σε ριάλιτι. Οι DJs, οι image makers, οι κουρείς σκύλων, ίσως χρειαστεί να βρουν μια άλλη δουλειά.

Το σύστημα της αξιολόγησής μας θ' αλλάξει και ίσως απαιτήσουμε πραγματικά να τιμωρηθούν αυτοί που τα έφαγαν. Παρουσία μας, πάντα. Ίσως δεν ξαναψηφίσουμε εκείνους που μας έφεραν σε αυτήν τη θέση. Και ίσως καταλάβουμε πως τα κοράκια του εξτρεμιστικού καπιταλισμού, που φαίνονταν καναρίνια μέσα από τα κουστούμια και τις τηλεοράσεις, ήταν αυτοί που μας εξαπάτησαν την ώρα που ζαλιζόμασταν με Johnnie Black. Ίσως ψάξουμε για μια πιο δίκαια ζωή, χωρίς να μετράμε την απόδοση δίκιου με τη σύγκριση τραπεζικών λογαριασμών.

Μπορεί ξαφνικά οι καλλιτέχνες ν' αρχίσουν να παράγουν κι αυτοί, πατώντας σε αυτό που είναι ζωή και όχι στις κρατικές επιδοτήσεις, σαν να πουλάνε βαμβάκι, και στις δημόσιες σχέσεις.

Δεν είμαι σίγουρος πως όλα αυτά είναι κακά. Ναι, θα υπάρξουν χιλιάδες άνεργοι. Θα χτυπηθεί το Δημόσιο. Αυτό που βρίζουμε όλοι πως είναι αντιπαραγωγικό, μας ταλαιπωρεί και δεν μας εξυπηρετεί. Θ' απολυθούν κάποιοι απ' αυτούς που μπήκαν με ρουσφέτι, γλείψιμο, αναξιοπρέπεια. Τα επαρχιακά μουσεία της χώρας δεν θα έχουν δέκα κηπουρούς, θα καταργηθούν οι «Οργανισμοί Αναξιοπαθούντων Κορασίδων» και οι «Πολιτιστικοί σύλλογοι για τη σουρεαλιστική προσέγγιση της ζωής του Λάμπρου Κατσώνη». Οι ανύπαντρες κόρες αξιωματικών δεν θα παίρνουν επίδομα. Και όσες απ' αυτές είναι επώνυμες δεν θα είναι «κατά του γάμου από άποψη», για να παίρνουν το επίδομα.

Φοβάμαι, όπως όλοι. Αλλά θέλω και να συντριβεί ένα σύστημα που αναπαράγει τη σαπίλα. Που βαφτίζει Δημοκρατία τον διεφθαρμένο του εαυτό, Δικαιοσύνη την ατιμωρησία του κι ευτυχία την κενότητα και τον ευδαιμονισμό. Φοβάμαι.

Γι' αυτό θέλω να τελειώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοει ο ποιητης?

Απαντηση στη τελευταια δημοσιευση σελ.75?????

H πλατεια ηταν γεματη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε Κώστα που μου το έστειλες

Μόνο μια ένσταση ......

Γιατί από όλους μας υπάρχει η μεμψιμοιρία ή ακόμη η διάθεση για αυτομαστίγωμα , θέλω να πω γιατί δαιμονοποιούμε όχι τη καλή και τεμπέλικη ζωή , αλλά την πιο άνετη . Εκτός αν ο συντάκτης του άρθρου θέλει πχ να μη κάνει ότι μπορεί για τα παιδιά ου και ας μη πέρνουν από γράμματα αλλά να τα στέλνει είτε από το υστέρημα του είτε από τις αποτομιεύσεις του στο Λονδίνο ??

Το έχω ξαναπεί έχουν βγεί όλοι και λένε τις μαλακίες τι ωραία που περνάγαμε παλιά , δύσκολα αλλά ανέμελα , η δική μου απάντηση σε όλους αυτούς είναι ότι ο κόσμος προοδεύει και βέβαια σκοπός του είναι η επιβίωση αλλά και με τις νέες κοινωνικές ανάγκες και η άνετη ζωή .

Με αυτές τις απόψεις μπορώ να συμπορευτώ μόνο με την αίρεση ότι θα καταργηθεί και κάθε έννοια του Κράτους και θα γυρίσουμε πίσω στις πρωτόγενες καταστάσεις και στο νόμο της ζούγκλας .

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός ...

Γιατί εγώ και γουστάρω να πετάξω γαρύφαλα στο Ρέμο και να παίξω μπάλα με Ουκρανία :wub: , και να πιω τις βοτκούλες μου και να κουτσομπολέψω για τον μαλάκα το διπλανό ρε που πήγε στην εκπομπή και άμα γουστάρω να πάρω και τη μερτσέντες ή τη μπέμπα να κάνω το κομμάτι μου η διαφόρα είναι και στα χωράφια μου θα πάω και δουλέψω όλη μέρα και μπορεί να δανειστώ μια στιγμή είτε από φίλο είτε "φίλο" .......

Ας γυρίσουμε και στις σπηλιές , ωραιά ήταν τότε δεν υπήρχε χρεοκοπία ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο μια ένσταση ......

Γιατί από όλους μας υπάρχει η μεμψιμοιρία ή ακόμη η διάθεση για αυτομαστίγωμα , θέλω να πω γιατί δαιμονοποιούμε όχι τη καλή και τεμπέλικη ζωή , αλλά την πιο άνετη . Εκτός αν ο συντάκτης του άρθρου θέλει πχ να μη κάνει ότι μπορεί για τα παιδιά ου και ας μη πέρνουν από γράμματα αλλά να τα στέλνει είτε από το υστέρημα του είτε από τις αποτομιεύσεις του στο Λονδίνο ??

Το έχω ξαναπεί έχουν βγεί όλοι και λένε τις μαλακίες τι ωραία που περνάγαμε παλιά , δύσκολα αλλά ανέμελα , η δική μου απάντηση σε όλους αυτούς είναι ότι ο κόσμος προοδεύει και βέβαια σκοπός του είναι η επιβίωση αλλά και με τις νέες κοινωνικές ανάγκες και η άνετη ζωή .

Με αυτές τις απόψεις μπορώ να συμπορευτώ μόνο με την αίρεση ότι θα καταργηθεί και κάθε έννοια του Κράτους και θα γυρίσουμε πίσω στις πρωτόγενες καταστάσεις και στο νόμο της ζούγκλας .

