Jump to content
  • 0

ΑΡΝΗΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΟΥΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ Ο.Α.Ε.Δ.

Guest TAKARA

Question

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,

ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Ο.Α.ΕΔ. ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΜΙΑ ΟΙΚΙΕΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΦΥΓΕ ΠΡΙΝ 7 ΗΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝ. ΟΤΑΝ ΕΦΘΑΣΑ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΩ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ Ο.Α.Ε.Δ. ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΒΕ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΣΕ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 10/1/2008, ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ.

ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ ΜΟΝΟ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΗ ΕΠΙΚΥΡΟΜΕΝΗ; ΠΩΣ ΘΑ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΤΟΥ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ;

• Answers 163
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Posted Images

Recommended Posts

• 0
..................

Σιγά μην ενημερώσουμε και την Πολεοδομία.

..................

Για την ακριβή τοποθέτησή του εντός του κτιρίου και τυχόν αλλαγής του......

Χμμμμ, δεν είναι κακό, καλό ακούγεται......... :lol:

• 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΑΕΔ,

ΣΤΙΣ 16/10/2008 ΕΓΙΝΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ, ΚΑΤΑΘΕΤΟΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ "ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ".

ΣΤΙΣ 26/05/2010 Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΑΠΟΧΩΡΕΙ ΟΙΚΙΟΘΕΛΩΣ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ. ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΑΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝΕ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΑΣ ΟΤΙ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ.

Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗΝ ΟΙΚΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ?

ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΙΚΑ. ΙΣΧΥΕΙ?

ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΗ Η "ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ" ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΧΕΙ ΙΣΧΥ? ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ

Ημερομηνία: 14/12/2007 Αρ.Πρωτ: Β142030 Με αφορμή το ανωτέρω σχετικό έγγραφο του ΚΠΑ Κορίνθου σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με την παρ.1 του άρθρου 86 του Ν.3386/05 «δεν επιτρέπεται η πρόσληψη και η απασχόληση υπηκόων τρίτων χωρών, εφόσον δεν έχουν άδεια διαμονής ή βεβαίωση της παραγράφου 3 του άρθρου 11 του Νόμου αυτού ότι έχουν καταθέσει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την έκδοσή της».

ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ?

ΜΠΟΡΩ ΜΗΠΩΣ ΩΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΘΕΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΟΤΙ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΔΕΙΑ ΔΙΑΜΟΝΗΣ?

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΩΣ ΧΕΙΡΙΣΤΗΚΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΘΕΜΑ Η ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

• 0

Το 2006 έγινε πρόσληψη αλλοδαπού με άδεια εργασίας και υπό αναγνώριση πρόσφυγας.

Το 2009 κάνει την αίτηση για ανανέωση έκδοση άδειας διαμονής (έχω βεβαίωση), και έρχεται σήμερα και μου λέει οτι θέλει να επιστρέψει στη χώρα του (Μπαγκλαντές), παντρεύτηκε το παιδί... B)

Ρωτάω και γω που είναι η άδεια παραμονής που θα έπρεπε να είχε πάρει μετά την αίτηση (δεν ήταν στο φάκελλο που κοίταξα), και πήρα την εξής ωραία απάντηση:

Α αυτή δεν την πήρα, απορρίφτηκε. έτσι μου είπαν πριν 5 μήνες πους τους πήρα τηλέφωνο... :lol:

Τι $%#@#[email protected] θα πάω εγώ στον ΟΑΕΔ για την παραίτηση; :lol:

Και όσο σιχαίνομαι αυτές τις μ......ς τόσο μου τυχαίνουν...

• 0
Guest FROZEN

Το 2006 έγινε πρόσληψη αλλοδαπού με άδεια εργασίας και υπό αναγνώριση πρόσφυγας.

Το 2009 κάνει την αίτηση για ανανέωση έκδοση άδειας διαμονής (έχω βεβαίωση), και έρχεται σήμερα και μου λέει οτι θέλει να επιστρέψει στη χώρα του (Μπαγκλαντές), παντρεύτηκε το παιδί... B)

Ρωτάω και γω που είναι η άδεια παραμονής που θα έπρεπε να είχε πάρει μετά την αίτηση (δεν ήταν στο φάκελλο που κοίταξα), και πήρα την εξής ωραία απάντηση:

Α αυτή δεν την πήρα, απορρίφτηκε. έτσι μου είπαν πριν 5 μήνες πους τους πήρα τηλέφωνο... :lol:

Τι $%#@#[email protected] θα πάω εγώ στον ΟΑΕΔ για την παραίτηση; :lol:

Και όσο σιχαίνομαι αυτές τις μ......ς τόσο μου τυχαίνουν...

Αν δεν έχει κλείσει έτος από την υποβολή της αίτησης μπορεί να το σώσεις.

Δεδομένου ότι η ισχύς της πρώτης άδειας είναι ενός έτους (Ν.3386/05 άρθρο 12), θα πας την ίδια φωτοτυπία της αίτησης που είχες πάει κατά την πρόσληψη, και καλά ότι η άδεια δεν έχει εκδοθεί ακόμη, και εσύ δεν ξέρεις τίποτα για το φόνο.

Καλή τύχη :)

• 0

Δεδομένου ότι η ισχύς της πρώτης άδειας είναι ενός έτους (Ν.3386/05 άρθρο 12), θα πας την ίδια φωτοτυπία της αίτησης που είχες πάει κατά την πρόσληψη, και καλά ότι η άδεια δεν έχει εκδοθεί ακόμη, και εσύ δεν ξέρεις τίποτα για το φόνο.

