Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΡΙΓΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ


kismet

Ερώτηση

Ελληνας "Α" αγοραζει εμπ/τα απο Γαλλο "Β" και δινει εντολη να τα παραδωσει στον Γαλλο "Γ". Η συναλλαγη αυτη δεν θεωρειται ενδικοινοτικη γιατι εγινε στο εσωτερικο της χωρας "Γαλλια". Αρα και ο Γαλλος "Β" θα με τιμολογησει με ΦΠΑ.

Το ερωτημα μου ειναι, με την προυποθεση οτι.. ο Ελληνας "Α" ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΣΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ, θα τιμολογησει τον Γαλλο "Γ" με ΦΠΑ ή οχι ??

Επισης ειναι απαραιτητο να ορισει φορολογικο αντιπροσωπο πριν την συναλλαγη, δηλαδη αν δεν εχει ορισει σημαινει οτι δεν μπορει να τιμολογησει ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εάν η Διακίνηση γίνει στο εσωτερικό της χώρας δηλαδή Τα εμπορεύματα βρίσκονται ήδη Στην Γαλλία και ξεκινάνε από εκεί για να πουληθούν πάλι στο εσωτερικό τότε ΔΕν μπορείς να παρέμβεις εσύ εάν δεν εχεις ορίσει φορολογικό εκπρόσωπο και όχι αντιπρόσωπο. Διότι πολύ απλά γίνεται πώληση στο εσωτερικό της χώρας .

Προσοχή έδω έχουμε να κάνουμε με διατάξεις Φορολογίας κατ΄αρχήν και μετά εξετάζουμε το θέμα ΦΠΑ.

Αυτή είναι η άποψή μου . Θα παρακαλούσα και τους συναδέλφους να συμμετάσχουν γιατί είναι ωραίο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι συγνωμη για το αντιπροσωπος... εκπροσωπος ηθελα να πω.

Δεν καταλαβαινω το οτι δεν μπορω να παρεμβω....

Η συναλλαγη ειναι κατ'εντολη μου, αρα ο Γαλλος "Β" θα τιμολογησει εμενα, αλλα επειδη η συναλλαγη γινεται στο εσωτερικο της Γαλλιας, ο Γαλλος "Β" θα τιμολογησει εμενα (με ΦΠΑ κιολας). Το ερωτημα μου ειναι ποια θα ειναι η συναλλαγη με τον Ελληνα "Α" και τον Γαλλο "Γ". Το οτι δεν εχει ορισει φορολογικο εκπροσωπο στην Γαλλια ο Ελληνας "Α" σημαινει οτι δεν μπορει να τιμολογησει ? ή μπορει ? και αν μπορει θα τιμολογησει με ΦΠΑ ή οχι??

Εχω ψαξει σε πολλα βιβλια, και τα παραδειγματα φθανουν μεχρι το σημειο οτι δεν ειναι ενδοκοινοτικη συναλλαγη και οτι ο Ελληνας πρεπει να ορισει εκπροσωπο, παρακατω δεν λενε τι γινεται ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕν μπορείς να παρέμβεις χωρίς φορολογικό εκπρόσωπο γιατί η συναλαγή γίνεται εντός της χώρας άρα και ο φόρος εισοδήματος πρέπει να αποδοθεί στο δημόσιο της Γαλλίας . Ποιός λοιπόν θα τον αποδώσει ;

Aπάντηση ο φορολογικός Εκπρόσωπος.

Νομίζω οτί είναι κατανοητό. Τα υπόλοιπα έπονται ΦΠΑ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φιλε μου sorry δεν μου απαντας, αυτο που ρωταω..

Εστω οτι ΤΕΛΙΚΑ δεν υπαρχει φορολογικος εκπροσωπος.... τι γινεται ????

Πρεπει να οριστει, οπωσδηποτε, φορολογικος εκπροσωπος ?

Και αν δεν οριστει τι γινεται ?

Μπορει καποιος, σας παρακαλω να απαντησει, αν γνωριζει βεβαια, ???

Ευχαριστω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εαν δεν μπορεί να οριστεί φορολογικός εκπρόσσωπος δεν μπορεί να γίνει με αυτόν το τρόπο η συναλαγή.

Αυτό που μπορεί να κάνεις είναι να αγοράσεις τα εμπορεύματα .

Να τα βγάλεις εκτός Γαλλίας (Ενδοκοινοτική απόκτηση )

Και μετά να τα κάνεις Ενδοκοινοτική παράδοση.