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός ...

Γιατί εγώ και γουστάρω να πετάξω γαρύφαλα στο Ρέμο και να παίξω μπάλα με Ουκρανία :wub: , και να πιω τις βοτκούλες μου και να κουτσομπολέψω για τον μαλάκα το διπλανό ρε που πήγε στην εκπομπή και άμα γουστάρω να πάρω και τη μερτσέντες ή τη μπέμπα να κάνω το κομμάτι μου η διαφόρα είναι και στα χωράφια μου θα πάω και δουλέψω όλη μέρα και μπορεί να δανειστώ μια στιγμή είτε από φίλο είτε "φίλο" .......

Ας γυρίσουμε και στις σπηλιές , ωραιά ήταν τότε δεν υπήρχε χρεοκοπία ......

Φίλε μου καλέ ,

θεωρώ ότι το κείμενο του Βαξεβάνη , είναι μια πραγματικότητα.

Σαφεστατα και δεν αφορά το σύνολο , αλλα δυστυχως αφορα πολύ μεγάλο ποσοστό.

Και τωρα ηρθε η ώρα της βίαιης καταρευσης του ψευτικου κόσμου.

Τωρα όσα και να βγαλουν απο τα χωράφια δεν θα τους φτάσουν για να πετάξουν τα νεκρά γαρουφαλα στον ρέμο ,

ουτε για να παίξουν μπάλα με ουκρανικό ταπεραμέντο, ουτε να βαλουν καυσιμο στην μπέμπα και στη μερσέντα ,

και αυτο διότι οι επενδυσεις των αγροτών στο χρηματιστηριο εχουν πεθανει προ πολλού και τωρα γινεται και το μνημοσυνο

των επιδοτησεων και επιχορηγήσεων .

Οποτε ότι παραγεται δεν φτανει για να πληρωθουν οι δόσεις , οι σποροι , τα φαρμακα , κλπ κλπ .

Που να μείνει ψιλό για τις χλιδάτες ορέξεις .

Πλέον κανενας μας δεν θα παρει αυτό που του αξίζει ,

θα παρουμε όλοι πολύ λιγότερα ανεξαρτητα αν ειχαμε μπει στο παιχνίδι η όχι .

Ετσι είναι φίλε δυστυχώς ,

βιαιη ανατροπή των δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καλέ ,

θεωρώ ότι το κείμενο του Βαξεβάνη , είναι μια πραγματικότητα.

Σαφεστατα και δεν αφορά το σύνολο , αλλα δυστυχως αφορα πολύ μεγάλο ποσοστό.

Και τωρα ηρθε η ώρα της βίαιης καταρευσης του ψευτικου κόσμου.

Τωρα όσα και να βγαλουν απο τα χωράφια δεν θα τους φτάσουν για να πετάξουν τα νεκρά γαρουφαλα στον ρέμο ,

ουτε για να παίξουν μπάλα με ουκρανικό ταπεραμέντο, ουτε να βαλουν καυσιμο στην μπέμπα και στη μερσέντα ,

και αυτο διότι οι επενδυσεις των αγροτών στο χρηματιστηριο εχουν πεθανει προ πολλού και τωρα γινεται και το μνημοσυνο

των επιδοτησεων και επιχορηγήσεων .

Οποτε ότι παραγεται δεν φτανει για να πληρωθουν οι δόσεις , οι σποροι , τα φαρμακα , κλπ κλπ .

Που να μείνει ψιλό για τις χλιδάτες ορέξεις .

Πλέον κανενας μας δεν θα παρει αυτό που του αξίζει ,

θα παρουμε όλοι πολύ λιγότερα ανεξαρτητα αν ειχαμε μπει στο παιχνίδι η όχι .

Ετσι είναι φίλε δυστυχώς ,

βιαιη ανατροπή των δεδομένων.

Όχι φίλε μου δεν είναι πραγματικότητα και αυτό είναι το λάθος των αντιμνημονιακών , βεβαιότατα υπάρχουν και τέτοια παραδείγμα αλλά είναι η μειοψηφία .

Και όσον αφορά τη παραγωγή .

Επείδη είμαι από αγροτική οικογένεια και επείδη και λόγω της κρίσης τα χωράφια δεν τα αφήνουμε , έχουμε λοιπόν μια μικρή παραγωγή ελαιολάδου , που σκατά να τη διαθέσω όταν οι χονδρέμποροι (μεσάζοντες κλπ κλπ) ΔΕΝ το παίρνουν ούτε σε εξευτελιστικές τιμές , και υπάρχουν πολλοί αγρότες έτσι και με τεράστιες παραγωγές είτε γάλακτος είτε φυτικής παραγωγής. Βλέπεις λοιπόν ότι δεν είναι έτσι όπως νομίζουν τα παιδιά της πόλης .....

Και το να δωθεί πχ ελαιόλαδο σε ιδιώτες , είτε με το γνωστό τενεκέ , είτε με την ετικέτα, είναι πλέον επιστημονική φαντάσια

Επείδη μας τα έχουν ζαλίσει με τα χωράφια και τις λοιπές παπαριές περί παραγωγής και επαναλμβάνω ούτε τεμπέληδες ως λαός είμαστε ούτε έχουμε ζήσει σαν βασιλιάδες , εκτός το να βγείς έξω για φαγητό ή να πας διακοπές είναι ποινικό αδίκημα .

ΥΓ Επειδή ανέφερες και το χρηματιστήριο , έλεγε ο Ανδρουλάκης(που προσωπικά τον έχω στη κατηγορία του κατσαπλιά) προχθές το εξής απλό , η κρίση ξεκίνησε από το χρηματιστηριακή φούσκα για να το σώσουν δώσανε βοήθεια μέσω του χρηματοπιστωτικού συστήματος που με τη σειρά του δημιούργησε τη φούσκα των ακινήτων , για να το ξανασώσουν ξαναδανείστικε το Κράτος μέσω των κεντρικών τραπεζών και έγινε η φούσκα του Δημοσίου χρέους ..... Και εμείς λέμε εδώ για τα λουλούδια και για τους μισθούς ...... Η κρίση είναι καθαρά του συστήματος και της δομής που αυτό έχει , όλα τα αλλά είναι απλά οι παρενέργειες ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου δεν είναι πραγματικότητα και αυτό είναι το λάθος των αντιμνημονιακών , βεβαιότατα υπάρχουν και τέτοια παραδείγμα αλλά είναι η μειοψηφία .

