Προς το περιεχόμενο

ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΤΟ TEAYEK ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστώ πολύ.

Ετσι τα υπολογιζα και εγώ μεχρι τώρα. Απλά σε ένα θέμα που είχα βρηκα μπροστά μου αυτό.

(Σας ενημερώνουμε ότι σε εφαρμογή του άρθ. 97 του Ν 4387/2016 από 1/6/2016 και μέχρι 31/5/2019 το ποσό της μηνιαίας εισφοράς για την Επικουρική Ασφάλιση του ΕΤΕΑ όλων των μισθωτών, ασφαλισμένων πρίν και μετά την 1/1/1993 ,υπολογίζεται σε ποσοστό 3,5% για τον ασφαλισμένο και σε ποσοστό 3,5% για τον εργοδότη επί των ασφαλιστέων αποδοχών του εργαζομένου.)

Για ποιους ισχύει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...

Καλησπέρα. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος ή να με κατευθύνει, θα το εκτιμούσα σφόδρα.

 

Έχω κωδικό ειδικότητας 532030 Πωλητές και η εφαρμογή μου βγάζει πακέτο κάλυψης 103 και 024. Στον υπολογισμό υπολογίζει και ΤΕΑΥΕΚ Κλάδος Σύνταξης Μικτά (ΕΤΕΑ), το οποίο όμως δεν προστίθεται στην ΑΠΔ. Το ποσό αυτό θα πρέπει να το αποδώσω με γραμμάτιο της Εθνικής, όπως παλιότερα; Να αρχίσω να ψάχνω τον λογαριασμό του ΤΕΑΥΕΚ-ΕΤΕΑ-ΕΤΕΑΕΠ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοαπαντώ (selfanswering) ?

Έχω την εντύπωση ότι κακώς χρησιμοποίησα τον ΚΑΔ 5252 που είναι για εντός ΤΕΑΥΕΚ. Έπρεπε να χρησιμοποιήσω τον ΚΑΔ 5251, ώστε να έχω πακέτο κάλυψης 101 με το επικουρικό. Μάλλον έπρεπε να δώσω μεγαλύτερη προσοχή στην εγκύκλιο ΙΚΑ 17/2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...
12 ώρες πριν, leonm είπε

Το ΤΕΑΥΕΚ ίσχυε μόνο στις πρωτεύουσες των Νομών.

Ξέρει κανείς πότε επεκτάθηκε σε όλη τη χώρα; σαν ΤΕΑΥΕΚ ή σαν ΤΑΠΙΤ

 

Από 01/01/1999 με τον Ν.2539/1997, γνωστότερο και ως πρόγραμμα «Καποδίστριας» ή Σχέδιο «Καποδίστριας» ή Νόμος Καποδίστρια, έγινε συνένωση των κοινοτήτων σε μεγαλύτερους δήμους με σκοπό τη βελτιστοποίηση της δημόσιας διοίκησης στο επίπεδο της τοπικής αυτοδιοίκησης. Υποθέτοντας πως το ερώτημά σου για την επικουρική ασφάλιση σε ενδιαφέρει ως τμήμα της συνολικής διαχείρισης της ασφάλισης των εργαζομένων τότε μπορείς να διαβάσεις ένα σχετικό έγγραφο που αφορά τον χειρισμό της κύριας ασφάλισης στο τέως ΙΚΑ Τ01/652/33-12/09/2002.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα συνεχιζει να ισχυει το πρωην ΤΕΑΥΚ μονο για τις πρωτευουσες,απλα οποιες περιοχες συνενωθηκαν με την πρωτευουσα του νομου το 1999 θεωρει το ικα οτι και αυτες οι περιοχες θα πρεπει να εχουν ΤΕΑΥΕΚ.

Θα γυρναμε με ενα χαρτη του Δημου στο χερι πριν κανουμε τις κρατησεις στον εργαζομενο δηλαδη  ?

3 μνηνομια φαγαμε, πως τους ξεφυγε να διορθωσουν αυτη τη χαζομαρα με τις εκατονταδες διαφορετικες κρατησεις για καθε επαγγελμα;

Λες και εχει νοημα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Συνάδελφοι να ρωτήσω κι εγώ για το ΤΕΑΥΕΚ ή ΤΑΠΙΤ.

