Προς το περιεχόμενο

Ενιαίο Τέλος Ακινήτων - Ψιλή κυριότητα / Επικαρπία


επισκέπτη Apostolakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι συνάδελφος λογιστής και απ' το 2006 βρίσκομαι στο εξωτερικό.

Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να ξεκαθαρίσει το θέμα, θα ήμουν υπόχρεος.

Γνωρίζω τα όρια για το ΕΤΑΚ καθώς και τα ποσοστά, αλλά στην περίπτωση γονέα-ενήλικου παιδιού μη προστατευόμενου μέλους με ψιλή κυριοτητα και επικαρπία τι γίνεται;

Παράδειγμα:

Εχω δύο ακίνητα 73 τμ και 85τμ, εντός σχεδίου που οι αντικειμενικές δεν υπερβαίνουν τα 300.000,00 ευρώ και εμπίπτουν στα 1.000,00 ευρώ κατώτατο, δηλαδή έρχεται 1 ευρώ το τετραγωνικό (0,1%) για τον υπολογισμό του φόρου.

Ο γονέας έχει το 73άρι πρώτη (κύρια) κατοικία και το παιδί το 84άρι πρώτη (κύρια) κατοικία.

Ο γονέας έχει τις επικαρπίες και το παιδί τις ψιλές κυριότητες και για τα 2 ακίνητα.

Ποιος απαλάσεται και ποιος πληρώνει; :D

Ευχαριστώ

Υ/Γ:

Ζητώ συγνώμη αν βρίσκομαι σε λάθος κατηγορία...παρακαλώ το διαχειριστή να μεταφέρει το post αναλόγως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ούτε το σχέδιο νόμου, μήδε η σχετική ΠΟΛ 1151 / 14 Δεκεμβρίου 2007, διευκρινίζει τον τρόπο υπολογισμού ξεκάθαρα.

Ψάχνω μήπως βρω καμιά άκρη μέσα από τα διάφορα δημοσιευματα.

Το in.gr λέει πως ο φόρος θα επιμερίζεται ανάμεσα σε επικαρπωτή και ψιλή κυριότητα, χωρίς άλλες λεπτομέρειες.

...και καλά στο παραπάνω σύνηθες παράδειγμα, ο επικαρπωτής για την κύρια κατοικία του (ή αυτή με την μεγαλύτερη αξία για το 2008) απαλλάσεται, αυτός που έχει την ψιλή κυριότητα τι γίνεται; και τι σόι επιμερισμός γίνεται;

Στο μεταξύ το νομοσχέδιο αναφέρει και κάποιο νέο έντυπο (Κεφ.Β, Αρθρ.12,Παρ.1) που πρέπει να υποβάλλουν τα νομικά πρόσωπα μέχρι 15/5 και σύμφωνα με τη λήξη του ΑΦΜ. Μήπως το 'χει δει κανένας;

Δε μπορεί όλο και κάποιος συνάδελφος θα γνωρίζει περεταίρω λεπτομέρειες...

Σχετικές συνδέσεις:

ΠΟΛ 1151/2007:

http://www.mnec.gr/export/sites/mnec/el/no..._14_12_2007.pdf

Σχέδιο νόμου (Κεφάλαιο Β):

http://www.mnec.gr/export/sites/mnec/el/no...xedio_nomou.pdf

in.gr (τελευταίο άρθρο):

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...mp;lngDtrID=251

Μου φαίνετε πως θα γίνει πάλι μπάχαλο...άσε τα λάθη της ΓΓΠΣ που θα κάνει τις βεβαιώσεις των φόρων.

Σιγά να μη καταφέρουν να βρουν άκρη σε κεντρικό επίπεδο μέσα από τα Ε9 και τις σωρούς των συμπληρωματικών του Έλληνα...

...για να μην αναφέρω και τους άσχετους που θα τσιγκουνευτούν το φοροτεχνικό και θα πληρώσουν άλλα αντί άλλων και ούτε που θα το καταλάβουν...

Ρε παιδία άμα ξέρει κανείς τίποτα παρακάτω θα του είμαι υπόχρεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφε μην αγχωνεσαι

ετσι κιαλλιως μπαχαλο θα γινει μιας και το Ε9 που εχουμε καταθεσει δεν δινει την αντικειμενικη αξια των ακινητων

αφου δεν λαμβανει υποψη του βασικα σημεια των εντυπων υπολογισμου

(δρομους πλατειες αν βλεπει την πισω αυλη κ.λ.π.)

αρα μαλλον θα πληρωσουμε φετος οτι ειναι να πληρωσουμε καιτου χρονου θα ξανακανουμε κανονικο Ε9 φτου και απο την αρχη

αλλωστε απο το 2005 το λεμε το γραφουμε και το ξαναγραφουμε

το Ε9 θα το ξανακανουμε

οσο για την ερωτηση σου

ποσοστο επι της αξιας αναλογα με την ηλικια του επικαρπωτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...