Jump to content
  • 0

ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΛΑΙΟΥΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΕΣ


Guest
 Share

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ;

ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΕ Α.Ε. ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΙΣΘΩΤΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟΧΩΡΕΙ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ ΣΤΙΣ 30/09/2004, ΤΙ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΣΕ ΑΠΟΔΟΧΕΣ.

ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΣΑ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΔΩΡΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΤΟΥ, ΙΣΩΣ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΔΕΙΑΣ, ΠΑΡ ΟΛΟ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ 15/7/2004 ΕΩΣ 15/8/2004.

ΕΚΕΙ ΑΡΧΙΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΑΝΟ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 13 ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ 3227 ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΕΤΩ.

Ο ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΡΟΣΕΛΗΦΘΕΙ ΣΤΙΣ 2/5/1997

ΣΤΙΣ `2-5`-1998 ΕΔΙΚΑΙΟΥΤΟ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 1997 ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΕΛΑΒΕ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 1998.

ΑΠΟ 1/1/1999 ΕΔΙΚΑΙΟΥΤΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ Κ.Ο.Κ ΩΣ ΤΟ 2003 ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ.

ΦΕΤΟΣ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΑΠΟ 15/7 ΕΩΣ 15/8.

ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΦ' ΟΣΟΝ ΑΠΟΧΩΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΕΤΟΣ 2/5/2004 - 2/5/2005;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Εαν δεν εχει κανει χρηση της αδειας του ( 2/5/`2004-2`/5/2005) δικαιουται να αποζημιωθεί αλλα να παρει και επιδομα Αδειας

( αφου το Επιδομα "συνοδευει" την Αδεια).

Αναλυτικα παραδειγματα εχει το Δ.Ε.Ν. ( Δελτίο Εργατικής Νομοθεσίας Τευχος 1397 + Τευχος 1426 )

Μπορείς επίσης να δεις τις συζητησεις που εχουν γινει στο forum. Το θεμα της αδειας ειναι ενα θεμα που εχει συζητηθει πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 0
.... ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ 15/7/2004 ΕΩΣ 15/8/2004....

...

...

ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΦ' ΟΣΟΝ ΑΠΟΧΩΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΕΤΟΣ 2/5/2004 - 2/5/2005;

Η δική μου γνώμη είναι ότι δεν δικαιούται άλλη άδεια ή επίδομα. Εφ'όσον είναι παλαιός υπάλληλος και εφόσον από 1/1/99 ίσχυε γι'αυτόν το Ημερολογιακό έτος σε ό,τι αφορά την άδεια, έκτοτε συνεχίζει να ισχύει το ίδιο, δηλαδή εν γένει:

Για τους παλαιούς, εργασιακό έτος = ημερολογιακό έτος...

Δεν γνωρίζω ερμηνείες, λάβετε την απάντηση αυτή ως προσωπική εκτίμηση, δοθείσα με κάθε επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
.... ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ 15/7/2004 ΕΩΣ 15/8/2004....

...

...

ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΦ' ΟΣΟΝ ΑΠΟΧΩΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΕΤΟΣ 2/5/2004 - 2/5/2005;

Η δική μου γνώμη είναι ότι δεν δικαιούται άλλη άδεια ή επίδομα. Εφ'όσον είναι παλαιός υπάλληλος και εφόσον από 1/1/99 ίσχυε γι'αυτόν το Ημερολογιακό έτος σε ό,τι αφορά την άδεια, έκτοτε συνεχίζει να ισχύει το ίδιο, δηλαδή εν γένει:

Για τους παλαιούς, εργασιακό έτος = ημερολογιακό έτος...

Δεν γνωρίζω ερμηνείες, λάβετε την απάντηση αυτή ως προσωπική εκτίμηση, δοθείσα με κάθε επιφύλαξη.

Συμφωνώ

Ο Ν3227/2003 ισχύει για το έτος 2004. Επομένως το όταν πήρε την άδεια του το 2003 εξάντλησε και το εργασιακό έτος που λήγει σε κάποια ημερομηνία εντός του 2004. Στη περίπτωση του συναδέλφου ο μισθωτός προσελήφθη το Μάιο του 1997 επομένως θα δικαιούται άδεια με τον Ν 3227/2004 από το Μάιο του 2004 έως και το Απρίλιο του 2005. Αν λοιπόν ο μισθωτός πήρε την άδεια του και το επίδομα του τον Αύγουστο 2004 δεν δικαιούται κατά την αποχώρηση του ή την απόλυση του αποζημίωση αδείας κλπ γιαί το εργασιακό έτος του λήγει το Απρίλιο του 2004 και έχει πάρει εντός του εργασιακού έτους ότι του αναλογοούσε. Αν τώρα έιχε προσληφθεί το Σεπτέμβριο του 1997 και αποχωρούσε ή απολυόταν τέλος Σεπτεμβρίου ή Οκτώβριο 2004 τότε σαφώς θα δικαιούτο Αδεια και επίδομα για το εργασιακό έτος Σεπτέμβριο 2004 - Αύγουστο 2005.