για υπάλληλο γραφείου εμπορικού καταστήματος σε πρωτεύουσα νομού, εκτός από τις εισφορές ΙΚΑ  (πακέτο κάλυψης 101 και από 1/6/19, με 40,56%, ερδ. 24,81% & ερζ. 15,75%) θα πρέπει να ασφαλιστεί ο εργαζόμενος και σε επικουρικό ταμείο εκτός του ΕΤΕΑΕΠ (το ΕΤΕΑΕΠ έχει συμπεριληφθεί στα παραπάνω ποσοστά), όπως ασφαλίζαμε παλιά στο ΤΕΑΥΕΚ; Δεν συμπεριλήφθηκαν όλα αυτά (ΤΕΑΥΕΚ-ΤΑΠΙΤ) στο ΙΚΑ-ΕΤΕΑΕΠ;

Γιατί βλέπω σε επιχείρηση που ανέλαβα μόνο τις ΑΠΔ που αφορούν τα ποσοστά ΙΚΑ-ΕΤΕΑΠ (τα παλιά φυσικά ποσοστά: 40,56%) και τίποτε άλλο, που να αφορά πληρωμές επιπλέον επικουρικών ταμείων (και βέβαια αυτό πίστευα κι εγώ μέχρι τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα το προσεξες,Δεν ενσωματωθηκε ολο το ποσοστο του πρωην Τεαυεκ στον 101.

Λειπει η δευτερη εγγραφη της ΑΠΔ με ενα επιπλεον μικρο ποσο.Αν θυμαμαι καλα ενσωματωθηκε μονο το επικουρικο και εμεινε η εφαπαξ εισφορα για τη δευτερη εγγραφη.

(σημειωση: μονο οι εργατες δεν εχουν το πρωην Τεαυεκ στα εμπορικα καταστηματα)

 

καδ 0013 ειδικοτητα 000108 κπκ 026 για πρωτοασφαλισμενη πριν το 1993 (παλια ασφαλισμενη)

καδ 0013 ειδικοτητα 000106 κπκ 024 για πρωτοασφαλισμενη μετα το 1993 (νεα ασφαλισμενη)

δες και εδω:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ floydpink.

Και τώρα στα δύσκολα, για τα προηγούμενα 3 χρόνια που βλέπω ότι δεν έχουν πληρωθεί οι εισφορές ΤΑΠΙΤ για τον συγκεκριμένο εργαζόμενο τί κάνουμε; Πώς και που τον απογράφω για το συγκεκριμένο Ταμείο, το ΤΑΠΙΤ εννοώ; Ποια η διαδικασία υποβολής και πληρωμής των εισφορών; Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο ή mail επικοινωνίας με το συγκεκριμένο ταμείο;

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλας για αρχη με τον εργοδοτη ο,τι σιγουρα καποιος ελεγκτης του ΙΚΑ  καποια στιγμη θα κανει ελεγχο τις ΑΠΔ μια προς μια να δει αν ειναι σωστες( σε 3 χρονια,σε 10 χρονια)

Αν βρει λαθη, οι προσαυξησεις θα παν διπλασιες και τριπλασεις συν προστιμο 30%.

Υπαρχει και η μικρη (ελαχιστη; σχεδον μηδαμινη;) πιθανοτητα να μην το προσεξει.Αλλά δυσκολο.Κανει μπαμ.Ο ιδιος εργαζομενος, 2016-2018 χωρις Ταπιτ και 2019 με Ταπιτ; Καποιο απο τα δυο ειναι λαθος :)

Το πρωην τεαυεκ δε χρειαζεται να το βρεις ουτε να εχεις καποια επικοινωνια μαζι του.

Η διορθωση θα γινει στο αρμοδιο υποκαταστημα ΙΚΑ με συμπληρωματικες ΑΠΔ.

Νομιζω οτι τωρα που ειναι ενεργη η ρυθμιση,τουλαχιστον οι προσαυξησεις απο αφορουν εως 31/12/2018 θα σβηστουν ή θα μειωθουν κατα 50% αν το πας σε δοσεις αν θυμαμαι καλα.

