Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest PARKLINK

ΠΩΛΗΣΗ ΤΑΧΙ (ΑΔΕΙΑ & ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ) ΦΟΡΟΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ

Question

Guest PARKLINK

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ 50% ΤΑΧΙ (ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ) ΤΑ ΠΟΥΛΑ 1) ΣΤΟ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟ ΤΟΥ Ή 2)ΣΕ

ΤΡΙΤΟ. ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ? Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ 'Η Ο ΠΩΛΗΤΗΣ? ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ 'Η ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest Επισκέπτης

ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΔΟΥ.

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΑΔΕΙΑΣ 50% ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ 735,00. (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΚΑΙ ΠΑΝΩ)

ΠΡΟΣΟΧΗ! Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ,

ΣΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΦΘΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΟΠΗ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης-ΛΟΥΚΑΣ-

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΜΙΑ ΑΔΕΙΑ ΤΑΞΙ 100% ΔΙΟΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΠΑΝΩ ΜΟΥ.ΕΦΟΣΟΝ ΤΕΛΙΩΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΝ Η ΑΔΕΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΕΙ 50%-50% ΛΟΓΩ Α΄ΒΑΘΜΟΥ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ ΓΛΙΤΩΝΟΥΜΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ?ΓΕΝΙΚΑ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΑΞΟΥΜΑΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΟΦΕΛΟΣ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΑ 735 ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ;ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΠΩΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα. Θα μεταβιβαστεί ταξί αποχαρακτηρισμένο (μόνο το όχημα, χωρίς την άδεια κυκλοφορίας) σε ιδιώτη.

Σαν υπεραξία τι ποσό θα πληρωθεί ??? 339,25??? Ισχύει το παρακάτω???

Επίσης, σε κάθε μεταβίβαση του οχήματος αυτοκινήτου δημόσιας χρήσης είτε μαζί με την άδεια, είτε χωρίς την άδεια κυκλοφορίας του (δηλαδή στην περίπτωση που κάποιο αυτοκίνητο δημόσιας χρήσης αποχαρακτηρίζεται και πωλείται μόνο το αυτοκίνητο όχημα ως εμπόρευμα) καταβάλλεται εφάπαξ φόρος για τη μεταβίβαση του παγίου αυτού  στοιχείου ως  εξής:

 §2. Σε κάθε μεταβίβαση του οχήματος αυτοκινήτου δημόσιας χρήσης από επαχθή αιτία, περιλαμβανομένης και της ανταλλαγής του, πριν από τη μεταβίβαση αυτή, καταβάλλεται εφάπαξ πάγιο ποσό φόρου για τη μεταβίβαση του πάγιου αυτού στοιχείου και ως εξής:

β) Για επιβατικό αυτοκίνητο δημόσιας χρήσης, ποσό τριακόσια τριάντα εννέα ευρώ και είκοσι πέντε λεπτά (339,25).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×