Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΡΝΗΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΟΥΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ Ο.Α.Ε.Δ.


επισκέπτη TAKARA

Ερώτηση

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,

ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Ο.Α.ΕΔ. ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΜΙΑ ΟΙΚΙΕΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΦΥΓΕ ΠΡΙΝ 7 ΗΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝ. ΟΤΑΝ ΕΦΘΑΣΑ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΩ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ Ο.Α.Ε.Δ. ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΒΕ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΣΕ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 10/1/2008, ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ.

ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ ΜΟΝΟ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΗ ΕΠΙΚΥΡΟΜΕΝΗ; ΠΩΣ ΘΑ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΤΟΥ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Εγω παρα τα τοσα προβληματα που αντιμετωπιζω με αλλοδαπους εργαζομενους, ως δικηγορος διαφορων εταιριων, βλεπω αυτους τους ανθρωπους με μεγαλη (ισως υπερβολικη) συμπαθεια καθως γνωριζω απο πρωτο χερι τι θα πει να μεταναστευεις σε μια χωρα που ολοι (ή σχεδον ολοι) σε βλεπουν σαν απειλη. Ενω το λαβυρινθο των διαδικασιων που ακολουθουνται απο διαφορες υπηρεσιες δεν μπορουν να τις αντιληφθουν οχι μονο οι ιδιοι οι αλλοδαποι αλλα και νομικοι !!!!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Θα σου πω τι κανω εγω οταν αντιμετωπιζω παρομοια προβληματα:

Εσυ εχεις στα χερια σου ενα ανεπικυρωτο ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ (ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ) που επιθυμεις να καταθεσεις στον ΟΑΕΔ για να εκπληρωσεις υποχρεωση της εργοδοτριας επιχειρησης. ετοιμασε μια αιτηση (ωσ αιτων θα ειναι η εργοδοτρια εταιρεια) και ΣΤΗΛΕ ΤΗΝ ΜΕ FAX στην υπηρεσια που εξεδωσε το εγγραφο που κρατας και ζητησε να σου χορηγηθει ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ του εγγραφου που θελεις (ΜΝΗΜΟΝΕΥΟΝΤΑς ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙς ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ), επισης στην αιτηση θα λες οτι υφισταται εννομο συμφερον διοτι ΑΠΟΚΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ εκπληρωνεις υποχρεωση που σε βαραινει βαση νομου.

Μετα απο 2-3 ημερες η επειχειρηση θα λαβει ενα τηλεφωνο που θα σου λενε γιατι κανατε την αιτηση. θα ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΠΟΥ ΚΑΛΕΣΕ και θα τοΝ παραπεμψουν σε εσενα για περισσοτερες λεπτομερειες. εσυ θα τους εξηγησεις πως εχουν τα πραγματα. Κατα 90% θα σου πει ελατε να παρετε αυτο που ζητησατε και 10% να σου πει οτι δεν γινονται αυτα τα πραγματα, εαν σου πει κατιο τετοιο πεστου να σου γραψει σε ενα χαρτι οτι δεν γινεται και να σου το στηλει.

Αν σου δωσει το χαρτι καλως................. :D

Αν δεν σου το δωσουν. ΕΓΩ προσωπικα βαζω ολα τα εγγραφα σε επικυρωμενες φωτοτυπιες σε ενα ωραιο φακελο και τον στελνω συστημενο ΟΧΙ στον ΟΑΕΔ αλλα στο γραφειο του Υπουργου εργασιας γραφοντας σε μια επιστολη οτι κατοπιν αρνησεως παραλαβης απο τον ΟΑΕΔ π.χ. Κορινθου σας αποστελλω τα εν λογω εγγραφα για να λαβετε γνωσει και τις εννομες συνεπειες.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τα παραπανω τα εχω κανει περιπου 220-240 φορες και καμμια απο τις επιχειρησεις δεν εχει φαει κανενα προστιμο. Απλα σε 20-25 περιπτωσεις ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ με ειχε καλεσει ο προισταμενος του ΟΑΕΔ και μου ειχε πει οτι ο υπαλληλος δεν καταλαβε καλα και οτι αν ειχα παει σε αυτον κατευθειαν θα λυνοταν η υποθεση στο αψε σβησε.

