Προς το περιεχόμενο

Ειδήσεις, άρθρα από τον τύπο έντυπο και ηλεκτρονικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4566045&ct=1

Δύο άοπλοι νεαροί αστυνομικοί πηγαίνουν κάθε πρωί στα Ζωνιανά. Κάθονται στο γραφειάκι που έχει παραχωρηθεί από την κοινότητα Ζωνιανών και σφραγίζουν αιτήσεις, βεβαιώνουν το γνήσιο της υπογραφής και ό,τι άλλο χρειάζονται οι κάτοικοι του χωριού ώστε να μην πηγαίνουν μέχρι τα Ανώγεια.

Από τον Νοέμβριο του 2007, όταν πραγματοποιήθηκε ...

η χολιγουντιανής εκτέλεσης αστυνομική επιχείρηση στα Ζωνιανά, ελάχιστα πράγματα άλλαξαν στο χωριό που χαρακτηρίστηκε «άντρο παραβατικότητας». Η μόνιμη παρουσία αστυνομικής δύναμης για την οποία είχε δεσμευτεί μιλώντας στη Βουλή ο Προκόπης Παυλόπουλος είναι αυτοί οι δύο αστυνομικοί, που μόλις τους τελευταίους τρεις μήνες βρίσκονται καθημερινά στο χωριό. Μέχρι τότε ένα...

περιπολικό της Αστυνομίας περνούσε βιαστικά από τους στενούς δρόμους του «ατίθασου» χωριού και έφευγε το ίδιο βιαστικά. Όλα τα μέτρα που εξαγγέλθηκαν τότε, είτε έμειναν στα χαρτιά, είτε είναι μπλεγμένα στα γρανάζια της γραφειοκρατίας, δικαιώνοντας όσος μιλούν για το σκάνδαλο των Ζωνιανών. Και οι δικογραφίες όμως, οκτώ συνολικά, με 41 κατηγορουμένους για τον βαρύτατο τραυματισμό του ειδικού φρουρού Ευστάθιου Λαζαρίδη και τα ευρήματα των εκτεταμένων επιχειρήσεων που ακολούθησαν, καταρρέουν στο δικαστήριο. Ο εισαγγελέας στην αγόρευσή του επεσήμανε ότι οι φυσικοί και ηθικοί αυτουργοί της επίθεσης δεν κάθονται στο εδώλιο του Τριμελούς Εφετείου Κακουργημάτων, αλλά εξακολουθούν να παραμένουν άγνωστοι.

Η δημιουργία αστυνομικού τμήματος στα Ζωνιανά και μάλιστα σε οικόπεδο στο κέντρο του χωριού «που θα θυμίζει στους Ζωνιανούς πως πάνω από όλα βρίσκεται ο νόμος», όπως βαρύγδουπα εξαγγελλόταν το 2007, παραμένει εξαγγελία. Το οικόπεδο που παραχωρήθηκε για τον σκοπό αυτόν χορταριάζει και βρίσκεται μπλεγμένο σε τίτλους κυριότητας. Οι 20 αστυνομικοί της μόνιμης δύναμης στα Ζωνιανά για την ώρα βρίσκονται στα Ανώγεια μαζί με 50 ακόμη συναδέλφους τους, για όσο τουλάχιστον θα υπάρχει αστυνομικό τμήμα στα Ανώγεια: η δημοτική αρχή ειδοποίησε πως επιθυμεί την επιστροφή του κτιρίου όπου σήμερα στεγάζεται το τμήμα και η διορία λήγει σε έναν χρόνο από τώρα.

Κούφιες εξαγγελίες. Η μόνη υπόσχεση που τήρησε η Πολιτεία από το πακέτο «Νέα Ζωνιανά» των κ. κ. Παυλόπουλου και Χηνοφώτη είναι η τοποθέτηση χλοοτάπητα στο γήπεδο του Ερμή. Η σχολή τυροκομικής παραμένει ακόμη εξαγγελία. Τον Νοέμβριο, πάντως, του 2008 με απόφαση των αρμόδιων υπουργείων αποφασίστηκε η ίδρυση Δημόσιας Γαλακτοκομικής Επαγγελματικής Σχολής (ΕΠΑΣ) αρμοδιότητας του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων με έδρα τα Ζωνιανά και ειδικότητα Γαλακτοκομίας- Τυροκομίας, αλλά ακόμη ούτε τα θεμέλια δεν έχουν μπει. Ίδια τύχη είχαν και το πολιτιστικό κέντρο που είχε εξαγγελθεί, ο δρόμος που θα ένωνε τα Ζωνιανά με τον Ψηλορείτη, η κατασκευή του περιφερειακού δρόμου, η λιμνοδεξαμενή, ενώ για την ανάπλαση του πανέμορφου σπηλαίου Σφεντόνη δόθηκαν τελικά ελάχιστα χρήματα για τη διαμόρφωση του εξωτερικού χώρου του. Καλάσνικοφ διακινούνται και πάλι και χτησιμοποιούνται σε γλέντια, γάμους και βαφτίσια.

Οι 20 αστυνομικοί της μόνιμης δύναμης στα Ζωντανά για την ώρα βρίσκονται στα Ανώγεια

Τον έδειραν γιατί τους έκοψε κλήση

Στις αρχές της εβδομάδας πατέρας και γιος από τα Ζωνιανά, ηλικίας 66 και 34 ετών, ξυλοκόπησαν μέρα μεσημέρι στην πλατεία του χωριού Πέραμα έναν αστυνομικό και τον έστειλαν στο νοσοκομείο. Το «σφάλμα» του νεαρού αστυνομικού ήταν πως είχε τολμήσει να κόψει κλήση στους δύο, το αμάξι των οποίων ήταν σχεδόν κάθετα αφημένο στην κεντρική οδό. Οι δύο δράστες μάλιστα πλησίασαν τον αστυνομικό στο περιπολικό όπου βρισκόταν μαζί με συνάδελφό του, τον ξυλοκόπησαν και έφυγαν ανενόχλητοι. Τον Αύγουστο αστυνομικοί καταδίωκαν κάτοικο των Ζωνιανών που δεν είχε πινακίδες στο αγροτικό του και δεν σταμάτησε σε έλεγχο. Η καταδίωξη τελείωσε σε μαντρί όπου πάνοπλοι Ζωνιανοί με Καλάσνικοφ υποχρέωσαν σε άτακτη φυγή τους αστυνομικούς.

Τον Δεκέμβριο του 2008 πολυάριθμη ομάδα αστυνομικών πήγε να συλλάβει τον δράστη απόπειρας ανθρωποκτονίας με παραλίγο θύμα τον πρόεδρο της τοπικής ομάδας Ερμής. Το αποτέλεσμα ήταν οι αστυνομικοί να δεχθούν επίθεση με μαγκούρες και πέτρες, τρεις από αυτούς να μεταφερθούν στο νοσοκομείο, ενώ υπήρξαν σπασίματα και αρκετές υλικές ζημιές στα περιπολικά. «Οι αστυνομικοί πήραν το δικαίωμα να περνούν από το χωριό μας, αλλά όχι να σταθμεύουν. Και οι δύο που δεχθήκαμε δεν έχουν μαζί τους όπλα», λέει στα «ΝΕΑ» κάτοικος του χωριού. Η μόνη πραγματική παραχώρηση που μέχρι στιγμής φαίνεται να έχουν κάνει οι Ζωνιανοί είναι η μείωση στο ελάχιστο των φυτειών χασίς που είχε γίνει σήμα κατατεθέν του χωριού. Τώρα, η Αστυνομία αναζητεί απαντήσεις για το πού και σε ποιους οφείλεται η μεγάλη αύξηση των φυτειών στο Λασίθι και αν σχετίζονται με αυτό Ζωνιανοί που έχουν εκεί τα χειμαδιά τους.

Έπειτα από είκοσι οκτώ μήνες πάνε για αθώωση!

Σκηνές από γουέστερν θύμιζαν όσα συνέβησαν τον Νοέμβριο του 2007 στο χωριό Ζωνιανά του Ρεθύμνου της Κρήτης, όταν στη διάρκεια επιχείρησης των Διωκτικών Αρχών για έλεγχο ναρκωτικών, άγνωστοι άνοιξαν πυρ εναντίον των αστυνομικών με συνέπεια τον βαρύ τραυματισμό του Ευστάθιου Λαζαρίδη, ο οποίος ακόμη και σήμερα δίνει σκληρή μάχη για τη ζωή. Είκοσι οκτώ μήνες αργότερα, τίποτα δεν έχει αλλάξει και οι περισσότεροι από τους κατηγορουμένους άκουσαν τον εισαγγελέα να προτείνει την αθώωσή τους.

«Στην προδικασία έγιναν πολλές υπερβολές και παρατυπίες. Έπειτα από πολύμηνη αποδεικτική διαδικασία αποκαλύφθηκε πλήρως ότι για να εξυπηρετήσει η τότε κυβέρνηση επικοινωνιακές ανάγκες και πολιτικές σκοπιμότητες συνέλαβε χωρίς σοβαρά στοιχεία 41 άτομα για να εμφανίσει ότι δήθεν εξάρθρωσε την εγκληματικότητα στα Ζωνιανά», δήλωσε ο συνήγορος τριών εκ των κατηγορουμένων κ. Δημήτρης Τσοβόλας.

Μέχρι τώρα η ποινική αποτίμηση οδήγησε 41 κατηγορουμένους στο εδώλιο του Τριμελούς Εφετείου Κακουργημάτων, το οποίο μάλιστα για λόγους ασφαλείας δεν συνεδρίασε στην Κρήτη, αλλά σε δικαστική αίθουσα του Εφετείου Αθηνών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχει κατι ψιλολαθακια στα νουμερα αλλα δεν αλλαζει την ουσια του αρθρου

http://www.medium.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3480:2010-03-17-07-59-46&catid=58:2008-09-01-08-32-53&Itemid=79

Γράφει ο Πάσχος Μανδραβέλης

Στην άγνοια πρέπει να οφείλονται οι εκρήξεις του αγίου Θεσσαλονίκης στα πρωινάδικα της τηλεόρασης δηλώνοντας ότι είναι «εχθρική ενέργεια» η φορολόγηση των προσόδων της εκκλησιαστικής περιουσίας.Ο μητροπολίτης Θεσσαλονίκης, κατά την εκτίμηση πολλών, είναι ένας άγιος άνθρωπος. Οπως όλοι οι άγιοι, έτσι κι αυτός, έχει μικρή σχέση με τα εγκόσμια και δη εκείνα που άπτονται του Μαμμωνά. Επόμενο λοιπόν είναι να μη γνωρίζει τα οικονομικά και ούτε πώς φορολογούνται οι απλοί πολίτες. Σ' αυτό πιθανότατα συντελεί και το γεγονός ότι το κράτος υπήρξε εξαιρετικά γαλαντόμο στις πολλές οικονομικές δραστηριότητες και στις περισσότερες οικονομικές παραδραστηριότητες (π. χ. υπόθεση Βατοπεδίου) της Εκκλησίας.Στην άγνοια λοιπόν πρέπει να οφείλονται οι εκρήξεις του αγίου Θεσσαλονίκης στα πρωινάδικα της τηλεόρασης δηλώνοντας ότι είναι «εχθρική ενέργεια» η φορολόγηση των προσόδων της εκκλησιαστικής περιουσίας. Σημειώνουμε ότι, σύμφωνα με το σχέδιο της κυβέρνησης, θα επιβάλλεται φόρος με συντελεστή 20% στα έσοδα της Εκκλησίας από την εκμετάλλευση ακινήτων. «Πού ακούστηκε τόσο υψηλός συντελεστής φορολογίας;», δήλωσε ο άγιος. «Σας έχει τύχει εσάς να παίρνετε χίλια ευρώ και να σας παίρνει το κράτος τα διακόσια;», ρώτησε ρητορικά τους δημοσιογράφους της τηλεόρασης της ΝΕΤ που τον φιλοξενούσαν.Η απάντηση φυσικά ενός απλού πολίτη είναι «όχι! δεν μας έχει τύχει να μας παίρνει το κράτος 200 ευρώ στα 1.000, διότι με τις νέες φορολογικές κλίμακες το κράτος μάς παίρνει 450 ευρώ στα 1.000. Κι αυτό οι περισσότεροι δεν το θεωρούμε "εχθρική ενέργεια". Ελπίζουμε ότι θα είναι προσωρινό για να σωθούμε από τη χρεοκοπία». Είναι σίγουρο δε ότι πολλοί μεγαλοϊδιοκτήτες ακινήτων θα ήταν ευγνώμονες στον κ. Παπακωνσταντίνου αν τους φορολογούσε μόνο με 20% τις προσόδους τους.Η υπόθεση περί άγνοιας του μητροπολίτη ενισχύεται και από το γεγονός ότι ο ίδιος είναι στην πρώτη γραμμή των πρωινάδικων κάθε φορά που απειλείται η πατρίς. Εχει ξεσπαθώσει κατά των Σλάβων που απειλούν τα ονόματα των γεωγραφικών μας διαμερισμάτων, κατά των Πακιστανών που απειλούν το χρώμα στις πλατείες («μαύρισε ο τόπος», είπε) κ. ά. Επομένως τώρα που η χώρα αντιμετωπίζει την απειλή χρεοκοπίας θα έπρεπε να δώσει κάτι περισσότερο από το πλεόνασμα της πλούσιας μητροπόλεώς του. Οχι για κανένα λόγο, αλλά για να είναι συνεπής με όσα λέει.Ο ίδιος δήλωσε ότι η Εκκλησία της Ελλάδος, «σε πλείστες περιπτώσεις από την απελευθέρωση μέχρι και σήμερα, διέθεσε ό, τι μπορούσε παραπάνω για την ενίσχυση του λαού και του κράτους μας», τώρα θα αρχίσει τις εξαιρέσεις;Ο γενικός διευθυντής της Εκκλησιαστικής Κεντρικής Υπηρεσίας Οικονομικών της Εκκλησίας της Ελλάδος κ. Αντώνης Ζαμπέλης έβαλε μια άλλη πτυχή: «Να συμφωνήσουμε για φόρο στα μισθώματα», είπε. «Αλλά έχετε ακούσει φυσικό ή νομικό πρόσωπο να πληρώνει φόρο επί των ακαθάριστων; Η Εκκλησία θα πρέπει να πληρώσει έσοδα μείον έξοδα, και επί του καθαρού υπολοίπου -εάν υπάρχει-, να μπει φόρος. Εδώ όμως γίνεται μια μεταχείριση της Εκκλησίας χειρότερη και από ανώνυμη εταιρεία». Αυτή είναι μια καλή ιδέα: να φορολογείται η Εκκλησία όπως οι υπόλοιπες Α. Ε. κανονικά. Με ανώτατο συντελεστή 45%. Αλλά τότε θα έχει ένα πρόβλημα με τα έξοδα: το μεγαλύτερο μέρος αυτών -που είναι η μισθοδοσία των κληρικών- οι φορολογούμενοι το πληρώνουν. Αναγκαστικά. Είτε πιστεύουν είτε όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμιλος Eurobank EFG-Αποτελέσματα Έτους 2009

 Καθαρά κέρδη Ομίλου €362εκ.1 το 2009

 Κέρδη Δ΄ τριμήνου € 82εκ. ή €25εκ. μετά

 Σταθερά κέρδη προ προβλέψεων €1,6δισ.

 Μείωση δαπανών κατά 6,1% σε ετήσια

 Σημαντική αύξηση καταθέσεων Ομίλου

 Σημαντική επιβράδυνση ρυθμού αύξησης

 Αύξηση ιδίων κεφαλαίων κατά €712εκ.

 Βελτίωση δείκτη βασικών κυρίων κεφαλαίων

συνολικής κεφαλαιακής επάρκειας κατά

υψηλότερους δείκτες στον κλάδο

Αποτελέσματα Έτους

http://www.eurobank....E%BD%202009.pdf

Αποτελέσματα Ομίλου ΕΤΕ: 2009

 Καθαρά κέρδη 2009 στα €971 εκατ. (‐37%)

 Οργανικά κέρδη 2009 €2.6 δισ. (+2%)

 Επίτευξη στόχου πιστωτικής επέκτασης στην Ελλάδα +10%. Καθαρή αύξηση

χορηγήσεων στην Ελλάδα +€4.5 δισ.

