Jump to content

To οργισμένο είδωλο ξαναχτυπά .. κουφάλες ...

Recommended Posts

Χθες το βράδυ μετά από την "ιερή αγανάκτηση" ενός μέλους του forum σε συνδιασμό με την "επαναστατική έκρηξη" του φίλου μου του Κερκυραίου .. είπα κι εγώ να λάβω μέρος στην διαμάχη κατασκευάζοντας μια μπροσούρα ..καλώντας

και τους υπόλοιπους στην μάχη..

Ελλείψει φαντασίας.. ξεπατίκωσα μια ανακοίνωση και την προσάρμοσα στα δεδομένα μας..

http://www.eksegersi.gr/keimena8/oikodomoi.htm

"Γενική Συνέλευση» Συνδικάτου Οικοδόμων Αθήνας"

Σκηνές γραφειοκρατικού κάλλους

Σκηνές απείρου κάλλους διαδραματίστηκαν την Κυριακή 4 Νοέμβρη, στην αίθουσα ΜΑΧ του Πολυτεχνείου, κατά τη διάρκεια της ΓΣ του Συνδικάτου Οικοδόμων Αθήνας. Η πλειοψηφία της διοίκησης, που πρόσκειται στο ΠΑΜΕ, επιδόθηκε σ’ ένα όργιο αυθαιρεσίας και ετσιθελισμού, με κύριο στόχο όχι μόνο να περιφρουρήσει τα στενά της παραταξιακά συμφέροντα, αλλά ν’ αποφύγει ν’ ακουστούν γνώμες που μπορεί να κλόνιζαν σ’ ένα βαθμό τα ίδια τα μέλη τους που δεν συμμετέχουν στο στενό μηχανισμό, που χρόνια τώρα λύνει και δένει στο συνδικάτο. Με περίσσειο θράσος και χωρίς να κρατήσουν ούτε τα τυπικά προσχήματα τσαλαπάτησαν κάθε έννοια εργατικής δημοκρατίας, δικαιώνοντας έτσι το χαρακτηρισμό που πολλές φορές τους έχει δοθεί, του γραφειοκρατικού μηχανισμού που στέκεται πάνω απ’ τους εργάτες και προσπαθεί να τσακίσει κάθε διαφορετική άποψη που συγκρούεται με τα συμφέροντά του.

το αποτέλεσμα μου βγήκε κάπως έτσι..

Σκηνές αντιδημοκρατικού κάλλους

Σκηνές απείρου κάλλους διαδραματίστηκαν την Πέμπτη 10 Ιανουαρίου, στην ιστοσελίδα του taxheaven-forum, κατά τη διάρκεια της συζήτησης για το Δ.Χ

Η πλειοψηφία της διοίκησης, που πρόσκειται στο ΦΑΜΕ, επιδόθηκε σ’ ένα όργιο αυθαιρεσίας και ετσιθελισμού, με κύριο στόχο όχι μόνο να περιφρουρήσει τα στενά της παραταξιακά συμφέροντα, αλλά ν’ αποφύγει ν’ ακουστούν γνώμες που μπορεί να κλόνιζαν σ’ ένα βαθμό τα ίδια τα μέλη τους που δεν συμμετέχουν στο στενό μηχανισμό, που χρόνια τώρα λύνει και δένει στο forum.

Με περίσσιο θράσος και χωρίς να κρατήσουν ούτε τα τυπικά προσχήματα τσαλαπάτησαν κάθε έννοια forumίστικης δημοκρατίας, δικαιώνοντας έτσι το χαρακτηρισμό που πολλές φορές τους έχει δοθεί, του γραφειοκρατικού μηχανισμού που στέκεται πάνω απ’ τους forumίστες εργάτες και προσπαθεί να τσακίσει κάθε διαφορετική άποψη που συγκρούεται με τα συμφέροντά του.

Forumίστες οργανωθείτε και αντισταθείτεεεεεεεεε

σαν υπογραφή επέλεξα το "οργισμένο είδωλο".. όχι βέβαια για να κρυφτώ από κανέναν.. (πως θα μπορούσα?)

αλλά για να δώσω τον σχετικό τόνο.

την φίλη μου την Χρύσα την ενημέρωσα με π.μ. μην μπερδευτεί.. τους διαχειριστές/συντονιστές που συμμετείχαν θεωρώ ότι ήταν περιττό..

επειδή όμως απ'ότι συνειδητοποίησα η παρέμβαση μου θεωρήθηκε κάτι άλλο εκτός από καλαμπούρι ..

να επαναφέρω την γνωστή μου παρότρυνση ..

παρεξηγήθηκες? τσίμπα ένα..