Και όσον αφορά τη παραγωγή .

Επείδη είμαι από αγροτική οικογένεια και επείδη και λόγω της κρίσης τα χωράφια δεν τα αφήνουμε , έχουμε λοιπόν μια μικρή παραγωγή ελαιολάδου , που σκατά να τη διαθέσω όταν οι χονδρέμποροι (μεσάζοντες κλπ κλπ) ΔΕΝ το παίρνουν ούτε σε εξευτελιστικές τιμές , και υπάρχουν πολλοί αγρότες έτσι και με τεράστιες παραγωγές είτε γάλακτος είτε φυτικής παραγωγής. Βλέπεις λοιπόν ότι δεν είναι έτσι όπως νομίζουν τα παιδιά της πόλης .....

Και το να δωθεί πχ ελαιόλαδο σε ιδιώτες , είτε με το γνωστό τενεκέ , είτε με την ετικέτα, είναι πλέον επιστημονική φαντάσια

Επείδη μας τα έχουν ζαλίσει με τα χωράφια και τις λοιπές παπαριές περί παραγωγής και επαναλμβάνω ούτε τεμπέληδες ως λαός είμαστε ούτε έχουμε ζήσει σαν βασιλιάδες , εκτός το να βγείς έξω για φαγητό ή να πας διακοπές είναι ποινικό αδίκημα .

ΥΓ Επειδή ανέφερες και το χρηματιστήριο , έλεγε ο Ανδρουλάκης(που προσωπικά τον έχω στη κατηγορία του κατσαπλιά) προχθές το εξής απλό , η κρίση ξεκίνησε από το χρηματιστηριακή φούσκα για να το σώσουν δώσανε βοήθεια μέσω του χρηματοπιστωτικού συστήματος που με τη σειρά του δημιούργησε τη φούσκα των ακινήτων , για να το ξανασώσουν ξαναδανείστικε το Κράτος μέσω των κεντρικών τραπεζών και έγινε η φούσκα του Δημοσίου χρέους ..... Και εμείς λέμε εδώ για τα λουλούδια και για τους μισθούς ...... Η κρίση είναι καθαρά του συστήματος και της δομής που αυτό έχει , όλα τα αλλά είναι απλά οι παρενέργειες ......

συμφωνώ με όσα λες αγαπητέ broster δε γίνεται να θεωρείται ποινικό αδίκημα το γιατί σπαταλά κάποιος τα χρήματα στο Ρέμο και παίρνει Μερτσέντες η κρίση είναι ένα τεχνητό δημιούργημα μια φούσκα που από ιδιωτικό χρέος έγινε δημόσιο μέσω των κεντρικών τραπεζών κι των δανεισμών κλπ βλέπε goldman sachs τώρα για όσα από αυτά λένε αυτοί οι Κύριοι δημοσιογράφοι αναλυτές κλπ δε με πείθουν απλά κι για να μη ξεχάσω κι την υπόθεση μαγείρεμα ελλείμματος ΕΛ ΣΤΑΤ που μας οδήγησαν στο ΔΝΤ όσο για τα κτήματα σε ποιον να πουλήσεις τα προϊόντα σε λίγο με τόσο που έχουν φτάσει τα καύσιμα οι φόροι τα λιπάσματα τα φυτοφάρμακα κλπ δε θα συμφέρει καν να πάμε να μαζέψουμε τις ελιές μας παρα μόνο για το φαγητό μας ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Ρε αυτοί μας ξεπέρασαν !!!!

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2146528

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα σύμφωνα με το δημοσίευμα, 1.000.000 ακίνητα θα φέρουν έσοδα 472.000.000 €. Δηλ. μέση είσπραξη 472 € ανα ακίνητο. Στην Ελλάδα αλήθεια πόσο θα ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα σύμφωνα με το δημοσίευμα, 1.000.000 ακίνητα θα φέρουν έσοδα 472.000.000 €. Δηλ. μέση είσπραξη 472 € ανα ακίνητο. Στην Ελλάδα αλήθεια πόσο θα ήταν;

....Τουλάχιστον αυτοί εχουν Κτηματολόγιο και έβαλαν αεροφωτογραφίες υψηλής ανάλυσης πάνω στους χάρτες του κτηματολογίου και βρήκαν τις Διαφορές.

Οσο για τα έσοδα που θα έφερνα στο κράτος.....Εαν εγώ ήμουν για μια μέρα Πρωθυπουργός θα ξεκίναγα όχι απο τα Φορολογικά ...αλλά θα έβγαζα: 1εκ Ακινητα χ 20000 (μέσο κόστος Αδείας Δόμησης) χ 2(Πρόστιμο Μη Εκδοσης Αδείας) + 1εκ Ακινητα χ 30000 (μέσο κόστος μη Αποδοθένεντων Ενσήμων ΙΚΑ) χ 2(Πρόστιμο ) + 1εκ Ακινητα χ 150000 (μέσο Ελάχιστο κόστος Οικοδομής ) χ 23%(Μη αποδοθεν ...Ιταλικος ΦΠΑ)χ 2(Πρόστιμο ) =...Πόσα Δις κανει αυτό ρε Μπόνη !!!!??? Πόσα Εσοδ έφερα στο ...Ιταλικό Δημόσιο ??!! :ph34r: :lol: ....Νομίζω 143 Δις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..................................

Η κρίση είναι καθαρά του συστήματος και της δομής που αυτό έχει , όλα τα αλλά είναι απλά οι παρενέργειες ......

Κίμωνα........ αν το έχεις χωνέψει αυτό........

έχεις κάνει τεράστια πρόοδο

Τα συγχαρητήριά μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερος πόνος- κανένα όφελος για την Ελλάδα από την συμφωνία (More pain, no gain for Greece: is the Euro worth costs of pro-cyclical fiscal policy and internal devaluation?). Των Mark Weisbrot και Juan Antonio Montecino.

Center for Economic and Policy Research

1611 Connecticut Avenue, NW, Suite 400

Washington, D.C. 20009

202‐293‐5380

www.cepr.net

Κατεβάστε την έξοχη ανάλυση (μεταφρασμένη στα ελληνικά) στο επισυναπτόμενο αρχείο.

greece-2012-02-greek.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κίμωνα........ αν το έχεις χωνέψει αυτό........