Φαντάζομαι οτι κάτι τέτοιο δεν πρόκειτε να γίνει αποδεκτό από τον επιχειρηματία αλλά δυστηχώς δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο τώρα.

Πάντως για να έρθουμε στην ουσία η συναλαγή με το τρόπο που αναφέρεις δεν μπορεί να γίνει.

Μπορεί όμως σε συνενόηση με την Πρώτη Εταιρία να της δώσεις εντολή για πώληση στην Δεύτερη και να της κόψεις παροχής Υπηρεσιών με το αιτιολογικό εύρεσης πελάτη και μεσολάβηση σε πώληση.

Ετσι η αγοροπωλησία θα γίνει μεταξύ των δύο Γαλλικών εταιριών και εσύ θα πάρεις την προμήθειά σου.

Ακ και σε αυτή την περίπτωση θέλει ψάξιμο από άποψη φορολογίας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Giannis Georgilas

Αξιότιμοι Κύριοι,

Θα ήθελα να παραθέσω την δική μου περίπτωση μιας και το θέμα ειναι απο το 2004 και αρκετα έχουν αλλάξει:

Σουηδική εταιρία αγοράζει απο Ελληνική εταιρία Α' και πουλάει σε Ελληνική εταιρία Β' χωρίς τα προιοντα να βγούν απο την Ελληνική επικράτεια.

Ερώτηση Α': Πρέπει η Σουηδική εταιρία να ορίσει φορολογικό εκπρόσωπο στην Ελλάδα? Ακουσα οτι με Ν.3763/2009 και με τον Ν.3842/2010 αλλάζει ο τροπος καταβολής του ΦΠΑ από κοινοτικούς στην Ελλάδα και ότι πλέον δεν θα χρειάζεται ο διορισμός φορολογικού αντιπροσώπου.

Ερώτηση Β': Η Σουηδική εταιρία θα επιβαρυνθεί με ΦΠΑ στο τιμολόγιο της Ελληνικής εταιρίας Α'?

Ερώτηση Γ': Η Σουηδική εταιρία θα τιμολογήσει την Ελληνική εταιρία Β' με ΦΠΑ? Εαν ναι, θα τιμολογήσει με το Ελληνικό ή το Σουηδικό ποσοστό ΦΠΑ?

Ερώτηση Δ': Τι συνοδευτικά έγγραφα πρεπει να κοπουν για να ολοκληρωθεί η πώληση? Αρκει ενα δελτίο αποστολής απο την Ελληνική εταιρία Α' στην Ελληνική εταιρία Β' και το τιμολόγιο της Σουηδικής εταιρίας στην Ελληνική εταιρία Β'? Για λογους εμπορικού συμφέροντος, μπορούμε να αποφύγουμε να αποκαλύψουμε την "πηγη" (Ελληνική εταιρία Α') ώστε να μην την μάθει ο πελάτης μας (Ελληνική εταιρία Β')?

Ερώτηση Ε': Τι αλλάζει εαν ο πελάτης (Ελληνική εταιρία Β') δεν ειναι εταιρία, αλλά ειναι ιδιώτης?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην περιπτωση σας, οφειλεται ΦΠΑ στην Ελλαδα.

Η σουηδικη εταιρεια θα επιβαρυνθει με ελληνικο ΦΠΑ.

Η σουηδικη εταιρεια θα τιμολογησει με ελληνικο ΦΠΑ.

Πως ομως θα αποδοθει ο ελληνικος ΦΠΑ στο ελληνικο δημοσιο;

Ο ΦΠΑ μπορει να αποδοθει μονο με τον ορισμο φορολογικου αντιπροσωπου.

Ο οποιος θα μπορει να συμψηφισει το ΦΠΑ αγορας των εμπορευματων με το ΦΠΑ πωλησης.

Η λυση για να μην μαθει η Ελληνική εταιρία Β' τα στοιχεια της Ελληνικής εταιρίας Α' πιθανον να γινει

αν παρεμβει στην διακινηση μια εταιρεια logistics.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιαννης Γεωργιλάς

Αγαπητε Τάσο,

Σε ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση.

Τι συμβαινει εαν ο πελάτης (Ελληνική εταιρία Β') δεν ειναι εταιρία, αλλά ειναι ιδιώτης? Μπορει να γινει τετοιου ειδους πώληση?

ΜΦΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εαν υπαρχει φορολογικος αντιπροσωπος δεν υπαρχει προβλημα.

Θα τιμολογησει τον ιδιωτη με ελληνικο ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...