Πολύ καλό, αλλά καλύπτει μόνο μία ειδική περίπτωση.... Εάν κατάλαβα καλά δηλαδή...

Εσυ εχεις στα χερια σου ενα ανεπικυρωτο ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ (ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ) που επιθυμεις να καταθεσεις στον ΟΑΕΔ για να εκπληρωσεις υποχρεωση της εργοδοτριας επιχειρησης.

Όταν δεν έχεις κάτι στα χέρια σου, τι γίνεται??? Είναι παράνομο, ναι το ξέρω, το λες στον εργοδότη, αλλά αυτός τον γράφει στο βιβλίο του ΙΚΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δηλαδή DAAS ;

Εαν σου την δωσουν την προσκομιζεις στον ΟΑΕΔ καθως η εγκυκλιος κανει λογο και για ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΑΙΤΗΣΗ !!!

κειμενο απο την εγκυκλιο:

Με αφορμή το ανωτέρω σχετικό έγγραφο του ΚΠΑ Κορίνθου σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με την παρ.1 του άρθρου 86 του Ν.3386/05 «δεν επιτρέπεται η πρόσληψη και η απασχόληση υπηκόων τρίτων χωρών, εφόσον δεν έχουν άδεια διαμονής ή βεβαίωση της παραγράφου 3 του άρθρου 11 του Νόμου αυτού ότι έχουν καταθέσει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την έκδοσή της».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην περιπτωση που ανεφερα δεν χρειαζετε να εχει ενα απλο αντιγραφο του εγγραφου που θελεις αλλα να γνωριζεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ ΤΟΥ ΕΓΓΡΑΦΟΥ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ.

και αυτο διοτι ο κωδικας διοικητικης διαδικασιας υποχρεωσει το ΑΙΤΟΥΝΤΑ να εξειδικευσει το εγραφο που ζητα να του χορηγηθει. παντως εαν μπορεις να εξειδικευσει με αλλο τροπο το εγγραφο που ζητας ισως πιασει π.χ. ΑΦΜ, ΟΝΟΜΑ, ΕΠΙΘΕΤΟ, ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΟΣ, ΟΝΟΜΑ ΜΗΤΡΟΣ κλπ., καθοσον οσα περισσοτερα στοιχεια δωσεις τοσες πιθανοτητες εχεις να το βρει και να στο δωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Επισκέπτης προφανώς δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για τις διαδικασίες ανανεώσεις και έκδοσης αδειών παραμονής και εργασίας των αλλοδαπών όποτε θεωρητικά μιλάς σωστά .

Συνάδελφοι δεν εννοώ ότι το σύστημα δεν είναι δαιδαλώδες και δύσκαπτο. Και σε μένα έχει τύχει όπως - εύλογα απορήσατε οι προηγούμενοι - να μου ζητάνε να καταθέσω χαρτιά που ήδη έχω υποβάλλει. Όμως ενω το ξέρουμε αυτό η λύση είναι να μην τους τα υποβάλλουμε και να στέλνουμε το φάκελο στον Υπουργό όπως λέει ό DAAS ή για να εξασφαλίσουμε τα συμφέροντα του πελάτη μας απλά να κρατάμε αντίγραφο των δηλώσεων που υποβάλλουμε. Επειδή προφανώς όπως λές δεν γνωρίζω τις διαδικασίες είναι τόσο δύσκολο να επικυρωθεί μια βεβαίωση κατάθεσης δικαιολογητικών και αυτό να κρατηθεί σε ένα αρχείο;

Και ακριβώς επειδή είναι δύσκολές οι διαδικασίες αυτές γι΄αυτό και η βεβαίωση κατάθεσης των διακιολογητικών έχει τέτοια ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πολύ καλό, αλλά καλύπτει μόνο μία ειδική περίπτωση.... Εάν κατάλαβα καλά δηλαδή...

Όταν δεν έχεις κάτι στα χέρια σου, τι γίνεται??? Είναι παράνομο, ναι το ξέρω, το λες στον εργοδότη, αλλά αυτός τον γράφει στο βιβλίο του ΙΚΑ...