έχεις κάνει τεράστια πρόοδο

Τα συγχαρητήριά μου :)

Γιάννη ,

ο Αποστόλης το έχει χωνέψει σίγουρα :rolleyes: :rolleyes:

Αν και εγω δεν διαφωνώ καθόλου στο ότι ,

η κρίση είναι καθαρά του συστήματος και της δομής που αυτό έχει.

Αυτο που λέω είναι οτι ως λαός ακολουθήσαμε το συστημα και την δομή του .

Σαφεστατα και όχι όλοι ,

αλλα σίγουρα το μεγαλυτερο ποσοστό ,

αλλιώς δεν θα ειχαμε φτασει εδω που φτάσαμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα σύμφωνα με το δημοσίευμα, 1.000.000 ακίνητα θα φέρουν έσοδα 472.000.000 €. Δηλ. μέση είσπραξη 472 € ανα ακίνητο. Στην Ελλάδα αλήθεια πόσο θα ήταν;

Οπότε , στην Ελλάδα με πρωθυπουργό τον κάχρι θα είχαμε 143 Δις .

Για αυτο ακριβώς τον λόγο , ο κάχρι δεν θα γίνει ποτέ πρωθυπουργός .

Κατα τα άλλα στην Ελλάδα ακόμα ψαχνουμε να βρούμε τα φιλέτα των εξωχωριων εταιρειών .

....Τουλάχιστον αυτοί εχουν Κτηματολόγιο και έβαλαν αεροφωτογραφίες υψηλής ανάλυσης πάνω στους χάρτες του κτηματολογίου και βρήκαν τις Διαφορές.

Οσο για τα έσοδα που θα έφερνα στο κράτος.....Εαν εγώ ήμουν για μια μέρα Πρωθυπουργός θα ξεκίναγα όχι απο τα Φορολογικά ...αλλά θα έβγαζα: 1εκ Ακινητα χ 20000 (μέσο κόστος Αδείας Δόμησης) χ 2(Πρόστιμο Μη Εκδοσης Αδείας) + 1εκ Ακινητα χ 30000 (μέσο κόστος μη Αποδοθένεντων Ενσήμων ΙΚΑ) χ 2(Πρόστιμο ) + 1εκ Ακινητα χ 150000 (μέσο Ελάχιστο κόστος Οικοδομής ) χ 23%(Μη αποδοθεν ...Ιταλικος ΦΠΑ)χ 2(Πρόστιμο ) =...Πόσα Δις κανει αυτό ρε Μπόνη !!!!??? Πόσα Εσοδ έφερα στο ...Ιταλικό Δημόσιο ??!! :ph34r: :lol: ....Νομίζω 143 Δις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου δεν είναι πραγματικότητα και αυτό είναι το λάθος των αντιμνημονιακών , βεβαιότατα υπάρχουν και τέτοια παραδείγμα αλλά είναι η μειοψηφία .

Και όσον αφορά τη παραγωγή .

Επείδη είμαι από αγροτική οικογένεια και επείδη και λόγω της κρίσης τα χωράφια δεν τα αφήνουμε , έχουμε λοιπόν μια μικρή παραγωγή ελαιολάδου , που σκατά να τη διαθέσω όταν οι χονδρέμποροι (μεσάζοντες κλπ κλπ) ΔΕΝ το παίρνουν ούτε σε εξευτελιστικές τιμές , και υπάρχουν πολλοί αγρότες έτσι και με τεράστιες παραγωγές είτε γάλακτος είτε φυτικής παραγωγής. Βλέπεις λοιπόν ότι δεν είναι έτσι όπως νομίζουν τα παιδιά της πόλης .....

Και το να δωθεί πχ ελαιόλαδο σε ιδιώτες , είτε με το γνωστό τενεκέ , είτε με την ετικέτα, είναι πλέον επιστημονική φαντάσια

Επείδη μας τα έχουν ζαλίσει με τα χωράφια και τις λοιπές παπαριές περί παραγωγής και επαναλμβάνω ούτε τεμπέληδες ως λαός είμαστε ούτε έχουμε ζήσει σαν βασιλιάδες , εκτός το να βγείς έξω για φαγητό ή να πας διακοπές είναι ποινικό αδίκημα .

ΥΓ Επειδή ανέφερες και το χρηματιστήριο , έλεγε ο Ανδρουλάκης(που προσωπικά τον έχω στη κατηγορία του κατσαπλιά) προχθές το εξής απλό , η κρίση ξεκίνησε από το χρηματιστηριακή φούσκα για να το σώσουν δώσανε βοήθεια μέσω του χρηματοπιστωτικού συστήματος που με τη σειρά του δημιούργησε τη φούσκα των ακινήτων , για να το ξανασώσουν ξαναδανείστικε το Κράτος μέσω των κεντρικών τραπεζών και έγινε η φούσκα του Δημοσίου χρέους ..... Και εμείς λέμε εδώ για τα λουλούδια και για τους μισθούς ...... Η κρίση είναι καθαρά του συστήματος και της δομής που αυτό έχει , όλα τα αλλά είναι απλά οι παρενέργειες ......

Φίλε μου καλέ ,

και εγώ απο χωριό είμαι και ασχολούμαι απο μικρός με τα γεωργικά γενικότερα ,

για αυτο ακριβώς θα σου πώ ότι το λάθος είναι περα για πέρα δικό μας.

Δικό μας γιατι καταστρέψαμε τους αγροτικούς συναιτερισμούς για ψηφοθηρικούς και κομματικους σκοπούς

γιατι κατακλέψαμε κονδύλια , φπα, επιδοτησεις , επιχορηγήσεις και τα καναμε σουπερ λουξ 4*4, τα καναμε χρηματιστήριο,

τα καναμε δήθεν αγροτουριστικα ακίνητα , τα κάναμε δήθεν γεωργικά προγραμματα νεων αγροτών , τα κάναμε μπουζουκια , λουλουδια ,

τα κάναμε σκατά γενικότερα.

Εμείς φταίμε που χάσαμε την χλιδή των αγροτικών μας προιόντων στο εξωτερικό ,

καταγομαι απο την Σάμο και μπορώ να σου πώ με μεγάλη σιγουριά ότι εχουμε καταφερει

να μην μπορείς να βρείς ένα μπουκάλι σαμιώτικο κρασί , πέρα απο το γλυκό , σε καμιά σχεδον κάβα στην Αθήνα.

