Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΕ ΙΚΑ & ΤΕΒΕ


επισκέπτη chrsman2000

Ερώτηση

ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.

ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 18 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ - ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΑΥΕ(ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΩΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ).

ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΒΙΒΛΙΑ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ -ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ- ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗΣ.

ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΕΜΕΛΙΩΣΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΤΑΜΕΙΑ; ΑΝ ΔΙΑΚΟΨΩ ΣΗΜΕΡΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΒΕ ΤΩΝ 6 ΕΤΩΝ ΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ? ΣΑΣ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ .ΑΝ ΔΙΑΚΟΨΩ ΑΜΕΣΑ (ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΑΠΟ ΖΗΜΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΜΟΥ Η ΜΕΧΡΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΧΕΔΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ)ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ;

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Δες παλαιότερες δημοσιεύσεις έχω απαντήσει σε αυτό το θέμα!

(δεν μας είπατε και την ηλικία σας)

ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΙΣΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 1993.

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΑΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ (ΠΡΩΤΟΑΣΦΑΛΙΣΤΗΚΑ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΟ 1982 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΚΑ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΦΟΡΕΑΣ).

ΜΕ ΤΟ ΤΕΒΕ ΟΜΩΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά θα απαντήσει κανείς σε αυτή την απορία πολλών παράλληλα ασφαλιζόμενων ?

Προσωπικά επειδή το θεωρώ τεράστια αδικία και ειλικρινά με εξοργίζει, κάποιος να πληρώνει δύο ταμεία, επειδή έχει την διάθεση να κάνει 2ο επάγγελμα, έχω απευθυνθεί και στον λογιστή μου αλλά και σε δικηγόρο.

Ακόμα περιμένω τις απαντήσεις τους .... (πάνω από 3μηνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επισκέπτη μην νευριάζεις μαζί μας έχουμε και εμείς τα δικά μας!!!!

Η ηλικία που έχεις παίζει ρόλο για την σύνταξη σου.

Αν παραμείνεις στο ΤΕΒΕ θα πάρεις κύρια σύνταξη απο αυτό, θα πρέπει στην ηλικία των 65 ετών να είσαι ασφαλισμένος `12-14`έτη(ρώτησε και στο ΤΕΒΕ γιατί μπορεί να είναι ανάλογα με την ηλικία που έχεις τώρα).

Σύμφωνα με το ΙΚΑ παίρνεις:

b]Δεύτερη σύνταξη γήρατος

Πλήρης:Για ασφαλισμένους που παίρνουν ήδη σύνταξη γήρατος απο άλλον ασφαλ.οργανισμό κύριας Ασφάλισης(πλην ΟΓΑ),απο Δημόσιο ή ΝΠΔΔ, διακαιούνται σύνταξη γήρατος απο ΙΚΑ εφόσον έχουν συμπληρώσει το όριο ηλικίας που απαιτείται δηλ.πάνω απο 60ετών για άντρες που έχουν πραγματοποιήσει πάνω απο 6000 ημέρες εργασίας μετά απο το έτος 2003.

Μειωμένη : Δηλ 50% της πλήρης παίρνεις με την συμπλήρωση του 65ου για άντρες που έχουν πάνω απο 4800ημέρες εργασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ (2η) ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΓΙΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ.

ΕΦ΄ ΟΣΟΝ ΤΑ ΕΞΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ (ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ) ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ.

ΕΑΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΟΥ ΤΕΒΕ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ .... ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΤΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΣΤΟ ΤΕΒΕ.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ....ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ...(ΠΡΙΝ ΤΗΝ `1-1`-1993).

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΝΕΟΙ .... (ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ) ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ ΕΝΑ ΤΑΜΕΙΟ ΚΥΡΙΑΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ.

ΕΣΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ... ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΜΕ ΤΕΣΣΕΡΑ (4) !!!!! ΤΑΜΕΙΑ ΚΥΡΙΑΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 27 ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΤΟ ΟΡΙΟ ΗΛΙΚΙΑΣ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗ (65 ΧΡΟΝΙΑ ΣΗΜΕΡΑ) ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΤΩΧΕΥΣΗΣ.

ΔΕΝ ΑΣΤΙΕΥΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ.

α) ΙΚΑ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ

β) ΤΕΒΕ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ (ΛΟΓΙΣΤΗΣ)

γ) ΤΑΝΠΥ ΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ

δ) ΤΑΕ ΩΣ ΟΜ. ΕΤΑΙΡΟΣ ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ.

ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ dtakis ...

Πραγματικά μεγάλα κορόϊδα οι παλαιοί ασφαλισμένοι ...

Γνωρίζει μήπως κανείς αν υπάρχει ιστορικό προσφυγής σε κάποιο δικαστήριο (ελληνικό ή ευρωπαϊκό) γι'αυτόν τον διαχωρισμό παλαιών και νέων ασφαλισμένων ;

Πάντως υπάρχει-δεν υπάρχει νομίζω ότι θα κάνω την κίνηση να προσφύγω σε κάποιο δικαστήριο....

εδώ τείνουν να εξαλειφθούν οι φυλετικές διαφορές θα αφήσουμε να παραμένουν οι διαφορές παλαιών-νέων ασφαλισμένων επειδή το κράτος και τα καρκινοπαθή ταμεία του έχουν οικονομικό πρόβλημα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω άνδρας πατέρας τριών παιδιών γεννηθείς το 1963 με παράλληλη ασφάλιση στο Τ.Ε.Β.Ε από το 1999 έως 2010 και σύγχρονος στο Ι.Κ.Α από το 1978 έως 2010 με βαρέα και ανθυγιεινά ένσημα . Πληρώνει όλα αυτά τα χρόνια και στους δυο ασφαλιστικούς φορείς :D , Θα πάρει σύνταξη και απο τους δυο φορείς και αν ναι πότε προβλέπεται να συνταξιοδοτηθεί από το καθένα; :D Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα, το παρακατω αφορα τη μητερα μου

ανεκαθεν ασφαλισμενη στο ΙΚΑ ως προστατευομενο μελος απο τον πατερα μου μεχρι και σημερα παρολο που πριν δεκα χρονια ανοιξε ενα ψιλικατζιδικο και πληρωνε και ΤΕΒΕ το οποιο βεβαια δεν το εκμεταλευτηκε ποτε...ουτε βιβλιαριο δεν εχει βγαλει! Το παραπανω ψιλικατζηδικο το κλεινουμε στην εφορια εντος των ημερων και εκρεμμει στην συνεχεια διακανονισμος στον ΤΕΒΕ λογο χρεους τα σεναρια που εχω στο μυαλο μου ειναι τα εξης

1) μεγαλο μπερδεμα για την παραλληλη ασφαλιση(στο ΙΚΑ) μιας και η ιδια δεν ηταν εργαζομενη σε καποιον εργοδοτη για να δικαιολογει τα δυο ταμεια

2)καποιο ποσοστο απαλλαγης απο το ΤΕΒΕ λογο μη εκμεταλευσης της ιατρικης περιθαλψης (ουτε βιβλιαριο ξαναλεω)

3) τιποτα απο τα παραπανω απλα πας κανεις την διακοπη και τον διακανονισμο και φευγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα, το παρακατω αφορα τη μητερα μου

ανεκαθεν ασφαλισμενη στο ΙΚΑ ως προστατευομενο μελος απο τον πατερα μου μεχρι και σημερα παρολο που πριν δεκα χρονια ανοιξε ενα ψιλικατζιδικο και πληρωνε και ΤΕΒΕ το οποιο βεβαια δεν το εκμεταλευτηκε ποτε...ουτε βιβλιαριο δεν εχει βγαλει! Το παραπανω ψιλικατζηδικο το κλεινουμε στην εφορια εντος των ημερων και εκρεμμει στην συνεχεια διακανονισμος στον ΤΕΒΕ λογο χρεους τα σεναρια που εχω στο μυαλο μου ειναι τα εξης

