Προς το περιεχόμενο

ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΧΡΗΣΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΩΝ ΠΑΚΕΤΩΝ ΣΕ WEBSITES ΙΔΙΩΤΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

NAI

Νομίζω ότι τα Έσοδα απο Google Adsense μπορούν να εγγραφούν στα Βιβλία εταιρείας χωρίς να εκδοθεί και σταλεί τιμολόγιο στη google... ? Απλή πίστωση λογαριασμού ομάδας 7 σε χρέωση τραπεζικού λογαριασμού. Το Έσοδο εγγράφεται κανονικά και φορολογείται κανονικά.

Αν εκδοθεί τιμολόγιο στη google, θα πρέπει να αναφερθεί και στο listing (Φ4) (?) - αμφιβάλλω αν η Google καταχωρεί και στο δικό της Listing όλα αυτά τα τιμολόγια που ενδεχομένως λαμβάνει ή δε λαμβάνει απο google adsense...

Τί λέτε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

Σκοπεύω να ανοίξω επιχείρηση σχετικά με παροχή υπερησιών, πώληση διαφημιστικού χώρου, adsense, πώληση ebooks, affiliate πωλήσεις κ.α σχεδόν αποκλειστικά εκτός Ελλάδας. Ενδιαφέρομαι να βρώ κάποιον λογιστή που να γνωρίζει από ηλεκτρονικό επιχειρειν (κατά προτίμηση από Θεσσαλονίκη).

Αν κάποιος έχει εμπειρία στα παραπάνω θέματα ή μπορεί να μου συστήσει κάποιον ας επικοινωνήσει μαζί μου στο [email protected]

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Γεια σας κύριοι,

έχω φτιάξει ένα site και έχω γραφτεί στο Google AdSense και έχω βάλει ένα banner με διαφημίσεις.

Την ώρα της εγγραφής μου στο Google, είχε ένα πεδίο που ρώταγε αν είμαι Ιδιώτης ή Εταιρία

και εγώ επέλεξα Ιδιώτης.

Είμαι άνεργος και δεν έχω κανένα άλλο εισόδημα.

Από το Google βγάζω περίπου 200 ευρώ τον μήνα.

Έχω δηλώσει έναν τραπεζικό λογ/σμό Alpha Bank και μπαίνουν εκεί τα λεφτά.

Το θέμα είναι ότι θα ήθελα να είμαι καλυμμένος από νομικής άποψης.

Μη πάθω καμιά νίλα και τρέχω.

Ρώτησα λογιστή για να κάνω έναρξη και μου είπε ότι θα πληρώνω 400 ευρώ τον μήνα.

Αν βγάζω, όμως, 200 ουσιαστικά θα μπαίνω μέσα. Οπότε δε με συμφέρει.

Υπάρχουν άπειρα Ελληνικά sites με διαφημίσεις από το Google.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλοι αυτοί είναι νόμιμοι και τα δηλώνουν όλα κανονικά.

Θα ήθελα, λοιπόν, να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο "παραθυράκι"

ή κάποιο κόλπο ώστε να μπορώ να λαμβάνω τα λεφτά από τις διαφημίσεις,

χωρίς να υπάρχει φόβος να με πιάσουν.

Παρακαλώ πολύ, όποιος ξέρει, να με βοηθήσει και να μου πει με απλά Ελληνικά

και όχι με λογιστικούς όρους (γιατί δεν τους καταλαβαίνω), τι ακριβώς πρέπει να κάνω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για τον χρόνο σας.

Ηλίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Διάβασα όλο το thread και το συμπέρασμα είναι ότι το ΥΟΟ, σε κάθε περίπτωση (είτε το ποσό υπερβαίνει τα 5.000 ετησίως είτε όχι) ορίζει την έναρξη Ελ.Επ. για τη δήλωση των εισοδημάτων από διαφημίσεις Internet.