 €3 δισ. νέα στεγαστικά δάνεια στην Ελλάδα, 38% της συνολικής αγοράς

 €1.7 δισ. νέες χορηγήσεις μέσω προγράμματος ΤΕΜΠΜΕ μέσα στο 2009, 1/3

του συνολικού προγράμματος

 Δάνεια προς καταθέσεις του Ομίλου στο 97%

 Finansbank: καθαρά κέρδη 2009 στα €425 εκατ., 46% των κερδών του Ομίλου

 ΝΑ Ευρώπη: Κερδοφορία σε όλες τις χώρες παρά τη δυσμενή συγκυρία

 €1.5 δισ. ρευστότητα στο 4ο τρίμηνο από την πρώτη έκδοση καλυμμένων

ομολογιών από Ελληνική τράπεζα στην αγορά

 Υψηλός δείκτης κεφαλαιακής επάρκειας (Tier I) 11.3%

http://www.nbg.gr/wp...f24ff10e8b532e3

Ετήσια αποτελέσματα 2009 Πειραιώς

Καθαρά κέρδη €235 εκ

προ φόρων και προβλέψεων κερδοφορία του ομίλου €780 εκ.

http://www.piraeusba..._Results_gr.pdf

συνεχίζουμε.............

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΤΟΥΣ 2009

ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ ΕΥΡΩ 392 ΕΚΑΤ.

ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ ΤΟΥ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΜΕ ΔΕΙΚΤΗ ΚΥΡΙΩΝ ΒΑΣΙΚΩΝ ΙΔΙΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ

(CORE TIER I) 9%

http://www.alpha.gr/..._20100316GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α’ ΠΤΕΡΥΓΑ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

21.03.2010

Πέντε βράδια μετά τον εγκλεισμό μου στον Κορυδαλλό και παραμένω κι εγώ θεατής σε αυτό το βρώμικο παιχνίδι που έχει στηθεί εις βάρος μου. Δεν καταλαβαίνω αν το μίσος μεγαλώνει ή η μοναξιά με καταρρακώνει. Βρίσκομαι άδικα εδώ μέσα και δεν γνωρίζω που και πως να το φωνάξω. Ευτυχώς υπάρχουν κάποιοι καλοί άνθρωποι εκεί έξω που το φωνάζουν και για μένα.

Τι θα γίνει με αυτό το ‘’αστείο ‘’ τελοσπάντων ; Θα δωθεί ένα τέλος τώρα, που θα μπορούσε να σημάνει ένα τέλος και για τους υπόλοιπους; Είναι κρίμα νέοι άνθρωποι να μην μπορούν να είναι ελεύθεροι να ...

δημιουργήσουν κι να προσφέρουν. Εάν ένα τέτοιο κόσμο θέλετε, με μεθόδους τις οποίες βιώνω εδώ και κάποιες μέρες, το καταφέρνετε. Αλλά το πουλί ακόμα και στο κλουβί πετάει γιατί έχει φτερά και νου. Μην το τσακίζετε άλλο.

Κάποιος να στείλει την αγάπη μου και δύο μπουρμπουλήθρες στα παιδάκια μου στο κολυμβητήριο. Θα είναι ίσως το πιο δύσκολο απ’ όλα να τους εξηγήσω τι συνέβη. Να συνεχίσουν να χτυπάνε πάντα δυνατά τα ποδαράκια τους, για να ξεφύγουν απ’ αυτούς που δεν φροντίζουν για ένα καλύτερο μέλλον γι’ αυτά.

Μάριος Ζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μάριος Ζέρβας μιλάει στο "Βήμα" για τη σύλληψη του και τις πλαστές κατηγορίες που του προσάπτουν

«Oύτε για μια στιγμή δεν μετανιώνω για την ώρα που βρέθηκα στην πορεία. Κατέβηκα να φωνάξω για τα δικαιώματά μου,των γονιών μου,τα δικαιώματα όλου του κόσμου που αγωνιά και όλων αυτών που έρχονται πίσω μας. Είμαι παιδαγωγός, δάσκαλος,είμαι διαρκώς με παιδιά. Νιώθω την ευθύνη» είναι οι πρώτες ...

του κουβέντες από την άλλη άκρη της γραμμής. Τηλεφωνεί από καρτοτηλέφωνο από την Α΄ Πτέρυγα Κορυδαλλού. Εκεί βρέθηκε ύστερα από επεισόδια που ακολούθησαν τη μεγάλη πορεία της 11ης Μαρτίου στο κέντρο της Αθήνας. Απολογισμός τους, 16 προσαγωγές, εκ των οποίων οι 12 έγιναν συλλήψεις... Ο 28χρονος δάσκαλος κολύμβησης Μάριος Ζ., όπως έγινε γνωστός μέσω του πανό που κρέμασαν οι γονείς αθλητών του, μας μιλάει από τη φυλακή όπου βρίσκεται εδώ και εννέα ημέρες. Και όπως μας λέει, παίρνει δύναμη και από τις 8.500 διαδικτυακές υπογραφές στο www. freemariosz. wordpress. com, το μπλογκ που δημιούργησαν οι φίλοι του, ζητώντας την απελευθέρωσή του. Προχθές έγινε νέα πορεία διαμαρτυρίας για τη σύλληψή του.

Δηλώνει «αθώος». Ολοι αθώοι όμως δεν δηλώνουν; «Δεν μπορώ να πείσω τους πάντες ότι είμαι άδικα μέσα. Εκείνη όμως τη στιγμήήταν τόσος κόσμος γύρω μου που με είδε,είδε τη σκηνή και ξέρει ότι είναι άδικο αυτό που συμβαίνει...».

Είναι η πρώτη φορά στη ζωή του που έρχεται αντιμέτωπος με τη Δικαιοσύνη. «Κατά τη διάρκεια της σύλληψής μουδεν προέβαλα καμία αντίσταση.Δεν έχω κομματική ταυτότητα,δεν είμαι τρομοκράτης.Σήμερα κατηγορούμαι για κατασκευή, κατοχή, ρίψη βόμβας μολότοφ με καλυμμένα τα χαρακτηριστικά μου. Θεωρώ ότι οι καταθέσεις των αυτοπτών μαρτύρων υπέρ μου και οι φωτογραφίεςείναι στοιχεία αδιάσειστα.Γιατί βρίσκομαι εδώ;Δεν ξέρω. Γιατί έχω ράστα και κρατούσα σακίδιο, στο οποίο σημειωτέον βρήκαν το μαγιό, το σαμπουάν και ό,τι τέλος πάντων χρησιμοποιώ στο κολυμβητήριο όπου εργάζομαι και στο οποίο ήλπιζα να φτάσω μετά τη λήξη της πορείας». Γιατί λοιπόν είναι μέσα; «Νιώθω σαν κάποιος να ήθελε- όχι εμένα προσωπικά αλλά γενικά- να βάλει κάποιον από τους συλληφθέντες στη φυλακή. Ενα είδος παραδειγματισμού ίσως ή και τρομοκρατίας του κόσμου που διαδηλώνει» .

Ε ίναι ένας από τους πρωταγωνιστές στην επικαιρότητα των ημερών και οι φίλοι του το επιδιώκουν με κάθε τρόπο. Εμφανίζονται σε τηλεοπτικές εκπομπές, μιλούν στα ραδιόφωνα, κολλούν αφίσες. «Με ρωτάτε αν ντρέπομαι. Η αλήθεια είναι πως τα συναισθήματά μου εδώ μέσα είναι ανάμεικτα και με ταλανίζουν όλη μέρα. Αλλιώς αισθάνομαι όταν σκέφτομαι το πώς θα ξαναγυρίσω στη δουλειά μου και αλλιώς το πώς θα με αντιμετωπίσουν οι γονείς των παιδιών τα οποία διδάσκω,τους οποίους σαφώς και δεν ντρέπομαι. Τους ευχαριστώ. Τους ευχαριστώ γιατί πριν από λίγες ημέρες έφτασαν κρατώντας από το χέρι τα παιδιά τους έξω από τη φυλακή, να δηλώσουν έμπρακτα τη συμπαράστασή τους».

Οσον αφορά τους δικούς του γονείς; «Νιώθω περηφάνια για τους γονείς μου, για τη δύναμη που μου δίνουν. Νιώθω ευγνωμοσύνη για τους φίλους μου που δεν έπαψαν στιγμή να είναι στο πλευρό μου. Νιώθω την ανάγκη με κάποιον τρόπο να τιμήσω όλους αυτούς τους ανθρώπους που με σκέφτονται. Νιώθω όμως και θλίψη γιατί δεν μπορώ να δω κανέναν από αυτούς.Νιώθω ακόμα μεγαλύτερη θλίψη κοιτώντας τα σπίτια γύρω από τη φυλακή.Η ελευθερία είναι τόσο δίπλα, κι όμως τόσο μακριά...».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρατσιστικά συνθήματα από άντρες των ΟΥΚ στην παρέλαση

a7-thumb-large.jpg

«Έλληνας γεννιέσαι, δεν γίνεσαι ποτέ, το αίμα σου θα χύσουμε, γουρούνι Αλβανέ», «Τους λένε Σκοπιανούς, τους λένε Αλβανούς, τα ρούχα μου θα ράψω με δέρματα απ' αυτούς», «Θα γίνει μακελειό, μετά θα εκδικηθώ, όταν θα προσκυνήσετε σημαία και σταυρό» και άλλα παρόμοια μισαλλόδοξα συνθήματα κραύγαζαν χθες, ενώ παρήλαυναν στην Πανεπιστημίου τα μέλη της Ομάδας Υποβρύχιων Καταστροφών του Ελληνικού Στρατού, όπως μπορεί να δει κανείς στο βίντεο-ντοκουμέντο που δημοσιεύει σήμερα η εφημερίδα «Ελευθεροτυπία».

Όπως αναφέρει το σχετικό ρεπορτάζ της εφημερίδα, αμέσως μόλις πέρασαν τις εξέδρες των επισήμων στο Σύνταγμα κι έστριψαν στην οδό Πανεπιστημίου, τα μέλη της ΟΥΚ μετέτρεψαν την παρέλαση για την εθνική εορτή της 25ης Μαρτίου σε κάτι που θύμιζε πορεία μίσους ακροδεξιών, με συνθήματα όπως τα προαναφερθέντα. Τη γραμμή για τα συνθήματα έδιναν άτομα με πολιτική περιβολή, οι οποίοι βάδιζαν παράλληλα με την παρέλαση. Ένα από αυτά τα άτομα πηγαινοερχόταν με άνεση μεταξύ των θεατών και των στρατευμένων, φωνάζοντας πρώτος τα συνθήματα που επαναλάμβαναν οι καταδρομείς.

Εύλογα αναρωτιέται κανείς πως είναι δυνατόν ο ελληνικός στρατός, κατά τη διάρκεια επίσημης παρέλασης για την επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης, να διατυπώνει τέτοια ρατσιστικά και απάνθρωπα συνθήματα ενώπιον δεκάδων οικογενειών μεταναστών με παιδιά, τουριστών και ξένων δημοσιογράφων που παρακολουθούσαν τους εορτασμούς, αλλά και την εικόνα που τέτοιες συμπεριφορές δημιουργούν για τη χώρα και την κοινωνία της Ελλάδας.

Η Κίνηση Ενωμένοι Ενάντια στο Ρατσισμό και τη Φασιστική Απειλή, με σημερινή ανακοίνωσή της ζητά να τιμωρηθούν οι στρατιωτικοί που παρέλασαν με ρατσιστικά μηνύματα μίσους. Η ανακοίνωση της Κίνησης αναφέρει τα ακόλουθα:

«Η εμφάνιση στην επίσημη παρέλαση της 25ης Μαρτίου στρατιωτικού τμήματος των βατραχανθρώπων των Ειδικών Δυνάμεων που βάδισε στην Πανεπιστημίου κραυγάζοντας εμετικά ρατσιστικά συνθήματα είναι μια πρόκληση για την οποία χρειάζεται να πάρει θέση αμέσως η ηγεσία του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας. Θύμισαν τις πιο μαύρες μέρες της χούντας και της δικτατορίας του Μεταξά όταν ο στρατός οργάνωνε τέτοιου τύπου σοβινιστικές εμφανίσεις.

Απαιτούμε την παραδειγματική τιμωρία των ρατσιστών καθώς και των υπεύθυνων αξιωματικών που υπέθαλψαν και οργάνωσαν αυτή τη χυδαία επίδειξη ρατσιστικού μίσους. Δημιουργείται το ερώτημα πότε ο Ευάγγελος Βενιζέλος και οι πολιτικοί προϊστάμενοι των στρατιωτικών που είχαν την ευθύνη της παρέλασης έδωσαν άδεια για συνθήματα όπως: «Έλληνας γεννιέσαι, δεν γίνεσαι ποτέ, το αίμα σου θα χύσουμε γουρούνι Αλβανέ», «Θα γίνει μακελειό, μετά θα εκδικηθώ, όταν θα προσκυνήσετε σημαία και σταυρό», «Τους λένε Σκοπιανούς, τους λένε Αλβανούς, τα ρούχα μου θα ράψω με δέρματα από αυτούς». Σε ποια μονάδα εκπαιδεύτηκαν και προετοιμάστηκαν για μια τέτοια ενέργεια;

Αυτό το κρούσμα δείχνει που οδηγεί η πολιτική της κυβέρνησης που άνοιξε την πόρτα στη ρατσιστική υστερία με το νόμο που ψήφισε πρόσφατα κατακρεουργώντας το δικαίωμα στην ιθαγένεια για δεκάδες χιλιάδες παιδιά μεταναστών. Με την πολιτική του Χρυσοχοίδη βγάζει ξανά την Αστυνομία με επιχειρήσεις σκούπα κατά των μεταναστών ενώ απαιτεί στο Αιγαίο η FRONTEX να έχει το ελεύθερο να πνίγει μετανάστες. Με την πολιτική ασυλίας των φασιστών που χαράζουν σβάστικες στα χέρια καθηγητριών όπως στα Χανιά η των επιθέσεων σε μετανάστες και αντιρατσιστές διαδηλωτές όπως στους Αμπελοκήπους. Καλούμε τα συνδικάτα, τους φοιτητικούς συλλόγους, τις κινήσεις υπεράσπισης δικαιωμάτων να καταδικάσουν τη προκλητική ρατσιστική ενέργεια και να απαιτήσουν από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας την παραδειγματική τιμωρία των ένοχων».

http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B8%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BF%CF%85%CE%BA-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%B7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρατσιστικά συνθήματα από άντρες των ΟΥΚ στην παρέλαση

a7-thumb-large.jpg

«Έλληνας γεννιέσαι, δεν γίνεσαι ποτέ, το αίμα σου θα χύσουμε, γουρούνι Αλβανέ», «Τους λένε Σκοπιανούς, τους λένε Αλβανούς, τα ρούχα μου θα ράψω με δέρματα απ' αυτούς», «Θα γίνει μακελειό, μετά θα εκδικηθώ, όταν θα προσκυνήσετε σημαία και σταυρό» και άλλα παρόμοια μισαλλόδοξα συνθήματα κραύγαζαν χθες, ενώ παρήλαυναν στην Πανεπιστημίου τα μέλη της Ομάδας Υποβρύχιων Καταστροφών του Ελληνικού Στρατού, όπως μπορεί να δει κανείς στο βίντεο-ντοκουμέντο που δημοσιεύει σήμερα η εφημερίδα «Ελευθεροτυπία».

Όπως αναφέρει το σχετικό ρεπορτάζ της εφημερίδα, αμέσως μόλις πέρασαν τις εξέδρες των επισήμων στο Σύνταγμα κι έστριψαν στην οδό Πανεπιστημίου, τα μέλη της ΟΥΚ μετέτρεψαν την παρέλαση για την εθνική εορτή της 25ης Μαρτίου σε κάτι που θύμιζε πορεία μίσους ακροδεξιών, με συνθήματα όπως τα προαναφερθέντα. Τη γραμμή για τα συνθήματα έδιναν άτομα με πολιτική περιβολή, οι οποίοι βάδιζαν παράλληλα με την παρέλαση. Ένα από αυτά τα άτομα πηγαινοερχόταν με άνεση μεταξύ των θεατών και των στρατευμένων, φωνάζοντας πρώτος τα συνθήματα που επαναλάμβαναν οι καταδρομείς.

Εύλογα αναρωτιέται κανείς πως είναι δυνατόν ο ελληνικός στρατός, κατά τη διάρκεια επίσημης παρέλασης για την επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης, να διατυπώνει τέτοια ρατσιστικά και απάνθρωπα συνθήματα ενώπιον δεκάδων οικογενειών μεταναστών με παιδιά, τουριστών και ξένων δημοσιογράφων που παρακολουθούσαν τους εορτασμούς, αλλά και την εικόνα που τέτοιες συμπεριφορές δημιουργούν για τη χώρα και την κοινωνία της Ελλάδας.