1) μεγαλο μπερδεμα για την παραλληλη ασφαλιση(στο ΙΚΑ) μιας και η ιδια δεν ηταν εργαζομενη σε καποιον εργοδοτη για να δικαιολογει τα δυο ταμεια

2)καποιο ποσοστο απαλλαγης απο το ΤΕΒΕ λογο μη εκμεταλευσης της ιατρικης περιθαλψης (ουτε βιβλιαριο ξαναλεω)

3) τιποτα απο τα παραπανω απλα πας κανεις την διακοπη και τον διακανονισμο και φευγεις

Καποιος που να ξερει σας παρακαλω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα, το παρακατω αφορα τη μητερα μου

ανεκαθεν ασφαλισμενη στο ΙΚΑ ως προστατευομενο μελος απο τον πατερα μου μεχρι και σημερα παρολο που πριν δεκα χρονια ανοιξε ενα ψιλικατζιδικο και πληρωνε και ΤΕΒΕ το οποιο βεβαια δεν το εκμεταλευτηκε ποτε...ουτε βιβλιαριο δεν εχει βγαλει! Το παραπανω ψιλικατζηδικο το κλεινουμε στην εφορια εντος των ημερων και εκρεμμει στην συνεχεια διακανονισμος στον ΤΕΒΕ λογο χρεους τα σεναρια που εχω στο μυαλο μου ειναι τα εξης

1) μεγαλο μπερδεμα για την παραλληλη ασφαλιση(στο ΙΚΑ) μιας και η ιδια δεν ηταν εργαζομενη σε καποιον εργοδοτη για να δικαιολογει τα δυο ταμεια

2)καποιο ποσοστο απαλλαγης απο το ΤΕΒΕ λογο μη εκμεταλευσης της ιατρικης περιθαλψης (ουτε βιβλιαριο ξαναλεω)

3) τιποτα απο τα παραπανω απλα πας κανεις την διακοπη και τον διακανονισμο και φευγεις

Διαλεγω την κουρτινα 3.

Δεν υπαρχει παραλληλη ασφαλιση. Και να υπηρχε, απαλλαγη απο κλαδο ασθενειας θα επρεπε να ειχε ζητηθει εντος εξι μηνων απο την εναρξη του δευτερου φορεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαλεγω την κουρτινα 3.Δεν υπαρχει παραλληλη ασφαλιση. Και να υπηρχε, απαλλαγη απο κλαδο ασθενειας θα επρεπε να ειχε ζητηθει εντος εξι μηνων απο την εναρξη του δευτερου φορεα.

Antouan τι εννοεις δεν υπαρχει παραλληλη ασφαλιση και κατι ακομα το οτι δεν σταματησε να ειναι στο ΙΚΑ εχει καμια δοση παρανομιας η' ολα καλα? Σ ευχαριστω πολυ παντως που απαντησες γιατι την αλλη βδομαδα παω στο οαεε και εχω ενα αγχος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Antouan τι εννοεις δεν υπαρχει παραλληλη ασφαλιση και κατι ακομα το οτι δεν σταματησε να ειναι στο ΙΚΑ εχει καμια δοση παρανομιας η' ολα καλα? Σ ευχαριστω πολυ παντως που απαντησες γιατι την αλλη βδομαδα παω στο οαεε και εχω ενα αγχος...