Εαν ο αλλοδαπος ειναι παρανομος και δεν ειχε καταθεσει ποτε αιτηση για διαμονη+εργασια εκει ασφαλως και ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ο ΟΑΕΔ και αν κανει σωστα τη δουλεια του ο υπαλληλοσ του ΟΑΕΔ πρεπει να ΑΡΝΗΘΕΙ να παραλαβει οποιοδηποτε εγγραφο και κατα τη γνωμη μου να αναφερει την αποπειρα καταθεσης αναγγελιας αποχωρησης στην Επιθεωρηση εργασιας.

Στην περιπτωση που αναφερεις εχουμε περασει απο τη νομιμοτητα στην ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εαν ο αλλοδαπος ειναι παρανομος και δεν ειχε καταθεσει ποτε αιτηση για διαμονη+εργασια εκει ασφαλως και ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ο ΟΑΕΔ και αν κανει σωστα τη δουλεια του ο υπαλληλοσ του ΟΑΕΔ πρεπει να ΑΡΝΗΘΕΙ να παραλαβει οποιοδηποτε εγγραφο και κατα τη γνωμη μου να αναφερει την αποπειρα καταθεσης αναγγελιας αποχωρησης στην Επιθεωρηση εργασιας.

Στην περιπτωση που αναφερεις εχουμε περασει απο τη νομιμοτητα στην ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ !!!

Και γιατί τότε το ΙΚΑ ασφαλίζει νόμιμα παράνομη εργασία??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Και γιατί τότε το ΙΚΑ ασφαλίζει νόμιμα παράνομη εργασία??????

Εκει κλεινουν το ματι πονηρα :) διοτι οι καταβαλλομενες εισφορες ασφαλισης για παρανομη εργασια ειναι ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΠΟΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μια διευκρίνηση παρακαλώ διότι έχω μπερεδυετεί. Στο έγγραφο ΟΑΕΔ Αρ.Πρ: Β142030/14-12-2007 αναφέρει

Νομίζω ότι ο Takara γράφοντας δείχνει ότι το πρόβλημα για το οποίο διαμαρτύρονται οι περισσότεροι απο έσας - αν έχω καταλάβει σωστά τα διαζευκτικά της εγκυκλίου - οφείλεται στο ότι ο επιχειρηματίας ή/και ο λογιστής δεν φρόντισαν να έχουν επικυρωμένο αντίγραφο της βεβάιωσης και όχι στους άστοχους χαρακτηρισμούς του doctor ο οποίος στα μισθοδωτικά και έμενα με έχει βοηθήσει μέσω της αρθογραφίας του.

Αγαπητέ/ή μου δεν θα απολογηθώ εγώ για την ανυπαρξία του κράτους, απλώς θα σας πω ότι ο ΟΑΕΔ σήμερα ΔΕΝ παρέλαβε αποχώρηση διότι ο Αριθμός Πρωτοκόλλου δεν του έκανε του υπαλλήλου του ΟΑΕΔ...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εκει κλεινουν το ματι πονηρα :) διοτι οι καταβαλλομενες εισφορες ασφαλισης για παρανομη εργασια ειναι ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΠΟΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ :D

Δηλαδή, τα σα μα και τα μα μασατα.... Οπότε, φίλε DAAS, τι είναι εν κατακλείδι νόμιμο και τι παράνομο??????? Εάν έχω τη δύναμη να επιβάλλω κάτι (κράτος) το καθιστώ "νόμιμο", ενώ εάν όχι (επιχείρηση) "παράνομο"?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δηλαδή, τα σα μα και τα μα μασατα.... Οπότε, φίλε DAAS, τι είναι εν κατακλείδι νόμιμο και τι παράνομο??????? Εάν έχω τη δύναμη να επιβάλλω κάτι (κράτος) το καθιστώ "νόμιμο", ενώ εάν όχι (επιχείρηση) "παράνομο"?????

Δυστυχως ετσι ειναι οπως τα λες, απλα ο σκοπος ειναι να μην την πληρωνουν οι εργοδοτες που ειναι ή προσπαθουν να ειναι οσο το δυνατον ενταξη με τις υποχρεωσεις τους :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν θυμαμαι καλα, ειχα παρει τηλεφωνο στο 2105241128, Νομαρχια Ν.Α. Αθηνων Πειραιως και τους ειχα πει πει τα στοιχεια ενος αλλοδαπου και μου ειπαν αμεσως την τελευταια φορα που ειχε υποβαλει αιτηση για εκδοση αδειας εργασιας.

