Sign in to follow this  
ΕΛΕΝΑΗ

ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΤΗΣ UNION

Recommended Posts

Καλημέρα.Ξαναστέλνω το ερώτημά μου γιατί κάπου χάθηκε και δεν το είδα να δημοσιεύεται.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω σχετικά με το πρόγραμμα μισθοδοσίας της UNION.

Αν κάποιος που το χρησιμοποιεί μπορεί να μου πει αν είναι ευχαριστημένος και αν δεν υπάρχουν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα προβλήματα ή παγίδες που

μπορεί να με εκθέσουν. Χρησιμοποιώ το ACADEMIA ΕΣΟΔΩΝ - ΕΞΟΔΩΝ της DATA και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Η πρώτη λοιπόν εταιρεία που απευθύνθηκα ήταν η DATA. Όμως το κόστος (670,00 και 270,00 + φπα η ετήσια ανανέωση) για εμένα που έχω λίγους υπαλλήλους και το θέλω περισσότερο για να εξοικειωθώ στη μισθοδοσία είναι μεγάλο συγκριτικά με της UNION η οποία το προσφέρει έως 31-1-08 μόνο με το ποσό των 250,00 + φπα που αφορά το ετήσιο συμβόλαιο.

Απ΄τη μία η ασφάλεια που μου προσφέρει η DATA ως εταιρεία είναι μεγάλη απ΄την άλλη όμως σκέφτομαι ότι αν κάποιος που χρησιμοποιεί της UNION με ενημερώσει για την καλή λειτουργία του προγράμματος θα το επιλέξω .

Ευχαριστώ πολύ όποιον με βοηθήσει ή έχει να μου συστήσει κάτι άλλο γύρω απ΄την μισθοδοσία που το θεωρεί σωστό ως πρόγραμμα, γιατί βεβαίως ελέγχω το κόστος αλλά αν είναι να παρουσιαστούν προβλήματα που λόγω της απειρίας μου θα με μπερδέψουν χειρότερα τότε θα επιλέξω κάτι μόνο με βάση την ποιότητα των δυνατοτήτων του.

Έλενα.

Δηλαδή μπορείς να το συστήσεις ανεπιφύλαχτα;

Γιατί με βάζει σε σκέψεις η τόση μεγάλη διαφορά κόστους του από άλλες εταιρείες. Αλλά αφού το χρησιμοποιείς τόσο καιρό θα σε ακούσω.

Σ΄ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Έλενα.

Δηλαδή μπορείς να το συστήσεις ανεπιφύλαχτα;

Γιατί με βάζει σε σκέψεις η τόση μεγάλη διαφορά κόστους του από άλλες εταιρείες. Αλλά αφού το χρησιμοποιείς τόσο καιρό θα σε ακούσω.

Σ΄ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Έλενα.

NAI

Καλημέρα !

Χρησιμοποιω το προγραμμα της UNION χωρις κανενα πρόβλημα εδω και περίπου 3 χρόνια ! Όποτε εχω χρειαστεί βοήθεια εχω πάρει τηλεφωνο και έχω εξυπηρετηθεί άμεσα . Εχει πολύ εύκολο υπολογισμό αναδρομικών , μήνυμα όταν αλλάζει κλίμακα κάποιος εργαζόμενος ή εχει άλλαξει η σύμβασή του κλπ . Πολύ εύκολο και προ παντως χωρίς λάθη στους υπολογισμούς !! :o

Guest ΜΑΡΙΑ!

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΕΥΧΡΗΣΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ

Καλημέρα.Ξαναστέλνω το ερώτημά μου γιατί κάπου χάθηκε και δεν το είδα να δημοσιεύεται.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω σχετικά με το πρόγραμμα μισθοδοσίας της UNION.

Αν κάποιος που το χρησιμοποιεί μπορεί να μου πει αν είναι ευχαριστημένος και αν δεν υπάρχουν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα προβλήματα ή παγίδες που

μπορεί να με εκθέσουν. Χρησιμοποιώ το ACADEMIA ΕΣΟΔΩΝ - ΕΞΟΔΩΝ της DATA και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Η πρώτη λοιπόν εταιρεία που απευθύνθηκα ήταν η DATA. Όμως το κόστος (670,00 και 270,00 + φπα η ετήσια ανανέωση) για εμένα που έχω λίγους υπαλλήλους και το θέλω περισσότερο για να εξοικειωθώ στη μισθοδοσία είναι μεγάλο συγκριτικά με της UNION η οποία το προσφέρει έως 31-1-08 μόνο με το ποσό των 250,00 + φπα που αφορά το ετήσιο συμβόλαιο.