Ασφαλιση υπαρχει οταν πληρωνονται εισφορες. Ο πατερος σας δλδ ηταν ο αμεσα ασφαλισμενος και η μητερα σας απλα ειχε περιθαλψη. Παρανομια δεν νομιζω να ειναι, δε θυμαμαι και αν συμπληρωνεται καποια δηλωση του 105 οταν δηλωνουμε προστατευομενα μελη. Αλλωστε το ιδιο γινεται σε μεγαλο βαθμο στην ελληνικη κοινωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπερδεμένος

Είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ, νέος (μετά του 1993), και σκέφτομαι σοβαρά να ασκήσω δραστηριότητα ως ελεύθερος επαγγελματίας. Θα ήθελα να υποβάλλω τα εξής ερωτήματα, εφόσον μπορείτε να βοηθήσετε:

1.) Επιλογή ασφάλειας θα είναι ΙΚΑ. Θα πληρώσω "αυξημένες" εισφορές από την στιγμή που θα ασκώ δραστηριότητα ως ελεύθερος επαγγελματίας και αν ναι, πόσο;

2.) Αν κάποια στιγμή παραιτηθώ από την εργασία μου, παύω υποχρεωτικά να έχω και ΙΚΑ; Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται με τον ΟΑΕΕ; Πρέπει να κάνω κάποιες ενέργειες; Πληρώνω εισφορές κανονικά στον ΟΑΕΕ; Μπορώ να συνεχίσω να είμαι στο ΙΚΑ και να πληρώνω τις εισφορές μου στο ΙΚΑ; Για τι ποσό μιλάμε;

3.) Μπορώ να είμαι μισθωτός στην Ελλάδα και με έναρξη ελευθέρου επαγγέλματος στη Βουλγαρία; Τι πρέπει να προσέξω σε αυτήν την περίπτωση; Σε αυτήν την περίπτωση εμπλέκεται ο ΟΑΕΕ και αν ναι, πως;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οπως τα λες και ΙΚΑ και ΟΑΕΕ. Αλλά καλυτερα πηγαινε Βουλγαρία να ηρεμησεις. Οι ξενοι δεν χωρανε πλεον στην Ελλαδα γιατι το χρημα πεθανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπερδεμένος

γιατι δεν ρωτατε στο ικα? αυτη δεν ειναι η δουλεια των υπαλληλων τους?

Πράγματι αυτή θα έπρεπε να είναι η δουλειά των "αγενέστατων" υπαλλήλων τους... Σε ερώτηση που τους έκανα μου είπανε να πάω να ρωτήσω στον ΟΑΕΕ. Θαρρείς και θα τους έπερνε πάνω από λεπτά να μου πούνε 2 κουβέντες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πράγματι αυτή θα έπρεπε να είναι η δουλειά των "αγενέστατων" υπαλλήλων τους... Σε ερώτηση που τους έκανα μου είπανε να πάω να ρωτήσω στον ΟΑΕΕ. Θαρρείς και θα τους έπερνε πάνω από λεπτά να μου πούνε 2 κουβέντες

Την προηγούμενη εβδομάδα επικοινώνησα με τον Ο.Α.Ε.Ε. της περιοχής μου για το ίδιο θέμα. Μου είπαν ότι αν είσαι μισθωτός και κάνεις έναρξη, προσκομίζεις τα ένσημά σου και βεβαίωση εργοδότη ότι εξακολουθείς να εργάζεσαι στην επιχείρηση και παίρνεις απαλλαγή για 1 χρόνο. Όταν λήξει η απαλλαγή σου, πρέπει να πας στον Ο.Α.Ε.Ε. με όλα τα ένσημα της περιόδου που είχες απαλλαγή, ώστε να δουν αν δικαιούσαι ακόμη απαλλαγή ή όχι για ακόμα ένα χρόνο κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο πατέρας μου είναι γεννημένως το 1956 είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ με οικοδομικά ένσημα από το 1979-1987 και 1992-2000, στο ΤΕΒΕ από το 1987-1992 και στον ΟΑΕΕ από το 2000-σήμερα. Πότε μπορεί να πάρει σύνταξη και αν εξαγοράσει γονεικά δικαιώματα και στρατιωτική θητεία μπορεί να παραδώση πιο γρήγορα; ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλη χρονια σε ολους, οσο καλη θα μπορουσε να ειναι......

