Προς το περιεχόμενο

Ειδήσεις, άρθρα από τον τύπο έντυπο και ηλεκτρονικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στέφανε σε εκδρομή είχες πάει για μερικές μέρες; Επέστρεψες και δεν έχεις προσαρμόσει ακόμα τη σκέψη σου με τα εδω τεκταινόμενα.

Ποια παραοικονομία Στεφανε; Πέθανε και αυτή. Ποιος θα πληρώνει και με τι τους παραοικονομούντες; Μήπως είχες συνομιλητές αυτές τις ημέρες υπαλλήλους του υπ.οικ. και λες τα ίδια με αυτούς; Αυτοί απευθύνονται σε πεθαμένους , εσύ όμως; Πέθαναν όλα Στεφανε. Σε 2 μήνες δεν θα έχουμε ούτε ένα ευρώ. Μας ανέβασαν λίγο τώρα οι δηλώσεις, πληρώσαμε μερικά από αυτά που χρωστούσαμε, αλλά δεν θα μας ξαναδώσει κανένας λεφτά γιατί ο κόσμος δεν έχει. Διόρθωση δεν μπορεί να γίνει πουθενά τώρα πλέον. Δεν μας σώζει τίποτα και κανένας. Τα λέω εσένα μπας και πάρουν λίγα χαμπάρι αυτοί που πρέπει να το μάθουν γιατί βρίσκονται σε νάρκωση. Δεν πρόκειται όμως να καταλάβουν παρά μόνο την διχαλόβεργα. (ντιχαλόβεργα) στα πλευρά τους. Θα μας πουν <<δεν είσαστε πολιτισμένοι>> . Ποιοι τα ζώα που αφήσαμε να μας χαίζουν και να μην αντιδρούμε. Καλά το λέει ο Καλόπουλος κάθε μέρα διαφημίζοντας τα βιβλία του.<< Ήγγικεν η ώρα >>.

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...

Μη φέρνεις τη καταστροφή, έτσι κι αλλιώς και στη κρίση υπάρχουν ευκαιρίες...

5-6 φορές έχει χρεοκωπήσει η Ελλάδα, έχουμε εμπειρία από αυτά, θα τη βγάλουμε καθαρή....

Το θέμα είναι να έχουμε διορθώσει και κάποια άλλα θέματα, ώστε να ξεκινήσουμε σε διαφορετική βάση...

Αλλά έτσι όπως πάμε, θα ξαναπέσουμε στον ίδιο λάκο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή λεφτά υπάρχουν

και εσείς απλά ως γνήσιοι ελληναράδες γκρινιάζετε , :P:P:P

http://udemand.wordpress.com/2011/06/26/σκάνδαλο-σπατάλης-με-τα-special-olympics-70-εκατ-ευρώ-τ/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίστηκε τελικά το μεσομακροπρόθεσμο (καλά ποίος αμφέβαλλε???) , απλά για μια ακόμη φορά αηδίασα με τους εκπροσώπους του Λαού , όχι βέβαια για το ποία θα ήταν τελικά η ψήφος τους αλλά περισσότερο γιατί μια ψήφιση ενός τόσου σημαντικού θέματος που έχει ξεσηκώσει όλο το κόσμο και έχει φτάσει να διαδηλώνει νυχθημερόν έξω από το "σπίτι της Δημοκρατίας" , αντιμετωπίστηκε ως παιδική χαρά , θέλω να πω ότι η διαδικασία ψήφισης αντικατόπριζε πλήρως πως οι Βουλευτές αντιμετωπίζουν και το θεσμό του κοινοβούλιου και τον ίδιο τον "κυρίαρχο λαό" ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίστηκε τελικά το μεσομακροπρόθεσμο (καλά ποίος αμφέβαλλε???) , απλά για μια ακόμη φορά αηδίασα με τους εκπροσώπους του Λαού , όχι βέβαια για το ποία θα ήταν τελικά η ψήφος τους αλλά περισσότερο γιατί μια ψήφιση ενός τόσου σημαντικού θέματος που έχει ξεσηκώσει όλο το κόσμο και έχει φτάσει να διαδηλώνει νυχθημερόν έξω από το "σπίτι της Δημοκρατίας" , αντιμετωπίστηκε ως παιδική χαρά , θέλω να πω ότι η διαδικασία ψήφισης αντικατόπριζε πλήρως πως οι Βουλευτές αντιμετωπίζουν και το θεσμό του κοινοβούλιου και τον ίδιο τον "κυρίαρχο λαό" ......