άντε γιατί θα χάσουμε και ότι έμεινε στο σβέρκο.. :rolleyes:

Τι εγινε παλι?

Και γω δηλωσα συμπαρασταση στους εξεγερθεντες....

επανασταση να ειναι και ο,τι να ναι ... ειμαι παντα υπερ αδυνατου...

Ο Χαλ με πηρε σοβαρα και εσερνε αυτα που εγραψα κατω απο τα δικα του ....

να παρεξηγηθω ?

Παρεξηγηθηκε κανεις αλλος?

Ψιτ, Σουλη, δεν χρειαζομουν ενημερωση, τους φιλους τους καταλαβαινεις απο μακρια :rolleyes:

Ευτυχώς, γιατί διαβάζοντας το ειδοποιητήριο e-mail ...κοντέψατε να με χάσετε, καθότι είμαι κλινική περίπτωση.....αρτηριοσκληρωτικού. (Ναι! μου έχουν ξεβουλώσει και τις δύο καρωτίδες)

Παρά λίγο να μούρθει κόλπος δηλαδή.

Εξέπεμπε μια τέτοια σοβαρότητα, ήταν τόσο φυσικό, που δεν μπορούσε το φτωχό μου μυαλό να πάει και να αμφισβητήσει την αυθεντικότητά του.

Είνα δυνατόν να παρθεί "ως καλαμπούρι" ένα τετοιο κείμενο; Ιδιαίτερα από αρτηριοσκληρωτικούς, ζωχαδιακούς κλπ. κλπ. δημοκρατικές δυνάμεις!!!

Είνα δυνατόν να παρθεί "ως καλαμπούρι" ένα τετοιο κείμενο; Ιδιαίτερα από αρτηριοσκληρωτικούς, ζωχαδιακούς κλπ. κλπ. δημοκρατικές δυνάμεις!!!

δλδ βρε Σταύρο το πέτυχα? :)

καλά εσύ δικαιολογείσαι έχεις και κάποιες εμπειρίες.. αλλά τα παιδιά αμφιβάλλω αν βγάλαν νόημα.. :rolleyes:

ελπίζω το mail να το πήρες πρωϊ .. :angry:

Μα καλά... άλλη δουλειά δεν έχετε να κάνετε τα βράδυα;

Έχω μερικές καλές προτάσεις :angry:

ποια βράδια βρε Γιάννη δέκα ήταν η ώρα.. μετά πήγα για ύπνο.. που να ξέρω τι έγινε μετά.. :rolleyes:

επειδή όμως απ'ότι συνειδητοποίησα η παρέμβαση μου θεωρήθηκε κάτι άλλο εκτός από καλαμπούρι ..

να επαναφέρω την γνωστή μου παρότρυνση ..

και απο που το συνειδητοποιησες αυτο?

γι αυτο σας ζηλευα εσας τους οργανωμενους .....

εχετε μια συνειδηση βρε παιδι μου ....

και απο που το συνειδητοποιησες αυτο?

πολλά ρωτάς εσύ.. :rolleyes:

δεν έχεις ακούσει τίποτα για τους συνωμοτικούς κανόνες?

άντε γιατί θα χάσουμε και ότι έμεινε στο σβέρκο.. :rolleyes:

Τι θες να πεις Δημήτρη.. δεν έχω ελπίδες?

έτσι θα καταντήσω?

gse_multipart45640.jpg

Το πρωΐ το είδα, εντάξει.

Το βράδυ μου το πέρασα στη TV.

Το κανάλι της Βουλής είχε το ποίημα του Καζάν "Αμέρικα - Αμέρικα".

Ήμουν τυχερός και το μεσημέρι. Στις σπάνιες περιπτώσεις που έχω την δυνατότητα να ανοίξω το χαζοκούτι αυτή την ώρα, κανοντας ζάπινγκ μέχρι να βάλει "Ειδήσεις" η ΝΕΤ, έπεσα στο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, που είχε το αριστούργημα "On the Waterfront" ( "Το Λιμάνι της Αγωνίας" ) . (Αυτό με τον Μάρλον Μπράντο και όχι με τον Θοδωρή Δρίτσα)

Μπορεί επί Μακάρθυ να κάρφωσε και να έκαψε συναδέλφους του ο Ελία Καζάν, αλλά η Τέχνη του ήταν τέτοια που σε έκανε άλλον άνθρωπο παρακολουθώντας ταινίες του.

Ρε σεις ,

Τι στο διάολο έγινε και δεν το πήρα χαμπάρι.

Και το μειλ , τι μειλ , που μειλ ?

Εγώ δεν έχω μειλ ?