Η Κίνηση Ενωμένοι Ενάντια στο Ρατσισμό και τη Φασιστική Απειλή, με σημερινή ανακοίνωσή της ζητά να τιμωρηθούν οι στρατιωτικοί που παρέλασαν με ρατσιστικά μηνύματα μίσους. Η ανακοίνωση της Κίνησης αναφέρει τα ακόλουθα:

«Η εμφάνιση στην επίσημη παρέλαση της 25ης Μαρτίου στρατιωτικού τμήματος των βατραχανθρώπων των Ειδικών Δυνάμεων που βάδισε στην Πανεπιστημίου κραυγάζοντας εμετικά ρατσιστικά συνθήματα είναι μια πρόκληση για την οποία χρειάζεται να πάρει θέση αμέσως η ηγεσία του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας. Θύμισαν τις πιο μαύρες μέρες της χούντας και της δικτατορίας του Μεταξά όταν ο στρατός οργάνωνε τέτοιου τύπου σοβινιστικές εμφανίσεις.

Απαιτούμε την παραδειγματική τιμωρία των ρατσιστών καθώς και των υπεύθυνων αξιωματικών που υπέθαλψαν και οργάνωσαν αυτή τη χυδαία επίδειξη ρατσιστικού μίσους. Δημιουργείται το ερώτημα πότε ο Ευάγγελος Βενιζέλος και οι πολιτικοί προϊστάμενοι των στρατιωτικών που είχαν την ευθύνη της παρέλασης έδωσαν άδεια για συνθήματα όπως: «Έλληνας γεννιέσαι, δεν γίνεσαι ποτέ, το αίμα σου θα χύσουμε γουρούνι Αλβανέ», «Θα γίνει μακελειό, μετά θα εκδικηθώ, όταν θα προσκυνήσετε σημαία και σταυρό», «Τους λένε Σκοπιανούς, τους λένε Αλβανούς, τα ρούχα μου θα ράψω με δέρματα από αυτούς». Σε ποια μονάδα εκπαιδεύτηκαν και προετοιμάστηκαν για μια τέτοια ενέργεια;

Αυτό το κρούσμα δείχνει που οδηγεί η πολιτική της κυβέρνησης που άνοιξε την πόρτα στη ρατσιστική υστερία με το νόμο που ψήφισε πρόσφατα κατακρεουργώντας το δικαίωμα στην ιθαγένεια για δεκάδες χιλιάδες παιδιά μεταναστών. Με την πολιτική του Χρυσοχοίδη βγάζει ξανά την Αστυνομία με επιχειρήσεις σκούπα κατά των μεταναστών ενώ απαιτεί στο Αιγαίο η FRONTEX να έχει το ελεύθερο να πνίγει μετανάστες. Με την πολιτική ασυλίας των φασιστών που χαράζουν σβάστικες στα χέρια καθηγητριών όπως στα Χανιά η των επιθέσεων σε μετανάστες και αντιρατσιστές διαδηλωτές όπως στους Αμπελοκήπους. Καλούμε τα συνδικάτα, τους φοιτητικούς συλλόγους, τις κινήσεις υπεράσπισης δικαιωμάτων να καταδικάσουν τη προκλητική ρατσιστική ενέργεια και να απαιτήσουν από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας την παραδειγματική τιμωρία των ένοχων».

http://tvxs.gr/news/...%B1%CF%83%CE%B7

http://troktiko.blogspot.com/2010/03/blog-post_5917.html

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ

Σάλος με το απαράδεκτο βίντεο με το ρατσιστικό μήνυμα στο κέντρο της Αθήνας. Αυτή τη στιγμή συνεδριάζουν Χρυχοϊδης και Βενιζέλος για να μεταθέσουν τους αξιωματικούς των...

Ο.Υ.Κ. που ευθύνονται για τον χθεσινό διασυρμό στην παρέλαση με τα ρατσιστικά μηνύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://bananiagr.wor...�-βίντεο/

Ζωντανή συζήτηση στο Al Jazeera με δύο Έλληνες, τον Κώστα Υφαντή που είναι λέει πρόεδρος του Ελληνικού κέντρου Ευρωπαικών μελετών, τον Τζων Σφακιανάκη – οικονομολόγο και επικεφαλή της τράπεζας Saudi Franzi, και ο οικονομικός αναλυτής Max Keiser ζωντανά απο το Παρίσι.

Χαμός!

Το βίντεο ξεκινάει με τους δύο Έλληνες κυρίους να αναλώνονται στις κλασικές νεοελληνικές κουτοπόνηρες αναλύσεις περι της τραγικότητας και της σοβαρότητας της κατάστασης, πόσο οργισμένος είναι ο κόσμος, τα σκληρά τα μέτρα, πρέπει να τακτοποιήσουμε τα οικονομικά μας, (με ενδιάμεσα κάποια σπαρταριστά στιγμιότυπα) οτι αυτοί που διαδηλώνουν δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα της δυσαρέσκειας, οτι πρέπει να δεχτούμε την κατάσταση και οτι ΓΙΑ ΟΛΑ φταίει ο λαός και λοιπά και λοιπά και λοιπά. Πλήρη ταύτιση και συνεννόηση, προφανώς μιλημένοι και προετοιμασμένοι απο τους “δικούς” μας εδώ και στην Ευρώπη.

Και μόλις τελειώνουν οι νεοελληνικές δικαιολογίες, παραλαμβάνει ο Keiser και τους κάνει ΡΕΖΙΛΙ!

Και δείτε τι έγινε! Ο άνθρωπος, εξερράγη ο άνθρωπος! ΕΞΕΡΡΑΓΗ για πράγματα που έπρεπε να έχουμε επαναστατήσει εμείς εδώ και χρόνια! Θα έπρεπε να ντρεπόμαστε ρε.

Ευχαριστώ πραγματικά τον χρήστη fbobolas που μέσω του twitter μετέδωσε το εξαίρετο βίντεο και το omadeon.wordpress που απο το κανάλι του στο YouTube ανέβασε το βίντεο με Ελληνικούς υπότιτλους.

Είναι χαρακτηριστικό δείγμα του πώς Ελληνες "τεχνοκράτες" αντιλαμβάνονται ( ; ) τα πράγματα.

Προσέξτε και το τουπέ του κου Υφαντή στην αρχή του βίντεο.

Και είναι επίσης μια αφορμή να καταλάβουμε πώς διάφοροι καθηγητάδες που δεν είχαν ιδέα για την πραγματική οικονομία, διορίστηκαν υπουργοί οικονομίας και τί κατάφεραν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=322467&dt=27/03/2010

Ηλεκτρονικό μάτι για τις αδήλωτες πισίνες

Τις εικόνες της Google Εarth θα χρησιμοποιήσει το υπουργείο Οικονομικών για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής

ΝΙΚΟΣ ΧΑΣΑΠΟΠΟΥΛΟΣ |

Η Google Εarth αρωγός στην προσπάθεια για την πάταξη της φοροδιαφυγής. Μια 15μελής ομάδα από τους ελεγκτικούς μηχανισμούς του υπουργείου Οικονομικών έχει επιστρατευθεί, στην οδό Καραγεώργη Σερβίας, για να εντοπίζει, μέσω δορυφόρου, πισίνες, βίλες, ακίνητα, ώστε εν συνεχεία να τα διασταυρώνει με τις φορολογικές δηλώσεις των φορολογουμένων. Ο «μεγάλος αδελφός» για τις κρυφές πισίνες, τις αυθαίρετες βίλες και τα μεγάλα ακίνητα βρίσκεται, όπως φαίνεται, σε πλήρη δράση και ήδη με τη βοήθεια της Google Εarth έχουν εντοπισθεί πισίνες που είτε δεν είχαν δηλωθεί από τους ιδιοκτήτες τους είτε δηλώθηκαν... μικρότερες. Οι ιδιοκτήτες τους θα κληθούν για την απαραίτητη διασταύρωση στοιχείων. Η έρευνα στρέφεται κυρίως στις «ακριβές» περιοχές των βορείων και των νοτίων προαστίων, αλλά και σε νησιά όπου οι πολυτελείς βίλες φυτρώνουν τα τελευταία χρόνια σαν μανιτάρια, με τους ιδιοκτήτες τους να παραμένουν άγνωστοι ή να είναι γνωστοί και να δηλώνουν πενιχρά εισοδήματα.

«Είμαστε διατεθειμένοι να χρησιμοποιήσουμε κάθε μέσο, ακόμη και την Google,προκειμένου να χτυπήσουμε τη φοροδιαφυγή» δήλωσε στο «Βήμα» ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Οικονομικών κ. Δ. Γεωργακόπουλος, ο οποίος αποκάλυψε ότι ήδη 15 έφοροι διασταυρώνουν στοιχεία, χρησιμοποιώντας όχι μόνο την Google Εarth αλλά και το Ιnternet. «Οσοι κατέχουν πισίνες και δεν τις έχουν δηλώσει θα πρέπει τώρα να αρχίσουν να ανησυχούν» τονίζει ο κ. Γεωργακόπουλος. Στην ίδια μάχη η κυβέρνηση αξιοποιεί πλέον και το Ιnternet. Την περασμένη Τετάρτη οι ειδικές αυτές υπηρεσίες του υπουργείου Οικονομικών σε συνεργασία με τις αντίστοιχες του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη εντόπισαν sites με τα οποία, πρώτον, διοχέτευαν ψευδείς πληροφορίες σύμφωνα με τις οποίες στο Εθνικό Νομισματοκοπείο άρχισαν να «κόβουν» δραχμές και, δεύτερον, έδιναν οδηγίες με ποιoν τρόπο μπορούσαν οι ενδιαφερόμενοι να μεταφέρουν χρήματα στην Κύπρο, ή ακόμη πώς να μεταφέρουν την έδρα offshore εταιρειών από την Ελλάδα στην Κύπρο, αφού, σύμφωνα με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο, οι offshore εταιρείες θα φορολογούνται εφεξής με 15%. Οι υπεύθυνοι των sites αυτών θα παραπεμφθούν στον εισαγγελέα, όπως είπε ο κ. Γεωργακόπουλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως πρέπει να ενισχυθεί η φοροδιαφυγή;

Στις χώρες του «υπαρκτού σοσιαλισμού» το συμβόλαιο που έδενε το κράτος με τους πληβείους ήταν: «Προσποιούμεθα ότι σας πληρώνουμε και εσείς προσποιείσθε ότι δουλεύετε». Στην Ελλάδα, την τελευταία χώρα «υπαρκτού » στην Ευρώπη, η λογική είναι: «Προσποιούμεθα ότι σας παρέχουμε υπηρεσίες και εσείς προσποιείσθε ότι πληρώνετε φόρους». Και όσο το κράτος από την πλευρά του συνεχίζει να εκφράζει αυτή την λογική τόσο και οι πολίτες θα προσπαθούν να πράττουν το ίδιο. Εδώ λοιπόν θα πρέπει να αναζητηθεί το κλειδί της τεράστιας φοροδιαφυγής που παρατηρείται στην Ελλάδα και όχι σε διάφορες άλλες μεταφυσικές ερμηνείες του φαινομένου. ο εχθρός είναι «το Δημόσιο που πλούτισε σε βάρος των εργαζομένων». Και όσο η κυβέρνηση δεν θέλει να αντιληφθεί ότι αυτό είναι το πραγματικό πρόβλημα , τόσο τα μέτρα που θα λαμβάνει θα παραμένουν αποσπασματικά, ταμειακά, υφεσιακά και εν κατακλείδι αναποτελεσματικά Όμως δυστυχώς οι πολιτικοί δεν εννοούν να το κατανοήσουν. Αναγγέλλοντας τα πρόσφατα μέτρα ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου προσδιόρισε τον εχθρό: «Απέναντι μας» είπε «είναι όσοι πλούτισαν σε βάρος του Δημοσίου»-εννοώντας τους «φοροφυγάδες» . Με αυτό τον τρόπο ο ΓΑΠ, ένας πολιτικός που έχει όλα τα προσόντα να διαφοροποιηθεί από την περιβάλλουσα πολιτική αθλιότητα, κατέληξε να μιλάει την «ξύλινη γλώσσα» του πλέον οπισθοχωρημένου τμήματος του κόμματος του ταυτίζοντας τα δεινά της Ελλάδας με τους «φοροφυγάδες» (και τους» ξένους κερδοσκόπους») Όμως προσδιορίζοντας έτσι τους «εχθρούς» ο πρωθυπουργός έδειξε ότι δεν κατανοεί το πραγματικό πρόβλημα. Ότι ο εχθρός είναι «το Δημόσιο που πλούτισε σε βάρος των εργαζομένων». Και όσο η κυβέρνηση δεν θέλει να αντιληφθεί ότι αυτό είναι το πραγματικό πρόβλημα , τόσο τα μέτρα που θα λαμβάνει θα παραμένουν αποσπασματικά, ταμειακά, υφεσιακά και εν κατακλείδι αναποτελεσματικά.

Ο λόγος για τον οποίο υπάρχουν οι φόροι δεν είναι για να τιμωρούνται οι άνθρωποι επειδή η αγορά τους ευνόησε για τις υπηρεσίες, ιδέες, προϊόντα και καινοτομίες που προσφέρουν. Οι φόροι, αντίθετα με αυτά που πιστεύει η Αριστερά δεν είναι το τίμημα που πρέπει να καταβάλλει το άτομο για κάποιο προπατορικό αμάρτημα. Ο λόγος ύπαρξης των φόρων είναι για να χρηματοδοτούνται ορισμένα αγαθά τα οποία είτε δεν μπορούν να παράχθουν μέσα από τον μηχανισμό των εκούσιων συναλλαγών είτε κρίνεται ότι σε αυτά θα πρέπει να έχουν πρόσβαση όλοι οι πολίτες ανεξάρτητα της οικονομικής τους κατάστασης- αγαθά όπως η ασφάλεια, η δικαιοσύνη, η παιδεία και η υγεία.

Με άλλα λόγια οι πολίτες πληρώνουν φόρους και περιμένουν ως αντάλλαγμα δημόσια αγαθά και υπηρεσίες. Από την στιγμή που το επίπεδο των παρεχόμενων αγαθών/υπηρεσιών δεν αντιστοιχεί στους φόρους που καταβάλλουν έχουν κάθε ηθικό δικαίωμα(για να μην πω υποχρέωση) να προσπαθήσουν να σπάσουν το «συμβόλαιο» και να φοροδιαφύγουν.

οι πολίτες πληρώνουν φόρους και περιμένουν ως αντάλλαγμα δημόσια αγαθά και υπηρεσίες. Από την στιγμή που το επίπεδο των παρεχόμενων αγαθών/υπηρεσιών δεν αντιστοιχεί στους φόρους που καταβάλλουν έχουν κάθε ηθικό δικαίωμα(για να μην πω υποχρέωση) να προσπαθήσουν να σπάσουν το «συμβόλαιο» και να φοροδιαφύγουν Όπως ακριβώς συμβαίνει και σήμερα στη χώρα μας. Σήμερα στην Ελλάδα μάλιστα οι πολίτες καλούνται επιπλέον να πληρώσουν για δημόσιες υπηρεσίες που υποτίθεται ότι έχουν ήδη πληρώσει μέσω των φόρων τους. Ένα τέτοια παράδειγμα είναι η παιδεία. Έχοντας πληρώσει τους φόρους ο πολίτης είναι υποχρεωμένος επί πλέον να πληρώνει για φροντιστήρια, ιδιαίτερα ,ξένες γλώσσες κλπ-επειδή ακριβώς το επίπεδο των παρεχόμενων υπηρεσιών είναι άθλιο.

Ένα άλλο παράδειγμα είναι η ιατρική περίθαλψη. Αν δεν καταβάλλει «φακελάκι» στο γιατρό, αν δεν πληρώσει για «αποκλειστική» νοσοκόμα και αν δεν έχει όλο του το σόι να του παρέχει βασικές νοσοκομειακές υπηρεσίες , ο πολίτης μπορεί να είναι σίγουρος ότι η παραμονή του στο δημόσιο νοσοκομείο θα αποτελέσει την πιο αξιομνημόνευτη εμπειρία της ζωής του.