+ 100

Το κακό είναι συνάδελφε, ότι αυτή τη στιγμή , οι κύριοι αυτοί έχουν ΄χάσει τον έλεγχο της κατάστασης , και είμαι πεπησμένος,ότι μετράνε ώρες ή μέρες, μέχρι να επιτελέσουν τον ΡΟΛΟ που τους έχει ανατεθεί.....Κάποιοι υποτιμήσαν τον ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΛΑΟ και σύντομα θα υποστούν τις συνέπειες της ΟΡΓΗΣ>...

Οι μόνοι που δε μιλούν και κρυφογελούν είναι κάτι ρουφιάνοι, κομματικοί γλύφτες, που τους τάζουν , τους παραμυθιάζουν με ΦΟΥΜΑΡΑ τύπου Plan B, plan C , μόνο ειρηνικές διαμαρτυρίες για να παίζουνε μπάλα σε άδεια γήπεδα μοναχοί, και ότι άλλες παπαριες μας τσαμπουνάει ο κάθε τυχάρπαστος, αναλώσιμος, περαστικός πολιτικάντης, που μάζεψα 1000 ψήφους στο χωριό, από κομματικές πειθαρχίες διανοητικά υποβαθμισμένων μηχανισμών, που έχουν κάνει τη δημοκρατία λαστιχάκι.....για τις ΜΑΠΕΣ τους....

Οι μπάτσοι με τα τις ΦΑΙΟΠΡΑΣΙΝΕΣ στολές,.που πετάνε καρέκλες και μάρμαρα , και χημικά σε πολίτες και 65 χρονών ανθρώπους, ή οι ΔΙΑΣ που κτυπήσαν σε εστιατόρια και τα καφέ , απρόκλητα , ΕΧΟΥΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ή απλά υποβοηθούν να καταρεύσουν οι μαριονέτες που κυβερνούν πιό ΝΩΡΙΣ>....

Η αγανάκτιση ΠΛΕΟΝ από το δούλεμα έγινε ΟΡΓΗ....

Δε θα τους σώσουν για πολύ.....

και παρατηρώ αποπροσανατολιστές σε εντεταλένη υπηρεσία ή αδυναμίας εκτίμησης των πραγμάτων ρεαλιστικά, να γυροφέρνουν σε φόρουμς όπως εδω και να πετάνε ανώνυμα ΜΕΛΑΝΙΑ σα σουπιές , για να τσιμπάνε οι τελειωμένοι και σαστισμένοι πολίτες ή λογιστές, όπως κάναν ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ μας , τα ξεφτυλισμένα παιχνίδια τους....

Ολα τα περουσιακά τους στοιχεια να δημευθούν ΑΜΕΣΑ, και ποιος κρατάει ΟΜΗΡΟΥΣ, όλη την ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΙΑ σε ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΔΟΣΙΛΟΓΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ????????

Ηρθε η ώρα της πληρωμής.....για όλους αυτούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζουμί ..(που ήδη παίζει στα κανάλια) .. είναι τα τελευταία 60 "..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη φράση «δεν μπορώ να πτωχεύσω εγώ τη χώρα μου, ούτε να διαλύσω την ΕΕ» ξεκαθάρισε τη στάση του και ο βουλευτής Α’ Θεσσαλονίκης του ΠΑΣΟΚ Θωμάς Ρομπόπουλος

(από το in.gr)

Ποιος να φανταζόταν ότι όχι μόνο η Ελλάδα αλλά και η Ευρωπαϊκή Ένωση θα κρέμοταν από τα αρχίδια του Ρομπόπουλου !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη φράση «δεν μπορώ να πτωχεύσω εγώ τη χώρα μου, ούτε να διαλύσω την ΕΕ» ξεκαθάρισε τη στάση του και ο βουλευτής Α’ Θεσσαλονίκης του ΠΑΣΟΚ Θωμάς Ρομπόπουλος

(από το in.gr)

Ποιος να φανταζόταν ότι όχι μόνο η Ελλάδα αλλά και η Ευρωπαϊκή Ένωση θα κρέμοταν από τα αρχίδια του Ρομπόπουλου !!!!!

(επαναληψη μητηρ μαθησεως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζουμί ..(που ήδη παίζει στα κανάλια) .. είναι τα τελευταία 60 "..