Εγώ, και νομίζω οι περισσότεροι που ασχολούνται, πιστεύω ότι είναι η χειρότερη αντιμετώπιση που θα μπορούσε να γίνει. Τα έσοδα αυτά, λίγα ή πολλά, είναι ΕΥΚΟΛΑ. Φτιάχνεις το site σου, το blog σου, ότι έχεις τέλος πάντων, φροντίζεις την εισροή διαφημίσεων και τα έσοδα μπαίνουν στο λογαριασμό σου χωρίς να κάνεις τίποτα. Είναι κάτι σαν τους τόκους των καταθέσεων και γι αυτό προτείνω και την αντίστοιχη φορολογική αντιμετώπιση: την καθιέρωση σταθερού ποσοστού που θα παρακρατείται κατά δήλωση. Αν το ποσοστό αυτό θα είναι 2% ή 5% ή 10% είναι προς συζήτηση, τουλάχιστον όμως θα είναι κάτι ξεκάθαρο, δίκαιο και εύκολο (δεν θα σε βάζει στη διαδικασία έναρξης και τήρησης ελευθέρου επαγγέλματος με ό,τι αυτό συνεπάγεται)... που σημαίνει ότι η φορολογία του θα είναι εξίσου εύκολη με την εισροή του.

Αυτή τη στιγμή είναι τόσοι πολλοί αυτοί που εισπράττουν από τέτοιες πηγές (και με τον καιρό γίνονται όλο και περισσότεροι), που αν τα ποσά τους συναθροιστούν είναι πιθανόν να τρίβουμε όλοι τα μάτια μας. Κι επειδή ο κύριος πληρωτής όλων αυτών είναι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό η Google, είναι εισόδημα από το εξωτερικό που θα φορολογείται στην Ελλάδα (διπλό το όφελος για το Ελληνικό κράτος)... και με τις μ..... που κάνουν, χάνουν όλο αυτό το εισόδημα !

Αν συμφωνείτε με την παραπάνω πρόταση, της φορολόγησης δηλαδή με σταθερό ποσοστό φόρου επί του κατά δήλωση σχετικού εισοδήματος (με την υποστήριξη του extrait της τράπεζας ως αποδεικτικό του ποσού εισοδήματος), μήπως να γινόταν μια πρόταση στο Υπ.Οικ. να επανεξετάσουν το θέμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του φίλου, στο post ακριβώς από πάνω.

Ακόμα κι αν το ποσοστό είναι 25% (που λέει ο λόγος), τουλάχιστον δεν θα μας ζητάνε περισσότερα από αυτά που βγάζουμε!

Αν μπορεί να γίνει κάτι οργανωμένο και να πάει μία ολοκληρωμένη πρόταση στο υπουργείο οικονομικών, θα ήταν ότι καλύτερο!

Αν χρειαστείτε κάτι, πείτε μου κι εμένα!

Μπαίνω καθημερινά στο topic, με την ελπίδα να έχει βρεθεί κάποια λύση!

Ηλίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Και εγω είμαι ενας απο αυτούς που με προβληματίζει το θεμα γιατι βγαζω 300 το μηνα απο τη Google και καλούμαι να πληρωσω τα ίδια

ή περισσοτερα στο Ελληνικό κράτος για να θεωρηθεί νόμημη η δραστιριότητα μου.

Είμαι πραγματικά προβληματισμένος και δεν ξερω τι να κανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακεφαλαίωση

1)Υπάρχει υποχρέωση εναρξης επαγγέλματος (Ατομική επιχείρηση - ΟΕ-ΕΕ-ΕΠΕ κλπ εκτός Ελ. επαγγέλματος.

2) από το βιβλίο του Γιάννη τΖίμα.

12.3.4.45. Παροχή διαφημιστικών υπηρεσιών μέσω δικτύου internet

Η παραχώρηση χώρου ιστοσελίδας στο internet σε τρίτους με σκοπό τη διαφήμισή τους, θεωρείται παροχή υπηρεσιών και πρέπει να εκδίδονται προς κάθε αντισυμβαλλόμενο, πελάτη - επιτηδευματία, θεωρημένα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών (έγγραφο 1040021/254/21.4.1999).

12.3.4.46. Υπηρεσίες διαφήμισης μέσω διαδικτύου

Τα έσοδα από διαφήμιση μέσω διαδικτυακού τόπου (website), τρίτων επιχειρήσεων, αποτελούν εισόδημα Δ΄ πηγής (από εμπορικές επιχειρήσεις) και πρέπει να εκδίδεται Τ.Π.Υ. και ως εκ τούτου επί του ποσού της αμοιβής δεν διενεργείται από την καταβάλλουσα την αμοιβή επιχείρηση, παρακράτηση φόρου με συντελεστή 20% (έγγραφο 1004598/53 Π.Σ./0015/29.1.2003).

