Προς το περιεχόμενο

καταχωρηση απυπηρεσιών με 16% και αντιμετώπιση


zinon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα, ελευθερος επαγγελματίας ηλεκτρολογος μηχανικός έκανε έναρξη επαγγέλματος και κόβει αποδείξεις για τα λεφτά που παίρνει από το πανεπιστήμιο

όμως όσες εχει κόψει τις εχει κόψει με ΦΠΑ 16%, προφανώς έκανε κάποιο λάθος ή υπάρχει κάποιος νόμος για τα πανεπιστήμια, ξέρω γω τί να πώ;

η ουσία είναι ότι τις εχει δωσει τις αποδείξεις , άρα θέλει συμπληρωματικές δηλώσεις ΦΠΑ για το γ τρίμηνο;

ή να απεικονίχω κατευεθείαν τα ποσά με 19% στην περιοδική ;

όλα τα εχει κόψει με 16%, δύο το τρίτο τρίμηνο και τεσσερις για το τελευταίο τρίμηνο

κοιτάξτε και πειτε μου αν υπάρχει τετοια απόδοση στην περιοδική

παίρνει πχ 600€, το κάνει με 16%= 96

επισης την παρακράτηση 20% την υπολογίζει στο 600-96 (υποτιθέμενο ΦΠΑ)= 504

κσι στην περιοδική έβαλε εκροές φορολογητέες 600 - 96= 504

εγω να διορθωσω τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζηνων,

λες να ειναι αυτος, που ειπε οτι εχουν μαυρα μεσανυχτα οι λογιστες για τα θεματα των μηχανικων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρθρο 21 Συντελεστές . Υπολογισμός του φόρου.

1. Ο συντελεστής του φόρου προστιθέμενης αξίας ορίζεται σε δεκαεννέα τοις εκατό (19%) στη φορολογητέα αξία.

Κατ’ εξαίρεση, για τα αγαθά και τις υπηρεσίες που περιλαμβάνονται στο Παράρτημα III του παρόντος ο συντελεστής του φόρου ορίζεται σε εννέα τοις εκατό (9%).

Ο συντελεστής Φ.Π.Α. που ορίζεται για τα αγαθά και τις υπηρεσίες του Παραρτήματος III δεν εφαρμόζεται στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες της περίπτωσης ια΄ της παραγράφου 3 του άρθρου 14.

2. Για τον υπολογισμό του φόρου στην παράδοση αγαθών, στην παροχή υπηρεσιών και στην ενδοκοινοτική απόκτηση αγαθών, εφαρμόζονται οι συντελεστές, που ισχύουν κατά το χρόνο που ο φόρος γίνεται απαιτητός, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρ. 16 και 18.

3. Για τα εισαγόμενα αγαθά εφαρμόζονται οι συντελεστές που ισχύουν κατά το χρόνο που ο φόρος γίνεται απαιτητός, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 17.

4. Για τα νησιά των νομών Σάμου, Λέσβου, Χίου, Δωδεκανήσου, Κυκλάδων και τα νησιά του Αιγαίου Θάσο, Σαμοθράκη, Βόρειες Σποράδες και Σκύρο, οι συντελεστές του φόρου μειώνονται κατά τριάντα τοις εκατό (30%), εφόσον πρόκειται για αγαθά, τα οποία κατά το χρόνο που ο φόρος γίνεται απαιτητός:

5. Για τους μηχανικούς , που συνδέονται με σχέση εργασίας με Πανεπιστήμια, εφαρμόζονται οι συντελεστές που από μόνοι τους αποφασίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρθρο 21 Συντελεστές . Υπολογισμός του φόρου.

1. Ο συντελεστής του φόρου προστιθέμενης αξίας ορίζεται σε δεκαεννέα τοις εκατό (19%) στη φορολογητέα αξία.

Κατ’ εξαίρεση, για τα αγαθά και τις υπηρεσίες που περιλαμβάνονται στο Παράρτημα III του παρόντος ο συντελεστής του φόρου ορίζεται σε εννέα τοις εκατό (9%).

Ο συντελεστής Φ.Π.Α. που ορίζεται για τα αγαθά και τις υπηρεσίες του Παραρτήματος III δεν εφαρμόζεται στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες της περίπτωσης ια΄ της παραγράφου 3 του άρθρου 14.