Ελπίζω να έχω και εχω ερμηνεύσει σωστά το άρθρο 13 Ν 3227/2004

ΚΘ

Link to comment
Share on other sites

  • 0
.... ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ 15/7/2004 ΕΩΣ 15/8/2004....

...

...

ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΦ' ΟΣΟΝ ΑΠΟΧΩΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΕΤΟΣ 2/5/2004 - 2/5/2005;

Η δική μου γνώμη είναι ότι δεν δικαιούται άλλη άδεια ή επίδομα. Εφ'όσον είναι παλαιός υπάλληλος και εφόσον από 1/1/99 ίσχυε γι'αυτόν το Ημερολογιακό έτος σε ό,τι αφορά την άδεια, έκτοτε συνεχίζει να ισχύει το ίδιο, δηλαδή εν γένει:

Για τους παλαιούς, εργασιακό έτος = ημερολογιακό έτος...

Δεν γνωρίζω ερμηνείες, λάβετε την απάντηση αυτή ως προσωπική εκτίμηση, δοθείσα με κάθε επιφύλαξη.

Συμφωνώ

Ο Ν3227/2004 ισχύει για το έτος 2004. Επομένως όταν πήρε την άδεια του, το 2003 εξάντλησε και το εργασιακό έτος που θα έληγε σε κάποια ημερομηνία εντός του 2004. Στη περίπτωση του συναδέλφου ο μισθωτός προσελήφθη το Μάιο του 1997 επομένως θα δικαιούται άδεια με τον Ν 3227/2004 από το Μάιο του 2004 έως και το Απρίλιο του 2005. Αν λοιπόν ο μισθωτός πήρε την άδεια και το επίδομα του τον Αύγουστο 2004, δεν δικαιούται κατά την αποχώρηση του ή την απόλυση του το Σεπτέβριο, αποζημίωση αδείας κλπ γιατί το εργασιακό έτος του λήγει το Απρίλιο του 2005 και έχει πάρει εντός του αυτού εργασιακού έτους ότι του αναλογοούσε. Αν τώρα είχε προσληφθεί αρχές 1/9/1997 και αποχωρούσε ή απολυόταν 2/9/2004 ή Οκτώβριο 2004 τότε σαφώς θα δικαιούτο Αδεια και επίδομα γιατί θα ευρίσκετο εντός του νέου εργασιακού έτους 2/9/2004 - 1/9/2005 και σε αυτή τη περίοδο δεν πρόλαβε να πάρει άδεια και επίδομα αδείας .........

Ελπίζω να έχω και εγώ ερμηνεύσει σωστά το άρθρο 13 Ν 3227/2004

ΚΘ

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ με μερικές νοηματικές διορθώσεις
Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΑΙΡΕΤΙΚΑ

Ποιο το εργασιακό έτος του υπαλλήλου;

Από 1/1/04 έως 30/9/04.

Μήπως πρέπει να δούμε και δικαίωμα επιστροφής ή συμψηφισμού χρημάτων;

Αν εργασιακό έτος από 2/5/`04-30`/9/04 πάλι δεν αλλάζει τίποτα.

Αν πάρει ολόκληρη την άδεια και ολόκληρο το επίδομα αδείας ωσάν να μην έγινε τίποτα και αν ο παραπάνω υπάλληλος από 1/10/04 και μετά βρει νέα εργασία τότε για το διάστημα από 1/10/`04-31`/12/04 θα λάβει δύο αμοιβές από δύο εργοδότες.

Είναι αυτό σύννομο;

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Τα πράγματα με το "εργασιακό έτος", μπερδεύτηκαν αρκετά από μόνα τους για να τα μπερδεύουμε και εμείς ακόμα περισσότερο.

Ας προσπαθήσουμε να τα κρατήσουμε όσο απλά γίνεται.

Την 2/5, ( για τη 1/1 δεν μπαίνει θέμα γιατί τότε θα μιλάγαμε για ημερολογιακό έτος) ο συγκεκριμμένος εργαζόμενος κατοχύρωσε δικαίωμα πλήρους άδειας για το 2004. Τη πήρε μέχρι 30/9 και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Αν απολυόταν πριν την 2/5 θα είχε πρόβλημα, το έχουμε ξανασυζητήσει, έχουμε καταλήξει ότι είναι άδικο, περιμένουμε ακόμα την υποσχεμένη νομοθετική ρύθμιση.

