Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΛΥΣΗ - ΑΚΥΡΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΗ


Επισκέπτης

Ερώτηση

θα ήθελα σας παρακαλώ να με ενημερώσετε πότε μία απόλυση χαρακτηρίζεται ΆΚΥΡΗ και ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΗ βάσει νόμου.

Εργοδότης απέλυσε εργαζόμενο λόγω διαφωνιών σε θέματα χειρισμού υπόθεσης. Εγώ ως υπεύθυνη ανήγγειλα τηλεφωνικώς διότι ο συγκεκριμμένος εργαζόμενος εργαζόταν σε παράρτημα εκτός Αθηνών -το οποίο δεν αρνείται η απολυόμενη ότι έγινε , όμως ισχυρίζεται ότι δεν μπορεί να γίνει τηλεφωνικώς απο Αθήνα - την "διακοπή συνεργασίας απο "σήμερα " δηλαδή την Παρασκευή, 30 Ιουλίου 2004. Εστάλησαν τα σχετικά εγγραφα για την καταγγελία σύμβασης, όπου του ζητήθηκε να υπογράψει στο ανάλογο σημείο υπογραφής του απολυόμενου με σκοπό να επιστραφούν άμεσα τα έγγραφα για να υπογράψει και ο εργοδότης στο ανάλογο σημείο υπογραφής του εργοδότη. Ο απολυόμενος αρνήθηκε να υπογράψει. Τελικά τα χαρτιά της απόλυσης κατατέθηκαν στο αρμόδιο τμήμα του ΟΑΕΔ στις 9 Αυγούστου (εντός των 8 εργασίμων ημερών).

Αποτέλεσμα όλων ήταν να πάει στην Επιθεώρηση Εργασίας και να κάνει καταγγελία για ΑΚΥΡΗ ή ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΗ ΑΠΟΛΥΣΗ και επίσης να απαιτεί 6 ημερομίσθια επιπλέον. (η αρμόδια επιθεώρηση μας έστειλε έγγραφο πρόσκλησης για "συνεννόηση " για τις 01/09/2004, μετά απο την καταγγελία που έκανε η απολυόμενη για ΑΚΥΡΗ Ή ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΗ ΑΠΟΛΥΣΗ)

ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΗς ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

θεωρείται έγκυρη η απόλυση όταν

1) 'Εχει γίνει εγγράφως και το έγγραφο έχει περιέλθει νόμιμα στον απολυόμενο (παράδοση στα χέρια του, αποστολή με απόδειξη, κοινοποίηση με δικαστικό επιμελητή)

2) 'Εχει υπολογιστεί η αποζημίωση και έχει άμεσα και πραγματικά καταβληθεί στον απολυόμενο (στην χειρότερη περίπτωση στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων) Προσοχή : η πληρωμή μετρητοίς ή με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό με αναλογη αιτιολογία- επιταγή μπορεί να δοθεί μόνο με έγγραφη συναίνεση του απολυόμενου.

3) Ο απολυόμενος να είναι ασφαλισμένος και καταχωρημένος στα μισθολόγια-ΑΠΔ

Ο έγγραφος τύπος είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ και η καταγγελία θεωρείται άκυρη έστω και αν έχει καταβληθεί η αποζημίωση απόλυσης.

'Οσον αφορά την "καταχρηστική" είναι μεγάλο κεφάλαιο, μπορώ να αναφέρω ουκ ολίγες πριπτώσεις που δικαστήρια έκριναν κατχρηστικές (οπότε και άκυρες) καταγγελίες, αλλά δεν νομίζω ότι αφορά την υπόθεσή σας.

Αυτό που μου δημιουργεί πάντως απορία είναι : πώς ο ΟΑΕΔ παρέλαβε την καταγγελία χωρίς να υπάρχει υπογραφή του απολυομένου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΛΥΣΕΙ 7/9 ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ, ΤΟΥΣ ΤΑ ΖΗΤΑΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 14 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ Μ Ε ΑΓΝΟΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΣΥΣΤΑΣΗ ΜΠΩΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ.ΜΟΝΟ ΕΩΣ ΕΚΕΙ ΜΑΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ?ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΓΩ ΧΑΣΩ ΤΟ ΕΠΙΔΩΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ?ΠΟΥ ΘΑ ΦΡΩ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ? ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?Η ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στειλε εξωδικη προσκληση διαμαρτυριας με δικαστικο επιμελητη να τους ζητας τα εγγραφα σου και καθιστοντας τους οικονομικα υπευθυνους εαν εξαιτιας της καθυστερησης χασεις το επιδομα ανεργιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν υποθέσουμε ότι έγινε απόλυση 7/9 .. προθεσμία κατάθεσης στον ΟΑΕΔ επιχείρησης 15/09 ..

