• 0
Sign in to follow this  
Followers 0
Guest ΝΑΠΟΛΕΩΝ

ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ-ΔΗΛΩΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ

Question

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΝ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΗ;

ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΕΠΑΧΘΗ ΑΙΤΙΑ.ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΕΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΑΓΙΩΝ,ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΤΔΑ ΜΕ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ 2.4% ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΚΑΘΑΡΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ.ΔΕ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ.ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ:Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΔΕ ΘΑ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΜΟΥ,ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΛΗΞΗΣ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ Ή ΘΑ ΒΑΛΩ ΜΗΔΕΝ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

14 answers to this question

  • 0

Θα βάλετε μηδέν (0) ως απογραφή δεδομένου ότι δεν έχει μείνει τίποτα για να απογράψετε αφού τα έχετε πουλήσει (επαχθής αιτία)

διαφορετικά άν βάζατε το ποσό της απογραφής , θα είναι σαν να κάνετε δήλωση πρίν την μεταβίβαση της επιχείρησης .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Θα βάλετε μηδέν (0) ως απογραφή δεδομένου ότι δεν έχει μείνει τίποτα για να απογράψετε αφού τα έχετε πουλήσει (επαχθής αιτία)

διαφορετικά άν βάζατε το ποσό της απογραφής , θα είναι σαν να κάνετε δήλωση πρίν την μεταβίβαση της επιχείρησης .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Θα βάλετε μηδέν (0) ως απογραφή δεδομένου ότι δεν έχει μείνει τίποτα για να απογράψετε αφού τα έχετε πουλήσει (επαχθής αιτία)

διαφορετικά άν βάζατε το ποσό της απογραφής , θα είναι σαν να κάνετε δήλωση πρίν την μεταβίβαση της επιχείρησης .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!

Αν η ατομική επιχείρηση έχει απορροφηθεί από υφιστάμενη ΟΕ και δεν είχε υποχρέωση σύνταξης απογραφής ,αλλά συνέταξε απογραφή για τις ανάγκες της απορρόφησης μόνο,στην φορολογική δήλωση του επιχειρηματία η απογραφή θα είναι μηδέν,10% των αγορών της χρήσης ή η πραγματική απογραφή;Aν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΑΝ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΓΙΝΕΙ ΣΤΙΣ Π.Χ.03/01/2005 (ΜΕ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΙΣ 31/12/2004).ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ :?

Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ: ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΗ Η ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΛΗΞΗΣ ΣΤΟ Ε-3 ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΑΠΟ 01/01/2004 ΕΩΣ 22/09/2004.Η ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΚΑΤΑ ΤΑ

ΓΝΩΣΤΑ ,ΕΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ.(ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΦΟΡΟΛ. ΠΟΣΑ).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΑΠΟ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΗ 3,6%.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
ΕΑΝ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΓΙΝΕΙ ΣΤΙΣ Π.Χ.03/01/2005 (ΜΕ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΙΣ 31/12/2004).ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ :?

Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ: ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΗ Η ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΛΗΞΗΣ ΣΤΟ Ε-3 ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΑΠΟ 01/01/2004 ΕΩΣ 22/09/2004.Η ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΚΑΤΑ ΤΑ

ΓΝΩΣΤΑ ,ΕΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ.(ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΦΟΡΟΛ. ΠΟΣΑ).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΑΠΟ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΗ 3,6%.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ,ΣΥΝΕΠΩΣ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΓΙΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ,ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΤΔΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΜΕ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ 2,4%(άρθρο 15παρ.1αΚΝΤΧ-άρθρο 12 θεμα 31ΚΒΣ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ) ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3 ΘΑ ΒΑΛΩ ΜΗΔΕΝ ,ΕΝΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΓΙΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΤΔΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΑΛΙ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ,ΑΛΛΑ ΣΤΟ Ε3 ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟ 10%ΑΓΟΡΩΝ.(ΟΠΩΣ ΣΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ).ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
ΕΑΝ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΓΙΝΕΙ ΣΤΙΣ Π.Χ.03/01/2005 (ΜΕ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΙΣ 31/12/2004).ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ :?

Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ: ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΗ Η ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΛΗΞΗΣ ΣΤΟ Ε-3 ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΑΠΟ 01/01/2004 ΕΩΣ 22/09/2004.Η ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΚΑΤΑ ΤΑ

ΓΝΩΣΤΑ ,ΕΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ.(ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΦΟΡΟΛ. ΠΟΣΑ).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΑΠΟ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΗ 3,6%.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ,ΣΥΝΕΠΩΣ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΓΙΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ,ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΤΔΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΜΕ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ 2,4%(άρθρο 15παρ.1αΚΝΤΧ-άρθρο 12 θεμα 31ΚΒΣ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ) ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3 ΘΑ ΒΑΛΩ ΜΗΔΕΝ ,ΕΝΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΓΙΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΤΔΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΑΛΙ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ,ΑΛΛΑ ΣΤΟ Ε3 ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟ 10%ΑΓΟΡΩΝ.(ΟΠΩΣ ΣΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ).ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ.

Δεν πρόκειται για πώληση ατομικής επιχείρησης ,αλλά απορρόφηση από υφιστάμενη ΟΕ, στην οποία ο ιδιοκτήτης της ατομικής ειναι εταίρος, οπότε δεν τίθεται θέμα Τ-ΔΑ αλλά για Φόρο Συγκ.Κεφαλαίου.Ω ς προςτην ΑΠΟΓΡΑΦΗ αφού δεν είναι υπόχρεος,στο Ε3 αφού ως απογραφή έναρξης θα είναι το 10% των αγορών της προηγούμενης χρήσης δεν μπορεί ,ως απογραφή λήξης να μπει η πραγματική απογραφή.Ή θα μπει το 10% ή μηδέν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
.................................ΕΝΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΓΙΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΤΔΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΑΛΙ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ,ΑΛΛΑ ΣΤΟ Ε3 ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟ 10%ΑΓΟΡΩΝ.(ΟΠΩΣ ΣΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ).

Από που προκύπτει , ότι στην διακοπή , πρέπει να γράψετε στο Ε3 το 10% των αγορών ώς απογραφή λήξης ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
..........................

Ως προςτην ΑΠΟΓΡΑΦΗ αφού δεν είναι υπόχρεος , στο Ε3 αφού ως απογραφή έναρξης θα είναι το 10% των αγορών της προηγούμενης χρήσης δεν μπορεί , ως απογραφή λήξης να μπει η πραγματική απογραφή.Ή θα μπει το 10% ή μηδέν.

Υπάρχει κάποια απαγόρευση , όσο αφορά την προαιρετική απογραφή - δηλαδή θεώρηση βιβλίου απογραφών και πραγματική καταμέτρηση των εμπορευμάτων , πρίν την απορρόφηση ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

..........................

Ως προςτην ΑΠΟΓΡΑΦΗ αφού δεν είναι υπόχρεος , στο Ε3 αφού ως απογραφή έναρξης θα είναι το 10% των αγορών της προηγούμενης χρήσης δεν μπορεί , ως απογραφή λήξης να μπει η πραγματική απογραφή.Ή θα μπει το 10% ή μηδέν.

Υπάρχει κάποια απαγόρευση , όσο αφορά την προαιρετική απογραφή - δηλαδή θεώρηση βιβλίου απογραφών και πραγματική καταμέτρηση των εμπορευμάτων , πρίν την απορρόφηση ???

Υπάρχει υποχρέωση σύνταξης ισολογισμού ,πριν την απορρόφηση για να προσδιορισθεί η καθαρή θέση της απορροφούμενης και κατ'ανάγκη σύνταξης απογραφής.Απογραφή και ισολογισμός καταχωρούνται στο τέλος του ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ και στη συνέχεια καταχωρούνται στα βιβλία της απορροφώσης. ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΣΤΟ Ε3 ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΩΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΕΝΑΡΞΗΣ ΘΑ ΜΠΕΙ ΤΟ 10% ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΘΑ ΜΠΕΙ ΩΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΛΗΞΗΣ ΤΟ 10% ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ Ή ΜΗΔΕΝ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΑ ΜΠΕΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΠΙΘΑΝΟ,ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΟΙ ΔΥΟ ΑΠΟΓΡΑΦΕΣ, ΕΝΑΡΞΗΣ-ΛΗΞΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΣΥΓΚΡΙΣΙΜΕΣ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

.................................ΕΝΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΓΙΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΤΔΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΑΛΙ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ,ΑΛΛΑ ΣΤΟ Ε3 ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟ 10%ΑΓΟΡΩΝ.(ΟΠΩΣ ΣΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ).

Από που προκύπτει , ότι στην διακοπή , πρέπει να γράψετε στο Ε3 το 10% των αγορών ώς απογραφή λήξης ?

ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ,ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ,ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗΚΤΛ.ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ Η ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΛΗΞΗΣ ΣΤΟ Ε3 ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝ ΟΤΑΝ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΗ ΣΕ ΑΠΟΓΡΑΦΗ,ΕΝΩ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΗ,ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ "ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ" ΣΤΟ Ε3 ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΩΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΛΗΞΗΣ ΤΟ 10% ΑΓΟΡΩΝ.(Απορρόφηση ,συγχωνευση=φόρος.συγκ.κεφ.ενώ μεταβιβαση 2,4% χαρτοσημο)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΣΤΟ Ε3 ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΩΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΕΝΑΡΞΗΣ ΘΑ ΜΠΕΙ ΤΟ 10% ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΘΑ ΜΠΕΙ ΩΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΛΗΞΗΣ ΤΟ 10% ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ Ή ΜΗΔΕΝ,

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΑ ΜΠΕΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΠΙΘΑΝΟ, ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΟΙ ΔΥΟ ΑΠΟΓΡΑΦΕΣ, ΕΝΑΡΞΗΣ-ΛΗΞΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΣΥΓΚΡΙΣΙΜΕΣ

Δεν καταλαβαίνω , αγαπητέ φιλέ , για ποιό λόγο το θεωρείτε απίθανο δεδομένου ότι έτσι και αλλιώς , συμβαίνει σε κάθε περίπτωση που την μία χρονιά δεν κάνεις απογραφή , λόγω του ότι δεν είσαι υπόχρεος , και την άλλη επιλέγεις να κάνεις απογραφή ή λόγω ακαθαρίστων εσόδων γίνεσαι υπόχρεος , το ίδιο γίνεται βεβαίως και στην αντίστροφη περίπτωση , δεν είναι κάτι καινούργιο αυτό .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΣΤΟ Ε3 ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΩΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΕΝΑΡΞΗΣ ΘΑ ΜΠΕΙ ΤΟ 10% ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΘΑ ΜΠΕΙ ΩΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΛΗΞΗΣ ΤΟ 10% ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ Ή ΜΗΔΕΝ,

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΑ ΜΠΕΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΠΙΘΑΝΟ, ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΟΙ ΔΥΟ ΑΠΟΓΡΑΦΕΣ, ΕΝΑΡΞΗΣ-ΛΗΞΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΣΥΓΚΡΙΣΙΜΕΣ

Δεν καταλαβαίνω , αγαπητέ φιλέ , για ποιό λόγο το θεωρείτε απίθανο δεδομένου ότι έτσι και αλλιώς , συμβαίνει σε κάθε περίπτωση που την μία χρονιά δεν κάνεις απογραφή , λόγω του ότι δεν είσαι υπόχρεος , και την άλλη επιλέγεις να κάνεις απογραφή ή λόγω ακαθαρίστων εσόδων γίνεσαι υπόχρεος , το ίδιο γίνεται βεβαίως και στην αντίστροφη περίπτωση , δεν είναι κάτι καινούργιο αυτό .

Σε αυτή την περίπτωση που λέτε,η απογραφή χρησιμοποιείται μάλλον ως έναρξη της επόμενης χρονιάς και όχι ως απογραφή λήξης της προηγούμενης χρήσης.Το ίδιο συμβαίνει όταν έχουμε αλλαγή κατηγορίας βιβλίων, απο Β΄ μη υπόχρεο σε σύνταξη απογραφής, σε Γ'κατηγορία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ -ΤΜΗΜΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ:

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΕΙΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ,ΕΙΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ (ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΗ ΣΕ ΑΠΟΓΡΑΦΗπχ.παντοπωλειοκτλ.) ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ Ή Ο ΦΟΡΟΣ ΣΥΓΚ. ΚΕΦ. ΑΝΑΛΟΓΑ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ Ε3 ΣΑΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΛΗΞΗΣ ΘΑ ΜΠΕΙ ΜΗΔΕΝ,ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.(το τηλ Υ.Ο.`210-3375314`-18).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ -ΤΜΗΜΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ:

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΕΙΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ,ΕΙΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ (ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΗ ΣΕ ΑΠΟΓΡΑΦΗπχ.παντοπωλειοκτλ.) ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ Ή Ο ΦΟΡΟΣ ΣΥΓΚ. ΚΕΦ. ΑΝΑΛΟΓΑ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ Ε3 ΣΑΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΛΗΞΗΣ ΘΑ ΜΠΕΙ ΜΗΔΕΝ,ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.(το τηλ Υ.Ο.`210-3375314`-18).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ,ΝΑΠΟΛΕΩΝ,ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ ΚΑΤΕΛΗΓΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.