Αυτά είναι Σούλη, ,,,,,Το δείξαν στον Κοκκαλάκη εκπρ, Τύπου της ΕΛΑΣ και θα το ερευνήσει κι ολας.....ΤΙ να μας πεί μετά....Μιλάει μόνο του, γιατί δε αφήσαν να κατέβουν 2,000,000 στο Σϋνταγμα και δημιουργηθεί πολιτικό ζήτημα,,,,,

Αυτους εμείς πάλι τους πληρώνουμε?????????:blink: τους μυστικούς και τους παρακρατικούς???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι Σούλη, ,,,,,Το δείξαν στον Κοκκαλάκη εκπρ, Τύπου της ΕΛΑΣ και θα το ερευνήσει κι ολας.....ΤΙ να μας πεί μετά....Μιλάει μόνο του, γιατί δε αφήσαν να κατέβουν 2,000,000 στο Σϋνταγμα και δημιουργηθεί πολιτικό ζήτημα,,,,,

Αυτους εμείς πάλι τους πληρώνουμε?????????:blink: τους μυστικούς και τους παρακρατικούς???????

Αυτό δεν το καταλαβαίνω...πώς ακριβώς πραγματικά εμποδίζεις 2000000 λαού, αν θέλουν να κατέβουν στο κέντρο;;

αν είχαμε τα κότσια, θα μπορούσαμε να κατέβουμε παρά τα χημικά..

έχετετ ιδέα τί θα προκαλούσε τόσος κόσμος στο κέντρο;;μέχρι που θα έφταναν οι τελευταίοι;;

μήπως και εμείς την κάνουμε λιγάκι πιο εύκολα απ' ότι πρέπει;;

δε βγάζω τον εαυτό μου απέξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη φράση «δεν μπορώ να πτωχεύσω εγώ τη χώρα μου, ούτε να διαλύσω την ΕΕ» ξεκαθάρισε τη στάση του και ο βουλευτής Α’ Θεσσαλονίκης του ΠΑΣΟΚ Θωμάς Ρομπόπουλος

(από το in.gr)

Ποιος να φανταζόταν ότι όχι μόνο η Ελλάδα αλλά και η Ευρωπαϊκή Ένωση θα κρέμοταν από τα αρχίδια του Ρομπόπουλου !!!!!

(επαναληψη μητηρ μαθησεως)

Τα παραλές συνάδελφε.............

Η Ελλάδα και η ΕΕ έχουν κι άλλα @ρ$δια να κρεμαστούν στις "δύσκολες ώρες"............

«Αν ήταν η 151η η δική μου ψήφος θα στήριζα την κυβέρνηση, αλλά έχουμε κυβερνητική πλειοψηφία» δήλωσε την Τετάρτη στον ΣΚΑΪ και την «Πρώτη Γραμμή» ο βουλευτής της ΝΔ Κυριάκος Μητσοτάκης λίγες ώρες μετά την ψήφο εμπιστοσύνης που έλαβε η κυβέρνηση.

http://dailynews24.g...rnment-151st-mp

Θέλει η ........ να κρυφτεί κι η χαρά δεν την αφήνει

Απλά δεν χρειάστηκε τώρα.........

Εχουμε όμως εφεδρείες.

Ο επόμενος σωτήρας μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ενδιαφέρον άρθρο από το Γερμανό Ιστορικό A.Ritschl

http://udemand.wordpress.com/2011/07/01/ο-εχθροσ-τησ-ευρωπησ/#more-8429

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΣ: Γενικό Επιτελείο.. Στύσης: - Πόσο πιο χαμηλά θα πέσουν;

StisiL.jpg

Πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει ένα Γενικό Επιτελείο; Το Γενικό Επιτελείο Στρατού, ναι, του ένδοξου κατά το παρελθόν Ελληνικού Στρατού, δεν ασχολείται με το "μαύρο χάλι" της εκπαίδευσης, της έλλειψης πυρομαχικών, την έλλειψης ΤΟΜΑ, των περικοπών, της έλλειψης προσωπικού, της μείωσης ακόμα και του συσσίτιο του προσωπικού, από το....

εθνοκτόνο Μνημόνιο, αλλά εκδίδει ανακοίνωσεις για θέματα του ... πέους!

Έτσι το είδαμε κι αυτό: Απάντηση σε δημοσίευμα που υποστηρίζει ότι στο 401 ΓΣΝΑ εκτελούνται εγχειρήσεις σε δικαιούχους στρατιωτικούς αποκατάστασης της ... στύσης του! Πόσο περισσότερο να "πατώσει" ένα Επιτελείο; Τι έλεγε το δημοσίευμα (στο ΕΘΝΟΣ); Ότι γίνονται επεμβάσεις αποκατάστασης στυτικής δυσλειτουργίας σε απόστρατους που είχαν προβλήματα στύσης με τη μέθοδο..."κανονάκι" και με οικονομική επιβάρυνση των προϋπολογισμών των στρατιωτικών νοσοκομείων διέταξε το υπουργείο Άμυνας!