Ειχαν αμεση εικονα του αριθμου πρωτοκολλου και της ημερομηνιας του.

Παντως σε περιπτωσεις που καποιος εργοδοτης καταλαβει οτι απασχολησε παρανομα αλλοδαπο, σε σεμιναριο ειχε ειπωθει απο διευθυντη ΙΚΑ οτι τουλαχιστον ας δηλωσουμε στο ΙΚΑ την αποχωρηση, προκειμενου να μην συνεχισουν να καταλογιζονται εισφορες εις βαρος του εργοδοτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-cel-

Κατα την γνωμη μου καλά κάνει ο ΟΑΕΔ , εμεις δυστυχώς σκεφτομαστε λαθος . Αντι να φωναζουμε για την καταργηση της οικειοθελούς αποχώρησης και των κυρώσεων της μη υποβολης αυτης ,φωναζουμε για κατι που ειναι σωστό αλλα δεν μας βολευει. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κατα την γνωμη μου καλά κάνει ο ΟΑΕΔ , εμεις δυστυχώς σκεφτομαστε λαθος . Αντι να φωναζουμε για την καταργηση της οικειοθελούς αποχώρησης και των κυρώσεων της μη υποβολης αυτης από το ΙΚΑ,φωναζουμε για κατι που ειναι σωστό αλλα δεν μας βολευει. .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΗΤΡΩΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ:.......................................................................

.....

ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ Ι.Κ.Α.:……………………………………………………………

ΠΡΟΣ ΤΟ Ι.Κ.Α.:ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ………………………………………...

ΤΜΗΜΑ ΕΣΟΔΩΝ ΚΟΙΝΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ

Σας γνωστοποιούμε ότι στις ……./……../ 2008 λύθηκε η εργασιακή σχέση λόγω οικειοθελούς αποχωρήσεως ή καταγγελίας της σύμβασης εργασίας με τον /την κατωτέρω :

ΟΝΟΜΑ:………………………………………..ΕΠΩΝΥΜΟ…………………….......

ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΕΡΑ:………………………..ΟΝΟΜΑ ΜΗΤΕΡΑΣ……………………

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ:……………………ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ:………………..

ΑΡΙΘ. ΜΗΤΡ. ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ / ΗΣ:…………………..Α.Φ.Μ.:………………

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ:……………………………………………………..

ΗΜΕΡ. ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΟΥΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ ή ΑΠΟΛΥΣΗΣ……………..………….

Τα σχετικά έγγραφα αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης ή καταγγελίας σύμβασης εργασίας δεν παρέλαβε ο Ο.Α.Ε.Δ……………………………….……. διότι ο/η αλλοδαπός / η δεν είχε την ……../………./ 2008 τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που προβλέπονται από τον Ν. 3386 / 2005 ( Σχετικό έγγραφο της Διοίκησης Διεύ / νση Απασχόλησης του Ο.Α.Ε.Δ. με αριθμό Πρωτ.: Β 142030 / 14 – 12 – 2007 )

…………………,…………../………../ 2008

Ο ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΩΝ Συνημμένα:

1) Αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης

2) Καταγγελία σύμβασης εργασίας

3) Έγγραφο Ο.Α.Ε.Δ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΗΤΡΩΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ:.......................................................................

.....

ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ Ι.Κ.Α.:……………………………………………………………

ΠΡΟΣ ΤΟ Ι.Κ.Α.:ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ………………………………………...

ΤΜΗΜΑ ΕΣΟΔΩΝ ΚΟΙΝΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ

Σας γνωστοποιούμε ότι στις ……./……../ 2008 λύθηκε η εργασιακή σχέση λόγω οικειοθελούς αποχωρήσεως ή καταγγελίας της σύμβασης εργασίας με τον /την κατωτέρω :

ΟΝΟΜΑ:………………………………………..ΕΠΩΝΥΜΟ…………………….......

ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΕΡΑ:………………………..ΟΝΟΜΑ ΜΗΤΕΡΑΣ……………………

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ:……………………ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ:………………..