Με άλλα λόγια στους τομείς π.χ. της υγείας και της παιδείας το μόνο που παίρνει ως αντάλλαγμα ο πολίτης για τους φόρους που πληρώνει είναι ένα κρεβάτι και ένα θρανίο. Όλα τα άλλα τα πληρώνει επί πλέον από την τσέπη του. Γιατί λοιπόν να μην προσπαθήσει να φοροδιαφύγει;

Παρεμπιπτόντως το επιχείρημα ότι η φοροδιαφυγή-δηλαδή η στέρηση πόρων- οδηγεί στο χαμηλό επίπεδο δημοσίων υπηρεσιών δεν έχει βάση. Τα τελευταία 30 χρόνια λάβαμε από την Ευρώπη και δανειστήκαμε από τις αγορές πάνω από 450 δις ευρώ. Όπως έχουν είξει άπειρες διεθνείς έρευνες π.χ. στην παιδεία το επίπεδο των υπηρεσιών δεν συνδέεται τόσο με τις δαπάνες όσο με την διάρθρωση κινήτρων/κυρώσεων που αντιμετωπίζουν οι εργαζόμενοι σε αυτό τον τομέα. Στην περίπτωση της Ελλάδας η αύξηση των κρατικών εσόδων ιστορικά απλά συνεπάγεται περισσότερους πελατειακούς διορισμούς και περισσότερες προσόδους για τις συντεχνιακές ομάδες που έχουν εκ των έσω καταλάβει τις δημόσιες υπηρεσίες και τις απομυζούν..

υπάρχει μια ομάδα 400.000 ατόμων τους οποίους οι πολίτες είναι υποχρεωμένοι να συντηρούν με τους φόρους τους και οι οποίοι ως αντάλλαγμα δεν προσφέρουν απολύτως καμία υπηρεσία. Για ποιό λόγο; Σήμερα στην Ελλάδα στον ευρύτερο δημόσιο τομέα (υπουργεία ΔΕΚΟ δήμους κλπ) απασχολούνται περίπου 1 εκατομμύριο άτομα. Να υποθέσουμε -με συντηρητικές εκτιμήσεις-ότι τουλάχιστον ένα 40% έχουν τοποθετηθεί στην βάση πελατειακών και όχι πραγματικών αναγκών; Με άλλα λόγια υπάρχει μια ομάδα 400.000 ατόμων τους οποίους οι πολίτες είναι υποχρεωμένοι να συντηρούν με τους φόρους τους και οι οποίοι ως αντάλλαγμα δεν προσφέρουν απολύτως καμία υπηρεσία. Για ποιό λόγο; Στη βάση ποίου ακριβώς ηθικού προστάγματος πρέπει ο πολίτης να πληρώνει φόρους για την συνεχιζόμενη «απασχόληση» τους; Ποια ακριβώς είναι η διαφορά μεταξύ του εργαζόμενου στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα που αναγκάζεται να συντηρεί αυτή την τάξη των γραφειοκρατών με τους εργάτες στην ΕΣΣΔ που έπρεπε να τρέφουν τους εξίσου άχρηστους κομματικούς γραφειοκράτες;

Δυστυχώς όμως οι πολιτικοί στην Ελλάδα δεν επιθυμούν να κατανοήσουν την απλή αλήθεια ότι στα σύγχρονα κράτη καταβάλλεις φόρους έναντι κάποιου ανταλλάγματος. Ίσως επειδή οι ίδιοι δεν χρειάσθηκαν ποτέ να προσφύγουν σε δημόσια αγαθά – στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία, προσφεύγουν σε ιδιωτικά νοσοκομεία, έχουν σωματοφύλακες- που πληρώνει ο φορολογούμενος-για την ασφάλεια τους. Ίσως πάλι ακόμα και όταν προσφεύγουν σε δημόσιες υπηρεσίες απολαμβάνουν διακριτικής μεταχείρισης την οποία δεν έχει κανένας άλλος πολίτης.

Φυσικά όπως επεσήμανε πρόσφατα ο φίλος καθ. Μάνος Ματσαγγάνης σε άρθρο του στο newstime.gr δεν έχουν όλοι την ίδια δυνατότητα να φοροδιαφύγουν. Όμως το ηθικό δίδαγμα που θα πρέπει να εξάγει κανείς δεν είναι ότι όλοι θα πρέπει να πληρώνουν φόρους αλλά πως θα διαμορφωθούν οι μηχανισμοί εκείνοι που θα επιτρέπουν σε όλους τους πολίτες να φοροδιαφεύγουν και όχι απλά στους προνομιούχους συμπολίτες μας. Αυτό τουλάχιστον απαιτεί η κοινωνική δικαιοσύνη.

Τάκης Μίχας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλίευσα ένα ενδιαφέρον σχόλιο στο παρακάτω άρθρο στο TVXS

http://tvxs.gr/news/...?αρέλαση

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ KARATZAFERI

Ρόδος 28 Μαρτίου 2010

Επειδή «είναι εθνικό ότι είναι αληθινό»

απευθύνω προς τον αρχηγό του ΛΑΟΣ κύριο Kara-Tzaferi αυτήν την επιστολή.

(Ελπίζω ο κύριος Kara-Tzaferi να το έπιασε το υπονοούμενο)

Κύριε Kara-Tzaferi

Θα πρέπει να επιτρέψετε και στους σημερινούς αλβανούς να ζουν στην χώρα μας όπως είχε επιτραπεί και στους δικούς σας προγόνους, έτσι ώστε οι απόγονοι τους, όπως έγινε και με σας τον ίδιο κύριε Kara-Tzaferi, να είναι περήφανοι που έγιναν έλληνες.

Είναι ανιστόρητα άδικοι όσοι βρίζουν τους αλβανούς. Ποτέ στην ιστορία μας δεν ήρθαμε σε εθνική σύγκρουση με αυτόν τον λαό*, που άλλωστε είναι στενά συγγενής μας.

Θα πρέπει να υπενθυμίσω στον «υπερεθνικιστή» κύριο Kara-Tzaferi ότι είναι βαριά αδικία την ημέρα της επετείου να υβρίζονται αυτοί που συνέβαλαν αποφασιστικά στην επανάσταση του 21. Γιατί η Επανάσταση αυτή έγινε απο έλληνες και αλβανούς πολεμιστές και χρηματοδοτήθηκε απο έλληνες εμπόρους. Και είναι πραγματικά προσβλητικό το να βρίζει κανείς τους αλβανούς αντί να τους καλεί να συμμετέχουν στην επέτειο της εθνεγερσίας, όπως την φαντάστηκε και την διακήρυξε ο Ρήγας, όταν μάλιστα η τιμητική Προεδρική Φρουρά της Ελλάδος φορεί την αλβανική λαϊκή ενδυμασία **.

Γιάννης Αλεξάκης

(Εκηβόλος)

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ

* Αποτελεί, και στατιστικά επιβεβαιωμένη, αλήθεια ότι στην Αλβανία υπάρχει, και εξάγεται απο εκεί, μεγάλη εγκληματικότητα. Αυτό όμως οφείλεται στις δεδομένες οικονομικές και κοινωνικές συνθήκες της εποχής και οπωσδήποτε με κανένα τρόπο δεν μπορεί να αποτελεί αφορμή «εθνικού μίσους» και συλλογικής καταδίκης των αλβανών σαν έθνος. Να ψάξετε να βρείτε αλλού, εκεί απο όπου ξεκινούν πραγματικά, οι προσβολές κατά της πολιτισμικής ταυτότητας του Ελληνισμού.

** Η ΦΟΥΣΤΑΝΕΛΑ

Κατά τον Β. Μπίρη, (1960), «Οι Αρβανίτες», σελίδα 228: «Τον Οκτώβριο του 1828, ο παιδαγωγός στο Μόναχον Ντεζαρντέν, στον οποίον είχε εμπιστευθεί ο Καποδίστριας την ανατροφήν ορφανών της Επαναστάσεως, θέλοντας να τα ντύσει με ομοιόμορφην ελληνική στολή, έγραψε για το ζήτημα αυτό στον κυβερνήτη, προτείνοντας ως υπόδειγμα ελληνικής φορεσιάς την σουλιώτικη. Ο Καποδίστριας συμφώνησε απόλυτα σ’ αυτό, και από τότε καθιερώθη η φορεσιά των Σουλιωτών ως εθνικό ντύσιμο. (Βλέπε Γενική Εφημερίς της Ελλάδος 1828, σελίδα 370)».

Κατά τον Γιώργο Νεκρατζά: «Η Εθνολογική Συγγένεια των Σημερινών Ελλήνων, Βουλγάρων και Τούρκων», Τόμος 1ος , Ήπειρος – Νότια Ελλάδα, σελίδα 34: «Η φουστανέλα καθιερώθηκε το 1828 από τον Καποδίστρια σαν ελληνική εθνική φορεσιά ενώ από λαογραφική άποψη δεν πρόκειται παρά για αλβανικό λαϊκό ένδυμα».

Είναι βέβαιο ότι η φουστανέλα δεν αποτελούσε λαϊκό ένδυμα αποκλειστικά των ελλήνων, αλλά την φορούσαν και άλλοι βαλκάνιοι. Επίσης δεν αποτελούσε κατά κανένα τρόπο πολεμική ενδυμασία, αλλά καθημερινό ένδυμα, που το φορούσαν και κατά τις συγκρούσεις με τις δυνάμεις του κατακτητή. Αυτά χωρίς να αποδέχομαι το σύνολο των απόψεων του κ. Νεκρατζά.

Τίθεται το ερώτημα αν τα αγήματα της Τιμητικής Φρουράς του επισήμου Ελληνικού Κράτους δεν θα έπρεπε να φέρουν την στολή και την εξάρτηση των αρχαίων οπλιτών και ιππέων (Λακεδαιμονίων, Αθηναίων, Θηβαίων, Μακεδόνων, κλπ).

Δυστυχώς οι αρχαίες πολεμικές στολές έχουν εξευτελιστεί και αυτές με τις γελοίες γιορτές της «πολεμικής αρετής των ελλήνων» που κατά τόσο άθλιο τρόπο σκηνοθετήθηκαν από τους χουντικούς, τους συνδαιτυμόνες δηλαδή και ομοϊδεάτες του κυρίου Kara-Tzaferi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Εθνοσωτήρας» ο Τρισέ;

Γράφει ο Γιώργος Δελαστίκ

Δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία ότι η απόφαση των ηγετών της ευρωζώνης ήταν μια κακή απόφαση για την Ελλάδα, παρά τις προσπάθειες για ευνόητους λόγους πολιτικής σκοπιμότητας να παρουσιαστεί ως δήθεν ευνοϊκή για τη χώρα μας. Λύση ευρωπαϊκή ζητούσε ο πρωθυπουργός, λύση με «ουσιώδη χρηματοδότηση του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου» αποφάσισαν οι ηγέτες των «16» της Ευρωζώνης. Στήριξη τώρα ώστε να μπορεί να δανειστεί η ελληνική κυβέρνηση με λογικά επιτόκια ζητούσε ο πρωθυπουργός, στήριξη μόνο αν η Ελλάδα βρεθεί στο χείλος της χρεοκοπίας και αδυνατεί να δανειστεί, αποφάσισαν οι ομόλογοί του. Φρόντισαν μάλιστα να ξεκαθαρίσουν στην απόφασή τους ότι ο στόχος αυτού του μηχανισμού της υποτιθέμενης βοήθειας αποκλειστικά και μόνο σε περίπτωση έσχατης ανάγκης «δεν θα είναι να παρέχει χρηματοδότηση με τα μέσα επιτόκια της Ευρωζώνης»!

Την ανάγκην φιλοτιμίαν ποιούμενη η κυβέρνηση, αφού δεν μπόρεσε να αποσπάσει τίποτα στη σύνοδο των πολιτικών ηγετών, υπερπροβάλλει την απόφαση του προέδρου της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Ζαν - Κλοντ Τρισέ να συνεχίσει να δέχεται και μετά το τέλος του 2010 υποβαθμισμένης αξιολόγησης κρατικά ομόλογα ως ενέχυρο από τις εμπορικές τράπεζες για να τους χορηγεί ρευστότητα. Κατά παράδοξο τρόπο, αυτή η απόφαση του Τρισέ επιχειρείται να εμφανιστεί περίπου ως... «εθνική επιτυχία».

Είναι ανάγκη να τοποθετήσουμε τα πράγματα στις σωστές τους διαστάσεις. Η απόφαση του Τρισέ ελήφθη για να διαφυλάξει τα συμφέροντα των ευρωπαϊκών τραπεζών που έχουν δανείσει την Ελλάδα. Μόνο οι γαλλικές, οι ελβετικές και οι γερμανικές τράπεζες κατέχουν ελληνικά κρατικά ομόλογα αξίας άνω των 150 δισεκατομμυρίων ευρώ. Αλίμονο αν ο Τρισέ και η ΕΚΤ άφηναν να μετατραπούν τα ελληνικά ομόλογα σε άχρηστα «ομόλογα - σκουπίδια»! Τι θα έκαναν αυτές οι ευρωπαϊκές τράπεζες; Γι’ αυτό άλλωστε και ο κορυφαίος Γερμανός τραπεζίτης, ο Γιόζεφ Ακερμαν της Ντόιτσε Μπανκ βγήκε ανοιχτά υπέρ της άμεσης βοήθειας προς την Ελλάδα, διαφωνώντας δημοσίως με την καγκελάριο Ανγκελα Μέρκελ, τονίζοντας χωρίς περιστροφές ότι η αδιαλλαξία της θέτει σε κίνδυνο τις γερμανικές τράπεζες.

Τα συμφέροντα των ευρωπαϊκών τραπεζών προωθούσε ο Τρισέ και προ μηνών, όταν δήλωσε πως στο τέλος του 2010 θα πάψει η ΕΚΤ να δέχεται ως ενέχυρο υποβαθμισμένα κρατικά ομόλογα. Εδωσε έτσι το σύνθημα στις ευρωπαϊκές τράπεζες να κερδοσκοπήσουν σε βάρος της χώρα μας, «γδέρνοντάς» την με υψηλά επιτόκια και συσσωρεύοντας υπερκέρδη από τη διαφορά των επιτοκίων. Τα συμφέροντα των ευρωπαϊκών τραπεζών προωθεί και τώρα, κάνοντας την αντίστροφη δήλωση.

Διασφαλίζει τη δυνατότητά τους να καταθέτουν τα ελληνικά ομόλογα ως ενέχυρο στην ΕΚΤ και να παίρνουν από αυτήν ισόποσα δάνεια με επιτόκιο... 1% ως 1,5%, διαθέτοντας εφόσον το επιθυμούν ένα τμήμα αυτών των χρημάτων για να αγοράσουν και πάλι ελληνικά ομόλογα με επιτόκιο... 6,2% ως 6,4%!

Οι ευρωπαϊκές τράπεζες έχουν κάθε λόγο να είναι πανευτυχείς με την απόφαση του Τρισέ. Επειδή δε «μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται κι η γλάστρα», ακόμη ευτυχέστερες είναι οι ελληνικές τράπεζες, οι οποίες το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζουν πιεστικότατα προβλήματα ρευστότητας καθώς πανικόβλητοι καταθέτες μεταφέρουν δισεκατομμύρια ευρώ σε τράπεζες του εξωτερικού ως αποτέλεσμα των ανερμάτιστων κυβερνητικών δηλώσεων περί ενδεχόμενης προσφυγής της κυβέρνησης στο ΔΝΤ. Απομένει βεβαίως να διαπιστωθεί στην πράξη αν αυτή η άκρως αναγκαία ενίσχυση της ρευστότητας των ελληνικών τραπεζών χάρη στην απόφαση του Τρισέ θα διοχετευθεί στις πεινασμένες για κεφάλαια κίνησης επιχειρήσεις ή αν θα κατευθυνθεί αποκλειστικά σε κερδοσκοπικές δραστηριότητες.

Η απόφαση Τρισέ διασφαλίζει επίσης ότι η Ελλάδα θα συνεχίσει να μην έχει κανένα πρόβλημα να δανείζεται, όπως άλλωστε ουδέποτε είχε μέχρι τώρα. Δεν έχει όμως καμία απολύτως σχέση οργανική με το κρισιμότατο σήμερα για την ελληνική κυβέρνηση ζήτημα: με τι επιτόκιο θα δανείζεται;

Αυτό θα το μάθουμε μόνο όταν η κυβέρνηση πάει στο ταμείο, εκδίδοντας τα νέα ομόλογά της. Εκεί θα δούμε αν θα κερδίσει κάτι και η χώρα, εκτός από τις τράπεζες που σίγουρα κέρδισαν πολλά από τον Τρισέ.