Πρόκειται για τη μέθοδο όπου τοποθετείται ένα είδος αντλίας που βοηθά στη στύση.

Σε αυτό το "καυτό θέμα" αποφάσισε να απαντήσει το ΓΕΣ.

Για την ιστορία αξίζει να δούμε την απίθανη ανακοίνωση:

"Με αφορμή δημοσιεύματα του ημερήσιου τύπου, που αφορούν στην βιομηχανία ανόρθωσης (σ.σ. πέους) που έχει στηθεί στο 401 Γενικό Στρατιωτικό Νοσοκομείο Αθηνών, από το Γενικό Επιτελείο Στρατού ανακοινώνονται τα παρακάτω:

Σύμφωνα με τα τηρούμενα στοιχεία από το 401 ΓΣΝΑ, τα τελευταία 3 χρόνια έχουν πραγματοποιηθεί 4 επεμβάσεις τέτοιου τύπου, σε ασθενείς οι οποίοι έπασχαν από σοβαρές επιπλοκές μεταβολικών νοσημάτων και προηγηθείσες βαρείες ογκολογικές επεμβάσεις.

Παρ όλ αυτά, το Γενικό Επιτελείο Στρατού, μετά από εντολή του Υπουργού Εθνικής Άμυνας κ. Πάνου Μπεγλίτη, έχει διατάξει την άμεση διενέργεια Ένορκης Διοικητικής Εξέτασης, για την διερεύνηση των καταγγελλομένων παρατυπιών σε βάθος".

Που είστε Δαβάκη, Τσακαλώτε, Παπάγο, Γρίβα, να δείτε ποιοι σας διαδέχτηκαν και με τι ασχολούνται...

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

http://www.axortagos.gr/ellinikou/epiteleio-geniko-elleipsis-prosopikou.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε κ. Παπουτσή! Τι λέτε;

Του Φοίβου Μπούτση , διδάκτορα (και όχι δικτάτορα)06/07/2011

Οι πολιτικοί μας είναι θύματα!

Ο κ. Πάγκαλος γίνεται θύμα όταν του κλέβουν τα ψάρια , ο κ. Αθανασιάδης δέχεται απειλές ότι θα βρεθεί στο χαντάκι και ο κ. Παπουτσής μετά τα όσα ζήσαμε μας προειδοποιεί «μακριά τα χέρια από την οικογένειά μου» .

Τι λέτε ρε ; Μιλάτε όλοι σας για την βία εναντίον πολιτικών για 3 μπουνιές και 4 απειλές όταν έχουμε –οι πολίτες – δεχθεί βία , επιβολή εξουσίας , μειώσεις μισθών , καταπάτηση εργατικών και ανθρωπίνων δικαιωμάτων σε αναρίθμητες περιπτώσεις από ΕΣΑΣ ;

Να κρατήσουμε τα χέρια μας μακριά από εσάς κ. Παπουτσή , εσείς θα τα κρατήσετε μακριά από τις οικογένειάς μας ; Μας απειλείτε ; Εμείς δηλαδή έχουμε την στοιχειώδη εφυία να αναγνωρίσουμε πως η τυφλή βία είναι προνόμιο των ηλιθίων , εσείς τί ακριβώς μας λέτε ; Ότι είστε ανίκανος ως υπουργος Δ.Τάξης να υπερασπιστείτε την οικογένειά σας , ότι θα την πληρώσουν ξανά όλοι , ότι έχουμε χούντα και δεν μασάτε πολλά πολλά ;

Mάλιστα κ. Παπουτσή , να σας γνωστοποιήσω και εγώ λοιπόν . ΜΑΚΡΙΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ. Εάν εσείς ή κάποιος από τους κρατικούς και παρακρατικούς εντολοδόχους σας τολμήσει να ακουμπήσει ξανά μια τρίχα από το παιδί μου , τον γονιό μου , την γυναίκα μου εγώ θα έρθω να βρω εσάς. Ούτε τον εντεταλμένο σας , ούτε την οικογένειά σας . Εσάς. Και δεν θα είμαι μόνος μου.