Την μεγαλυτερη παραγωγή του νησιού την εχουμε προ-πουλήσει στους γάλλους , στις τιμές που αυτοί ορίζουν

και τους παρακαλάμε κιόλας .

Αυτο είναι δικό μας επίτευγμα , δεν ήρθαν να μας το επιβάλλουν οι Γάλλοι με τα όπλα.

Το ίδιο συμβαίνει σε όλη την χώρα.

Εχουμε αναλογικά την καλλίτερη ποιότητα ελαιολάδου στον κόσμο

και το μόνο που εχουμε καταφερει όπως λές, είναι η τιμή του λαδιού να είναι εξευτελιστική.

Υπάρχουν όμως οι προοπτικές για να αλλάξουν όλα αυτά , το θέμα είναι να καταλάβουμε ότι όλα αυτα έιναι στο χέρι μας και ότι το συστημα μπορουμε να το αλλάξουμε εμείς και μόνο εμείς και δεν μπορουμε να περιμένουμε τους άλλους να το αλλάξουν για εμάς.

Σαφέστατα και δεν είναι ποινικό αδίκημα το να βγούμε για φαγητό ούτε το να πάμε διακοπές ,

αυτό όμως που λές δεν εχει καμιά απολύτως σχεση με την ψεύτικη χλιδάτη ζωή που αναφέρω εγώ ,

αλλο το ένα , αλλο το άλλο .

Σε ενα ψεμα ζουσαμε γενικότερα και αυτο τωρα αλλάζει βιαια.

Δεν ξερω αν ειχες δεί μια εκπομπή του Θοδωράκη για το ελαιόλαδο της Μυτιλήνης ,

ψαχνοντας να την βρω επεσα σε αυτο

Στο ραντεβού ήρθε με μια μεγάλη μαύρη τσάντα. Μικρή βαλίτσα θα την έλεγε κάποιος. Αυτές με τα ροδάκια που παίρνουν συνήθως οι μπίζνεσμαν στα αεροπλάνα. Με υπολογιστές, ξένες εφημερίδες, βιβλία, ημερολόγια, ντοσιέ με εκκρεμότητες. Δεν την άνοιξε, το φαντάστηκα. «Μέχρι το βράδυ έχω συνεχώς ραντεβού» δικαιολογήθηκε. Το ύφος του πάντως δεν μαρτυρούσε κανένα άγχος. Με ρώτησε για τα πολιτικά, αν ξέρω κάτι παραπάνω, αλλά η ερώτησή του ήταν μάλλον ρητορική. Τα ήξερε όλα. Την προηγούμενη φορά που είχαμε συναντηθεί μιλούσαμε για το λάδι της Κρήτης. Για τους συμπατριώτες μας που όταν σηκώνονται από τα καφενεία μεγαλουργούν. Τώρα στα χέρια του έχει μια κυλινδρική συσκευασία λαδιού ενός λίτρου. «Βρανά» διαβάζω τα μεγάλα γράμματα. Την ξέρω την ιστορία. Το ελαιοτριβείο Βρανά ήταν το παλαιότερο ατμοκίνητο ελαιοτριβείο του Αιγαίου. Κτίστηκε το 1887 από τον παππού του Ελύτη. «Εκεί ρόδια, κυδώνια θεοί μελαχρινοί, θείοι κ’ εξάδελφοι το λάδι αδειάζοντας μες στα πελώρια κιούπια», που γράφει και ο ποιητής. Το ερειπωμένο ελαιοτριβείο αναστηλώθηκε από το «Αρχιπέλαγος» και στη θέση του δημιουργήθηκε ένα Μουσείο Ελαιουργίας. Και τώρα η Gaea βγάζει ένα λάδι με την ίδια ελιά, την Αγριελιά, και με τον «παλιό καλό τρόπο». «Μα είναι καιρός για προϊόντα με αρώματα ποιητικά», τον προκαλώ. «Μα πώς αλλιώς θα κατακτήσουμε τη Γερμανία», μου απαντά και με ξαφνιάζει.

Γιατί Gaea και όχι Γαία;

Γιατί το 82% της δουλειάς μας είναι εκτός Ελλάδας.

Το 82%;

Μέχρι το 2000 ήταν το 100%. Αλλά δεν μπορείς να κυκλοφορείς διεθνώς και να λες ότι «είμαι το αυθεντικό ελληνικό brand» και να μην έχεις και μια σοβαρή παρουσία στη χώρα σου. Ακολουθήσαμε λοιπόν ένα πλάνο ανάπτυξης και σήμερα το 18% των συνολικών μας πωλήσεων είναι στην ελληνική αγορά. Το 82% είναι εξαγωγές.

Ευρώπη;

Κατά κύριο λόγο συν Ρωσία, Αμερική.

Κίνα;

Εχει γίνει ένα μικρό άνοιγμα, αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι η λύση για το ελληνικό ελαιόλαδο είναι η Κίνα. Είναι έξω από τις διατροφικές συνήθειες των Κινέζων. Είναι μια αγορά στην οποία πρέπει να βάλεις πόδι, αλλά για το μέλλον, όχι για σήμερα.

Η οικογένεια σας ήθελε πολιτικό;

Η πολιτική ιστορία της οικογένειας αρχίζει με τον προπάππο μου που ήταν πρόεδρος της Κρητικής Βουλής πριν ενωθεί η Κρήτη με την Ελλάδα. Τον διαδέχεται ο παππούς μου. Ενας αξιόλογος άνθρωπος, γιατρός με μεταπτυχιακά στη Βιέννη και το Παρίσι. Το 1934 έπεσε θύμα πολιτικής δολοφονίας.

Ο πατέρας μου δεν συνέχισε την πολιτική παράδοση της οικογένειας, αλλά ο διακαής πόθος του ήταν να μπω εγώ στην πολιτική. Σπούδασα Νομική και μετά έφυγα για το London School of Economics για να σπουδάζω Δίκαιο Ανταγωνισμού.

Και επιλέξατε τα ράφια του Λονδίνου αντί για τα έδρανα της Βουλής.