Λυδία λίθος

Πόσο θα πέσουν τα επιτόκια;

Πλησιάζει η ώρα της αλήθειας. Στα επόμενα 24ωρα η κυβέρνηση Παπανδρέου θα εκδώσει νέα ομόλογα. Τι επιτόκιο θα την υποχρεώσουν οι ευρωπαϊκές τράπεζες να προσφέρει για να αγοραστούν; «Η έκδοση ελληνικών ομολόγων θα αποτελέσει τεστ για το πακέτο διάσωσης» ήταν προχθές ο κεντρικός πρωτοσέλιδος τίτλος των «Φαϊνάνσιαλ Τάιμς». Η εφημερίδα του Λονδίνου έχει απόλυτο δίκιο. Αν δεν πέσουν τα επιτόκια, έστω κατά μία εκατοστιαία μονάδα από το τοκογλυφικό ύψος που βρίσκονται, η αποτυχία θα είναι πλήρης. Οι ηγέτες της ευρωζώνης πάντως έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους για να ενθαρρύνουν τους... κερδοσκόπους, αποφασίζοντας ότι ούτε τα κράτη της ΕΕ θα μας δανείσουν ποτέ με το μέσο επιτόκιο της Ευρωζώνης!

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11826&subid=2&pubid=10895019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτη τη χωρα πεθαινουν βρεφη, γιατι δεν βρισκουν κρεββατι σε 5 νοσοκομεια της Β. ελλαδας, πεθαινουν νεογεννητα που ειχαν την ατυχια να γεννηθουν στη Κω, διαμελιζονται δεκαπενταχρονα απο αδεσποτες βομβες στο κεντρο της Αθηνας, φυλακιζονται νεοι γιατι τολμανε και διαδηλωνουν, ακρωτηριαζονατι ανθρωποι στα γηπεδα και δεν νιωθει κανεις και για τιποτα υπευθυνος να παραιτηθει, που θα επρεπε στην καλυτερη περιπτωση να κανει χαρακιρι ή να κρεμαστει αναποδα.

Πως με ολα αυτα να μου περισσεψει μια σταλα ντροπη και θυμος για τις γελοιοτητες που ακουστηκαν απο τα ΟΥΚ και που ειναι γνωστο οτι ειναι η καθημερινη πρακτικη και εκπαιδευση τους? Ενας λογικος ανθρωπος καταλαβαινει οτι ανεγκεφαλοι τα ειπαν και ανεγκεφαλοι τα χειροκροτησαν και ανεγκεφαλοι θα τα εκμεταλλευτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλεισμός από τις εξετάσεις για παιδιά μεταναστών

Πρωτοφανή αποκλεισμό παιδιών μεταναστών που ήδη φοιτούν από τις σχολικές εξετάσεις καταγγέλλουν οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ και του ΚΚΕ, αντίστοιχα, Τάσος Κουράκης και Γιάννης Πρωτούλης καθώς και το ΔΣ της ΟΛΜΕ.

Με έγγραφο του προϊσταμένου Επαγγελματικής Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας, που εστάλη στις 22-3-10, τα παιδιά των μεταναστών που ήδη φοιτούν στο σχολείο πρέπει, προκειμένου να συμμετάσχουν στις εξετάσεις, να καταθέσουν άδεια παραμονής ή σχετικές βεβαιώσεις των γονέων τους.

«Είναι μία εξαιρετικά ρατσιστική διάκριση που αποκλείει παιδιά μεταναστών από το να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους» δήλωσε στο tvxs ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, Τάσος Κουράκης, ο οποίος κατέθεσε και σχετική ερώτηση στην υπουργό Παιδείας, Άννα Διαμαντοπούλου.

«Η εφαρμογή του απάνθρωπου αυτού μέτρου, θα αποκλείσει από το αναφαίρετο δικαίωμά τους να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους και να συμμετάσχουν στις εξετάσεις τα παιδιά που δεν διαθέτουν τα σχετικά έγγραφα, για λόγους, μάλιστα, που δεν εξαρτώνται από την δική τους θέληση» επισημαίνει στο κείμενο της ερώτησης ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ και τονίζει ότι το υπουργείο πρέπει να διασφαλίζει τη συμμετοχή σε όλα τα παιδιά ισότιμη πρόσβαση στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Αντίθετο με την ισχύουσα απαίτηση των υπηρεσιών του υπουργείου Παιδείας να προσκομίζονται έγγραφα για την εγγραφή των μεταναστών στα σχολεία και κατά συνέπεια στις εξετάσεις, δηλώνει και το ΔΣ της ΟΛΜΕ, επισημαίνοντας ότι κάτι τέτοιο είναι αντίθετο με τις διεθνείς συμβάσεις και τα ανθρώπινα δικαιώματα.

«Υπάρχουν τα τυπικά αλλά υπάρχουν και τα ουσιαστικά ζητήματα. Τα παιδιά δεν ευθύνονται αν οι γονείς τους δεν έχουν τα κατάλληλα χαρτιά, που πρόκειται μάλιστα για αποτέλεσμα της γραφειοκρατίας. Πρέπει να μπορούν να γραφτούν στις εξετάσεις χωρίς να τους ζητούνται απαραίτητα αυτά τα χαρτιά. Πολύ περισσότερο μάλιστα στα παιδιά που έχουν κάνει όλη τη χρονιά και απλώς τα χαρτιά τους έχουν λήξει» επισημαίνει στο tvxs o Θέμης Κοτσυφάκης, μέλος του ΔΣ της ΟΛΜΕ, τονίζοντας η εν λόγο πρακτική δεν επιτρέπει στα παιδιά μεταναστών να ολοκληρώσουν την εξεταστική διαδικασία και κατά συνέπεια τις σπουδές τους.

Ο κ. Κοτσυφάκης υπογραμμίζει επιπλέον ότι υπάρχει μία αντιφατικότητα στις διατάξεις του υπουργείου Εσωτερικών και του υπουργείου Παιδείας που περιπλέκει τα πράγματα. «Το υπουργείο παιδείας είναι πιο ελαστικό στο ζήτημα των εγγράφων. Ωστόσο ξεκάθαρη εγκύκλιο στα σχολεία δεν έχει στείλει» διευκρινίζει.

Το πρόβλημα είναι οξυμένο στα επαγγελματικά λύκεια καθώς εκεί είναι συνήθως περισσότερα τα παιδιά μεταναστών ενώ παρατηρείται το φαινόμενο λίγο πριν τις εξετάσεις πολλά παιδιά να ενηλικιώνονται και να θεωρούνται από τους αρμόδιους οι ίδιοι υπεύθυνοι για τα έγγραφα παραμονής τους.

«Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορεί να υπάρχει διάταξη νόμου ή εγκύκλιος που να απαγορεύει από μαθητές να ολοκληρώνουν τις σπουδές τους» τονίζει ο κ. Θέμης Κοτσυφάκης. «Πρόκειται για στοιχειώδες δικαίωμα που προκύπτει από διεθνείς συμβάσεις και παρότι δύο βουλευτές από διαφορετικά κόμματα έχουν αναδείξει το ζήτημα, το υπουργείο Παιδείας δεν έχει απαντήσει. Πρέπει όμως να αναλάβει την ευθύνη» επισημαίνει.

Παρέμβαση για το θέμα έκανε και ο βουλευτής του ΚΚΕ, Γιάννης Πρωτούλης. Σύμφωνα με δημοσίευμα του «Ριζοσπάστη», στο 1ο Επαγγελματικό Λύκειο Μεταξουργείου δεν επετράπη σε μαθητές, παιδιά μεταναστών, να συμπληρώσουν μηχανογραφικό δελτίο για τις Πανελλήνιες εξετάσεις, θέτοντας ως προϋπόθεση το να προσκομίσουν άδεια παραμονής ή βεβαιώσεις γονέων. Η διεύθυνση του ίδιου σχολείου, αφού ενεργοποίησε σχετική εγκύκλιο του υπουργείο Εσωτερικών, είχε ζητήσει, στην αρχή της σχολικής χρονιάς, άδεια παραμονής από τα παιδιά μεταναστών προκειμένου να εγγραφούν. Ο κ. Πρωτούλης επικοινώνησε τηλεφωνικά με την υπουργό Παιδείας και ζήτησε την παρέμβαση του υπουργείου, ώστε τα παιδιά να μπορέσουν να συνεχίσουν τις σπουδές του. Η υπουργός δήλωσε πως δεν γνώριζε το θέμα.

http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%AC-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%8E%CE%BD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορική καταδίκη: 10 μήνες φυλακή στον Σπ. Ζησιμόπουλο της Επιτροπης Ανταγωνισμού !

Τελικά, υπάρχουν δικαστές στην Αθήνα! Με μια απόφαση με ιστορική σημασία, το Πρωτοδικείο της Αθήνας καταδίκασε χθες σε ποινή φυλάκισης 10 μηνών τον τέως πρόεδρο της Επιτροπής Ανταγωνισμού, κ. Σπ. Ζησιμόπουλο για το αδίκημα της παράβασης καθήκοντος, ενώ στην εισήγηση καταπέλτη της εισαγγελέως διατυπώθηκε πρόταση για ποινή διετούς φυλάκισής του, την οποία απέφυγε λόγω προτέρου εντίμου βίου !

Για πρώτη φορά, οι δικαστές δέχθηκαν ότι υπήρξε δόλος εκ μέρους του τέως προέδρου της Επιτροπής Ανταγωνισμού, σε ό,τι αφορά την πολυετή καθυστέρηση διερεύνησης καταγγελίας μιας μικρομεσαίας ελληνικής επιχείρησης για τις καταχρηστικές πρακτικές ενός πολυεθνικού κολοσσού.

Στην υπόθεση που εξετάσθηκε, η εταιρεία Δρίτσας χρειάσθηκε πολλά χρόνια για να δικαιωθεί από την Επιτροπή Ανταγωνισμού, που τελικά διαπίστωσε τις βαρύτατες παραβάσεις της αντιμονοπωλιακής νομοθεσίας από την ελληνική θυγατρική της Nestle, επιβάλλοντας στην εταιρεία πρόστιμο δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ.

Για αρκετά χρόνια, όμως, ο καταγγέλλων επιχειρηματίας έβλεπε την καταγγελία του να «θάβεται» σε κάποια συρτάρια της Επιτροπής, καθώς το τότε αρμόδιο στέλεχος και σήμερα προσωρινή γενική διευθύντρια της Επ.Αντ. «ξεχνούσε» να αναθέσει τη διερεύνηση των καταγγελιών σε εισηγητή και μόλις το 2006 έγινε έφοδος ελεγκτών στην Nestle, κατόπιν πρωτοβουλίας του τότε γενικού διευθυντή Π. Αδαμόπουλου.

Η έφοδος των ελεγκτών και τα στοιχεία που αντλήθηκαν επιβεβαίωσαν πλήρως όσα είχε καταγγείλει ο Έλληνας μικρομεσαίος επιχειρηματίας, βρίσκοντας το θάρρος να αναμετρηθεί ευθέως με ένα κολοσσό με συντριπτικά υψηλό μερίδιο αγοράς και ανεξάντλητους οικονομικούς πόρους, ενώ μέχρι τότε οι καταγγελίες του εθεωρείτο από την Επιτροπή, ότι περιείχαν μόνο «ψήγματα» αξιοποιήσιμων στοιχείων.

Με την απόφαση επιβολής βαρύτατων κυρώσεων στην Nestle, που πάντως υπάρχουν νέες καταγγελίες ότι εξακολουθεί να εφαρμόζει τις ίδιες, επίδικες πρακτικές της για να διατηρεί τη δεσπόζουσα θέση της στην αγορά του καφέ, ο καταγγέλλων επιχειρηματίας πρόσφατα δικαιώθηκε απόλυτα. Υπέρ του έχει εκδοθεί νωρίτερα, μάλιστα, άλλη μια ιστορική απόφαση ελληνικού Δικαστηρίου, καθώς το Διοικητικό Πρωτοδικείο του επιδίκασε χρηματική αποζημίωση από την Επιτροπή Ανταγωνισμού για την πλημμελή άσκηση των ελεγκτικών της καθηκόντων.

Ο τότε πρόεδρος της Επιτροπής, κ. Σπ. Ζησιμόπουλος, επί σειρά ετών ανεχόταν τον «ενταφιασμό» των καταγγελιών Δρίτσα, παρά τις αλλεπάλληλες οχλήσεις του επιχειρηματία και σήμερα γίνεται ίσως ο μοναδικός δημόσιος λειτουργός, με τόσο υψηλό αξίωμα, που καταδικάζεται για παράβαση καθήκοντος, καθώς το δικαστήριο έκρινε ότι ήταν προϊόν δόλου και όχι απλής αμέλειας ή ανικανότητας η παρελκυστική τακτική του.

Με την απόφαση αυτή δικαιώνονται πλήρως οι συνεχείς καταγγελίες του STOPCARTEL για το ιδιότυπο καθεστώς πλήρους ατιμωρησίας των υπευθύνων για βαρύτατες παραβάσεις της αντιμονοπωλιακής νομοθεσίας, με θύματα τους καταναλωτές και τους μικρομεσαίους Έλληνες επιχειρηματίες, που αποτελούν σταθερούς στόχους μεγάλων επιχειρηματικών συμφερόντων, εγχώριων και πολυεθνικών.

Με την ιστορική απόφασή τους, οι δικαστές επιβεβαιώνουν πλέον, ότι απελπιστικές καθυστερήσεις διερεύνησης καταγγελιών για κολοσσούς δεν ήταν άλλη μια απλή περίπτωση αδυναμίας μιας Αρχής του ελληνικού κράτους, όπως επέμενε ψευδώς να ισχυρίζεται ακόμη και στη Βουλή ο κ. Ζησιμόπουλος, αλλά μια πρακτική που ακολουθήθηκε για να εξυπηρετηθούν σκοπιμότητες και συμφέροντα των κυρίαρχων εταιρειών της ελληνικής αγοράς, που με τις καταχρηστικές πρακτικές τους «πνίγουν» υγιείς επιχειρηματικές προσπάθειες μικρομεσαίων ελληνικών επιχειρήσεων και καταδικάζουν τους καταναλωτές σε συνεχή αφαίμαξη εισοδημάτων μέσα από τα ενδημικά φαινόμενα ακρίβειας στην αγορά.

Εναντίον του κ. Ζησιμόπουλου εκκρεμούν και ουκ ολίγες άλλες μηνυτήριες αναφορές επιχειρηματιών, για ανάλογες καθυστερήσεις διερεύνησης καταγγελιών τους και μέσα στον Απρίλιο αναμένεται νέα δίκη, αυτή τη φορά ύστερα από αναφορά της εταιρείας Φλωράς, που δικαιώθηκε επίσης με απελπιστική καθυστέρηση από την Επιτροπή Ανταγωνισμού. Μεταξύ των μηνυτών του κ. Ζησιμόπουλου περιλαμβάνονται και οι εκπρόσωποι της εταιρείας Iron Tenco, που είχαν εξωθηθεί στα άκρα από τις μεθοδεύσεις Ζησιμόπουλου (έφθασαν μέχρι την απεργία πείνας!). Ακόμη και σήμερα, παρότι έχουν διενεργηθεί έφοδοι στις μεγαλύτερες ελληνικές χαλυβουργίες από το καλοκαίρι του 2008, δεν έχει συνταχθεί εισήγηση για το καρτέλ στα χαλυβουργικά προϊόντα, που πρώτοι κατήγγειλαν με στοιχεία οι υπεύθυνοι της Iron Tenco

Αξίζει να σημειωθεί, ότι η σημερινή διοίκηση της Επιτροπής, υπό τον αρεοπαγίτη επί τιμή, κ. Δ. Κυριτσάκη, όχι μόνο συνεχίζει την πρακτική των αέναων καθυστερήσεων στην ολοκλήρωση σημαντικών ερευνών για καρτέλ (χαρακτηριστική η περίπτωση της έρευνας για την αγορά χαλυβουργικών προϊόντων), αλλά στήνει έκτακτα και έκτακτα στρατοδικεία, εξετάζοντας με ταχύτατες διαδικασίες και χωρίς παρουσία του βαριά τραυματισμένου συνηγόρου της Iron Tenco την αίτηση ανάκλησης της απόφασης, με την οποία απορρίφθηκε η καταγγελία της επιχείρησης για καρτέλ.