Εάν κάτι με κράτησε μακριά από την βία στην ζωή μου είναι ότι δεν είμαι φτιαγμένος από το ίδιο υλικό όπως εσείς. Δεν πιστεύω ότι με το γκλομπ , το πιστόλι , την απειλή , τον εκβιασμό κερδίζεις μακροχρόνια. Δεν μπορώ να ζήσω καν με την ιδέα ότι θα ασκήσω βία σε άλλο άνθρωπο. Έχω τον τρόπο να το αποφύγω αυτό. Όμως λειτουργώ και ζώ σε συγκεκριμένο πλαίσιο αυτή τη στιγμή και από ότι φαίνεται όλοι πρέπει να δηλώσουμε τα κίνητρά μας , τις σκέψεις μας. Ορίστε λοιπόν.

Την επόμενη φορά που θα τολμήσετε να ακουμπήσετε την οικογένειά μου , που θα πνίξετε στην τυφλή βία , στα δακρυγόνα και τον εκβιασμό την πλατεία θα έρθω να σας βρω. Σας το υπόσχομαι με όλο μου το είναι κ. Παπουτσή. Δεν θα χρειαστεί καν να σκεφτώ........και αυτό είναι το χειρότερο κ. Υπουργέ. Ότι μας κάνετε σαν τα μούτρα σας.

Οι απειλές και προειδοποιήσεις να μείνουν στο σπίτι σας κ.Παπουτσή. Η χούντα σας έρχεται στο τέλος της. Εάν κάτι κράτησε ζωντανούς όσους πολιτικούς δέχθηκαν επίθεση είναι ότι δεν έχουμε μεταλλαχθεί όλοι σε Παπουτσήδες. Μην μας κάνετε. Η οργή μας θα μας φτάσει σε σημείο να οργανωθούμε κατά τα πρότυπα των λόγων του Μαλκολμ Χ. Για κάθε έναν που θα χτυπάτε θα βλέπετε δέκα από την άλλη πλευρά . Κάποια στιγμή ανάμεσα τους θα εμπλακούν και αθώα θύματα – μέλη οικογένειας κάποιου σαν εμένα ή σαν εσάς. Και τότε η προειδοποίηση θα γίνει πράξη.

Σκεφτείτε πολύ καλά πριν ξαναπροβοκάρετε το δημόσιο αίσθημα με τους προσωπικούς σας φόβους .

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.anagnwstes&id=7735

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινωνική απομόνωση των αστυνομικών

Είμαι σίγουρος πως όποιος είχε την «τύχη» να βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας στις τελευταίες διαδηλώσεις –με αποκορύφωμα τη διαδήλωση της 29ης Ιουνίου- νιώθει ακόμα οργή για τη βαρβαρότητα των αστυνομικών δυνάμεων. Δεν ήταν μόνο τα ΜΑΤ – ήταν ακόμα οι άνδρες της ομάδας ΔΕΛΤΑ, τα καλά παιδιά της ομάδας ΔΙΑΣ και άπειροι ασφαλίτες. Εγώ τουλάχιστον τους είδα όλους αυτούς σε δράση.

Στη διαδήλωση της 29ης Ιουνίου, οι άνδρες των ΜΑΤ επιτέθηκαν -μεταξύ άλλων- σε δημοσιογράφους και φωτορεπόρτερ. Ένας δημοσιογράφος έχασε εντελώς την ακοή του και η αστυνομική βαρβαρότητα δεν μπορούσε πια να μείνει κρυφή από όσους δεν βρίσκονταν στο Σύνταγμα. Άλλωστε, δεκάδες βίντεο απρόκλητης αστυνομικής βίας κατέκλυσαν το διαδίκτυο.

Πρέπει να υπάρχει ένας τρόπος αντίδρασης στην αστυνομική βαρβαρότητα. Έλαβα κι εγώ το μέιλ –που φέρεται ως πρόταση πρώην αστυνομικού- και προτρέπει τους διαδηλωτές να προμηθευτούν μπαλόνια και σακούλες με μπογιές ή άλλες κολλώδεις, παχύρρευστες και ακίνδυνες ουσίες, και να τις πετάνε στα κράνη και τις ασπίδες των ανδρών των ΜΑΤ, ώστε να μη βλέπουν και να αναγκαστούν να βγάλουν τις μάσκες, και να αναπνεύσουν τα χημικά που πετάνε στους πολίτες.

Ωραία είναι αυτή η πρόταση αλλά μάλλον έχει μια αδυναμία. Οι άνδρες των ΜΑΤ οπλοφορούν, οπότε, αν βρεθούν σε δύσκολη θέση, υποθέτω πως δεν θα το έχουν σε τίποτα να αρχίσουν να πυροβολούν δεξιά και αριστερά. Εδώ τώρα που είναι σιδερόφρακτοι και χτυπούν ανυπεράσπιστους πολίτες – ακόμα και γυναικόπαιδα –, και πολλές φορές το κάνουν και πισώπλατα. Δεν ξέρω γιατί τους λέμε «άνδρες των ΜΑΤ» – δεν είναι και πολύ αντρική αυτή η συμπεριφορά.