12.3.4.47. Εκμετάλλευση ηλεκτρονικού βιβλίου (e-book)

Για την εκμετάλλευση ηλεκτρονικού βιβλίου (e-book) και ηλεκτρονικών ψηφιακών πινάκων (e-picture), μέσω internet, εκδίδεται Τ.Π.Υ. προς επιτηδευματίες και Α.Π.Υ. προς ιδιώτες καθόσον, σύμφωνα με κοινή θέση των κρατών - μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, τα προϊόντα τα οποία στην ενσώματη μορφή τους αντιμετωπίζονται ως παράδοση αγαθών, όταν τίθενται στη διάθεση του λήπτη σε ψηφιακή μορφή μέσω ηλεκτρονικού δικτύου θεωρούνται παροχή υπηρεσιών (έγγραφο 1058218/422/2.9.2002).

3) Σχετικές διατάξεις για άλλες περιπτώσεις Παροχής Υπηρεσιών διαδυκτίου.

1065893/435/0015/26.10.2007 Χρόνος έκδοσης απόδειξης παροχής υπηρεσιών (Α.Π.Υ) από κατάστημα παροχής υπηρεσιών διαδικτύου (Internet)

Αρ.Πρ.1050395/07.01.05 Εκδιδόμενα στοιχεία για την παροχή υπηρεσιών ακρόασης ή παρακολούθησης ραδιοτηλεοπτικού σήματος μέσω internet, με χρήση πιστωτικής κάρτας.

1082761/711/0015/14.12.2004 Εκδιδόμενα στοιχεία για παρεχόμενες υπηρεσίες μέσω Internet. με χρήση πιστωτικής κάρτας.

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Ένας προγραμματιστής ενοικιάζει από κάποιον ένα χώρο σε server με μια μηνιαία συνδρομή πχ 100 ευρώ ώστε να παρέχει την υπηρεσία hosting σε όποιον πελάτη του το επιθυμεί εισπράττοντας πχ 150 ευρώ

Ο προγραμματιστής που ενοικιάζει το χώρο αυτό το περνά στα βιβλία του ώς έξοδο πχ 100 ευρώ και 23 ευρώ ΦΠΑ

Ο προγραμματιστής στην συνέχεια θα κόψει στον πελάτη του ΑΠΥ με 150 ευρώ και 34,5 ευρώ ΦΠΑ

Αυτά έχουν κανονικά παρακράτηση 20% αν ξεπεράσουν τα 300 ευρώ?

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Γειά σας

Όπως και ο προηγουμενος επισκέπτης επιθυμώ άμεσα να έλθω σε επαφή με λογιστή ο οποίος να είναι γνώστης θεμάτων που σχετίζονται με αυτό που γενικότερα μπορεί να ονομαστεί "ηλεκτρονικό επιχειρείν", και ειδικότερα σε θέματα που αφορούν

α. Δήλωση εσόδων από διαφημήσεις Google, Affiliate advertising σε websites

β. Έναρξη επιχείρησης παροχής υπηρεσιών μέσω διαδικτύου

γ. "Ηλεκτρονική" ΑΠΥ ή ΤΠΥ

και άλλα.

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και δραστηριοποιούμαι στο χώρο των websites, κατασκευάζοντας ιστοσελίδες για εκμετάλλευση δικιά μου ή για τρίτους.

Ένας λογιστής με γνωσεις παρομοιων θεμάτων είναι ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΟΣ στις μέρες μας

Όποιος γνωρίζει ας επικοινωνήσει μαζί μου στο email [email protected]. Επίσης αν κάποιος επισκέπτης γνωρίζει κάποιον τέτοιον λογιστή ας μου τον συστήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Από το χρονικό διάστημα που έχει περάσει από την ανάρτηση αυτού του post και το γεγονός ότι ΚΑΝΕΙΣ λογιστής δεν έχει βρεθεί να απαντήσει θετικά σε αυτό μπορώ να συμπεράνω τα εξής:

1. Ή αυτός ο λογιστής ΔΕΝ υπάρχει

2 Ή υπάρχει και ΔΕΝ μπαίνει στο taxheaven

3. Υπάρχει αλλά δεν συνέπεσε να δει το post αυτός ή κάποιος που τον γνωρίζει

 

Υπάρχει και η περίπτωση να είδε το Post αλλά να μην ενδιαφέρεται πράγμα που δεν το θεωρώ πολύ πιθανό.