Επιπλέον, η διοίκηση Κυριτσάκη προήγαγε πρόσφατα στην καίρια θέση της προσωρινής διευθύντριας της Γενικής Διεύθυνσης Ανταγωνισμού την ίδια υπάλληλο που είχε πρωταγωνιστικό ρόλο, όπως διαπιστώθηκε από το Πρωτοδικείο της Αθήνας, στο «θάψιμο» για χρόνια των καταγγελιών Δρίτσα, αποδεικνύοντας ότι το καθεστώς ατιμωρησίας των καρτέλ που διαμορφώθηκε στην Επιτροπή Ανταγωνισμού έχει συνέχεια και συνέπεια.

Οι απελπιστικές καθυστερήσεις, που τελικά καθιστούν πρακτικά άχρηστες ακόμη και τις αποφάσεις επιβολής βαριών προστίμων από την Επιτροπή Ανταγωνισμού, δυσφημούν σταθερά στο διεθνές στερέωμα την Ελλάδα. Είναι χαρακτηριστικό, ότι τα στοιχεία της έγκυρης ειδικής επιθεώρησης GlobalCompetition Review δείχνουν, ότι η ελληνική Επιτροπή έχει το θλιβερό παγκόσμιο ρεκόρ καθυστερήσεων, καθώς υπάρχουν έρευνες που χρειάσθηκαν ακόμη και 120 μήνες για να ολοκληρωθούν!

Τα προσχήματα Ζησιμόπουλου περί ανεπαρκούς στελέχωσης και έλλειψης πόρων της Επιτροπής διαψεύδονται από τα ίδια στοιχεία, που δείχνουν ότι, αναλογικά με τον πληθυσμό της Ελλάδας, η Επιτροπή έχει τον ίδιο αριθμό υπαλλήλων με τη γαλλική αντιμονοπωλιακή Αρχή, που κατατάσσεται σταθερά στις κορυφαίες της Ευρώπης, ενώ ο προϋπολογισμός της ελληνικής Επιτροπής είναι σταθερά πλεονασματικός και κάθε χρόνο επιστρέφει έσοδα στο Δημόσιο.

Νεκροψίες επιχειρήσεων

Την απελπιστική ανεπάρκεια της Επιτροπής, που πλέον αποδεικνύεται ότι δεν ήταν εντελώς αθώα, έχει καταγγείλει με άρθρο του και ο κ. Χρ. Ιωάννου, μέλος της Επιτροπής επί προεδρίας Ζησιμόπουλου από τον Μάρτιο του 2009. Στο άρθρο αυτό, με τον εύγλωττο τίτλο «Ποια Επιτροπή Ανταγωνισμού;», ο κ. Ιωάννου τόνιζε μεταξύ άλλων τα εξής:

Μία αιτία της έλλειψης αποτελεσμάτων είναι ότι η παρούσα Επιτροπή Ανταγωνισμού, παρά τη βελτίωση της ποσοτικής ενασχόλησή της με υποθέσεις ανταγωνισμού (συμπράξεων και καταχρήσεων), εξακολουθεί ασχολούμενη κυρίως με «νεκροψίες» αντί με θεραπείες. Σχεδόν ουδέποτε τηρήθηκε η υποχρέωση έκδοσης αποφάσεων σε 6 ή 8 μήνες από την καταγγελία. Όχι στους 6 αλλά ούτε στους 26 μήνες. Έτσι, στις «νεκροψίες» οι καταγγέλλουσες επιχειρήσεις, έως ότου εξετασθεί η καταγγελία τους, έχουν (εξ)αφανισθεί από την αγορά, και συχνά «δικαιώνονται μετά θάνατον».

Οι «νεκροψίες» δεν πλήττουν μόνον τις επιχειρήσεις, αλλά και την ίδια την αγορά. Ναι μεν η Επιτροπή Ανταγωνισμού (πρέπει να) υποστηρίζει τον «ανταγωνισμό» και όχι τους «ανταγωνιστές», αλλά όταν οι «ανταγωνιστές» οδηγούνται εκτός αγοράς, με αποτέλεσμα η αγορά να μονοπωλείται ή ολιγοπωλείται περαιτέρω, ή οι εναρμονισμένες πρακτικές να «αποκαλύπτονται» μετά την πάροδο έως και δεκαετίας, τότε, εκτός από τους «ανταγωνιστές», πλήττεται, κυρίως, ο ελεύθερος ανταγωνισμός, η πραγματική οικονομία, η υγιής επιχειρηματικότητα, οι πολίτες.

Οι «νεκροψίες» είναι προϊόν προηγουμένων τροποποιήσεων του νόμου περί Επιτροπής Ανταγωνισμού όπου υιοθετήθηκε η λογική της προσαρμογής του έργου της στις εκάστοτε δυνατότητες των δομών και των υπηρεσιών της. Αντί να προσαρμοσθεί η Επιτροπή Ανταγωνισμού στις αυξημένες και συνεχώς αυξανόμενες ανάγκες της πραγματικής οικονομίας, των επιχειρήσεων και των καταναλωτών - πολιτών. Κι αυτό παρά το σημαντικό πλεόνασμα οικονομικών πόρων που διέθετε.

Ενώ η έλλειψη πόρων είναι συχνά περιοριστικός παράγων στη δραστηριότητα οργανισμών δημοσίου συμφέροντος, στην περίπτωση της Επιτροπής Ανταγωνισμού, από το 2000 που θεσμοθετήθηκε το τέλος των επιχειρήσεων υπέρ της Επιτροπής, τα οικονομικά της παρουσιάζουν, συνεχώς, υψηλότατο πλεόνασμα (συχνά μεγαλύτερο του 50%). Το οποίο, αντί να αξιοποιηθεί στην κάλυψη του υψηλού ελλείμματος υπηρεσιών ανταγωνισμού που χαρακτηρίζει την ελληνική οικονομία, διοχετεύεται, στον κρατικό προϋπολογισμό.

Το να αποκτήσουμε αποτελεσματική Ανεξάρτητη Αρχή Ανταγωνισμού είναι προϋπόθεση για την αντιμετώπιση του ελλείμματος ανταγωνισμού στις «εγχώριες» αγορές προϊόντων και υπηρεσιών, στο οποίο οφείλεται διαχρονικά ο υψηλότερος έναντι της Ευρωζώνης πληθωρισμός, το συγκριτικά υψηλότερο κόστος ζωής, η χαμηλότερη αγοραστική δύναμη των πολιτών, και οι λιγότερες (εγχώριες και ξένες) επενδύσεις που δεν «επιχειρούνται» λόγω των «κλειστών» ή «μπλοκαρισμένων» αγορών.

Σήμερα ο κ. Ιωάννου είναι υπεύθυνος του τομέα Ανάπτυξης του κυβερνώντος κόμματος, που καλείται πλέον να δώσει λύση στο γόρδιο δεσμό της παράλυσης της εθνικής αντιμονοπωλιακής Αρχής.

Όμως, μετά την ιστορική απόφαση του Πρωτοδικείου και η αρμόδια υπουργός Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας, κ. Λούκα Κατσέλη, έχει την εξίσου ιστορική ευθύνη να μετατρέψει το νεκροτομείο των μικρομεσαίων επιχειρήσεων και των καταναλωτών σε μια πραγματική αντιμονοπωλιακή Αρχή, με κύρος και αποτελεσματικότητα στη δράση της, προχωρώντας άμεσα σε πρώτη φάση στην εκκαθάριση της Επιτροπής από όλα τα πρόσωπα που εκπροσωπούν την παράλυση, την ατιμωρησία και τη διάβρωσή της από τα ισχυρά συμφέροντα. Αυτή η σπάνια ευκαιρία δεν πρέπει να χαθεί!

http://www.stopcartel.info/2010/03/31/ΕΠ._ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ/Ιστορική_καταδίκη:_10_μήνες_φυλακή_στον_Σπ._Ζησιμόπουλο_της_Επιτροπης_Ανταγωνισμού_!/3038.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν είναι Πρωταπριλιάτικο

Δημοσιεύτηκε στο capital.gr

Βρείτε λεφτά για μισθούς, εμείς δεν έχουμε..."

Του Γιάννη Αγγέλη

«Βρείτε λεφτά να πληρώσετε μισθούς, αν δεν σας φθάνουν αυτά που πήρατε από τον Προϋπολογισμό...». Η εντολή του Υπ. Οικονομικών απευθύνεται στα ΝΠΔΔ.

Οι επερχόμενες εκλογές στην τοπική αυτοδιοίκηση είναι ο μοναδικός λόγος που εξαιρεί τους δήμους από αυτή τη γενικευμένη εντολή του Γ. Παπακωνσταντίνου προς όλα τα Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου με την οποία σε... πασχαλινό εορταστικό κλίμα, προετοιμάζεται ο επόμενος γύρος προβλημάτων που λέγεται μισθοδοσία του ευρύτερου δημόσιου τομέα.

Η εγκύκλιος είναι αυτή που αφορά την εφαρμογή της απόφασης για τις περικοπές αμοιβών στα ΝΠΔΔ και υπογράφθηκε χθες στο ΓΛΚ αλλά δεν έχει φθάσει ακόμα στους Οργανισμούς οι οποίοι θα πρέπει να την εφαρμόσουν, όπως διευκρίνισε αρμόδιο στέλεχος του ΓΛΚ στο Capital.gr σήμερα το πρωϊ.

Το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους με την εγκύκλιο αυτή νομιμοποιεί μια πρωτοφανή κατάσταση όπου «στις περιπτώσεις που τα εγκριθέντα κονδύλια για μισθοδοσία δεν επαρκούν, η συμπλήρωσή τους να γίνει από τα ίδια έσοδα του φορέα ή τα αποθεματικά του...». Με άλλα λόγια Νοσοκομεία, Πανεπιστήμια, κ.λ.π. που δεν θα τους φθάνουν τα χρήματα του Προϋπολογισμού για να πληρώσουν μισθούς θα πρέπει να πουλήσουν περιουσιακά τους στοιχεία. Και υποχρεώνονται να το κάνουν αυτό χωρίς καμία προετοιμασία ούτε για το πώς ούτε για το ποιος θα αναλάβει αυτή την ευθύνη έναντι των μισθωτών αλλά και του κράτους (αρμόδια υπουργία) απέναντι στο οποίο είναι υπόλογα.

Όπως αποκαλύπτει σήμερα το «Κ» ο Προϋπολογισμός ήδη αντιμετωπίζει πρόβλημα στην σχέση εσόδων – δαπανών για να καλύψει τους στόχους μείωσης των ελλειμμάτων που έχει δεσμευθεί με το Πρόγραμμα Σταθερότητας (ΠΣΑ) και καταφεύγει πλέον, παρά τις περικοπές αμοιβών και επιδομάτων, για πρώτη φορά σε μεταφορά της ευθύνης πληρωμής μισθών στα αποθεματικά και την περιουσία των ΝΠΔΔ.

Η εικόνα της μέχρι σήμερα κατάστασης έχει επιδεινωθεί περισσότερο από το γεγονός ότι στο ΥΠΟΙΚ προετοιμάζονται για το ενδεχόμενο οι κοινοτικοί να αναθεωρήσουν και πάλι προς το χειρότερο το έλλειμμα του 2009 πράγμα που θα συμπαρασύρει και το έλλειμμα του 2010. Οι αποκλίσεις για το έλλειμμα του 2009 ενδέχεται μάλιστα να αγγίξουν την μία ποσοστιαία μονάδα (0,9% του ΑΕΠ).

Επιπλέον ο έλεγχος από την τριμερή Επιτροπή (Κομισιόν, ΔΝΤ και ΕΚΤ) μέσα στο δίμηνο Απριλίου – Μαΐου θα καταγράψει το κατά πόσο εφαρμόζεται επιτυχώς το Πρόγραμμα Σταθερότητας και Ανάπτυξης προκειμένου να συνταχθεί η Έκθεση του Μαΐου με την οποία θα κριθεί η συνέπεια της ελληνικής κυβέρνησης στις διαδικασίες της επιτήρησης.

Τα στοιχεία από τις εισροές των εσόδων έχουν ήδη δείξει τάση υστέρησης με αποτέλεσμα το ΓΛΚ να πάρει την ρηξικέλευθη απόφαση να δρομολογήσει την περικοπή ακόμα και των ανελαστικών δαπανών όπως είναι οι ανάγκες μισθοδοσίας των ΝΠΔΔ.

Στην εγκύκλιο αυτή προς τα ΝΠΔΔ το ΓΛΚ κάνει ένα βήμα περισσότερο και απαγορεύει οποιαδήποτε πρόσθετη αμοιβή αν δεν έχει εξασφαλισθεί προηγουμένως η πληρωμή μέχρι τέλος του έτους, η τακτική μισθοδοσία υπαλλήλων στην βάση του συνυπολογισμού της περιουσίας κινητής και ακίνητης των ΝΠΔΔ...

Η ενέργεια αυτή του ΥΠΟΙΚ αναμένεται να «χτυπήσει» κυρίως στον χώρο της υγείας και της παιδείας, δηλαδή στα νοσοκομεία και τα εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρης Καζάκης

1/4/2010 Εφημερίδα "Ποντίκι"

Η σύνοδος κορυφής της 25ης Μαρτίου αποτελεί πράγματι ορόσημο. Μ’ αυτήν οι ηγέτες της ευρωζώνης σύστησαν επίσημα την Ελλάδα στο ΔΝΤ. Το ευρώ, δίπλα στις τόσες και τόσες ευεργεσίες που έχει προσφέρει σ’ αυτή τη χώρα και ιδίως στον εργαζόμενο λαό της, έρχεται τώρα να του προσφέρει επίσης μια ακόμη μοναδική ευκαιρία, να δοκιμάσει στο πετσί του και τις «θεραπείες σοκ» του ΔΝΤ. «Ελπίζουμε ότι αυτό θα καθησυχάσει όλους τους κατόχους των Ελληνικών ομολόγων ότι η ευρωζώνη δεν θα αφήσει την Ελλάδα να αποτύχει», όπως είπε ο Χέρμαν Βαν Ρομπέι αμέσως μετά τη Σύνοδο. Άλλωστε γι’ αυτούς δουλεύουν όλοι.

Η χώρα βαδίζει όπως έχει προκαθοριστεί από τις αγορές και τους κερδοσκόπους: από το κακό στο χειρότερο. Κάθε επιδείνωση της κατάστασης αποφέρει κέρδη δις ευρώ σε διεθνείς θεσμικούς και μη επενδυτές. Κι αυτό γιατί δεν έχουν επενδύσει στην μια και έξω χρεοκοπία της χώρας, αλλά στον αργό θάνατό της. Όσο περισσότερο κρατήσει η επιθανάτια αγωνία, τόσο περισσότερο κερδίζουν από τα αυξημένα spread-επιτόκια, από τις επισφάλειες των ελληνικών ομολόγων, από τα κάθε είδους παράγωγα χρέους, από τα πιθανά swap και τις συμφωνίες πάνω και κάτω από το τραπέζι προκειμένου η χώρα να συνεχίσει να δανείζεται για να συνεχίσει απρόσκοπτα την εξυπηρέτηση των χρεών της. Το ιδεώδες για τις αγορές θα ήταν να συνεχιστεί στο διηνεκές αυτή η κατάσταση. Αυτό θέλουν να εγγυηθεί η κηδεμονία της χώρας από το ΕΕ και το ΔΝΤ. Επιζητούν δηλαδή μια ελεγχόμενη πτώχευση σαν αυτή που επέβαλε το ΔΝΤ στην Ουραγουάη το 2003, η οποία την μετέτρεψε σε μια από τις φτωχότερες χώρες της Λατινικής Αμερικής, χωρίς να την γλυτώσει από το χρέος της.

Αυτός είναι ο μονόδρομος που υπηρετεί η κυβέρνηση. Είναι η χώρα υποχρεωμένη να τον ακολουθήσει; «Η πρώτη διαταγή των νόμων των είναι, να νομίζουν τους λόγους του τυράννου ως νόμους απαραβάτους», έγραφε για τα καθεστώτα της τυραννίας ο Ανώνυμος Έλληνας στην Ελληνική Νομαρχία.

Ωστόσο, μονόδρομοι δεν υπάρχουν, όπως δεν υπάρχουν και «νόμοι απαράβατοι». Ιδίως όταν η αναζήτηση μιας εναλλακτικής προοπτικής αποτελεί ζήτημα ζωής ή θανάτου για τη χώρα και το λαό της.