Τέλος πάντων

Απλά να πω ότι εγώ χτες το βράδυ παρακολουθούσα την διαδρομή Κοψίδη (του Μάκη καλέ )

Τέλος πάντων

Απλά να πω ότι εγώ χτες το βράδυ παρακολουθούσα την διαδρομή Κοψίδη (του Μάκη καλέ )

εγώ έβαλα την τηλεόραση στον Μάκη ..(τον ρουφιάνο ντε).. αλλά με πήρε ο ύπνος..

ο Κοψίδης που ακριβώς κατέληξε?

............... Και (άσχετο)

ρε Σούλη (ή Σταυρο δεν με πειράζει)

Τι ακριβώς σημαίνει προσχώρηση στο ρεύμα Βενιζέλου ?

μάλλον σημαίνει ότι θα έχουμε νέο κόμμα..

αλλά ας απαντήσει κι ο Σταύρος..

τελικά ο Ψυχάρης έδωσε το DVD?

εγώ έβαλα την τηλεόραση στον Μάκη ..(τον ρουφιάνο ντε).. αλλά με πήρε ο ύπνος..

ο Κοψίδης που ακριβώς κατέληξε?

μάλλον σημαίνει ότι θα έχουμε νέο κόμμα..

αλλά ας απαντήσει κι ο Σταύρος..

τελικά ο Ψυχάρης έδωσε το DVD?

Καλα, εσυ κοιμηθηκες νωρις .....

Ρε σεις ,

Τι στο διάολο έγινε και δεν το πήρα χαμπάρι.

Και το μειλ , τι μειλ , που μειλ ?

Εγώ δεν έχω μειλ ?

Τέλος πάντων

α) Στα πλαίσια της αντιδημοκρατικής συμπεριφοράς των διαχειριστών του forum, όσοι έχουν κάνει σχετική εγγραφή από το πάνω στη δεξιά γωνία κουμπί-μενού κάθε ενότητας, ευνοούνται με ποστολή e-mail για κάθε νέο θέμα που ανοίγει. Η απαράδεκτα επιλεκτική συμπεριφορά που ευνοεί τους "ημέτερους" (των διαχειριστών του forum) επεκτείνεται και σε όσους έχουν επιλέξει "παρακολούθηση θέματος" σε κάθε θέμα που το έχουν επιλέξει, για κάθε post.

β) Επαναλαμβάνω ότι εχτές το βράδυ, έβλεπα την επική διαδρομή του Σταύρου (Στάθης Γιαλλελής) από την Καισάρεια στη Νέα Υόρκη μέσω Κωνσταντινούπολης, μέσα από τον λυρισμό του Ελία Καζάν.

............... Και (άσχετο)

ρε Σούλη (ή Σταυρο δεν με πειράζει)

Τι ακριβώς σημαίνει προσχώρηση στο ρεύμα Βενιζέλου ?

Ότι οι ευτραφείς δεν λένε όχι σε κοψίδι :D . (Κρύο έ! )

και (σχετικό)

Σταύρο , περαστικά

Φχαριστώ ! Αλλά δεν είναι συνάχι, μου μπήκε λίγη αριστερή άχνη στο ρουθούνι, τέτοιος κουραμπιές που είμαι!

Ασχέτων συνέχεια

Για πες βρε Χρύσα, τι είπε – απεκάλυψε ο Μάκης (ο ρουφιάνος όχι ό άλλος του ρεύματος Βενιζέλου) ?

Εμεις εδω πανω Γιαννη μου, ειμαστε χωριο, τραγουδαμε στα καναλια στα πανηγυρια, μας βρεχουν στην πλατεια γιατι το λεει το εθιμο, κυκλοφορουμε χωρις κρανος, αλλα dvd δεν εχουμε....προσεχουμε

α) Στα πλαίσια της αντιδημοκρατικής συμπεριφοράς των διαχειριστών του forum, όσοι έχουν κάνει σχετική εγγραφή από το πάνω στη δεξιά γωνία κουμπί-μενού κάθε ενότητας, ευνοούνται με ποστολή e-mail για κάθε νέο θέμα που ανοίγει. Η απαράδεκτα επιλεκτική συμπεριφορά που ευνοεί τους "ημέτερους" (των διαχειριστών του forum) επεκτείνεται και σε όσους έχουν επιλέξει "παρακολούθηση θέματος" σε κάθε θέμα που το έχουν επιλέξει, για κάθε post.

Να πω μόνο ότι είμαι "βαθειά νυχτωμένη"...και αρχαιστί....."εν οίδα....ότι ουδέν οίδα"

Υ.Γ Ευχαριστώ όσους κατά καιρούς με βοήθησαν να το συνειδητοποιήσω.....