Απ΄τη μία η ασφάλεια που μου προσφέρει η DATA ως εταιρεία είναι μεγάλη απ΄την άλλη όμως σκέφτομαι ότι αν κάποιος που χρησιμοποιεί της UNION με ενημερώσει για την καλή λειτουργία του προγράμματος θα το επιλέξω .

Ευχαριστώ πολύ όποιον με βοηθήσει ή έχει να μου συστήσει κάτι άλλο γύρω απ΄την μισθοδοσία που το θεωρεί σωστό ως πρόγραμμα, γιατί βεβαίως ελέγχω το κόστος αλλά αν είναι να παρουσιαστούν προβλήματα που λόγω της απειρίας μου θα με μπερδέψουν χειρότερα τότε θα επιλέξω κάτι μόνο με βάση την ποιότητα των δυνατοτήτων του.

Έλενα.

Ελένη γεια σου,

επειδή και αυτό της UNION ΔΕΝ είναι το τέλειο πρόγραμμα , θα σου δώσω μια συμβουλή

Πάρε στα παιδιά της UNION και ζήτα ένα ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ DEMO για να το δοκιμάσεις.

Να έχεις υπ όψη σου ότι αυτά που ΕΣΥ θεωρείς σημαντικά, δεν είναι κατ ανάγκη σημαντικά για τους άλλους (όταν κρίνουν ένα πρόγραμμα)

ΚΑΙ αυτό όπως ΟΛΑ τα άλλα, έχει τα μικροπροβληματάκια του, που απορρέουν κυρίως απο την πολυδαίδαλη νομοθεσία & νομολογία του ΙΚΑ.

Το βασικό είναι να μπορείς να το χειριστείς με ευκολία , να μην κάνει λάθη, και να καταλαβαίνεις ΠΑΝΤΑ τι επιπτώσεις έχει το πάτημα ενός κουμπιού, το τι κάνεις δηλαδή ( να μπορείς να το ελέγχεις)

Καλή συνέχεια

Το χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα.

Καλύπτει περιπτώσεις υπολογισμού πινάκων εργασίας με βάρδιες ;

Καλύπτει υπολογισμό μισθοδοσίας με εργαζόμενους σε προγράμματα επιδότησης εισφορών από ΟΑΕΔ ;

Ποιό είναι το κόστος αγοράς και υποστήριξης του σήμερα;

Η ποιότητα της υποστήριξης είναι επαρκής ;

Καλύπτει περιπτώσεις υπολογισμού πινάκων εργασίας με βάρδιες ;

Καλύπτει υπολογισμό μισθοδοσίας με εργαζόμενους σε προγράμματα επιδότησης εισφορών από ΟΑΕΔ ;

Ποιό είναι το κόστος αγοράς και υποστήριξης του σήμερα;

Η ποιότητα της υποστήριξης είναι επαρκής ;

Κοστος αγορας και υποστηριξης σημερα 255,00+ ΦΠΑ

Η υποστηριξη θεωρω οτι ειναι επαρκης

Μεγάλο ΜΕΙΟΝ ότι δεν βγάζει ξεχωριστά στην μισθοδοτική κατάσταση και στο λογιστικό άρθρο τα ασφαλιστικά ταμεία. Δηλ έχει το ΙΚΑ και μετα

"επικουρικά ταμεία". Τους έκανα την σύσταση και τώρα έχει επιλογή "Ταμεία Αναλυστικά" στο λογιστικό άρθρο αλλά το κακό είναι ότι τώρα τα

υπεραναλύει (ανα κλάδο ασφάλισης ταμείου) !! Τους το είπα πάλι αλλά δεν γίνεται τίποτα. Άσε που δεν μου ισοσκελίζει το άρθρο αν παρω

αναλυτικά τα ταμεία.

Επειδή έχω 5 διαφορετικά ταμεία μου βγαίνει ο πάτος να βγάλω το λογιστικό άρθρο: Παίρνω την μισθοδοτική κατάσταση και πρέπει να θυμάμαι

τι ταμεία έχει ο κάθε υπάλληλος και να τα βγάζω μόνη μου! Δεν με εξυπηρετεί καθόλου η εκτύπωση του λογιστικού άρθρου.