Το πρώτο βήμα μιας διαφορετικής πολιτικής θα ήταν να ανατραπεί το καθεστώς κηδεμονίας από την ΕΕ και το ΔΝΤ, που έχει σαν βασικό στόχο τη διαιώνιση της υπερχρέωσης προς όφελος των διεθνών κερδοσκόπων και δανειστών. Δεν υπάρχει ούτε ένα παράδειγμα χώρας που να υποβλήθηκε σε καθεστώς κηδεμονίας για τα χρέη της και να βγήκε αλώβητη ή και ακέραια. Όποιος ενδιαφέρεται ας δει την ιστορία των χωρών της Λατινικής Αμερικής και της Αφρικής, ιδίως της υποσαχάριας, όπου έδρασε για δεκαετίες το ΔΝΤ. Όπου επιβλήθηκε καθεστώς κηδεμονίας άφησε πίσω του ερείπια.

Δεύτερο, να προχωρήσει το ελληνικό κράτος σε άμεση παύση πληρωμών, ώστε να διασωθούν οι τεράστιοι πόροι που σήμερα πηγαίνουν σε πληρωμές δανείων. Η παύση πληρωμών δεν ισοδυναμεί με κήρυξη πτώχευσης, όπως κηρύττει σκόπιμα η επίσημη προπαγάνδα. Η πτώχευση μπορεί να σημάνει μια προσωρινή στάση πληρωμών, αλλά θέτει τη χώρα και το λαό της στη διάθεση και στο έλεος των δανειστών της. Πτώχευση σημαίνει ότι μια χώρα δεν μπορεί να πληρώσει τους δανειστές της σε ρευστό και επιτρέπει να πληρωθούν σε είδος, κατάσχοντας και δημεύοντας τα περιουσιακά της στοιχεία. Αντίθετα, μια χώρα προχωρά σε μονομερή παύση πληρωμών ακριβώς επειδή δεν θέλει να της επιβληθεί ή να αναγκαστεί από την αγορά να κηρύξει πτώχευση. Η μονομερής παύση πληρωμών θέτει σε πρώτη προτεραιότητα την ανάγκη να σταθεί η χώρα και ο λαός της στα πόδια τους, χωρίς τον φόρο αίματος στους δανειστές.

Για παράδειγμα στην περίπτωση της επίσημης πτώχευσης του ελληνικού κράτους το 1932 υπήρξε πράγματι προσωρινή παύση πληρωμών, αλλά η χώρα δεν γλύτωσε ούτε από τα χρέη της, ούτε από τους δανειστές της. Ακόμη και σήμερα συνεχίζει το ελληνικό κράτος να πληρώνει το διακυβερνητικό δάνειο με τις ΗΠΑ που συνάφθηκε το 1929! Κι ας έχει μεσολαβήσει επίσημο χρεωστάσιο της χώρας.

Στη διεθνή πρακτική έχουμε πολλές χώρες που κατά καιρούς αρνήθηκαν να πληρώσουν τους δανειστές τους, χωρίς να κηρύξουν πτώχευση. Μάλιστα στο διεθνές δίκαιο υπάρχει πρόβλεψη για την μονομερή άρνηση μιας χώρας να πληρώσει τα χρέη της, όταν συντρέχουν τρεις λόγοι: (α) Ο δανεισμός έγινε με ανήθικο και παράνομο τρόπο. (β) Τα δάνεια δεν χρησιμοποιήθηκαν προς το συμφέρον του λαού και της χώρας. (γ) Οι δανειστές γνώριζαν πολύ καλά ποιους δάνειζαν και για ποιο σκοπό. Στη βάση αυτής της ρήτρας του διεθνούς δικαίου, που αποκαλείται odious debt ή απεχθές χρέος, αρνήθηκαν πολλές από τις νεοαπελευθερωμένες χώρες να πληρώσουν τα χρέη της αποικιοκρατίας, των δικτατορικών και βασιλικών καθεστώτων που ανατράπηκαν, αλλά και των διεφθαρμένων κυβερνήσεων.

Τελευταίο παράδειγμα είναι το Εκουαδόρ, το οποίο τον Δεκέμβρη του 2008 ανακοίνωσε πλήρη παύση πληρωμών, χωρίς να κηρύξει πτώχευση. Ο πρόεδρος της χώρας Κορέα, αφού συγκρότησε μια διακομματική επιτροπή υπό τον γενικό εισαγγελέα της χώρας που εξέτασε το σύνολο των συμβάσεων δανεισμού της χώρας, ανακοίνωσε ότι το Εκουαδόρ δεν δεσμεύεται να πληρώσει ένα «ανήθικο και παράνομο» χρέος, που υπήρξε προϊόν ρεμούλας και κερδοσκοπίας σε βάρος του λαού του. Απευθύνθηκε επίσης στη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, η οποία στάθηκε στο πλευρό της χώρας, αναγνωρίζοντας το δικαίωμά της να μην πληρώσει χρέη που δημιούργησαν οι προηγούμενες διεφθαρμένες κυβερνήσεις και έτσι δεν κουνήθηκε φύλλο εναντίον του Εκουαδόρ. Και μιλάμε για μια χώρα με πληθυσμό περί τα 13,6 εκατ. κατοίκους και με ΑΕΠ (2008) λίγο πάνω από το 16% του αντίστοιχου ΑΕΠ της Ελλάδας!

Για να προχωρήσει μια χώρα σε μονομερή παύση πληρωμών απαιτείται πρώτα και κύρια πολιτική βούληση. Απαιτείται υπεύθυνη κυβέρνηση που να προτάσσει πάνω απ’ όλα το καλό της χώρας και του λαού της. Φανταστείτε μόνο μια κυβέρνηση που αντί να αναζητά την «αποκατάσταση της αξιοπιστίας στις αγορές», βγαίνει και ζητά την συμπαράσταση, την μαχητική στήριξη του λαού για να προχωρήσει σε μονομερή παύση πληρωμών, ώστε να μην επιβάλει τα μέτρα λιτότητας και ασφυξίας που απαιτούν οι δανειστές και τα όργανά τους.

Φυσικά μια τέτοια κυβέρνηση θα προχωρούσε αμέσως στη δημιουργία μιας διακομματικής επιτροπής σε ισότιμη βάση, έστω υπό τον πρόεδρο της δημοκρατίας, η οποία θα είχε απεριόριστη δυνατότητα διερεύνησης όλων των συμβάσεων δανεισμού τουλάχιστον από την μεταπολίτευση έως σήμερα. Υπάρχει έστω κι ένας που πιστεύει ότι οι συμβάσεις αυτές δεν κρύβουν ρεμούλες και ατασθαλίες άνευ προηγουμένου; Μόνο οι συμβάσεις swap που αποκαλύφτηκαν πρόσφατα με την Goldman Sachs και άλλες 15 τράπεζες αποτελούν σκάνδαλα πρώτου μεγέθους, που μπροστά τους ωχριά το σκάνδαλο Siemens. Ταυτόχρονα θα έφερνε στη Βουλή νόμο, ο οποίος θα καταργούσε με αναδρομική ισχύ κάθε ασυλία για όλα τα πολιτικά πρόσωπα που διαχειρίστηκαν δημόσιο χρήμα με ποινή τη δήμευση της περιουσίας τους και φυλάκιση.

Όλα αυτά δεν θα ικανοποιούσαν μόνο το κοινό περί δικαίου αίσθημα, κάτι εντελώς απαραίτητο για μια πολιτική που θέλει να στηριχθεί στον ίδιο το λαό, αλλά θα στοιχειοθετούσαν και το έννομο δικαίωμα της χώρας έναντι της «διεθνούς κοινότητας» να μην πληρώσει τα χρέη που αποτελούν προϊόν ρεμούλας και κερδοσκοπίας.

Φυσικά η παύση πληρωμών είναι μόνο το πρώτο βήμα. Είναι ένα αμυντικό μέτρο για να διασωθούν οι τεράστιοι πόροι που πηγαίνουν στην αποπληρωμή των χρεών. Το πρόβλημα που προκύπτει αμέσως με την παύση πληρωμών είναι διπλό: Αφενός, τι πρέπει να γίνει για να θωρακιστεί η χώρα απέναντι τους εκβιασμούς και τις πιέσεις των αγορών, που είναι φυσικό να ενταθούν μπροστά στο ενδεχόμενο της παύσης πληρωμών. Αφετέρου, πώς πρέπει να αξιοποιηθούν οι πόροι που διεσώθησαν, αλλά και οι πόροι που διαθέτει συνολικά η ελληνική οικονομία και κοινωνία, έτσι ώστε να ορθοποδήσει η χώρα και ο λαός της και να μπει σε μια νέα τροχιά ορθολογικής ανάπτυξης προς όφελος των εργαζομένων και του τόπου.

Ως προς το πρώτο ζήτημα, η επίσημη προπαγάνδα ασκεί συστηματική τρομοκρατία, που πίσω της κρύβεται η απόλυτη ένδεια επιχειρημάτων. Επίσης, η διατεταγμένη δημοσιογραφία έχει φιμώσει κάθε άποψη που υποστηρίζει την παύση πληρωμών. Ενώ δυστυχώς και η επίσημη αριστερά δεν τολμά ούτε καν να θέσει το ζήτημα.

Η ελεγχόμενη «ενημέρωση» γνωρίζει πολύ καλά ότι οι πιέσεις και οι εκβιασμοί των αγορών μπορούν να πιάσουν μόνο όταν έχεις ένα πολιτικό σύστημα εντελώς σαθρό, υποτελές, διεφθαρμένο και επιρρεπές στο δοσιλογισμό. Όπου υπήρξαν κυβερνήσεις που τόλμησαν να υπερασπιστούν τις χώρες τους, ακόμη και σε συνθήκες εξαιρετικά δύσκολες γι’ αυτές, οι αγορές και τα διεθνή όργανά τους ελάχιστα μπόρεσαν να κάνουν.

Για παράδειγμα η Αργεντινή, η οποία χρεωκόπησε επίσημα το 2001 μετά από μια δεκαετία κατά την οποία οι διεθνείς αγορές και τα όργανά τους την αποκαλούσαν «οικονομικό θαύμα». Αφού ανατράπηκε και εκδιώχθηκε κακήν κακώς ο πρόεδρος του «οικονομικού θαύματος» Κάρλος Μένεμ, ένα είδος δικού μας Σημίτη, ο οποίος οδήγησε τη χώρα στην υπερχρέωση και την καταστροφή, ήρθε ο Φερνάντο ντε λα Ρούα, κάτι σαν τον δικό μας Καραμανλή τζούνιορ, ο οποίος προσπάθησε να συνεχίσει την ίδια πολιτική. Έφτασε τη χώρα στο χείλος της χρεωκοπίας και ο λαός τον ανέτρεψε. Στη θέση του ήρθε ο κεντροαριστερός Εδουάρδο Ντουάμπλε, κάτι σαν τον δικό μας Γιώργο Παπανδρέου.

Ο Ντουάμπλε, αφού κατήγγειλε την προηγούμενη διεφθαρμένη διακυβέρνηση και δήλωσε ότι κινδυνεύει η εθνική κυριαρχία της χώρας του από τους διεθνείς δανειστές και κερδοσκόπους, κατέληξε ότι δεν υπάρχει κανένας άλλος δρόμος εκτός από την υπαγωγή της χώρας του στην κηδεμονία του ΔΝΤ. Μέσα σε λίγους μήνες η ανεργία έφτασε στα ύψη (πάνω από το 25%), η πείνα και η φτώχεια θέριζε, ενώ ακόμη και το ποσοστό θνησιμότητας του πληθυσμού αυξήθηκε. Για όλα αυτά ο Ντουάμπλε ήξερε μόνο να λέει: «Δεν θα ήμουν ειλικρινής αν σας έλεγα ότι είμαι ευτυχής με τον τρόπο που το ΔΝΤ μας έχει μεταχειριστεί.». Πονούσε κι αυτός για τα βάσανα του λαού του, όπως πονά και ο Γιώργος Παπανδρέου.

Ωστόσο, ο λαός της Αργεντινής δεν εκτίμησε καθόλου τα αισθήματά του και τον έριξε. Στην θέση του εκλέχτηκε ο Κιτσνέρ, ο οποίος το πρώτο πράγμα που έκανε, σεβόμενος τη θέληση του λαού και το συμφέρον της χώρας του, ήταν να ξαποστείλει το ΔΝΤ και τις θεραπείες του. Ακολούθησε πολιτική διαγραφής των χρεών της χώρας και προχώρησε σε εθνικοποιήσεις σημαντικών τομέων της οικονομίας προκειμένου να ξαναρχίσει η ανάπτυξη της χώρας. Οι αγορές τιμώρησαν την Αργεντινή βαθμολογώντας την πιστοληπτική ικανότητα της χώρας με το χειρότερο βαθμό. Παρ’ όλα αυτά η Αργεντινή στάθηκε στα πόδια της με τη δύναμη του λαού της, παρά και ενάντια στο ΔΝΤ, τις αγορές και τις θεραπείες τους. Χρειάστηκε απλά ένας Κιτσνέρ να ενωθεί με το λαό και να προτάξει το συμφέρον της χώρας του, για να γλυτώσει η χώρα τα χειρότερα. Όλα αυτά δεν σημαίνουν ότι η Αργεντινή έχει λύσει τα προβλήματά της, ή ότι έχει ξεπεράσει ολοκληρωτικά τη χρεωκοπία της. Σημαίνουν απλά ότι η χρεωκοπημένη Αργεντινή και ο λαός της σήμερα είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από όλες τις άλλες χώρες που δέχτηκαν την κηδεμονία του ΔΝΤ, ενώ βρίσκεται σε καλύτερη θέση και από την Ελλάδα του «ισχυρού ευρώ».

Τι θα γίνει όμως αν αντιδρώντας στην παύση πληρωμών φύγουν όλα τα κεφάλαια; Τι θα γίνει αν οι τράπεζες αρχίζουν να εκβιάζουν; Τι θα γίνει αν η ΕΚΤ προκειμένου να προστατεύσει τις τράπεζες που κατέχουν τα πακέτα των ελληνικών ομολόγων, αρχίσει να πιέζει μέσα από τον περιορισμό της ρευστότητας της ελληνικής οικονομίας, μιας και είναι η μόνη που ελέγχει την ποσότητα έκδοσης του ευρώ; Τα ερωτήματα αυτά είναι απολύτως βάσιμα. Γι’ αυτό και η παύση πληρωμών δεν έχει ουσιαστικά κανένα πρακτικό νόημα, αν δεν συνοδευτεί με ένα πακέτο άμεσων μέτρων θωράκισης της οικονομίας και της χώρας από τυχόν εκβιασμούς και πιέσεις. Αυτά τα μέτρα πρέπει να είναι τα εξής:

Πρώτο, η άμεση επιβολή ελέγχου στην κίνηση κεφαλαίου ώστε να σταματήσει η φυγή του στο εξωτερικό. Αυτό μπορεί να γίνει π.χ. επιβάλλοντας έναν αποτρεπτικό φόρο της τάξης του 80-90% για κάθε ευρώ που πηγαίνει σε καταθέσεις, μετοχές, ομόλογα, παράγωγα, κλπ., του εξωτερικού. Πρέπει να γνωρίζουμε ότι τα ιδιωτικά κεφάλαια που έχουν επωφεληθεί από το κοινό νόμισμα και την ελευθερία κίνησης και βρίσκονται ήδη στο εξωτερικό ανέρχονταν στα τέλη του 2009 σε πάνω από 160 δις ευρώ. Αυτό πρέπει έτσι ή αλλιώς να σταματήσει γιατί αποτελεί τρομακτική πληγή για την ελληνική οικονομία.

Δεύτερο, η εθνικοποίηση των βασικών τραπεζών της χώρας, ώστε να χτυπηθεί αποφασιστικά το κύκλωμα χρηματοπιστωτικής αγυρτείας και τοκογλυφίας που πνίγει τη χώρα. Να λυτρωθούν νοικοκυριά και μικρομεσαίες επιχειρήσεις από την σαράφικη πρακτική των τραπεζών. Να διαγραφεί το μεγαλύτερο μέρος των χρεωγράφων που βρίσκονται στα χαρτοφυλάκια των τραπεζών με αποτέλεσμα να έχουν εκτινάξει την αξία του τραπεζικού ενεργητικού σε σχεδόν 2 φορές το ΑΕΠ της χώρας.