Η ερωτηση που εχω, εχει οπως παρακατω:

Ειμαι ασφαλισμενος στο ΤΕΒΕ απο το 1998 εως και σημερα σαν ελευθερος επαγγελματιας. Λογω των δυσκολιων πλεον, αναγκαζομαι να τερματισω την προσωπικη επιχειρηση μου και να εργαστω ως μισθωτος σε καποια εταιρεια, εχοντας σαν κυρια ασφαλιση το ΤΕΒΕ.

α) μπορω??

β) τι κρατησεις μισθου θα εχω για το ΙΚΑ, εχοντας σαν κυρια ασφαλιση το ΤΕΒΕ? (ωστε να μπορεσω να υπολογισω τον καθαρο μισθο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μπορείς να έχεις ΤΕΒΕ χωρίς δραστηριότητα που να ανήκει σε αυτό. Και μην το επιχειρήσεις, γιατί κατα την συνταξιοδότηση δεν θα σου αναγνωριστούν αυτά τα χρόνια, παρότι πιθανόν καταβάλεις εισφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Θανάσης

Καλη χρονια σε ολους, οσο καλη θα μπορουσε να ειναι......

Η ερωτηση που εχω, εχει οπως παρακατω:

Ειμαι ασφαλισμενος στο ΤΕΒΕ απο το 1998 εως και σημερα σαν ελευθερος επαγγελματιας. Λογω των δυσκολιων πλεον, αναγκαζομαι να τερματισω την προσωπικη επιχειρηση μου και να εργαστω ως μισθωτος σε καποια εταιρεια, εχοντας σαν κυρια ασφαλιση το ΤΕΒΕ.

α) μπορω??

β) τι κρατησεις μισθου θα εχω για το ΙΚΑ, εχοντας σαν κυρια ασφαλιση το ΤΕΒΕ? (ωστε να μπορεσω να υπολογισω τον καθαρο μισθο).

Η πρώτη σου ασφάλιση είναι το 1998, εάν ναι πρέπει να έχεις μόνο μια ασφάλιση.

Στην εταιρεία θα εργαστείς σαν μισθωτός ή με μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών;

Εαν θα ψάξεις λίγο στο forum θα βρείς απαντήσεις για την περιπτωσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Θα ήθελα εάν είναι εύκολο, κάποιος να με διαφωτίσει.

Εργάζομαι περισσότερο από ένα χρόνο ως πωλήτρια και είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ. Το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι να δημιουργήσω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα. Στην προκειμένη περίπτωση πρέπει να εγγραφώ στο ΤΕΒΕ? Και με το ΙΚΑ τι θα γίνει? Κα εάν εγγραφώ στο ΤΕΒΕ, θα φορολογούμαι περισσότερο ανεξάρτητα από τις πωλήσεις του καταστήματος μου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν εχεις πλήρη ένσημα μπορείς να πάρεις απαλλαγή απο το ΤΕΒΕ...

Θα φορολογείσαι ανάλογα με τα επιπλόεν καθαρά κέρδη που θα εχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και αν δεν έχω καθόλου επιπλέον κέρδη τι γίνεται? Δεν φορολογούμαι καθόλου επιπλέον? Η απαλλαγή για πόσο διάστημα διαρκεί? Υπάρχει χρονικό περιθώριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα φορολογηθείς μόνο για τα έσοδα απο τις μισθωτές υπηρεσίες...

Πρεπει να ζητήσεις απαλλαγή μέσα στο πρώτο εξάμηνο και διαρκεί νομίζω για ένα χρόνο..που πρέπει να πας να την ανανεώσεις...Απαλλαγή βέβαια αν είσαι νέα ασφαλισμένη μετά το 93...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...