Αφού το σκέφτηκα διεξοδικά, κατέληξα πως η καλύτερη αντίδραση απέναντι στην αστυνομική βαρβαρότητα είναι η κοινωνική απομόνωση των αστυνομικών – όλων των αστυνομικών.

Η πρότασή μου είναι να μη μιλάει κανείς στους αστυνομικούς. Αν καθίσουν δίπλα μας –σε καφέ, εστιατόριο ή οπουδήποτε αλλού- να σηκωνόμαστε αμέσως και να αποχωρούμε. Αν μας μιλούν, να μην τους απαντάμε. Να τους δείξουμε με κάθε τρόπο πως τους θεωρούμε ανεπιθύμητους.

Ο κοινωνικός αποκλεισμός των αστυνομικών πρέπει να γίνει με κάθε τρόπο, όπου κι αν βρίσκονται. Είτε είναι σε ώρα υπηρεσίας, είτε είναι εκτός υπηρεσίας. Αυτό θα ασκήσει μια τεράστια πίεση στους αστυνομικούς αλλά και στον περίγυρό τους. Θα έχουν να αντιμετωπίσουν όχι μόνο την αντίδραση των πολιτών αλλά και τις αντιδράσεις των γυναικών τους, των παιδιών τους, των γονιών τους και των φίλων τους. Θα γίνει η ζωή τους κόλαση. Όπως κάνουν τη δικιά μας, δηλαδή.

Και τι θα βγει από όλο αυτό; Θα αναγκαστούν οι αστυνομικοί να πάρουν θέση. Σε κανέναν δεν αρέσει να τον περιθωριοποιούν. Ο κοινωνικός αποκλεισμός θα προκαλέσει μεγάλο πλήγμα στους κόλπους της Αστυνομίας. Οι αστυνομικοί θα αναγκαστούν να μιλήσουν μεταξύ τους και να αποφασίσουν ποια είναι η θέση τους απέναντι στην κατάσταση που επικρατεί στη χώρα και τους πολίτες που διαδηλώνουν.

Οι αστυνομικοί θα αναγκαστούν να πάρουν θέση. Πραγματική θέση, όχι τις γελοίες συγκεντρώσεις και πορείες διαμαρτυρίας -των διακοσίων μέτρων- που πραγματοποιούν λίγες μέρες αφού μας έχουν σαπίσει στο ξύλο και ψεκάσει με χημικά και λίγες μέρες πριν μας ξανασαπίσουν στο ξύλο και μας ξαναψεκάσουν με χημικά.

Ναι, αλλά υπάρχουν και καλοί αστυνομικοί. Δεν είπα το αντίθετο. Αλλά περιμένω από τους «καλούς αστυνομικούς» να πάρουν θέση και να καταδικάσουν έμπρακτα τις πρακτικές των συναδέλφων τους. Ας απομονώσουν και απομακρύνουν τους κακούς συναδέλφους τους και θα τους βγάλουμε από την κοινωνική απομόνωση.

Το επιχείρημα-δικαιολογία «έγινα αστυνομικός, για να έχω μια σίγουρη δουλειά» δεν στέκει πια – αν έστεκε ποτέ. Τώρα που παίζεται η δουλειά και η αξιοπρέπεια των πολιτών που πληρώνουν τον μισθό σου, αν η δουλειά σου είναι να τους ανοίγεις τα κεφάλια και να τους ραντίζεις με καρκίνο, είσαι απλά ένας δολοφόνος. Και «δουλειά» των πολιτών είναι να αντισταθούν σε αυτόν που θέλει να τους δολοφονήσει.

Η Αστυνομία ζητάει από τους πολίτες να περιφρουρούν τη διαδήλωσή τους – αφού, βέβαια, έχει «φυτέψει» πρώτα ανάμεσά τους ασφαλίτες και παρακρατικούς. Τώρα έφτασε η ώρα να ζητήσουμε από τους αστυνομικούς να περιφρουρήσουν το σώμα στο οποίο ανήκουν. Κι επειδή δεν πρόκειται να το κάνουν αν τους το ζητήσουμε –αν ήταν, θα το είχαν κάνει από μόνοι τους-, θα τους αναγκάσουμε να το κάνουν, αποκλείοντάς τους από την κοινωνία.