Καλή τύχη :lol:

αυτο ακριβως θα ελεγα και εγω ,και με προλαβες ,ας κανει πρωτα αυτο και αν δεν πιασει...γνωστοποιηση στο ΙΚΑ για πρωτοκολλο.

• 0
Guest FROZEN

Ναι αυτό, μόνο που έκανα ένα λάθος. Θα πάει την αίτηση της ανανέωσης της άδειας του 2009, η οποία μάλιστα έχει ισχύ δυο χρόνια, και όχι φυσικά αυτή του 2006.

• 0

Καλή τύχη :lol:

Έλπίζω να την έχω... :lol:

Ευχαριστώ... B)

• 0

Πρωτόκολλο στο ΙΚΑ λόγω μη αποδοχής από τον ΟΑΕΔ και τέρμα.

Στεφανε ή καποιος αλλος συναδελφος μηπως ξερεις/τε την ολη διαδικασια ? Π.Χ πας στον ΟΑΕΔ και αρνηται να σου παρη την οικιοθελη, λογω του οτι δεν εχεις εν ισχυ αδεια εργασιας σου δινει καποιο εντυπο που πιστοποιη την αρνηση ? βαζει καπου σφραγιδα μη παραλαβης ,πανω στην οικιοθελη ή στην καταγγελια?εσυ μετα πας στο ΙΚΑ με οτι εχεις απο ΟΑΕΔ ή με καποιο αλλο συμπληρωμενο εντυπο ? αν υπαρχει καποιο εντυπο , το εχει καποιος?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

• 0

Στεφανε ή καποιος αλλος συναδελφος μηπως ξερεις/τε την ολη διαδικασια ? Π.Χ πας στον ΟΑΕΔ και αρνηται να σου παρη την οικιοθελη, λογω του οτι δεν εχεις εν ισχυ αδεια εργασιας σου δινει καποιο εντυπο που πιστοποιη την αρνηση ? βαζει καπου σφραγιδα μη παραλαβης ,πανω στην οικιοθελη ή στην καταγγελια?εσυ μετα πας στο ΙΚΑ με οτι εχεις απο ΟΑΕΔ ή με καποιο αλλο συμπληρωμενο εντυπο ? αν υπαρχει καποιο εντυπο , το εχει καποιος?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Πας ΟΑΕΔ, τρως πόρτα. Αν θες χαρτί από εκεί, κάνε μια αίτηση και πρωτοκόλλησέ τη, που να τους ζητάς το λόγο για τον οποίο δεν σου δέχονται την αποχώρηση. Θα σου απαντήσουν ότι βάσει του νόμου τάδε, δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν γιατί δεν προσκόμισες άδεια εργασίας. Αν θες να παίξεις λέμε τώρα...

Αφού φας πόρτα από ΟΑΕΔ, πας ΙΚΑ με μια γνωστοποίηση.. Ειδικό τύπο δεν έχει, εγώ στέλνω κάτι τέτοιο:

[Στοιχεία σφραγίδας επιχείρησης]

Α.Μ.Ε. : .....................

Τηλ. : .....................

Ηράκλειο ................

Προς : ΙΚΑ Ηρακλείου, Τμήμα Εσόδων

Θέμα: Υποβολή γνωστοποίησης

Με τη παρούσα επιθυμούμε να σας γνωστοποιήσουμε ότι οι κάτωθι εργαζόμενοι απασχολήθηκαν για τις περιόδους που αναφέρονται ως εξής:

[σε πίνακα στο word

α/α

Επώνυμο

Όνομα

Α.Μ.Α.

Ειδικότητα

Ημερομηνία Πρόσληψης

Ημερομηνία Αποχώρησης]

Επειδή δεν υπήρχαν διαθέσιμα τα πρωτότυπα διαβατήρια και οι άδειες εργασίας, ο ΟΑΕΔ δεν έκανε δεκτές τις αναγγελίες πρόσληψης και αποχώρησης των ανωτέρω εργαζομένων.

Παρακαλούμε για την ενημέρωσή σας,

Με εκτίμηση,

• 0

Πας ΟΑΕΔ, τρως πόρτα. Αν θες χαρτί από εκεί, κάνε μια αίτηση και πρωτοκόλλησέ τη, που να τους ζητάς το λόγο για τον οποίο δεν σου δέχονται την αποχώρηση. Θα σου απαντήσουν ότι βάσει του νόμου τάδε, δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν γιατί δεν προσκόμισες άδεια εργασίας. Αν θες να παίξεις λέμε τώρα...

Αφού φας πόρτα από ΟΑΕΔ, πας ΙΚΑ με μια γνωστοποίηση.. Ειδικό τύπο δεν έχει, εγώ στέλνω κάτι τέτοιο:

σε ευχαριστω πολυ

καλο μεσημερι

• 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ !!!

ΕΧΩ ΜΙΑ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΗΣΕ Κ Η ΑΔΕΙΑ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΛΗΞΕΙ 8/2014 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΑΝΑΝΕΩΣΗ...

ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ Κ ΤΙ ΝΑ ΕΠΙΣΥΝΑΨΩ ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!

• 0

υπάρχει λύση σε αυτό που λέει η συνάδελφος Elena29 ακριβώς παραπάνω; Για την αποχώρηση αλλοδαπού του οποίου η αρχική άδεια έχει λήξει και δεν μπορούμε να τον βρούμε για την νέα, τι επισυνάπτουμε στο Έντυπο Ε5;