Τρίτο, η έξοδος της χώρας από το ευρώ και την ΟΝΕ. Κι αυτό γιατί το ευρώ είναι το μόνο αποτελεσματικό μέσο εκβιασμού και πίεσης της χώρας. Εκτός ευρώ όλες οι απειλές είναι μόνο λόγια. Κι όχι μόνο αυτό. Όσο η χώρα βρίσκεται μέσα στην ΟΝΕ είναι εκτεθειμένη στις επιδρομές της διεθνούς κερδοσκοπίας και λειτουργεί ως αναλώσιμο είδος για τα διευθυντήρια της Ευρωζώνης.

Φυσικά, η αποχώρηση της Ελλάδας από την ευρωζώνη σήμερα, θα πυροδοτήσει τέτοια κρίση στο ίδιο το ευρώ, θα πυροδοτήσει τέτοιες λαϊκές αντιδράσεις εναντίον του και στις άλλες χώρες της ευρωζώνης, που είναι πολύ πιθανό να δούμε την έκλειψή του. Αυτό φοβούνται και τα διευθυντήρια της ευρωζώνης.

Το μόνο που μπορεί να κάνουν οι αγορές απέναντι σε μια αποφασισμένη χώρα και έναν ακόμη πιο αποφασισμένο λαό, είναι να μηδενίσουν την πιστοληπτική του ικανότητα. Κι έτσι να μην μπορεί η χώρα να αντλήσει κεφάλαια από τις διεθνείς αγορές ομολόγων. Όμως αυτό δεν αποτελεί ουσιαστικό πρόβλημα. Κι αυτό γιατί η συμμετοχή των κρατικών ελλειμμάτων στο δημόσιο δανεισμό κινείται λίγο πάνω από το 3%. Αυτό σημαίνει ότι, αν απαλλαγεί η χώρα από την εξυπηρέτηση των δανείων, οι πραγματικές δανειακές ανάγκες, ακόμη και με τα σημερινά δεδομένα, είναι ασήμαντες.

Θα πρέπει όμως και η παύση πληρωμών να συνοδευθεί από μια ριζικά διαφορετική αναπτυξιακή πορεία, η οποία δεν θα στηρίζεται σε κερδοσκόπους επενδυτές, σε κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες και μονοπώλια, αλλά στις άμεσες ανάγκες και το εισόδημα του εργαζόμενου. Μόνο έτσι μπορεί να ορθοποδήσει η οικονομία, να ανασυγκροτηθεί σε παραγωγική βάση η εγχώρια αγορά και να οικοδομηθεί ένα ριζικά διαφορετικό κράτος από το σημερινό. Μόνο έτσι δεν θα χρειάζεται το δημόσιο να καταφύγει ξανά στη διεθνή κερδοσκοπία για δανεισμό.

Φυσικά τίποτε από όλα αυτά δεν έχει νόημα δίχως την κατάκτηση και την κατοχύρωση της δημοκρατίας στη χώρα. Κι αυτό σημαίνει την ανατροπή του υπάρχοντος διάτρητου και απόλυτα διεφθαρμένου συστήματος καλπονοθευτικής αναπαραγωγής ενός περιορισμένου και τυπικού κοινοβουλευτισμού που στηρίζει την απολυταρχία της εκάστοτε κυβέρνησης και των πατρώνων της. Σημαίνει δηλαδή την εγκαθίδρυση της αληθινής κυριαρχίας του λαού, της λαοκρατίας, με την κατοχύρωση και τον σεβασμό της εθνικής κυριαρχίας και ανεξαρτησίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μας κούρασαν τα απισιόδοξα δημοσιεύματα:

Κι όμως, η Ελλάδα έχει μέλλον!

Λέτε;

Γιατί όχι;

Καλή ανάσταση (γενικώς) συνφορουμίτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχισαν τα οργανα οι αποδειξοκυνηγοι η ελληνιστι receipt hunters

http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_943.html

"Προς

Υπουργείο Οικονομικών

Υπηρεσία Ειδικών Ελέγχων

Κύριοι,

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι την 5/4/2010 επισκέφθηκα ...

την Ταβέρνα με την επωνυμία «Θέατρο Γεύσεων» (ΑΦΜ 0660@@@@@) στην περιοχή του Λαυρίου και κατέβαλα το ποσό των 155 eur (περίπου).

Έναντι του ποσού, το ανωτέρω κατάστημα που παρέδωσε τις 2 συνημμένες αποδείξεις εκ 44.40 και 108.50 eur αντίστοιχα..

Όπως όμως διαπίστωσα εξ των υστέρων, η απόδειξη των 108,40 eur είχε ημερομηνία 3/4/2010 αντί του ορθού 5/4/2010.

Εκτιμώ ότι το κατάστημα μου παρέδωσε απόδειξη που ανήκε σε άλλο πελάτη, είχε κοπεί την 3/4/2010 και ο πελάτης δεν την παρέλαβε ποτέ (για οποιοδήποτε λόγο).

Με αυτό τον τρόπο, το κατάστημα καρπώθηκε τα συνολικά 11,9 eur τα οποία του κατέβαλα σαν ΦΠΑ για την συγκεκριμένη απόδειξη.

Σας ενημερώνω ακόμη ότι η καταγγελία θα κοινοποιηθεί και στο Internet (συγκεκριμένα στο blog “troktiko”)

Με τιμή "

ΑΝΩΝΥΜΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_7209.html

Επιστολη του φερομενου ως τρομοκρατη πεθερου του Γουρνα

"Η απάντηση για τη στοχοποίηση μου από την Αστυνομία και τα ΜΜΕ

Είμαι ο “διανοούμενος”, “αρχηγός”, “κάτοικος περιοχής της Μαγνησίας”, με “συχνές εκδρομές στην Αθήνα και την Ικαρία”, “με οργανωτικό ρόλο σε κινητοποιήσεις αντιεξουσιαστών” και η λίστα σας, άραγε, έχει τέλος;

Μήπως σας κάνω για το “προφίλ” που ξέρετε πολύ καλά να κατασκευάζετε, σε περιπτώσεις δημιουργίας “τρομοκρατικών οργανώσεων”;

Μήπως σας λείπει κάτι από το παζλ και εγώ σας κάνω;

* Ναι, λοιπόν, είμαι 60 ετών (παρ’ όλ’ αυτά στο χώρο που ανήκω δεν υπάρχουν αρχηγοί, πόσο μάλλον μεσήλικες!).

* Ναι, είμαι ο κάτοικος της οικίας που κάνατε τις έρευνές σας, την Κυριακή ...

11 Απρίλη 2010, στην Κυψέλη (Σποράδων 21), χωρίς, βέβαια, κανένα αποτέλεσμα.

* Ναι, είμαι ο πατέρας της γυναίκας του Κώστα Γουρνά (δηλαδή είναι γαμπρός μου!)

* Ναι, είμαι ο παππούς των δύο 16μηνων παιδιών τους, και, τέλος

* Ναι, είμαι αντιεξουσιαστής.

Ομολογώ ότι συμμετείχα από τη δεκαετία του 70 στους κοινωνικοταξικούς αγώνες, που διεξάγονται από την πλευρά των καταπιεσμένων ενάντια στο κράτος και στο κεφάλαιο. Κι επειδή η δική μου λίστα είναι μεγάλη, θα αναφερθώ στο πρόσφατο παρελθόν. Συμμετείχα και συμμετέχω, ενεργά, στο “συντονιστικό αλληλεγγύης στους πρόσφυγες και μετανάστες”, σε κινήσεις αλληλεγγύης στους εξεγερμένους Ζαπατίστας του Μεξικού, σε κινήσεις αλληλεγγύης στους φυλακισμένους, στη “συνέλευση αλληλεγγύης στην Κ. Κούνεβα”, στη “Λαϊκή Συνέλευση κατοίκων Πετραλώνων-Θησείου-Κουκακίου” και στην “κατάληψη του ΠΙΚΠΑ”, των κατοίκων αυτών των περιοχών.

Και για να σας διευκολύνω στις έρευνές σας, σας ανακοινώνω ότι αυτές τις μέρες (δηλ. από τότε που ξεκινήσατε τις τρομερές συλλήψεις και έρευνές σας), βρίσκομαι στο πλευρό της κόρης μου, στην οικία της, που ερευνήσατε την Κυριακή 11 Απρίλη 2010.

Από ότι φαίνεται το χολιγουντιανό υπερθέαμα της εξάρθρωσης του “Επαναστατικού Αγώνα”, ήταν το καλύτερο χαπάκι για να θολώσετε τα νερά. Για να περάσετε τα αντικοινωνικά-αντεργατικά μέτρα σας, όπως και την επιτήρηση της χώρας από το ΔΝΤ.

Είναι αναμφισβήτητο ότι η αλληλεγγύη στους ανθρώπους που διώκονται για τη συμμετοχή τους στον “Επαναστατικό Αγώνα” είναι και θα είναι δεδομένη και μαζική. Είμαι ένα κομμάτι των αλληλέγγυων και θα είμαι μέχρι την απελευθέρωσή τους.

Η ποινικοποίηση των οικογενειακών και φιλικών σχέσεων, όσων αντιστέκονται, είναι γνωστή τακτική σας, και εγώ στέκομαι συνειδητά απέναντί της.

Αθήνα, Τρίτη 13 Απρίλη 2010 Μανώλης Μπεραχάς

Υ.Γ. Όσον αφορά το χώρο στην Κυψέλη, δεν διαμένει, όπως κατασκευασμένα έχει γραφτεί στην επίσημη έκθεση έρευνας, ο γαμπρός μου Κώστας Γουρνάς, αλλά είναι ο επαγγελματικός χώρος του αδελφού μου και δικός μου."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρετανία: Μίζες για προμήθειες σε ελληνικά νοσοκομεία

Ποινή φυλάκισης 12 μηνών, επέβαλε πρωτοδικείο του Λονδίνου στον Ρόμπερτ Τζον Ντούγκαλ πρώην στέλεχος της βρετανικής φαρμακευτικής εταιρείας Depuy international.

Στην απολογία του παραδέχθηκε ότι έδινε χρήματα σε γιατρούς δημόσιων νοσοκομείων στην Ελλάδα και εξασφάλιζε παραγγελίες υπερκοστολογημένων προϊόντων.

Η εταιρεία, που είναι θυγατρική του αμερικανικού κολοσσού Johnson & Johnson, διέθεσε την τετραετία 2002 - 2005 ορθοπεδικά υλικά σε γιατρούς ελληνικών νοσοκομείων, οι οποίοι φέρονται να έλαβαν συνολικές προμήθειες άνω των πέντε εκατομμυρίων ευρώ, με τη μεσολάβηση ελληνικής εταιρείας διάθεσης ιατρικού εξοπλισμού.

Η δίωξη σε βάρος του 45χρονου Ντούγκαλ ασκήθηκε από το αντίστοιχο βρετανικό Σώμα Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος, μετά από πληροφορίες των αμερικανικών αρχών που ερευνούσαν καταγγελίες της Johnson & Johnson.

Κατά την ακροαματική διαδικασία του Λονδίνου οι δικηγόροι της κατηγορούσας αρχής χαρακτήρισαν τους Έλληνες πολίτες ως τον «μεγάλο χαμένο» της υπόθεσης. Όπως έχει αποκαλύψει ο ΣΚΑΪ και η «Καθημερινή», η υπόθεση και οι εξελίξεις είναι εν γνώσει των ελληνικών αρχών.

http://www.skai.gr/a...μεία140410/

Φυλάκιση στελέχους βρετανικής φαρμακευτικής εταιρίας για μίζες σε ελληνικά νοσοκομεία

Σε δώδεκα μήνες φυλάκιση καταδικάστηκε ο Robert John Dougall, πρώην στέλεχος της βρετανικής φαρμακευτικής εταιρείας Depuy International. Ο Dougall μεσολάβησε ώστε να δοθούν περισσότερα από 5 εκατομμύρια ευρώ ως μίζες σε Έλληνες γιατρούς την τετραετία 2002 - 2005, ενώ στη συνέχεια κατήγγειλε τα αφεντικά του.

Ο δικαστής του πρωτοδικείου του Λονδίνου απέρριψε κοινή πρόταση των εισαγγελέων να επιβληθεί η ποινή με αναστολή, αν και το βρετανικό Σώμα Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος ενθαρρύνει όσους εμπλέκονται σε υποθέσεις διαφθοράς να συνεργαστούν με αντάλλαγμα μικρότερες ποινές. Ο ίδιος υποστήριξε ότι καταλαβαίνει αυτή την πολιτική αλλά αυτό δε δικαιολογεί φυλάκιση με αναστολή σε περίπτωση όπου η διαφθορά ήταν συστηματική και μακροπρόθεσμη

Ο Dougall στην απολογία του παραδέχθηκε ότι έδινε χρήματα σε γιατρούς δημόσιων νοσοκομείων στην Ελλάδα και εξασφάλιζε παραγγελίες υπερκοστολογημένων προϊόντων.

Η Depuy International είναι θυγατρική της Johnson & Johnson και φέρεται να διέθετε τα ορθοπεδικά υλικά σε γιατρούς ελληνικών νοσοκομείων με τη μεσολάβηση ελληνικής εταιρείας διάθεσης ιατρικού εξοπλισμού.

http://tvxs.gr/news/...?οκομεία

Ο Τέλλογλου το πρωί στον σκάι είπε ότι έχει παραδοθεί στο υπουργείο υγείας (επί υπουργείας Αβραμόπουλου) και στον εισαγγελέα Σανιδά πλήρης φάκελλος με ονόματα χρηματισθέντων.

Ο Σανιδάς ανέθεσε στον Καρούτσο την έρευνα και η έρευνα συνεχίζεται..............

Οι Βρετανοί κατέληξαν και υπάρχουν στοιχεία, θα τα αξιοποιήσει κανείς εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=325758&ct=32&dt=15/04/2010

Ο Μαζιώτης τούς έκανε κουμπάρους

Από την περίοδο 2003-2004 η Αντιτρομοκρατική εξέταζε την εμπλοκή του Μαζιώτη στην επονομαζόμενη «νέα γενιά τρομοκρατών». Η έρευνα αφορούσε την παρακολούθησή του στα Κύθηρα. Κλιμάκια είχαν μεταβεί εκεί για παρακολουθήσεις, επειδή όμως κρίθηκε κοστοβόρα ως επιχείρηση, προτιμήθηκε «τα νέα του Μαζιώτη» να μεταφέρει στην Αντιτρομοκρατική νεαρός αστυνομικός που υπηρετούσε στο νησί. Ανέλαβε λοιπόν το...

σχεδόν μόνιμο καθήκον να τον παρακολουθεί. Ο αστυνομικός είχε καθημερινή επικοινωνία με αξιωματικό της Αντιτρομοκρατικής που χειριζόταν για χρόνια τον φάκελο Μαζιώτη. Η επαφή εξελίχθηκε σε φιλία των δύο ανδρών της ΕΛ.ΑΣ., η οποία κατέληξε... κουμπαριά: ο αξιωματικός το καλοκαίρι του 2008 πάντρεψε τον αστυνομικό.

Οι πιέσεις της CΙΑ: Αποκαλύπτεται ότι το 2007 ασκήθηκαν πιέσεις στην τότε ηγεσία του υπουργείου Δημόσιας Τάξης από μέλη του κλιμακίου της CΙΑ στην Αθήνα προκειμένου να βρεθούν «εδώ και τώρα» στοιχεία για τη σύλληψη του Μαζιώτη. Η πίεση ίσως οδήγησε στην αλλαγή προσώπων που χειρίζονταν τον φάκελό του. Κομβικό σημείο για την έρευνα σχετικά με τον 40χρονο θεωρείται η επίθεση του «Επαναστατικού Αγώνα» τον Ιανουάριο του 2007 στην πρεσβεία των ΗΠΑ. Τότε το κλιμάκιο της CΙΑ πίεζε την Αντιτρομοκρατική με βάση δικά της στοιχεία να συλλάβει τον Μαζιώτη, ο οποίος είχε εξαφανιστεί. Η πίεση έγινε αφόρητη και αποφασίστηκε η μετάθεση αξιωματικού της ΕΛ.ΑΣ. που χειριζόταν τον φάκελό του. Το στέλεχος τον Ιούλιο του 2007 συνέταξε πολυσέλιδη μελέτη όπου αναφερόταν στον ρόλο του. Ωστόσο, όπως μνημονευόταν σε άλλα σχετικά έγγραφα, «δεν υπάρχει περίπτωση σύλληψής του επ΄ αυτοφώρω σε ένοπλη επίθεση» . Προτάθηκε μάλιστα να «εξουδετερωθεί» με σύλληψή για κάποια ποινική δραστηριότητα!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...