Ολα άρχισαν από μια τυχαία συνάντηση με μια ηλικιωμένη Αγγλίδα, γκουρού στον χώρο των τροφίμων. «Εχετε τόσα καταπληκτικά προϊόντα στην Ελλάδα, γιατί δεν βρίσκουμε τίποτε στα ράφια των σούπερ μάρκετ στην Αγγλία;» με ρώτησε και ουσιαστικά από αυτή τη συζήτηση ξεκίνησε η ιστορία της Gaea.

Αληθεύει ότι οι Γερμανοί είναι οι καλύτεροι πελάτες σας;

Ναι η Γερμανία αυτή τη στιγμή είναι η No 1 αγορά μας. Με διαφορά. Ηταν και παραμένει δηλαδή...

Παραμένει παρά την κρίση, αυτό μου λέτε;

Ναι, γιατί με όλη αυτή την αρνητική δημοσιότητα φοβηθήκαμε ότι θα μπορούσαν να επηρεαστούν αρνητικά οι πωλήσεις μας στο εξωτερικό. Τελικά όμως, ο δικός μας γερμανός καταναλωτής, που είναι από τη μέση και υψηλή τάξη, παραμένει ευνοϊκά διακείμενος απέναντι στην Ελλάδα. Εχει καλές αναμνήσεις, εκτιμά τα προϊόντα, του αρέσει η χώρα.

Οι Τούρκοι συνεχίζουν να είναι ανταγωνιστές μας στη Γερμανία;

Οχι, οι Τούρκοι δημιούργησαν πολύ γρήγορα κακό όνομα λόγω κακής ποιότητας. Ο ανταγωνισμός μας έρχεται από την Ιταλία και την Ισπανία.

Είναι φθηνότεροι από εμάς;

Η Ισπανία βγάζει περισσότερο από ένα εκατομμύριο τόνους ελαιόλαδο, φέτος έβγαλε 1,5 και έχει πολύ χαμηλό κόστος παραγωγής γιατί το 80% της συλλογής γίνεται μηχανικά. Αρα έχει χαμηλές τιμές, αλλά και χαμηλότερη όμως ποιότητα από τη δική μας.

Εμείς πόσους τόνους βγάζουμε, 400.000;

Πόσο βγάζουμε πραγματικά; Γύρω στις 230.000 τόνους.

Δηλώναμε περισσότερα για να εισπράττουμε επιδοτήσεις από την Ευρωπαϊκή Ενωση;

Κοιτάξτε, η καταστροφή της αγροτικής παραγωγής ήταν ότι οι επιδοτήσεις έγιναν το μοναδικό αντικείμενο της αγροτικής πολιτικής.

Οι Ιταλοί τι δηλώνουν;

Δηλώνουν 600.000 και βγάζουν 350.000 τόνους. Μόνο το ισπανικό νούμερο είναι πραγματικό. Οι Ιταλοί δημιουργούν μείγματα με λάδια από διάφορες χώρες ώστε να χαμηλώσουν το κόστος.

Το ίδιο δεν κάνουμε και εμείς;

Υπάρχουν φήμες ότι γίνονται εισαγωγές φθηνού ελαιολάδου από την Ισπανία που βαφτίζεται ελληνικό, αλλά ειλικρινά δεν έχω κανένα τέτοιο στοιχείο.

Θα βάζατε δηλαδή το χέρι σας στη φωτιά;

Αυτό που θα έλεγα είναι ότι τουλάχιστον το προϊόν που εξάγεται είναι ελληνικό. Σε αντίθεση με αυτό που συμβαίνει στην Ιταλία.Τώρα, αν στην Ελλάδα κάποια «σήματα»που τα βλέπουμε σε πολύ περίεργες τιμές και με ερωτηματικά σε θέματα ποιότητας είναι μείγματα ξένων λαδιών, ειλικρινά δεν μπορώ να το πω. Το σίγουρο είναι πάντως ότι είμαστε σε μια χώρα στην οποία δεν υπάρχουν έλεγχοι και επικρατεί ο αθέμιτος ανταγωνισμός.

Υπάρχει και σε εσάς δηλαδή η αίσθηση ότι «αν δεν εξαπατήσεις εσύ την αγορά, θα την εξαπατήσει και θα κερδίσει κάποιος άλλος»;

Βέβαια και αυτός είναι ο λόγος φτάσαμε εδώ ως κοινωνία. Πολλοί είπαν, «αφού το κάνουν οι άλλοι να το κάνω κι εγώ». Δεν είναι όμως όλη η ελληνική κοινωνία σάπια, απλώς οι περισσότεροι αποδεχτήκαμε όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας και δεν αντιδράσαμε.

Για να επιστρέψουμε στο λάδι, ποιος πρέπει να είναι ο στόχος μας; Να γίνουμε Ισπανία;

Ναι, μόνο που δεν μπορούμε να γίνουμε Ισπανία. Γιατί εκεί η μορφολογία του εδάφους και η βιομηχανική υποδομή επιτρέπουν τις οικονομίες κλίμακας. Εδώ έχουμε ορεινές περιοχές, πολλούς μικρούς κλήρους και η συλλογή γίνεται με το χέρι. Αυτά ανεβάζουν το κόστος. Ωστόσο το 80% της ελληνικής παραγωγής είναι έξτρα παρθένο, το 25% της ισπανικής παραγωγής είναι έξτρα παρθένο, το 50% της ιταλικής παραγωγής είναι έξτρα παρθένο. Δεν χρειάζεται λοιπόν μεγάλη φιλοσοφία. Πρέπει να διαφημίσουμε διεθνώς το έξτρα παρθένο, να δημιουργήσουμε μια υπεραξία που το μεγαλύτερο μέρος της θα επιστρέψει στον έλληνα αγρότη.

Προς το παρόν πάντως τα χωριά διαμαρτύρονται...

Ναι και έχουν δίκιο, γιατί με αυτές τις τιμές πραγματικά δεν βγαίνουν. Και τι γίνεται; Κάποιοι εγκαταλείπουν τις καλλιέργειες, δεν φροντίζουν τα δένδρα και έτσι η ποιότητα χρόνο με τον χρόνο πέφτει. Αν συνεχίσουμε έτσι, το μεγάλο εθνικό μας προϊόν θα εξαφανιστεί. Αυτό που έγινε στη σταφίδα σε 100 χρόνια θα συμβεί στο ελαιόλαδο σε λίγα χρόνια, γιατί πλέον οι αγορές κινούνται πολύ πιο γρήγορα.