Οπότε μιλας με τον εργοδοτη πρωτα και μετα με ελεγκτη του ΙΚΑ για το πως ακριβως θα υποβαλεις τις συμπληρωματικες ΑΠΔ.(12 συμπληρωματικες σε 12 CD για καθε ετος ΜΟΝΟ  με τις εγγραφες του επικουρικου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, floydpink είπε

Μιλας για αρχη με τον εργοδοτη ο,τι σιγουρα καποιος ελεγκτης του ΙΚΑ  καποια στιγμη θα κανει ελεγχο τις ΑΠΔ μια προς μια να δει αν ειναι σωστες( σε 3 χρονια,σε 10 χρονια)

Αν βρει λαθη, οι προσαυξησεις θα παν διπλασιες και τριπλασεις συν προστιμο 30%.

Υπαρχει και η μικρη (ελαχιστη; σχεδον μηδαμινη;) πιθανοτητα να μην το προσεξει.Αλλά δυσκολο.Κανει μπαμ.Ο ιδιος εργαζομενος, 2016-2018 χωρις Ταπιτ και 2019 με Ταπιτ; Καποιο απο τα δυο ειναι λαθος :)

Το πρωην τεαυεκ δε χρειαζεται να το βρεις ουτε να εχεις καποια επικοινωνια μαζι του.

Η διορθωση θα γινει στο αρμοδιο υποκαταστημα ΙΚΑ με συμπληρωματικες ΑΠΔ.

Νομιζω οτι τωρα που ειναι ενεργη η ρυθμιση,τουλαχιστον οι προσαυξησεις απο αφορουν εως 31/12/2018 θα σβηστουν ή θα μειωθουν κατα 50% αν το πας σε δοσεις αν θυμαμαι καλα.

Οπότε μιλας με τον εργοδοτη πρωτα και μετα με ελεγκτη του ΙΚΑ για το πως ακριβως θα υποβαλεις τις συμπληρωματικες ΑΠΔ.(12 συμπληρωματικες σε 12 CD για καθε ετος ΜΟΝΟ  με τις εγγραφες του επικουρικου)

καποια στιγμη θα κανει ελεγχο τις ΑΠΔ μια προς μια να δει αν ειναι σωστες( σε 3 χρονια,σε 10 χρονια) ΠΛΕΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ 20 ΧΡΟΝΙΑ...ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 35 ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΜΙΣΘΩΤΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα θέλω να κάνω μια ερώτηση για ατομική επιχείρηση που έχει καδ ικα 5161 [Χονδρικό εμπόριο εργαλειομηχανών,μηχανημάτων για κατασκευαστικά έργα,μηχανημάτων για την κλωστοϋφαντουργική βιομηχανία,ραπτομηχανών και πλεκτομηχανών,άλλων μηχανημάτων που χρησιμοποιούνται στη βιομηχανία στο εμπόριο και στην πλοήγηση,αγροτικών μηχανημάτων,εξαρτημάτων και εργαλείων,περιλαμβανομένων των ελκυστήρων,Η/Υ και περιφεριακού εξοπλισμού,άλλων μηχανών και εξοπλισμού γραφείου, όπως γραφομηχανές,αθροιστικές μηχανές,επίπλων γραφείου κλπ. Εκτός ασφ/κής περιοχής ΤΕΑΥΕΚ] η επιχείρηση έχει 1 εργάτη με κωδ. ειδικότητας 932030 ( ανειδίκευτος εργάτης) με πακέτο κάλυψης 101 πρέπει στην ΑΠΔ να κάνω και δεύτερη εγγραφή με  καδ 0013 ειδικότητα 000106 πακέτο κάλυψης 024 για πρωτοασφαλισμενη μετα το 1993 για εμπορικά καταστήματα  η δεν ανήκει η δραστηριότητα της επιχείρησης σε αυτήν την κατηγορία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν κανεις δευτερη εγγραφη.Η δευτερη εγγραφη αφορα μονο υπαλληλους σε εμπορικα καταστηματα(οχι σε ολες τις περιοχες τις χωρας), οχι εργατες και οχι βιοτεχνιες αν δεν εχουν ξεχωριστο τμημα εμποριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση  απάντηση. Αυτό με τις περιοχές πολύ με έχει μπερδέψει. Γιατί μέσα λέει ότι το βάζουν οι πρωτεύουσες (δήμοι) των νόμων όλης της χωράς. Αυτη η επιχείρηση στην ουσία πουλάει γεωργικά μηχανήματα και έχει και συνεργείο που τα επισκευάζει. Και το άλλο μου ερώτημα είναι ούτε πρέπει να κάνει δεύτερη εγγραφή στην ΑΠΔ για τον ίδιο   εργάτη  με  καδ 0014 ειδικότητα 000106 πακέτο κάλυψης 024 για πρωτοασφαλισμενο μετά το 1993 για τον τομέα πρόνοιας εργατουπαλλήλων μετάλλου του ταπιτ  η δεν ανήκει ούτε σε αυτήν την κατηγορία βάση της δραστηριότητας της επιχείρησης?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν  ειναι μηχανικος στο συνεργειο του βαζεις ταπιτ.ειναι αλλη περιπτωση επικουρικου αυτη(εισφορας εφαπαξ για την ακριβεια).