Και το άλλο: Μέσα στον εργαζόμενο έχει πεδίο "Κέντρο Κόστους" όπου εκεί πρέπει να βάλεις το υποκατάστημα που δουλεύει. Αν σε μια εταιρία

έχεις ΚΑΙ υποκαταστήματα αλλα θέλεις να αναλύεις την μισθοδοσία ΚΑΙ σε κέντρα κόστους, τότε αυτό δεν γίνεται!!

Αν δεν βάλεις το υποκατάστημα τότε δεν σου βγάζει χωριστούς πίνακες προσωπικού για κάθε υποκατάστημα! Γιατί στον πίνακα προσωπικού

έχει επιλογή "Κέντρο Κόστους" (στο οποίο έχεις βάλει τα κέντρα κόστους και όχι τα υποκαταστήματα)!

Και κάτι άλλο: στον πίνακα προσωπικού στην προυπηρεσία σου υπολογίζει και την προυπηρεσία από την ημερομηνία πρόσληψης μέχρι την ημέρα

που εκτυπώνεις τον πίνακα + την προηγούμενη προυπηρεσία. Ενώ κανονικά πρέπει να μπει μόνο η προηγούμενη. Τους το είπα αλλά μου βγάλανε

μια γλώσσα μέχρι το πάτωμα ότι "έτσι λέει ο νόμος". Έψαξα λοιπόν τον "νόμο" αλλά είναι ασαφής σε αυτό το σημείο. Αλλά εγώ από την εμπειρία μου

ξέρω ότι εκεί μπαίνει μόνο η προηγούμενη προυπηρεσία, γιατί έτσι κι αλλιώς βάζεις την ημερομηνία πρόσληψης στον πίνακα! Άλλα προγράμματα (πχ

της Logic το HCM) σου δίνουν την δυνατότητα να επιλέξεις.

Επίσης δεν βγάζει τις εκτυπώσεις σε excel αλλά σε word. Που σημαίνει ότι αν είσαι σε μεγάλη εταιρία και σου ζητάνε κάθε τρεις και λίγο στοιχεία

(κόστη, ημερομίσθια κλπ κλπ) τότε δεν μπορείς να τα πάρεις σε επεξεργάσιμη μορφή και γενικά την έχεις βάψει (και πάλι).

Το ΘΕΤΙΚΟ είναι ότι σε αφήνει να τροποποιήσεις ό,τι θέλεις στην μισθοδοσία ή στον τρόπο υπολογισμού της.

Γενικά αν έχεις περίπλοκη μισθοδοσία (κέντρα κόστους, υποκαταστήματα, πολλά ταμεία) τότε άστα να πάνε. Αν έχεις απλή μισθοδοσία τότε

είναι οκ με κάποια προβλήματα όμως. Η καλύτερη μισθοδοσία που έχω δουλέψει by far είναι άλλης εταιρίας αλλά δεν μπορώ να την γράψω

μην θεωρηθεί διαφήμιση (και ΔΕΝ είναι το HCM). Εγώ πάντως δεν την προτείνω, παρα μόνο αν έχεις πολύ απλή μισθοδοσία και δεν έχεις

πολλές απαιτήσεις. Να ήξερες πόσες ΩΡΕΣ έχω φάει για να βγάλω 1 ρημαδιασμένο άρθρο σωστά (1 ώρα μου παίρνει) αλλά και να βγάλω

διάφορα στοιχεία που μου ζητάνε.

ΕΛΕΝΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ? ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ UNION ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΗΝ DATA ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΙΑ ΑΚΡΙΒΗ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΕΤΑΙΡΕΙΑ . ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?

Guest dim g

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ. ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.

Και εγώ αυτό χρησιμοποιώ και γενικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος, προσοχή θέλουν αυτά τα προγράμματα, αλλά γενικά το συστήνω. Ενημερώνεται πολύ συχνά, εύχρηστο, και καλή υποστήριξη. Έχω την εντύπωση ότι στην ιστοσελίδα της UNION έχει βιντεάκι με επίδειξη του συγκεκριμένου προγράμματος, ρίξε μια ματιά.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Η UNION ΠΕΡΥΣΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟ DOS ΣΕ WINDOWS ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ DOS ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΕΩΣ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΣΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΡΝΑΜΕ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΙΑ ΜΙΑ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.

ΙΣΩΣ ΘΕΛΑΝΕ ΝΑ ΜΑΣ ΓΥΜΝΑΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΣΙ ΗΜΑΣΤΑΝ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΙ.

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.