Ο κοινωνικός αποκλεισμός των αστυνομικών –αλλά και όλων αυτών που στηρίζουν την κρατική βία (καναλάρχες, μεγαλοεπιχειρηματίες, τηλεδημοσιογράφοι κλπ)- είναι μια ειρηνική αντίδραση που μπορεί να είναι πολύ αποτελεσματική. Σίγουρα, πιο αποτελεσματική από τα βρισίδια και το πετροβολητό.

Έχω ένα φίλο αστυνομικό –όχι, δεν είναι στα ΜΑΤ-, όπως και γνωστούς που είναι αστυνομικοί. Ενημέρωσα τον φίλο μου πως -μέχρι οι αστυνομικοί να πάρουν θέση και να απομονώσουν ή να απομακρύνουν τους δολοφόνους και τους βασανιστές που έχουν ανάμεσά τους- δεν πρόκειται να ξανακούσει τη φωνή μου. Φυσικά, το αποδέχτηκε. Υπάρχει ο νόμος, υπάρχει η φιλία, υπάρχει και η λογική.

http://pitsirikos.net/2011/07/%ce%ba%ce%bf%ce%b9%ce%bd%cf%89%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%ce%b1%cf%80%ce%bf%ce%bc%cf%8c%ce%bd%cf%89%cf%83%ce%b7-%cf%84%cf%89%ce%bd-%ce%b1%cf%83%cf%84%cf%85%ce%bd%ce%bf%ce%bc%ce%b9%ce%ba%cf%8e%ce%bd/#more-12304

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ντροπή δεν είναι δουλειά

Χθες το βράδυ, αποκόπηκε το δάχτυλο ενός ΜΑΤατζή στην προσπάθεια του να ρίξει μία κρότου λάμψης πάνω στους συμπολίτες του, δηλαδή στη μάννα του, στον γείτονα του, στο συμμαθητή του.

Για ... γυναίκα, σύζυγο, φίλη, γκόμενα, δεν κάνω αναφορά, γιατί ποια γυναίκα θα άντεχε να την ...ακουμπήσει ένας τόσο κτηνώδης τζάμπα μάγκας; Αν υπάρχουν γυναίκες που μπορούν να κοιμηθούν με ένα ΜΑΤατζή, αυτό είναι όντως είδηση. Υποθέτω ότι οι ΜΑΤατζηδες ειναι σαν τις καλόγριες. Νυμφεύονται τον ...Κυριο. Στην περίπτωση των κτηνωδών, ...νυμφεύονται τον εκάστοτε Υπουργό Δημόσιας Τάξης.

Το μακάβριο δάχτυλο του ΜΑΤατζη ..βρέθηκε από τους διαδηλωτές. Πιθανώς γιατί το δάχτυλο, είναι κάτι που στους ΜΑΤατζηδες είναι ...υπαρκτό. Αλλά τα ...ανύπαρκτα των MATατζηδων, ουδείς διαδηλωτής είναι σε θέση να τα βρει. Τα ανύπαρκτα...είναι πάντα ανύπαρκτα. Ομολογώ ότι δεν γνωρίζω αν οι ΜΑΤατζηδες είναι ευνούχοι εκ γενετής- όποτε απλώς επιλέγουν να εργαστούν στο συγκεκριμένο ...επάγγελμα γιατί διαθέτουν τα επιλέξιμα ...προσόντα για την κτηνωδία ή αν ο ευνουχισμός είναι από τα προαπαιτούμενα της κατάρτισης τους. Δηλαδή γίνονται ευνούχοι εκ πεποιθήσεως. Γιατί η ντροπή ΔΕΝ είναι δουλειά...

http://agauch-kateri...og-post_30.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tsantiri.gr/politiki/erchete-i-periodos-tis-anixis-ton-laon-tis-anatolikis-mesogiou-vinteo.html

Τον Μ.Χαραλαμπίδη τον μάθαμε πολλοί από το βιντεάκι με την πρόβλεψη του οτι η «ισχυρή» Ελλάδα με τα βήματα που βαδίζει, πιθανώς το 2010 θα έχει καταντήσει ένα φτωχό και συρρικνωμένο βιλαέτι ή γερμανικό lander(κρατίδιο). Δείτε το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Η ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΟΠΕΚΕΠΕ....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ.........................

Απίστευτο κι όμως αληθινό. Αυτές τις ημέρες «τρέχει» προκήρυξη διαγωνισμού για την κατασκευή ιστοσελίδας στον ΟΠΕΚΕΠΕ του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης συνολικού προϋπολογισμού 1.146.750 ευρώ !

http://udemand.wordpress.com/2011/05/30/αυτές-τις-ημέρες-«τρέχει»-προκήρυξη-δ/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά για μένα είναι βλακείες....