Αν, πηγαίνοντας σε άλλον εργοδότη, πριν τη λήξη του 2004 πάρει `2-6` μέρες άδεια, είναι μέσα στα δικαιώματά του, και αποτελεί μέρος της άδειας που δικαιούται μέχρι 30/9/2005.

Νομίζω ότι ο ΑΛΕΚΟΣ δημοσίευσε σήμερα ερμηνεία που λέει ότι το δικαίωμα τμηματικής άδειας αφορά το πρώτο εργασιακό έτος. Και το υπογράμμισε κιόλλας. Εμείς δεν συμφωνούμε με αυτό, νομίζουμε ότι εάν συμφωνούν εργοδότης και εργαζόμενος οι άδειες μπορεί να δίνονται `2-2` μέρες κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

O Νέος νόμος δημιουργεί πολλά προβλήματα στους λογιστές αλλά γιατί είναι άδικος ? Θυμηθείτε λίγο ποιά διαφορά υπήρχε με τον προηγούμενο νόμο (ημερολογιακό έτος ) για προσλήψεις Δεκεμβρίου - Ιανουαρίου . Εκέι δεν υπήρχε αδικία ? Πρόσληψη Δεκέμβριο σήμαινε άδεια μέχρι `31-12` και αν έφευγε κάποιος `2-3` Ιανουαρίου νέα άδεια .

Link to comment
Share on other sites

  • 0
O Νέος νόμος δημιουργεί πολλά προβλήματα στους λογιστές αλλά γιατί είναι άδικος ? Θυμηθείτε λίγο ποιά διαφορά υπήρχε με τον προηγούμενο νόμο (ημερολογιακό έτος ) για προσλήψεις Δεκεμβρίου - Ιανουαρίου . Εκέι δεν υπήρχε αδικία ? Πρόσληψη Δεκέμβριο σήμαινε άδεια μέχρι `31-12` και αν έφευγε κάποιος `2-3` Ιανουαρίου νέα άδεια .

Πταίσμα μπροστά στην αναβολή της κατοχύρωσης του δικαιώματος που επέβαλε ο νέος νόμος στους παλαιότερα προσληφθέντες.

Με μια καλύτερη διατύπωση δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ο ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΠΡΟΣΕΛΗΦΘΕΙ ΣΤΙΣ 2/5/1997

ΦΕΤΟΣ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΑΠΟ 15/7 ΕΩΣ 15/8.

ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΦ' ΟΣΟΝ ΑΠΟΧΩΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΕΤΟΣ 2/5/2004 - 2/5/2005;

Το εργασιακό έτος αφορά τόσο τους νέους εργαζόμενους όσο και τους παλιούς. Απο 2/5/2004 έως 2/5/2002 δικαιούται το σύνολο της άδειας (οποτεδήποτε μέσα στο διάστημα αυτό γιατί δεν είναι η πρώτη άδεια του). Εφόσον λοιπόν πήρε την άδεια του στο σύνο της, δεν δικαιούται εκ νέου αποζημίωση άδειας ή επίδομα άδειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ, ΕΙΧΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2002 ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΣΗ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2004 ΚΑΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΔΥΟ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΑΔΕΙΕΣ .

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ο ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΠΡΟΣΕΛΗΦΘΕΙ ΣΤΙΣ 2/5/1997

ΦΕΤΟΣ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΑΠΟ 15/7 ΕΩΣ 15/8.

ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΦ' ΟΣΟΝ ΑΠΟΧΩΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΕΤΟΣ 2/5/2004 - 2/5/2005;

Το εργασιακό έτος αφορά τόσο τους νέους εργαζόμενους όσο και τους παλιούς. Απο 2/5/2004 έως 2/5/2002 δικαιούται το σύνολο της άδειας (οποτεδήποτε μέσα στο διάστημα αυτό γιατί δεν είναι η πρώτη άδεια του). Εφόσον λοιπόν πήρε την άδεια του στο σύνο της, δεν δικαιούται εκ νέου αποζημίωση άδειας ή επίδομα άδειας.

Νομίζω ότι είναι η πιο σαφής, απλή και κατανοητή απάντηση που δόθηκε...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ, ΕΙΧΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2002 ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΣΗ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2004 ΚΑΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΔΥΟ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΑΔΕΙΕΣ .

Αυτό είναί φυσικό, αν δεν είχε πάρει καθόλου άδεια και επίδομα από την πρόσληψή του...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...