 

Αν πάντως ισχύει το 1, λυπάμαι πολύ αλλά οι λογιστές δεν διακατέχονται από πνεύμα επιχειρηματικότητας. Γιατί ένας λογιστής με ειδίκευση στο Διδίκτυο, θα γίνονταν ΑΝΑΡΠΑΣΤΟΣ ( ειδικά σε αυτή την περίοδο που όλοι 'ψάχνονται' με το διαδίκτο ).

 

Καλή συνέχεια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας

Όπως και ο προηγουμενος επισκέπτης επιθυμώ άμεσα να έλθω σε επαφή με λογιστή ο οποίος να είναι γνώστης θεμάτων που σχετίζονται με αυτό που γενικότερα μπορεί να ονομαστεί "ηλεκτρονικό επιχειρείν", και ειδικότερα σε θέματα που αφορούν

α. Δήλωση εσόδων από διαφημήσεις Google, Affiliate advertising σε websites

β. Έναρξη επιχείρησης παροχής υπηρεσιών μέσω διαδικτύου

γ. "Ηλεκτρονική" ΑΠΥ ή ΤΠΥ

και άλλα.

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και δραστηριοποιούμαι στο χώρο των websites, κατασκευάζοντας ιστοσελίδες για εκμετάλλευση δικιά μου ή για τρίτους.

Ένας λογιστής με γνωσεις παρομοιων θεμάτων είναι ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΟΣ στις μέρες μας

Όποιος γνωρίζει ας επικοινωνήσει μαζί μου στο email [email protected]. Επίσης αν κάποιος επισκέπτης γνωρίζει κάποιον τέτοιον λογιστή ας μου τον συστήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Από το χρονικό διάστημα που έχει περάσει από την ανάρτηση αυτού του post και το γεγονός ότι ΚΑΝΕΙΣ λογιστής δεν έχει βρεθεί να απαντήσει θετικά σε αυτό μπορώ να συμπεράνω τα εξής:

1. Ή αυτός ο λογιστής ΔΕΝ υπάρχει

2 Ή υπάρχει και ΔΕΝ μπαίνει στο taxheaven

3. Υπάρχει αλλά δεν συνέπεσε να δει το post αυτός ή κάποιος που τον γνωρίζει

 

Υπάρχει και η περίπτωση να είδε το Post αλλά να μην ενδιαφέρεται πράγμα που δεν το θεωρώ πολύ πιθανό.

 

Αν πάντως ισχύει το 1, λυπάμαι πολύ αλλά οι λογιστές δεν διακατέχονται από πνεύμα επιχειρηματικότητας. Γιατί ένας λογιστής με ειδίκευση στο Διδίκτυο, θα γίνονταν ΑΝΑΡΠΑΣΤΟΣ ( ειδικά σε αυτή την περίοδο που όλοι 'ψάχνονται' με το διαδίκτο ).

 

Καλή συνέχεια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Από το χρονικό διάστημα που έχει περάσει από την ανάρτηση αυτού του post και το γεγονός ότι ΚΑΝΕΙΣ λογιστής δεν έχει βρεθεί να απαντήσει θετικά σε αυτό μπορώ να συμπεράνω τα εξής:

1. Ή αυτός ο λογιστής ΔΕΝ υπάρχει

2 Ή υπάρχει και ΔΕΝ μπαίνει στο taxheaven

3. Υπάρχει αλλά δεν συνέπεσε να δει το post αυτός ή κάποιος που τον γνωρίζει

 

Υπάρχει και η περίπτωση να είδε το Post αλλά να μην ενδιαφέρεται πράγμα που δεν το θεωρώ πολύ πιθανό.

 

Αν πάντως ισχύει το 1, λυπάμαι πολύ αλλά οι λογιστές δεν διακατέχονται από πνεύμα επιχειρηματικότητας. Γιατί ένας λογιστής με ειδίκευση στο Διδίκτυο, θα γίνονταν ΑΝΑΡΠΑΣΤΟΣ ( ειδικά σε αυτή την περίοδο που όλοι 'ψάχνονται' με το διαδίκτο ).

 

Καλή συνέχεια ;)

 

εχουν δοθει απαντησεις  στις ερωτησεις σας στο φορουμ

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=88568

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...