Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΠΟ ΙΚΑ - ΟΑΕΔ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


επισκέπτη GIANNA

Ερώτηση

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ & ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΣΑΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΛΟΓΩ ΤΟΚΕΤΟΥ & ΛΟΧΕΙΑΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Οι αποδοχές που θα λάβεις από ΙΚΑ και ΟΑΕΔ εξαρτώνται από τις ημέρες εργασίας που έχεις και τις αποδοχές που δηλώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ & ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΣΑΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΛΟΓΩ ΤΟΚΕΤΟΥ & ΛΟΧΕΙΑΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Ο ΚΑΘΑΡΟΣ ΜΟΥ ΜΙΣΘΟΣ ΕΙΝΑΙ 1200,00€ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ 5 ΕΤΗ

ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ & ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΣΑΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΛΟΓΩ ΤΟΚΕΤΟΥ & ΛΟΧΕΙΑΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Πιστεύετε ότι κι αυτό το θέμα πρέπει να συμπεριλαμβάνεται στις γνώσεις ενός λογιστή;

Η ερώτηση απευθύνεται και στους συναδέλφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το βοήθημα τοκετού είναι 30 ημερομίσθια ανειδίκευτης εργάτριας το οποίο λαμβάνεις από το ΙΚΑ. Παίρνεις και διάφορα βοηθήματα από τον ΟΑΕΔ αλλά περισσότερες πληροφορίες θα λάβεις από τα κατά τόπους αρμόδια υποκαταστήματα του ΟΑΕΔ.

Πράγματι το θέμα αυτό δεν συμπεριλαμβάνεται στις γνώσεις ενός λογιστή.

Αν θες περισσότερες πληροφορίες για την άδεια που δικαιούσαι και τι υποχρεώσεις, οικονομικές και μη, έχει ο εργοδότης σου απέναντι σου πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε αλλά για τις αποδοχές από ΙΚΑ και ΟΑΕΔ προσωπικά δηλώνω αδυναμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ : 15ΗΜ. ΜΕΧΡΙ ΕΝΑ ΕΤΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ

ΜΗΝΑΣ ΑΝΩ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ

2.ΙΚΑ : ΤΟ 50% ΤΟΥ ΤΕΚΜΑΡΤΟΥ ΗΜΕΡ/ΘΙΟΥ ΤΗΣ ΑΣΦ.ΚΛΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΜΠΙΠΤΕΙ Ο Μ.Ο. ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ 30 ΗΜΕΡΩΝ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡ.ΤΟΚΕΤΟΥ.

3.ΟΑΕΔ : ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΕΠΙΣΗΜΩΝ ΤΑΚΤΙΚΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ.

Για το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ πέρα απο την γραφειοκρατία και την πιθανή καθυστέρηση ΜΗΝ έχει άγχος , τα ποσά θα τα λάβεις απολύτως βάσει αυτών που ορίζει ο νόμος.Για τον εργοδότη σου τα πράγματα είναι απολύτως ξεκάθαρα και δεν χρειάζονται ιδιαίτεροι υπολογισμοί.

Τέλος το ζήτημα ΔΕΝ εμπίπτει στη δικαιοδοσία του Λογιστή ,θεωρώ όμως ότι ο άνθρωπος(βλ.λογιστής) που ασχολείται με τα εργατικά γενικά σε μία επιχείρηση δεν θα πρέπει να έχει πρόβλημα να γνωρίζει κάτι παρόμοιο.

Μπορούμε να το δούμε ως "προσφορά" στην εργ/νη και όχι προς τον επιχειρηματία

Kaa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας. Δεν μπορώ κάπου να βρω, τι γίνεται στην περίπτωση που λήγει η σύμβαση και δεν ανανεώνεται και μετά ξεκινάει η άδεια κυοφορίας/λοχείας κτλ.

Σε αυτή την περίπτωση έχω καταλάβει ότι θα λάβει τα επιδόματα του ΙΚΑ, αλλά δεν θα λάβει το έξαμηνο του ΟΑΕΔ καθώς και τις πρόσθετες αποδοχές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...