Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
NIKOS2

Η ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ Η ΒΑΡΑΝΕ ΣΤΟ ΨΑΧΝΟ

Question

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΑΘΗΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ. ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΕΤΑΙΡΙΚΩΝ

ΜΕΡΙΔΙΩΝ ΤΟ 1999.ΥΠΕΒΛΗΘΕΙ Η ΔΗΛΩΣΗ,ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ Ο ΦΟΡΟΣ ΕΓΙΝΕ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ. 28/12/2007 ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΟΡΟΥ ΜΕ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ 284%. Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΛΕΧΘΗΚΕ ΤΟ 2002 ΜΕ ΤΟΝ 1144 ΚΑΙ

ΟΙ "ΓΑΤΟΙ" ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ ΞΑΝΑΥΠΟΛΟΓΙΣΑΝ ΤΟΝ ΦΟΡΟ ΜΕ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΧΘΗΚΕ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΗΤΑΝ

ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΗΛΩΘΕΝΤΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ Η ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΕΤΟΣ 2001 ΚΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ

ΟΤΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΔΗΛΩΘΕΝΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΛΕΓΧΟΥ ΣΤΗΝ ΔΟΥ Β ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΑΝ.ΤΩΡΑ???? ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ.

12 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Kατ' αρχήν συμφωνώ με την άποψή σου.

Η 1053 αναφέρει τα δηλωθέντα καθαρά κέρδη .

Αυτά που έχει προσδιορίσει ο έλεγχος είναι μια άλλη ιστορία.

Επιπλέον για να καλύψουν την περίπτωση των καθαρών κερδών που προκύπτουν βάση του αυτοελέγχου έβγαλαν την παρακάτω απόφαση.

Εκεί πιστεύω ότι πρέπει να στηριχθείς, σε συνδυασμό πάντα με τα δηλωθέντα.

Αρ.Πρ. 1053635/18.07.05

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/5290

Αν ο νομοθέτης ήθελε να συμπεριλάβει και τα του τακτικού ελέγχου θα το είχε προβλέψει όπως παραπάνω.

Όπως θα δεις εξαιρεί και το ΟΙΚ 2004 διότι θεωρεί ότι τα αποτελέσματα προσδιορίζονται βάση ελέγχου και όχι δήλωσης.

Θα θυμάσαι άλλωστε και τον τρόπο υπολογισμού (ή μη, αν θέλεις καλύτερα) της επιχειρηματικής αμοιβής για το ΟΙκ 2004.

Καμία αποδοχή λοιπόν του παραπάνω ποσού. Επικοινώνησε και με το Υπουργείο πιστεύω ότι θα λύσουν το πρόλημα.

• 0

ΚΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ ΤΩΝ 5 ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΕΤΩΝ.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΓΙΑΤΙ ΞΕΣΚΟΝΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ

ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΕΣΟΔΑ.ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΒΕΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

• 0

Κακώς έγινε τέτοια κίνηση απ την ΔΟΥ ... Υπάρχουν σχετικά έγγραφα της Διοίκησης που μπορείς να χρησιμοποιήσεις ... Δεν υπάρχει περίπτωση να ληφθούν υπόψη τα κέρδη που προσδιορίστηκαν με την ΠΟΛ 1141/2002 ή παλαιότερα με την ΠΟΛ 1144/1998 . Τα δηλωθέντα κέρδη θα ληφθούν υπόψη

• 0

ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΘΕΤΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ. ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΝΑ

ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ; ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΓΓΡΑΦΟ ΣΤΟ ΥΠ.ΟΙΚ.ΝΑ ΠΑΡΘΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ

ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΠΟΥ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΦΟΡΟ.ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΦΥΓΗ. ΠΛΗΡΩΣΕ

ΔΙΚΗΓΟΡΟ (ΚΛΕΦΤΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ) ΚΑΙ ΜΠΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗΣ; ΤΟΥ ΥΠΕΡΒΑΛΟΝΤΑ

ΖΗΛΟΥ; ΕΝΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ....

• 0
ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΘΕΤΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ. ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΝΑ

ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ; ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΓΓΡΑΦΟ ΣΤΟ ΥΠ.ΟΙΚ.ΝΑ ΠΑΡΘΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ

ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΠΟΥ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΦΟΡΟ ( ? ) .ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΦΥΓΗ. ΠΛΗΡΩΣΕ

ΔΙΚΗΓΟΡΟ (ΚΛΕΦΤΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ) ΚΑΙ ΜΠΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗΣ; ΤΟΥ ΥΠΕΡΒΑΛΟΝΤΑ

ΖΗΛΟΥ; ΕΝΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ....