ΑΡΙΘ. ΜΗΤΡ. ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ / ΗΣ:…………………..Α.Φ.Μ.:………………

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ:……………………………………………………..

ΗΜΕΡ. ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΟΥΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ ή ΑΠΟΛΥΣΗΣ……………..………….

Τα σχετικά έγγραφα αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης ή καταγγελίας σύμβασης εργασίας δεν παρέλαβε ο Ο.Α.Ε.Δ……………………………….……. διότι ο/η αλλοδαπός / η δεν είχε την ……../………./ 2008 τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που προβλέπονται από τον Ν. 3386 / 2005 ( Σχετικό έγγραφο της Διοίκησης Διεύ / νση Απασχόλησης του Ο.Α.Ε.Δ. με αριθμό Πρωτ.: Β 142030 / 14 – 12 – 2007 )

…………………,…………../………../ 2008

Ο ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΩΝ Συνημμένα:

1) Αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης

2) Καταγγελία σύμβασης εργασίας

3) Έγγραφο Ο.Α.Ε.Δ.

Σιγά να μην πάω από τον ΟΑΕΔ, να μου πούνε ότι δεν τη παίρνουνε, να τους κάνω έγγραφη ερώτηση γιατί, να μου απαντήσουν έγγραφα τους λόγους, και μετά να πάω στο ΙΚΑ.... Όχι οκταήμερο, μηνιάτικο θα έχει περάσει....

Κατευθείαν γνωστοποίηση στο ΙΚΑ....

Πάντως, τώρα έφθασε ο νόμος και στα μέρη μας.... Μέχρι να μπει η διάταξη στο καράβι, έχει και παλιόκαιρο αυτές τις μέρες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-

Επειδή την πάτησα και εγώ, και μάλιστα με αλλοδαπό που δε γύρισε ποτέ από άδεια άνευ αποδοχών, κοινώς φέξε μου και γλίστρησα :) , σκέφθηκα τα παρακάτω, για να είμαι όσο το δυνατόν περισσότερο τυπικά σωστός:

Μετατροπή με σχετική γνωστοποίηση του ΠΔ154, όλων των συμβάσεων των αλλοδαπών σε ορισμένης διάρκειας, με ημερομηνία λήξης της σύμβασης την τελευταία ημέρα. Κάθε νέα πρόσληψη ομοίως. Απεριόριστες ανανεώσεις με κάθε νέα άδεια εργασίας. Από τη στιγμή που τα πραγματικά περιστατικά αποδεικνύουν τη φύση του ορισμένου χρόνου, δε θεωρώ ότι έχω πρόβλημα.

Σε περιπτώση μη ανανέωσης της αδειας εργασίας, κατάθεση στον ΟΑΕΔ έντυπο λήξης σύμβασης εργασίας ορισμένου χρόνου. Για τις περιπτώσεις που ήδη τρέχουν κατάθεση τέτοιας εκπρόθεσμης. (Δε γίνεται ομελέτα χωρίς να σπάσεις αυγά... )

Στους μαφιόζους του ΙΚΑ πάντως δεν κάνω καμιά γνωστοποίηση, που δεν προκύπτει από κάποια τυπική υποχρέωσή μου. Είναι θέμα αρχής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ωραία και , ας υποθέσουμε ότι για διάφορους λόγους λυθεί η σύμβαση ορισμένου χρόνου (που στην πραγματικότητα είναι αορίστου) νωρίτερα τότε πως θα τον αποζημιώσεις τον εργαζόμενο ; Σε βλέπω να σου βγαίνει ο κούκος αηδόνι …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
..........................

Σε περιπτώση μη ανανέωσης της αδειας εργασίας, κατάθεση στον ΟΑΕΔ έντυπο λήξης σύμβασης εργασίας ορισμένου χρόνου. Για τις περιπτώσεις που ήδη τρέχουν κατάθεση τέτοιας εκπρόθεσμης. (Δε γίνεται ομελέτα χωρίς να σπάσεις αυγά... )

..........................

Τη δέχεται ο ΟΑΕΔ χωρίς άδεια εργασίας???