2. Για τον υπολογισμό του φόρου στην παράδοση αγαθών, στην παροχή υπηρεσιών και στην ενδοκοινοτική απόκτηση αγαθών, εφαρμόζονται οι συντελεστές, που ισχύουν κατά το χρόνο που ο φόρος γίνεται απαιτητός, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρ. 16 και 18.

3. Για τα εισαγόμενα αγαθά εφαρμόζονται οι συντελεστές που ισχύουν κατά το χρόνο που ο φόρος γίνεται απαιτητός, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 17.

4. Για τα νησιά των νομών Σάμου, Λέσβου, Χίου, Δωδεκανήσου, Κυκλάδων και τα νησιά του Αιγαίου Θάσο, Σαμοθράκη, Βόρειες Σποράδες και Σκύρο, οι συντελεστές του φόρου μειώνονται κατά τριάντα τοις εκατό (30%), εφόσον πρόκειται για αγαθά, τα οποία κατά το χρόνο που ο φόρος γίνεται απαιτητός:

5. Για τους μηχανικούς , που συνδέονται με σχέση εργασίας με Πανεπιστήμια, εφαρμόζονται οι συντελεστές που από μόνοι τους αποφασίζουν.

Καλά το θυμόμουν,

και εψαχνα να το βρω.

Μπράβο souli πάντα ευστοχος και άμεσος . :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω όμως η κοπέλα που α σχολείται με ττα οικονομικά του πανεπιστημίου , έίπε στον παίκτη ότι το ΦΠΑ το υπολογίζει πάνω στην αξία μετά την παρακράτηση δηλαδή πχ παίρνει 600 € * 20%= 120

και άρα ο ΦΠΑ είναι 600-120= 480 * 19%= 92€

στέκει αυτό λέει , γιατί αυτός στο χέρια παίρνει 480 , πληρώνει ουσιαστικά αυτός την παρακράτηση, αν το λέει αυτό στη σύμβαση

τότε δίκιο δεν έχει , την περιοδική την π[ηραν πάντως

να τ αφησω ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλα δεν αντεχω αλλο.

Αν δεν μιλησω θα εχω τυψεις.

Ειναι σαν να ειμαι γιατρος, να βλεπω ενα νοσοκομο να κανει εγχειρηση και να μην μιλησω.

zinon πληρωνεσαι για τις υπηρεσιες που παρεχεις;

Ειναι σοβαρα πραγματα αυτα που ρωτας;

Θα σε κυνηγησουν πολλοι πελατες ετσι οπως πας.

Ενταξει πρεπει καπως να ζησεις αλλα οχι σε βαρος των πελατων σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

καλημερα, ελευθερος επαγγελματίας ηλεκτρολογος μηχανικός έκανε έναρξη επαγγέλματος και κόβει αποδείξεις για τα λεφτά που παίρνει από το πανεπιστήμιο

όμως όσες εχει κόψει τις εχει κόψει με ΦΠΑ 16%, προφανώς έκανε κάποιο λάθος ή υπάρχει κάποιος νόμος για τα πανεπιστήμια, ξέρω γω τί να πώ;

η ουσία είναι ότι τις εχει δωσει τις αποδείξεις , άρα θέλει συμπληρωματικές δηλώσεις ΦΠΑ για το γ τρίμηνο;

ή να απεικονίχω κατευεθείαν τα ποσά με 19% στην περιοδική ;

όλα τα εχει κόψει με 16%, δύο το τρίτο τρίμηνο και τεσσερις για το τελευταίο τρίμηνο

κοιτάξτε και πειτε μου αν υπάρχει τετοια απόδοση στην περιοδική

παίρνει πχ 600€, το κάνει με 16%= 96

επισης την παρακράτηση 20% την υπολογίζει στο 600-96 (υποτιθέμενο ΦΠΑ)= 504

κσι στην περιοδική έβαλε εκροές φορολογητέες 600 - 96= 504

εγω να διορθωσω τίποτα;

Τώρα που το κοιτάζω ρε Ζήνωνα, άργησα λίγο βέβαια, μια χαρά την έκοβε την απόδειξη η κοπέλα, 600 ευρώ είναι η μικτή αξία 504,20 η καθαρή *19% ΦΠΑ = 95,80 και η παρακράτηση 20% στο 504,20, άργησα δύο χρόνια αλλά το έλυσα το μυστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...