γιατί δεν είναι δεσμευτική ?

και ακόμα

Δεν μπορείς να ζητήσεις από τον έφορο να επικοινωνήσει με το Υπουργείο και να λυθεί το ζήτημα ?

• 0

ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠ.ΟΙ.ΚΑΙ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΟΝ

ΚΑΡΦΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΒΑΛΟΝΤΑ ΖΗΛΟ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ...

• 0
ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠ.ΟΙ.ΚΑΙ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΟΝ

ΚΑΡΦΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΒΑΛΟΝΤΑ ΖΗΛΟ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ...

Όχι μόνον να τον καρφώσεις, και αγωγή μπορείς να του κάνεις γι' αυτό.

Ειδικά αν έχεις και απάντηση από το Υπουργείο, η οποία (κατά την άποψή μου) είναι δεσμευτική, όχι μόνον γι' αυτή την υπόθεση αλλά και για όσες όμοιες προκύψουν στο μέλον.

• 0

ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΠΤΗ.ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΜΟΥ ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ...

ΕΛΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΥΜΕ.ΜΑ ΠΩΣ ΤΗΣ ΛΕΩ ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ.

ΕΛΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΥΜΕ ΠΑΛΙ...ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ

ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΥΓΗ-ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΠΛΕΟΝ- ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝΥΣΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΓΡΑΦΟΝΤΕΣ... ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ

ΤΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΚΥΨΕΙ..

• 0
Όχι μόνον να τον καρφώσεις, και αγωγή μπορείς να του κάνεις γι' αυτό.

Ειδικά αν έχεις και απάντηση από το Υπουργείο, η οποία (κατά την άποψή μου) είναι δεσμευτική, όχι μόνον γι' αυτή την υπόθεση αλλά και για όσες όμοιες προκύψουν στο μέλον.

Δύσκολο Παντελή, έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να κατηγορήσεις δημόσιο υπάλληλο όταν εκτελεί τα καθήκοντά του... Αυτός θα ισχυριστεί διάφορες διατάξεις, συναφείς, άντε απέδειξε εσύ δόλο και κατάχρηση εξουσίας... Αν ήταν τόσο εύκολο, θα είχα κλείσει μέσα αρκετούς....

• 0

ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΕΛΕΓΚΤΗ. Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΧΕΙ ΕΛΕΓΧΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛ.1144/1998 ΚΑΙ ΩΣ ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ

ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΘΕΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ. ΑΥΤΑ...ΟΥΤΕ ΝΟΜΟΣ ΟΥΤΕ ΠΟΛ. ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

• 0
ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΕΛΕΓΚΤΗ. Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΧΕΙ ΕΛΕΓΧΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛ.1144/1998 ΚΑΙ ΩΣ ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ

ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΘΕΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ. ΑΥΤΑ...ΟΥΤΕ ΝΟΜΟΣ ΟΥΤΕ ΠΟΛ. ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Υπάρχει και η υπηρεσία παραπόνων του Υ.Ο. Κάνε μια κίνηση και προς τα εκεί ... Θα δεις μετά πως θα τρέχει η κυρία εφοριακός και θα σε εξυπηρετήσει ...

• 0
Δύσκολο Παντελή, έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να κατηγορήσεις δημόσιο υπάλληλο όταν εκτελεί τα καθήκοντά του... Αυτός θα ισχυριστεί διάφορες διατάξεις, συναφείς, άντε απέδειξε εσύ δόλο και κατάχρηση εξουσίας... Αν ήταν τόσο εύκολο, θα είχα κλείσει μέσα αρκετούς....

Βρε εύκολο είναι. Στέλνεις με δικαστικό κλητήρα την αίτηση ακύρωσης της ΑΕΠ, μαζί με τα δικαιολογητικά (το ζήτημα είναι να έχεις και το έγγραφο), γιατί αίτηση διαγραφής με δικό τους πρωτόκολο δεν πρέκειτε να παραλάβουν. Μόλις λοιπόν το δούνε κατά 99% θα ακυρώσουν την ΑΕΠ, αν δεν το κάνουν τους στέλνεις αδιάβαστους.

Αλλά.... εδώ μπαίνει το ζήτημα της εκδικητικότητας. Δεν θα την πληρώσει, ούτε ο φορολογούμενος, ούτε εσύ. Οι υπόλοιπες επιχειρήσεις σου για ένα διάστημα θα είναι στην πρώτη γραμμή ελέγχου.