Ως εκ τούτου οι Υπηρεσίες μας δεν δύνανται να εξυπηρετούν σε θέματα που αφορούν λειτουργίες μας (παραλαβή αναγγελίας πρόσληψης, καταγγελίας σύμβασης, οικειοθελούς αποχώρησης, εγγραφή στο μητρώο ανέργων κλπ) υπηκόους τρίτων χωρών εφόσον στερούνται των προβλεπομένων για τη νόμιμη απασχόλησή τους εγγράφων.

Γιατί στο Ηράκλειο δεν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-
Ωραία και , ας υποθέσουμε ότι για διάφορους λόγους λυθεί η σύμβαση ορισμένου χρόνου (που στην πραγματικότητα είναι αορίστου) νωρίτερα τότε πως θα τον αποζημιώσεις τον εργαζόμενο ; Σε βλέπω να σου βγαίνει ο κούκος αηδόνι …

Διαφωνώ ότι στην πραγματικότητα είναι αορίστου, και επιμένω ότι στην πραγματικότητα είναι ορισμένου, εφόσον εκ των πραγμάτων τότε λήγει, η άδεια εργασίας του.

Κατά τα άλλα όντως ενδιαφέρουσα παρατήρηση. Μάλλον δηλαδή η σύμβαση αυτή μπορεί να λυθεί νωρίτερα μόνο με υπαιτιότητα του εργαζόμενου. Ή αντί για λύσεις σύμβασης εργασίας ορισμένου χρόνου, ο ΟΑΕΔ να παίρνει οικοιοθελέις αποχωρήσεις με τη λύση της άδειας εργασίας.

Τη δέχεται ο ΟΑΕΔ χωρίς άδεια εργασίας???

Γιατί στο Ηράκλειο δεν.....

Αυτό ακριβώς λέω φίλε μου. Αμα την πας με ημερομηνία λήξης σύμβασης κατά την οποία είναι σε ισχύ η άδεια εργασίας του αλλοδαπού, έστω και την τελευταία μέρα της, υποθέτω ότι δεν έχει κανένα κώλυμα να την παραλάβει, έστω και εκπρόθεσμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Διαφωνώ ότι στην πραγματικότητα είναι αορίστου, και επιμένω ότι στην πραγματικότητα είναι ορισμένου, εφόσον εκ των πραγμάτων τότε λήγει, η άδεια εργασίας του.

Κατά τα άλλα όντως ενδιαφέρουσα παρατήρηση. Μάλλον δηλαδή η σύμβαση αυτή μπορεί να λυθεί νωρίτερα μόνο με υπαιτιότητα του εργαζόμενου. Ή αντί για λύσεις σύμβασης εργασίας ορισμένου χρόνου, ο ΟΑΕΔ να παίρνει οικοιοθελέις αποχωρήσεις με τη λύση της άδειας εργασίας.

Αυτό ακριβώς λέω φίλε μου. Αμα την πας με ημερομηνία λήξης σύμβασης κατά την οποία είναι σε ισχύ η άδεια εργασίας του αλλοδαπού, έστω και την τελευταία μέρα της, υποθέτω ότι δεν έχει κανένα κώλυμα να την παραλάβει, έστω και εκπρόθεσμη...

Έχω την εντύπωση πως παιδεύεσαι τσάμπα....

Πας στο ΙΚΑ μια γνωστοποίηση, και έληξε... να έχει και το πρωτόκολλο δουλειά να κάνει...

Που να κάθεσαι να θυμάσαι πότε λήγει η άδεια του/των αλλοδαπού/ών... Δεν σε φτάνουν όλα τα άλλα που έχεις...

Έπειτα, οι πάνω των 3 ανανεώσεων σε ορισμένου χρόνου τεκμαίρουν σύμβαση αορίστου χρόνου, τα έχουμε ξανασυζητήσει... και ο χρόνος που καθορίζει την ορισμένου χρόνου, αναφέρεται σε συγκεκριμένο χρόνο για να τελειώσει μια δουλειά, όχι μέχρι να λήξει κάποιο χαρτί του εργαζομένου...