προθεσμία κατάθεσης εγγράφων για επίδομα στον ΟΑΕΔ εργαζόμενου 7/11.

Όπως και νάχει αδικαιολόγητη η καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΗΛΑΔΗ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΔΕΝ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ?ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΜΟΥ ΑΝ ΒΑΛΩ ΔΙΚΗΓΟΡΟ?ΕΓΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΩΝΑΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΑΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΔΡΩΣΕΙ ΤΟ ΑΦΤΙ ΤΟΥΣ.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ?ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ (ΑΠΟΛΗΣΗΣ) ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ Η ΤΟΥ ΝΟΜΙΜΟΥ ΕΚΡΟΣΩΠΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΗΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΩΣ.ΑΝ Η ΔΙΑΔΚΑΣΙΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ Η ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΗ (ΟΧΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΗ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολλοι συναδελφοι ομως δεν παραδιδουν το ενα αντιγραφο στον απολυομενο αλλα του ζητανε να περασει μετα απο "καμια βδομαδα" να τους δωσουν το αντιγραφο με την σφραγιδα του ΟΑΕΔ.

Βεβαια επειδη η σφραγιση απ τον ΟΑΕΔ δεν ειναι απαραιτητη, δεν καταλαβα ποτε τον λογο αυτης της πρακτικης εκτος ισως του "κανω καψονι" :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολλοι συναδελφοι ομως δεν παραδιδουν το ενα αντιγραφο στον απολυομενο αλλα του ζητανε να περασει μετα απο "καμια βδομαδα" να τους δωσουν το αντιγραφο με την σφραγιδα του ΟΑΕΔ.

Βεβαια επειδη η σφραγιση απ τον ΟΑΕΔ δεν ειναι απαραιτητη, δεν καταλαβα ποτε τον λογο αυτης της πρακτικης εκτος ισως του "κανω καψονι" :D

to thema einai oti den moy exoyn dwsei oyte ta ensima gia na boresw na katethesw oyte katagelia symvasis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και αν σας πω ότι η πλειοψηφία των υπ/των Αττικής του ΟΑΕΔ απαιτούν από τον εργαζόμενο,

το πρωτότυπο της καταγγελίας με πρωτόκολλο κατάθεσης για να τον εγγράψουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και αν σας πω ότι η πλειοψηφία των υπ/των Αττικής του ΟΑΕΔ απαιτούν από τον εργαζόμενο,

το πρωτότυπο της καταγγελίας με πρωτόκολλο κατάθεσης για να τον εγγράψουν?

KAI EMENA AYTO MOY ZHTHSAN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και αν σας πω ότι η πλειοψηφία των υπ/των Αττικής του ΟΑΕΔ απαιτούν από τον εργαζόμενο,

το πρωτότυπο της καταγγελίας με πρωτόκολλο κατάθεσης για να τον εγγράψουν?

Απο αυτο και μονο τεκμαιρεται πως δεν υπαρχει Νομος η εγκυκλιος η αποφαση που ρητα να το απαιτει.

Αλλη μια φορα που η γραφειοκρατια πραττει κατα το δοκουν;

Χωρις να αντιδικω μαζι αγαπητε συναδελφε, επειδη ετσι οπως το λες ειναι η πρακτικη στους περισσοτερους ΟΑΕΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και αν σας πω ότι η πλειοψηφία των υπ/των Αττικής του ΟΑΕΔ απαιτούν από τον εργαζόμενο,

το πρωτότυπο της καταγγελίας με πρωτόκολλο κατάθεσης για να τον εγγράψουν?

Ακριβώς. Οπότε καλό είναι να πάει ο απολυμένος στον ΟΑΕΔ του εργοδότη για να ζητήσει από εκεί το αντίγραφο της καταγγελίας και αν δεν βγάλει άκρη ούτε από εκεί, τότε να στείλει εξώδικη δήλωση στον πρώην εργοδότη του. Καλό είναι να μιλήσει ο δικηγόρος του με τον πρώην εργοδότη του μήπως και ο τελευταίος έρθει στα συγκαλά του και δώσει αυτό το χαρτί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ένα κουφό που συνάντησα.

καταγγελία της σύμβασης κοινοποιήθηκε στον εργαζόμενο για να την υπογράψει με την σφραγίδα παραλαβής του ΟΑΕΔ επάνω.

τυχαίο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...