Τι πρέπει να κάνουμε λοιπόν;

Να χαράξουμε μια εθνική στρατηγική. Και αφού οι πολιτικοί αδυνατούν να κάνουν κάτι, να την εκπονήσουμε εμείς. Οι συνεταιριστές, οι αγρότες, οι τυποποιητές, οι βιομήχανοι, οι έμποροι. Στην Gaea κάναμε ένα μικρό πείραμα, το οποίο πιστεύω ότι δείχνει τον δρόμο. Το 2008 ο αγροτικός Συνεταιρισμός Κριτσάς, ένα χωριουδάκι πάνω από τον Αγιο Νικόλαο, πήρε το 1ο Βραβείο του Διεθνούς Συμβουλίου Ελαιολάδου με ένα πραγματικά εξαιρετικό προϊόν.

Καλά χωράφια;

Κυρίως βέλτιστες πρακτικές. Το έδαφος, το μικροκλίμα, η ποικιλία της ελιάς είναι το 15%. Το 85% είναι οι βέλτιστες πρακτικές. Και τις βέλτιστες πρακτικές τις κάνουν οι άνθρωποι. Εκεί λοιπόν βρέθηκε ένας πρόεδρος στον Συνεταιρισμό που έφερε μεγάλα μηχανήματα και είπε στους συγχωριανούς του: τα δέντρα μας είναι της ίδιας ηλικίας, όλοι λίγο - πολύ την ίδια ποιότητα βγάζουμε, θα κάνουμε λοιπόν κοινή άλεση. Θα φέρνει ο καθένας τις ελιές του, θα τις ζυγίζει και θα αλέθονται αμέσως όλες μαζί. Γιατί τι είχαμε; Τέλειωνε κάποιος το μεσημέρι και περίμενε μέχρι το ξημέρωμα να έρθει η σειρά του, για να αλέσει. Η ελιά όμως είναι καρπός. Οσο πιο φρέσκο τον στύψεις τόσο καλύτερο λάδι θα πάρεις. Οπως ένα πορτοκάλι. Το ίδιο είναι να το κόβεις από το δένδρο και να το στύβεις και το ίδιο είναι να το στύβεις σε δυο μέρες; Με τέτοιες λοιπόν βέλτιστες πρακτικές στην Κριτσά έβγαλαν εξαίρετο λάδι.

Το οποίο τους το πήρατε και το προωθήσατε στο εξωτερικό.

Δεν τους το πήραμε ακριβώς. Κάναμε μια εταιρεία 50-50, προβλέποντας βέβαια τη συμμετοχή των αγροτών στα κέρδη. Δώσαμε μια πραγματική υπεραξία σε αυτό το εκπληκτικό προϊόν και έτσι ο αγρότης της Κριτσάς τα 2 τελευταία χρόνια έχει πάρει 30% υψηλότερη τιμή από οποιονδήποτε άλλο παραγωγό ελαιολάδου στην Ελλάδα.

Το ίδιο θα κάνετε και με το ελαιοτριβείο του Ελύτη στη Λέσβο;

Ναι, ο Κόλπος της Γέρας δίνει εξαιρετικό ελαιόλαδο και μέσα από τις πωλήσεις του θα στηρίξουμε το Μουσείο Ελαιοτριβείο Βρανά που συνδέεται με τον ποιητή του Αιγαίου, τον Οδυσσέα Ελύτη. Ξέρετε, εγώ πλέον πιστεύω σε αυτό που έχει πει ο νομπελίστας Μοχάμεντ Γιούνους, «ο τραπεζίτης των φτωχών», ότι οι εταιρίες πρέπει να αξιολογούνται όχι μόνο βάσει των οικονομικών αποτελεσμάτων τους αλλά και βάσει της προσφοράς τους στην κοινωνία. Και δεν εννοώ μόνο να πληρώνουν τους φόρους τους, αλλά να έχουν συμμετοχή στην προστασία του περιβάλλοντος, να στηρίζουν κοινωφελείς σκοπούς, να προάγουν τον πολιτισμό.

Είναι και μια επιχειρηματική στρατηγική πάντως. «Ανακαλύπτω εξαιρετικά λάδια και τα προωθώ στο εξωτερικό».

Δεν θα το κάνουμε μόνο με το λάδι. Συνεργαζόμαστε με παραγωγούς διαλεκτών προϊόντων ώστε να βγάλουμε, κρητικό παξιμάδι, τσάγια με αρωματικά φυτά, δηλαδή προϊόντα που έχουν ζήτηση διεθνώς.

Πού βγαίνει το καλύτερο ελληνικό λάδι;

Στο χωριό του καθενός! Αυτό λένε και στην Ελλάδα και στην Ιταλία και στην Ισπανία. Να απαντήσω σοβαρά. Εξαιρετικό λάδι μπορεί να βγει παντού στην Ελλάδα εφόσον ακολουθηθούν οι βέλτιστες πρακτικές. Υπάρχουν πάντως μερικές περιοχές που μπορούν να βγάλουν λίγο πιο εύκολα το εξαιρετικό. Η Λακωνία, η Μεσσηνία, η Κρήτη.

Ποια είναι η γνώμη σας για τον Παπαδήμο;

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει πολιτική ηγεσία που μπορεί να δώσει λύσεις, καλύτερα να έχουμε έναν τεχνοκράτη που ίσως προωθήσει τις απαραίτητες μεταρρυθμίσεις. Είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι αν οι θεσμοί λειτουργήσουν, η διαφθορά καταπολεμηθεί και η πολιτική επιρροή όπως και οι αθέμιτες συνδικαλιστικές πρακτικές περιοριστούν, η ανάπτυξη που θα ακολουθήσει θα είναι εντυπωσιακή.

Ξέρετε όμως τι λένε κάποιοι; Να σώσουμε τη χώρα, αλλά για να την παραδώσουμε στους ίδιους ανθρώπους;

Χρειάζεται όντως μια νέα ηγετική προσωπικότητα, η οποία θα ξαναδώσει στην κοινωνία το όραμα και τις αξίες. Αλλιώς, θα γυρίσουμε ξανά εδώ που είμαστε.