Πχ. στους ξενοδοχοϋπαλλήλους, γίνεται ορισμένου χρόνου γιατί τελειώνει η σαιζόν και δεν υπάρχει πελατεία, όχι γιατί τότε λήγει το βιβλιάριο υγείας του κάθε εργαζομένου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΧΑΡΝΩΝ ΣΤΟ ΜΕΝΙΔΙ.ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΑΓΝΟΙΑ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΗΣ "ΠΑΡΑΝΟΙΚΗΣ" ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΡΩΤΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΛΟΧΕΥΟΥΝ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΑΘΕΙΑ...ΠΩΣ Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΠΑΙΖΕΙ ΑΠΟ 3000€ ΕΩΣ 15000€ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ ΕΩΣ 6 ΜΗΝΕΣ ΦΥΛΑΚΙΣΗ!!!!!ΝΑΙ,ΣΩΣΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ....ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΘΟΣ,ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ!ΘΑ ΦΤΑΙΝΕ ΜΕΤΑ ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ?ΟΥΤΕ Ο ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΘΑ 'ΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ ΟΥΤΕ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΤΗΣ....ΟΡΙΣΤΕ,ΤΑ 'ΠΑ ΚΑΠΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΡΗΓΟΡΗΘΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΞΟΡΓΙΣΤΕΙ ΣΗΜΕΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλλοδαπός αποχωρεί οικειοθελώς από την εργασία του ως μισθωτός,διότι θα ανοίξει δική του

επιχείρηση,(απόκτησε ήδη την άδεια εργασίας ως επαγγελματίας).

Προσκομίζουμε την οικειοθελή αποχώρησή του με την ΝΕΑ άδεια εργασίας του,ως επαγγελματία

πλέον,στον ΟΑΕΔ για σφράγισμα. Σιγά να μην την δεχτούν............Ο υπάλληλος με ύφος σαν

να έχει πιάσει τον πάπα από τα αρχ.............αία ελληνικά αρνείται να την παραλάβει,επειδή δεν

έχει άδεια εργασίας ως μισθωτός.

Ευτυχώς που κάποιοι διευθυντές είναι πιό ευέλικτοι από τους υπαλλήλους των,αλλιώς την είχαμε

βάψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΘΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙΚΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΕΧΩ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΗ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ.ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ.Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΦΥΓΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΘΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙΚΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΕΧΩ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΗ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ.ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ.Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΦΥΓΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ.
.........

Πας στο ΙΚΑ μια γνωστοποίηση, και έληξε... να έχει και το πρωτόκολλο δουλειά να κάνει...

.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ωραια, την ...πατησα!

Με εστειλε το αφεντικο σε ενα υποκαταστημα να γραψω στο πορτοκαλι

εναν νεοπροσληφθεντα και μετα την αναμπουμπουλα της ερευνας για

το που βρισκεται το βιβλιο μεσα στο μαγαζι, αφου βρεθηκε,

ρωτησα το ονομα του καινουργιου και ξεκινησα να το γραφω,

ελληνικοτατο...αλλά μολις εφτασα στο ονομα του πατερα...ωχ!

Τον ρωτησα αν ειναι ελληνας και μου αρχισε τα "ναι και οχι".

Τελικα πρεπει να ειναι αλλοδαπος με μη ανανεωμενη αδεια παραμονης

για σπουδες που εγκατελειψε, αυριο θα ξερω που θα μου φερει τα χαρτια του.

Δεν πρεπει να εχει καταθεσει τα δικαιολογητικα του

και εργαζοταν αλλου "μαυρος".

Το αφεντικο δεν ειχε ...ιδεα.

Δεν εχει ασφαλιστει ποτέ στο ΙΚΑ.

Υποψιαζομαι οτι ο ΟΑΕΔ δεν θα δεχτει προσληψη.

Εγω τωρα εχω γραψει στο πορτοκαλι μοναχα ενα ελληνικο ονοματεπωνυμο

και τιποτα αλλο.

Τι κανουν τωρα?

Ακουω προτασεις, παιδια.

Μια λυση που σκεφτομαι ειναι πως

αφου ετσι κι αλλιως θα προσλαβει το αφεντικο

καποιον σε αυτο το μαγαζι,

αν ο ΟΑΕΔ δεν δεχτει προσληψη,

τοτε να διαγραψω το ονομα

και στη νεα εγγραφη

να γραψω το αλλο ατομο που θα προσλαβει το αφεντικο

με την αιτιολογια διορθωσης (στη νεα εγγραφη)

οτι εκανα λαθος στο ονομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...