(οχι τεαυεκ,το πρωην ταπεμ που ενωθηκε μαζι με το τεαυεκ και καναν το Ταπιτ)

Εναν μηχανικο αυτοκινητων τον εχω 102 (101+επαγγελματικο κινδυνο δηλαδη)

και επικουρικο δευτερη εγγραφη 0014-000106-024 για μετα το 1993 οπως τα λες.

Τωρα ανειδικευτος εργατης σε συνεργειο δεν πολυκολλαει και αν δεν κανω λαθος οπι μηχανικοι εχουν 102 ΚΠΚ και οχι 101.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

μηχανολογος μηχανικος που εργαζεται σε επιχειρηση (εδρα τη Λαρισα) που εχει και εμπορικη δραστηριοτητα υπαρχει περιπτωση να χρειαζεται και ταπιτ?  μεχρι στιγμης το ασφαλιζω με Π.Κ. 045  19,75%  24,81% (εγκ.6 14/2/2017)

 

Εμπορικη επιχειρηση με εδρα Τυρναβο (δηλαδη εκτος πρωτευουσας νομου) δεν ειναι υποχρεη σε ταπιτ. σωστα?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με τις κρατησεις ΤΕΑΥΕΚ Νέων... απο το 2001 μέχρι και τα μέσα του 2007 εργαζόμουν σε μεγάλη εμπορική εταιρία ηλεκτρικών ειδών και ως εκ τούτου μου κρατούσαν εκτός απο την κύρια ασφάλιση και για το ΤΕΑΥΕΚ... απο τότε μέχρι σήμερα έχω αλλάξει εργασία και τομέα (τραπεζικό)... η ερώτηση είναι αν μπορώ με κάποιο τρόπο να αιτηθώ επιστροφή των κρατήσεων για αυτά τα χρόνια μιας και έχω αλλάξει επικουρικό ταμείο λόγω τράπεζας!

 

Κάθε βοήθεια δεκτή!

 

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Για πωλητη σε ανταλλακτικα αυτοκινητων το 3% του τεαυεκ πως αποδιδεται?  Μου βγαζει κωδικο το 103 και 024 το επικουρικο αλλα δεν βρισκω πως αποδιδεται το 3% και τι πακετο ειδικοτητα εχει.ακομη και στο προγραμμα μου στην απδ που δημιουργει δεν το εμφανιζει αυτο

Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...
Στις 16/1/2018 στις 12:43 ΜΜ, GEORGE1 είπε

101 Εργαζόμενος 16,00 %  Εργοδότης 25,06 %   Σύνολο 41,06 %

024 Εργαζόμενος   4,00 %   Εργοδότης   0,00 %  Σύνολο 4,00 %

Μετά από χρόνια πως κατάφερα να ξαναδιαβάζω τα ΄ίδια πρωί πρωί!

Όλα καλά! Καλημέρα σε όσους έχουν απομείνει στο Forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...