Είναι σαν να έχουμε ένα δολοφόνο και να τα βάζουμε με το πιστόλι....

Γιατί δεν καταφέρονται και ενάντια των λογιστών που υπολογίζουν το φόρο σύμφωνα με τις οδηγίες του ΥΟ...????? Δεν βλέπουν αυτοί οι άθλιοι οι λογιστές ότι ο κόσμος πεινάει και συνεχίζουν να βγάζουν χρεωστικές δηλώσεις, ε...??????

Άλλοι είναι οι υπαίτιοι, και η καλύτερη λύση για μένα είναι κάθε μέρα 300 ξεχωριστές διαδηλώσεις έξω από τα σπίτια τους, να δούμε πόσες ομάδες ματ υπάρχουν και πόση πίεση μπορούν να αντέξουν.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....

Γιατί δεν καταφέρονται και ενάντια των λογιστών που υπολογίζουν το φόρο σύμφωνα με τις οδηγίες του ΥΟ...????? Δεν βλέπουν αυτοί οι άθλιοι οι λογιστές ότι ο κόσμος πεινάει και συνεχίζουν να βγάζουν χρεωστικές δηλώσεις, ε...??????

Γιατί? δεν έχουν στιγματιστεί οι λογιστές σαν αρχιλαμόγια που καλύπτουν τις πομπές των φοροφυγάδων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί? δεν έχουν στιγματιστεί οι λογιστές σαν αρχιλαμόγια που καλύπτουν τις πομπές των φοροφυγάδων?

Είναι διαφορετικό από αυτό που λέω...

Τα άρθρα που ανεβάσατε, κατακρίνουν τους αστυνομικούς επειδή ακολουθούν εντολές...

Γιατί δεν τα χώνουν και στους συνεπείς λογιστές που υπολογίζουν τους φόρους βάσει των εντολών του ΥΟ..??? Δεν βλέπουν οι λογιστές ότι δεν μπορεί να πληρώνει άλλο ο λαός...????

Να αποκλειστούν κοινωνικά και οι λογιστές, να μην τους κάθεται καμία, οπότε τι θα κάνουν, θα αναγκαστούν να πάρουν θέση..............

Δεν φταίει το όπλο, αυτός που τραβάει τη σκανδάλη φταίει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήστε που τα άρθρα που ανεβάσατε, στοχοποιούν συλλήβδην κοινωνικές ομάδες, κι αυτό εμένα δε μ΄αρέσει καθόλου, μα καθόλου.

Άσχετο: Μήπως αυτός ο πιτσιρίκος παραμεγάλωσε και μπήκε στην εφηβεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι διαφορετικό από αυτό που λέω...

Τα άρθρα που ανεβάσατε, κατακρίνουν τους αστυνομικούς επειδή ακολουθούν εντολές...

.........

Δεν φταίει το όπλο, αυτός που τραβάει τη σκανδάλη φταίει.....

Αφήστε που τα άρθρα που ανεβάσατε, στοχοποιούν συλλήβδην κοινωνικές ομάδες, κι αυτό εμένα δε μ΄αρέσει καθόλου, μα καθόλου.

Άσχετο: Μήπως αυτός ο πιτσιρίκος παραμεγάλωσε και μπήκε στην εφηβεία;

Νομίζω ότι χάσατε την μπάλα..

Η λογική του "εκτελώ εντολές" είναι πολύ βολική για μερικούς..

Για να καταλάβω..

-τους υποχρέωσε κανείς να γίνουν αστυνομικοί (καλά κάναν) και ακόμη περισσότερο να είναι στις "ειδικές δυνάμεις"?

-που ακριβώς το σύνταγμα, οι Νόμοι, οι κανονισμοί , απαγορεύουν την άρνηση εκτέλεσης εντολών?

-και αν την απαγορεύουν.. ποιος έδωσε εντολή να ξυλοκοπούνται αδιάκριτα γυναικόπαιδα και άσχετοι σε άσχετα σημεία..

-ποιος έδωσε εντολή να περιθάλπουν χρυσαυγίτες και τραμπούκους?

θα μείνουν δλδ στο απυρόβλητο οι φυσικοί αυτουργοί γιατί εκτελούσαν εντολές?

Ε λοιπόν όχι!! ο καθείς (και οι λογιστές) πρέπει να πάρουν θέση.. τα υπόλοιπα είναι φτηνές δικαιολογίες..

Υ.Γ. Τον πιτσιρίκο δεν τον υιοθετώ.. μάλλον "στρογγύλεψε" σιγά σιγά.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...