Αυτοί που υποστηρίζουν την επιστροφή στη δραχμή, λένε ότι έτσι θα διευκολυνθούν και οι εξαγωγές μας. Συμφωνείτε;

Η Gaea ως εξαγωγική εταιρεία δεν θα έπρεπε να ανησυχεί για το ενδεχόμενο επιστροφής στη δραχμή. Το θεωρώ όμως μεγάλη καταστροφή. Μπορεί βραχυπρόθεσμα να βοηθήσει τα οικονομικά αποτελέσματα της εταιρείας, αλλά θα έχουμε τόσο μεγάλα κοινωνικά προβλήματα, θα βιώσουμε τόσο άσχημες καταστάσεις που θα είναι μια καταστροφή για το brand name Ελλάδα. Αλλωστε, όσο καλά και να πηγαίνει μια εταιρεία ή ένα άτομο, δεν υπάρχει ευτυχία μέσα σε μια κοινωνία που δυστυχεί.

Αν βρω και την εκπομπη που ψαχνω θα την ανεβασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη ,

ο Αποστόλης το έχει χωνέψει σίγουρα :rolleyes: :rolleyes:

Αν και εγω δεν διαφωνώ καθόλου στο ότι ,

η κρίση είναι καθαρά του συστήματος και της δομής που αυτό έχει.

Αυτο που λέω είναι οτι ως λαός ακολουθήσαμε το συστημα και την δομή του .

Σαφεστατα και όχι όλοι ,

αλλα σίγουρα το μεγαλυτερο ποσοστό ,

αλλιώς δεν θα ειχαμε φτασει εδω που φτάσαμε .

Ωχ....... μπέρδεψα τους γράφοντες.....

Πάντως αυτό που ήθελα να πώ είναι πως η συγκεκριμένη θέση (περί της δομής του συστήματος που γεννά κρίσεις) είναι η πιό δύσκολη στο να κατανοηθεί.

Εμείς όχι ως λαός (αυτός ακολούθησε, χωρίς να μηδενίζω τις ευθύνες του) αλλά ως κρατική οντότητα ή ως άτομα μεμονωμένα, δεν ακολουθήσαμε απλά το σύστημα.

Βολευτήκαμε (έστω και με την πιπίλα που μας έδινε η προπαγάνδα του) και παραδοθήκαμε στις εκφυλιστικές του δράσεις.

Σήμερα δεν είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουμε συνείδηση, που ακριβώς είμαστε.

Οι περισσότεροι νομίζουν ότι αν, ως δια μαγείας, διαγράφαμε το χρέος, δεν θα είχαμε πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοσδήποτε μπορεί —-εγώ μπορώ-— να διατυπώσει ένα πολιτικό πρόγραμμα. Αλλά ένα τέτοιο πρόγραμμα δεν θα άξιζε τίποτε
εάν η μεγάλη πλειοψηφία του πληθυσμού δεν είναι έτοιμη όχι να το ψηφίσει αλλά να συμμετάσχει ενεργά,
όχι μόνον στην πραγματοποίηση του αλλά στην εκδίπλωσή του, στην ανάπτυξη του και, δοθείσης ευκαιρίας, στην αλλοίωση του. Ένα τέτοιο πρόγραμμα δεν θα μπορούσε να είναι σήμερα παρά το πρόταγμα μιας αυτοκυβερνώμενης κοινωνίας σε όλες τις βαθμίδες —και είναι, ταυτολογικά, προφανές ότι ένα τέτοιο πρόταγμα δεν έχει κανένα νόημα εάν οι άνθρωποι δεν έχουν την επιθυμία και τη θέληση να αυτοκυβερνηθούν και δεν κάνουν γι' αυτό ό,τι πρέπει. Όμως, δεν είναι αυτό που διαπιστώνουμε σήμερα.
Σημαίνει αυτό ότι πρέπει να κλείσουμε το κεφάλαιο της πολιτικής; Δεν το πιστεύω. Στην πολιτική και στην ιστορία δεν είναι δυνατόν να υπάρξει σοβαρή πρόβλεψη. Τις παραμονές του Μάη του '68, ο Βιανσόν-Ποντέ έγραφε το περίφημο άρθρο του «Η Γαλλία πλήττει». Πράγματι, έπληττε σε τέτοιο σημείο ώστε μερικές εβδομάδες αργότερα είχε εκραγεί. Δεν θέλω βέβαια να πω ότι βρισκόμαστε στις παραμονές ενός καινούργιου Μάη του '68.
Αλλά απλώς, ότι καμιά σφυγμομέτρηση και κανένα εμπειρικό συμπέρασμα δεν μπορεί να προβλέψει τη συμπεριφορά ενός πληθυσμού βραχυπρόθεσμα, και ακόμη λιγότερο, μεσοπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα.

Κορνήλιος Καστοριάδης

]
http://leviathan.gr/...Kastoriadis.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=nc62SOMYExA&feature=player_embedded

Είχαμε πολλές αντιδράσεις σχετικά με το τελευταίο μας video clip, συμπεριλαμβανομένων αρκετών από ανθρώπους που ανησυχούσαν για το μήνυμα που περνούσε. Στόχος μας ήταν ένα viral video με στόχο τους νέους (16-24), οι οποίοι καταλαβαίνουν τη φιλοσοφία των πολεμικών τεχνών και των video games. Οι αντιδράσεις αυτού του κοινού ήταν πράγματι θετικές [...]. Το video δεν είχε καμία πρόθεση να φανεί ρατσιστικό και προφανώς λυπούμαστε που εκλήφθηκε ως τέτοιο. Ζητάμε συγγνώμη από όσους ένοιωσαν να προσβάλλονται. Με δεδομένες τις αντιδράσεις αυτές, αποφασίσαμε να σταματήσουμε άμεσα την καμπάνια και να αποσύρουμε το video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γκειρ Χααρντε (πρωθυπουργος της Ισλανδιας(μαζυ με τους υπουργους του) δικαζονται για τους χειρισμους των στην οικονομικη κριση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γκειρ Χααρντε (πρωθυπουργος της Ισλανδιας(μαζυ με τους υπουργους του) δικαζονται για τους χειρισμους των στην οικονομικη κριση.....

Αυτούς που έδωσαν την έξουσία στον Γκειρ Χααρντε και στους υπουργούς του να χειρίζονται την οικονομική κρίση ποιος θα τους δικάσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτούς που έδωσαν την έξουσία στον Γκειρ Χααρντε και στους υπουργούς του να χειρίζονται την οικονομική κρίση ποιος θα τους δικάσει?

Εχεις Δικαιο ποιος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...